der Gemeente Bolsward Officieel Orgaan OP HET BROOD n. i ■fi' F a H VOOR BAKKEN EN BRADEN „VOOR ALLE STANDEN Fa.T.S.vanderZee ’JURGENS 30 CENTS PER HALF POND Bijzondere aanbieding Winterartikelen SCHUIMT IN DE PAN d Woensdag 28 November 1923 No. 94 62ste Jaargang I I 1 Kolenlepels 19 - 35 - 50 - 75 cent. Doofpotten extra zwaar, mooi gelakt met koperen dekael f 3.45. Kolenemmers Zware Kolenbakken pracht-décor, vanaf f 2.40. DOET TROMP, Sneek. mooie partij Emaille, dat tegen de bekende uiterste prijzen wordt aangeboden. Emaille Kachelplaten met nikkelen en emaille lijsten worden extra goedkoop aangeboden, in de prijzen f 2 50 - 3.00 - 3.50 - 4.25 - 5.00 'Ij 11 f a Q 44 1 Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Oïïiciëele Advertentie. 5 Bolsward, de WEEK-AGENDA. I i V V >1 In het Stadsboek van Bolsward van 1455 Schartzenberg Charterboek blz. 553-564, komen geene bepalingen, de gilden betreffende, voor. Het woord wordt er zelfs niet in genoemd Dit is des te vreemder, omdat wij in het Stads boek van Sneek, dat slechts één jaar jonger is, een hoofdstuk „Van die Ohilden” aantreffen. In 1515 brandde Bolsward, aangestoken door den Zwarten Hoop, grootendeels af, waardoor vele papieren verloren gingen. uiterst aolied, mooie décors met koperen banden, vanaf f 1.75. 2) In 1422 werd Bolsward om haer fleur in neeringhe, onder den Keizer Sigismundo, onder de Anzesteden gheimmatricuteerd, (op genomen.) 3) Het was zijn particulier eigendom, niet dat van de stad. ons ten minste het genoegen, ook in Uw eigen belang, nergens SIGAREN te koopen, zonder ONZE tentoonstelling te hebben bezichtigd. Wilt een sorteeringl Wèt lage prijzen! Kistjes met 25 stuks vanaf f 1.25. Aanbevelend, Scheepvaartverkeer. g Burgemeester en Wethouders van Bolsward maken bekend, dat het scheepvaartverkeer door de Parregasterbrug o»er de Workumer- vaart, van Donderdag 29 November a.s., van voormiddags 9 uur tot Zaterdag 1 December a.s.' s mid ags 12 uur gestremd is voor schepen met staande mast, uitge zonderd 's nachts, terwijl dat verkeer op 30 November a.s. van voorna. 9 uur tot nam. 8 uur geheel gestremd zal zijn. Burgemeester en Wethouders van Bolsward, 8. J. PRAAMSMA. x De Secretaris, H. HAITSMA. Bolsward, 26 November 1928. Wjj ontvingen deze week een Zie de etalage en profiteert van ons systeem: „het beste voor den laagsten prijs”. Kachel- en Emaillehandel BOLSWARD TELEF. 88 - DIJKSTRAAT 45 Advertentieprijs: 10 cent per regel. Bij contracten aanmerkelijke korting. Dienstaanbiedingen, Koop- en Verkoopadvertentiën, Personeelaanvragen, enz., enz., van 15 regels 50 cent. Iedere regel meer gewoon tarief. Wegens gevorderd seizoen worden enkele Vul- en Stookkachels tegen een malaise-prijsje geruimd. Calorifère zwart Emaille met gegoten binnenkachel f 21,00. HET GILDEWEZEN. - Iets over de Gilden in het alge meen en over die van Bolsward in het bijzonder. Het Bolswarder Archief bevat nog eenige stukken betrekkelijk de gilden, dia in de stad gevestigd zijn geweest. Wij znllen die kortelijk nagaan en de gildepenningen daar invlechten. Het oudste i) er van is een origineel, op perkament geschreven octrooi- of gildebrief, gegeven bij Schepenen en Raadslujden binnen Bolsward aan de Schroders en Nu de tijd voor het houden van vergade ringen en uitvoeringen weer is aangebroken, maken wij de bestuurders van vereenlgingen attent op deze rubriek, waarin aankondi gingen enz. gratis worden opgenomen. Op gaven hiervoor gelieve men tot Dinsdags- avonds a«n ons in te zenden. Voor het plaatsen van advertenties bevelen wij ons blad bij hen aan, terwijl wjj ons teven* houden aanbevolen voor ce levering van alle soorten vereeniging>-drukwerk als convocatiebilj' tten, reglementen, diploma’s, programma's, tekstboekjes enz. enz. Firma B. CUPERUS Az. Woensdag 28 November: N.V. tot Afsch. van Alcoh. Dranken. Verg, ’s avonds 8 uur in café „Voorwaarts”. Geref. zangkoor „Pro Rege”. Repetitie des avonds 8 uur in het Wilhelminagebouw. Biljartclub „Jan Wiemers”. Vergadering des avonds 8 uur in café „De Drie Kronen”, H. Gaarman. Geheelonih.-Jeugdorganisatie „De Hoop der Toekomst”. Vergadering ’s avonds 6 uur in „Ons Gebouw”. Vereen. „Eendracht zij onze leus”. Verg, ’s avonds 8 uur in café Hoekstra. Bibliotheek St. Vincentiusgebouw, ’s avonds van 7—8 uur. Donderdag 29 November: Verkooping Huizen door not. D. Feitsma in hotel „De Wijnberg, ’s avonds 7 uur. Radio-avond des avonds 8 uur in „Ons Gebouw”. Bolswardsche Biljartclub. Ledenvergadering ’s avonds 8’/2 uur, in „De Wijnberg”. Krite Boalsert. Repetitie ’s avonds 8 uur in café Hoekstra. Vrijdag 30 November: Mij. tot Nut van 't Alg. Spr. Ds. Schermer horn, ’s avonds 8 uur in „De Doele”. Mannenkoor „Hollandia”. Repetitie ’s avonds 7 uur. Sted. Muziekkorps „Bolsward”. Gewone repetitie des avonds 8 uur in de muziek school. R.K. Zangkoor. Repetitie ’s avonds 8 uur in café Slippens. Chr. Gemengd Koor. Repetitie des avonds 8 uur in de Chr. School „Rehoboth”, Hengstepad. Zaterdag 1 December: Onderling Ziekenfonds. Contributie-afdracht ’s avonds van ö’/z—6'/z uur in „Ons Gebouw”. Stadsspaarkas. Inbrengen van gelden des avonds 7 uur, in het lokaal Politiebureau. Maandag 3 December: Schaak- en Damclub „Tavenu”. Speelavond des avonds 7 uur in het Wilhelmina gebouw. Dinsdag 4 December: Gemengd Koor „Bolsward”. Repetitie van ’t Oratorium „Judas Macabeus”, ’s avonds 8 uur in „De Doele”. Geh.-Onth. Koor. Repetitie ’s avonds 8 uur in het Wilhelminagebouw. Woensdag 5 December: Vereen. „Eendracht zij onze leus”. Verg, ’s avonds 8 uur in café Hoekstra. Geheelonthouders-Jeugdorganisatie „De Hoop der Toekomst”. Vergadering ’s avonds 6 uur in „Ons Gebouw”. Advertentiën voor dit blad worden gratis geplaatst in „Wonseradeel”, Makkumer Courant en „Hennaarderadeel”, welke bladen door geheel Wonseradeel en Hennaarderadeel geregeld huis aan huis worden bezorgd. Scherriers Ambacht, aldaar, gedagteekend, Woensdag na Paschen, Anno 1466. Wij vinden hier dus eene samenvoeging van twee bedrjjven, die met de schaar (hoewel verschillend in vorm daarvan) omgingen. De Schroders waren Kleermakers, en de Scherriers, Droogscheerders. Evenals in andere plaatsen ging het laatstgenoemd gild, waarschijnlijk in de 16e eeuw, te niet; althans van 6 Febr. 1590 vindt men de origineele artikelen van het Snijdersgild in dit Archief. De Wevers, Korfmakers en Kuipers verzochten in 1550 om gilderolden. De welvaart, die Friesland onder het bestuur van Keizer Karel V (sedert het verdrijven der Gelderschen) genoot, gaf zeker hiertoe aanleiding. In 1684 waren de Boomesinwerkers in Bolsward zoo talrijk, dat zij een gild vormden. Hiervan bestaat nog een zilveren fraai gegraveerde penning. Voorzijde: Het wapen van dubbelezwarteadelaarmetkroonen ornament. Keerzijde: Het wapen van Burgemeester Sadelaar (met helm, waaruit een klaver oprijst, en helmdeken) gedeeld, links: de halve dubbele Friesche adelaar; rechts: twee klavers, waartusschen een zespuntigen ster. Omschrift: Burgemeister, J. Sadelaer. Olderman, vant Boomesin Were kers Gilt. Der Smeden gilderolle van 8 Maart 1587 is nog in afschrift voorhanden. Het oudste origineele stuk in het Archief dat betrekking heeft op het Schippersgild, is van 1648. De oudste bekende Bolswarder Schippers gildepenning van 1658, is van zilver en gegraveerd. V.z.: In een dubbelen rand, een naar de linkerzijde zeilende tjalk (of zoogenoemd beurtschip) met een vlag achter aan het groot zeil, waarop de dubbele arend of adelaar (als hansestad 2) van sabel op een veld van goud. K.z.: Dit is die gildemeisters pennync van Het Schippers gild Anno 1658. Van het jaar 1684 vindt men twee zilveren penningen, beiden gegraveerd, doch van verschillende grootte, beiden metschepen gelijk aan en de vlag op dezelfde wjjze als de voorgaande, maar verschillende in opschrift op de Keerzijde. De grootste heeft: Dit ys die Oldermans Pennync Van het Schippers Gildt Anno 1684. De kleinste: Dit ys die Gildemeisters Pennync van Het Schippersgild! Anno 1684. Wij vermoeden dat de stad deze penningen had doen maken tot voortdurend gebruik voor den Olderman en de Gildemeesters, als doorloopend bewijsteeken hunner waar digheden. Dit vermoeden wordt bevestigd door een zilveren gegraveerde penning. V.z.: Een gekroonde hand, uit de wolken komende en voorzien van een pen, een blad papier beschrijvende. K.z.: In een bladeren krans, ook op de voorzijde te vinden: Dit is Henlinga Ey gen Penningh als Secretaris van het SchiP Pers gild. A® 1706. 8) In 1727 treedt de Olderman van het Schippersgild met een personeelen penning te voorschijn. Deze is van zilver en vrij goed gegraveerd. V.z. In een dubbelen, met ornamenten versierden randeen driemaster, vier vlaggen, een wimpel en 10 stukken geschut voerende, en rechts zeilende. Op den achtergrond een stad of haven. K.z. Een gekwarteleerd kleurloos wapen, 1 en 4 een naar de linkerzijde klimmende bok, en 2 en 8 een rechts ziende éénkop- pige adelaar. Het wapenschild ia omgeven door krullen en gedekt met halsstukken Bolswardsche Courant Ij lengi ’t Oi n 7 1 J ft [1 k 1 I BANIA

Bolswards Nieuwsblad nl | 1923 | | pagina 1