Fa. H. C. de Haas Fa.T.S.v.d.Zeg Officieel Orgaan der Gemeente Bolsward taille Keukengereedscliap, Huisliouilelijke Artikelen, Gegalvan. lobben, Emmers, Waschkelels, Fornuizen ruw en geëmaill. tegen bij vindt U de grootste sorteering de beste kwaliteiten In 63ste Jaargang Woensdag 6 Februari 1924 No. 10 Tel. 88 OUD-BOLSWARD. Brieven en stukken voor de Redactie en Administratie, opgaven Uw hoesten JsT Hoestpastilles Tel. 88 Tel 88 i van advertentiën enz., te zenden aan het Bureau van Uitgave: Firma B. CUPERUS Az. te Bolsward - Telefoon No. 4 Tel. 88 WEEK-AGENDA. uur ’k Sprak hier van sterven en begrafenissen de Chr. School „Rehoboth”, I behoeft te hebben om het booze te weren Laat dit OBSERVATOR. VOETBALSPORT. VREES. begrafenis. Wie wegensziekteofeenlichaams- dat P. W. Verschijnt Woensdags en Zaterdags of de kracht in zich zelf wisten, die te verbannen. de laagste prijzen wordt aanmerkelijk verlicht door het gebruik der volkomen zuivere medicinale Wendt U tot Uwen winkelier. Engros TROMP, Sneek. Kachel- en Emaillehandel, Dijkstraat 45. Advertentieprijs: 10 cent per regel. Bij contracten aanmerkelijke korting. Dienstaanbiedingen, Koop- enz., enz., en Verkoopadvertentiën, Personeelaanvragen, van 15 regels 50 cent. Iedere regel meer gewoon tarief i en te ruim elf uur kwam de politie op de bovenzaal om van niets anders dan zelf-suggestie, dat er iets schrik, dat ge zulks gewaar wordt. gebod in waar uw vrees laten komen. en daardoor het weerstands- verminderen. en geneest volkomen. In By apoth. en van 6 Mei 1853 Men deed in Bolsward’s veste Op voetbalsport-gebied Een combinatie-poging, Maar ach! zij sloeg failliet. Het actief in dit zaakje Dat leek nog niet zoo slecht De post van: „beter elftal”, Die stond daar sterk en hecht, Want deze combinatie Die werd vast favoriet Men lokte zeker menschen Die men er thans nooit ziet. Ook stond er nog in debet In zake het terrein De post dat: „in dit geval, Ook eendracht macht zou zyn.” Het passief dat was grooter Wie had dat ooit gedacht? O, naam, o, dierbaar erfstuk Van ’t roemrijk voorgeslacht. Maar de grootste crediteur Die dient hier niet verbloemd, 't Is de kleine blindeman Die „Amor” wordt genoemd. Hij moet direct uit 't passief Als crediteur vandaan En verlost van zyn blindheid Aan debet zyde staan. men Sociteit hield, kwam het boekje en werden alle aanwezigen deed de menschen haast happen als een visch die op den wal komt. Maar in 't kort kwam de behandeling neer: Bij den kastelein Meyer te was een vergadering van dames, met voor afwisseling muziek en dans. Voor Abonnementsprijs franco per post 62*/2 cent per 3 maanden Wat nog niet wil zeggen, dat wij roeke loos mogen worden door verkeerde over moed. Hoofdzaak is, dat wij in alle om standigheden en in ieder geval ons gezond verstand moeten raadplegen, onze eigen sterken wil steeds sterker maken, waardoor wij ons een scherm maken tegen alle sug gestie, ook die dus van ons zelf. Verbannen wij dus de vrees uit ons binnenste, die schadelik werkt op ons lichaam en op onze stoffelijke en geestelijke belangen. Want het is de vrees tenslotte, die zoo menigeen een leugen op de lippen doet nemen; het is de vrees, die nog zoo- velen weerhoudt voor recht en waarheid op te komen; het is de vrees die vaak doet I zocht zich zwijgen, waar gesproken moet worden; het 1 T“ is de vrees, die ons vaak weerhoudt goede -r-O Echter werd wel verwacht, dat„de inge- I laste gelegde broeder I zetenen voortaan vi u laten vinden om de vroeger bestaan hebbende daar bij Meijer te mogen verplichting tot wl o bij begrafenissen te blijven verrichten, opdat I beklaagden schuldig het gezegde dienstbewijs, ’t welk tot nu I rk-- „ik val”, U reeds doen beven, eer ge nog Uw handen zijn met de gedaan. En uw vrees zou juist de oorzaak genezen moeilijk. Purol zijD» dat ge eene tnimelinu Waarom toch die vrees! Voor de goeden o Zoo lazen wij eens in een artikel van T. H. in Eenheid: Wie aan neemt, dat er van de overzijde iets terug kan komen, kan er van verzekerd zijn, dat hij slechts goede liefderlijke gedachten 1.1 en het goede tot zich te trekken. En wie niet aan het bovenzinnelijke gelooft, geeft door zijn vrees van incouseqeuntie blijk. Zoo is het ook! Vrees niet! uw zijn weerklinken, ook daar, verstand U zegt, dat uw vrees erkelyk gegrond is. Want juist door toe ten gerieve van keerig werd bewezen, in het algemeen belang op den ouden voet kan blyven voortgaan.” In overeenstemming echter met de wets wijziging werd tevens bekend gemaakt „dat, in 't belang van openbare orde en welgevoegelijkheid, men van een Vereeni- ging van lij ken bedienaars gebruik kon maken.” Die Vereeniging Kloven in de vingers en wondjes aan koude pijnlijk en verzacht dadelyk doozen 90, 60 en 30 ct. drogisten. Die Vereeniging was gesplitst in twee klassen. Het vereischte personeel was reeds aangesteld en de agent van politie J. D. Hiemstra was hun hoofdman. Voor het afleggen van lijken werden nog (ten spoe digste) geschikte mannen en vrouwen ver- ’i aan te melden. In dit een en ander lag opgesloten, dat is uc ¥IDCO, «.o nien dus voortaan niet meer gratis onder daden te doen, de vrees voor het oordeel aarde gestopt werd, doch dat zulks op kosten van de groote wreede „men”. van de naastbestaanden der overledenen En juist zij die alle vrees hebben weten kon geschieden. De verwachting van B. en odie de meuschheid hebben geleid op den voortgaan,” werd niet verwezenlijkt. Al En ze zullen er hen gedurig op wijzen weg der vooruitgang. spoedig waren er bij een sterfgeval een dat er niets bestaat waarvoor ze vrees Door alle eeuwen heen zijn er gelukkig paar der buren, die zich onttrekken, dat behoeven te hebben, hen er aan gewennend menschen geweest, die geen vrees kenden, j— j— v i een donker vertrek te in „uns ueoouw gaan en wanneer ze wat grooter zijn ge- Schaak- en Damclub „WestergooTavenu”. I worden, bij avond alleen boodschappen te Speelavond eiken Woensdag. Aanvang I doen. o"" Doch ook vele volwassenen zijn klein zielige vrees nog niet ontgroeid. Er zijn velen, die zich onbehagelijk gevoelen, zoo ze al geen kippenvel krijgen, wanneer ze in het late avonduur in eenzaamheid over en zelfs maar voorbij een kerkhof gaan, of wanneer ze alleen zijn met het lichaam van een afgestorvene; wanneer ze in het stille nachtelijk uur onverklaarbare geluiden hooren, en die het op een loopen zetten, wanneer ze iets zien, dat aan spoken doet zoudt ge onheil over U en anderen Ge wilt iets doen of iets ondernemen doch vooraf reeds bekruipt U de vrees, dat het zal mislukken. En de daad of de onderneming, die bevorderlijk zou zyn geweest aan uw welstand, blijft achterwege, of ze mislukt werkelijk, omdat vrees U den moed om flink te handelen, onthoudt. 2" 1l voor een smalle brug zonder lenning, waar ge over moet, of staat voor een steile hoogte, die ge moet beklimmen. Wanneer ge bevreesd zijt, zal de gedachte: „ik val”, U reeds doen beven, eer ge nog een stap op het gevaarlijke terrein hebt oj eene noodlottige tuimeling maaktet. Als ge echter moedig denkt „Ik wil niet bang zyn”, dan zullen uw hoofd en uw beenen de noodige vastheid behouden en met wat voorzichtigheid zult ge zonder ongelukken het waagstuk vol brengen. Ge treedt een huis binnen, dat besmet is door een epidemische ziekte, zonder dat ge daar iets van afweet. En het is met I vrees bevangt U, dat ge dezelfde ziekte zult krijgen. En de vrees-gedachten laten 1? I in een staat komt, die de kwade kiemen, Advertentiën voor dit blad worden gratis geplaatst in „Wonseradeel”, Makkumer Courant en „Hennaarderadeel”, welke bladen door geheel Wonseradeel en Hennaarderadeel geregeld huis aan huis worden bezorgd. ieder ingezeten weder- betaling te vervangen door hechtenisstraf. En toen kwam het gewichtigste oogen- blik; de verdediger kwam aan ’t woord. Van een leien dakje rolden de woorden de leden der balie tegemoet: lo. de dagvaar ding deugde niet, 2o. de beklaagden hadden geen strafbaar feit gepleegd, omdat het lokaal een sociteitslokaal was, en aan de dames in gebruik was toegestsan, 3o. de gemeenteverordening, waarop de bekeuring berustte, was niet binnen den tyd van 14 dagen na de goedkeuring van Ged. Staten afgekondigd, en dus de beklaagden waren niet strafbaar. In de repbliek kwam het O. M. tegen de verdediging op en wijl de noodige permissie van den Burgemeester niet was gevraagd en verkregen, bleef hy handhaven den gestelden eisch. De uitspraak werd bepaald over 14 dagen later, dus Dinsdag 7 Juni. Op dien dag al weer een meer dan alledaagsche belangstelling naar het betoog van den rechter. Aan de uitspraak van het vonnis ging vooraf een ontzenuwing van de bezwaren, door den verdediger opgeworpen, waaruit bleek dat de gloedvolle pleitrede geen succes had gehad en dat alle dames werden veroordeeld elk tot f 4 boete of 1 dag hechtenis en de kastelein dit dan ook zeer duidelijk. Een mensch lydt dikwijls 't meest Door ’t lijden dat hij vreest En dat n.ooit op komt dagen, Dat heeft hy meer te dragen Dan God te dragen geeft. Het leed dat is, drukt niet zoo zwaar Als vrees voor allerlei gevaar. En komt het eens in huis Dan helpt God altyd mee En geeft dan kracht naar kruis. LXX. Volgens verordening was de verrichting van overlijden en begrafenissen een wi plicht. Was er iemand gestorven, dan rustte op de naaste buren de plicht het lyk in een doodshemd te wikkelen (bekleeden) en daarna moesten zoovele buren, als daartoe hierop noodig waren, als dragers fungeeren bij de Arum gebrek niet kon, werd vrijgesteld, maar de deze feestelijkheid was bij den Burgemeester bnrenplicht” vervullen, vooraf geen permissie gevraagd en te ruim te waarschuwen, dat het hoog tijd was uitscheiden. Toen de waarschuwing in “Voor het plaatsen van advertenties bevelen wij ons blad bij H.H. bestuurders van ver- eenigingen aan, terwijl wij hen tevens alle” soorten vereenigings-drukwerk als 8interklaa8kuecht stoute jongens en groote zakken en en dergelyke fraaie lectuur onthouden. De Doele” van 7 tot 11 uur. Gy komt Bolsward”. Repetitie van De Doele”. overigen moesten Wie zelf niet gaarne de doodsbaar mee torschte, mocht een rempla<?ant (plaatsver- aanmerking nemende, dat in 1869 den wind werd geslagen, met de bewering 2_ dat men f L; ,J 1-1--i L— *--- ook de verordening hier ter stede uit den zak duizend menschen gedood vroeg de engel herzien Michael aan de Pest. „Dat heb ii niet gedaan”, antwoordde de Pest. „I elf uur nog getapt, wat bij gemeente- 1 was. De aanwezigen bekenden het hun ten nu bij de terechtzitting, i en gewyzigd worden en van 13 Juli 1870 maakten Burgemeester I na cu <,n. u>ov gvUUUU en Wethouders bekend, dat de buurdiensten I verordening verboden Door mvjn toedoen zijn er slechts I niet meer verplichtend gesteld konden worden duizend gestorven en de andere negen- 11 --<1<» !»»<»«- duizend zijn gedood door myn L.__2„ de vrees, die voor mij uitging”. Dit bevat een groote waarheid, de waar heid, dat de veelal ongegronde vrees van invloed is op de gezondheid, op ons lichaam. vrijwillig zich zouden echter onder voorbehoud, dat zij meenden J i vertoeven. Het ederkeerig dienstbetoon Openbaar Ministerie requireerde, dat de ”'j waren en concludeerde voor ieder hunner een geldboete, bij niet- Wat is eigenlijk vrees? Wij zouden zeggen: vrees is of komt dat ons op de een of andere wijze onaangenaam stemt of waarbij ons iets overkomen zal dat onheilspellende U niet los, tengevolge waarvan uw lichaam gevolgen voor ons zal hebben. Een zich jn een staat komt, die de kwade kiemen, zelf inblazen, dus inbeelden, dat er iets welke het in zich heeft opgenomen, alle zal gebeuren gaan wat ons vreesachtig kans geven voor ontwikkeling. Want vrees doet worden. verlamt de zenuwen, doet de levenskrachten vanger) sturen. Het bekende rjjmpje hieronder, zegt ons verslappen en daardoor het weerstands- In i- vermogen verminderen. de wet op het begraven gewyzigd werd, „Waarom hebt gij in Alexandrië tien- moest -• -1 1 bij annonce I genoteerd. Ook de kastelein, want die had Zoo is het ook, maar belaas wordt dat lang niet door een ieder ten volle beseft, anders zouden er niet zoo oneindig veel slachtoffers vallen, juist door de zoo vaak ongegrond gebleken vrees. Wie kent het niet, dat benauwende gevoel, dat verlammend werkt, zoowel op het lichaam als op de ziel, dat men dan vrees noemt? Bij het kleine kind, waarin zich het vermogen tot onderscheiden begint te ontwikkelen, openbaart het zich reeds, wanneer het vreemde menschen ziet. En vrees om alleen te zijn, vooral in het donker, is een algemeen verschijnsel by kinderen, al zijn ze ook niet zoo klein meer. Verstandige ouders en opvoeders wij ons blad bij H.H. bestuurders van ver- trachten die vrees te bestrijden. Zij zullen eenigingen aan, terwijl wij hen tevens hun kinderen spookhistories en boeman- attent maken op ons adres voor de levering verhalen en van bangmakerij met zwarten van alle soorten vereenigings-drukwerk als 8interklaaskUecht en booze mannen, die convocatie-biljetten, reglementen, diploma s, programma’s, tekstboekjes enz. enz. stoute jongens en meisjes meenemen in FIRMA B. CUPERUS Az. Woensdag 6 Februari: Verg. Volkswoningbouw, ’s avonds 7 in café „Voorwaarts”. Geheelonth.-Jeugdorganisatie „De Hoop der I ü.q"” and alleen ïn Toekomst”. Vergadering ’s avonds 6 uur avona alleen ln in „Ons Gebouw”. gaan en wanneer ze 1 - - kwart voor acht uur in „Ons Gebouw”, leeszaal, boven. Bibliotheek St. Vincentiusgebouw, ’s avonds van 7—8 uur. Donderdag 7 Februari: Kaatsvereen. „Bolsward”. Ledenvergadering ’s avonds 8 uur in „De Doele”. V.P.N. Alg. Ledenvergadering des avonds 8 uur in café Boermans. R.K. Zangkoor. Repetitie ’s avonds 8 uur in café Slippens. Vrijdag 8 Februari: Zangvereen. „Voorwaarts”. Repetitie des denken. avonds 8 uur in café „Voorwaarts”. Mannenkoor „Hollandia”. Repetitie ’s avonds jg aj]eg goe(] 7 uur. 6 i Sted. Muziekkorps „Bolsward”. Gewone repetitie des avonds 8 uur in de muziek school. Chr. Gemengd Koor. Repetitie des avonds 8 uur in Z.L Hengstepad. Bolswardsche Biljartclub. Speelavond in het clublocaal „De Doele”, van 7 tot 11 uur. Zaterdag 9 Februari: Aanbesteding glas- verf- en behangwerk, door J. J. Vos in café „Voorwaarts”. Onderling Ziekenfonds. Contributie-afdracht ’s avonds van ö'/z—6V2 uur in „Ons Gebouw”. Zondag 10 Februari: Tempelieren. Vergadering van 3—5 uur in café „Voorwaarts”. Maandag 11 Februari: Opvoering van „De Kribbebijter” in „De Doele” Dinsdag 5 Februari: Tempelieren. Vergadering ’s avonds 8 uur in café „Voorwaarts”. Bolswardsche Biljartclub. Speelavond in het clublokaal „L - - Gemengd Koor „Bolsward”. Repetitie van ’t Oratorium „Judas Macabeus”, ’s avonds 8 uur in „De Doele”. U M W. ,op den ouden voet soa blij.en spoedig waren er bij was voor anderen een reden, om dan ook niet te willen meedoen” en de geheele buurtdiensten waren in een ommezien in on- Dat waren de sterken, die wij ons altijd bruik geraakt. als voorbeeld moeten houden. r—- ---- iets treurigs alzoo, een meer vroolijk onder- twee geldboeten van f 4 en twee van f 6 werP d’ent te volgen. Ik vind dat in een of voor iedere boete 1 dag. rechtszitting van het Kanton. Oudtyds werd Er werd echter namens alle beklaagden de rechtspraak gehouden in ons raadhuis; terstond cassatie van het vonnis aangevraagd, de Vroedmanskamer thans Burgemeesters Blijkbaar hadden allen de hoop, dat een kamer was eertyds de zetel van het hoogere rechter meer gewicht zou hechten Kantongerecht. Later toen ’t rechtsgebied aan de gronden der verdediging. werd uitgebreid werd er een afzonderlijk By nazoeken is my gebleken, dat hun gebeuw voor bestemd en ingericht, op hoop niet verwezenlykt is. Zoowel de gezamelijke kosten der betrokken gemeenten Rechtbank te Sneek, alsook daarna de en wel het huis tegenover het Stadhuis, Hooge Raad stemden in met het vonnis dat toen den naam kreeg „Justitiehuis” van den Kantonrechter in eerste instantie, en thans bewoond wordt door den heer Behalve dus eenige meerdere kosten hebben Notaris Bruinsma. Op de geschiedenis van de beklaagden hun guldentjes moeten dat Justitiehuis wensch ik later nader terug te offeren. Later zal men, als men een komen, als het naar volgorde van den tijd bijeenkomst had, wel zoo beleefd zyn geweest, meer aan de orde kwam. vooraf bij den Burgemeester permissie te Heden wil ik mij bepalen tot een straf- vragen, want... op de toegevendheid van zitting op 24 Mei 1870. Eerstens mag ik de politie, dat wisten ze sedert 19 Februari, nog opmerken, dat toen kantonrechter was: viel niet te rekenen. Mr. B. J. de Kok, en de strafzittingen ’k Moet nu spreken over den oorlog niet zooals nu op Vrijdag, doch op Dinsdag die in 1870 uitbrak en de prestaties onzer gehouden werden. Op bedoelden Dinsdag schutterij doch daar dien ik een versche 24 Mei dan, trok de zitting een ongewone beurt voor te nemen. aandacht. Er moesten terechtstaan dertien Gegroet: dames (gehuwde en ook ongehuwde) uit - Arum en Kimswerd, omdat ze bekeurd waren in den nacht van 18 op 19 Febr. wegens te lang vertoeven in een herberg- zaal. De belangstelling was bijzonder groot, want, voor zooverre bekend, was nog nimmer de tribune en de gang van het Justitiehuis zoo volgepropt met menschen geweest, als bij deze gelegenheid. Het was dan ook geen wonder, dat een der dames-beklaagden een flauwte kreeg, en ook van het opeen gedrongen publiek enkelen naar buiten moesten om frissche lucht te scheppen. ’t Was overigens een indrukwekkend gezicht, voor haast ieder der aanwezigen geheel nieuw: De rechterlyke ambtenaren in toga enz. op een verhevenheid gezeten en daar tegenover die rij dames, allen in hun beste plunje, onder bescherming van hun pleitbezorger Mr. A. Bloembergen Ez., advocaat te Leeuwarden. ’k Wil de beschryving van de zitting niet te lang maken, want deze duurde nog buurdiensten bij al wat; vele der aanwezigen snakten naar ettige het einde, want de lucht in de kleine zaal Wie ee te ,.y 8B-- is zeer va&k o_ wi Bolswardsche Courant «w -i C__ r _r o T maolrfof Al ie urawmucu «ju L»» .„u-L.w 8-t, W J‘‘ k“‘ A— O O i, - o -En Wgaca&vuxM» v. -- v i! ff OW - - 1 1

Bolswards Nieuwsblad nl | 1924 | | pagina 1