der Gemeente Bolsward Officieel Orgaan NIEUWE APARTE MODELLEN Heeren- en Kinderoverjassen Hnlp aan Duitschland P. O. van der KLEI W* Zie de etalage N.V. Handelsvereeniging P. S. BAKKER, NIEUWESTAD - LEEUWARDEN. JEKKERS moois voor weinig geld (I W. ZEUL I ZOOK’S BANK Bescliikbaar diverse Kapitalen op eerste hypotheek. WK INSTRUMENTEN _.yjendt-U~in~oerrrouMen het oude en neet bekende adres M. XH.KESSELS FSShdl van Mvf.dnsrv TILBURG lndusM»*fraaf 44. WÉT KMO - Stoffen voor Dames- en Heerenkleeding naar maat. Groote Dijlakker Bolsward Dames- en Meisjes-Confectie. -Bontwerken. - Enkele dagen VAN SLOOTEN’S V Pepe rniunl houdt de mond frisch en rein, ontsmet de keel en is daardoor geneeskrachtig bij verkoudheid en keelaandoeningen. Petten, Hoeden, Overhemden, Boorden, Strikken, Bretels, Sjaals, enz. ll LZ VRAAGT DIT MERK (VAN SLOOTEN,HARLINGEN) Brieven en stukken voor de Redactie en Administratie, opgaven van advertentiën enz., te zenden aan het Bureau van Uitgave: Firma B. CUPERUS Az. te Bolsward - Telefoon No. 4 Zaterdag 1 December 1923 No. 95 62ste Jaargang iets voor Dit nummer bestaat uit 4 bladen. IDRAISJ, 1. van tegen gereduceerde prijzen te kunnen koopen. Wij brengen groote Collecties in: DE HEILIGE NICOLAAS. Geen zichtzending. - Verkoop a contant. Prachtsorteering Onze Magazijnen zijn geopend van 97 uur. Geen ruiling. AvanVALKEHBURC/S ^LEVERTRAAfcl Sneek - Oude Koemarkt 35 Advertentieprijs: 10 cent per regel. Bij contracten aanmerkelijke korting. Dienstaanbiedingen, Koop- en Verkoopadvertentiën, Personeelaanvragen, enz., enz., van 15 regels 50 cent, iedere regel meer gewoon tarief. Voor de stervenden! Verschijnt Woensdags en Zaterdags Abonnementsprijs franco per post 62 ‘/2 cent per 3 maanden AI de voorraden verkoop begrepen. Wij vestigen er de aandacht op, dat alle goederen, welke wij ten verkoop brengen, hoofdzakelijk nieuw en van dit seizoen zijn, zoodat wij U in de gelegenheid stellen Spaarbank - Deposito's Deskundig advies in geldbeleggingszaken VRAAGT CATALOGEN Advertentiën voor dit blad worden gratis geplaatst in „Wonseradeel”, Makkumer Courant en „Hennaarderadeel”, welke bladen door geheel Wonseradeel en Hennaarderadeel geregeld huis aan huis worden bezorgd. onze verschillende afdeelingen zijn in deze Uit- Bolswardsche Courant ■i ES2W zjjn bedje gaat, het •1 llli,. dm Speciale LAGE prijzen Onze Groote Jaariijksche Opruiming begint Maandag 3 December. Blondere Voordosten voer Nieuw op fe richten Nu^io^-KöPpsen 7- - - y"-LEEUWARDEN- J 5 Voor Vijf Gulden voedt U één persoon gedurende één maand in onze Hollandsche keukens, die voor Duitschers en Nederlanders in Duitschland bestemd zijn. Zendt nog heden deze gift aan Hoofdbestuur van bet NEDERL ROODE KRUIS, Princessegracht 27, Den Haag, onder motto: „Voor Duitschland" en gij doet een L’ Rente voor mooie landposten (hoog stens l/2 der taxatie) 5 Is het Sint Nicolaasfeest zoo bijzonder geschikt om de jeugd te doen genieten en jubelen ook voor ons, ouderen, gaan deze dagen niet onopgemerkt voorbij. De gedachte, om de familiekring eens echt te verrassen, houdt ons meermalen bezig. Bovendien bezorgt 't ons aangename herinneringen uit ónze jeugd. Ook wij deden eens als nu onze kinderen. En zouden we thans hen die onschuldige verwachting schitteren in de oogen der lieve jeugd. Dagen, neen, weken vóór 6 December, wordt er in den familiekring en in het bijzonder daar, waar kleinen zijn, gesproken over den goeden Sint en zijn zwarten knecht. En naarmate de feestdag nadert, doet de jeugd haar uiterste best, om toch maar in schier elk opzicht zich zóó te gedragen, als dat van een braaf kind kan gevergd worden, want„Wie zoet is, krijgt lekkers, wie stout is, de roe”. 5 December’s avond de z.g. Sint Nicolaasavond wordt het mandje of iets dergelijks (meestal) onder den schoor steen geplaatst; d ad tin dan legt de kinder vriend zijne gaven... En vóór het kind naar zingt het eerst nog bij zijn «klompje” een of ander St. Nicolaasdeuntje. Een der oudsten is wel het volgende: Sinterklaas, goed-heilig man Trek je besten tabberd an, Rijd er meê naar Amsterdam, Van Amsterdam naar Spanje; Appeltjes van Oranje, Pruimen van de hoornen Sinterklaas zal komen I Dan den volgenden morgen... Meestal heel spoedig is het gevulde mandje gevondenen hoe glunderen dan die onschuldige kekers ze zijn de wereld te rijk 1 alléén reeds, doet nik nog blijdschap en gelukkige kinderlijk is daarom nog niet kinderachtig. Zeker, men kan alles overdrijven. Onze kleinen een overdreven vrees inboezemen waarvoor de Sint Nicolaastijd zich zoo bijzonder leent is steeds af te keuren. Eerder moet de grondgedachte zijn liefde en belooning door braafheid en vlijt. Geniet het kind, dan genieten mede de ouders. Dat gezegde wordt vooral in den Sint Nicolaastijd bewaarheid. Maar ach, niet èlk ki”d wordt door Sint Nicolaas bezocht... Niet omdat zij allen het niet verdienden, maar omdat vader en moeder arm zijn. Eu als anderen dagen te voren met hun ouders aan de hand langs de uitstallingen loopen, om dit of dat uit te zoeken en straks te vragen, dan staan zij met plat gedrukte neuzen tegen de groote winkel ruiten, starende naar al dat lekkers en moois daar achter... En als hel 6 December geweest is en zij hooreu op straat of op school van andere kinderen, dat die zoovéél prachtigs hebben gekregen, dan komen zij met vreemd-vragende kijkers thuis, en dan klinkt het: «Waarom zij zooveel, moeder en wij zoo’n beetje? Wij hebben toch óók ons best gedaan het heele jaar door". Onwillekeurig blinkt er dan een traan in hun oogje en deze weerkaatst zich in het moeder-oog«Och, Sint Nicolaas heeft stellig niet meer voor jullie gehad; een volgend jaar zal het wel beter zqn..." Gewis, niet altijd zijn de ouders of één hunner vrij te pleiten van zoo’n misdeeling, doch lang niet altijd Daarenboven mag men zulks nimmer aan de kinderen wijten het ééne kinderhart is toch gelijk aan het hndere 1 Eu wat is die misdeeling van vele kindertjes in flagranten stryd met de bedoeling van hem, aan wien deze feest dag zijn ontstaan heeft te danken. Sint Nicolaas, hij, diebij voorkeurenindeleplaats de armen en ongelukkigen opzocht, om dezen mee te dealen van zijn overvloed volgen wij hem na in de deugd van offer vaardigheid Volgen wij zijn voorbeeld door wèl te doen in het verborgene Opdat, als 6 December weer voorbij is, niemand der kleinen tot den heiligen Nicolaas het verwijt behoeft te richten «Ik ben vergeten...” Wij willen dit artikel besluiten met den wensch, dat onze ruime lezerskring in het algemeen en onze kinderen in ’t bijzonder, een big St. Nicolaasfeeit mogen vieren. Nu de dagen van het aloude Sint Nicolaasfeest met rassche schreden naderen, achten we het niet onaardig, onze lezers 1 en lezeressen eens iets te vertellen van dien man, waarvan we allen zoovéél houden vooral... toen we kinderkens waren. De heilige Nicolaas, waarover het thans gaat er is nog een naamgenoot: de H. Nicolaas van Tolentjjn (10 September) werd geboren in de derde eeuw, te Patara, een stad in Klein-Azië. Reeds in zijn jeugd uitte zich de goed heid zijns harten door medelijden en daad werkelijk hulpbotoon ten opzichte van ongelukkigen en armen. Zijn ouders waren rjjk. En bij den dood zijner dierbare ouders gaf bij zijn gebeele erfenis aan de armen. Nochtans zocht hij daarmee geen uiterlijken roem en eer; integendeel, bij bewees zijn weldaden zooveel mogelijk in het verborgene. Als jongeling trok bij als pelgrim naar het Heilige Land, waar de Christus heeft geleefd, geleden en gestreden, en tenslotte den kruisdood is gestorven. Een legende verhaalt, dat onze Nicolaas, door een zoogenaamd «Gods-oordeel”, werd verkozen tot bisschop. Hij was namelijk op de terugreis zijns pelgrimstocht, toen hij kwam te Myra, waar men het niet recht ééns kon worden met betrekking tot de keuze van een nieuwen kerkbestuuider. Een feit is echter, dat de kerk te Myra langen lijd door den H. Nicolaas is bestuurd. Vooral ais de bisschop, op wien destijds de geheele armenzorg neerkwam, gaf hij schitterende blijken van een goed en mede lijdend hart. Eens heerschte er te Myra een grooten hongersnood welnu, daarbij bewees hij echt-ehristelgke diensten. Ook was hij een blonderen kindervriend. Geen wonder dan ook, dat de school jeugd der middeleeuwen Sint Nicolaas bjjzonder vereerde, en diens sterfdag 6 December jaarlijks met yjel en zang herdacht. En de toenmalige burgerij verrastte ben dan met appelen, koek enzoovoorts. Sint Nicolaas stierf in het jaar 862. In 430 werd hij heilig verklaard; hjj werd gerekend tot de «patroon-heiligen”, d. w. z. tot die, welke hun vierdag hebben, en tot wier eer men kerken een naam geeft. Uit het verre Oosten, dat Sint Nicolaas’ deugden en vromen godsdienstzin aan schouwde, is zijn naam dóórgedrongen tot in het Westen, ja, tot zelfs in de «Nieuwe Wereld”. Zijn naam 16 eeuwen over het geheel al vroeg rijp genoeg 1 En

Bolswards Nieuwsblad nl | 1923 | | pagina 1