der Gemeente Bolsward Officieel Orgaan MAGAZIJN r PluimveehoudersT TUR.1KLEEDING Fa.T.S.v.d.Zee Beschikbaar diverse Kapitalen op eerste hypotheek. W. ZEUL ZDON’S BANK Elastiek voor ïurnbrelels I. MOL, BOLSWfiRD MUZIEK? "iNSTRUMÈNTEHZ Wie Blikwareipr"!en „DE ZON’’ BOLSWARD. ÏHOCHTENDÏOEDER V.P.N. GEMENGD GRAAN 8. BROUWER -BOLSWARD W. ALBADAJELGERSMA 63ste Jaargang Zaterdag 26 Januari 1924 No. 7 vanaf f 7,90 vanaf f 27,— V. P. N. Brieven en stukken voor de Redactie en Administratie, opgaven van advertentiën enz., te zenden aan het Bureau van Uitgave: Firma B. CUPERUS Az. te Bolsward - Telefoon No. 4 Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Officiëele Advertentie. Dames Uit Bolsward. L 'T Dijkstraat 45 Tel. 88 BOLSWARD pRAISltlA-vANVALKEHBURG'S Ie A mLEVERTRAATI Spaarbank - Deposito’s Deskundig advies in geldbeleggingszaken Sneek - Oude Koemarkt 35 Advertentieprijs: 10 cent per regel. Bij contracten aanmerkelijke korting Dienstaanbiedingen, Koop- en Verkoopadvertentiën, Personeelaanvragen, enz., enz., van 15 regels 50 cent. Iedere regel meer gewoon tarief. Turn-Pantalons Tricots Gordels HET ADRES: VRAAGT CATALOGEN M.ufilÖStU EN GROOTE KAMPEN. Verschijnt Woensdags en Zaterdags Abonnementsprijs franco per post 62’/2 cent per 3 maanden Advertentiën voor dit blad worden gratis geplaatst in „Wonseradeel”, Makkumer Courant en „Hennaarderadeel”, welke bladen door geheel Wonseradeel en Hennaarderadeel geregeld huis aan huis worden bezorgd. Gemeente Wonseradeel. „Volksonderwijs”. Onze OPRUIMING biedt U groote voordeelen, niet alleen in geld, doch ook in kwaliteit. Profiteert van onze groote speciale korting op al onze CORSETTEN, welke gelegenheid U niet mag laten voorbijgaan. Nog vele koopjes in: Kinderhandschoenen vanaf 29 ct. Kinderkousen (wol) 19, 24 ct. enz. Jeager Tricot-Onderjurken, lengte 100 c.M., f 2,59 Prima gekleurde Mutsen 64 ct. Wollen Overgooiers vanaf f 1,69 Zware gemolt. Heerenpantalons f 2,88 Heerenborstrokken f 2,88 Mat per el zeer goedkoop, enz. ZIET ONZE ETALAGE. VERKOOP a CONTANT. Aanbevelend, tegen hoest en verkoudheid. Engros VAN SLOOTEN Harlingen Leeuwarden Bolswardsche Courant Reclameprijzen ■LEEUWARDEN- 5, Rente voor mooie landposten (hoog stens der taxatie) 5 °/q die we biedigen SS 1C3*Blondere Voordooien tocr Nieuw op feri±rfenM'j^iek-Korpsen ^yjëndr U in routen en Welbekende adres J Ned. Fabriek van Mu^.Jnsfr TILBURG Industne-stroat 44. Kachels Fornuizen recht moet geschieden. In de nieuwe Lager Onderwijswet '20, moest de erkenning van dat recht worden uitgesproken. Met de financieele gelijkstelling is dan ook de rechtvaardigheid betracht ten opzichte der ouders, ’t Was „Volksonderwijs”, die dat het eerst uitsprak! En niet anders dan door het wekken van inzicht, dat de bij zondere scholen niet noodig zijn, is 'tons gegeven, de schoolstrijd voor de openbare school te voeren. Zou de openbare school dat niet kunnen geven, wat de bijzondere geeft? Geestelijke en lichamelijke opvoeding komt ongetwijfeld in beide instituten tot zijn recht, doch torenhoog steekt de openbare school uit boven elke bijzondere, waar 't betreft: de zedelijke opvoeding, de karakter vorming van het kind. idee: er was hoegenaamd geen gebrek aan schoolruimte. Intusschen was óók de Geref. predikant van gedachte, dat ook hij «oor de zijnen een eigen school begeerde. Nu oordeelden de vroede vaderen, dat als men dan toch afgescheiden wilden zijn, het ’t beste en goedkoopste zou zijn, dat men een muur liet optrekken in het tot dusverre openbare schoolgebouw. Één der raadsleden maakte echter de opmerking, hoe ’t dan zou moeten met de speelplaats; ook daar moest een afscheiding komen, b.v. van gaas of prikkeldraad. Dit punt werd evenwel aan B. en W. overgelaten. De beide schoolbesturen nu aasden beiden op de woning van het „hoofd”, die op wachtgeld moest worden gesteld. Eindelijk wonnen de Gereformeerden bet: dezen waren in getal het sterkst, ’t Schijnt, dat de Hervormden toen gedacht hebbenwij niet dan jullie ook niet! Althans, men kwam op zijn besluit terug en... oordeelde dat alles dan maar weer bljjven moest bij het oude. Indien gjj nog geen voeder van de betrekt, bestelt het dan volgende week eens en ge zult zien dat er voordeel in zit. Prachtige kwali teit en bovendien lager in prijs. Ieder verbruiker zal het U kunnen zeggen hoe uitstekend in het gebruik voldoen. Ook voor niet-leden van de V. P. N. ver krijgbaar bij gevraagd, de zuinigheid althans te be trachten door de ergste splitsing tegen te taan hiervan heeft men niets willen weten. Ook hebben wij gewerkt met een volkspetitionnement: tegen de verslechtering van het onderwijs ging het. Onzen Bond met zijn 81000 leden, leverde het eindelek af met meer dan zes honderdduizend hand- teekeningen Elk kind is een fontein van krachten, niet kennen, maar moeten eer- en plaats gunnen”, zoo sprak Fröbel eens. De onderwijzers en onder wijzeressen hebben een zware plicht ten opzichte van de opvoeding. Ieder kind handhaaft z’n eigen persoonlijkheid deze moet tot ontwikkeling worden gebracht, hieraan moet leiding worden gegeven. We lezen in den Bijbel, waar deze het heeft over de opvoeding van Jezus: „Maar Maria, zijn moeder, nam dat alles op in haar hart, en overlegde dat bij zichzelve”. DAt zij het richtsnoer. Opvoeding geven vraagt een kennen van 't kind. De school een steun van het huisgezin, de onderwijzer een steun van de ouders. Daarom mag het aantal leerlingen van één onderwijzer niet tè groot worden gesteld, anders kan een en ander nimmer tot zijn recht komen. Niet tegen het bijzonder onderwijs, maar vóór de openbare school! Niet anders dan door inzicht-wekken willen wij den strijd winnen. En wat ons, grooten, ook verdeelt één zijn we dan toch in de belangen van het kind! Spr. heeft het twijfelachtig voorrecht genoten te zien de ruïnen, die de mensch- onteerende oorlog in België jen Noord- Frankrijk heeft achtergelaten. En uit zoo’n chaos één parel op te diepen, mag voor zeker een kostbare vondst heeten. Toch is dat spreker gelukt, waar men hem ver haalde van een Duitscher, die was achter gebleven in ’n loopgraaf, door de Belgen veroverd. De Belg stond plots voor hem en met de bajonet wilde bij zijn vijand doorboren. Maar ziet: daar steekt de krijger, die voelt wat er gebeuren gaat, zijn arm omhoog en tegelijkertijd drie zijner vingers en klaagt: „Drei kindern Hierdoor wordt ht-t Belgenhart week terwille van drie kinderen spaart bij dien man het le»en. Zóóveel vermag de liefde voor het kind. Passen wjj de kern dezer gebeurtenis toe op onzen strijd, die eveneens gaat voor onze kinderen: vóór de openbare school, voor het openbaar onderwijs! (Applaus.) De praeses deelde mee, dat men met den Spreker van gedachten kon wisselen. Niemand der aanwezigen gaf zich hiervoor echter op. Waarop de voorzitter vroeg, wel eens te willen hooren de leerstof èn van de openbare èn van de bijzondere school, om zoodoende daarvan een inzicht te krijgen. Spreker meende, dat hij iets moest laten hooren van dien leerstof, waarop naderhand elk religieus leven kan opbloeien. Hij koos dan de leesstof en nam een leesboekje van de openbare school, waarvan de schrijver is: Leopold, en dat nu de 27ste druk beleeft. Op gevoel volle wijze worden daaruit door Spr. een tweetal versjes voorgedragen, getiteld: ’t Huisje in de duinen en Afscheid en Terugkomst. Zeker, zij die dogma’s wenschen en leerstellige onderwerpen voor hen is de openbare school uitgesloten. Een predikant zeide eens: „De religie is een teeder ding, de kinderziel nog teederder.” Maar wat te zeggen van een boekje, dat in gebruik is op de christelijke scholen en getiteld: „Kjjkjes in onze geschiedenis” (9e druk). Daaruit vernemen we aanvallen tegen de Roomsch-Katholieken over de Biecht („Arme menschen” dat zjjn de Kath.); over de Aflaatbrieven; over de In deze provincie heeft zich een comité gevormd, bestaande uit de Dames Mevr. C. F. VAN HARINXMA THOE SLOO TEN-van Harinxmi Thoe Slooten Mevr. O. VAN BEUM*A-Huber beiden te Leeu warden en de heer TH. VAN WELDEREN RENGERS te Oenkerk. Het stelt zich ten doel gelden in te zamelen ter leniging van den ontzettenden nood die thans in Duitschland heerscht Door Burgemeester en Wethouders van Wonseradeel is besloten geen openbare collecten meer te doen plaats vinden. Wie echter iets wil afzonderen voor het doel waarvoor de Commissie werkt, gelieve dat aan mij op te zenden, adres: Gemeentehuis Witmarsum. Giften in geld ennaturazijn beiden welkom. Voor doorzending zal worden zorggedragen. Witmarsum, 19 Jan. 1924. De Burgem. van Wonseradeel, L. K. OKMA. „Zalig zjjn de reinen van harte, want zij zullen God zien.” De reinheid op den voorgrond, als vruchtbaren bodem voor trouw, vreedzaamheid, verbroedering, zacht moedigheid. „Eerbied aankweeken voor elke godsdienstige overtuiging”, zoo luidt het desbetreffende wetsartikel voor de leeraar of leerares der openbare school. De grond slag leggen voor elke belijdenis dat is de roem onzer school. Hoe staat het daarentegen met de bijzondere scholen? Worden ook daar vorengenoemde deugden aangekweekt als op de openbare? Als typeerend staaltje bracht spr. naar voren: ergens op ’n dorp, waar een goede openbare school was gevestigd, kwam op zekeren dag een nieuwe, Herv. dominee. Deze wilde van de nieuwe onderwijswet profiteeren voor zijn kindertjes; hij timmerde een schoolbestuur in elkaar; en bewandelde vervolgens den officieelen weg, teneinde te geraken tot ’n nieuw Hervormd school gebouw. De raad evenwel, practisch als hjj was, gevoelde niet veel voor dominee’s De afd. Bolsward en Omstreken van de vereeniging bovengenoemd, hield Dinsdag avond op de bovenzaal van café Hoekstra eene openbare vergadering, waarin als Spr. optrad, de heer KI. de Vries van A’dam, met het onderwerp: „De openbare school de school voor onze kinderen”. De voorzitter, de heer P. Schmidt, her innerde er aan, dat „Volksonderwijs” wederom uit zijn assche is herrezen. Geen wonder is dat, als we zien, dat groote politieke partijen van rechts gelijkstelling van het onderwijs hebben verkregen en daarmee verklaarden dat de schoolstrijd geëindigd was. Dat is niet waar. Als we de school paleizen van heden zien, die massa’s geld verslinden en we vragen ons af, als déérmee de zuinigheid wordt betracht, dan zouden we haast willen zeggen: de openbare school is de eenige school onzer kinderen; als men dééraan arbeidde, dan kwam de bezuiniging vanzelf! De Spreker, hierna het woord verkrij gende, begon met te zeggen, dat Bolsward niet langer het bolwerk dreigde te wezen om te beschermen datgene, wat in de laatste jaren wordt aangevallen. Thans samenzijnde om te overwegen, of het nog niet waar is, dat de openbare school is: de school onzer kinderen, doet Spr. aangenaam aan. Waarom voor alle kinderen één school? Omdat de kleinen niet, zooals de grooten van elkander gescheiden zijn door politieke of andere gedachte, omdat zij leven in hun eigene wereld. Men heeft in Neder land momenteel veel en velerlei soorten scholen. Maar dat de openbare school eenmaal weer zal zijn de school, is niet al te optimistisch, ’t Is een profetie, die resultaat is van diep doordringen. En nu is ’t van ons een dure plicht, om dat oogenblik te verhaasten! Want dat het komende is, staat vast! Ds. Pierson, de voorzitter van de Vereeniging van Christe lijke schoolmannen, is in Amerika ge weest en vertelde daarvan met betrekking tot het schoolwezenin een vergadering; hij sprak namelijk een openingsrede hier te lande. „Wij hebben het in Nederland zoover gebracht, dat we daar scholen kunnen stichten, naar ieders godsdienstige overtuiging en de Amerikanen hadden geantwoord: „Maar dat is geheel éénig in de wereld; dat is onbestaanbaar; dat zal na 60 jaren niet meer zoo zjjn!” Wij hebben goed gedaan, aldus Spr,, het bijzonder onderwijs zoo te laten opkomen. Want naar Spr's. heilige overtuiging was ’t het recht der ouders. Moraal: recht vaardigheid, dat zooveel mogel^jk aan ieder Wij maken de beste ZOUTE DROP het oudste en beste middel Het lost de slijmen op en neemt de prikkeling weg. Wjj merken ieder stukje drop met ons merk VS, opdat U de beste soort zult kennen. Vraag voor üw hoest VS ZOUTE DROP Overal verkrijgbaar. Dergelijke dingen gebeuren tegenwoordig wel meer, zei spr. En dat onze kinderen daarbjj het materiaal van den strijd zijn, dat is bedroevend! Sint Nicolaasga b.v., een dorpje vun 1600 zielen, bezit thans vier scholen! De Groene gaf indertijd een „sprekende” plaat, voorstellende minister De Visser, die, toen hij na 9 maanden zag, waar het heen ging, van gedachte was: ze rijzen als paddestoelen uit den grond, met ’t motto: „Wie zal dat betalen?” Natuurlijk: het Nederlandsche volk! De Wet is dan ook in dit opzicht een fiasco geweest. En het „Stopwetje” niet waar, beeft deze bewering wel bevestigd, ’t Onderwijsbudget steeg met millioenen! De chef van het Kabinet van Ouderwijs is naar het buitenland gezonden, om daar poolshoogte te nemen. Zyn rapport aan den minister sprak van bezuiniging ons schoolstelsel sloeg ieder daarginds met ver bazing, en men zei: dat is alleen in het rijke Holland bestaanbaar. Overal concen treert men! In Baden (Duitschland) is men voor 40 jaren al teruggekomen van een stelsel, dat overeenkwam met ons huidig schoolstelsel. Thans is er weer één school voor allen. Het artikel in de nieuwe Wet, dat de godsdienstleeraars in de gelegenheid stelt aan de kinderen van hun gezindte gedurende de schooluren godsdienstonderwijs te ver strekken (zulks na overleg met het Ge meentebestuur) is voorzeker goed te keuren. Wij staan op 't oogenblik in Nederland voor het vraagstuk, dat er moet bezuinigd worden, óók op Onderwijs, niet echter op ’t onderwijs zelf. Onze Vereeniging heeft

Bolswards Nieuwsblad nl | 1924 | | pagina 1