Fi I a p.j. I i i I i VI I d i r die tengevolge tej 3e. andere regeling werd ontworpen. na over deze zaak, is mij da; he< na sta de wi Di he st ge d« ch zc van L I e wii wi vn te b) ze bl b ei B DAh Verp de di hi Hv vei ii ii Indien niemand meer het woord verlangt, dan breng ik de begroeting in stemming. aan de orde gesteld, omdat Ook thans is er weer een adres eene steunregeling. Verleden jaar heb ik gepleit, dus kan ik nu 1 verschillende stichtingen voorstander van dat op die wijze steun wordt verleend dat er door aanvoering van ziek vee, besmetting ontstaat. De heeren worden in deze functie gecontroleerd door den districtsveearts. Voorheen ontving de veearts voor elke veemarkt f 10.van de provincie, maar ook die kosten zijn geschoven op de gemeente. De veearts verklaarde zich toen met f 5.— per veemarkt tevreden. De heer Van der Wal. Ik begrijp niet, waarom hem dit toezicht niet in zijne instrnctie wordt opgedragen. De Voorzitter. De gemeentelijke toelage, die de veearts hier vroeger genoot ad f800.is vervallen, terwijl hij ’t bedrag per veemarkt op de helft terug bracht. Van zijn kant is de zaak dus billijk behandeld. Ik zou en we bezwaarlijk hiervoor nog een armvoogden nu onze zienswijze, dan behoeven we Deze wordt met algemeene stemmen goedgekeurd. Sluiting der vergadering. thuis behooren. Maar met het oog op de gemeentefinanciën is het post op de begrooting te brengen. Deelen de begrooting met de arbeiders in contact staat, zal hun daarover hooren klagen. Menschen, znlk een post niet te belasten. De heer Van der Zee. M. de V.! Indien de mogelijkheid door den heer Berdmans aangegeven, bestaat, dan ben ik er voor de door hem bedoelde weg te volgen. Hebben onze pogingen geen resultaat, dan kunnen we nog een post aanbrengen. De heer Yssels. M. de V.! Het voorstel-Eerdmans is een slag in de lucht. Als wij einde December een post aanbrengen, gaat 't goed indien die einde April is goedgekeurd. Daarom moet er nu een post op de begrooting. De heer Lunter. M. de V.! Men zou ook een commissie kunnen aanwijzen, die eene conferentie aanvraagt met h.h. voogden. Dan weet men gauw of er al dan niet iets van komt. De zaak zou dan volgende week wel zijn beslag kunnen krijgen. De Voorzitter. Afgedacht van mijne meening, dat armvoogden op zulk een verzoek niet zullen ingaan, wil ik opmerken, dat de begrooting is opgemaakt en dat daarop het geheele beschikbare bedrag is gebracht. Ik zal het voorstel-Eerdmans in stemming brengen. Dit wordt aan genomen met 12 tegen 1 stem. (Tegen de heer Eisma). Het voorstel-Yssels wordt verworpen met 11 tegen 2. (Voor de h.h. Yssels en Pannekoek Loois.) Het voorstel-Van der Zee wordt verworpen met 7 tegen 6 stemmen. Voor de h.h. Pannekoek Loois, Boekema, IJssels, Van der Zee, Van der Klei en Van der Wal.) De heer Van der Wal. M. de V.! Het bevreemdde mij, dat ik onder volgno. 282 aantrof een post van f 270.als toelage voor den veearts. In de vergadering, waarin ’t salaris van den keuringsveearts is geregeld, heeft de Voorzitter gezegd dat zijn toelage als veearts was vervallen. Door mij en anderen is indertijd geageerd tegen die hooge jaarwedde van den veearts, maar ’t voorstel van B. en W. ia aangenomen met 1 stem meerderheid. Maar toen is gezegd dat die toelage zou vervallen. En nu staat er weer een post op van f 270. ’k Begrijp niet, dat die persoon nu nog weer eens afzonderlijk moet bezoldigd worden. Welke ambtenaar wordt nu 2 keer gesalarieerd. Ik stel voor dezen post te schrappen. De Voorzitter. U verwart twee zaken. De eerste belooning wordt genoten voor de werkzaamheden, voortvloeiende uit de vleeschkeurings- wet, de 2e ingevolge de veewet. Ingevolge die wet moet de veearts op eiken veemarkt aanwezig zijn. De heer Van der Wal. We hebben vanavond juist zoo iets besproken. Immers was de architect ingevolge zijne instructie verplicht op de landerijen toe te zien. Welnu, verplicht den veearts tot toezicht op de veemarkt. Ik vind het een vreemd iets, dat die veearts nog een extraatje moet ontvangen. De heer Haima, M. de V.! Ik geloof niet dat de heer Van der Wal met deze zaak goed op de hoogte is. Elke gemeente moet een veearts sympathiek. De wijze waarop de uitkeering tot nog toe geschiedt, is ook mij niet sympathiek. Ook ik acht dat niet de juiste weg. Ik zou daarom willen voorstellen, dat vanuit deze vergadering een verzoek worde gedaan aan heeren Armvoogden om evenals vorige jaren voor dit doel gelden te voteeren, maar dat ook zij die uitkeering willen doen geschieden als in andere plaatsen gebeurt en dan vertrouw ik, dat heeren Armvoogden dat gaarne zullen overwegen. Hierdoor wordt aan de uitkeering een ander cachet gegeven. De Voorzitter. Het model van de begrooting zegt niets; dat model geldt voor alle provincies. Er zijn colleges van Gedep. Staten, die zulk een besluit toestaan. Alvorens dat we met de beraadslaging over dit punt verder gaan wil ik in geheime zitting enkele mededeelingen doen. De Voorzitter schorst de vergadering. Na heropening wil de Voorzitter ’t voorstel-Yssels om f 5000 uit te vak leeren gaan naar een ambachtsschool, trekken, in stemming brengen. De heer Van der Zee. M. de V.! Ik wil opmerken, dat de idee- Yssels me sympathiek is, maar in plaats van f 5000 zou ik f 2000 willen uittrekken. De heeren Eerdmans en Pannekoek Loois ondersteunen ’t voorstel-Yssels. De heer Eerdmans. Ik ondersteun dit voorstel om ’t in bespreking te kunnen krijgen, niet in dien zin, dat ik er mijn stem aan zal geven. De idee is mij sympathiek, omdat ik steun aan werkloozen niet beschouw als armenzorg; door de tijdsomstandigheden zijn de menschen zonder werk en kunnen zij geen inkomsten verzamelen, maar ze mogen niet worden verwezen naar armbestuur of diaconie. Deze menschen moeten op andere wijze worden geholpen. Alvorens tot een besluit om de benoodigde gelden' op de begrooting te brengen, mee te werken, zou ik gaarne zien dat een verzoek als door mij bedoeld, en voldoende gemotiveerd, tot heeren voogden van het algemeen stadsarmbestuur werd gewend. De heer Van der Wal. M. de V.! U hebt blijkbaar bezwaar dat zulk een regeling wordt aangenomen. Maar voogden zouden een persoon met de contrdle op de uitkeeringen kunnen benoemen. Zij hadden dan een waarborg, dat ’t geld goed wordt besteed. Da Voorzitter. Ik moet de heeren hun gedachtengang ontraden. Ik ben voldoende op de hoogte van de gedachte van heeren Armvoogden. Zulk een schrijven zal geen vrucht afwerpen. Ik ontraad eveneens de voorstellen Yssels en Van der Zee en zal nu eerst in stemming brengen 't voorstel-Yssels. De heer Eerdmans. M. de V. I Wil u niet eerst over mijn voorstel doen stemmen Daarna kan eene beslissing genomen. De heer Lunter. M. de V.! De heer Eerdmans stelt voor een verzoek te richten tot h.h. armvoogden om eene regeling te treffen, als hier vanavond is aangegeven. M.i. is ’t nog niet zeker dat zulk een regeling fiasco zal lijden. Staat er een post op de begrooting, dan is daarmee uitgesproken, dat de zaak van raadswege zal geregeld worden. De heer Yssels. M. de V. I De bedoeling van den heer Eerdmans is eene andere, om n.l. eerst een post aan te brengen en dan een verzoek aan Armvoogden te richten. De heer Lunter. M. de V.! Als we dat doen, dan spreken wij uit, dat wij de zorg voor de werkloozen op ons nemen. Voogden zouden dan zeggen, jullie hebt reeds besloten ’t te doen. We moeten eerst zien welk resultaat we hebben, de Raad kan dkn nog een besluit nemen. De heer Eerdmans. M. de V.! De heer Yssels heeft getracht met mijn mond te spreken, maar dat is hem niet gelukt, want hij heeft mij iets toegedicht, dat ik niet heb gezegd. Mijne bedoeling is eerst vragen, en dan, indien noodig een besluit nemen. Ik zou niet weten waarom dit niet kon. Wij hebben als ons principe uitgesproken dat uitgetrokken werkloozen niet bij armenzorg minste, want de heer Pannekoek Loois wil er misschien nog wel f 50 en de heer De Boer f 100 bijdoen, maar per cursus in elk geval f 240 De Voorzitter en de heer Eisma, f 120, De heer Eerdmans. Als dan de bijzondere scholen, de R.-K., de school voor Chr. Volksonderwijs en Rebobóth ook dat onderwijs geven, dan za ons dit onderwijs al meer dan f 1000 kosten. En naar mijn opvatting weer ’t zelfde argument als de vorige maal, n.l. dat die som aan dit onderwijs niet mag worden besteed. Indien men er prijs op stelt, dat dit onderwijs wordt gegeven, dan acht ik ’t niet ongewenscht hier adres te richten aan de Vereen, van Ned. ge- als mijne meening uit te spreken, dat dan hoofden van scholen ’t gratis geven of belangstellenden het zelf betalen. Dat is mijn standpunt, opdat de gemeenschap niet alles betale. Laat de hoofden van scholen nu uiting geven aan hun belangstelling en hun liefde voor ’t kind. De heer De Boer. M. de V.l Ik ben ’t volstrekt niet eens met den heer Eerdmans. Zij, die een i terwijl weer anderen gaan naar een cursus als de Hanze. Voorts moeten we voor kinderen die naar de H. B. 8. gaan f 5000 betalen, dus dit bedrag is maar een druppel aan den emmer. Ik ben er voor dat voor kinderen, die geen vak leeren en nog kort de school verlaten hebben, deze gelegenheid wordt geopend. Temeer omdat ik het zoo jammer vind, dat de leerlingen het geleerde zoo spoedig vergeten en nu kunnen ze dat nog eens herhalen. De Voorzitter. Ik breng den heer Pannekoek Loois dank voor de hulde die hij B. en W. heeft gebracht. We hebben deze zaak met spoed aan de orde gesteld, omdat een gedeelte van den tyd, waarin dat onderwijs gegeven wordt, reeds is verstreken en de daarvoor noodige gelden dan nog op deze begrooting worden gebracht. Dan was er nog een misverstand. Er wordt in het besluit niet gesproken van 4 lesuren, maar van 4 leervakken en niet van ten hoogste maar ten minste 80 uren. Waar het bleek dat er nog 16 leerlingen zich voor dat onderwijs hebben aangemeld, meenden wij de cursus te moeten subsidieeren. Ik voor mij ben van oordeel dat het heele school wezen op deze wijze moest zijn opgebouwd. Dat nl. dat schoolwezen zich zelf moet redden, met zoo noodig eene subsidie van overheidswege. Zoo is het nu ook met deze cursus die gesubsidieerd wordt in verband met het aantal leerlingen. Dit onderwas kost ons niet meer dan f 120. per cursus. Wij wilden het gebouw gratis geven, o. i. mag dat offer in het belang van dit onderwijs worden gegeven. Voorts merken wij op, dat wij ons steeds niet verder binden dan voor één cursusjaar. De betrokken onderwijzers zullen bij deze regeling geen financieel voordeel hebben, maar ze zullen het grootendeels met opoffering moeten geven. Voorts acht ik het geen bezwaar dat de in ’t lokaal aanwezige boeken worden gebruikt. Het voorstel van B. en W. tot verleening van subsidie aan den op te richten cursus, wordt aangenomen met 9 tegen 4 stemmen (tegen de heeren Boekema, Van der Zee, Eerdmans en Van der Wal). De heer De Boer. M. de V.! Op volgno. 31 is alleen de f 40. verantwoord, die ontvangen wordt van kerkvoogden. Waar zijn de andere gelden voor het luiden der klokken verantwoord. De Voorzitter. Onder de begrafenisrechten, volgno. 27. De heer De Boer. Als nieuw raadslid zou ik voor het herstel van de groote klok wel een pleidooi willen houden. Misschien dat daardoor ook weer meer inkomsten zouden worden verkregen. De heer Yssels. M. de V.Het heeft mij verwonderd dat de begrootingscommissie en in elk geval de minderheid der commissie geen post heeft uitgetrokken voor steun aan uitgetrokken werkloozen. van de bouwvakarbeidersbonden om voor deze zaak uitvoerig kort zijn. Toen is er voor dit doel door de een bedrag gevoteerd. Ik ben er geen en ieder die met die tengevolge van de werkloosheid zonder inkomen zijn, doordat zij tot de uitgetrokkenen behooren, moeten den gang naar het Armhuis niet behoeven te doen. Evenals ten vorige jare stel ik voor, voor dit doel f 5000.op de begrooting uit te trekken. We zullen dan eene raads commissie in het leven kunnen roepen, die de uitkeering ter hand neemt. De heer Van der Wal. M. de V.l Het is ons allen bekend, dat verleden jaar de begrootingscommissie voorstelde voor dit doel f 5000. uit te trekken, maar dat toen de Voorzitter heeft medegedeeld, dat armvoogden in vereeniging met de andere stichtingen, deze zaak voor hunne rekening zouden nemen. Een toestand als we hier hebben, een burgerlijk armbestuur met nog al wat kapitaal, vindt men bijna nergens. Door verschillende vereenigingen is verleden jaar een onderhoud gevraagd met de stichtingen om via de penningmeester van de afdeelingen, die uitkeering te doen plaats hebben, maar dit is geweigerd. We weten toch allen, dat het voor menschen, die gaarne willen werken, maar voor wie geen werk is, veel moeilijker is om naar het Armhuis te gaan dan voor weduwen en invaliden en dat zij daarvan ook onderscheiden zijn. In verschillende gemeenten is eene regeling getroffen, waar via de afdeelingspenningmeesters wordt uitgekeerd, e. a. te Sneek. De Raad benoemt daar eene commissie, terwijl de administratie wordt gevoerd door eene kleinere commissie. Ook in Utrecht -is een dergelijke regeling. (De heer Van der Wal leest die regeling uit een nieuwsblad voor). Het is niet te ontkennen dat er voor de gemeente een groot voordeel in gelegen is, dat de uit te keeren bedragen buiten de gemeentekas om verstrekt worden, maar kan deze zaak niet zoo worden herzien als in genoemde plaatsen geschiedt, opdat de werkloozen niet behoeven te gaan om een gave naar het burgerlijk armbestuur. De heer Boekema. M. de V.Ook ik ben de meening van den heer Van der Wal toegedaan, dat voor iemand die werken wil, maar niet kan, de gang naar het Armhuis niet na te komen is. Als ik in dat geval kwam te verkeeren, zou het mijn laatste gang zijn. Ik zou gaarne zien, dat het armbestuur een commissie vormde, bestaande uit een paar van hun college, aangevuld met een paar raadsleden en van de vakcentrales. De heer Van der Klei. M. de V.Verleden jaar is deze kwestie ook in den breede besproken. Het meerendeel van den Raad is er voor, dat de menschen op eene andere wijze worden geholpen omdat ze niet thuis behooren bij het armbestuur. Ook ik zou gaarne zien, dat eene De Voorzitter. Wij kunnen hier weinig van zeggen. We zitten hier als Raad van Bolsward en over de besproken kwestie hebben armvoogden te beslissen. Maar naar ik meen, staan Gedeputeerde Staten van Friesland nog op hetzelfde standpunt als vorige jaren, nl. dat zij niet toestaan, benoemen om toezicht te houden op de veemarkten, o.i. om te waken dat op de begrooting een som wordt uitgetrokken voor’t hier genoemde doel. Een besluit in dien zin zou dus geen raison hebben, waarom ik U dat ontraad. De heer Yssels. M. de V.Uwe gedachtengang is geheel onjuist. Gedeputeerde Staten hebben verleden jaar een gemeentebestuur geweigerd om boven een lage uitkeering aan landarbeiders, nog eene nitkeering te verstrekken. Elke gemeente is verplicht iets te doen. Er zijn talrijke gemeenten met een grooten post voor dit doel. In Leeuwarden en Sneek is eene regeling, als de beer Van der Wal uiteenzette. Als wij straks zoo weggaan, blijft de toestand zooals die is. Verleden jaar had de commissie, bestaande uit verschillende elementen, een eenstemmig advies, maar B. en W. deelden mee door de hulp der stichtingen een weg te hebben gevonden. Maar ik meen dat de gemeente ten dezen een plicht heeft. Zij heeft voor dit doel nog niet veel gedaan. Daarom adviseer ik een post uit te trekken, onverschillig hoe hoog, maar ik zou willen voorstellen van f 5000.en dan de verdere uitvoering aan B. en W. over laten, dan krijgen we een betere toestand. De heer Eerdmans. M. de V.! Ik zou U willen wijzen op bladz. 89 van de begrooting, waar is aangegeven een post voor steun aan uitgetrokken werkloozen. Daaruit blijkt duidelijk dat het gemeentebestuur bevoegd is tot het uittrekken van een som voor dat doel. Veel in het door de vorige sprekers gezegde over deze zaak, is mij De Voorzitter. In verband met ’t voorstel-Eerdmans om aan de ouders van leerlingen, die de R. H. B. 8. bezoeken, een adres te richten, wil ik opmerken, dat wij de namen dier leerlingen niet eens weten, wij ontvangen maar heel eenvoudig een schrijven dat we zoo en zooveel moeten betalen. De heer Eerdmans. M. de V.! Als U die namen vraagt, zullen die U zeer zeker wel worden gegeven. De Voorzitter. Ik betwijfel dit. De heer Eisma. M. de V.! Dan zouden de directeuren dier inrichtingen U die wel willen opgeven. Hierna wordt in stemming gebracht 't voorstel-Eerdmans om een adres te richten aan de regeering. Dit wordt aangenomen met 7 tegen 6 stemmen. (Tegen de h.h. De Haan, Pannekoek Loois, De Boer, IJssels, Haima en Eisma.) 2e. Adres aan nomen met 7 tegen 6 stemmen. (Tegen de h.h. Boekema, Lunter, Van der Zee, Eerdmans Van der Klei en Van der Wal.) Het voorstel Pannekoek Loois om subsidie te verleenen aan de Vacantiekolonies wordt verworpen met 8 tegen 5 stemmen. (Voor de h.h. Boekema, Pannekoek Loois, IJssels, Haima en Van der Klei.) De Voorzitter. Thans breng ik in bespreking den postBjjdrage aan het Rijk in de kosten van onderwijs aan de Rijks H. B. 8. ad f 5000.geldt dan De heer Eerdmans. M. de V.! Ik zou gaarne zien dat U mijn voor stel, in ’t begin der vergadering gedaan, in bespreking bracht, waarbij ik tevens voorstel een meenten. Op verzoek van den Voorzitter geeft de heer Eerdmans lecture van zijne voorstellen. De heer Eisma. M. de V.! Over de twee eerstgenoemde punten zal ik niet spreken, alhoewel ik meen dat ’t adresseeren van Boleward weinig verandering in de houding der regeering zal aanbrengen, ’t Laatste voorstel om de ouders van leerlingen te verzoeken om de door de gemeente te betalen kosten aan deze te vergoeden, wat natuurlijk zoo veel wil zeggen, als je bent zedelijk verplicht dat te betalen, indien je er prijs op stelt je kinderen dat onderwijs te doen genieten, daar ben ik beslist tegen. Dan zou ik zeggen, laten we eerst in eigen huis beginnen en de ouders van leerlingen die de lagere scholen bezoeken vragen zelf de kosten van dat onderwijs te betalen. Als men mij moreel dwingen wil de kosten van onderwijs van mijn kind, dat de R. H. B. 8. te Sneek bezoekt, zelf te betalen, dan is 't m.i. onbillijk dat ik de kosten van het onderwijs hier mee moet betalen. De heer Haima. M. de V.! Met betrekking tot het eerste gedeelte van het door den heer Eerdmans gesprokene, wil ik opmerken, dat zijne redeneering niet nieuw is. Die de grootere bladen leest, zal hebben op gemerkt dat meerdere ^gemeenten wederspanning zijn om de opgelegde uitgaven te betalen. Ik vind, dat deze zaak den Staten-Generaal, die het volk vertegen woordigen, niet onbekend moet zijn. En mij dunkt, dan moet elk ernstig afgevaardigde, die de zaak goed bekijkt, tot die conclusie komen, dit kan niet, er moet verandering komen. Het adresseeren door gemeenten zal niet veel baten, men moet de zaak aan haar gewone beloop over laten. De heer Van der Klei. M. de V.! Wat de heer Haima opmerkt, is natuurlijk ook ons bekend, maar ik ben van meening hoe meer aandrang er bij de regeering wordt uitgeoefend, hoe meer kans we zullen hebben op succes. Ik zal daarom voor dit gedeelte van het voorstel-Eerdmans stemmen. De heer De Boer. M. de V.! De heer Eerdmans wil voor Bolsward adresseeren. M.i. moeten we ons eerst vergewissen van de steun van andere gemeenten, dan zouden wij meer pressie op de regeering kunnen uitoefenen en dan kannen de Kamerleden, gezien de beweging der gemeenten, die zaak in de Kamer verdedigen. Dan zal ’t voor dit jaar niet helpen misschien, maar dan zouden we toch volgende jaren voor die onwisse heffingen bewaard blijven. M.i. is nu voor deze kwestie de Vereeniging van Nederlandsche gemeenten het aangewezen lichaam. De heer Pannekoek Loois. M. de V.l Naar aanleiding van het laatst- gesprokene van den heer De Boer geloof ik, zal de zaak alleen in goede banen kunnen worden geleid door de Vereeniging van Neder landsche gemeenten. Het geeft weinig, dat wij nu al op één punt zouden wjjzen. Ik heb dat wel meer gezegd, de schoen knelt op meer plaatsen, ik doel op ’t onderwijs in ’t algemeen. Het Rijk legt de gemeenten allerlei verplichtingen op, die ze maar hebben op te volgen. Alleen op de wijze, zooals op de laatste yergadering van meergenoemde vereeniging is besproken, zal de financieele positie der gemeenten alleen weer op een goeden basis komen te staan. Ik zal veel liever zien dat deze zaak aan de Vereeniging van Nederlandsche gemeenten werd overgelaten. De heer Van der Wal. M. de V.l Ik ben 't met den heer Pannekoek Loois niet eens. Wat meer adressen er van gemeenten inkomen en hoe meer de gemeenten weigeren deze opgelegde uitgaven te betalen, hoe meer actie er in ’t algemeen wordt gevoerd, des te grooter is de kans op succes. Ik zou er daarom voor zijn tevens een adres te richten aan de Vereeniging van Nederlandsche gemeenten. Met toestemming van den Voorzitter, merkt de secretaris op, dat op de laatstgehouden vergadering van meergenoemde vereeniging, waar ’t dageljjksch bestuur van Bolsward vertegenwoordigd was, ook deze kwestie breedvoerig is besproken. Al de vertegenwoordigde gemeenten waren het er over eens, dat de bezuiniging bij het Rijk niet ten koste van de gemeenten mag geschieden en in diezelfde vergadering is besloten om in dien zin een adres aan de regeering te richten. Z.i. zal ’t een heel eigenaardige indruk geven als nu de gemeente Bolsward aan die vereeniging gaat vragen stappen in die richting bij de Regeering te doen. De heer Eerdmans. M. de V.l Naar aanleiding van wat de secretaris opmerkt, geloof ik, dat de Vereeniging van Nederlandsche gemeenten ’t op prijs zal stellen zulk een verzoek van Bolsward en meer andere gemeenten te ontvangen. de Vereen, van Ned. gemeenten. Dit wordt aange- met 8 tegen 5 stemmen. (Tegen de h.h. De Haan, Pannekoek Loois, IJssels, Haima en Eisma.) Adres aan de ouders van leerlingen, die de R. H. B. 8. bezoeken. Dit wordt verworpen met 11 tegen 2 stemmen. (Voor de heeren Eerdmans en Van der Wal). De heer Pannekoek Loois. M. de V.Ik breng een woord van hulde aan B. en W. voor ’t advies dat zij hebben nitgebracht op het adres van de Vereeniging Volksonderwijs om subsidie. Met belangstelling heb ik de betrekkeljjke verordening gelezen en ik heb me in verbinding gesteld met een deskundige op onderwijsgebied. O.a. is in de verordening opgenomen de bepaling van 4 lesuren per week tot een maximum van 80 per cursus. Deze deskundige meende dat ’t beter was deze 4 te veranderen in 6 en had ook bezwaar tegen ’t maximum. Z.i. zou het aantal uren kunnen worden gegeven in een korter tijdsbestek. Voorts zou ik willen vragen of naast die f 120 ook wordt gegeven de beschikking over een vrij lokaal en gebruik van aanwezige leermiddelen of wat daarvoor nog moet worden betaald en gezorgd. Ook zou ik ’t bedrag per cursus wel iets verhoogd willen hebben. De heer De Boer. M. de V.! Ik kan mij in hoofdzaak aansluiten bij 't gesprokene door den heer Pannekoek Loois. Ook ik sprak iemand die eene belangrijke plaats inneemt in de onderwijswereld. Ook hij sprak de wenschelijkheid uit om in plaats van 4, 8 nren te geven, daardoor worden de jongens meteen van straat gehouden. Ook zou men de maanden kunnen bekorten, daar in ’t voorjaar vele jongens aan 't werk worden gezet en ’t dan wel net zoo zal gaan als met de catechisaties, dat de jongens gewoon wegblijven. De heer Eerdmans. M. de V. I Toen ik ’t advies van B. en W. las, deed me dit eigenaardig aan. Ik heb daarna ’t raadsverslag gelezen van 4 Sept, j.l., dus nog van recenten datum. Daar is uitvoerig gehandeld een voorstel van B. en W., waarin deze met klem van redenen aandrongen op opheffing van het vervolgonderwijs, in verband met de hooge kosten die voortaan ten laste der gemeente kwamen. En nu zijn B. en W. na een paar maanden omgezwaaid en cat op verzoek van enkele belanghebbenden en belangstellenden. Ik heb die zaak eens'berekend, maar die zal ons nogal wat kosten. B. en W. stellen voor f 1,25 per lesuur tot een maximum van f 120, wat niet anders beteekent, m.i. dan per leeraar en we hebben wel voor oogen te houden, dat is dan het MH E V( 8 nu leg PO

Bolswards Nieuwsblad nl | 1923 | | pagina 6