der Gemeente Bolsward Officieel Orgaan ie ïïcu. Woensdag 20 Februari 1924 63ste Jaargang No. 14 Brieven en stukken voor de Redactie en Administratie, opgaven van advertentiën enz., te zenden aan het Bureau van Uitgave: Firma B. CUPERUS Az. te Bolsward - Telefoon No. 4 „OUDE JONGENS’’ Verschijnt Woensdags en Zaterdags Abonnementsprijs franco per post 62’/2 cent per 3 maanden WEEK-AGENDA. over aan den STADSNIEUWS. n. Lichamelijke Opvoeding. Vooral voor de vrouw en het meisje. den heer Kan. plaats en Advertentieprijs: 10 cent per regel. Bij contracten aanmerkelijke korting. Dienstaanbiedingen, Koop- en Verkoopadvertentiën, Personeelaanvragen, enz., enz., van 15 regels 50 cent. Iedere regel meer gewoon tarief. Patrnffan hebben wii bet met Uüll Ullull den smaak van de 6-cents reclame-SIGAAR Verpakking kistjes van 100 en 50. GROOT SUCCES! Neemt proef. Engros TROMP, Sneek. Voor het plaatsen van advertenties bevelen wij ons blad bij H.H. bestuurders van ver- eenigingen aan, terwijl wij hen tevens attent maken op ons adres voor de levering van alle soorten vereenigings-drukwerk als convocatie-biljetten, reglementen, diploma’s, programma’s, tekstboekjes enz. enz. FIRMA B. CUPERUS Az. Woensdag 20 Februari: Kiesvereen. „Vooruitgang” (afd. van Vrijheidsbond). Ledenvergadering des avonds 8 uur op de bovenzaal van café Hoekstra. Vergadering voor Katholieken des avonds 8 uur in het St. Vincentiusgebouw. Spr. Kapelaan Hooijmans van Zwolle. N.V. afd. Bolsward' Vergadering ’s avonds 8 uur in café „Voorwaarts”. Geheelonth.-Jeugdorganisatie „De Hoop der Toekomst”. Vergadering ’s avonds 6 uur in „Ons Gebouw". Schaak- en Damclub „Westergoo—Tavenu”. Speelavond eiken Woensdag. Aanvang kwart voor acht uur in „Ons Gebouw”, leeszaal, boven. Bibliotheek St. Vincentiusgebouw, ’s avonds van 7--8 uur. Donderdag 21 Februari: Mij. tot Nut van ’t Algemeen. Lezing met lichtbeelden. Spreker: de heer J. Drijver van Santpoort. Onderwerp: Het vogel leven in Nederland. Verkooping Slagerij, Koemelkerij, Burger huis en Huizen door notaris Bruinsma des avonds 7 uur in café „’t Park” (zie advertentie). Verkooping Timmerzaak en Huizen, door notaris Bruinsma ’s avonds 7 uur in café „’t Park”, (zie adv.) R.K. Zangkoor. Repetitie ’s avonds 8 uur in café Slippens. Vrijdag 22 Februari: N.C.G.O.V. Openbare Jaarvergadering des avonds 8 uur in „Ons Gebouw” (zie advertentie). Jaarlijksche Uitvoering der Gymnastiek-ver- eenigingen „Lycurgus” en „Wilhelmina” met medewerking der gymnastiekschool onder leiding van den heer C. Kan, des avonds 8 uur in „De Doele”. Zangvereen. „Voorwaarts”. Repetitie des avonds 8 uur in café „Voorwaarts”. Mannenkoor „Hollandia”. Repetitie 's avonds 7 uur. Sted. Muziekkorps „Bolsward”. Gewone repetitie des avonds 8 uur in de muziek school. Chr. Gemengd Koor. Repetitie des avonds 8 uur in de Chr. School „Rehoboth”, Hengstepad. Verkooping van Huizen te Bolsward door notaris D. Feitsma, des avonds 7 uur in „De Doele” (zie adv.) Zaterdag 23 Februari: Onderling Ziekenfonds. Contributie-afdracht ’s avonds van 5'/2—6‘/2 uur in „Ons Gebouw”. Dinsdag 26 Februari: Bolswardsche Biljartclub. Ledenwedstrijd in ’t clublokaal „De Doele” van 7 tot 11 uur. Gemengd Koor „Bolsward”. Repetitie van ’t Oratorium „Judas Macabeus”,’s avonds 8 uur in „De Doele”. ons evenals de anderen weder Advertentiën voor dit blad worden gratis geplaatst in „Wonseradeel”, Makkumer Courant en „Hennaarderadeel”, welke bladen door geheel Wonseradeel en Hennaarderadeel geregeld huis aan huis worden bezorgd. het volwassen lichaam blijven staan op een onvolwassen standpunt. Daarom voel ik het niet als een bezwaar om nog te spreken van de opvoeding van de volwassen vrouw of zelfs van de akelig klinkende term in dit verband oudere vrouw, de seniores. Want aan het lichaam der vrouw worden op bepaalde tijden hoogere eischen gesteld dan aan het mannenlichaam. Onze meisjes voor te bereiden voor die belangrijke maanden en uren is een dure en helaas, maar al te vaak nog verwaarloosde plicht den opvoeder opgelegd. En het resultaat is, dat er méér geleden wordt, dat er zich grootere bezwaren voordoen dan noodzakelijk is en dan zou gebeuren, wanneer de geheele opvoeding van onze meisjes doortrokken was van 't begrip: ze voor te bereiden voor hare hooge plichten. Dan zouden zoovele dingen beter begrepen en nageleefd worden, bijvoorbeeld: Dat de ontwikkeling van onze meisjes vroeger begint en eindigt dan die van onze jongens. Wanneer wij dit tijdperk voorde jongens mogen stellen van 1216 jaar, is dit voor de meisjes van 1114 jaar en prof. Bolk heeft net aangetoond, dat voor onze Hollandsche meisjes het begin al op 101/2 jaar gesteld mag worden. Dat dus hare ontwikkeling zich in korter tijd voltrekt, terwijl die ingrijpender is dan bij onze jongens. Waar nu dit geheele tydvak het zwakke punt in den groei is, als stellende zeer groote eischen aan het lichaam, daar zal dus wel bijzondere zorg gevraagd worden om niet tot een overlading te komen. Wanneer dat begrepen werd, dan zouden wij de meisjes nog méér vrijheid van be weging geven dan de jongens, in stede ze te dwingen tot grooter onbeweeglijkheid om ze de «-nuttige” en misschien ook de «fraaie” handwerken by te brengen, die in zoovele gevallen slechts zyn een nietsdoen onder het mom van bezigheid. Hoe goed dit zonder twijfel in bepaalde tijden en opzichten kan zijn, in deze periode acht ik een overlading in deze richting al spoedig aanwezig. Of wij ze dan ook zouden dwingen, eenzelfde werksnelheid als de jongens te volgen, is te bezien. Wel is er een kentering in dit opzicht. Wel wordt het tegenwoordige meisje een veel grootere vrijheid van beweging toege staan dan onzen vrouwen en onzen moeders. Maar wanneer nu die kentering zich voltrekt in deze wyze, dat ook de jongens aan handwerken gezet worden, zooals mij nu van twee scholen bekend is, dan vraag ik mij af, of hier wel een begrip, laat staan een goed begrip, van wat de lichamelijke opvoe ding eischt, aanwezig is. Ook bedenke men dit: dat, wanneer het tegenwoordige meisje grootere bewegings vrijheid heeft, dit meer gekomen zal zijn ondanks de opvoeding dan dóór de opvoeding. Zij hebben die vrijheid meer genomen, dan dat zij die gekregen hebben. Is trouwens niet de geheele sport door de jeugd zelf ingehaald, om eerst later door de ouderen (die misschien eerst tot die jeugd behoord hadden) te worden gesanctionneerdP Aan de straf «Met smart znlt gij kinderen baren”, is niet te ontgaan. Maar wel aan zeer vele narigheden, die daarmede ver bonden zyn en er toch feitelijk niet toe behooren. Die kunnen voor een zeer groot deel door een doelbewuste lichamelijke opvoeding van het meisje voorkomen worden. Er is nog meer. Zonder twyfel heeft de Nederlandsche vrouw over het algemeen een goedgebouwd lichaam. Maar, en hier laat ik om begrijpelijke redenen een buiten lander aan het woord, n.l. prof. Lorenz uit Weenen, zy kan niet staan, niet gaan en niet zitten. Het zou zooveel beter kunnen. Sport, in verschillende vormen, kan daar zeer veel aan doen. Maar nog meer de gymnastiek. Natuurlijk is ook weer niet alle gymnastiek hier gelijkwaardig. Maar ook de vrouw moet beweging nemen. Nu moet de huisvrouw niet ant woorden: Maar ik beb den geheelen dag beweging in mijn huishouden. Want dat zijn alle bewegingen, die geheel binnen haar bereik liggen, en met weinig inspan ning verloopen. Zij moet alle leden eens kunnen uitstrekken. Zij moet alle spieren eens krachtig kunnen gebruiken. En waar schoolgymnastiek gegeven, omdat die voor het publiek niet zoo interessant zyn als de nummers, die nu waren uitgevoerd en waarin het nuttige, aangename en noodzakelyke der gymnastiek even goed naar voren kwam. In deze tweede afdeeling stond alles echter veel hooger. Dat begon al met no. 12 (het 1ste der 2de afd.) Wintervermaak door deadsp. Wilhelmina. Het tooneel was in een winterlandschap herschapen, en door de meisjes werden alle wintervermaken uitgebeeld; schaats- rijden, sleden, sneeuwbalgooien, sneeuwpop maken, kortom men waande zich voor een oogenblik niet in een volle zaal, doch te midden van onschuldige winterjool. Een buitengewoon mooi nummer, waarvan ont zettend veel werk was gemaakt en dan ook een van de meest succesvolle was. Alsnu volgden de te Heerenveen bekroonde vrye oefeningen der heeren, die begrijpelijker wijs ook hier keurig werden uitgevoerd en waarbij de uitvoerders beloond werden met een dankbaar applaus. No. 14 was iets nieuws op het gebied der gymnastiek. Door de dames-afdeeling, «Wilhelmina” werd volgens systeem van Dr. Bode uitdrukkings-gym- nastiek gegeven. Het tooneel eenigszins fantastisch verlicht, stelde een «Droomland” voor. Achtereenvolgens werden in bewegingen uitgedrukt het aanbreken van den dageraad, de morgen, de avond, de nacht, waarmede de reis naar het droomland aanving. Alle dames, zonder uitzondering, hadden een heel goede opvatting van dit nummer. Zoowel hun houding als gelaatsuitdrukking spraken duidelijk tot ons en gaven de inhoud der op het programma afgedrukte dichtregelen duidelijk weer. Wederom hulde, dames! ’t Was zeer mooi! De plotseling verlichte zaal bracht ons weer tot de werkelijkheid terug en vroeg no. 15 van het programma onze aandacht. HaRekstok turnen door de heeren van Lycurgus. Nu krijgen wij meneer Kan ook I hoorden wij achter ons uitroepen. En jawel hoor! Daar kwamen zij reeds op, onze kranige gymnasten. Zij zouden ons weer verbluffende oefeningen laten zien. En zij zijn er dan ook in geslaagd onze bewon dering op te wekken voor hun betoonde kracht, vlugheid en ook voor hun durf. Zij wilden niet voor elkaar onderdoen en geïnspireerd als zij zich gevoelden door het voorgaan van hun leider, gingen zij geheel op in hun liefde voor het turnen aan de rekstok. Moeten wij nog iets zeggen over de oefeningen door den heer Kan uitgevoerd? Welnu dan, het was ver bazend. Hij zit eerder op de rekstok, dan een ander er af is. Ja soms, zweeft hij er boven. Wij kunnen ons zoo goed begrijpen dat alle gymnasten, jong en oud, met bewondering opzien naar hun leider, ’t Was werkelijk schitterend van uitvoering. Hierna kregen wij de adsp. Lycurgus weer voor stokoefeningen, die ook zeer goed waren en daarna achtereenvolgens brug- turnen van de dames Wilhelmina en van de heeren Lycurgus. Ook deze nummers oogsten een daverend applaus. De dames waren best op dreef, den geheelen avond door, dus ook bij het brugturnen. En bij de heeren ging ook nu de heer Kan weer voor, die verstomd deed staan door hun kranig werken. Als slotnummer van het zoo rijkvoorziene programma kregen wy een mooie groep, waaraan alle dames en heeren en ook de adspiranten deelnamen. Ieder nummer werd besloten met een mooie groep, doch deze laatste was de grootste. Zoo was de uitvoering ten einde. Thans kwam de voorzitter, de heer J. Popma weer naar voren om een woord van dank te spreken tot den heer Kan voor zijn eminente leiding van dezen avond, waarby hij den wensch uitsprak, dat deze uitvoering nog door velen zou mogen gevolgd, steeds onder leiding van den heer Kan. (Nu wendde de voorzitter zich tot Mevr. Kan) en dan zullen wy ons allen gelukkig achten en dankbaar zyn, als dat, evenals nn, steeds mag blijven geschieden met medewerking van U, mevrouw Kan. U die, niet alleen gedurende onze vele repetities, doch ook nu weer, den geheelen avond uw man zoo prachtig ter zijde staat en met ons medewerkt onze uitvoeringen te doen slagen. Twee kleine meisjes traden naar voren, een mand met prachtige bloemen torschende. Kan. Zeker, zei de heer Popma, wij zouden hier wel weer een anderen leeraar krijgen, maar een man met zooveel tact en liefde voor en kennis van de lichamelijke op voeding als de heer Kan heeft, zouden wij hier nooit meer krijgen. (Bij alle gym nasten, jong en oud en bij het publiek een daverend applaus.) De heer Popma dankt H.H. Weeshuis voogden en ook Dr. Beekhuis voor alles wat zij ook het afgeloopen jaar weder hebben gedaan in het belang der gymnastiek en brengt vooral een woord van dank aan den heer Kan voor zyn leiding en prettigen omgang. Dank zij hem, konden wy dit jaar op gehouden wedstryden 10 maal de zege behalen en als overwinnaars huiswaarts keeren. De Spreker wekt allen op, propaganda te maken voor de lichamelijke opvoeding, die niet alleen nuttigen aangenaam, maar bovenal „noodzakelijk is. Hierna geeft hy de leiding Direct heeft de afmarsch niet zoodra hebben allen het tooneel verlaten of de heeren van Lycurgus komen op voor no. 1 de Staafoefeningen. Het programma telt 19 nvmmers. Deze allen tot in finesses te bespreken zou teveel ruimte vullen. Wij zullen ze daarom in ’t kort even vermelden. No. 1. Staafoefeningen, werden zeer correct uitgevoerd, evenzoo no. 2 de stok- oefeningen van de jongens 2e klas A. Wij zagen hier en daar zich wel eens een vergissen, doch daar zal de heer Kan hen wel op attent hebben gemaakt. Bij no. 8 Hoogspringen adsp. Wilhel mina kregen wij staaltjes van lenigheid en van vlugheid te zien en no. 4 Stok oefeningen van de meisjes Se klas was beslist mooi van uitvoering evenals het volgende no. Halteroefeaingen jongens 2e klas B. Dat waren zeer aardige bewegingen en het gerikklik der halters klonk heel aardig op de maat der muziek. Toen kwamen de allerkleinsten, onder de medewerkende meisjes, n.l. die der le klasse om no. 6 uit te voeren: Poppenrei. Dat was een lief nummer. De uitdruk- kings-gymnastiek was hier bijzonder interes sant. De aandacht van de poppenmoeders was schynbaar meer by hun poppenkinderen dan bij den leider. Schijnbaar zeggen wij, want de oefeningen bleken er goed in te zitten en werden netjes uitgevoerd. Nog onder den indruk van deze Poppenrei werd onze aandacht direct daarna al weer gevraagd voor no. 7; het knotszwaaien door de dames-leden van Wilhelmina. Een schitterend mooi nummer, met groot succes voor de uitvoerenden. De zaal en tooneel waren in donker gehuld, de knotsen waren ieder voorzien van een electrisch lichtje, wat een fantastische aanblik opleverde. Hulde dames, wunderschöti I No. 8 was weer iets anders. De meisjes 2e klas voerden een Boogrei uit. Allen voorzien van een boog met klimop-bladeren, was ook dit een keurig nummer. Vooral de tweede groep dezer meisjes had eer van haar werk. Geen enkele vergissing werd gemaakt en allen deden blykbaar hun uiterste best het succes volkomen te maken. No. 9 brugturnen heeren 2e afd. uitstekend en spannend en no. 10 vrye oefeningen jongens le klas ook bevredigend uitgevoerd. Dat waren de kleinsten onder de mannelijke deelnemers. En ook zij deden hun best om zoo flink mogelijk voor den dag te komen. Zij hadden allen reeds een flinke houding. Een daverend gelach barstte onder het publiek los, toen bij dit nummer, terwijl de jongens op de maat der muziek aan het marcheeren waren, plotseling een «groote boeremeid” het tooneel opkwam en met de jongens mee marcheerde; tot driemaal toe kwam zij op. Dat was een komisch intermezzo. Doch hiermede werd toch ook duidelijk gedemonstreerd het nut der lichamelyke opvoeding. Daartoe had men de vlugge en «gracieuse” houding dezer hobbezak-achtige boeremeid maar te vergelijken met den veerkrachtigen gang dezer kleine jongens. Thans nog een spannend no. n.l. lijn bokspringen der adsp. Lycurgus, waarbij weder getuigd werd van durf en behendig heid en was de eerste afdeeling van het programma beëindigd. Na de pauze kregen wij een geheel ander genre nummers. In de eerste afdeeling waren met opzet al geen nummers van van het programma Nu de «lichamelijke opvoeding” in de laatste en zeker ook nog in de komende weken, hier ter stede bij velen een ernstig onderwerp van bespreking uitmaakt, willen wy hieronder afdrukken een artikel van de bekende Dr. J. H. O. Reijs, onlangs in de Tel. verschenen en waarin deze doet uitkomen, dat, als de lichamelijke opvoeding noodzakelijk is voor den man en den jongen, die zooveel te meer noodig is voor de vrouw en het meisje. Dr. R. zegt dan o.a. Eerst moeten wij dit vaststellen dat, hoewel het begrip opvoeding gebonden is aan het onvolwassen individu, wy dat woord toch ook wel gebruiken mogen voor den volwassene. Want hoewel uitgegroeid wat lengte, helaas lang niet altijd wat gewicht betreft, zyn toch vele verrichtingen van zij nu na ’n dag huishoudelijk werk ’s avonds moe is, van een moeheid die tot loomheid en verveling wordt, daar zal zij na bewuste beweging een moeheid voelen, die haar geheele lichaam en ook haar geest weldadig aaudoet. En het aantal elastieke kousen, platvoetzolen, purgeer- en slaapmiddelen, alles onrustbarend groot, zal er slechts door kunnen verminderen. Voor de vrouw die nooit, of langen tyd geleden, aan sport deed, zullen gymnastiek en zwemmen de aangewezen takken van lichaamsbeweging zijn. Maar voorop sta de kundige leiding. Welnu, kundige leiding hebben wij hier te Bolsward. Daar zijn allen die nader met den heer Kan en zyn werk hebben kennis gemaakt het over eens. Uitvoering der Gymnastiek-Vereeni- gingen „Lycurgus” - „Wilhelmina”. Bolsward staat deze week weder in het teeken der gymnastiek. De voorstanders van lichamelijke opvoeding en volksgezond heid konden er j.L Maandag en zullen dit ook a.s. Vrijdag weder getuigen van zijn welk een gunstige invloed de gymnastiek heeft op de vorming van het menschelijk licbaam. Wanneer men eenige jaren achter elkaar deze uitvoeringen bywoont en met aandacht de lichaambouw van onze jongens en meisjes gadeslaat, is vooruitgang duide lijk merkbaar. De houding is flinker, de borstkas is breeder geworden en deze is ge vuld waar die voorheen was ingevallen. Er straalt meer energie en durf uit de oogen, kortom, wij kunnen constateeren dat wij hiermede op den goeden weg zijn om «bet ramlend vee, met kwik bevracht” plaats te doen mazen voor een geslacht «vol van bouw en moed en kracht”. In samenwerking met de leerlingen der gymnastiek-school alhier, gaven boven genoemde vereenigingen, Maandag hun jaarlijksche uitvoering. Naar aanleiding van het feit, dat de lichamelijke opvoeding den laatsten tyd in onze stad een belangrijk onderwerp van bespreking uitmaakt, was het te verwachten dat de belangstelling voor deze uitvoering, die ieder jaar reeds groot is, dit jaar toch nog grooter zou zijn. De zaal was dan ook tot achteraan geheel gevuld; geen plaatsje was er onbezet en de opmarsch was reeds begonnen, toen de belangstellenden nog kwamen. Daar kwamen zij aan, van achter uit de zaal. Aan de eene zijde de dames-leden van Wilhelmina, gevolgd door de meisjes der gymnastiekschool, aan de andere zijde de heeren van Lycurgus, gevolgd door de jongens der school. Twee aan twee betraden zij de trap naar het tooneel en schaarden zich daar achter elkaar. Toen allen op het tooneel aanwezig waren, trad de voorzitter de heer J. Popma naar voren, en sprak hartelijke woorden van welkom tot alle aanwezigen, doch in het bijzonder tot de genoodigden, de H.H. Voogden van het Weeshuis met hunne dames, het Bestuur der afd. Bolsward van de Vereen, voor lichamelijke opvoeding,totden Beschermheer Dr. H. Beekhuis, tot de zustervereeniging «Durate” en «Tonevido”. In een op sym pathieke wijze uitgesproken speech, memo reerde de heer Popma, dat wij bijna het verlies van onzen eminenten gymnastiek leraar te betreuren hadden gehad, door sollicitatie naar Harlingen, doch dit ge lukkig voorloopig geen zorg meer zal baren door het besluit onzer gemeenteraad tot zijn vaste aanstelling als gymnastiek-onderwyzer op de Openbare Scholen. Toch blijft hy vreezen, zoolang niet allen in Bolsward, die daarvoor in aanmerking komen, zich tot het ontvangen van gymnastiek-onderwijs zullen stellen onder leiding van den heer Bolswardsche Courant He en Ita Fe. H. C. de Haas i I J I

Bolswards Nieuwsblad nl | 1924 | | pagina 1