KARPETTEN LINOLEUMS VITRAGES DEKENS R. P. de Boer, Bleekstr., Makkum Pepermunt verslaat alle concurrentie! Veeren-, Kapok- en Zeegrasbedstellen in alle prijzen Kapok-, Zeegras-, Stroo- en Alpengras Matrassen Aupings- en Spiraalmatrassen van f 11,50 Vertrouwd en soiled adres in W. ZEUL i ZOOM’S BANK W W ÏÏWl lekkerder dan andere soorten N.V. R. G. VAN SLOOTEN’S SUIKER WERKFABRIEK HARLINGEN Magazijn „DE ZON” der Gemeente Bolsward Officiéél Orgaan Bedden Dekens - Matrassen Beschikbaar diverse Kapitalen op eerste hypotheek. W. ALBADA JELGERSMA. Sterker is d© 63ste Jaargang Zaterdag 23 Februari 1924 No. 15 ONZE NIEUWE SORTEERING 25 pCt. BOLSWARD. Brieven en stukken voor de Redactie en Administratie, opgaven van advertentiën enz., te zenden aan het Bureau van Uitgave: Firma B. CUPERUS Az. te Bolsward - Telefoon No. 4 Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Officiëele Advertentiën. Beleefd aanbevelend, Ziet de Etalage! om Uit Bolsward. wat l. Belasting op goederen in de doode hand. 1 Wij leveren met steeds toenemend succes WOLLEN CHITZEN MOLTON Voor het herstellen van Bedden en Matrassen houden we ons beleefd aanbevolen. Geen zichtzending. Verkoop a contant. Spaarbank - Deposito's Deskundig advies in geldbeleggingszaken Om ieder voorjaar een geheel nieuwe collectie corsetten te kunnen brengen en zoodoende ruimte te maken voor de nieuwe zending, welke onderweg is, zullen wij slechts eenige dagen al onze restanten Corsetten opruimen tegen fabelachtig lage prijzen a contant. Let niet alleen op de prijs, doch zie vooral ook de kwaliteit. Deze aanbieding geeft U een voordeel van minstens Sneek - Oude Koemarkt 35 het Gewijzigde advertentie. Verhuring - Landerijen Vier perceelen Greidland, t.w. 1 perceel gelegen aan den St. Janspoort en 3 perceelen aan den Sneekerweg, thans in huur bij Firma M. Adema en A. Djjkstra. Advertentieprijs: 10 cent per regel. Bij contracten aanmerkelijke korting. Dienstaanbiedingen, Koop- en Verkoopadvertentiën, Personeelaanvragen, enz., enz., van 15 regels 50 cent, iedere regel meer gewoon tarief Het vogelleven in Nederland. Advertentiën voor dit blad worden gratis geplaatst in „Wonseradeel”, Makkumer Courant en „Hennaarderadeei”, welke bladen door geheel Wonseradeel en Hennaarderadeei geregeld huis aan huis worden bezorgd. Verschijnt Woensdags en Zaterdags Abonnementsprijs franco per post 62‘/2 cent per 3 maanden TUINBOUW. Onze Krite naar Holwerd. Ziet de Etalage! Ons Chr. Gem. Koor naar Sneek. Bolswardsche Courant BEZICHTIG A de her- i het iebt, I» paar ken. d en ten, men ten, zing was. den brug k de i zie •wijl eek. Igde uit ijkl hem in aud, irtje ij er aan, Rente voor mooie laodposten (hoog stens l/a der taxatie) 5 Ouriiiniiiig „Favorite”- Corsetten gegarandeerd roestvrij. 1 O? w$ prak a de i. Je geen K bij Sulk huis was De men kon s uit r de loor- rater het Dep. Holwerd der Maatsch. van ’t Algemeen, onze Krite een opvoering gegeven van het Burgemeester en Wethouders van Bolsward brengen ter algemeene kennis, dat zij voor- nenens zijn op Woensdag 27 Februari a.s., des middags 12 uur, ten Stadhuize te ver huren De voorwaarden liggen ter Secretarie tpr, inzage. Burgemeester en Wethouders voornoemd, 8. J. PRAAMSMA, Burgemeester. H. HAITSMA, Secretaris. Bolsward, 14 Februari 1924. Donderdagavond heeft de heer J. Drijver van Santpoort voor het «Nut” zijn lezing gehouden over bovenstaand onderwerp. De heer Kossen opende als voorzitter van het «Nut” deze bijeenkomst, heette alle aanwezigen welkom en sprak de ver onderstelling uit dat velen waarschijnlijk hier zijn gekomen niet alleen uit belang stelling voor het interessante onderwerp, doch vooral ook uit sympathie jegens den heer Drijver, den man die in ons land al zoo ontzaglijk veel heeft gedaan tot be scherming van onze vogelsoorten. De heer Drijver begon zijn lezing met een geschiedkundig betoog over onze Wadden-eilanden, over de middelen van sport onzer voorouders, zoowel bij de Romeinen als later in de middeleeuwen (valkenjacht) en sprak als zijn overtuiging uit dat de mensch alleen schuld heeft aan de achteruitgang der vogels en door het uitmoorden het evenwicht verbroken wordt. Hij somt een lange reeks van vogel, soorten op die totaal zijn uitgeroeid of nog maar bjj enkele paren voorkomen. De wilde gans, de zwaan in wilde staat, de kwak en nachtreiger enz. Deze achter- Op grond daarvan komt ons een belasting van goederen in de doode hand, in tegen stelling met onze Regeering, wel wenscheljjk en zelfs heel billijk voor. Misschien zal men tegenwerpen, dat de Overheid geen belasting moet heffen van kerken, kloosters, weeshuizen, gasthuizen, hofjes en andere stichtingen, maar wij kunnen niet inzien, dat in deze wel de hand wordt gehouden aan de bepaling der grondwet, dat op het stuk van belastingen geen privilegiëu mogen gelden. Eu waar van overgangs- en suc cessierechten geen sprake is, daar achten wjj een speciale belasting op goederen in de doode band niet alleen gerechtvaardigd maar zelfs wenscheljjk. Daar wordt op allerhande manieren gezocht naar middelen om het te kort op de Begrooting te doen verdwijnen, hier is den Minister een middel aan de hand gedaan om wat in het laadje te krijgen en de Regeering acht dat niet wenschelijk. Natuurlijk zullen er stemmen opgaan, die ach en wee roepen over zooveel ver dorvenheid, dat men belasting wil heffen van gemelde goederen, maar hebben die stemmen zich ook verheven tegen het betalen van grondbelasting? Niet, dat we te werk zouden willen gaan als Napoleon, ofschoon die niet de eenige is geweest, die het doode bezit heeft aange tast, maar we kunnen niet anders zien dan dat bedoeld bezit nu een bevoorrechte positie inneemt en dat de gestadige toe neming van de goederen in de doode hand het tegengestelde is van een lands- en volksbelang.8. Burgemeester en Wethouders van Bolsward brengen ter openbare kennis, dat de tuin bouwcommissie de perceelen tuinbouw heeft toegewezen. Op Vrydag 29 Februari a.s. wordt ter gemeente-secretarie, van des voormiddags 9 tot des namiddags 1 nur, gelegenheid ge geven het huurcontract te teekenen. Burgemeester en Wethouders van Bolsward, 8. J. PRAAMSMA. De Secretaris, H. HAITSMA. Bolsward, 22 Februari 1924. Donderdagavond j.l. heeft, op uitnoodi- ging van tol Nut Boalsert, looneelstuk des heeren A. Biddemaj getiteld: «Oerwinning”. De verwachting die men in Holwerd had, is nog verre overtroffen. Er was zeer veel publiek, er werd uitstekend gespeeld, waardoor het succes zeer groot was. Het woord werd gevoerd door den Voorz. van het Nut afd. Holwerd, die een woord van dank sprak voor de dames en heeren medewerkenden en in het bijzonder voor den heer Hiddema, als zynde de auteur van dit stuk en tevens Oud-Holwerder. Ook werd nog opgevoerd: «Hwa scil 't wirde”. De reis werd per auto gemaakt. Vrijdagmorgen om 5 uur arriveerde het gezelschap weer in Bolsward terug. uitgang is vooral voor onze wetenschap een groot verlies. Doch gelukkig hebben wij in vergelijking met het buitenland nog niet te klagen. De grutto en kemphaan komen in Engeland niet meer voor. Er is achteruitgang bij ons, doch alle pogingen worden in het werk gesteld de enkele paren die er nog zjjn van verschillende soorten, te bewaren in de hoop deze zich zullen vermeerderen. Spreker houdt een pleidooi ten gunste van de «Vereen, tot bescherming van vogels” en later ook voor de «Vereen, tot behoud van naluurmon. in Nederland”. Wij hebben ongeveer 350 soorten vogel». De bekende vogelfotograaf Burdet heeft er reeds 120 a 130 gefotografeerd. De heer Drijver liet hierna een pracht- collectie lichtbeelden aan ons oog voor bijgaan, bij iedere plaat de bijzonderheden vermeldende van het leven en werken der voorgestelde vogels. Het woord van dank door den voorz. bij de sluiting gesproken, was wel verdiend. Onze ruimte laat niet toeeen groot ver slag te geven en wij moeten daarom hiermede volstaan. Het was een zeer nuttige, mooie, leerzame lezing. Hoe komt het toch dat dit soort Lezingen altijd zoo slecht bezocht is. Hier waren een 100 tal personen aanwezig. Voor het meerendeel van hen was hetgeen de spreker mededeelde en liet zien reeds in hoofdzaak bekend. Op Gymnasia, H. B. S. en ook reeds op de M. U. L. O. is ons al heel veel van wat wij vernamen geleerd, Maar er zijn er in onze stad toch nog honderden en honderden aan wien al hetgeen daar verteld werd, nieuw is. En juist voorben, die vragen om meerdere gelegenheid tot ontwikkeling. Het nuttige van een korteren arbeidsdag ligt vooral hierin dat er tijd overblijft voor het opdoen van meer kennis. En als er gelegenheid is om die meerdere kennis op te doen, wordt er geen gebruik van gemaakt. Dit is treurig, maar helaas waar. Bij de schriftelijke behandeling van de Begrotingswetten is door sommige Tweede Kamer-leden een balletje opgeworpen om een nieuwe bron van inkomsten te vinden door belasting te heffen van goederen in de doode hand, maar in de Memorie van Antwoord heeft de Regeering te kennen gegeven, dat zij belasting van goederen in de doode hand niet wenschelijk acht. Niet wenschelijk acht. Dat is nog al voorzichtig uitgedrukt. Zou de Regeering van zooveel belastingen kunnen zeggen, dat zjj die wel wenschelijk acht? Daar kan van heel wat belastingen worden ge zegd, dat zij niet wenschelijk worden geacht, maar niettemin worden ze geheven en als Symen niet betaalt, dan komfcn er waarschuwingen, dwangbevelen en soms nog erger dingen bij te pas. Neen, wen schelijk achten wij de meeste belastingen volstrekt niet, maar daarom zijn ze nog niet alle onbillijkZou de Regeering belasting van goederen in de doode hand ook onbillijk achten Voor zoover gemelde goederen onroerend zijn, d.w.z. bestaan uit landerijen en gebouwen wordt er wel be lasting van betaald, n.l. grondbelasting. Maar particuliere vastigheden zijn boven dien dankbare objecten voor den fiscus. Wanneer die vastigheden onder den hamer komen heft de overheid zooveel percent overgangsrecht en als die goederen door sterfgeval van eigenaars veranderen, wordt de belastingschroef wederom aangedraaid en niet zuinig ook. Na de laatste wijziging van de successierechten bedraagt de be lasting in het «ergste” geval bijna de helft van het totaalbedrag. Bij goederen in de doode hand komt van verkoopen en vererven in den regel niet in, zoodat de Staat van dergelijke eigendommen heel wat minder belasting int dan van particuliere bezittingen. Woensdagavond gaf het Chr. Gemengd Koor, onder leiding van den directeur de heer Haitsma, een uitvoering in de Zuider- kerk te Sneek. Wij lezen hieromtrent in het aldaar verschijnend Drijfhout'» Nieuwsblad het volgende Het Chr. Gemengd Koor van Bolsward heeft gisteravond in de Zuiderkerk een uitvoering gegeven, die de aanwezigen zeker bevredigd zal hebben. Het programma, dat niet te booge eischen aan de zangers stelde, bevatte een aantal liederen van Zanen, Pijlman, Drenth

Bolswards Nieuwsblad nl | 1924 | | pagina 1