der Gemeente Bolsward Officiéél Orgaan BOLSWARD K. MOL P.O.vanderKlei Dameskleeding naar maat Elastiek voorTurnriemen VS Pepermunt Piano of Orgel Beschikbaar diverse Kapitalen op eerste hypotheek. V. P. N. W. ZEUL ZOOM’S BANK Magazijn „de Zon Malaise-Prijzen «ra» Piano- en Orgelhandel, SNEEK, HEERENVEEN, O. Koemarkt 2. Lindegracht 60. Appelmarkt -‘Bolsward B. BROUWER, Bolsward. Zij die geregeld HET BESTE is. BOLSWARD Sterker is de Groeneveld’s 63ste Jaargang Zaterdag 16 Februari 1924 No. 13 Officiëele Advertentie. 6 C.M.. breed. Per el 75 cent. Wit kat. Dameshemd Zooeven ontvangen: HET KOOPEN van een Damespant. Corsetten, roestvrij 1.25, 1.50, 1.95 1.95, 2.25 2.00, 2.25 1.15, 1.30, 1.45 Koopt daarom Uw Piano of Orgel in Brieven en stukken voor de Redactie en Administratie, opgaven van advertentiën enz., te zenden aan het Bureau van Uitgave: Firma B. CUPERUS Az. te Bolsward - Telefoon No. 4 Zuiver wol Dameskous J eager Heeren Pantalon Borstrok JongensPantalon Jg. Jongens Borstrok 1.10, 1.25, 1.40, 1.60 1.60, 1.80, 2.00, 2.15 Damesnachth. 3.10, 3.40, 3.80, 4.25 1.45, 1.95, 2.00, 2.25 1.25, 1.75, 2.20, 2.40 Ziet onze etalage W. ALBADA JELGERSMA Een ernstig geval van bedwelming! Uit Bolsward. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. WAT ER GEBEURDE. :t en tema d. Meer men. lader zeide it de daan i elk t de vaar- duwe lank- was, ?ing> n in eeni- ssel- ocht ciale i het anen etere r de op- eker eeds oeve van ndag I de ersen 1, in stuks ont- ls in jd is Verkrijgbaar alleen bij: eten, hebt tema luwe Meer igen, iken. it ik ld is ,tigd. moet toch en pen, van door de uden ging nkel n B. ij ven teun ding der lum. i bij ging theo- kant sinds imen van is een zaak van vertrouwen Rente voor mooie landposten (hoog stens x/2 der taxatie) 5 °/q Spaarbank - Deposito’s Deskundig advies in geldbeleggingszaken Pro- een den ifé’s. met s. Qemengd Graan voeren, weten dat dit beslist Sneek - Oude Koemarkt 35 lend, heb geld nstig ,gen. ia ik laan, ik Jlbe, kon at ik zyn e mij icht, Ulbe sulks hem ij na n op nden zijn, een zich s by ende kke- ij de n de Ook het Ochtendvoer van de V. P. N. is zoodanig samen gesteld, dat alle stoffen waar aan de hoenders behoefte hebben, hierin aanwezig zijn. Prima kwaliteiten Advertentieprijs: 10 cent per regel. Bij contracten aanmerkelijke korting Dienstaanbiedingen, Koop- en Verkoopadvertentiën, Personeelaanvragen, enz., enz., van 15 regels 50 cent. Iedere regel meer gewoon tarief. Influenza en griep kan men het beste bestrijden door het gebrnik der Sanapirin-Tabletten (Mijn- hardt). Koker 75 ct. By apoth. en drogisten. GRONINGEN, Folkingestraat 5. Meer dan 100 instrumenten voor radig, in luxe en eenvoudige modellen. Levering franco en met veeljarige zekere garantie. Indien gewenscht, zeer gemakkelijke betalingscondities. Ruilen, Verhuren, Stemmen en Repareeren. De deskundigen, die in Berlyn’aan het werk waren om de betalingscapaciteiten van Duitschland te onderzoeken, schynen daar nog al goede resultaten te hebben behaald. Jaspar, de Belgische Minister, heeft in den Ministerraad er over gesproken en deelde nede, dat de experts hebben vast gesteld, dat Duitschland wel degelijk in staat zal zyn jaarlijks een flink bedrag aan schadeloosstelling te betalen. Er zal echter nog wel eenigen tijd ver- loopen eer de zaak op rolletjes loopt, want er moet eerst een nieuwe bank worden opgericht, n.l. de goudbiljettenbank, die voor de helft met Duitsch en voor de andere helft met vreemd geld zal werken. Deze bank krygt als doel de binnenland- sche geldbehoeften in Duitschland te voor zien, maar ook zal de bank moeten regelen de aankoopen van grondstoffen in het buitenland. Dit laatste is natuurlijk van groot belang, want wil Duitschland op de wereldmarkt blijven verschijnen, dan moet het in 't buitenland grondstoffen kunnen koopen. En wanneer de nieuwe bank in staat is de Duitsche valuta op peil te houden, dan zal de rustige toestand ook bij onze oostelyke buren wel wat terug keeren, wat ook voor ons van belang is. Want de Hollandsche producten vinden in Duitschland steeds nog een goede afzet en een voordeelige uitvoer komt ons allen ten goede. Oostenrijk is de laatste maanden mooi bij den wal opgeklommen en dank zij onzen Hollandschen heer Zimmerman is het leven daar alweer alleszins dragelyk geworden. Hongarije, dat natuurlijk wel ziet hoe goed het de buren gaat, wil nu ook gaarne den weg op naar het herstel. Intusschen is voor Hongarije de eerste noodzakelijke behoefte een flinke leening in ’t buitenland te plaatsen, want vooral met de financieën is het daar mis. Er werd reeds gemeld, dat de Volkenbond er een neutraal man heen zal zenden om de controle op de financieën uit te oefenen. De Russische regeering betuigde zich ten zeerste ingenomen met de Engelsche erkenning Trouwens dit is wel te begrijpen, ^óch “d“aa7“hi'er*“twee”Tersónen want door deze erkenning is feitelijk erkend, --- dat de Russische regeeringsvorm bestaans recht heeft en nu ook Oostenrijk reeds tot gedeeltelijke erkenning overging zal het den Russen wel naar den zin gaan. VERHURING. Burgemeester en Wethouders van Bolsward brengen ter algemeeae kennis, dat zij voor- neaens zyn op Woensdag 27 Februari a.s., des middags 12 uur, ten Stadhuize te ver huren: Twee perceelen Greidland, gelegen aan de 8t. Jan spoort en aan den 8oeekerweg, thans in huur bij de Firma M. Adema. De voorwaarden liggen ter Secretarie ter inzage. Burgemeester en Wethouders voornoemd, 8. J. PRAAMSMA, Burgemeester. H. HAITSMA, Secretaris. Bolsward, 14 Februari 1924. Verschijnt Woensdags en Zaterdags Abonnementsprijs franco per post 62'/2 cent per 3 maanden lekkerder dan andere soorten N.V. R. G. VAN SLOOTEN’S SUIKER WERKFABRIEK HARLINGEN Door krachtig ingrijpen van den geneesheer aan een wissen dood ontsnapt! Dat wy steeds de uiterste voorzichtigheid in alles moeten betrachten, hebben wij Woensdag kunnen ervaren toen zich hier ter stede een zeer ernstig geval van be dwelming heeft voorgedaan. Ten huize van den heer A. Ferwerda lagen een tweetal dochters ongesteld en Dinsdag werd, in verband met de strenge koude, in de ziekenkamer een open pot, gevuld met gloeiende briketten, neergezet, de tegenstanders bij de stemming nog teneinde het vertrek «enigszins te ver warmen. De patiënten gevoelden zich even later onwel, maar ’s nachts toen de bri ketten uitgegloeid waren, werd het weer beter. Woensdagmorgen toen het nog kouder was, werd wederom besloten een tweetal potten met gloeiende briketten in de kamer te plaatsen en wel in de nabijheid van de vensters. De ijsbloemen trokken dan meteen van de ramen en werd de patiënten het uitzicht mogelijk gemaakt. Toen de briketten een paar uur in ’t vertrek stonden, gevoelden beide patiënten zich weer suf worden en riepen de moeder die in de kamer eenigen tijd bleef ver toeven en daarna eveneens onwel werd. Allen dachten dat het nog te koud was in de kamer en dus werden nog eenige briketten gevoegd bij de anderen, in de hoop dat het hierdoor wel beter zou worden. Helaas, niemand dacht er aan dat juist die briketten de oorzaak konden zijn van het onwel worden, maar in den middag toen beide meisjes zich steeds suffer be gonnen te gevoelen en de oudste dochter reeds buiten kennis geraakte, werd te ruim 6 uur de heer dokter H. Beekhuis verzocht te komen en deze ontdekte direct, dat door de briketten gassen waren verspreid, die de oorzaak van de bedwelming waren. Direct werden de ramen geopend en de potten met de noodlottige briketten ver wijderd, waarna dr. Beekhuis begon met zijn pogingen bij de meisjes de levens geesten weder op te wekken. Het zuurstof apparaat van de Gasfabriek werd direct behandeld moesten worden, was de voor radige hoeveelheid zuurstof te gering en moest uit Harlingen en Sneek nieuwe voorraad worden gehaald. De oudste dochter vooral verkeerde in levensgevaar en de kans op haar behoud was een dubbeltje op zijn kant. Onvermoeid bleef dr. Beekhuis echter bezig en in de late avonduren verleende ook dr. Ten Gate zijn hulp, totdat het beide heeren doctoren eindelijk mocht ge lukken by de beide meisjes de levensgeesten weder op te wekken. Donderdagmorgen half 7 kwam de oudste eerst weer tot bewustzijn en het mag een groot wonder heeten, dat hier niet een slachtoffer is gevallen, want langen tijd bleef men in ’t onzekere omtrent de eene patiënte en voor dr. Beekhuis zoowel als dr. Ten Gate* die urenlang bezig waren hier hulp te bieden, moet het een heerlijke voldoening zijn geweest, weder twee menschenlevens te hebben gered. Ook de familie heeft reden tot groote dankbaarheid en wy hopen dat de patiënten spoedig geheel hersteld mogen zijn. Intusschen loert dit geval ons, steeds de grootste voorzichtigheid in acht te nemen en daar brikettengas reukloos en smakeloos is, is in dergelyke gevallen dubbele waak zaamheid geboden. Advertentiën voor dit blad worden gratis geplaatst in „Wonseradeel”, Makkumer Courant en „Hennaarderadeel”, welke bladen door geheel Wonseradeel en Hennaarderadeel geregeld huis aan huis worden bezorgd. tegenstanders waren en niet bekeerd waren geworden door de betoogen der voorstanders. Niet alleen toch is gymnastiek nuttig en aangenaam maar bovenal: noodzakelijk. De heer Van der Zee wilde de invoering van gymnastiek op de bijzondere school overlaten aan 't „particulier initiatief”. Maar, zei 8pr., op diens weg ligt het niet! Wel op den weg der school zelf, omdat zij zooveel mogelijk weer dient te her stellen of weg te nemen wat zij nood zakelijkerwijs bederft. Och, aan het parti culier initiatief heeft men veelal zoo weinig! 8pr. haalde in dit verband de geschiedenis aan van het „raapzaad”, welke tot kern had, dat, als men telkens weer aanklopt en dan steeds op datzelfde raapzaad moet wijzen, men eindelijk te hooren krijgt: alweer?! Neen, er dient aangestuurd op verandering van het schoolprogramma. Dan gaf 8pr. een reeks lichtbeelden te aanschouwen. No. 1 stelde voor: een pas geboren kind in het „pak”. Welnu, wat dat pak is voor die zuigeling, dat is de school voor het oudere kind. Beiden be lemmeren de beweging en toch: beweging is leven. Daarom begint reeds de lichamelijke opvoeding bij de geboorte. De buikliggmg is de eerste gymnastische oefening, die men een kind kan doen verrichten, terwijl het iets ouder geworden, kan kruipen. Eens komt de dag, dat het kind naar school moet. Och, als men door maat schappelijke toestanden daarin niet ver hinderd wordt, dan heeft ’t veel voor, het kind niet naar de bewaarschool te zenden. In elk geval behoort by zoo’n bewaarschool veel speelgrond, opdat als ’t maar eenigszins goed weer is, het kind buiten kan spelen en leeren. We kregen ook plaatjes te zien uit „de school” van dr. Maria Montessori, een Italiaansehe opvoedkundige, die haar scholen inrieht op ’n wyze, dat elk kind kan doen wat het wil. Men verkrygt hier wonderbaarlyke resultaten mee. Zeven jaar het jaar der school. Spr. stond pruimen tijd stil by de waan idee, dat kennisvergaren alleen-zaligmakend is. Meer komt het aan op de practische kennis: het „kunnen”. Schoolsche kennis uitsluitend zal ons niet in de wereld voor uithelpen. Het voortdurend zitten op de school banken geeft noodwendig allerlei rugver- krornmingen. Ook lijden veel schoolgaande kinderen aan bijziendheid. Gymnastiek ook met toestellen geeft verbreeding der borstkas o.a. Heeft de school ook schuld aan de vele t.b.c.-sterfgevallen? Ongetwijfeld. Een tabel toonde aan, dat kinderen, die gymnastiek hadden gehad, meerdere kennis hadden vergaard, dan zij, die ’t niet kregen. Maar hoe gij ook de school gaat inrichten, zij doet altijd kwaad aan de lichamelijke opvoeding. Wij hebben hier in Bolsward, zei Spr., een flink gymnastieklokaal en een mooi sportterrein en och, hoe weinig worden deze benut! Snelheid in handelen, krachtig in willen, dit brengt de gymnastiek! Zij moet worden gegeven door een deskundig onderwijzer. Dat kost natuurlijk geld, doch geen 4 a 5000 gulden! Maar de voor gymnastiek uitgegeven som is het dubbel waardI Hierna demonstreerde de heer Kan metterdaad, wat door dr. Beekhuis door woord en beeld was te aanschouwen ge geven. De meisjes brachten het er goed af. Tenslotte bracht de dokter een dankwoord aan deze kleine gymnasten, aan hun leider en aan het publiek en hoopte, dat elkeen in zyn omgeving propaganda voor de gym nastiek zou maken. In Engeland heeft de Arbeiders-Minister Mac Donald voor het Lagerhuis zijn regeeringsverklaring afgelegd, die trouwens niet zooveel bijzonders bood. Mac Donald wil in vrede met Frankrijk leven, zei hij, en hij meende, dat de conservatieve regeering niet altijd er op uit was geweest de goede verstandhouding te behouden. Van belang is echter de critiek van Asquith,, die verklaarde, dat de arbeiders- regeering ten opzichte van de steunver lening aan de werkloozen niet mag afwijken van de koers, die de vorige regeering volgde, daar het Lagerhuis dan de steun aan Mac Donald zal moeten weigeren. Het regeeren blijft dus ook voor de Arbeidersregeering vol voetangels. Lezing dokter Beekhuis. Woensdagavond hield dr. Beekhuis een lezing met lichtbeelden over het onderwerp: lichamelijke opvoeding en wel voor de Bond van dien naam. Jammer, dat de Doelezaal niet geheel gevuld was! 8pr. heette de aanwezigen welkom, in het bijzonder heeren onderwyzers, één wet houder en enkele raadsleden. De Bond voor Lichamelijke Opvoeding heeft altyd geijverd voor gymnastiek voor alle schoolkinderen. En toen onlangs dit onderwerp in onzen Raad ter sprake kwam naar aanleiding van ons adres hebben 9 van de 18 vroede vaderen de degens over dit onderwerp gekruist, 't Heeft Spr. zeer getroffen en gespeten ook, dat Bolswardsche Courant 'l; 11 11 i.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1924 | | pagina 1