der Gemeente Bolsward Officieel Orgaan Abonneert II op dit Blad 1 Woensdag 16 Januari 1924 63ste Jaargang No. 4 Officiëeie Advertentie. OUD-BOLSWARD. Brieven en stukken voor de Redactie en Administratie, opgaven van advertentiën enz., te zenden aan het Bureau van Uitgave: Firma B. CUPERUS Az. te Bolsward - Telefoon No. 4 Verschijnt Woensdags en Zaterdags Abonnementsprijs franco per post 62*/2 cent per 3 maanden WEEK-AGENDA. BELASTINGEN. Gegroet: OBSERVATOR. of dit versje moest den wissel prijs Advertentieprijs: 10 cent per regel. Bij contracten aanmerkelijke korting. Dienstaanbiedingen, Koop- en Verkoopadvertentiën, Personeelaanvragen, enz., enz., van 15 regels 50 cent. Iedere regel meer gewoon tarief Dan was de vorst weer verdwenen, En maakte hij plaats voor den regen. Hij had het er nu op gezet Onze hardr^'derspret Naar wenseh te doen slagen. De huilende vlagen, Die dag aan dagen Met woedende kracht Schier ’t rijden verboden, Zij waren gevloden; Winterweer was ’t maar zacht. Hadden we lang reeds gevast En erg er op gevlast, Zulk kostelijk weer Maakt een enkelen keer Voor velen weer goed En ’t geeft voor ’t vervolg aan deIJslub [weer moed”. „Jaar op jaar Was onze ijsbaan klaar, Maar vreemd was ’t en naar, Als voor ’t hardrijden de dag was verschenen, ’t Heeft er iets van slaan op de rijderij om den wisselprijs van Baron Rengers, want immers, dat moest al vele malen worden uitgesteld, doch eindelijk j.l. Maandag (7 Januari), is die rijderij gehouden. Ik heb met de aan haling van dat gedichtje echter een andere bedoeling en wel, dat er wel eens hoog wordt opgegeven van de ouderwetsche winters. Daar kon je staat op maken zei men en och, uit eigen jongensjaren weet ik het ook nog, er was toen ook wel eens een winter, dat de schaatsen niet van den zolder kwamen. Ook toen had je wel dat het een paar dagen vroor, om dan weer te gaan dooien, of ook dat een flink pak sneeuw den boel bedierf. Bedierf voor de schaatsenrijders, doch wij schepten dan maar vermaak in sneeuwbal gooien en sneeuwman maken, terwijl de heeren en boeren, die een paard er voor beschikbaar hadden, met de arreslee op den weg kwamen. Ja, dat valt mij thans op. Er is nu ook sneeuw, maar slechts een enkele belleslee ziet en hoort men. 't Was evenwel mijn doel te vertellen, dat in 1870 met het midden van Febr. de winter de jjsvloer sterk maakte en dus ook toen hardrijderijen konden worden gehouden. In het volgend nummer wenseh ik daarvan iets meer te zeggen ook als 't dan nog winter is, zal ik over ouder wetsche strenge winters iets naders ver tellen. Advertentiën voor dit blad worden gratis geplaatst in „Wonseradeel”, Makkumer Courant en „Hennaarderadeel”, welke bladen door geheel Wonseradeel en Hennaarderadeel geregeld huis aan huis worden bezorgd. den onderdaan wordt gevraagd, welke in onmiddellijk verband met zijn welvaartspeil staat. Aan don eenen kant treft men bij dit stelsel aan het hoogst verlangde offer en aan de andere zijde als laagste grens, eene bijdrage, welke nauwelijks meer op dien naam aanspraak kan maken. Het stelsel van dergressie beoogt hetzelfde als dat van progressie. Klimt men bij het laatste van beneden naar boven, bij het eerste daalt men van een vast maximum, dat als hoogste grens is aangenomen, van lieverlede af tot het minimum. In den tijd toen de taak van de overheid nog zeer beperkt was, betaalden de Vorsten de kosten van hun bestuur uit de regalia, d.w.z. uit de inkomsten, die de Souverein genoot. Toen echter de bemoeiing der overheid zich uitbreidde, moesten de onderdanen in de kosten van het bestuur bijdragen. Aanvankelijk geschiedde dit door het toestaan van beden, aan wier inwilliging spoedig veorwaarden werden verbonden. Tempelieren. te voorkomen, alleszins noodig was, maar tevens ook, dat het wenschelyk was, met de richting der candidaten rekening te houden. In de circulaire stoud daarom ook „Ieder die in liberalen geest het welzijn van land, provincie en gemeente wil bevorderen, zal wèl doen toe te treden tot de Vereeniging, die zeer zeker tot stand zal komen, aangezien reeds verscheidene van de notabelste ingezetenen hunne namen schreven onder het reglement”. Een paar weken later werd dan ook aangekondigd, dat de kiesvereoniging „Vooruitgang” was opgericht, en dat tot bestuursleden waren benoemd de heeren J. F. Meijer, voorzitter, 8. Hoekstra, secretaris, K. Canter Visscher, penning meester. Deze kiesvereeniging bestaat dus reeds 55 jareu dit aanstaande najaar November, en de Vereeniging „Vrjjheid en Openbaarheid” is één maand ouder. Aangeteekend vind ik nog eenige zaken van minder belang, o. a. over vernieuwingen van stedely ke werkenik zal nu maar verder gaan en het jaar 1870 onder handen nemen. Terwijl ik dit schrijf, is het vriezend weer, erg koud snijdt de wind, zoodat ik mij gelukkig reken in mijn warme kamer te mogen bleven, inplaats van te gaan kijken naar den wedstrijd der Hollandia- mannen. Ik weet het, een goede Fries getroost zich om het ijsvermaak, gaarne een paar koude ooren en een paarse neus, doch Woensdag was ’t mij te echt winter en ik kwam de deur liever niet uit. Toevallig evenwel is het dat ik over 1870 moetende schreven het eerst vermeld vind: „winterweer” in Januari, afwisselend met dooi. Een kwakkelwinter alzoo en ik vond dan ook het versje, gedateerd 15 Februari 1870, luidende: Zal de overheid hare roeping kunnen nakomen, dan moet zij over de noodige middelen beschikken. Daarvoor heeft zij o.a. geld noodig. En dit geld moet voor een deel door de burgers worden opgebracht. Het bestaan van de overheid is eene noodzakelijke levensvoorwaarde voor elk individu, geen enkel uitgezonderd. Minister Treub spreekt dan ook in een zijner werken als zijn oordeel uit, dat bet daarom ieders plicht is voor de instandhouding van den Slaat, desnoods alles af te staan wat hij tot zijn levensonderhoud niet strikt noodig heeft. Het valt echter moeilijk een bepaalde tegenprestatie aan te wijzen. Onder belastin gen worden dan ook verstaan alle bijdragen, die aan de verschillende publiekrechterlijke colleges (staat, provincie, gemeente, water schap) werden afgedragen en waartegenover geen bepaalde tegenprestatie aan het licht treedt. De retributien, zooals tolgelden en der gelijke worden in de wet met belastingen gelijkgesteld, maar hebben naar haren aard een van de belastingen verschillend karakter. Retributien immers worden geheven, omdat door de heffende corporatie een bepaalden dienst wordt bewezen. Den schippers b.v. wordt dikwijls tol gevraagd, omdat voor hen de brug geopend wordt. De belastingen kan men onderscheiden in directe en indirecte belastingen. Elke dezer onderscheidingen heeft evenwel een tweeledig karakter. Men spreekt n.l. van indirecte en directe belastingen in staatsreebterlijken en in economischen zin. Volgens het staatsrecht zijn directe be lastingen zoodanige, welke volgens vooraf beschreven en naar vastgestelde lijsten van belastingschuldigen worden geind en indi- Burgemeester en Wethouders van Bols ward, brengen ter kennis van belangheb benden, dat van 1 Januari 1924 af, alle nota's van leveringen of van loonen voor verrichte werkzaamheden ten behoeve der gemeente of van bare bedrjjven en instel lingen, een gespecificeerde opgaaf moeten bevatten van het geleverde of van den aard der werkzaamheden met vermelding van eenheidsprijzen en eenheidsloonen, voor zoover het bedrag der betaling daarvan afhankelijk is, alsmede van de dagteekening van de diverse posten. Verder moeten de nota’s worden voorzien van de volgende verklaring van den crediteur: „Deze rekening wordt deugdelijk ver klaard tot een bedrag van fdoor mij” (handteekening van den crediteur). Bolsward, 14 Januari 1924. Burgemeester en Wethouders van Bolsward, 8. J. PRAAM8MA. De Secretaris, H. HAITSMA. Voor het plaatsen van advertenties bevelen wij ons blad bij H.H. bestuurders van ver- eenigingen aan, terwijl wij hen tevens attent maketf op ons adres voor de levering van alle soorten vereenigings-drukwerk als convocatie-biljetten, reglement- n, diploma’s, programma’s, tekstboekjes enz. enz. FIRMA B. CUPERUS Az. Woensdag 16 Januari: Patrimonium. Jaarvergadering hedenavond half acht uur, in de Consistorie, Wit- heerenstraat. Geheelonth.-Jeugdorganisatie „De Hoop der Toekomst”. Vergadering ’s avonds 6 uur in „Ons Gebouw”. Schaak- en Damclub „Westergoo—Tavenu”. Speelavond eiken Woensdag. Aanvang kwart voor acht uur in „Ons Gebouw”, leeszaal, boven. N.V. Afd. Bolsward. Huish. vergadering des avonds 8 uur in café „Voorwaarts”. Bibliotheek St. Vincentiusgebouw, ’s avonds van 7--8 uur. Donderdag 17 Januari: R. K. Zangkoor. Repetitie ’s avonds 8 uur in café Slippens. Vrijdag 18 Januari: Chr. Besturenbond. Vergadering des avonds acht uur in/ „Ons Gebouw”. Spreker de heer H. H. Spoelstra van Leeuwarden. (Zie advertentie). Zangvereen. „Voorwaarts”. Repetitie des avonds 8 uur in café „Voorwaarts”. Mannenkoor „Hollandia”. Repetitie ’s avonds 7 uur. Sted. Muziekkorps „Bolsward”. Gewone repetitie des avonds 8 uur in de muziek school. Chr. Gemengd Koor. Repetitie des avonds 8 uur in de Chr. School „Rehoboth”, Hengstepad. Bolswardsche Biljartclub. Speelavond in het clublocaal „De Doele”, van 7 tot 11 uur. Zaterdag 19 Januari: Onderling Ziekenfonds. Contributie-afdracht ’s avonds van 5‘/z—6l/2 uur in „Ons Gebouw”. „Bolswardsche Burgerwacht”. Schietoefening des avonds van 8—10 uur in het gym nastieklokaal van het Weeshuis. Maandag 21 Januari: S. D.A.P, afd. Bolsward. Huishoudelijke en cursusvergadering, des avonds 8 uur in café „Voorwaarts". Dinsdag 22 Januari: Vereen. „Volksonderwijs”. Openbare Verg, des avonds 8 uur in café Hoekstra. Spreker: de heer Klaas de Vries, A’dam. Vergadering ’s avonds 8 uur in café „Voorwaarts”. Bolswardsche Biljartclub. Speelavond in het clublokaal „De Doele” van 7 tot 11 uur. Gemengd Koor „Bolsward”. Repetitie van ’t Oratorium „Judas Macabeus”, ’s avonds 8 uur in „De Doele”. recte, die belastingen, welke alleen bij bepaalde handelingen verschuldigd zijn en voor wier heffing geen kohier wordt vast gesteld, aa> gezien ze niet op gezette tijden regelmatig terugkeeren. Bij het staatsrecht is dus de vorm der in vordering voor de onderscheiding beslissend. Dit'is bij de definitie, welke bij de staathuishoudkunde opgeld doet niet het geval. Naar deze omschrijving zijn directe belastingen die, welke onmiddellijk op den belastingplichtige zelf drukken, terwijl men bij de staathuishoudkunde onder indirecte belastingen verstaat die welke slechts mid dellijk op den belastingschuldige, op den aangeslagene, drukken, daar deze hare gevolgen op anderen kan schuiven. Directe belastingen in staatsreebterlijken zin zijn o.a. de plaatseljjke inkomsten belasting (Hoofdelijken Omslag) de grond belasting en de personeels belastingen. Indirecte belastingen eveneens in staats reebterlijken zin zijn de hypotheek- en registratierechten. Directe belastingen in economischen zin zjjn b.v. de successierechten en indirect in dien geest de grondbelasting. De in naam gelijk onderscheiden belas tingen behoeven elkaar naar deze verschil lende begrippen niet te dekken. Een voorbeeld daarvan is te vinden in de personeele belasting voor zooveel de heffing naar de huurwaarde van hotels en koffiehuizen betreft, welke op de bezoekers kan worden verhaald. Men kent echter gelukkig een meer eenvoudige onderscheiding. De belastingen toch knnnen ook naar haren aard en natuur worden gesplitst en wel in zakelijke en persoonlijke belastingen. Wanneer de belasting een bepaalden bron van inkomen treft onafhankelijk van de positie, waarin de belastingschuldige verkeert, is er sprake van een zakelijke belasting; zelfs al zou de schuldenaar in groote armoede verkeeren staat de verschuldigdheid der belasting vast, omdat zij als het ware op de zaak zelve drukt. Als type hiervan kan de grondbelasting dienen. LXVII. Voor ik afstap van hetgeen het jaar 1869 voor mjjne memoriën opleverde, dien ik nog melding temaken van de oprichting van twee kiesverenigingen. De vereeniging „Nederland en Oranje” bestond hier al eenigen tijd en het werken daarvan op kerkelijk en staatkundig gebied begon men allengs duidelijker te merken. Was men vroeger meer onbezorgd en ging alles meer in den ouden sleur, men zag in dat het noodig werd zich te vereenigen, om niet door andere meeningen overvleugeld te worden. Eigenlek gezegd, werd men door de tijdsomstandigheden allengs uit den dommel geschud. De verkiezingen voor den Gemeenteraad ik heb dat vroeger reeds vermeld werden een aanleiding tot strijd en verdeeldheid, en ook over het bestuur en beheer der kerkelijke goederen ontstond allengs een hevige actie. Was men voorheen gewoonlijk bereid een aan bevolen, meest invloedrijk persoon te kiezen wanneer er in een of ander college een vacature was, nu begon niet zoo zeer de persoon, maar de richting, welke die persoon was toegedaan, op den voorgrond te treden. In October kwam er ook van liberalen kant meer actie en na eenige onderlinge besprekingen werd eerst besloten een vrij zinnige kiesvereeniging op te richten, die het beheer der kerkelijke goederen, waar over dit jaar reeds meerdere schermutselingen hadden plaats gevonden, in de eerste plaats beoogde. Men wilde een tegenhanger van de orthodoxe beginselen, en de vereeniging voerde in haar schild Vrijheid en Openbaar heid. De eerste vergadering der nieuw opgerichte vereeniging werd gehouden Dinsdag 12 October 1869, en daarbij kwam ook ter sprake het beheer der Benificiale goederen, waaromtrent ook belangstelling werd getoond door personen van verschillende richting. Over die Benificiale goederen, over oorsprong, bestemming, beheer enz. heb ik reeds menig uurtje in nasporingen door gebracht en eerlang hoop ik daar eenigszins uitvoerig op terug te komen, want ik weet, dat men nog in den jongsten tijd daarover weer is gaan mijmeren. In den tijd waarover ik thans spreek, werd aan het beheer dier gelden getornd, want het fonds heette van oudsher School fonds, en nu op het Schild wij k de bijzondere school voor Chr. Nat. Volksonderwijs was opgericht, en ook de Katholieken er meer ernstig over gingen denken een afzonderlijke school voor hun kinderen te stichten, was het niet van belang ontbloot, of het bijzonder onderwijs al of niet kon profiteeren van een evenmatig aandeel dezer goederen. Dit stemde natuurlijk' van weerszijden tot actie, en omtrent het beheer der Benificiale goederen werd gedurende 8 dagen op de bovenzaal der „Doele” een adres ter onder- teekening neergelegd voor de stem gerechtigde mansiidmaten der Ned. Herv. kerk, inzake het beheer en de bestemming der opkomsten van het Schoolfonds, en later bleek, dat meer dan honderd en vijftig handteekeningen waren verkregen. Was er dus op kerkelijk gebied „leven in de brouwer^”, ook op staatkundig gebied kwam men meer en meer in beroering en bij de Vrijzinnigen circuleerde een lijst om toe te treden tot een kiesvereeniging, om bij verkiezingen van leden der Tweede Kamer, voor de Prov. Staten en den Gemeenteraad mee te werken tot meer eenheid in de keuze. De laatste verkiezing voor den Raad vooral had zulk een ver scheidenheid van personen uit de stembus zien komen, dat men algemeen inzag, dat een poging om wat minder wilde stemmingen Bij de persoonlijke belasting wordt met den vorm van welvaren ter dege rekening gehouden. Haar doel is van de ingezetenen eene bijdrage te vorderen naar datgene, dat door den wetgever op een bepaald tijdstip billijk wordt geacht. De daden, welke worden beoordeeld, worden door de ingezetenen zelve in het leven geroepen. Wij wijzen op het bewonen van een belastbaar huis. De persoonlijke belastingen gaan ook uit van bepaalde omstandigheden, die een persoon ondergaat of onder welke bij leeft. Wij noemen slechts het verkrijgen van een erfenis en het genieten van een in komen. Het groote verschil tusschen de zakelijke en persoonlijke belastingen is dat bij deze rekening wordt gehouden met de draagkracht der ingezetenen, terwjjl bij gene het beginsel der draagkracht geen toepassing vindt. Wij zijn thans genaderd tot een zeer moeilijk probleem in het belastingwezen, n.l. het huldigen van het principe der draagkracht. Het behoeft toch wel geen betoog, dat het uiterst bezwaarlijk is de draagkracht van de verschillende categoriën der ingezetenen naar hare werkelijke waarde nauwkeurig te bepalen. Gelukkig heeft de belastingwetgever dit bezwaar niet van dusdanige beteekenis geacht, dat hij dit gezonde beginsel niet in onderscheidene wetten heeft belichaamd. Bij vele belastingen wordt immers reeds thans zooveel mogelijk met de draagkracht der belastingschuldigen rekening gehouden. Bij de vaststellng der tarieven dier belas tingen wordt eene zekere progressie in de hrffiog aangenomen. De progressie bedoelt rekening te houden met de economische positie van den belasting schuldige ten aanzien van diens verplichting tot bijdrage in de kosten van den algemeenen dienst. Bij toepassing van dit beginsel komt men tot een tarief, in dier voege samen gesteld, dat een trapsgewijze bijdrage van De beden werden dan slechts toegestaan, indien het een of ander voorrecht werd verleend. Vandaar dat de steden verschil lende privelegien verwierven. Van een algemeen geldend belastings stelsel was langen tijd niets te bespeuren. Deze omstandigheid werkte zeer belemme rend voor handel en industrie. De Unie van Utrecht behelsde de bepa ling, dat om in de kosten der verdediging te voorzien, de belastingen in alle ver- eenigde provinciën op gelijken voet zouden worden geheven. In de practijk kwam van dit voorschrift echter weinig terecht. Door de provinciën werden zeer ongelijk matige en verschillende belastingen ge heven. Deze waren zeer drukkend. Zoo zelfs, dat men niet sterven mocht zonder belasting te hebben betaald. Gedurende het tijdvak 17951813, werden de belastingen tot een nog nimmer gekende hoogte opgevoerd. Men trachtte eenheid in het belastingwezen te bereiken, maar het bevorderen van dit ideaal ging met zeer veel moeilijkheden gepaard. Ook na het herstel van onze onafhanke lijkheid drukten de belastingen zwaar. De fiuancieele toestand van ons land was verre van rooskleurig. Wel was hierin nu en dan eenige verbetering te constateeren, maar de groote wereldoorlog in 1914 los gebarsten, dreef ons land op hooge kosten. De mobilisatie van leger en vloot en de verschillende distributiemaatregelen, ver slonden groote schatten. Zoolang handel en nijverheid, landbouw en veeteelt bloeiden, konden de belastingen zonder noemenswaardige krachtsinspanning worden opgebracht. Maar met de malaise ontvlamden de protesten tegen de hooge aanslagen en rezen de belastingadviseurs als padden stoelen uit den grond. Naast deze malaise-mijnheeren, kregen wij de bezuinigingsinspecteurs. Na eene vergadering van den bond van belasting betalers, volgde een bezuinings (efficiency) congres. Het valt te betreuren, dat zelfs de leiders van dit congres geen Nederlandsch weord voor efficiency kenden en het voorstel moest worden gedaan om daarvoor alsnog een dusdanig woord te vinden. Kan dat woord niet gevonden worden, dan moet 't worden gemaakt. In dit geval heeft het congres reeds een meerdere productie tengevolge gehad. Of dit alles echter minder drukkende belastingen zal veroorzaken? Wij verbeiden de gunstige resultaten met verlangen en... hoop doet leven. Bolswardsche Courant

Bolswards Nieuwsblad nl | 1924 | | pagina 1