der Gemeente Boisward Officieel Orgaan J Dr. H. BEEKHUIS I iS (i a 9 s e' I I d d 9- I 62ste Jaargang Zaterdag 15 December 1923 1923 17 DECEMBER 1898 I No. 99 JI Uit Boisward. het onderwijs in im en en 3t- Dat Beekhuis lang leve! Geroepen, vaak a.s. J. B.-L. ik nd de Het zal een dag zijn, waarop wij allen uiting zullen kunnen geven aan onze gevoelens van achting en sym pathie. Dr. Beekhuis, laat ons hopen dat de band, die tusschen U en Bolsward’s ingezetenen bestaat nog lang zoo hecht en sterk blijft als die reeds 25 jaren is geweest. Op Uw jubileumsdag zullen U vele hartelijke en welgemeende woorden van dankbaarheid en hoogachting wor den toegesproken voor alles wat gij deed, voor alles wat gij tot stand bracht, voor het vele goede door U gedaan, hierin zoo mooi en trouw terzijde gestaan door Uw echtgenoote en Uw kinderen. Wij kunnen in dit artikel niet verder ingaan op de bijzonderheden aan dit 25-jarig jubileum verbonden. Doch wij willen wel den hartgrondigen wensch uitspreken dat het U gegeven moge zijn nog vele, zeer vele jaren te kunnen blijven voortgaan met Uw zegenrijken arbeid, tot heil van Bols ward’s ingezetenen in het bijzonder en tot dat der lijdende menschheid in het algemeen. Uw aangenaam en opgewekt humeur bracht bij zoovelen een andere stem ming teweeg, deed de droeve gedachten plaats maken voor blijdere. Wij hopen dat gij U moogt blijven verheugen in die opgewektheid, in Uw gezond en krachtig gestel en in het gelukkig bezit van allen die U lief en dierbaar zijn! Blijft een zegen! Nog lang! Redactie. Maandag a.s. zal het 25 jaren zijn geleden, dat de heer H. Beekhuis zich te Boisward vestigde als arts. Wat hij in die 25 jaren heeft gedaan vertegenwoordigt een stuk werk, dat achting en sympathie afdwingt. Hij is geweest in de huizen van zeer velen, en heeft daar zijn bijstand ver leend aan de zieken. Natuurlijk. Dat was en dat is zijn vak. Die komt aan het ziekbed, zijn macht [zich bewust; De stemming beheerscht en het angst- [vuurtje bluscht: Die werkt met zijn woord, zijn gebaar [en zijn wil, Wat nimmer bereikt wordt met poeder [of pil. Dat Beekhuis lang leve! U schetste [ons lied. Of ’t sprekend Uw beeld is?... gevleid [is het niet! En kwaamt U hier als dokter, U werd daarbij een vrind, Die vaak in bange uren Gezocht werd en bemind. U vondt bij ziekten, kwalen, De oorzaak meestal wel En waart in Gods’ hand ’t middel Voor velen tot herstel. Op ’s levens middaghoogte Staat U nóg in uw kracht En komt tot heil van Boisward Daér waar men roept of wacht. Want niet alleen als dokter Zijt g’ ook als burger geeerd Daar gij met uw talenten Hier veel hebt gepresteerd. En nu, na al die jaren U heden jubeleert, Nu brengt heel Boisward hulde Hem die z’ als burger eert. Die in ons kleine stadje Zoo veel reeds bracht tot stand Wiens naam luid wordt geprezen Zelfs in het buitenland. nt en o? in er 311 de at en jn HULDE aan den WelEd. Zeergel. Heer Dr. H. BEEKHUIS. >r- en r in. >m lo- !g- op li- el, en te n. d, m, ijl ir, et, er Die doet wat hij kan, en meer doet [dan hij moet, Hij is een geneesheer die wonderen [doet! En wijdt hij, ook buiten praktijk, zijne [kracht Aan veel wat hij noodig of nuttig zich [dacht: Hij is ons een schat en wij juichen [hem toe: Blijf bij ons nog lang, word het werken [niet moe! Blijf leven voor d’ Uwen en Boisward [er bij, Dat hopen, dat zingen, ja.... dat bidden [wij! Dat soms een geneesheer zijn nacht rust ontbeert; koude en duister [trotseert; Dat vraagt geen bewondring, dat hoort [bij zijn taak, Dat is slechts ’t formeele, dus ’t kleine [der zaak. Het chocolade-stadhuis, Het indertijd door den heer J. van Dijk, banketbakker alhier, vervaardigde chocolade- stadhuis, was de vorige Zaterdag opgenomen in het Geïllustreerd Weekblad voer Neder land. Daarnaast stond een foto van het heuscbe Stadhuis van Boisward. Zoodoende viel dadelgk op de getrouwe nabootsing. Beide foto’s waren genomen door plaats- genooten, de eerste door den heer Elzinga, de tweede door den heer Mol. En in De Banketbakkerijofficieel orgaan der Nederl. Banketbakkersvereeniging, ver schijnen reeds geruimen tijd opnames van interessante ^stukken” op het gebied der banketbakkerij. Zoo was in ’t nummer van Woensdag j.l. het hierboven bedoelde étalagestuk op genomen, (foto Elzinga), en daaronder een heel gunstige beoordeeling van de redactie. Het vakblad schrijft onder meer ,/Het stuk is van chocolade, opgewerkt met jgarneerglazuurde beelden en sluit stukken van marsepain. Het is een heele durf, een zoo subtiel oud gebouw in banket bakkersmateriaal te gaan nabootsen”. En het slot luidt: »In totaal is het werk van onzen Frieschen collega aangenaam voor het oog en als étalagestuk heel goed gedaan”. Advertentieprijs: 10 cent per regel. Bij contracten aanmerkelijke korting. Dienstaanbiedingen, Koop- en Verkoopadvertentiën, Personeelaanvragen, enz., enz., van 15 regels 50 cent. Iedere regel meer gewoon tarief. Als de zeeman zich waagt aan der [golven geweld, Dan weet hij waaraan hij vaak bloot [is gesteld. Dat baart hem geen zorgen, dat hoort [bij zijn vak; Hem daarvoor te prijzen, dat vindt hij [maar.... lak. Mijn dokter, ’k breng U hulde Op dezen blijden dag, En ’k hoop dat God de Heere U lang nog sparen mag. Dat met Mevrouw en Kinderen ’t Geluk U saam verblij’ Dat wenscht in dank’bre hulde U Bolsward’s burgerij! B. Een kwarteeuw is ’t geleden Dat U van elders kwaamt, En hier in Bolswards veste Verweij z’n plaats innaamt. Een kwarteeuw... wat een arbeid Is in dien tijd gedaan. Hoe velen zaagt gij komen, Hoe velen zaagt gij gaan. Krite Boalsert. De yKrite Boalsart fen it Seiskip for Fryske tael en skriftenkennisse” denkt de 2de Kerstdag, als naar gewoonte, een ybfttengewoane gearkomste” te houden. Het yKritetoanielselskip” zal dan op voeren ^Oerwinning”, een nieuw tooneel- stuk in 4 bedrijven, hetwelk speelt in den tegenwoordigen tijd. Waar we weten, dat de rollen zijn in handen van personen, waarvan we op tooneelgebied reeds zooveel moois hebben gezien, hopen we dat den 2en Kerstdag de Doelezaal geheel bezet zal worden. Bovendien zal het ysfternei dounsjen”, vooral voor de jongelui, ook wel een reden zijn om dien avond in yDe Doele” tegen woordig te zijn. Voetbal. F. C. A. trekt Zondag naar Harlingen tegen H. Z. C. 1, ter gelegenheid van de opening van het nieuwe terrein aldaar. Die hooghoudt de leuze: „genezen is [goed, Voorkomen is beter”, en daarnaar steeds [doet, Als Arts of als Mensch en als Burger [of Vriend Zich geeft onverdeeld aan de zaak die [hij dient; Maar groot wordt de Dokter, wanneer [hij ons geeft, Wat boven den Arts nog als mensch [in hem leeft. Die, zacht voor den lijder, maar hard [voor de kwaal, Zijn wetenschap toepast als hoog ideaal! Het brood der luiheid dokter Dat hebt U niet gehad. Uw plicht riep U altoos weder Gij waart altijd op ’t pad. Soms reeds bij ’t ochtend krieken Vaak ook nog ’s avonds laat Zag men den dokter fietsen Of d’ auto langs de straat. Maar hij heeft het gedaan met on verdroten ijver en rustelooze toewij ding, met zorgvolle nauwgezetheid en opgewekte menschelijkheid. En dat heeft hem een groote plaats doen innemen in de harten van allen, die met hem als medicus in aanraking kwamen. Hij is in de uitoefening van zijn practijk geen man van veel woorden, en geeft geen bescheid op alle vragen, die hem daarbij worden gedaan. Maar iedere zieke ondervindt, dat zijn toestand met ernst wordt over wogen en behandeld, en dat hij zelf voor zijn geneesheer niet enkel een geval is, maar een mensch, met wiens lijden deze meevoelt. Daarom is er tusschen hem en zijn zieken altijd een hartelijke verhouding. Intusschen zijn het niet alleen de zieken en hun huisgenooten, voor wie het werk van dokter Beekhuis van be- teekenis is geweest. Hij heeft zich hier in die jaren op menig gebied een groote beweegkracht getoond. En daar hij niet alleen een man is van initiatief, maar ook eens begonnen werk met taaie volharding voortzet, heeft hij veel weten tot stand te brengen. Als Beekhuis iets aanpakt zóó heb ik meermalen hooren spreken geeft hij het niet op, maar zet hij dóór, wat er ook gebeure, totdat de zaak in orde is. Misschien is dat wat sterk uitge drukt, maar er zit veel waarheid in. Aan vele zaken van algemeen belang, natuurlijk vooral aan zaken, die met zijn vak meer of minder in verband staan, heeft hij zijn krachten gewijd. En zoo hebben nuttige instellingen als Het Groene Kruis, de Vereeniging voor Vacantiekolonies, de Bond voor Lichamelijke Opvoeding, de Zwem school zonder naar volledigheid te streven noem ik maar enkele dingen, die mij het eerst in gedachte komen veel te danken aan zijn bemoeiingen. Door dit alles behoort dokter Beekhuis zonder eenigen twijfel tot de meest verdienstelijke en meest gewaardeerde ingezetenen van Boisward. Zonder hèm zouden hier onderschei dene goede dingen óf niet óf minder doortastend zijn verzorgd. Moge hij nog vele jaren met opge wektheid en ambitie zijn veelzijdig en voortreffelijk werk voortzetten! Dr. C. J. Niemeijer. Maandag 17 December 1923 is een belangrijke dag voor geheel Boisward! Voor alle ingezetenen! Dan is het 25 jaren geleden, dat een zijner meest geachte inwoners een jubileum viert, zooals er in onze stad nog niet velen gevierd zullen zijn. Misschien nog nooit Dan is het 25 jaren geleden dat Dr. H. Beekhuis zich hier ter stede vestigde als arts en sindsdien veler lijden heeft verzacht. Dan heeft hij 25 jaren de wetenschap gediend en ook de menschheid! Dat is niet alleen voor hem zelf en voor de zijnen een heuglijke herdenking, doch voor ons allen, tot in een verren omtrek Begrijpelijk is het, dat zich een com missie heeft gevormd, die zich tot taak heeft gesteld er zorg voor te dragen dat deze dag niet voorbij zal gaan als andere dagen. Een huldigings-commis- sie, samengesteld uit personen van elke politieke richting, van eiken godsdienst, vertegenwoordigend alzoo alle stadge- nooten en velen die dit waren. Blijkens een advertentie in dit blad, zal een ieder Maandag in de gelegen heid worden gesteld, den jubilares en zijn familie te complimenteeren. Daarvan zal zeer zeker een ieder gebruik willen maken. Wij stellen ons voor dat deze hulde een massale wordt. Een massa-be- tooging! Want de vrienden en vereer ders, allen met dank vervuld voor zijn werken, zijn er velen. Dankbaar voor hetgeen hij deed bij de uitoefening van zijn ambt, doch ook dankbaar voor hetgeen hij deed voor het algemeen belang, hier in Boisward, in Friesland, ja zelfs tot buiten Nederland. Want hij is een dokter, maar bovenal draagt hij met eere den naam van mensch! Een mensch, in het heerlijk bezit van een hart dat warm klopt voor zijn medemensch. Het is een heugelijke dag Maandag. De vlaggen zullen wapperen van uit A velerlei woningen. Advertentiën voor dit blad worden gratis geplaatst in „Wonseradeel”, Makkumer Courant en „Hennaarderadeel”, welke bladen door geheel Wonseradeel en Hennaarderadeel geregeld huis aan huis worden bezorgd. Laatste les van den tweejarigen landbouw-huishoudcursus. Het was Woensdagavond feest in het Wilhelmina-gebouw. Een gezelschap jonge dames met hunne ouders en verwanten, B. en W. dezer gemeente, het Bestuur der Afdeeling yBolsward” van de Friesche Mij. van Landbouw met hunne dames en nog meer anderen hadden het bijna geheel gevuld. Langs den wand werkstukken van het handwerkonderwys, op tafels koekjes en gebak, resultaten van koken en voedingsleer. Mej. Oosterbaan van Sneek hield daar de laatste les van den tweejarigen landbouw- huishoudcursus. Met 24 leerlingen begonnen, namen 21 aan den eindles deeldrie waren door huwelijk of familieomstandigheden afgevallen. Aan al die dames werd het diploma uitgereikt, t.w. aanH. de Haan te Wolsum; J. v. d. Wal te Nijland; M. ten Ham te Makkum; Y. Hiemstra, J. Kingma en K. Kingma te Hartwerd; D. T. Berger, J. Boersma, D. de Groot, B. Hettinga, M. Bangma, J. v. d. Werf eu M. v. d. Werf te Burgwerd; P. Dijkstra, J. van Es, T. van Es, R. Praamsma, L. Terhenne, M. Wierdsma, D. Zijlstra en Y. Zelle te Boisward. Op het nuttige volgde bet aangename; er werd getracteerd op bovengenoemde versnaperingen, er werden voordrachten gehouden, er werden woorden van groote waardeering gesproken. Mej. Oosterbaan werd het eerst gehuldigd, doch ook de dames De Vroede en Postma als bandwerkonderwijzeressen en de heeren Van Tuinen en Huttinga als land- en tuinbouwonderwijzers werden niet vergeten. Uit de aangeboden cadeaux bleek de groote dankbaarheid der cursisten. De tegenwoor digheid van B. en W. werd ook op groeten prijs gesteld. De woorden, door die Heeren gesproken, werden gaarne gehoord, in het bijzonder de verzekering van den EdelA.B. Heer Burgemeester, dat hij het landbouw- huishoudonderwijs een warm hart toedraagt. Want er werd gefluisterd van een nieuwen cursus, waarvoor reeds voldoende leerlingen te vinden zouden zijn. In ’t kort gezegdeen prachtavond, slot van een uitstekend geslaagden cursus. Bolswardsche Courant A Q I t 8 i r? a, in 1

Bolswards Nieuwsblad nl | 1923 | | pagina 1