Officieel Orgaan der Gemeente Bolsward Fa. N. C. de Haas 63ste Jaargang Woensdag 5 Maart 1924 No. 18 OUD-BOLSWARD. Verkoop Hout. Brieven en stukken voor de Redactie en Administratie, opgaven van advertentiën enz., te zenden aan he.t Bureau van Uitgave: Firma B. CUPERUS Az. te Bolsward - Telefoon No. 4 Verschijnt Woensdags en Zaterdags Abonnementsprijs franco per post 62'/2 cent per 3 maanden Officiëele Advertentie. WEEK-AGENDA. Advertentieprijs: 10 cent per regel. Bij contracten aanmerkelijke korting. Dienstaanbiedingen, Koop- en Verkoopadvertentiën, Personeelaanvragen, enz., enz., van 15 regels 50 cent. Iedere regel meer gewoon tarief Rouwcirculaires en Rouwkaarten worden spoedig geleverd Firma B. CUPERUS Az., Bolsward •or- eae en. ;eer itie Toespraak ter inleiding eener Openbare Gymnastiekles, gegeven door de Seniores afdeeling Olympia” te ’s Gravenhage, door Dr. J. H. O. Reus. Advertentiën voor dit blad worden gratis geplaatst in „Wonseradeel”, Makkumer Courant en „Hennaarderadeel”, welke bladen door geheel Wonseradeel en Hennaarderadeel geregeld huis aan huis worden bezorgd. Bolswardsche Courant en, van Kalüt en ïte OBSERVATOR. er- ant en te len ar de de :tie ten len der nt. mg ten in een en- een cil- put :er- het oor de liet len Voor het plaatsen van advertenties bevelen wij ons blad bij H.H. bestuurders van ver- eenigingen aan, terwijl wij hen tevens attent maken op ons adres voor de levering van alle soorten vereenigings-drukwerk als convocatie-biljetten, reglementen, diploma’s, programma’s, tekstboekjes enz. enz. FIRMA B. CUPERUS Az. Woensdag 5 Maart: Afd. Bolsward van het Ned. Bijbelgenoot schap. Jaarverg. des avonds 8 uur in „Ons Gebouw”. Plaatselijke commissie van schooltoezicht. Vergadering ’s avonds 8'/2 uur. Geheelonth.-Jeugdorganisatie „De Hoop der Toekomst”. Vergadering 's avonds 6 uur in „Ons Gebouw”. Schaak- en Damclub „Westergoo-Tavenu”. Speelavond eiken Woensdag. Aanvang kwart voor acht uur in „Ons Gebouw”, leeszaal, boven. Bibliotheek St. Vincentiusgebouw, ’s avonds van 7—8 uur. Donderdag 6 Maart: Timmerzaak en Huizen Bolsward. Verkooping door notaris F. J. Bruinsma ’s avonds 7 uur bij L. van der Zee. V.P.N. afd. Bolsward. Feestelijke herdenking van het 10-jarig bestaan, des avonds 8 uur in café Boermans. R.K, Zangkoor. Repetitie ’s avonds 8 uur in café Slippens. Vrijdag 7 Maart: Dubbelkwartet „De Goede”. Zanguitvoering des avonds 8 uur in de Geref. Kerk, Nieuwe Hofstraat. Ledenvergadering van de voetbalver. „Bols ward”, ’s avonds 8 uur in café Boermans. Huizen te Bolsward. Verkoop 's avonds 7 uur door notaris D. Feitsma in café Slippens. Zangvereen. „Voorwaarts”. Repetitie des avonds 8 uur in café „Voorwaarts”. Mannenkoor „Hollandia”. Repetitie ’s avonds 7 uur. Sted. Muziekkorps „Bolsward”. Gewone repetitie des avonds 8 uur in de muziek school. Chr. Gemengd Koor. Repetitie des avonds 8 uur in de Chr. School „Rehoboth”, Hengstepad. Zaterdag 8 Maart: Onderling Ziekenfonds. Contributie-afdracht ’s avonds van 5'/26‘/2 uur in „Ons Gebouw”. Maandag 10 Maart: „De Eeuwige Stilte”, ’s avonds 6 enS’^uur in „De Doele”. Dinsdag 11 Maart: Katholieke Sociale Actie. Vergadering des avonds 8 uur in het Vincentiusgebouw. Spr. Mr. Dr. Jan van Best. Gemengd Koor „Bolsward”. Repetitie van ’t Oratorium „Judas Macabeus”, ’s avonds 8 uur in „De Doele”. Woensdag 12 Maart: Boheemsch Vioolkwartet. Concert ’s avonds 8 uur in „De Doele”. Mijne Heeren. Toen men mij vroeg, deze openbare les met een enkel woord in te leiden, kwam mij, over deze opdracht nadenkende, den titel voer den geest, door Hildebrand ge bruikt voor zjjn toelichtend werkje op zijn «Camera Obscura”: Na vijftig jaar. Noodige en overbodige toelichting. Want mijne Heeren, hoewel de miui- mum-leeftijd voor onze Seniores-afdeeling 35 jaar is, knoopen zich onze gedachten over de nooden en behoeften van deze afdeeling veel meer vast aan den leeftijd van 50 jaar, die in ons medisch denken een rustpunt, een typische periode voorstelt, vooral sinds Prof. Wenckebach aan dien man een studie gewijd heeft, welke zonder twijfel veel beter geslaagd is, als die door een ambtgenoot gewyd aan de Vrouw van vijftig jaar. Hoe zou het ook anders kunnen. Maar, om nog jeugdiger personen niet af te schrikken, wil ik uitdrukkelijk naar voren brengen, dat de meerderheid onzer afdeeling dien leeftijd nog niet bereikt heeft en, dank zij het werken hier, dien leeftijd ook voorloopig niet zal bereiken. Aan den anderen kant is bier ook nog een veel ouder lid, die tot onze trouwste comparanten behoort en die het Vaderland getrouwe, want hij is ambtenaar, met onver droten blijmoedigheid zijn lichaam hier op krachten houdt. Het Bestuur, dat mij hier vroeg te spreken, meende dat deze toelichting noodig was. En wanneer wjj bedenken, dat in den Haag naar mijn weten één Seniores- afdeeling is, die ongeveer 35 leden telt, dan schijnt het inderdaad noodig. Maar ik ben van meening dat deze toelichting vrij overbodig is, en dat het voldoende voor moet zijn het werken gade te slaan. Dan toch zult gij zien dat in de rij meestal 1/J bestaat uit medici-menschen met een drukke practyk, die echter van meening zijn, dat zij die practijk niet beter kunnen dienen, dan dit uur er van af te nemen, om aan hun eigen gezondheid te werken. Overbodig ook, omdat, wanneer gij dit werk gezien zult hebben, gij begrepen zult hebben, dat hier geen sprake is van kunstenmakerij, van reuzenzwaaien e.d.g., maar dat hier verwerkt wordt een stel oefeningen, die een alzijdige lichaamsoefe ning geven, waar elke spier en elk orgaan van het lichaam zfjn voordeel mee kan doen, die binnen het bereik van een iegelyk liggen, welke zich met toewijding geeft en die, door hunne veelzijdigheid de doodelijke verveling missen, welke aan elk systeem van kamergymnastiek inhaerent is, en die de kamergymnastiek feitelyk tot iets abstracts maakt. Hier is inspanning, die tot vreugde wordt door het onderling werken en door den persoon van den leider. Hier is afwisseling tot in het oneindige. Hier is ontspanning van den geest, door het zich moeten richten op geheel andere dingen dan die van het dagelijksch leven. Hier is de rust, door het zich overgeven aan de leiding, zoodat wij ons weer voelen als schooljongens in de rij, met dit verschil, dat wij er niet op uit zijn, het den leeraar zoo lastig mogelijk te maken. Wanneer gij dit alles gezien zult hebben, dan moet gij met mij eens zijn, dat deze toelichting overbodig was. Maar is ten slotte ook deze gymnastiek voor U overbodig? Die vraag wil ik aan U zelf ter beant woording overlaten. Wanneer ik U daarbij help, hoop ik, dat gij mij verschillende onaangenaamheden zult willen vergeven. Ik zou U dan willen vragen, of gij misschien wel eens belachelijk snel kort ademig geworden zijt bij het naloopen van een tram. Of gij, bij het op of afspringen, nog dezelfde zekerheid hebt als eenigen tijd geleden. Of bet lang achtereen hoofdwerk ver richten U nog net zoo goed bekomt als vroeger. Of gij bij het stoeien met uw kinderen nog dezelfde lenigheid en onver moeibaarheid vertoont als vóór 10 of mis schien 5 jaar. Of al het eten U net zoo goed bekomt als vroeger, of dat gij, wanneer gij misschien eens een beetje meer gegeten hebt, dan gewoonlqk, daarvan een zwaar gevoel bespeurt, dat langer aanhoudt dan U aangenaam is. Of de drukte om U heen U nog even licht te verdragen is als vroeger. Of uw buik al een aanzwelling vertoont, dat gij, met uw toch zoo weinig eten, niet ver klaren kunt. Of het bukken, waar de klos garen die U vrouw onder het buffet neeft doen rollen, U nog net zoo’n geringe dienst voorkomt, als toen gij pas getrouwd waart. Of gij uw hart bok zoo voelt bonzen, soms, ’s avonds in bed, als gij misschien wat veel gerookt hebt. Of uwe natuurlijke verrichtingen nog dezelfde regel maat vertoonen, als waarop gij U vroeger beroemd hebt. Of gij nog evenals vroeger zonder eenig ge’oel van lichte duizeligheid uit de liggende houding in de slaande overgaat. Of uw pols misschien ook al eens een keertje extra slaat. Meent niet, dat ik U deze verschijnselen opnoem, om U er eenige van te suggereeren. Neen, ik noem ze op, omdat gy al deze bezwaren, zoo typisch voor den man van 50 jaar of daaromtrent, door het werken hier kunt voorkomen en kunt genezen. En gaat nu bij U zelf na, in hoeverre deze gymnastiek voor U overbodig is. De meesten uwer verkeeren in de omstan digheid, dat het leven hooge eischen aan U stelt, maar dat gij omgekeerd ook aan het leven hooge eischen stelt. Beide momenten maken, dat gij deze gym nastiek nog méér noodig hebt, dan anderen. Het is niet alleen de leeftijd die hier een indicatio, een aanwijzing is, het is ook de levenswijze, die, meestal zittend, met een minimnm van bewegingen, welke boven dien nog geheel vallen binnen de grenzen van de inspanning, U tevens stempelen tot sedentarius, dat is iemand, die gebrek aan beweging heeft. Laten wij tenslotte nog even nagaan, hoe nu deze gymnastiek opgebouwd is. Begonnen wordt met inleidende oefenin gen. De gedachten, vervuld van alle moge lijke beslommeringen, gericht op wereldsche zaken, moeten in een andere richting geleid worden. Uw aandacht moet hier uitgaan tot het lichaam. Er worden oefeningen in het gaan gemaakt, met onverwachte wendingen, met lichaamshoudingen. Dit zijn al oefeningen, die gij bij welke kamergymnastiek ook, niet kunt uitvoeren. Daar kunt gij rustig denken aan de suikerprijzen in New York, hier is dat onmogelijk, want op het oogenblik, dat gij uwe prognose voor morgen opstelt, loopt gij een ander tegen het lijf door uwe onoplettendheid. Ook dienen deze oefeningen om den bloedsomloop op te wekken en de ademhaling, opdat het lichaam eerst langzamerhand komt tot de groote inspanning, welke bij de nu volgende houdingsgymnastiek gevergd wordt. Hierbij komt het er op aan, de goede houding van het lichaam als eerste doelwit te nemen. Speciale oefeningen van rug- en buikspieren worden ingevlochten in alle richtingen wordt de wervelkolom bewogen. Het evenwichtsorgaan wordt eens aan ’t werk gezet en juist op het oogenblik, dat men denkt, nu is het welletjes commandeert de leider, kwartdraai rechts, links afmars- cheeren en de troep is weer in beweging om door snellere en minder krachtige bewegingen weer de noodige afwisseling tebre ngen. Thans komt het gelid tegenover het wandrek of een ander toestel, waaraan de hang beoefend kan worden, die voor de bewegelijkheid van de borstkas, voor de versterking van de schouderspieren toch van zoo groot belang is. Vervolgens wordt arbeidsgymn. verricht in den vorm van loopoefeningen. Want het lichaam verricht in ons dagelijksch leven te weinig arbeid en daardoor toch moet de stof wisseling aangezet worden. Van hoeveel belang dat is, ziet men in, wanneer men denkt aan de verschillende stofwisselings ziekten, waarbij telkens de stofwisseling te gering is. Dan komen onze Duitsche toestellen om daar vaardigheid, vlugheid van beweging, zelfvertrouwen te oefenen en eindelijk wordt besloten met springoefeningen of een bewegingsspel, waarbij men zich weer eens voelt als een knaap. Ik zou mijn eigen uitspraak over de overbodigheid van deze uiteenzetting logen straffen, wanneer ik nog langer doorging. En dus thans het bewijs overgelaten aan de oefeningen zelf. LXX1II. Terwyl ik heden Vrijdag 29 Februari, dus op den schrikkeldag, bezig ben iets bijeen te zoeken voor een artikeltje, geschikt voor de krant, begint het me daar hoe langer hoe meer te sneeuwen. De schrikkel dag Werd ten laatste een schrikkelijke dag, het werd een sneeuwstorm van heb ik jou daar. Voor eenige weken heb ik er van af gezien (omdat het toen begon te dooien) meer van den winter te zeggen, nu heden de winter nog in vollen ernst ons bezig houdt, meen ik met den tijd mee te moeten gaan en dus weer op te rapen, wat ik in Januari heb laten liggen. Toen deelde ik mee dat Januari en vooral Februari van 't jaar 1870 ons volop winterpret schonken, van 2, ja 3 hard rijderijen destijds maakte ik melding, doch nu mag ik er aan toevoegen dat ook het einde van 1870 weer winterkoude mee bracht. Op 29 Dec. werd zoo vind ik aangeteekend op de gracht bij de Sneekerpoort een hardrijderij van mannen gehouden. In Januari en Febr. volgden er meerdere wedstrijden, echter, omdat die bij 't jaar 1871 behooren, laat ik die nu onvermeld. Doch aan die van 29 Dec. mag ik even herinneren, want toen schitterde een hard rijder boven allen uit. 't Was Ui be van Djjk van Gauw, die Woensdag 27 Dec. te Heerenveen, den volgenden dag te Leeuwarden en des V-^jdag hier te Bols ward den prijs telkens met gemak behaalde. Bij de prijsuitdeeling des avonds in «De Doele” werd den stoeren rijder dan ook uitbundig lof toegezwaaid, 'k Mag er nog aan toevoegen, dat de andere hardrijders minder met Ulbe op hadden, ’t kwam al spoedig zoo ver dat, waar hij zich aan meldde, anderen zich terugtrokken. Ook de toeschouwers hadden later niet meer bet volle genot van het bijwonen eener rijderij, want de echte felle krijg was er met meer, zei men. 'k Hoop later en dus den a.s. winter, want nu verlangen we reeds te sterk naar lenteweer meer over Ulbe van Dijk en de rijderijeo alhier te vertellen, nu zal ik de vermelding van den wedstrijd van 29 December besluiten met de mededeeling van een droevig ongeval. Bij dit ijsfeest waren met het fraaie weder en daar er een flinke som als prijs was uit geloofd, een massa menschen getuige van den prijskamp en ook des avonds, ja zelfs des nachts was het in «De Doele” stampvo), want toen veel meer dan nu nog, volgde op een hardrijderij steeds een avondfeest met bal in de zaal. Dien avond was o.a. ook tegenwoordig een gezelschap uit Kims- werd en wel de heer J. Anema met zijn broeder, twee dochters en een vriend. Na in gepaste vrooljjkheid het ijsfeest hier te hebben meegemaakt, keerden ze met de arreslee huiswaarts. Onderweg geraakte men door het schemerachtig licht op een hoek uit het midden der baan en botste de slee tegen een paal, zoodat bet voertuig onderst boven kantelde. De bestuurder Anema werd een eindweegs meegesleurd en bekwam tevens zulks een hoofdwonde, dat hij na eenige dagen van vreeseljjk lijden bezweek. Zyn broeder en beide jonge dames waren er zonder noenaenswaardig letsel afgekomen, doch de vriend H. P. Roorda, die mee huiswaarts keerde, kreeg een gebroken schouder. Het was mijn plan nu iets te laten volgen over vroegere strenge winters, maar bij nadere overweging komt mij die lange Ijjst minder interessant voor, ’k Wil mij daarom bepalen tot eenige namen van personen, die zich in hun tijd beroemd maakten door hun prestaties op de schaatsen. In de eerste plaats dient dan genoemd te worden Pieter Koopmans, burgemeester onzer stad, die in den strengen winter van 1763 op ’64, te Leeuwarden een ver gadering bijwoonde van de Staten en over heidspersonen. Hij kreeg de vereerende opdracht een brief der Staten aan Stad houder Willem IV in den Haag te over handigen. Die brief bevatte de voordracht van te benoemen burgemeesters (ook zijn eigen benoeming stond er mee in verband) en onze stoere Fries bond den volgenden morgen te 6 ure de schaatsen onder, zette koers naar Stavoren, stak de Zuiderzee over op Enkbuizen toe en daarop langs de Hollandsche binnenwateren naar de BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Bolsward brengen ter openbare kennis, dat op Donderdag 6 Maart a.s., zal worden overgegaan tot den publieken verkoop van groen iepenhout, geschikt voor stek- en hekpalen, darn- leggers etc. De verkooping begint bij de Sneeker poort, des voormiddags om 11 uur. Burgemeester en Wethouders voornoemd, S. J. PRAAMSMA. De Secretaris H. HAITSMA. Bolsward, 28 Februari 1924. Residentiestad. Hij volbracht de opdracht en nam terstond weer den terugweg aan, niettegenstaande hjj op de Friesche meren langer dan een uur verdwaald geraakte, arriveerde hij toch 's avonds 9 uur te Leeuwarden. Op een der vroeger hier gehouden ten toonstellingen waren door de Familie Peere- boom ter opluistering en als een stedelijke bijzonderheid de schaatsen, waarop deze burgemeester Koopmans die tocht volvoerde, ingezonden. 'k Heb in eenige catalogie gezocht naar die inzending, echter vond ik niet wat ik verlangde, maar toch herinner ik mij, persoonlijk bij die gelegenheid de schaatsen gezien en bezien te hebben. Elega'nt gelijk er nu uit Ruiters scbaatsen- fabriek komen, waren ze niet: het waren breede ijzers in stevige eikenhouten gevat, ze getuigden van de oude degelijkheid. Wel aardig vind ik het hier ook melding te maken vau een anderen Fries, n.l. Reinder Reinders van Joure. Deze bracht dienzelfden winter van 1763 een brief van den Stadhouder uit den Haag naar diens Moeder te Leeuwarden, welbekend onder den naam Mar(jke-Moei. Hij vertrok des morgens 8 uur uit ’s Gravenhage en legde den weg van bijna 40 uren gaans zoo vlug af, dat hij des namiddags half vijf op de gracht te Leeuwarden reed en de menschen verbaasd deed staan, boe netjes h(j onder het rijden zijn naam met de schaatsen in het ijs kraste. Zie zulke heldendaden trokken bijzonder de aandacht en zijn daardoor ook in her innering bewaard gebleven, tot zelfs in onze tijden, ’k Mag hier ook'even uit den ouden tijd ophalen, wat men vertelde van Kornelis Ynses te Knbaard. Toen op zekeren winterdag de vrouw zei: «Wel stom, nu heb ben we geen mosterd straks bij onzen maaltyd” antwoordde haar man: «Dan haal ik ze even uit de stadEn juist toen de vrouw de aardappels te vuur zette, stoof hij de vaart langs naar Bolsward. En zie, toen de aardappelen gedraagd konden worden, was hij met den mosterdpot reeds terug. Er zijn meer van die oude verhalen, misschien iets opgesmukt maar toch getui gende van heldendaden op de schaatsen, 'k Zal er maar niet meer van meedeelen omdat ze niet direct onder de rubriek «Oud- Bolsward” zijn te brengen en over Roode Atze van Terzool, Pier Stornebrink van Wytgaard, Trijntje Uiltjes van Ureterp en meer anderen moet ik zwijgen. Wel dient nog in mijn overzicht opgenomen te worden dat omstreeks 1810 hier te Bolsward beroemd was om «schoontijden” Mejonk- vrouw Lycklama a Nijeholt. Als zij reed, had ze de geheele breedte der gracht noodig, en 'k vind van haar opgeleekeud, dat men eens op bepaalde afstanden eenige zakdoeken langs de baan legde, maar onder ’t rijden weg raapte zij ze telkens met een zwierigen zwaai op, om te toonen dat ze op schaatsen het evenwicht wist te bewaren. In een vroegere schets (no. XLVIII), toen i k beschreef den el fstedentocht on zer stad- genooten P. Dikhoff en S. 8. v. d. We(j, op Zaterdag 11 Januari 1868, is terloops ook gesproken boe in vroegeren tijd een zekere Pier van Bolsert reeds de elf steden in één dag bezocht en dat er toen een gedichtje iiï de mode is geweest. «Van Pier, die de elf steden In één dag is rond gereden, Toen at zijn maal met vreden Te Bolsert in den «Oliekoek" Bij Vetlap van der Hoek.” Bij deze opgaven moet ik het nu laten, *k zou te veel plaatsruimte vragen wilde ik meer opdisschen. 't Is wel opmerkelijk, dat gedurende al de uren, die ik aan het samenstellen dezer schets bezig was, er dikke sneeuwvlokken vielen. Ik hoop dat, wanneer deze regels onder de oogen der lezers komen, de boel is weggedooid en dat dan ook voor dit seizoen de winter voorgoed opstapt. Gegroet,

Bolswards Nieuwsblad nl | 1924 | | pagina 1