r RESTANT DIRK GERRITSMA Jr. Mode-Artikelen - Parfumerieën BO LSWARD 4 LI I I» N I -.1 H STADSNIEUWS. t Nieuws uit de Provincie. z Gemengde berichten. -1 f 325,— f 200,— f 700,— Te Urk, een eiland met ruim 6000 aangeslagenen in de Rijksinkomsten- belasfeing, zijn over den dienst 19221923 ruim 500 dwangbevelen uitgereikt. ST. NICOLAAS-CADEAUX tegen spotprijsjes tot en met Zaterdag 8 December Brand door hooibroei. Waarschijnlijk door hooibroei is te Stiens de boerderij van Homme Hal besma, die zich met zijn gezin juist te ruste had begeven, in vlammen opgegaan. De levende have kon nog worden gered, maar van den inboedel en het boeren gereedschap kon niets behouden blijven. 'I N. V. V. Van het Ned. Verbond van Vakvereni gingen daalde het ledental van 182635 op 1 Juli 1.1. tot 179446 op 1 October 1.1. Over de eerste drie kwartalen van 1923 bedroeg de achteruitgang resp. 8034, 6051 en 3189. Van een 6-tal bonden (ambte naars, handels- en kantoorbedienden, hotelpersoneel, spoor- en tramwegperso neel, straatmakers en stucadoors) steeg het ledental in het 3e kwartaal. Het aantal afdeelingen daalde met 27. Broekhuys biedt 100 pCt. aan. De Broekhuys-loterijen zijn, zooals men weet eerst door hem zelf uitgegeven, toen door de z.g. Broekhuys-banken, zijnde de Hollandsche Credietvereeniging te Rotter dam, de Hollandsche Verzekerings-Mij. te Amsterdam en de Zuid-Nederlandsche Credietbank te Heerlen. Al deze banken zijn, evenals Broekhuys persoonlijk, be nevens de vennootschap Oostergarage te Rotterdam, waarin hij ook betrokken was, in staat van faillissement verklaard. Thans biedt Broekhuys, aldus de L. K., Een zeug van een veehouder te Workum heeft voor den derden keer in dit jaar levende biggen geworpen, in Februari 12, in Juni 14 en in November 17, totaal 43. Een dorp zonder St. Nicolaasfeest. Het Friesche dorp Grouw is wellicht de eenige plaats in ons land waar geen St. Nicolaasfeest gevierd wordt. In de plaats daarvan, viert men in Januari het feest van St. Pieter, dat geheel dezelfde strekking heeft als het St. Nicolaasfeest. De bewoners van Grouw zijn tot op dezen dag hun oude traditie getrouw gebleven en willen hun heilige niet door St. Nicolaas laten vervangen. Schandelijk. Te Boelenslaan overleed dezer dagen ’n oude boer, bij wien vijf-en-twintig jaren lang een zwakzinnige neef had ingewoond. De familieleden kwamen Donderdag op dagen, verkochten het huis, den grond, het vee en het huisraad en vertrokken des avonds weder... den armen zwak zinnige lieten zij in het leege huis achter, slechts een stroozak, een paar dekens en wat aardappelen hield hij over; zelfs geen kachel om eten te bereiden had men hem gelaten. Schreiend liep de stumperd, die thans van zijn laatste famlielid, die goed voor hem was, gescheiden is, de heide op. Wat zal er van dezen ongelukkige, die zelfs door zijn ouders verlaten is, terecht komen? Piano, dat in den en bijkantoren nu een eigen terrein, waar zij kan werkzaam zijn. Het ligt in de bedoeling om voor alle Boaz-banken in de provincie te komen tot eenzelfden rente stand, zoowel wat betreft de rente die genomen als gegeven wordt. Actie tegen vreemde kooplieden. Op de Zaterdagavondmarkt te Zwolle doen telkens tal van vreemde kooplieden in het bijzonder in sigaren, goede zaken, tot groot nadeel van enkele magazijnen in de nabijheid. Naar aanleiding van een adres van de sigarenwinkeliers heeft de Raad nu met 13 tegen 12 stemmen be sloten. in het vervolg van de niet-offici- eele Zaterdagsavondsmarkt de vreemde kooplieden te weren. KIMSWERD. De Verz. Maatschappij van Paardenhouders in Wonseradeel, telde van 12 Mei12 Nov. ’23 225 leden, die 437 paarden hadden verzekerd voor f 164695,Er moesten 4 verliezen worden vergoed met f 745,De cadavers brachten f 325,op. De uitgaven over troffen de inkomsten met f 1800,Om dit bedrag te dekken moet 75 ets. per f 100.V. K. aan omslag geheven worden. Provinciale Bond van Boaz-Banken. De 11 in Friesland bestaande plaat selijke Boaz-banken hebben zich sinds eenigen tijd in een Provincialen Bond van Boaz-banken vereenigd, met behoud van eigen zelfstandigheid voor elk der plaatselijke Banken, teneinde, door meer dere samenwerking onderling, elkanders belangen en die der pl.m. 25 agentschappen en bijkantoren in Friesland beter te kunnen bevorderen. Elke plaatselijke Boaz bank heeft met hare agentschappen Onbehoorlijk Op de chocoladefabriek „Kwatta” te Breda werden een 40-tal meisjes door een der directieleden toegesproken, die de voordeelen uiteenzette, voor beide partijen, van een korteren opzeggings termijn dan één week. De argelooze meisjes lieten zich bepraten tot het teekenen eener verklaring, waarin een opzeggingstermijn van één dag werd geaccepteerd. Des anderen daags werden ze allen tegen des Zaterdags ontslagen. Pisuisse in de Kerk! Het gezelschap Pisuisse heeft in de Hervormde Kerk te Roordahuizem een uitvoering gegeven ter gelegenheid van een jubilé der Geheelonthoudersvereeni- ging in dat dorp. De uitvoering was druk bezocht. Ruime en late kinderzegen. Na voor een paar jaren het zilveren) huwelijksfeest te hebben herdacht, werd) in een arbeidersgezin te Utrecht Vrijdag! het 29e kind geboren. De vader telt 60 de moeder 45 jaren. Tusschen 4 en 8 December a.s. zullen 29 van de te Harderwijk tijdens den oorlog begraven lijken van de Belgische militairen opgegraven worden, om naar België ie worden vervoerd. De Eindhovensche kellner A. K. die het meisje Allegonda van Helvoirt in den Domme j verdronken heeft, is tot tien jaar gevangenisstraf veroordeeld. Fraude bij ’t verleenen van steun aan werkloozen. B. en W. van Gorinchem zullen 22 arbeiders gerechterlijk vervolgen, die zich als werkloozen hadden opgegeven en geldelijken steun van de gemeente ge noten, terwijl zij voor loon werkten. Ook fabrikanten zullen zich moeten verant woorden, die, nadat zij werklieden ont slagen hadden en vermoedelijk wisten dat dezen steun verleend werd, toch voor loon hebben laten werken. van 100 pCt. aan. De fiscus is crediteur voor een bedrag van ongeveer een half millioen gulden, terwijl de groep der voor De Dag aange nomen journalisten, die hun vorderingen aan een trustee te Amsterdam hebben toevertrouwd, een gezamenlijke vordering doet gelden van circa 2*/2 millioen. P j F Postboot aan den grond. De postboot „Waddenzee” op reis naar Holwerd, is Woensdagmorgen tengevolge van den hevigen oostenwind midden op de Wadden blijven vastzitten. Er waren negen passagiers aan boord. Middernacht, met hoog water, is de boot weer vlot gekomen. Kolendamp-vergvftiging. Toen de vrouw van een bakker K. te Drachten bezig was met het aanmaken van de kachel, bleek dat deze niet wilde trekken. Daarom maakte zij het vuur aan met gloed uit de bakkerij. Vermoe delijk heeft zich toen koolmonoxyde ge vormd. Althans de twee kleinste kinde ren, die nog in het bed lagen, begonnen hevig te huilen. Alles wat men aanwendde om ze tot bedaren te brengen bleef zonder resultaat. Teneinde raad, stuurde men een bopdschap naar den dokter, maar voordat deze arriveerde, waren de kinderen reeds bewusteloos. Ook de vrouw des huizes en twee der andere kinderen vielen in zwijm. Gelukkig kwam geneeskundige hulp spoedig opdagen en wist men alle patiënten weer bij te brengen. Alleen voor het leven van het jongste kind werd een oogenblik gevreesd. Na een dag zware hoofdpijn waren allen echter gelukkig weer hersteld. ^Poppenpraatje. Er is een groot verschil tusschen de eenvoudige Neurenberger steenen pop uit de veertiende eeuw en het kunstige, sier lijke product van heden. Van steen tot hout, van hout tot was, van was tot papier-maché, is zij ten slotte de sierlijke, gedeeltelijk uit porselein bestaande pop geworden, die nu in onze winkels prijkt. De oorsprong van de pop is zeer oud. Reeds de oude Egyptenaren gebruikten poppen voor theocratische doeleinden in hun tempels. Doch ook als sierpoppen en als vermaak dienden de poppen. In de zestiende eeuw reeds kwamen in Italië poppenspelen voor en ook nu nog zijn deze daar een geliefd volksvermaak. Het beroemdste marionetten-theater in Rome is Verdwijnt de vlieg? Is de gewone huisvlieg bezig, uit te sterven Een Engelsche dokter die een studie van dit onderwerp heeft gemaakt, beant woordt deze vraag bevestigend. Het vorig jaar maakte hij een reis door Engeland en kwam tot de overtuiging, dat er zich slechts enkele vliegen be vonden op plaatsen, waar er vroeger honderd-duizenden werden opgemerkt. Een van de meest merkwaardige ge volgen van de vermindering van ’t aantal vliegen is de groote vermindering van de kindersterfte. Ofschoon statistische ge gevens nog ontbreken, heeft een globale berekening geleerd, dat het gemiddelde van de zuigelingensterfte in Engeland den afgeloopen zomer 50 per 1000 is geweest. Elf jaar geleden was het 636 per duizend. Het algemeene sterftecijfer is eveneens aanmerkelijk gedaald, nl. tot 89 per duizend, het laagste cijfer, dat ooit werd geconstateerd. De vliegen veroorzaken weliswaar nog eiken zomer verscheidene zuigelingen ziekten, maar het aantal daalt van jaar tot jaar. SINT-N I COLA AS. Moesje ’k ga vannacht niet slapen; 'k heb m’n schoentje klaar gezet, ’k zal m’n deurtje open laten en ’k blijf zitten in m’n bed. Moesje, laat het licht maar aan, ’k Wil vannacht niet slapen gaan. Zusje wachtte vol verlangen, wat er nu gebeuren zou, maar haar oogjes werden kleiner en ze rilde van de kou. Moeder doofde stil het licht, Zusjes oogjes vielen dicht. Zusje sliep en zusje droomde; En in ’t duister van den nacht is 8t. Niklaas heusch gekomen op zijn teenen, stil en zacht Kleine zus heeft toen misschien in haar droom hem toch gezien. K. F. Jung. ARUM. Het veefonds „Arum e. o.” had 442 stukk runderen verzekerd tot een bedrag van f 165840,Er werd aan vergoeding van 7 verliezen f 1514,uit gekeerd. Het tekort bedroeg f 1625, Aan omslag wordt 1 pCt. geheven. Voor ’t volgend halfjaar werden de klassen waarnaar de omslag moet betaald worden, als volgt vastgesteld: le klasse 2 jaar en ouder f 450, 2e 12 jaar 3e tot 1 jaar Stieren niet hooger dan In het vierde en vijfde bedrjjf zijn we ten huize van Iwan. Iwan woont in een afgelegen dorp en na jaren is zijn vroeger meisje tot hem terug gekomen uit Sint Petersburg, ziek en afgetobd. Iwan heeft haar in huis genomen, doch doet alsof hij haar niet herkent, omdat hij het haar niet moeilijk wil maken, door hem ver giffenis te vragen. Nicolas zoekt Iwan juist op het oogen blik dat de belastinginner de eenigste koe opeischt. Iwan wordt nog door Nicolas teruggehouden van een moord op den ambtenaar en even later zal Nicolas de arme dorpelingen uit het heilige boek voorlezen, als de pope, de geestelijke van het dorp, verschijnt en de menschen ter kerke roept. Hoewel liever naar Nicolas hoorende, durven ze niet uit de kerk te blijven en volgen de pope. Deze ziet zijn succes en vervloekt Nicolas, die dan uit het dorp vertrekt. Het zesde bedrijf geeft Nicolas aan het einde van zijn leven. Weer staat hij voor de poort en de „Vreemdeling” vraagt hem, hoeveel hij heeft bereikt in zijn leven. De vreemdeling wijst op Nicolas’ onmacht en de verkeerde manier waarop hij zijn leven heeft besteed, doch Nicolas twijfelt niet en blijft hopen op het licht dat door de poort zal schijnen. Uitgeput stort hij dan terneer en sterft. Het Noorderhuis in aanbouw. De belangstelling voor het Noorderhuis is groeiende. Sedert onze vorige opgave zijn inzamelingscomité’s opgericht te Beerta, Drieborg, Scheemda, Noord- en Zuidhorn, Middelstum, Helium, Tijnje, Terwispel, Luxwoude, Rauwerd, Tjummarum, Klazie- n aveen, Gasselte en Meppel, totaal met de vorige opgave 66. De bouw is gevorderd tot dicht onder de kap. Het wordt een kant, gaaf gebouw, één met het doel, mooi van lijnen en sober van bewerking en warm van kleur. Als de inzameling zeer meevalt, kan de volledige centrale verwarming en een moderne keuken-installatie worden aangebracht. Dan krijgt het Noorden een kinderhuis, dat uitmunt door eenvoud en degelijkheid, smaak en gerief; een huis, dat geheel af is, een der beste koloniehuizen in binnen- en buitenland. Penningmeester van hetNoordelijkComité is Jhr. L. F. A. van Swinderen, Hooge der A. 7 te Groningen. De secretaris der propaganda-commissie: A. O. BOS. Brief van een Eenig Kind aan Sinterklaas. Lieve beste meneer Sint, ik ben maar ’n eenig kind; 'k mag mijn lijstje van verlangen straks onder den schoorsteen hangen. Daarin schrijf ik U, heel stil, wat ik ’t liefste hebben wil. Lieve beste meneer Sint, denkt u dat ik ’t prettig vind altijd heel alleen te spelen? O, dat kan me zoo vervelen. Onze hond en kater Piet zijn heel lief, maar... praten niet! Lieve beste meneer Sint, ik heb menig poppenkind, een servies en een fornuisje en een keurig poppenhuisje, springtouw, tol en mooien bal, dat ’k me niet vervelen zal. Maar, Sint Nik’laas - wees niet kwaad - ik heb nóóit een kameraad!, Daarom vraag ik op dit lijstje, om een jongen of een meisje, om een broer of zusje, klein, ’k Zou er vreeselijk blij mee zijn! Jet de Boek-v. Strien. Ons Eigen Tijdschrift. Uitg. C. J. v. Houten Zn., Weesp. Eerste Nutsavond. Wanneer het bestuur van het Departe ment Bolsward van de Maatschappij tot Nut van ’t Algemeen besluit om Ds. Schermerhorn van Nieuwe Niedorp, als spreker uit te noodigen, heeft het al bij voorbaat de zekerheid dat de Doelezaal vol komt. Ook Vrijdagavond was de zaal tot in de uiterste hoeken bezet en hier uit blijkt, dat Ds. Schermerhorn een spreker is die gaarne gehoord wordt. Te circa halfnegen riep de voorzitter van het Nut, de heer D. Kossen, den aanwezigen het welkom toe. Het is laat geworden dat de eerste Nutsavond ge houden wordt, maar daarvoor wordt dan ook hedenavond iets meer geboden dan gewoonlijk, aldus de Voorz. Met den spreker is n.l. meegekomen de heer Hovenier, die de rede van ds. Scher merhorn zal opluisteren met piano-, orgel- en vioolmuziek en de voorzitter hoopt dat ook de heer Hovenier, met hetzelfde vol dane gevoel van hier zal vertrekken, dat de heer Schermerhorn, naar deze zegt, steeds heeft na een avond te Bolsward. Hierna krijgt ds. Schermerhorn het woord en deelt mede dat hij voor de aan wezigen zal behandelen het drama „De Godzoeker” van Graaf Leo Tolstoï. Het werk werd den spreker gestuurd door een Oostenrijksch vriend en na door lezing vond ds. Schermerhorn het stuk zoo mooi dat hij meende het te moeten ver talen en in te studeeren. Het is een zes bedrijvig stuk, waarvan het eerste en laatste bedrijf een zuiver symbolisch karakter dragen, terwijl de overige bedrijven ons schilderen het Tsaris tische Rusland. De inhoud van het stuk is in het kort: Op het tooneel denken wij ons een poort en aan de eene zijde ervan staat een persoon „Vreemdeling” genaamd. Aan de andere zijde staat het Russische volk, dat door de poort wil. De Vreemdeling, een mephisto, ver spert den doorgang, hij noemt zich de drager van het tegenwoordig gezag en weet de massa vrees en ontzag in te boezemen. Het volk trekt af, alleen Nicolas Nico- lajewitsch, blijft en zegt door de poort te willen. De poort stelt feitelijk voor de scheiding van den toestand zooals die vóór 1914 was en een beteren tijd. Nicolas wil nu dien beteren tijd tegemoet omdat hij in zich gevoelt de drang te zoeken het hoogere en het betere. In het tweede bedrijf zien we Nicolas terug als ritmeester in een fort in de Kaukasus op het oogenblik dat een af- scheidsfuif gehouden wordt ter gelegenheid van het vertrek van één der officieren naar St. Petersburg. De schildwacht Iwan, krijgt geheel on verwacht bezoek van zijn meisje, terwijl hij op wacht staat en verzuimt zich te melden. Een der officieren gaat op onderzoek uit en brengt het meisje binnen. De officier die vertrekken zal laat het meisje drinken, en geeft haar een fraaie bontmantel cadeau. Ze wordt opgewonden en belooft met den officier naar St. Peters burg te gaan. Iwan ziet door het raam dat de officier zijn meisje aanhaalt en stormt naar binnen. Hij raakt met zijn meerdere in gevecht en Nicolas moet rapport van het gebeurde opmaken. Nu staat in het reglement van dienst dat dronkenschap als verzachtende omstan digheid wordt aangemerkt. Nicolas heeft medelijden en maakt Iwan dronken, zoodat hij in zijn procesverbaal dronkenschap als oorzaak van alles kan noemen. Het slot van dit bedrijf, waarin Nicolas zoo overtuigend zegt, dat alleen bidden verbetering kan brengen en dat wij niet voor ons zelven, maar voor anderen moeten bidden, is o.i. het meest aangrijpende gedeelte van het werk. Het derde bedrijf speelt ten huize van Nicolas Nicolajewitsch, wanneer zijn dochter zich verlooft. De gasten zijn gekomen maar de gastheer toeft reeds weken onder de boeren om hen te onderwazen en het Nieuwe Testament voor te lezen. Onverwacht keert hij terug en maakt kennis met de moeder van Paul, zijn dochters verloofde. Hij ziet er sober uit in zijn eenvoudig pak en gevoelt zich op de parket vloeren der salons niet thuis. Het gesprek tusschen Paul’s moeder en Nicolas is ook in één woord schitterend. Zij, de salon- dame, die alles wat niet tot de bezittende klasse behoort, absoluut niet telt, krijgt t van Nicolas, die de nooden van de arme bevolking zoo goed kent, harde waarheden te hooren. Toch neemt niemand der huis- genooten het voor Nicolas op, zijn dochter uitgezonderd, doch ook bij daze krijgt ten slotte de liefde voor Paul de overhand. Nicolas verlaat het huis en trekt alleen de wereld in. het poppentheater van kelder van zijn paleis op de Piazza San Lorenzo voorstellingen geeft en het recht geniet ook dan te mogen spelen, wanneer andere schouwburgen gesloten moeten zijn. Uit Italië kwamen poppenspelen tijdens de regeering van Karel V naar Spanje, waar zij zich tot op den huidigen dag toe gehandhaafd hebben en nog net zoo zijn, als Cervantes ze schilderde in z’n ^Don Quichotte”. Een waarlijk klassieke beroemdheid kreeg de poppenkast door den Franschman Jean Briasé, die omstreeks 1655 met zijn aap Fagotin op de Pont Neuf te Parijs als tandheelkundige en poppenkastvertooner voor het volk voorstellingen gaf. Later werd de poppenkast de hoofdattractie op de Parijsche jaarmarkten. In Engeland schijnen reeds aan het eind der zestiende eeuw twee poppenspelen ^Mans Wit” en Z/The dialogue of dives” zeer geliefd te zijn geweest. Shakespeare last in zijn //Winterspiookjes” nog een derde, ^De Verloren, Zoon”, in. Toen in de jaren 1642 tot 1647 door toedoen der Puritijnen alle schouwburgen in Engeland gesloten werden, maakte men voor de poppenkast een uitzondering, waardoor deze bij het publiek zeer in trek kwam. Met de Engel- sche omwenteling in 1688, werd de stereo type komische figuur, die uit den Fran- schen Polichinelle ontstane Punch, door den poppenkastvertooner Philips ingevoerd. Ook in Duitschland en ons land bestond reeds in oude tijden het poppenspel. Toen tijdens den dertigjarigen oorlog de rond reizende tooneelspelers verdwenen, waren het de poppenspelen, die de herinnering aan het tooneel bij het volk levendig hielden. Rijwielbelasting. Binnenkort is de indiening te verwachten van een rijwielbelasting. Per rijwiel zal drie gulden per jaar moeten worden betaald, waarvoor men, ten bewijze, dat de betaling geschied is, een plaatje aan de fiets beves tigd krijgt. Ambtenaren van de belasting zullen gerechtigd zijn, wielrijders, wier fiets niet van zulk een plaatje voorzien is, aan te houden en het verschuldigde direct bij den ontvanger te laten voldoen. Rijwielen, in gebruik bij openbare diensten als posterijen, politie, enz. zijn van belasting vrijgesteld. Ook zal geen belasting worden geheven van kinder fietsen, welke als speelgoed kunnen worden aangemerkt. Minister Colijn berekent, dat ongeveer een millioen rijwielen onder deze belasting zullen vallen, zoodat een opbrengst van drie millioen gulden verwacht wordt. ’n Honden en katten-Landru. JOURE. In ’t begin van den zomer zijn met alle teekenen van vergifti ging enkele honden hier plotseling gestorven, o.a. die van Dr. P. J. Sluyter en mej. wed. Reekers. Later leed de hond van den heer Hoekstra, inspecteur van politie, ook aan krampen en andere vergiftigingsverschijnselen, waarom hij het dier maar door een revolverschot uit zijn lijden verloste. Katten van deze of gene stierven en sterven ook na verdachte verschijnselen en de vorige week, zijn de fraaie herders-, hond Roland en de kleine zwarte van den heer B. van Bergen en D. T. de Vries vrijwel op ’t zelfde oogenblik na hevige krampen en een verschrikkelijk lijden aan vergiftiging gestorven. Den volgenden dag kwam er no« een slacht offer, n.l. de hond van de heer G. Bergsma a.d. Zijl. De politie bemoeit zich met deze blijk baar opzettelijke honden- en kattenver- giftiging en heeft van den hond van Bergsma de maagmetinhoudnaarUtrecht^ opgezonden ter onderzoek welk vergift is toegediend. Voorts worden in verschil- lende richtingen nasporingen gedaan. in *ai deze” faillissementen ëên"üitkeering ’tls te hopen, dat de dader wordt uit- - gevonden, die öf opzettelijk hét vergif) hier of daar uitstrooit (of uitgiet) èf er) ontzettend „onvoorzichtig” mee omgaat. Wij gelooven intusschen vast aan op zet en zouden den laaghartigen moordenaar wel een „ietsje” van zijn lekkers willen: laten slikken, om ook eens voor een uurtje de vreeselijke benauwdheden en pijnen te moeten verduren die zijn arme, slachtoffers den dood brengen. Zoo’n honden- en katten-Landru, foei! Zeker, |men kan overlast van honden en katten hebben en als de eigenaars, na waarschuwing, daartegen niet willen of kunnen zorgen danis dit toch zeker: niet de weg om er een eind aan te maken. ’t Is een schandelijke, laffe en genie- perige daad. We vertrouwen echter dat, onze Landru waarop we evenmin| trotsch zijn als de Franschen op de| hunne zeker zijn gruwelijk bedrijf niet zou voortzetten, als hij ’t lijden der, ongelukkige slachtoffers kon zien en ietsj kon voelen van de eigenaars der dieren, die er toch zeer aan gehecht zijn inden regel, ook al vindt een ander „zoo’n hond of kat” ook een „leelijk mormel.” J. C. Bloedver gif tig ing Dezer dagen had schipper D. Wassenaar van Franeker, liggende met zijn schip in de Noorderhaven, zijn hand aan een staaldraad opengereten, tengevolge waar van de arm dik werd. Hij spoedde zich naar een dokter, die zware bloedvergif tiging constateerde. Een half uur na zijn terugkomst aan boord is de ongelukkige reeds overleden. Al deze verschillende personificaties toonde Ds. Schermerhorn ons op de hem eigene schitterende wijze. Het was alsof wij het geheele werk aanschouwden, gespeeld door een compleet gezelschap. De heer Schermerhorn heeft ook van dit werk een schitterende vertolking ge geven. Wat echter de totale indruk zeer ten goede zou komen, is een bekorting van sommige bedrijven. Het geheel was hier en daar wat gerekt en niet vrij van te veelvuldige herhalingen. Het was nu reeds over twaalven toen de voorzitter het slot woord sprak en dit is te laat. Men krjjgt dan „vom guten zu viel”. Intusschen hopen wij de heer Schermer horn hier nog menigmaal terug te zien. De heer Hovenier illustreerde het voor- gedragene op mooie wijze met muziek en zang. LI b i ■f t 1

Bolswards Nieuwsblad nl | 1923 | | pagina 2