der Gemeente Bolsward Officieel Orgaan Bü vorst of dool, altijd komt van pas de zuivere medicinale Pepermunt Brieven en stukken voor de Redactie en Administratie, opgaven van advertentiën enz., te zenden aan het Bureau van Uitgave: Firma B. CUPERUS Az. te Bolsward - Telefoon No. 4 63ste Jaargang Woensdag 23 Januari 1924 No. 6 f De MiddenstandsbankteSneek Dit nummer bestaat uit 2 bladen. STADSNIEUWS. LICHAAMSOEFENING. Advertentieprijs: 10 cent per regel. Bij contracten aanmerkelijke korting. Dienstaanbiedingen, Koop- en Verkoopadvertentiën, Personeelaanvragen, enz., enz., van 15 regels 50 cent. Iedere regel meer gewoon tarief. Bj TROMP, Sneek. Advertentiën voor dit blad worden gratis geplaatst in „Wonseradeel”, Makkumer Courant en „Hennaarderadeel”, welke bladen door geheel Wonseradeel en Hennaarderadeel geregeld huis aan huis worden bezorgd. Verschijnt Woensdags en Zaterdags Abonnementsprijs franco per post 62'/2 cent per 3 maanden Bakkerij Steensma. Het beginsel vooropl WEEK-AGENDA. INGEZONDEN. t Bolswardsche Courant zei Spr., bewaring te Leeu- wijlen den heer W. Vos. Uit een rede van Prof. Iterson voor de Leidsche Universiteit. 4 Ill II TT A en a^e andere soorten REEPEN IliVlll IU steeds voor onmiddellijke leve- IIIIHl lHring voorhanden Lichaamsoefening, saamgevat onder de benaming van gymnatiek en sport, worden terecht beschouwd als een integreerend deel der opvoeding. Een gewilde beweging door een minimum van spierwerking te leeren verrichten, dat is het hoofddoel der gym- nastiek-oefening. Zij kweekt aandacht, zij wekt het schoonheidsgevoel, het streven naar overeenstemming tusscben middel en doel. Gymnastische oefeningen op scholen zijn een heilzaam middel om rust en afleiding te geven na ingespannen geestesarbeid. Het is goed der jeugd gelegenheid te geven om in spelen, passend voor haar leeftijd, afleiding te vinden voor geestes inspanning. De beide gebroeders Reijenga te Sneek zyn naar het huis van werden overgebracht. Surséance-aanvraag Middenstandsbank. Sneek Uit de proefbalans per 81 Dec. 1928 gevoegd by het rt quest om surséance van betaling, ingediend bij de rechtbank te Leeuwarden, blijkt, dat deze sluit met een eindcijfer van f389 906.23. Het totaal bedrag van de debiteuren in rek.-courant is f 256.969.651/2. De crediteuren bestaan uit: Depositohouders Rik.-couranth. Spaarbank Wij lezen in de L. C.: Nadat Vrydag de heer Joh. Reijenga, verdacht van verduistering van gelden in de kwaliteit van zaakwaarnemer te Heeren- veen door den commissaris van politie te Sneek was gearresteerd, heeft de justitie in het voortgezet onderzoek aanleiding gevonden Zaterdag, bygestaan door den commissaris van politie en deskundigen, een onderzoek in te stellen in het gebonw der Middenstandsbank zelve, op grond waarvan de directeur der middenstandsbank, H. M. Reijenga, aangebonden werd wegens verduistering van gelden in zyn kwaliteit van secretaris-ontvanger van het waterschap «HommertsSneek” en als zaakwaarnemer, Zondagmorgen is de verdachte naar Leeu warden getransporteerd. Er is vanaf de oprichting een ontzettend geknoei bij deze bank geconstateerd en zoo schijnen bedragen van een aantal spaar bankboekjes afgeschreven en in plaats daarvan door de gearresteerden geteekende kwitanties afgegeven te zyn. De bu-gerlyke rechter zal nu hebben uit te maken, of de houders dezer kwitanties als crediteuren van de middenstandsspaarbank of van de heeren Reyenga persoonlijk moeten worden beschouwd. Deze aangelegenheid maakt het moeilijk, ’en toestand van de Middenstandsbank te beoordeelen. Men beweert, dat de knoeie rijen in de honderdduizenden loopen. De commissaris van politie, de heer J. H. V. van den Bergb, deelde desgevraagd mede, in verband met het uitgebreide onder zoek geen inlichtingen te kunnen verstrekken en meende tevens, ook in verband daar mede, bet antwoord te moeten schuldig olijven op de vraag, of er gelden van de Middenstandsbank waren ontvreemd of ver duisterd en hoe de positie van spaarders en depositohouders van de bank beschouwd moet worden. Door lichaamsoefening worden de spieren lot ontwikkeling gebracht en krachtiger gemaakt. Dit geldt voor alle weefsels en organen van het mensebelijk lichaam. Het beenderenstelsel, schijnbaar zoo vast van samenstelling, reageert op de eischen, die daaraan gesteld worden. Het is de functie, de oefening, welke den bouw beheersebt. De huid regelt zich eveneens in bouw en functie naar gelang de eischen, welke men aan haar stelt. Tot welk een volmaaktheid het oog en het oor, de reuk en de smaak kunnen worden opgevoerd, leeren ons de zeevarenden, de schilders en graveurs, de toonkunstenaars en de beroepsthee- en wijn proevers. Niet minder, zijn de organen van ademhaling en spijsvertering aan den invloed der oefening onderworpen. Ruime ademhaling verwijdt de borstkas, door ongenoegzaam gebruik worden de longen minderwaardig. Van de hoogste beteekenis is ook de ontwikkeling, waartoe de centraal organen van het zenuwstelsel door oefening gebracht worden. f 9.675.94 Totaal f 50,175 94 Eindcredit saldo f 20.266 Indien alle debiteuren aan hunne Ver plichtingen kunnen voldoen, zon er dus een overschot zijn van ruim f 20.000. In het request wordt betoogd, dat de credieten, samen een honderdtal, behoorlijk zyn gedekt; deze zyn meest alle aan inwoners van Sneek verstrekt. Onder deze credieten bevinden zich posten van pl.m. 20 mille en een van ruim een halve ton. De 64 depositohouders zijn ook meest alle uit of uit den omtrek van Sneek. Het aandelenkapitaal van de Midden- staudsbank te Sneek bedraagt f 100.000, waarvan f 20.000 is gestort. Het gebouw staat te boek voor f13 819. Over 1922 heeft de bank een dividend van 6 pCt. nitgekeerd. De vergadering van schuldeischers is te Leeuwarden vastgesteld op 1 Februari. De rechtbank te Leeuwarden heeft heden failliet verklaard J. Reijenga, directeur der middenstandsbank te Sneek, met benoeming van mr. P. S. Gerbrandy te Sneek tot curator en van mr. W. F. M. Schutte tot rechtercommissaris. Wij vernemen, dat de beer D. Steensma zyn huis met bakkery heeft verkocht aan den heer J. de Jong van Joure, voor de som van f 12,750. De heer S. bovengenoemd, is door de Ned. Gist- en Spiritusfabriek te Delft, aangesteld als haren vertegenwoordiger, in de plaats van wijlen den heer W. Vos. f 71.766 06 - 21 868 75 - 92.8s2.22 Totaal f 186 527.03 Saldo f 70.442.62^ In mindering dient te worden gebracht: Accepten in herdisconto f 40.500.— Betaalbaarstellingen (oog te betalen of te credi- teeren giro’s) Surséanee-aanvraag Middenstandsspaarbank te Sneek, Heden is bij de rechtbank te Leeuwarden ingekomen van de Algem. Middenstands spaarbank te Sneek een verzoek om sur séance van betaling. Zooals we reeds meldden, heeft deze spaarbank een vordering van f92.892.22 op de Sneeker Middenstandsbank. Op initiatief van den Ghristelyken Be- stuurdersbond te Bolsward, was de heer Spoelstra van Leeuwarden, bestuurslid van den Chr. Transportarbeidersboud, Vrijdag avond hier naar toe gekomen, om in «Ons Gebouw” bovenstaand onderwerp te behan delen voor leden van de chr. vakorganisaties en verdere belangstellenden. Van de 200 leden, die bij bovengenoemden bestuurdersbond zijn ingedeeld, was slechts ’n klein percentage ter vergadering. De heer J. Riemersma, voorzitter, sprak eerstens een gebed uit en vervolgens een gepast openingswoord, om daarna den Spreker gelegenheid te geven tot het houden zyner redevoering. Deze stelt de vraag: Hoe staan wij tegenover de noodeu van onzen tijd, die uitermate ook door ons, christeiijken, worden gevoeld P Zóó dat wij blies bezien in het licht der eeuwigheid. Wij zingen met den dichter: Hij komt om de aarde te richten!” De wereld is momenteel ontredderdwe beleven crisissen op staatkundig- zoowel als op economisch gebied en boven dit alles steekt af de wèl-getéékende, maar niet-be'ééfde vrede. En dan nog de ^ééitelyke nood, die nog ontzaglijk grooter is dan de materieelel Téérom vooral is het, dat de hoofdbestuurder met deze vergadering hedenavond bespreken wil: de beginselen voorop I Ds. Knap (Groningen) spreekt van de treurige inzinking vau het geloof, ook op bet platteland. De massa is niet meer zoo ontvankelijk voor de eeuwige dingen als voorheen. En ’t spreekt vanzelf, dat onder dat alles mede lydt: de chr. vak beweging. We zien thans plaats grijpen: aan de eene zyde de opetuwende arbeidsbeweging, die leeft uit het beginsel van den klassenstryd aan de andere zijde werkgevers, die leven uit datzelfde beginsel. Gradueel moge er verschil zijn, principieel echter niet. Dien geest kan men tegenwoordig beluisteren in heel veel kranten, en ook zelfs in ons parlement. Van dien strijd van «allen tegen allen” heeft Dr. Kuyper eens gezegd: »’t Schijnt wel, dat de wet der visschen de wet der menschen is gewordende groote snoek eet de kleine visschen op”. Een mensch (óók ’n arbeider I) is geen producent; God alleen produceert; zij zyn enkel Zijn werktuigen. Door een en ander heeft men in’t leven geroepen twee kreten Staak maar raak! en: Sluit maar uit! Duidelyk wordt dit laatste afgebeeld in de textielnijverheid, waar de arbeiders niet zonder meer wilden pryzen, wat de werkgevers wilden wijzen. Er is wel eens door de onzen opgemerkt: alles overlaten aan de patroons. Maar eilieve, de practijk van bet leven is een andere! Noodzakelijk, omdat de menschen nu eenmaal geen engelen zijn. Spr. toonde zulks aan met enkele recente gebeurtenissen. Daar moet correctie aaogebracht worden. Welnu, zy meenen, dat de chr. vakbeweging die kan aanbrengenzij heeft als richt snoeren hiervoor arbeid Is geen koopwaar en ook een arbeider is een redelyk schepsel Gods. Tegen die on-christelijke factoren komen wy op. Wy vragen steeds naar wat God van óns vraagt tegenover onze Overheid, tegenover onzen naaste. Daarom is het ook meer dan eens gebeurd, dat de chr. vakbeweging uit hoofde van haar beginsel niet mee kon doen aan deze of gene staking, omdat zij rekening heeft te houden met de maatschappelijke belangen in haar geheel. Te bejammeren echter is het, dat meer deren, die eens met ons optrokken, thans van ons afgescheiden zijn. Beseften zij toch, dat we niet allereerst vechten voor een hooger loon en een korteren arbeids duur, maar veeleer voor het recht Gods, ook in de samenleving. Wy hebben een Van welke zijde men het vraagstuk der lichaamsoefening beziet, steeds blykt duide lijk de onverbrekelijke samen bang tusscben de verschillende deelen waaruit het geheel, dat den naam draagt van menseb, is opge bouwd. Lichaamsoefeningen zonder ont wikkeling van den geest, doen het men- schelijke en den mensch ten gronde gaan, doch ontwikkeling van den geest zonder oefening van het lichaam voert tot ontijdig verval. Voor het plaatsen van advertenties bevelen wij ons blad bij H.H. bestuurders van ver- eenigingen aan, terwijl wij hen tevens attent maken op ons adres voor de levering van alle soorten vereeniglngs-drukwerk als convocatie-biljetten, reglementen, diploma’s, programma’s, tekstboekjes enz. enz. FIRMA B. CUPERUS Az. Woensdag 23 Januari: Fabr.-Arbeidersbond. Verg, des avonds 8 uur in café ..Voorwaarts”. Geheelonth.-Jeugdorganisatie „De Hoop der Toekomst”. Vergadering ’s avonds 6 uur in „Ons Gebouw”. Schaak- en Damclub „Westergoo—Tavenu”. Speelavond eiken Woensdag. Aanvang kwart voor acht uur in „Ons Gebouw”, leeszaal, boven. Bibliotheek St. Vincentiusgebouw, ’s avonds van 7—8 uur. Donderdag 24 Januari: R.K. Zangkoor. Repetitie ’s avonds 8 uur in café Slippens. Strauss’ avond. Concert afgewisseld door bal, des avonds 8 uur in „De Doele”, door het Sted. Muziekkorps. Vrijdag 25 Januari: Bond van Staatsp. Optreden van den Wel- Eerw. Heer Ds. J. J. T. Spaargaren van Aartswoud, des avonds 8 uur in café Hoekstra. Geheelonth.-jeugdorgan'satie „De Hoop der Toekomst”. Vergadering van jongens én meisjes van 14 jaar en ouder ’s avonds 8 uur in het Wiihelminagebouw. Zangvereen. „Voorwaarts”. Repetitie des avonds 8 uur in café „Voorwaarts”. Mannenkoor „Hollandia”. Repetitie ’s avonds 7 uur. Sted. Muziekkorps „Bolsward”. Gewone repetitie des avonds 8 uur in de muziek school. Chr. Gemengd Koor. Repetitie des avond- 8 uur in de Chr. School „Rehobofh”, Hengstepad. Bolswardsche Biljartclub. Speelavond in het clublocaal „De Doele”, van 7 tot 11 uur Zaterdag 26 Januari: Werkl.-Vereen. „Eendracht zij ons Doel”. Ledenvergadering des avonds 7 uur in café „Voorwaarts”. Onderling Ziekenfonds. Contributie afdracht ’s avonds van ö'/z—G'/a uur in „Ons Gebouw”. Dinsdag 29 Januari: Tempelieren. Vergadering ’s avonds 8 uur in café „Voorwaarts”. Bolswardsche Biljartclub. Speelavond in het clublokaal „De Doele” van 7 tot 11 uur. Gemengd Koor „Bolsward”. Repetitie van ’t Oratorium „Judas Macabeus”, ’s avonds 8 uur in „De Doele”. [Buiten verantwoordelijkheid der Redactie} Zullen nog steeds alléén, de kinderen van de Openbare school gymnastiekonder wijs ontvangen van een leeraar, die diep gaande studie heeft gemaakt van de Licha melijke Opvoeding? Ik zou u, ouders van kinderen, die de Bijzondere scholen bezoeken, willen toe roepen: dringt er by uwe schoolbesturen op aan, dat ook aan uwe kinderen dit zoo noodzakelyke onderwijs worde gegeven! En gij, mijne Hejren, leden dLr school besturen, vraagt dit onderwijs aan bij den Gemeenteraad en het wordt u gegeven, zonder dat door u by zondere kosten moeten worden gedragen. Ouders, ontwaakt! Het gaat om de gezondheid en de lichamelijke ontwikkeling uwer kinderen! Denkt niet, dat de waarde van uw kind alléén gelegen is in de kennis, die men uitsluitend meent te moeten vergrooten I Daarmee bevordert gy niet bet geluk van uw kind, laat met de verstandelijke ontwikkeling samengaan een doelbewuste, goed-ingerichte lichamelijke opvoeding. leidend levensbeginsel, evenals onze zuster organisaties. Bovendiende hooge beteekenis ook van ons lichamelijk leven, blijkt mede uit de bede van het «Onze Vader”, die luidt: «Geef ons heden ons dagelyksch brood”. Dr. Dijk meent, dat Christus in de volgorde van Zijn gebed de Goddelijke orde laat volgenna de drie eeuwige dingen volgt het lichamelyk voedsel. Ja, ook voor het aardsebe geldt de Wet des Heeren. Wy, stervelingen, hebben in tegenstelling met de engelen, tweeërlei nooden. Voor ons, christelijken, zoo is de 8 uren-dag wel ’n hoog, doch niet het hoogste goedom met Diepenhorst te spreken, niet het heilig getal. Zeker, ook de chr. vakbeweging heeft altijd geijverd voor een wette!ijk-geregelden arbeidsiydhoe zou zij anders zoo vast houden aan de Arbeidswet-Aalberse? Er zit dan ook meer achter dan eenig tydelijk genot. Wat kwam er b.v. vroeger, bij die extra lange werktijden, terecht van de christelijke opvoeding der kinderen? Prof. Slotemaker de Bruinen schryft in zyn «Kerk en Sociale vragen”: «De kwestie van den arbeidsduur is niet alleen een aardsebe-, maar ook een geestelyke kwestie”. Goddelijk gebod materieele levens voorwaarden; het eerste te allen tyde voorop! De strijd gaat om hooge goederen: om de eere van onzen God, om de ziel van ons volk. Toenadering, geen klassen strijd I De chr. vakbeweging wil meespreken, onder welke omstandigheden en voor waarden zal worden gearbeid, medezeggens- schap dus in de bedrijven; zij wil collec tieve arbeidscontracten en hiervoor wette lijke bescherming; invoering van een wettelijke geschillen wet. Spr. vraagt: Wat zal 1924 ons brengen? De toestand beangstigt ons buitengewoon, ’t Is alsof alle goede trouw is weggevaagd en de waarheid struikelt op de straat! De beer Zaalberg, Directeur-generaal van den Arbeid, zag zich voor eenige weken ge noodzaakt te verklaren, dat bij zich iu de toekomst niet weer wilde bemoeien met de steenfabrikanten, zoo zyn dezen hem tegengevallen! En als we dan zien, dat de bemiddeling, die dezen directeur aanbood bij de heden woedenden stryd in Twente, door heeren fabrikanten niet werd aanvaard, en de verzoening, die eenige Twentsche burgemeesters wilden bewerken, eveneens verwierpen, terwijl de stakende, arbeiders wèl voor bemiddeling te vinden waren, dan zien wij wederom hier een macht zich opmaken, die geen rekening wil houden met de wetten des christendoms. O, als eens de arbeiders ’n dergelijke bemiddeling hadden afgeslagen! Wat zou er een ach en wee zijn vernomen. En terecht. Doch thans zwijgt men in schier alle talen! Dat alles komt, zei Spr., omdat er in onze maatschappij voor Jezus Christus geen plaats meer is. Rustig zal er moeten worden gearbeid èa door werkgevers èn door werknemers. Geen stakings- en uitsluitingswellust mag er gepredikt worden. Gods Woord en Zijn Beloften, zij hebben toch een toekomst! Talma gaf eens als z’n meening te kennen, dat de groote eindstrijd niet zal worden uitgevochten op de studeerkamers of tus- schen Rome en Dordt, maar op het terrein der vakbeweging. Met een peroratie op het geloof en het vertrouwen op de leidende hand Gods, besloot Spr. met: eenmaal zal van den Troon klinken: «Ziet, Ik maak alle dingen nieuw.” Enkele heeren stelden eenige vragen, die door den heer Spoelstra werden beant woord. Daarna werd deze bijeenkomst met dank gebed door hem gesloten. Ouders, wat geeft het uw kind, véél te moeten leeren en later geen kracht, vaardig heid, vlugheid eu flinkheid te bezitten om het geleerde in de praktyk van het leven te kunnen toe passen Ouders, tracht de lichamelyke schade, die het schoolgaan uwen kinderen toebrengt, zoo klein mogelijk te maken, door ze ook lichamelyk te doen ontwikkelen I Ouders, hebt gij niet dikwyls zelf gezien, hoe juist in de vacanties, uwe kinderen beter groeien, beter kleur op de wangen krijgen, vroolyker, lastiger en prettiger zyn? Welnu, de oorzaak ligt in meer beweging, beter doorstrooming van het bloed, de slechte invloed van het schoolgaan is lijdelijk buiten werking gesteld. Goed geleid gymnastiek-onderwijs voor komt voor een groot deel de slechte ge volgen van het schoolgaan, het verhoogt de volkskracht en in deze moeilyke tijden vooral is het beter te letten op een verhoogde volkskracht, dan op te hoog opgevoerde intellectueele kennis. Ouders, maakt gebruik van deze gelegen heid, die er wordt geboden! Is het niet jammer, dat de kennis en ijver van onzen leeraar ia de gymnastiek, dat de prachtig ingerichte gymnastiekschool en het sportterrein van het weeshuis, niet aan alle kinderen ten goede komen? Nog eens, ouders, ontwaakt en werkt mee tot de gezondheid en daarmee tot het geluk van uw kinderen. Arts H. BEEKHUIS. Onderstaand ingezonden stuk ontvingen wij van den geachten inzender voor ons nummer van Zaterdag j.l. Daar het in ’t bijzonder bestemd is voor de ouders in Bolsward en wij het dus zuiver plaatselijk achtten, hebben wij het laten liggen tot ons Woensdagnummer. Gaarne vestigen wij er de aandacht onzer lezeressen en lezers op en plaatsen het als eerste artikel, omdat het er in behandelde onderwerp, ook naar onze meening, van zoo oneindig groot belang is voor jong Bolsward. Red.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1924 | | pagina 1