der Gemeente Bolsward Officieel Orgaan Koffie en Thee fa. H. C. de Haas Pepermunt verslaat alle concurrentie! Op weg naar den wereldlede. VERANDERING van spijs doet eten; een NIEUWE SIGARET doet koopen en rooken. Een tiental mooie courante geheel nieuwe sigarettenmerken ontvangen. i- Woensdag 27 Februari 1924 63ste Jaargang No. 16 Officiëele Advertentie. OUD-BOLSWARD. TROMP - Sneek Brieven en stukken voor de Redactie en Administratie, opgaven van advertentiën enz., te zenden aan het Bureau van Uitgave: Firma B. CUPERUS Az. te Bolsward - Telefoon No. 4 'k OBSERVATOR. WEEK-AGENDA. OVER HET NIEZEN. Repetitie des f Zullen we een proefje zenden? Advertentieprijs: 10 cent per regel. Bij contracten aanmerkelijke korting. Dienstaanbiedingen, Koop- en Verkoopadvertentiën, Personeelaanvragen, enz., enz., van 15 regels 50 cent. Iedere regel meer gewoon tarief. Dedgum f 237 66 - Parrega Lutkewierum en Hennaard f 813 96 Bayum Cubaard vermindering kondigen. Met betrekking tot de werkloosheid zeide Hudson, dat hij niet inzag waarom de werven de voorkeur kregen, terwijl andere industrieele centra, waar groote werk loosheid heerscute, verwaarloosd werden. Terwijl de liberalen tegen het regeerings- voorstel stemden, onthielden zich een aantal arbeiders, die het niet met hun regeering eens waren van stemming. //Nadat het Hoofdcomité heeft bekend gemaakt, dat het voorloopig in de bestaande behoeften kan voorzien, acht de Commissie voor dezen omtrek zich gerechtigd, hare taak als geëindigd te beschouwen, totdat het blijken mocht, dat nieuwe nooden, nieuwe offers zouden eischen. Zij heeft na de laatste opgave nog steeds nieuwe giften ontvangen en maakt daarvan melding doch vereenigt hiermede de mede- deeling van ’t geen iedere gemeente heeft bijgedragen. Het geheele bedrag is dus: Bolsward f 913 86 - Nyland f 249.19ö - Burgwerd en Hichtum f 23 01 - Wommels en Hijdaard f 245 10 - Wolsum f 109.10 - Oosterend f 292 50 - Exmorra en Allin- gawier f 206.35 - Westbem f 69 68 - Tjerk werd en en Hieslum f 165.805 f 128.50 - Ytens - Lollum f 85 - Bayum f 35.11 - Schraard f4- Cubaard en Waaxens f 172.11 - Witmarsum f 89.10 - Rood huis f 86 - Welsryp f 2.76ö - te zamen f 3378 806. Voorts zyn nog ontvangen uitWitmarsnm eenige kleedingstukken en uit Bolsward 12 paren sokken; er zijn in het gehesi ver zonden: 1 kist bessensap en 4 kisten met linnen, verbanden, pluksel enz. De Commissie brengt haar warmen dank aan zoovele bekende en onbekende gevers, ook aan degenen die zich gaarne de moeite getroostten om de liefdegaven in te zamelen en aan de pers, die kosteloos de berichten over dit liefdewerk wilde opnemen. Aan het slot der publicatie spreekt de Commissie nog de overtuiging uit, dat waar men voor vreemden zoo gul de geschen ken oflerde, men ook altijd bereid zal zijn te helpen, wanneer armoede of gebrek in onze nabijheid voorziening mochteneischen”. Advertentiën voor dit blad worden gratis geplaatst in „Wonseradeel”, Makkumer Courant en „Hennaarderadeel”, welke bladen door geheel Wonseradeel en Hennaarderadeel geregeld huis aan huis worden bezorgd. Voor het plaatsen van advertenties bevelen wij ons blad bij H.H. bestuurders van ver- eenigingen aan, terwijl wij hen tevens attent maken op ons adres voor de levering van alle soorten vereeniglngs-druk werk als convocatie-biljetten, reglementen, diploma’s, programma’s, tekstboekjes enz. enz. FIRMA B. CUPERUS Az. Woensdag 27 Februari: J.V.O., afd. Bolsward. Vergadering’s avonds 8 uur in café „Voorwaarts”. Geheelonth.-Jeugdorganisatie „De Hoop der Toekomst”. Vergadering ’s avonds 6 uur in „Ons Gebouw”. Schaak- en Damclub „Westergoo—Tavenu”. Speelavond eiken Woensdag. Aanvang kwart voor acht uur in „Ons Gebouw”, leeszaal, boven. Bibliotheek St. Vincentiusgebouw, ’s avonds van 7--8 uur. Donderdag 28 Februari: „Het Groene Kruis”. Jaarl. Alg. Verg, des avonds 8 uur op de bovenzaal van „de Wijnberg”. R.K. Zangkoor. Repetitie ’s avonds 8 uur in café Slippens. Vrijdag 29 Februari: „F.C.A.” Ledenvergadering des avonds 8'l4 uur in café Boermans. Zang vereen. „Voorwaarts”. avonds 8 uur in café „Voorwaarts”. Mannenkoor „Hollandia”. Repetitie ’s avonds 7 uur. Sted. Muziekkorps „Bolsward”. Gewone repetitie des avonds 8 uur in de muziek school. Chr. Gemengd Koor. Repetitie des avonds 8 uur in de Chr. School „Rehoboth”, Hengstepad. Zaterdag 1 Maart: Werkl.-Ver. „Eendracht zij ons doel”. Leden vergadering des avonds 7 uur in café „Voorwaarts”. Bolswardsche Burgerwacht. Schietoefening des avonds van 8—10 uur in het Gym nastieklokaal van het Weeshuis. Onderling Ziekenfonds. Contributie afdracht ’s avonds van ö’/j—6’/2 uur in „Ons Gebouw”. Zondag 2 Maart: Jeugdbond voor Onthouding. Prov. Verg, aanvang 11 uur in café „Voorwaarts”. Dinsdag 4 Maart: Bolswardsche Biljartclub. Ledenwedstrijd in ’t clublokaal „De Doele” van 7 tot 11 uur. Gemengd Koor „Bolsward”. Repetitie van ’t Oratorium „Judas Macabeus”, ’s avonds 8 uur in „De Doele”. In Amerika heeft men een nuttige(?) en der menschheid ten goede komend/ uitvinding gedaan, n.l. de samenstelling van een phosphorgranaat welks ontploffing prachtig mooi werk verricht. Alles wat zich binnen een omtrek van 50 meter bevindt, verbrandt onmiddellijk. De granaten hebben een gewicht van 25 pond en worden nit een vliegmachine geworpen. Om de 100 meter wordt er, door middel van een automaat een naar Verschijnt Woensdags en Zaterdags Abonnementsprijs franco per post 62*/2 cent per 3 maanden van den aanbouw aan te LXXII. Men vertelde mij, dat naar aanleiding van mijn vorig schetsje in zeker gezelschap aanmerking is gemaakt op ’t geen ik schreef. Vooreerst noemde men het gezocht dat ik op sarcastischen toon sprak over de vroegere schutterij en men vermoedde, dat ik het verhaaltje over de fierheid onzer schutters gefantaseerd had; in de tweede plaats had ik veel te hoog opgegeven van de lief dadigheid der Bolswarders, toen ik ver meldde wat bij de Commissie voor het Roode Kruis was ingekomen. Twee aan merkingen alzoo. Liever dan zulke aantijgingen achter myn rug, langs een zijweg te vernemen, zou ’t mij aangenaam geweest zijn, wanneer men zich openlijk gi> g bedienen van de krant om my op de vingers te tikken. Echter ben ik toch ook weer blijde te vernemen, dat er notitie van mijn werk wordt genomen en ik mij dus hier verantwoorden kan. Eerst dan maar over de Schutterij. Men zal nog uit vroeger artikelen wel weten, dat ik nog al hoog loop met die vroegere verdedigers des vaderlands. Zelf heb ik later ook daarbij behoord en ik spreek dus uit ervaring, wanneer ik vertel hoe begeeste rend het op ons gemoed werkte, wanneer wij in uniform gekleed, de wapenen mochten dragen ter handhaving der veiligheid van land en stad. Al is die vorm van lands verdediging reeds versche'dene jaren ter ziele, al grijzen thans ook mijn haren, toch herinner ik mij levendig, hoe fier in vroeger jaren wy stapten bij de promenades en de oefeningen. En ook van 1870, toen ik nog geen schutter was, weet ik als jongen heel goed, hoe de gevoelens der schutters in het algemeen waren. Wij zagen heel goed dat, toen de oorlog dreigde en het ernst werd met de schuttersoefeningen, toen de Kapitein ontslag vroeg wegens ^drukte in zaken”, er wel meerdere mannen waren die ook als ze mochten, wel graag er af wilden zijn echter en dat ontging ons jongens niet toen het gevaar geweken was, steeg weer de krijgsmoed en getuigden aller gezichten van voldoening, toe zij den dank des Konings hoorden afkondigen. Dat heb ik niet uit mijn duim gezogen; ’k laat hier volgen de Algemeene order voor de d.d, Schutterijen. Reeds in de gryze oudheid beschouwde men het niezen als een goed teeken. Toen Penelope van den terugkeer van Odysseus sprak, niesde Telemachus en zij bescbouwde dit als een gelukkig voorteeken ten op zichte van de door haar gekoesterde wenschen. Dit denkbeeld moet stellig daaraan toe geschreven worden, dat de ouden de plotse linge, onwillekeurige niesbeweging niet wisten te verklaren. Maar ook thans nog geldt het niezen gunstig teeken. In Duitschland gij hebt het beniesd, dus het TUINBOUW. Burgemeester en Wethouders van Bolsward brengen ter openbare kennis, dat de tuin bouwcommissie de perceelen tuinbouw heeft toegewezen. Op Vrijdag 29 Februari a.s. wordt ter gemeente-secretarie, van des voormiddags 9 tot des namiddags 1 uur, gelegenheid ge geven het huurcontract te teekenen. Burgemeester en Wethouders van Bolsward, S. J. PRAAMSMA. De Secretaris, H. HAITSMA. Bolsward, 22 Februari 1924. als een zegt men: zal wel waar zyn! Door de ouden werd het niezen ver schillend uitgelegd. Het niezen op den middag en te middernacht voorspelde wat goeds, op andere tyden wat kwaads. Ook was het een teeken voor geluk of ongeluk, naarmate men rechts of links niesde. Maar steeds beschouwde men het niezen als iets heiligs en volgens de legende zon het eerste levensteeken van den eersten mensch een gezond niezen zijn geweest; de kracht der beweging had toen de vrees doen ontstaan, dat die eerste mensch barsten zou, en daarom hadden de góden geroepen: Jupiter zij u genadig!” Dit is echter niet de eenige legende, die betrekking op het niezen heeft. De meeningen der ouden, waarom men aan het niezen een goede of kwade beteekenis gaf, liepen reeds sterk uit elkaar en toen Alexander de Groote aan Aristoteles naar de oorzaak vroeg, waarom men elkander bij het niezen gezondheid wenschte, wist deze het gebruik niet te verklaren. De Siameezen verklaren de beteekenis van het niezen als volgt: in de hel is een rechtbank voortdurend bezig, de zonden registers der menschen by te houden. De voorzitter van dit onheilspellend college leest de ingekomen rapporten over de han delingen der aardbewoners voor en op het oogenblik, dat bij den naam van den patiënt noemt, moet deze niezen. Het is dus zeer gepast, dat men den niezer, om de macht des duivels te breken, een #God zegene U!” toeroept. Aan het niezen zijn een groot aantal gewoonten en gebruiken verbonden. De soldaten van Cyrus moesten den hoed af nemen als de commandant niesde. Onder keizer Tiberius was het de gewoonte, een diepe buiging te maken als Zijne Majesteit niesde. In het koninkrijk Sennaar in Afrika handelde men weer geheel anders. Als de menig huismoeder moest eerst vyf of tien cent bij elkaar zoeken. Ook werden er betrekkelijk veel brieven geweigerd, 't zy dat men geen centen had, ’t zij dat men ze te lief had om er een berichtje voor te ontvangen. Dan moest zulk een exemplaar teruggezonden worden naar den afzender en moest die de port betalen. Niet zelden kwam het dan voor dat de afzender niet uit te vinden was, want de naam had hy niet buiten op de envelop gezet en soms zelfs, als de brief bij de post geopend was, tastte men nog in den blinde. Om aan al die ellende een einde te maken, werd by de wet bepaald, dat van ongefrankeerde brieven enz. een dubbel port zou worden geheven. Ik heb haast lust, het toen ingevoerde tarief der posterijen mee te deelen, ter vergelyking hoe veel minder men toen had te betalen, ook al weer als een blijk van //den goeden ouden tijd”. Veel nieuws vertel ik echter niet met dat tarief de sprongsgewijze ver- hoogingen zijn nog van te jongen datum, dat ieder ze zich nog we! herinnert, ’t Is helaas niet alleen het brievenport, dat omhoog ging. Zie maar eens een belasting biljet in van 10 a 15 jaren geleden, en... zeg nu maar niets meer Gegroet, //Ingevolge daartoe door den Koning bij Kabinetsmissive van 24 Sept. j.l. no. 23 ver leende machtiging, betuigen de Ministers van Binnenlandsche Zaken en van Oorlog, Zijner Majesteits tevredenheid aan de dienst doende schutterijen in het algemeen en aan de corpsen van den eersten ban in het bijzonder, over den goeden geest, door deze schutterijen aan den dag gelegd en over hetgeen door de commandanten, de verdere officieren, onderofficieren en manschappen met zooveel ijver en vaderlandsliefde in bet belang der veiligheid van den Staat, gedurende de jongste twee maanden is verricht. Zij kwijten zich met bijzonder genoegen van deze hun zoo aangename taak en gelasten dat deze algemeene order op plechtige wyze voor het front van iedere schutterij zal worden voorgelezen. ’s Gravenhage, 18 Sept. 1870. De Minister v. Binnenl. Zaken FOCK. De Minister van Oorlog: J.J. vanMULKEN.” Ziezoo hiermede is weer een pak van mijne schouders en kan ik opgelucht verder gaan. Er was reeds langen tijd geklaagd, dat de uren waarop men telegrammen kon verzenden en ontvangen nog al beperkt waren. De vereeniging Handel en Nijverheid, die, als altoos wanneer er iets ter ver betering noodig is, had al lang een adres over deze zaak naar den Minister verzonden en nu werd ook de Raad aangepord om mee te helpen. Doch zie, daar kwam van den betrokken Minister een missive of ons gemeentebestuur genegen was een gebouw disponibel te stellen voor den post en telegraafdienst. De Raad had hier wel ooren naar, doch meende, dat het bestaande gebouwtje op het Hengstepad, (thans de winkel van den heer Bakels) toen alleen voor telegraafdienst bestemd ook wel kon worden ingericht voor de posteryen. Spoedig daarop kwam bericht uit den Haag, dat dit onvoldoende was en er moest ook een goede woning zyn, voor den postdirecteur. Het Rijk wilde een nieuw te stichten gebouw van de Gemeente huren, maar dat moest dan ook aan de redelijke eischen voldoen. Er is daarna nog heel wat onder handeld en beraadslaagd, doch dat behoort in het jaar 1871 ondergebracht te worden en komt dus later aan de orde. Hier wil ik nog zeggen, dat in dezen tyd een heele verandering kwam inzake het brievenport. Voorheen was het gewoonte, tenminste veeltijds, de brieven ongefrankeerd te ver zenden. De ontvanger moest dan de port betalen. Voor menig brief van kennissen of vrienden had men dan ook gaarne vijf centen over, of meer soms. De kooplieden, die een bestelling per brief ontvingen be taalden ook met genoegen de port, echter er waren ook wel gevallen, dat men den brief duurkoop noemde. Het groote bezwaar van die wijze van verzending was echter hierin gelegen, dat de brievenbestellers zoolang bij de deur moesten wachten, want... beneden geslingerd, zoodat de vliegenier kans zal kunnen zien een afstand van vele kilometers over een breedte van 100 meter totaal in den asch te leggen. Vijf nieuwe kruisers voor Engeland. De arbeidersregeering van Engeland vindt het noodig vijf kruisers van een bepaald type met vèrdragend geschut te bouwen voor het in standhouden van den bestaanden standaard. De premier Mac Donald wees er in bet Lagerhuis ter verdediging van het regeeringsbesluit op, dat er onder de dienstdoende kruisers tien zijn, die meer dan vyftien jaar oud zijn. Vijftien jaar is de levensduur van kruisers. Tien zyn er feitelijk dus reeds ^dood”, terwijl nog zeventien binnen de eerstkomende vijfjaar vijftien jaar oud zullen zyn. Wij dienen te weten, aldus de eerste- minister, waarheen wij willen en hoe onze bewapeningspolitiek zich moet regelen, naar onze buitenlandsche politiek, naar onze internationale betrekkingen en naar den Volkenbond. Hij geloofde niet, dat één enkele conferentie, zooals b.v. die, welke thans te Rome byeen is, van oordeel kan zijn dat de Engelsche regeering iemand bedreigt door een belangrijk deel van het versleten materiaal te vervangen. Over de aard der nieuwe kruisers ver nemen de bladen dat de vijf lichte kruisers, die zullen worden gebouwd om de ver ouderde te vervangen, terwijl de bespoe diging van den bouw er op is gericht om de werkloosheid te verlichten, elk ongeveer 10 000 ton inhoud zullen hebben en acht-inch kanonnen zullen hebben. De contracten voor alle vijf schepen zullen aan particuliere scheepsbouwondernemingen wor den verstrekt. Naar wordt geschat zal de bouw er van rechtstreeks aan 82000 man en indirect aan duizenden anderen nuttig werk verschaffen. Het verschijnsel heeft zich nu voor gedaan in het Britsche Lagerhuis dat de conservatieven de regeering steunden tegen de liberalen en een klein deel van de arbeiderspartij, zoodat dank zij dezen steun, een tegen het beleid der regeering geeiscbte liberale motie met een belangrijke meerder heid werd verworpen. De liberalen betoogden, dat de verhouding van de aantallen moderne lichte kruisers der groote mogendheden zoo sterk in het voordeel was van Groot-Britannië, dat dit land niet tot den bouw van deze kruisers behoefde over te gaan, terwijl het bovendien wel eens een nieuwen wedijver in den bouw van kruisers zou kunnen ontketenen. Zij achtten het juister dat de regeering, zoo zij geld te missen bad, dit besteedde voor den bouw van vliegmachines, die evengoed in de centra derscheepsbou wnij verheid konden wor den geconstrueerd, waardoor de werkloosheid eveneens zou kunnen worden verminderd. Zij meenden evenwel, dat de regeering met haar voorstel geen goed begin maakte met de pacificatie van Europa, de herordening van de wereld en het te zamen brengen van de menschheid in een organisatie, die ten slotte oorlog moest voorkomen. Zij voerden verder aan, dat de werkloos heid thans, vergeleken bij een jaar geleden, toen het voornemen tot den bouw werd aangekondigd, sterk verminderd was en er sedert in de scheepsbouwnijverheid een algemeene verbetering was ingetreden en er teekenen waren, die wezen op een kleine herleving van de koopvaardij-scheepsbouw- nij verheid. Het op stapel zetten van de kruisers was daarom thans, ter leniging van de werkloosheid, lang niet zoo dringend meer en zou een slechten invloed hebben op den bouw van schepen in het algemeen. Ook een deel van de Arbeidersfractie heeft zich tegen het op stapel zetten van de kruisers verzet. Hudson betoogde, dat hij bij de algemeene verkiezingen met betrek king tot de vlootpolitiek der vorige regee ring had betoogd, dat uitgaven voor oorlogs schepen, van welk type ook, op het oogen blik schadelijk zou zijn voor de ontwape- ningsbeweging, en zeide onder gejuich op de banken der arbeiders, dat hij zich op hetzelfde standpunt stelde ten aanzien van het program der Arbeidersregeering. De «oorgestelde vijf kruisers waren volgens hem een bedreiging voor de wereld en zouden b.v. voor Amerika aanleiding zijn, zijn vlootprogram uit te breiden. Hij deed daarom op de regeering een beroep om een En nu het tweede ffpunt van aanval” om op militaire wijze verder te gaan. Ik heb en dat geef ik toe niet afzonderlijk vermeld, welk aandeel onze stad had in de bydragen voor het Roode Kruis. Om niet te wijdloopig te worden, schreef ik, zal ik geen specificatie geven, alleen de einduitkomst vermelden. Men prest mij nu, wel specifieke cyfers te geven. Welnu, zie hier: De laatste opgaaf van de Commissie Roode Kruis Bolsward en Omstreken, onderteekend door alle com missieleden (in mijn vorig schryven vermeldt), luidt als volgt: Bolswardsche Courant L.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1924 | | pagina 1