der Gemeente Bolsward Officieel Orgaan i I i I 1 «go J Woensdag 19 December 1923 62ste Jaargang No. 100 N ieu wj aars wenschen. Brieven en stukken voor de Redactie en Administratie, opgaven van advertentiën enz., te zenden aan het Bureau van Uitgave: Firma B. CUPERUS Az. te Bolsward - Telefoon No. 4 BERICHT! y Dr. H. BEEKHUIS Verschijnt Woensdags en Zaterdags Abonnementsprijs franco per post 62*/2 cent per 3 maanden DONKERE DAGEN. De Uitgever. en WEEK-AGENDA. om 1898 1923. en Wegens de Kerstdagen en den Nieuwjaarsdag zal het Woensdag- nummer van ons blad 26 Dec. ’23 en 2 Jan. ’24 niet kunnen ver schijnen. 0 s 3 Advertentieprijs: 10 cent per regel. Bij contracten aanmerkelijke korting. Dienstaanbiedingen, Koop- en Verkoopadvertentiën, Personeelaanvragen, enz., enz., van 15 regels 50 cent. Iedere regel meer gewoon tarief. Advertentiën voor dit blad worden gratis geplaatst in „Wonseradeel”, Makkumer Courant en „Hennaarderadeel”, welke bladen door geheel Wonseradeel en Hennaarderadeel geregeld huis aan huis worden bezorgd. hüs en Gevestigd H. Beekhuis, med. dts. arts ten huize van den heer W. van der Meulen. Dat besluit van dien jongen dokter is een daad geworden ten goede onzer stad; dht te herdenken en hem te huldigen is het feit, dat ons heden hier tezamen brengt. Sedert den dag, dat die advertentie geplaatst werd is een kwarteeuw verloopen, en hebben wij thans den steller van toen op ons verzoek in ons midden als Jubilaris. Een herdenkingsdag als deze komt niet alle jaren voor en mag dan ook niet onop gemerkt voorbijgaan. Bolsward en omstreken had behoefte om Hooggeachte dokter Beekhuis te huldigen op dezen voor U en Uwe familie zoo hoogst gewichtigen dag God te danken, U te huldigen als dokter, ja, maar niet minder als een der vooraanstaande burgers onzer stad, ziedaar het doel van ons Comité. Geachte familie Beekhuis. Dat ik hier vanavond de mond van ons Comité ben, heeft een zeer verblijdende reden. Oppervlakkig gezien en ik behoor ook tot de oppervlakkige menschen, moest een ander dan ik, hier het woord voeren. In ons Comité zit een man, die in groote mate de gave van het woord heeft, die betere zinnen improviseert, dan ik na rijp beraad op schrift kan brengen. Een man, die door aanleg en ervaring tot spreker hier (naar mijn oordeel) moest zijn aangewezen. Toch heeft ons Comité gemeend dat men voor ditmaal niet allereerst den redenaar moest kiezen en het goede doorzicht van dr. Niemeijer greep de kwestie in het hart, toen hij voorstelde, dat namens ons Comité, niet moest spreken, iemand die min of meer de vertegenwoordiger van een partij kon schijnen. Ons Comité toch is haast alzijdig. Er zitten vogels in van diverse pluimage. Vogels die soms een heel verschillend stemgeluid doen hooren, maar die heden een vol zuiver akkoord vormen. De heer S. J. Praamsma nam het eerst het woord en sprak in fraaie bewoordingen in een rede, die werkelijk tot de gemoederen sprak, als volgt: Geachte Aanwezigen. Heden voor 25 jaren had Bolsward een verlies te betreuren. De heer T. van der Wei, sedert 1862 hier werkzaam als geneesheer en algemeen bekend als de Chirurgijn was in dien morgen overleden, 61 jaren oud. Als jongeman van pas 25 jaren was hij gekomen en diende onafgebroken onze stad met zijn veelvuldige gaven 86 jaren. Een korte ziekte van slechts enkele dagen nam hem weg. Slechts 7 weken nadat hij zijn echtgenoote, vrouwe Lycklema a N^'eholt naar de groeve had gebracht, werd ook hij reeds bijgezet op den doodenakker. Zyn sterven kwam geheel onverwacht en er werd een man door weggerukt, die in zijn hoofdbetrekking niet alleen, maar ook in tal van Colleges en besturen een plaats open liet. Met weemoed werd hij nagestaard door zijn vele patiënten, die in hem een zoo hartelijk, deelnemend dokter en vriend hadden verloren. Toen hij grafwaarts werd gebracht den 19 December, was een groote schare op de begraafplaats aanwezig, om bij die plechtigheid tegenwoordig te zijn. Nadat de kist onder diepe stilte in het kille graf was neergelaten, en een drietal kransen daarop waren gelegd, herdacht de heer C. W. Eisma in gevoelvolle woorden den overledene. Hij roemde hem als een der beste burgers van Bolsward, die als gevoelvol dokter met zijn patiënten mede leefde en steeds op zijn post was, waar zijn hulp ook werd ingeroepen. Hij was veler vriend en raadsman. Een voorbeeld voor velen wiens nagedachtenis steeds bij de ingezetenen in eere zal blijven. Ook de heer C. J. van der Veen hield een indruk wekkende toespraak en herdacht den over ledene als iemand die gewerkt heeft, zoolang het dag was, zoodat Bolsward wel reden bad om te treuren om het verlies van een barer beste ingezetenen. Hij was niet meer.! Wie trachten zou hem in zijn hoofd betrekking te vervangen was spoedig, ja eigenlijk direct beslist. Denzelfden 17en December kondt ge lezen in de Bolsw. Courant Een kwinen en forgean! B., 1923. J. L. v. d. M. In het nummer van dit blad, dat 1 Januari verschijnt, kunnen, evenals dat vorige jaren het geval was, Nieuwjaarswenschen opgenomen worden tegen den prijs van 40 cents voor 4 regels, elke regel meer 10 cents. Daar de advertenties worden opgenomen in onze bekende 4 bladen (met betaling voor slechts 1 blad), is men er zeker van dat in meer dan 7000 gezinnen de advertentie gelezen wordt. Tijdige opgave is gewenscht! Buiten Bolsward kunnen opgaven ge schieden bij onze agenten en alle boek handelaars. In Bolsward kunnen zij worden bezorgd aan ons bureau of worden opgegeven aan onzen bezorger R. IJ KEMA, die zich hiervoor gaarne houdt aanbevolen. 1898 1923. De 17 December is voorbij, 't jubileum van onzen zoo hooggeachten dokter hebben wij meegemaakt, en hoewel wij in ons vorig nummer reeds uitvoerig dit jubileum vermeldden, komen wij nog even terug op de feestelijkheid zelve. Die rijke vlaggentooi, ze was het eerste bewijs op dezen dag, hoe Bolsward mee gevoelt en meeleeft met zijn dokter en in de avonduren heeft onze burgerij in groeten getale den jubilaris en zijne familie gecomplimenteerd. Nadat te ongeveer zeven uur ons Stedelijk Muziekkorps den jubilaris een serenade had gebracht, kwamen even later de auto’s voor en ging het naar „De Doele”. Hier was de Huldigingscommissie reeds druk bezig geweest, den geheelen dag, en de Doelezaal zag er schitterend uit. Massa’s palmen en langs de wanden de talrijke bloemstukken tentoongesteld, op de tafeltjes fraaie bouquetten. Het strijkorkest „Andante”, zoo juist opgesteld tusschen het groen, speelde bij het binnentreden van de familie en de commissieleden waren de eersten die met hunne dames uiting gaven aan hun gevoelens van hoogachting voor den heer Beekhuis. De andere aanwezigen volgden en toen..., ja toen was de Doelezaal al spoedig te klein, om allen, die hunne gelukwenschen kwamen aanbieden, te herbergen. Ons Comité dokter, vertegenwoordigt de geheele burgerij in al zijn partijen en levensverhoudingen. Nu meende ons Comité dat vanavond tot U moest spreken de vertegenwoordiger dier burgerij, de man, die ambtshalve de mond van Bolswards ingezetenen moet zijn. De man die, naar Uw eigen geestig beeld, sprekende over de veelkleurigheid van den regenboog, daaruit het eene witte licht moet zien te tooveren. ’t Is wel eens moeilijk dat te doen, ’t Valt soms niet mee, die kleuren zoo gemengd te krijgen tot een harmonisch geheel, Kaar vanavond zal het gemakkelijk gaan. Want als de Bolswarders over dokter Beekhuis spreken, dan is de harmonie vanzelf verkregen, dan zijn verdwenen alle dissonanten. 't Is wel merkwaardig, dat zonder tegen spraak, dit hier gezegd kan worden van een man, die voor 25 jaar wildvreemd in onze stad zich kwam vestigen, die toen geen enkele band aan Bolsward had. En toch is de verklaring ook weer gemakkelijk te geven. De grondtrek van ons is nog steeds naar het woord van een van Bolswards grootste zonen: rjucht. en is nog steeds van den Wie is al meer dan 20 jaren de voor zitter van de alle kinderen omvattende schoolcommissie? alweer de heer Beekhuis, die ook bij zijn Collega’s in Erieslands Zuidwesthoek zoo goed staat aangeschreven, dat hij thans als hun voorzitter fungeert. Een sterk lichaam en een helderen geest heeft God U geschonken, hooggeachte Jubilaris, en gij hebt de U toevertrouwde talenten gebruikt en benut, niet alleen ten eigen bate, maar U in veel, geheel belange loos, ja dikwerf met opoffering gegeven voor algemeene zaken. Op al die zaken kunnen wij bier niet ingaan, wij stippen ze slechts aan, om aan te toonen dat U met de Uwen op een dag als heden recht hebt op onze hulde. Wij kennen in Onzen Bijbel ook een dokter Lucas de medicijnmeester. In Zijn evangelie spreekt de erbarming met den arme en ellendige. Echt overeenkomstig het karakter nog heden ten dage van een goed geneesheer. Wjj hebben ook U in de verloopen 25 jaren meer en meer doen kennen dokter, als een, die erbarming kent en gaarne hulpe biedt. Uw feest van heden is ook voor ons allen een bron van vreugde. U is reeds grijs. Straks komt de tijd ook voor U dat de boog niet altijd meer op volle kracht kan worden gespannen. Moge dan een jonge dokter Beekhuis de oude opvolgen. Maar wat ik U vragen mag dokter, blijf gij dan bij ons. Ge moet ook dan niet uit ons midden weggaan. Wij kunnen U niet missen, ook niet eens als dokter in ruste. Ge zijt te veel een stuk van ons. ’t Is uw eigen schuld dat wij zoo spreken. U hebt hier te veel geplant dat Uwe zorg nog niet kan ontberen. Als alle planten zoo taai waren als een stiekel, dan kon het misschien nog gaap, maar juist de kostelijkste planten vragen de meeste zorg. En daarom dokter Beekhuis Blieuw bei ëts. Wij hebben gemeend U dezen dag te moeten huldigen niet alleen met woorden doch ook met daden. Door de vele dankbare vrienden is het Comité in staat U iets blijvends aan te bieden. De keuze is gevallen op iets origineels en wel op een stuk „Oud Bolsward”. Wij vonden den bekenden schilder, den heer Ids Wiersma bereid ons daarin te helpen. Hij heeft iets op doek gebracht, speciaal voor dit doel. Wij hopen dat U dit geschenk onzer hoogachting wel zult willen aan vaarden. De middelen noodig voor onze huldiging op dezen dag zijn door velen samengebracht. Een album, bevattende de honderden namen der gevers, gaat hierbij. Het is samengesteld en gedeeltelijk persoonlijk bewerkt door onzen heer G. C. Eisma. Het bevat boven dien de volgende opdracht op het titelblad Kennis is macht. Aan den Heer H. Beekhuis, Med. Docts. uit hoogachting en sympathie aangeboden ter gelegenheid van zijn 25-jarig Jubileum als Arts te Bolsward. 17 December Arbeid Adelt. en een gedicht van den volgenden inhoud: Dit is de dag aan hem gew(jd, Die ons tot hulp was ’t allen tijd, Nu vijf en twintig jaren. Die, met bekwaamheid toegerust, In arbeid vond zijn levenslust En liefd’ aan tact deed paren. Wij eeren U als dokter thans, Maar vlechten ook voor U een krans Als onvermoeibren werker Voor ’t heil van onze goede stad, Die steeds Uw warme liefde had. Uw geestdrift maakt’ ons sterker. Al zijt gij in den dienst vergrijsd, Schoon ook natuur haar sporen wijst, Uw geest is jong gebleven. Gij hebt U zelf tot taak gesteld: Kloekmoedig, als een jonge held, Uw weg te gaan door ’t leven. Gij volgt de roepstem van den plicht, ’t Zij dat de zon Uw pad verlicht, Haar stralen U verwarmen. ’t Zij dat men naar Uw hulpe smacht In ban gen konden winternacht, Bij rijken zoo bij armen. Bolswards grootste Sljucht en Die grondtrek was domineerend in het karakter jubilaris en zijn familie. De omstandigheden van het feest van heden noodzaken mij even te memoreeren de uitnemende wijze, waarop U gewerkt hebt, dien tijd hebt uitgekocht en besteed in Uwe drukke en steeds groeiende praclijk, als een dokter, vertrouwensman en vriend van arm en rijk. Een dokter toch, is een man, die vóór alles het vertrouwen, het volle vertrouwen van zijn patiënten moet hebben. Vertrouwend is Bolswards publiek U tegemoet gekomen bij Uwe komst en ge hebt getoond dat vertrouwen ten volle waard te zijn. Bij menig blijde en droeve gebeurtenis was ge aanwezig. Vele geheimen zijn U blootgelegd en zij, die ze U toe vertrouwden, z(jn niet beschaamd. Ze waren en zijn bij U veilig. Veler lijden hebt ge verzacht en anderen door Uw kunde onder Gods Zegen zien herstellen van ziekte en smart. Gij zijt hier de baanbreker geweest voor de thans algemeene methode van ziektenbestrijdiag. Voor mij als leek, vergeef het mij dokter, is het wel eens de vraag, wat Uwe patiënten ’t meest geholpen heeft, de vriendschap pelijke toon, of de joghurt en bouillon van Mevrouw, of Uwe medicijnen. Deze laatsten waren ongetwijfeld best, maar een zieke is nu eenmaal een zonder ling wezen. Ik voor mij geloof wel eens dat alle ziekten moeten genezen worden van het hart uit. De groote naam van Boerhave werd nog verhoogd door de nauwe band van toewijding en eerbied, die hem aan zijn leerlingen verbond en door den roep van menschlievendheid en bijzondere zorg, welke hij met name aan zijn arme patiënten wjjdde. Dokter, mij dunkt wel eens, dat U het geheim van Boerhave ook te pakken hebt. Burger Beekhuis, Ge hebt getoond, dat waar een wil is altijd een weg is te vinden. Niettegenstaande Uw bloeiende, drukke praktijk als dokter, die volgens oordeel van deskundigen, alleen al meer dan een gewoon vol mensch vraagt, hebt gij nog steeds tijd en lust en kracht kunnen vinden om Bolsward als geheel te dienen op veel en velerlei gebied. Als ik vraag, wie de laatste 25 jaren veel deed voor en ten behoeve van anderen, en mede op den voorgrond trad voor wat hier te doen was, dan verwacht ik geen ander antwoord dande heer Beekhuis, dikwerf daarin voorbeeldig en zelfstandig gesteund door Mevrouw. Denkt slechts aan „Groene en Roode Kruis”, Eloralia, Kindervacantie- kolonies, Fransche, Belgische, Oosten- rijksche, Russische en Duitsche nood. De Bond van lichamelijke opvoeding, sport terrein en zwemschool. De opzet, zoowel als de doorwerking van die zaken brengt U, medeburgers, altijd weer terug tot den heer en Mevrouw Beekhuis, afzonderlijk of te zamen. Ook is de heer Beekhuis Commissaris zoowel van de Spaarbank als van „De Philantroop.” Nu de tijd voor het houden van vergade ringen en uitvoeringen weer is aangebroken, maken wij de bestuurders van vereenigingen attent op deze rubriek, waarin aankondi gingen enz. gratis worden opgenomen. Op gaven hiervoor gelieve men tot Dinsdags- avonds aan ons in te zenden. Voor het plaatsen van advertenties bevelen wij ons blad bij hen aan, terwijl wjj ons tevens houden aanbevolen voor de levering van alle soorten vereenigings-drukwerk als convocatiebiljetten, reglementen, diploma’s, programma’s, tekstboekjes enz. enz. Firma B. CUPERUS Az. Woensdag 19 December: Gecomb. vergadering van „Patrimonium” met „Ned. en Oranje”, ’s avonds 8 uur Consistorie Witheerenstraat. N.C.G.O.V. Vergadering ’s avonds 8 uur in het Wilhelminagebouw. Geref. zangkoor „Pro Rege”. Repetitie des avonds 8 uur in het Wilhelminagebouw. N.V. Vergadering des avonds 8 uur in café „Voorwaarts”. Geheelonth.-Jeugdorganisatie „De Hoop der Toekomst”. Vergadering ’s avonds 6 uur in „Ons Gebouw”. Vereen. „Eendracht zij onze leus”. Verg, ’s avonds 8 uur in café Hoekstra. R.K. Debating-club „Dr. Schaepmann". Verg, des avonds 8 uur in het St. Vincentius- gebouw. Bibliotheek St Vincentiusgebouw, ’s avonds van 7—8 uur. Donderdag 20 December: R.K. Zangkoor. Repetitie ’s avonds 8 uur in café Slippens. Krite Boalsert. Repetitie ’s avonds 8 uur in café Hoekstra. Maria-Ver. Vergadering ’s avonds 8 uur in het R.K. Werkliedengebouw. Vrijdag 21 December: Zangvereen. „Voorwaarts”. Repetitie des avonds 8 uur in café „Voorwaarts”. Mannenkoor „Hollandia”. Repetitie ’s avonds 7 uur. Sted. Muziekkorps „Bolsward”. Gewone repetitie des avonds 8 uur in de muziek school. Chr. Gemengd Koor. Repetitie des avonds 8 uur in de Chr. School „Rehoboth”, Hengstepad. Bolswardsche Biljartclub. Speelavond in ’t clublocaal „De Doele”, van 7 tot 11 uur. Zaterdag 22 December: Onderling Ziekenfonds. Contributie-afdracht ’s avonds van 5'/2—6*/2 uur in „Ons Gebouw”. Maandag 24 December: Schaak- en Damclub „Tavenu”. Speelavond des avonds 7 uur in het Wilhelmina gebouw. Handicap-Biljartwedstrijd in „den Hof van Holland” van 8 tot 12 uur. Woensdag 26 December: Zanguitvoering Chr. Gemengd Koor, 's avonds 8 uur in de Geref. Kerk Witheerenstraat. Krite Boalsert. Earste opfiering fen „Oer winning" yn ,,‘e Doele“. Wij beleven ze weer, die stille sombere winterdagen. De stormwind is moede ge worden, dagen en nachten heeft hij gewoed, de laatste bladeren van de boomen teiste rend, en de laatste bloemen in tuin en hof vernielend. Over de kale verlaten weiden kwam hij, klagende in de donkere nachten, de regen of sneeuw voor zich uit zweepende. Maar nu heeft hij rust ge vonden, ’t is stil, roerloos staan de naakte boomen in de dichte herfstnevels. Een weinig wit behaard, door de ruige vorst, zijn de dorre struikjes en dorre bladeren op den grond en huiveringwekkend is de stilte nu. Op de wegen is ’t eenzaam, de nevel maakt alles reeds op korten afstand voor ons onzichtbaar. Als geheel uit de verte komen de geluiden uit de stad, en als uit een onzichtbare wereld komen de tonen van de vrouwenklok uit de Martini toren tot ons. Zoo ernstig en droevig klinkt haar „Mementi mori” op dezen stillen donkeren dag. Onwillekeurig gaan onze ge dachten naar wat nu gestorven is vergaat. De blaren, rotten op den grond, De blaren van de dorre boomen. Zij sterven langzaam... sterven loome... Mijn ziel is ziek, mijn hart is wond. En buiten op de boerenhoeven, wat is het daar op zulke dagen vaak eenzaam en stil. Vooral op Zondagnamiddag als de huisgenooten naar de dorpskerk zijn, terwijl een thuis is gebleven. De hooge boomen druipen van de vochtige mist, de groen bemoste stammen zijn nat en donker ge kleurd. Alles is verlaten en triest, de stilte is hoorbaar. In de groote woonkamer tikt de Friesche klok eentonig en stemmig. Een enkel geluid komt als va» verre uit de stal. Het gekreun, van een der beesten of ’t gerinkel van een ketting. Wie hier nu niet aan gewoon was, die zou zich onmis kenbaar eenzaam en verlaten gevoelen, en hij zou hunkeren naar het oogenblik dat de huisgenooten terug kwamen en het werk weer eenig leven en bedrijvigheid bracht. In den zomer, zou de Zondag middag daar ook eenzaam wezen, maar dan rnischte de zomerwind geheimzinnig door de boomkruinen of vloog de leeuwerik zingend over de hoeve, dan is de stilte niet drukkend zooals nu. En ja, wij weten wel, na deze sombre dagen komen ook de lichte winterdagen waarop de winterzon de nevels verjaagt en alles weer wat vroolijker aanzien krijgt, maar toch, nu op dit oogen blik overheerscht de gedachte: Der ruwst om hüs en hear, in niivre [melodye. frai Bolswardsche Courant •’i CD O OP po B CD ja <D

Bolswards Nieuwsblad nl | 1923 | | pagina 1