der Gemeente Bolsward Officieel Orgaan Reclame prijzen nieuws Fa.T.S.v.d.Zee Pepermunt P.O. van der Klei VoorBébécadeaux Y. P. N. Schelpengrit en de misère is voorbij. Emaillepannen alle soorten, prima giftvrije kwaliteit, per 4 stuks f 3,89 ZIE ATALAGE Geg. Kookkachel Broodtrommels groen en wit, met goudbies vanaf 73 cent. W. ZEUL X ZOON S BANK Pluimveehouders! V. P. N. Beschikbaar diverse Kapitalen op eerste hypotheek. Rente voor mooie landposten (hoog stens 1/2 der taxatie) 5 °/o Appelmarkt Bolsward B. BROUWER, Bolsward. steeds iets 63ste Jaargang Zaterdag 9 Februari 1924 No. 11 enz. enz. I Het Gemengd Graan en Ochtendvoer Snavelringen Nesteieren Voetringen Valnesten is de beste f 32,00 WOMMELS Brieven en stukken voor de Redactie en Administratie, opgaven van advertentiën enz., te zenden aan het Bureau van Uitgave: Firma B. CUPERUS Az. te Bolsward - Telefoon No. 4 DE VRIES, Meppel, OPTICIEN, MOED. Dit nummer- bestaat uit 2 bladen. WAT ER GEBEURDE. TEL. 88 TEL. 88 Enorme voorraad VACANT. Uit Hennaarderadeel. 1/ zijn beslist prima en in prijs het laagst. Dijkstraat 45 - Bolsward TEL. 88 TEL. 88 Spaarbank - Deposito’s Deskundig advies in geldbeleggingszaken e Ulbe luizend staving iljetten ilp van tleeren. sur. Dg naar ld zyn, n zaak an Bouke, nte in it geld an, die a zette kamer, iw, die Ie, toen vroeg aar een ie man ui hier zacht alleen Sommige kippenhouders heb ben last dat de kippen wind eieren leggen, geeft de dieren V.P.N. Artikelen alleen ver krijgbaar bij: 3 zijden zwart geëmailleerd, 3 kookgaten, prachtkwaliteit, Vraagt prysopgave voor opname in deze rubriek. Sneek - Oude Koemarkt 35 Alles wat U noodig heeft voor ’t houden van kippen, levert de audster te erg. Jeltje, kallen, s hem I aooren. van den boekhouder goed jaar voor het J. DOUMA Levering en plaatsing van ieder systeem Veedrinkwaterleiding. Stalscheidingen in verschillende uitvoeringen. recher- l heeft, sn uit joel op. n dan, at jelui iep zij alle bij te gen te helpen. olgd. Advertentieprijs: 10 cent per regel. Bij contracten aanmerkelijke korting. Dienstaanbiedingen, Koop- en Verkoopadvertentiën, Personeelaanvragen, enz., enz., van 1—5 regels 50 cent. Iedere regel meer gewoon tarief En gaan we nog een schrede nader tot onze ik-heid, dan behoort er nog grooter moed toe om eigen fouten en tekortkomingen te erkennen. Hoe menigmaal gebeurt bet ons niet, dat we ons zelf niet durven zeggen, dat we hebben gefaald en paaien we ons zelf, dat we, nu ja, niet minder zyn dan anderen, dat die anderen dezelfde gebreken hebben, soms nog grootere dan wij. Daar behoort heel wat moed toe om op den bodem van ons eigen hart af te dalen en uit te rukken het onkruid, dat daar menig maal zoo welig tiert. Maar wie daartoe de noodige moed weet te vinden en met vaste hand uitrukt, die zal ook de voldoening smaken te ervaren, dat de inwendige stem van het geweten getuigt: dat is de rechte moed, die ons maakt tot menschen, dat is tot kinderen Gods. Wel hem, die daartoe den moed vindt I om hem tot wijken en de overwinning te behalen, ons verdiepen in de oude ge waar we lezen van Grieken en WOMMELS, 4 Febr. Hedenavond ver gaderde de vrijzinnig kerkelyke vereeni- ging „Paulus” huishoudelijk. Uit het verslag van den secretaris bleek, dat de winterlezingen steeds meer dan volle zalen hadden getrokken, dat de onder hare leiding staande bibliotheek in bloeienden toestand verkeerde, dat het Kerstfeest, dat mede door haar wordt georganiseerd, uit stekend was geslaagd. De financieels toe stand was gunstig: met inbegrip van het vorig jaarsaldo bedroegen de inkomsten f 768,88, de uitgaven f 155,12*. Als bestuurslid werd herkozen de heer J. Heeg Jzn. Met het oog op de ver hoogde leeftijdsgrens voor toelating tot de gewone lagere school is het bestuur opge dragen om voorloopige pogingen aan te wenden om tot de oprichting eener be waarschool te geraken. WOMMELS. De jaarlijksche handicap, billartpartij bij Struiksma, van ingezetenen dat er groote vervalschingen zyn gepleegd met obligaties van de Ainerikaansche vry- heidsleening. Er zijn n.l. vele obligaties dubbel genummerd en direct is de zaak in banden vsn den rechter gesteld, die zal trachten de schuldigen te achterhalen. De Engelsche regeering heeft van zich doen spreken door het erkennen van de Russische sovjetregeering. De Engelschen zien er blijkbaar licht in om op goede voet- te komen met Rusland en in Fransche en Belgische regeeringskringen wordt er nu ook al eens overgedacht om de Rus sische regeering te erkennen, want het zou wel eens kunnen zijn, dat Engeland door deze erkenning verschillende voordeelen wist te behalen, ten koste van andere landen. Ia Frankrijk wordt momenteel veel ge sproken over ’s lands financiën en hoewel Poincaré steeds zich heeft weten te hand haven en zyn voorstellen tot nu steeds een meerderheid verwierven, is êr toch voort durend oppositie in de Fransche Kamer en voor Poincaré zal het toch een on prettige gedachte zijn om zich steeds weer te moeten verweren. Hij liet nu een soort motie van vertrouwen aannemen om de debatten te beëindigen en deze werd na tuurlijk aangenomen. Maar het stemmen aantal 364 tegen 209 wyst er wel op dat velen niet meer den President door dik en dun volgen. Advertentiën voor dit blad worden gratis geplaatst in „Wonseradeel”, Makkumer Courant en „Hennaarderadeel”, welke bladen door geheel Wonseradeel en Hennaarderadeel geregeld huis aan huis worden bezorgd. Verschijnt Woensdags en Zaterdags Abonnementsprijs franco per post 62*/2 cent per 3 maanden Wy maken de beste ZOUTE DROP het oudste en beste middel tegen hoest en verkoudheid. Het lost de slymen op en neemt de prikkeling weg. Wy merken ieder stukje drop met ons merk VS, opdat U de beste soort zult kennen. Vraag voor üw hoest Overal verkrijgbaar. Engros VAN SLOOTEN Harlingen Leeuwarden Na den dood van Rusland’s grooten heerscher Lenin, kwam Zondag nog plot seling ’t bericht van overleden van Wilson, ex president van de Ver. Staten. Reeds lang werd gemeld, dat Wilson, de man wiens naam in de bange, oorlogsjaren op schier aller lippen was, lichamelijk uitgeput was en zich geheel uit het publieke leven had teruggetrokken. Het overleden van Lenin en Wilson brengt ons er onwillekeurig toe beide per sonen naast elkaar te stellen, beide waren in hun goede dagen de persoonlijkheden in hun land, maar terwijl Lenin tot aan het laatste oogenblik, zelfs van uit zijn ziekenkamer nog bleef beerschen, was Wilson's macht reeds sedert 1921 toen hy president af werd verdwenen. Welk een verschil is er echter tusschen de beide regeerders geweest; want terwyl Lenin alles omver haalde en een nieuw rijk wilde stichten naar zyn ideën, was juist Wilson’s streven voort te bouwen op wat was. Wilson was de groote voorvechter voor den Volkenbond en al moge deze bond nog by lange na niet beantwoorden aan de idealen die Wilson er van koesterde, hij is er en het is aan de regeerende machten om te toonen, dat men in den “Bond aller volken moet zien een band die alle landen in vrede samenbindt. En wanneer wij eens het geluk mogen hebben, dat de Volken bond in alle opzichten beantwoordt aan het doel waarvoor hij werd opgericht, dan zullen wij steeds moeten denken aan Wilson, die de tot standkoming als zyn mooiste taak beschouwde. Wilson was te veel idealist, hoeren wij vaak zeggen; de menschen waren niet rijp voor zijn ideeën, bij zag de menschen te mooi. Dit moge waar zyn, maar dan zeggen wy: jammer dat niet alle menschen zulke idealisten zijn. Intusschen brengt het overlijden van Wilson geen verandering in de houding van Amerika ten opzichte van Europa. Aan de andere zijde van de Oceaan gevoelt men er weinig voor om zich te bemoeien met het oude Europa, men vertrouwt daar er op, dat wy hier ons eigen boontjes wel kunnen doppen of het kan ook zijn dat Amerika bang is de handen in een wespen nest te steken. Wat nu weer onplezierig aandoet, is het bericht, dat de Duitsche gezantschapsge- bouwen bij het overlijden van Wilson de vlag niet halfstoks lieten waaien. Dit is niet een daad die wij meenen goed te kunnen keuren, want Wilson heeft steeds moeite genoeg gedaan met Duitschland in vrede te blijven. Trouwens de hooge Duitsche diplomatie is wel eens eigenaardig in haar opvattingen. De weergesteldheid in Amerika is ook niet erg rooskleurig. Er woedde voor eenige dagen een hevige storm gepaard met ge- geweldige sneeuwbuien. Onderscheiden steden zyn geheel afgesloten, omreden de telefoon- en telegraafverbindingen vernield werden en vele treinen bleven in de sneeuw steken, er moest hulp worden verleend. Een ajider bericht uit Amerika meldt uit Hennaarderadeel is dit jaar minder goed geslaagd dan gewoonlijk. Slechts een dertiental liefhebbers dong mede. De prijs werd gewonnen door J. G. Tjallema, de premie door D. R. de Jong, beiden alhier. WOMMELS, 7 Febr. De 44ste jaar vergadering van „Ons Ziekenfonds” was gisteravond druk bezocht. Uit het verslag bleek, dat 1923 een fonds was geweest. Tegen een ontvang van f 338.67 stond, met inbegrip der retributie van f 1, per gestorte contributie, een uitgaaf van f292.10. Het reservefonds bedraagt thans f 706.25. Er waren 25 ziekteweken geboekt, terwijl één uitkeering aan een weduwe van een overleden lid was verstrekt. Als bestuursleden werden herkozen de heeren D. Y. Miedema en A. R. v.d. Zee. Het fonds telt thans 50 trekkende en 24 begunstigende leden. Met algemeene stemmen werd besloten voorloopig niet, in te gaan op de gevraagde aansluiting by den Prov. Bond van Zieken kassen. De vergadering droeg een zeer gezellig karakter. RIEN. Alhier werd Maandag een billardmatch gehouden tusschen een vijftal Rietister en Ytenser billardamateurs. Er werden gespeeld 25 partyen van 50 punten. De wedstrijd, die een vriendschappelijk karakter droeg, had een zeer spannend verloop. Tenslotte wisten de Ytenser heeren de overwinning te behalen met een voorsprong van slechts 23 punten. Een medaille voor de hoogste serie, uitgeloofd door den kastelein R, de Jong, werd be haald door A. T. Heeringa te Ytens met 21 caromboles. Voor Ytens kwamen uit de beeren A. T. Heeringa, P. Sjaardema, J Bergsma, J, v. Gosliga en J. R. Hiem- stra, Voor Rien J, Jelsma, J. de Faber, R de Jong, R. Hoekstra en T. O ivier. YTENS. Voor de betrekking van Hoofd der O. L. 8. alhier hebban zich 6 sollici tanten aangemeld. HENNAARDERADEEL. De heer R. Delfsma te Ooaterend bericht ons, dat bij hem een zeldzaam mooie vogel is gevangen. Het beestje heeft de grootte van een spreeuw en voelt zich al sedert 14 dagen heel goed thuis in een kooi. Niemand in den omtrek kent dit soort vogel. Naar de meening van een leeraar in dierkunde moet zij in Ysland thuis behooren. Het bijzondere is, dat de vogel overdag stil is en tegen den nacht begint te kweelen. HENNAARDERADEEL. Bij de finale toewyzing 30 Januari j.l. ten overstaan van den notaris K. Gorter te Wommels, mede ten verzoeke van den notaris F. J. Bruinsma te Bolswa?d, van: Een huis en erf te Cubaard, werd kooper daarvan voor f 2290 de heer Pieter Pieters Dijkstra, vee houder te Wons. is a.s. Dinsdag 12 Febr. van 94 uur in Hötel „De Wijnberg” te Bolsward te spreken en te ontbieden voor de levering van BRILLEN. N.B. Vroeg komen gewenscht en aan te bevelen. Als er van moed gesproken wordt, denken we onwillekeurig aan woelige dagen van strijd. De helden met ontembaren moed, die niets ontzien, die niets berekenen, maar op den vijand losstormen te brengen Hetzij we schiedenis, Romeinen, die door hun heldendaden on- sterfelijken roem verwierven, hetzij we bladeren in de Vaderlandsche historie om de helden te bewonderen, die het vaderland vrij en groot en machtig maakten, onwil lekeurig brengen we hulde aan de stryders, wier moed ons met bewondering vervult. Zoo licht zyn we geneigd hun moed als den grootsten te beschouwen. En er is inderdaad een tijd geweest, dat hun moed als het hoogste op dat gebied werd vereerd. En toch, wanneer we de zaak op de keper beschouwen, is daar geen hooger moed te vereeren, dan die van het ruwe geweld, waar het tenslotte toch op neer komt? Is de moed der opwinding, de aan- vuring der medestryders inderdaad de hoogste uiting van menschelyk kunnen en dienen? Wanneer we onze gedachten bepalen bij den wetenschappelyken denker, die tot de slotsom komt, dat de zaak, waarover hij beeft nagedacht, zoo en niet anders gelegen is en dat het er ten slotte op aan komt, het proefondervindelijk aan te toonen, dan kunnen we ook hem hoogelyk prijzen over zijn moed om kalm en vastberaden eigen leven eveneens op het spel te zetten. Stellen wy ons voor, George Stephenson, die zijn veiiigheidslamp wilde beproeven en daartoe de gevaarlykste myngangen met gas op zocht, waar geen mensch durfde binnentreden, omdat een ontploffing van het mijngas noodlottig zou worden, voor wie zich daarin waagde. Overtuigd van de deugdelijkheid van zijn uitvinding, doorliep Stephenson de gevreesde gangen en... bewees de juist heid van hetgeen hy door nadenken had gevonden. Daar behoorde niet minder moed toe in alle kalmte zich aan het gevaar eener ontploffing bloot te stellen, dan de strijders op het slagveld toonen. Even hoog staat de moed der eenvoudige varenslieden, die bij vliegend stormweer zich wagen in de ranke reddingsboot om de bedreigde schipbreukelingen van een wrak te gaan redden. Zij waren op de veilige wal en loopen de kans door de branding hun vaartuig te zien omslaan en zelf jammerlijk om te komen bij hun pogingen om anderen te redden. Ze weten, dat het meermalen gebeurt, maar zij aarzelen niet hnn eigen leven te wagen om dat van anderen te redden. Moet hun moed minder hoog worden aangeslagen dan die van de mannen met het zwaard? Nog hooger dan den moed, die het leven op het spel doet zetten, achten wij den moed, welke noodig is om voor zyn beginsel uit te komen, waar dat indruischt tegen de overtuiging van de groote meer derheid van anderen. Onwillekeurig gaan onze geöachten terug naar den tijd der martelaren, die den moed hadden, voor hun overtuiging te sterven. En dan, welke martelingen moesten zij niet verduren, maar zij stonden moedig pal en wisten van geen wankelen of wijken. Allereerst gedenken wij den grondlegger van onzen godsdienst en het heir van volgelingen, dat moedig den dood in de oogen zag, liever dan het hoofd te buigen en valsche profeten en leeringen aan te hangen. Zoo komen wij op het terrein van de zedelyke moed. En deze moet nog heel wat hooger worden aangeslagen dan de lichamelijke moed. Wy meenen, dat in onzen tyd niet meer zooveel moed van ons gevraagd wordt, maar ten onrechte. De zaak is alleen maar, dat ons die moed maar al te veel ontbreekt. Of behoort er geen moed toe om een vriend, niet een zoodanige als er honderd in een lood gaan, maar een echten, waren vriend, zoeals we er maar één hebben, ronduit te zeggen „Mijn vriend, dat gebrek ontsiert u, wacht u daarvoor en tracht, uw gebrek te genezen Menigmaal immers ontbreekt ons daartoe den moed, al leerde ook de dichter: „Een vriend, die mij mijn feilen toont, oprecht bestraft en nooit verschoont, Heeft op mijn hart een groot vermogen”. Ja, gewis, maar dat groot vermogen durven we zoo vaak niet aanwenden! Bolswardsche Courant Lstitie VS ZOUTE DROP

Bolswards Nieuwsblad nl | 1924 | | pagina 1