iDD Officieel Orgaan der Gemeente Bolsward larl nek, No. 22 Woensdag 19 Maart 1924 63ste Jaargang jd, Officiëele Advertentiën. OUD-BOLSWARD. DE Brieven en stukken voor de Redactie en Administratie, opgaven van advertentiën enz., te zenden aan het Bureau van Uitgave: Firma B. CUPERUS Az. te Bolsward - Telefoon No. 4 in enz. WEEK-AGENDA. □f DE PHOTOGRAFIE. 1 ROEPING. SMART. LIJDEN. BEVOLKING. Advertentieprijs: 10 cent per regel. Bij contracten aanmerkelijke korting. Dienstaanbiedingen, Koop- en Verkoopadvertentiën, Personeelaanvragen, enz., enz., van 15 regels 50 cent. Iedere regel meer gewoon tarief Verschijnt Woensdags en Zaterdags Abonnementsprijs franco per post 62‘/2 cent per 3 maanden Advertentiën voor dit blad worden gratis geplaatst in „Wonseradeel”, Makkumer Courant en „Hennaarderadeel”, welke bladen door geheel Wonseradeel en Hennaarderadeel geregeld huis aan huis worden bezorgd. ZOMERTIJD. Toelating leerlingen tot de O.L. scholen I en II. VERPACHTINGEN. DE PINGUÏNS. Bolswardsche Courant Knife en Iliee fa. H. C. de Haas voorbij het brugje van den slapende menschen, .M, 08 ie Een leerling is de mensch, De smart zyn school ter goede, En niemand kent zichzelf Die niet geleden heeft. Alfk. de Musset. dat jaar den beer (0,90. noge- als n om enz., cor- wen- aan- begin iding. m- en !8- lw ,n d te te Geheel zonder lyden te zyn, is geestelijk ongezond. Een zekere dragelijke mate daar van moet men volstrekt niet tot iederen prijswillen wegnemen. Ze bewaart voor bederf. 0. Hilty. Burgemeesteren Wethouders van Bolsward herinneren ingezetenen aan hunne verplich ting tot het doen van aangifte ter gemeente secretarie van verhuizing binnen degemeente. Den ingezetenen raden wy in eigen belang aan, van plaats gehad hebbende verhuizingen alsnog ten spoedigste kennis te geven. N.B. Op overtreding is straf gesteld van ten hoogste veertien dagen hechtenis of geldboete van ten hoogste honderd gulden. Burgemeester en Weth. van Bolsward, 8. J. PRAAMSMA. De Secretaris, H. HAITSMA. vele mals: wet- i den wing tegen ding, istra- stel- ding, blad post deze ons beiden, Deze en eenige andere soorten bevolken de zuidelijke zeeën; zij zwemmen uitmun tend en duiken zeer goed, doch bewegen zich op het land bij een opgerichten gang zeer langzaam, terwijl zij zich vlug kunnen voortspoeden, wanneer zij met de borst over den grond glyden en daarbij met vleugels en pooten werken. Zy voeden zich met visschen, weekdieren enz. Gedurende den broedtijd komen niet alleen de wijfjes, maar al de vetganzen aan land en vormen er talrijke scharen, waarin deze vogels zich volgens den ouder dom rangschikken. Voor hunne eieren graven zy veelal diepe holen, welke door onderaardsche gangen met andere holen gemeenschap hebben. Andere broeden in droge laagten en bouwen hunne nesten dicht bij elkander. De eieren zijn groen en blauw gevlekt en worden zorgvuldig bewaakt, omdat de grootere soorten gaarne eieren rooven. Deze zyn zeer goed van smaak, maar het vleesch der ganzen is een slecht voedsel. ipgeorganiseerden” amateur-fotografen, verschillende den naam van O dat ik mensch ben, mensch zooals jij, mensch allebei. Dragend de smarten van sterven en leven, dragend de wereld en liefde gaan geven, mensch allebei. O dat wy samen de waan gaan verscheuren, zwak zyn doet treuren, O dat wij, samen kracht gaan uitdragen, werelden door - en kunnen niet klagen - ’t Levenslicht beuren. Hoog over wereld en stijgend* menschen, dragen wy God en Zijn liefden en smart uit tot de wereld en 's menschen hart. Burgemeester en Wethouders der ge meente Bolsward maken bekend, dat de wettelijke tijd met ingang van 30 Maart a.s. met een uur wordt vervroegd, in dier voege, dat wanneer de openbare uurwerken twee uur voormiddags aanwijzen, het geacht wordt drie uur te zijn. Burgemeester en Weth. van Bolsward, 8. J. PRAAMSMA. De Secretaris, H. HAITSMA. een bekend Burgemeester en Wethouders der ge meente Bolsward brengen ter openbare kennis, dat de toelating van leerlingen zal plaats hebben op Dinsdag 1 April 1924. De aangifte behoort te geschieden op Woensdag 26 Maart a.s., des namiddags van 45 uur in een der lokalen van school I in de Kerkstraat, onder overleg ging der vaccinebewyzen. O dat ik mensch ben, mensch zooals jij, mensch allebei, diep in Zijn kracht als een eeuwigheidskind Smarten en vreugden vergaan als de wind. God is nabij. Wij twee ineenen en God om nimmer te scheiden, Zien wij Hem niet in den dag en in nacht, Hebben wij Hem niet ten offer gebracht al ons klein lijden. O dat ik mensch ben, mensch zooals jij, mensch allebei Blij te getuigen van eeuwigheidsvuur, ’t Woord te gaan heffen gouden en puur, Mensch weet u vry. Menschenkind kom, God is nabij in duister en lichten, brandend en vlammend uit onze gezichten, brekend en levend in onze gedichten: God is alom. Leven, o heerlijkheid, glans en genade, leerend te gaan ongewetene paden Licht zijn gezicht niet - immer te raden - duister doorschijnend? God wekt de daden. Doet hen die treuren ’t levenslicht beuren, God is naby Mensch maak u vrij. Wybrand G. Reddingius LXXV. In Maart 1871 werd door de heeren T. H. en J. H. Kingma te Makkum aan vraag gedaan om den grond by de St. Jans- poort, voorheen als aschland gebruikt. Dat terrein tusschen de stadsgracht en den vyver was, dat zag men in, of eigenlijk dat kon men ruiken, te dicht by de be bouwde kom om te dienen voor bergplaats van faecaliën en toen daar binnen by de brug de gasfabriek zou komen, een inrichting die ook nog al geur verspreidt, vond men noodig dat dit niet kon blijven de plaats der gemeente-reiniging. Daarom ging dat bedrijf verhuizen; het kwam bij de Lange brug, dus aan den trekweg by de Har- lingervaart. Maar het oude terrein was geschikt gelegen bij de poort aan weg en vaart en daarom vroegen Gebrs. Kingma het aan voor de stichting van een Stoom- oliefabriek. Nog in dezelfde maand werd dat plan door den Raad goedgekeurd en na eenige onderhandeling over de conditiën, den toegangsweg enz. werd in de Raads vergadering van 22 April voor notificatie aangenomen waarin het terrein op grond- pacht van de gemeente werd overgenomen. En toen is daar gebouwd de bekende fabriek en sedert is in onze stad gevestigd het omvangryk bedrijf, dat zich nog steeds uitbreidt. Een tweede aanteekening van geeft aan het overlyden van 8. Deinum, sedert 1852 hoofd aan de Tusschenschool. Een niet lange, maar hevige ziekte maakte aan zijn werkzaam leven een einde. Hij bereikte den leeftijd van 54 jaren en zyn versterven werd ten zeerste betreurd door leerlingen, oud-leer- lingen en allen die den bezadigden man hadden leeren kennen pn waardeeren. Van hem lees ik deze beoordeeling»Hy was wakker op zijn post; trouwe plichtsbetrach ting was zijn streveneenvoud, het kenmerk van het ware, was zijn wezenhij vroeg niet, wat de menschen zeiden, maar hield rekening met plicht en geweten”. Ik meen hier dadelyk te moeten by voegen, dat de heer M. van der Feen, hoofd der Armenschool, verzocht om overgeplaatst te worden haar de Tusschenschool. De Raad heeft dit verzoek toegestaan en voor hoofd der Armenschool zijn toen sollici tanten opgeroepen. Uit het tal van ge gadigden werd, na gehouden vergelijkend examen, een tal opgemaakt en daaruit werd no. 1 der aanbeveling de heer H. Groenier, eerst te Veendam, maar tydens den duur dezer sollicitatie, verhuisd naar Harlingen, benoemd. En wij Bolswarders weten allen, dat de heer Groenier an als Hoofd der Voor het plaatsen van advertenties bevelen wij ons blad bij H.H. bestuurders van ver- eenigingen aan, terwijl wij hen tevens attent maken op ons adres voor de levering van alle soorten vereenigings-drukwerk als convocatie-biljetten, reglementen, diploma’s, programma’s, tekstboekjes enz. enz. FIRMA B. CUPERUS Az. Woensdag 19 Maart: F.C.A. en B.V.C. Gecombineerde ledenverg. ’s avonds 8 uur in café Hoekstra. N.V., afd. Bolsward. Vergadering ’s avonds 8 uur in café „Voorwaarts”. Geheelonth.-Jeugdorganisatie „De Hoop der Toekomst”. Vergadering ’s avonds 6 uur in „Ons Gebouw”. Schaak- en Damclub „Westergoo—Tavenu”. Speelavond eiken Woensdag. Aanvang kwart voor acht uur in „Ons Gebouw”, leeszaal, boven. Bibliotheek St. Vincentiusgebouw, ’s avonds van 7--8 uur. Biljartclub „jan Wiemers”. Speelavond des avonds van 7—11 uur in café Gaarmann. Donderdag 20 Maart: R.K. Zangkoor. Repetitie ’s avonds 8 uur in café Slippens. Lezing met lichtbeelden over Noorwegen des avonds 8 uur in „De Doele”. Volksonderwijs. Jaarvergadering des avonds 8 uur in café Hoekstra. Jeugd-Tempelieren. Vergadering des avonds 8 uur in café „Voorwaarts”. Verkooping van een Burgerhuis door notaris D. Feitsma des avonds 7 uur in café „Den Hof van Holland”. Vrijdag 21 Maart: Zangvereen. „Voorwaarts”. Repetitie des avonds 8 uur in café „Voorwaarts”. Mannenkoor „Hollandia”. Repetitie ’s avonds 7 uur. Sted. Muziekkorps „Bolsward”. Gewone repetitie des avonds 8 uur in de muziek school. Chr. Gemengd Koor. Repetitie des avonds 8 uur in de Chr. School „Rehoboth”, Hengstepad. Bolswardsche Biljartclub. Speelavond des avonds van 7—11 uur in het clublokaal „De Doele”. Zaterdag 22 Maart: Ambachtsteekenschool. Jaarlijksche Tentoon stelling des nam. van 3—4'/2 uur en des avonds van 7—S’/z uur in het Teeken- lokaal der Rijks-Zuivelschool. Onderling Ziekenfonds. Contributie-afdracht ’s avonds van ö'/z—6'/z uur in „Ons Gebouw”. Dinsdag 25 Maart: Gemengd Koor „Bolsward”. Repetitie van ’t Oratorium „Judas Macabeus”, ’s avonds 8 uur in „De Doele”. Bolswardsche Biljartclub. Speelavond des avonds van 7—11 uur in het clublokaal „De Doele”. Zwemschool „Bolsward”. Jaarverg. ’s avonds 8’/z uur in „De Wijnberg”. Burgemeester en Wethouders van Bols ward, zullen op Woensdag 26 Maart a.s., des voormiddags te elf ure, ten Stadhuize publiek verpachten: het recht van het bevisschen van de wateren der gemeente voor ’t jaar 1924/25 in de perceelen: 1. de geheele gracht om de stad (uit gezonderd het Kruiswater) met de Hart- werder vaart; 2. de Harlingervaart en de Leeuwarder- vaart vanaf de Lange brug tot de Stads gracht; 3. de Sneekervaart en het Kruiswater; en verder des voormiddags ten half twaalf ure bij inschrijving en opbod verhuren voor bet jaar 1924, de volgende perceelen grasgewas 1. van den kunstweg van Bolsward naar Harlingen, strekkende vanaf de Harlin- gerstraat tot aan de scheidingssloot aan de Oostzijde van de tolgaarderswoning even voorbij de Groote Klaver onder het behoor der gemeente. Het stukje bouwland aan de opreed naar de Kleine Klaver, is niet in de huur begrepen; 2. van den weg van Bolsward naar Hichtum, loopende van de zoogenaamde Oude Steden tot aan de grens bij Hichtum; 3. van den Stadswal van de Sueekerbrug voorbij de kolk bij de gasfabriek tot de Harlingerbrug, het terrein van de muziek tent en het grasgewas van de Oude Steden voor het huis van Y. Ykema; 4. van de Cnossenlaan vanaf de Sneeker- brug tot even tuinbouw; 5. van den trekweg vanaf de Franeker- straat tot de Gronsertille; 6. van den trekweg BolswardLeeu warden van de Burgwerderpyp tot de Krommezijl; 7. van de Krommezijl tot Waeksenserzet; 8. van de Waeksenserzet tot de voor malige tille no. 23; 9. van de voormalige tille no. 23 tot Pijphorne (Bolswarderbrug). Conditiën liggen ter Secretarie ter inzage. Bolsward, 18 Maart 1924. Burgemeester en Weth. voornoemd, 8. J. PRAAMSMA. De Secretaris, H. HAITSMA. De kinderen moeten om toegelaten te kunnen worden, den leeftijd van 51/2 jaar bereikt hebben, dus geboren zyn vóór of op 1 October 1918. Burgemeester en Weth. van Bolsward, 8. J. PRAAMSMA. De Secretaris, H. HAITSMA. In de ook hier ter stede vertoonde film »De eeuwige stilte” hebben de vele bezoe kers kennis kunnen maken met een bij zonder soort vogel n.l. de pinguin. Omtrent deze vogel hieronder eenige bijzonderheden. Pinguins of vetganzen zyn vogels, die tot de familie der duikers (Alciuae) behooren. Zij onderscheiden zich door een min of meer langen, rechten, saamgedrukten en gegroefden snavel, door korte, neerhangende, slechts met schubvormige vederen bedekte vleugels, zeer korte pooten, platte teenen en volkomene zwemvliezen tusschen de voorteenen. De pinguins bewonen de zeeën van het zuidelyk halfrond tusschen 30 en 75 gr. Z. B. en bezoeken het land alleen gedurende den tijd van broeden. De eigen lijke vetgans is ongeveer een Nederl. el lang, heeft een vrij langen, aan de spits gekromden snavel, tot aan de teenen be vederde pooten, is aan den kop en keel zwart, op den rug donkergrijs, van onder wit met een donkergele streep aan de zijden van den hals, een zwarten, aan de punt gelen snavel en donkerbruine pooten. Zou er wel iemand zijn in de beschaafde landen, die niet op een foto staat? vraagt Haka in de N. P. Gr. Crt. Zoo ja, zegt hij dan verder, dan zullen het er weinigen zijn. Want het fotogra- feeren is zoo algemeen geworden, dat menigeen een eigen toestel heeft en zich in zyn vrijen tijd bezig houdt met het portretteeren van familieleden en kennissen, of, zoo hij een heel goed amateur is, van natnurtafereelen en anderszins. Er zyn zelfs in onzen tijd vereenigingen van waarvan er Daguerre” dragen. Niet ten onrechte, want het was deze, die uitvond de kunst, om de beelden in de camera te bestendigen. Alvorens hiervan iets te vertellen, moet eerst worden meegedeeld, wie de eigen- lyke uitvinder van het fotografeeren was. Voor ongeveer drie en een halve eeuw geleden, leefde in Italië een zekere Jean Baptiste Porta, een natuurkundige van naam. Hy was het, die de camera obscura uitvond. Men verkreeg, door de plaatsing van een bolle lens voor een opening, in een der wanden van een gesloten doos, op een scherm, dat tegenover de lens geplaatst was, een juiste afbeelding van alle om ringende voorwerpen. In een klein bestek teekende zich met buitengewone nauw keurigheid, het veranderend tooneel, het wisselend voorkomen van het landschap buiten de doos. Maar deze zoo volkomen schilderijen waren niet dan vluchtige indrukken, die in een helder daglicht geheel verdwenen. Men was, wat men zoo graag wilde, niet in staat, die beelden blijvend te maken, al zocht men er nog zoo naar. Dat was zeer spytig, want men voelde wel, dat deze uitvinding niets beteekende, wanneer de beelden niet bleven bestaan. Evenwel was men na drie eeuwen nog even ver. Wel hadden een natuurkundige en een scheikundige, resp. Wedgwood en Davy, alle pogingen aangewend door gebruik te maken van de verandering, die sommige zilverzouten ondergaan, als zij aan de werking van lichtstralen worden bloot gesteld, maar geen van beiden slaagde in zijn pogingen. Alle hoop was verdwenen, toen eens klaps het gerucht zich verspreidde, dat de man was gevonden, die had uitgevonden de kunst, om de beelden in de camera te bestendigen. Die man was Daguerre, Fransch natuurkundige. Het was een schitterende overwinning van de wetenschap en allerlei mogelijk heden werden door deze uitvindingen ge opend. Het bleek weldra, dat men niet ver keerd had gezien want er kwam een reeks van verbetertngen in de Daguerretype, zooals de kunst werd genoemd. Toen de eerste voortbrengselen daarvan bekend waren, kon men zich nauwelijks voorstellen, dat zy voor verbetering vat baar waren. Maar, zooals gezegd, dat duurde niet lang, daar, na de eerste verbetering, men inzag, dat er meer te verbeteren viel. Zoo een verbetering, dat daarby verge leken de eerste voortbrengselen maar ruwe schetsen genoemd mochten worden. Het eigenlyke fotografische beeld, dat vroeger zoo teer en los was, dat een kind het kon wegblazen, werd weldra volkomen blijvend gemaakt. De metaalspiegeling, die het scboone voorkomen der beelden zoo zeer benadeelde, werd voor het grootste gedeelte vermeden, terwyl het beeld in fijnheid en zuiverheid won. Een dunne metaalhuid, van goud of koper of zilver, electrotechnisch op de Daguerreotype nedergesiagen, verbeterde zyn tinten kleur aanzienlijk en het gebruik van zoogenaamde gevoeligmakende zelf standigheden, verkortte de blootstelling aan het licht, die vroeger een kwartier duurde, tot op eenige seconden. De fotografie kwam weldra in een geheel nieuw tijdperk. De wensch, zoo dikwijls uitgesproken, om fotografische beelden op het papier te doen vervaardigen, werd geheel en al vervuld en de vinding van onberispelijke voorschriften, ter uitvoering van de fotografiie op het papier, was een nieuwe schrede voorwaarts op den weg naar belangrijke ontdekkingen. Daarna kwam de methode der vergroo- tingen en verkleiningen, die toeliet een beeld dermate te vergrooten en te ver kleinen, dat het een groot schilderij wordt maar ook kan afgebeeld opeen... speldeknop. Ten slotte voegde zich bij deze reeks wonderbare uitvindingen een gelukkige vereeniging van de galvanoplastiek met de fotografie, waardoor men in staat werd gesteld, naar fotografiën, koperplaten een zoodanige bewerking te doen ondergaan, dat zy even als gegraveerde metaalplaten afgedrukt kunnen worden en de afdruk kende fotografiën met groote nauwkeurig heid weergeven. Wij zien in onze dagen tot welke hoogte deze kunst reeds gekomen is en wie zal zeggen voor welke verrassingen wy nog komen te staan. Niets is op dat gebied onmogelyk, naar het schijnt. We behoeven niet in den breede te gaan toelichten, wat met de fotografie is bereikt. Niet alleen hebben wij de portretten van onze dierbaren, wanneer zij ver van ons verwijderd zijn, of wanneer zy door den dood van ons zijn weggenomen, maar ook bewijst deze kunst der politie groote diensten door het opsporen van misdadigers van wie zij de afbeelding in bezit heeft. Denk verder, om maar niet meer te noemen, aan de geïllustreerde bladen, die ons het wereldnieuws in beeld vertoonen of ons mooie, kunstvolle reproducties geven van schilderijen van onze groote meesters, toen ons land, hoe klein eok, zoo groot was in Europa. Kortom, de kunst van fotografeeren heeft zoo een groote beteekenis verkregen, dat het ons een onmogelijkheid schijnt, die te kunnen missen.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1924 | | pagina 1