Officiéél Orgaan der Gemeente Bolsward N ïitte D >en :en H No. 24 Woensdag 26 Maart 1924 63ste Jaargang 1AK IRD Officiëele Advertentie. OUD-BOLSWARD. a rd n, s, s, z. I j I Brieven en stukken voor de Redactie en Administratie, opgaven van advertentiën enz., te zenden aan het Bureau van Uitgave: Firma B. CUPERUS Az. te Bolsward - Telefoon No. 4 C. A. B. Ambachtsteekenonderwijs. S&22S is de lente sn en 2 4 9 4 0 'aatste 2HTE maar nheid. V, als: ije- en Have Snij- 'n alle peren, n fijne gprijs. AZIË. J, L ij nd, ;de d. «1. ITEN nd. Advertentiën voor dit blad worden gratis geplaatst in Makkumer Courant en „Hennaarderadeel”, welke bladen door geheel Wonseradeel en Hennaarderadeel geregeld huis aan huis worden bezorgd. Advertentieprijs: 10 cent per regel. Bij contracten aanmerkelijke korting. Dienstaanbiedingen, Koop- en Verkoopadvertentiën, Personeelaanvragen, enz., enz., van 15 regels 50 cent. Iedere regel meer gewoon tarief „Wonseradeel”, vorderd tot de 2e klas n.l.: Minze Roode, Hessel Westbroek, Doede Postma, Burgwerd, Baard Steven», Siebren Kroli», Catrina» v. d. Zee, Johannes Brouwer Westhem, Leo Graafsma, Joseph Visser, Foeke Rijp ma, Dirk Lammertsma, Auke Vlagsma, Corn. Lammertema, Klaas v.d. Heide, Folkert Algera, Tjipke Haitsma en Jentje Bonnema. 3 leerlingen niet bevorderd. 2e klas. 9 van de 11 leerlingen be vorderd tot de 3de klas en wel: Sjoerd Huitema, Riemer Haarsma, Gerard Jorrit- sma, Matheus Elzinga, Rients Elzinga, Jentje Bekema, Blauwhuis, Sijbren Bangma, Anthonie Timme en Jacob Flameling. 2 Leerlingen niet bevorderd). 3e Klas. 12 van de 13 leerlingen be vorderd tot de 4e klas en wel: Lieawe v. Anholt, Ruard Brouwer, Lammert Roode, Klaas Statema, Simon Terpstra, Jan Teeren- stra, Gerrit Teerenstra, Bouke Teerenstra, Ane Beswerda, Willem v.d. Wal, Romke Bijlsma en Jan Vlagsma. Niet bevorderd 1. een mooie verbetering dat de geheel is ondergebracbt in de hield bij den aanvang der vergadering, was een knap stak werk. Duidelijk deed hy aitkomen dat onze tijd eischt samenwerking, door eendracht sterk en vooral voor Bols ward, dat reeds op zooveel gebied in het gedrang komt, geldt dit. Daarom zei hij moeten wy zorgen, dat er een vereeniging komt die zich zal kunnen meten met andere plaatsen en hiervoor zullen wij werken, niet alleen omdat wij gevoelen voor de voetbal sport, maar ook in het belang van Boltward. Dit laatste is niet overdreven, maar wanneer wij zien dat men Zondags steeds meer en meer uit Bolsward trekt naar Sneek, om daar de wedstrijden bij te wonen, dan zeggen wy' is het onze plicht als Bolswarders te zorgen, dat de menschen hier kannen blyven. Het geld moet in Bolsward blijven, er gaat al genoeg uit. Wij moeten er op werken dat de menschen hier komen om spannende wedstrijden te zien en daarom moet er een sterke club komen die zich zal kannen laten gelden. Wy weten dat er groote bezwaren komen, want vooral het terrein is een kwestie van zorg, maar Bolsward moet zich niet meer laten afschrikken door bezwaren, wy moeten bestaan bleven op sportgebied. Allen die aanwezig waren, waren het hiermede eens en zoo werd dus Woensdagavond de oude vereeniging F.C.A. die reeds jaren de eer van Bolsward op het groene veld, het een jaar met meer, ’t andere met minder succes, heeft hoog gehouden, ontbonden. De nieuwe vereeniging B.V.C. die een drietal jaren, met jong vuur bezield, steeds kampioen wist te worden, ook zij werd ontbonden en alle leden van beide clubs traden direct toe tot de nieuwe sportvereeniging C.A.B. De heeren R. v. d. Meulen, J. Wij ma, G. Dykstra, H. Huisman en J. v. d. Oever, zullen de nieuwe vereeniging besturen en de C.A.B. zal Koninklijke goedkeuring op hare statuten aanvragen. Het bestuur laat er geen gras over groeien en reeds zagen wy Zondag twee proef elftallen in het veld. Het weer was slecht, maar ondanks de regen, zat er vuur in, hetwelk trouwens niet behoeft te ver wonderen, want ieder zal gaarne in het hoogste elftal willen spelen. Zoo begint dus op voetbalgebied een nieuwe periode voor Bolsward; alle spelers zijn bezield met de beste voornemens voor de nieuwe combinatie en reeds worden pogingen gedaan, hier Zondag een N.V.B. club uit Meppel of Leeuwarden te krijgen. Ongetwijfeld zal door deze combinatie de belangstelling meer gaan toenemen en wy gevoelen ons ook op sportgebied wel zoo goed Bolswarder, dat wij hopen, dat de nieuwe club met veel succes onze plaats zal verdedigen. Maar toch is 't een niet tegen te spreken feit, dat de winter nu voorbij is, zelfs al roert Maart nog eens zijn staart, dat met het lengen der dagen de zon grooter kracht krijgt, steeds meer warmte geeft, en dat, soms vroeg, soms laat, het mooie, het bloeiende, het ryker jaargetyde moet komen! En als dat gekomen is, waar is het dan heerlijker dan in de vrije natuur; wat is dan mooier dan te zwerven over weiden en velden, of te dwalen door de bosschen? Voor onze kinderen komt nu ook weldra de tijd, dat zy weer bloemen kunnen gaan zoeken. Op school zingen zij al: ^Lieflyk voorjaar, kom, o kom! Strooi uw bloemen aller wege...” Ja, wie herkent in lente niet z’n eigen jonkheid? O, de lente van het leven Was zoo zalig, was zoo zoet! Vreugde en zegen schonk zij immer; Bange zorgen gaf zij nimmer; Alles wal zij gaf was goed. Jaargetijden wiss’len telkens, Door het wijze Godsbestuur; Ook ons leven volgt die orde. Eu het jeugdig groen verdorde Door des zomers blakend vuur. Wèl hem dan, wien by ’t genieten Van hetgeen zijn leeftijd biedt, Tevens nog een blij herdenken Van hetgeen zijn jeugd mocht schenken Zonder wroeging, overschiet! Ja, de jeugd is 't beeld der lente, Ouders! en gy ziet die jeugd Aan uw zorgen toevertrouwen, Om ze in kennis op te bouwen, In verstand en reine deugd. Wederom hebben wij de tentoongestelde werkstukken van de leerlingen die boven genoemd onderwys volgen bezichtigd en wederom hebben wij ons overtuigd van het groote nut dat deze instelling heeft voor den toekomstigen vakman, en vooral in een plaats als de onze waar geen Am bachtsschool is om de jongens de zoo nood zakelijke theoretische opleiding te geven.. Wanneer de leerlingen de lagere school verlaten en direct bij een ^baas” in den leer komen, dan zal deze patroon natuurlijk zyn best doen den jonggezel op de hoogte te brengen van het vak waarin bij voortaan werkzaam zal zyn. Dit is ook een ver- eischte, want de patroon heeft in doorsnee ook geen knecht uit filantropie, neen een knecht heeft slechts dan waarde voor den patroon wanneer hij het werk dat hij ver richten moet, in alle onderdeelen kent. En het is voor den knecht een groot en nooit genoeg te waardeeren bezit, wanneer hij iets meer weet dan hem dagelijks te pas komt. Wanneer een schilder niet alleen in staat is om een huis wat op te knappen, maar bovendien een ontwerp voor een pakkend reclamebord weet te maken is dit voor knecht zoowel als patioon prettig. En wanneer een timmerman niet alleen uiterst vaardig zijn gereedschap weet te hanteeren, maar daarnaast eenvoudige teekeningen op papier weet te stellen, is dit een welkome aanvulling. Maar bovendien zyn de tyden zooveel veranderd, dat het tegenwoordig niet alleen meer gewenscht is dat die ge zellen dit weten, neen het is reeds een eisch geworden om er mede op de hoogte te zijn. Dagelijks doet zich de noodzake lijkheid voor om met veel meer dan vroeger op de hoogte te zijn en in de toekomst zal er vooral behoefte zijn aan werkkrachten die niet enkel hun vak in de puntjes verstaan, maar die tevens iets geleerd hebben. Daarom kannen wij ons niet indenken dat er nog ouders zijn die zeggenmijn jongen behoeft geen ambachtsonderwijs te volgen, als hij zijn vak maar kent is 't vol doende. Tegen dezulken zouden wij willen zeggen denkt er aan, de tyden zijn anders dan toen gy nog leerjongen waart. Er wordt meer verdiend, maar er wordt ook meer geëischt. Om eens een voorbeeld te noemen. Wanneer men een jongen in de typografie laat opleiden, of zoo men hier zegt in het drukkersvak, dan moet hij, na eenige jaren opleiding te hebben genoten een examen afleggen. En denk nu niet dat dit examen alleen de techniek van het vak raakt, neen er wordt meer gevraagd. Zeker de vraag stukken van het vak zijn hoofdzaak, maar Verschijnt Woensdags en Zaterdags Abonnementsprijs franco per post 62 j2 cent per 3 maanden Bolsward in 't gedrang. Krachtige pogingen om op sportgebied niet achter te komen. De nieuwe sportvereeniging. Is de voetbalsport belangrijk ja dan neen? Met deze vraag willen wij onze bespre kingen aanvangen en daar er natuurlijk vele lezers zyn die zich tot heden niet of zeer weinig inlieten met deze tak van sport, willen wij eerst deze vraag behandelen. Wanneer wij dan hierover spreken, moeten wij niet beginnen de voetbalsport van Bolsward tot maatstaf te nemen, maar eens naar de hoofdsteden zien en dan zullen wij geen moeite hebben aan te toonen dat voetbal is een tak van sport die alle andere sporten overtreft. Geregeld wordt het voetballen Zondags door duizenden beoefend en door tien duizenden gadegeslagen en wanneer wij weten dat een wedstryd zooals Zondag j.l. tusschen Holland en Belgie minstens 80.000 bezoekers trekt, dan is hiermede al aangetoond de belangrijkheid. Die groote belangstelling moge men hier niet aantreffen, maar dan moet men niet vergeten dat het gehalte der wedstryden hier natuurlijk veel lager staat dan in de groote steden. Maar wanneer wy dan weten dat er Zondagen zijn dat voor de tot nu toe slechts weinig beteekenende wedstryden ook in Bolsward nog zoodanige belangstelling bestaat, dat er een 5 a 600 bezoekers op het terrein aanwezig zijn, dan zal men moeten toegeven dat dit een aantal is, hetwelk voor geen andere sport die wekelyks beoefend wordt, te bereiken is. En de belangstelling is in onze plaats de laatste jaren meer dan verdrievoudigd. Byna twintig jaar lang is in Bolsward de voetbalsport beoefend door de oude vereeniging F. C. A. en in de laatste jaren kwam hiernaast B. V. C. In de eerste jaren speelde men een gemoedelijk partijtje in den Frieschen Bond, zonder er aan te pogingen te doen in Maar de Keuring voor den Dienstplicht. De Burgemeester van Bolsward brengt bij deze ter kennis van BAUKE POSTMA, geb. 8 December 1906 te Ylst en DIRK WIERSMA, geb. 14 Juni 1905 te Dedgum, ingeschrevenen voor den dienstplicht lich ting 1925 dezer gemeente, dat zij op Vrijdag 11 April 1924, respectievelijk des voor middag» 10 uur en des namiddags 1,80 uur moeten verschijnen voor den Keuringsraad, die zitting houdt te Bolsward ten Stadhuize. Verder verwijst hij naar den inhoud van de betrekkelyke ten Stadhuize aangeplakte openbare kennisgeving. De Burgemeester voornoemd, 8. J. PRAAMSMA. Bolsward, 21 Maart 1924. denken ook eens hoogere klassen uit te komen. laatste jaren is dat veranderd. Vroeger speelde hier b.v. steeds de club Sneek I, maar die club is zoodanig vooruitgegaan dat op het oogenblik Sneek III hier komt, de andere elftallen spelen reeds klassen hooger. En nu begon men in te zien dat het goede oude Bolsward dat op zoo menig terrein het loodje reeds heeft moeten leggen hier de tanden op elkaar moest, zetten. Daarom werd gezegd de twee clubs die hier zijn moeten samengevoegd worden, dan zullen ze samen één sterke vormen en dan moeten we ^hooger op”. Met dit doel werd Woensdag j.l. ver gaderd en de groote opkomst bewees wel dat er belangstelling bestaat voor deze sport. Als leider van deze vergadering trad op, de heer R. van der Meulen, trouwens hoe zou het ook iemand anders kunnen zijn. Reeds jaren is de heer Van der Meulen de ziel van deze tak van sport geweest en wat Bolsward op voetbalgebied is, is voor een niet te onderschatten gedeelte aan hem te danken. Dat de naam Bolsward op dit gebied niet in het vergeetboek is geraakt, hiervoor heeft hy steeds krachtig gewerkt. De inleiding die de heer Van der Meulen WEEK-AGENDA. Voor het plaatsen van advertenties bevelen wij ons blad bij H.H. bestuurders van ver- eenigingen aan, terwijl wij hen tevens attent maken op ons adres voor de levering van alle soorten vereenigings-drukwerk als convocatie-biljetten, reglementen, diploma’s, programma’s, tekstboekjes enz. enz. FIRMA B. CUPERUS Az. Woensdag 26 Maart: J.V.O., afd. Bolsward. Verg, ’s avonds 8 uur in café „Voorwaarts”. Geheelonth.-Jeugdorganisatie „De Hoop der Toekomst”. Vergadering ’s avonds 6 uur in „Ons Gebouw”. Schaak- en Damclub „Westergoo—Tavenu”. Speelavond eiken Woensdag. Aanvang kwart voor acht uur in „Ons Gebouw”, leeszaal, boven. Bibliotheek St. Vincentiusgebouw, ’s avonds van 7—8 uur. Biljartclub „Jan Wiemers”. Speelavond des avonds van 7—11 uur in café Gaarmann. Donderdag 27 Maart: Fabrieksarbeiders. Vergadering des avonds 8 uur in café „Voorwaarts”. Huizen Bolsward. Verkooping door notaris F. J. Bruinsma des avonds 7 uur in „De Doele”. R.K. Zangkoor. Repetitie ’s avonds 8 uur in café Slippens. Vrijdag 28 Maart: Zangvereen. „Voorwaarts”. Repetitie des avonds 8 uur in café „Voorwaarts”. Mannenkoor „Hollandia”. Repetitie ’s avonds 7 uur. Sted. Muziekkorps „Bolsward”. Gewone repetitie des avonds 8 uur in de muziek school. Chr. Gemengd Koor. Repetitie des avonds 8 uur in de Chr. School „Rehoboth”, Hengstepad. Bolswardsche Biljartclub. Speelavond des avonds van 7—11 uur in het clublokaal „De Doele”. Zaterdag 29 Maart: Bolswardsche Burgerwacht. Schietoefening des avonds van 8—10 uur in het Gym nastieklokaal van het Weeshuis. Onderling Ziekenfonds. Contributie-afdracht ’s avonds van 5'l2—6'/z uur in „Ons Gebouw”. Dinsdag 1 April: Tempelieren. Vergadering dés avonds 8 uur in café „Voorwaarts”. „Het GroeneKruis”. Tentoonstelling in de mu ziekschool geopend van2—5en van7—10 uur. Gemengd Koor „Bolsward”. Repetitie van ’t Oratorium „Judas Macabeus”,’s avonds 8 uur in „De Doele”. Bolswardsche Biljartclub. Speelavond des avonds van 7—11 uur in het clublokaal „De Doele”. LENTE. Vrijdag 21 Maart begonnen. De winter is voorbij, heet althans voorbij te zijn, met dezen dag. Lente heeft haren intocht gedaan: zij moet on» het groen van weiden en bosschen, de kleuren en geuren der bloemen brengen. ’t Is waar, de natuur stoort zich niet altijd, lang niet altijd aan de dagen van onzen kalender en zelfs Mei is niet zelden koud en guur, zooals de dichter reeds zong. LXXVI. Heb ik onlangs gewezen op de in 1868 hier gehouden tentoonstelling vanwege de 12e Afdeeling der Maatschappij van Land bouw en Veeteelt, in 1871 hebben we gehad de stedelijke tentoonstelling van werkstukken op het gebied van fabrieks- en handelsny verheid, voor onze stad de eerste expositie op dit gebied. In het voor jaar ontving de vereeniging ^Handel en Ny verheid” door tusschenkomst van het departement »Tot Nut van ’t Algemeen” een circulaire over een in Augustus te ’s-Gravenhage te houden Nationale Nijver- heidstentoonstelling. Er werden gevraagd voorwerpen, door Nederlandsche werklieden vervaardigd. Men zag hierin een mooie gelegenheid om Bols ward ook op dien nationalen wedstryd te doen vertegenwoordigen. Wel was misschien voor eenigen de tijd van voorbereiding wat kort om met iets bijzonders voor 't licht te komen, toch meende men te moeten beproeven of men niet toonen kon dat onze werklieden een waardige plaats bekleeden in de rijen onzer nationale bedrijvigheid. Om de deelneming aan te moedigen, besloot men een plaatselyken wedstrijd vooraf te doen gaan, onder uitloving van prijzen en diploma’s; met de bedoeling tevens om het meest uitmuntende (en kenmerkende onze nyverheid) op te zenden naar Den Haag. Om de collectie meer volledig en beziens- waardig te hebben, werden ook de patroons, magazijnhouders en winkeliers verzocht voorwerpen ter opluistering te willen in zenden. iemand die denkt, als hij het vak maar kent komt het wel goed, is mis. Want er wordt wel degelyk eenige algemeene ont wikkeling geëischt. Niet dat die laatste eischen buitensporig hoog zijn, maar ze zijn er dan toch. En van een schilder mag men toch eischen dat hy in staat is in behoorlijk Nederlands iets ter kennis van het publiek te brengen. Nog maar al te vaak leest men op een bord Reparatie of concurentie en hiervoor zijn nu dergelyke inrichtingen van onderwys zoo nuttig en verrichten zij opvoedend werk. De volgende heeren zyn werkzaam als leeraren aan voornoemde school: j Vakteekenen. B. van der Heid6» ■-'•-raar aan de Ambachtsschool te Sneek’ voor de 2e en 8e klas timmeren en dypf^ken koperslager en smeden; J. P. a Astma, le klas lijnteekenen en de vakke 4e klas timmeren, met de vakken metselaars, schil ders, meubelmakers, rietvlechters en ^tu- cadoors. Handteekenen-. T. van der Meer. Nederl. Taal, Natuurkunde en Werktuig kunde: W. Vlietstra. Ambachttrekenen, Wiskunde en Boekhouden: G. Kuipers. Bij de laatste les werd het diploma uit gereikt aan de volgende leerlingen Sjoerd Taekema timmerman, Regnerus Yntema, Blauwhuis, timmerman en Hielke Sluiter, schilder. By dit officiëele gedeelte sprak de heer S. J. Praamsma, die wees op de uitbrei ding en verbetering der lokaliteiten, waar door twee teekenzalen werden verkregen, ééne voor handteekenen en ééue voor vak- teekenen. Hiervoor bracht hij dank aan den Minister van Landbouw, Handel en Nijverheid, en die van Onderwijs. Ook de directeur der Zuivelschool, de heer W. Keestra, werd dankbaar genoemd, waar deze veel voor een en ander heeft gewerkt. Verder legde Spr. den nadruk op het groote nut van goed onderwijs, waardoor geschoolde werkkrachten worden gevormd. De ondergrond moet steeds degelijk zijn! 8pr. voelde zich gevleid door de opmer king, gemaakt door den Inspecteur van het Ryk, die eenige dagen geleden aan de Bolswardsche Ambachtsteekenschool een bezoek brengende, zich hoogst-tevreden betoonde over den leergang en het ge maakte werk. In dit verband roemde de voorzitter het onderwyzend personeel der school, met zynen directeur: den heer J. Postma, architect onzer gemeente. Mede werden nog in dankbare herinne ring naar voren gebracht de heeren Keikes en Leverland, die thans de inrichting met eervol ontslag hebben verlaten, en gepen sioneerd zijn. Onder de aanwezigen merkten wij op: het voltallige Bestuur, enkele Raadsleden, de Wethouders, en verder verschillende patroons, zoowel vanuit onze stad als van buiten. Tegelykertyd werd de leerlingen nog een lesje meegegeven op hun verderen weg door het leven. Het is school nu Rykszuivelschool. Vroeger was alleen het teekenonderwys in deze school en werd het andere onderwys in een paar lokalen van School II gegeven. Onnoodig te zeggen dat dit voor het onderwys niet van belang was en nu alles in één school is, komt dit het onderwijs ongetwyfeld ten goede Met belangstelling hebben wij de ver schillende werkstukken nagegaan, en ver geleken het werk van het eerste jaar met werk van een leerling die nu de school verliet, dus het vierde jaar en dan blykt, dat hier onder bekwame directie van den heer J. Postma, veel geleerd wordt. Met eenvoudig handteekenen wordt begonnen en zoo langzaam aan gaat ieder leerling verder in de richting van zyn beroep. De schilder maakt ontwerpen, de timmerman trappen, de metselaar muren en zoo ieder in zijn vak. En niet alleen dat hier een geheel wordt geteekend, neen ook moet worden aangegeven, hoe alles er in onder deelen uitziet. 1 Zoo zien wij dat de tijd die de leerlingen hier doorbrengen, goed besteed is, zij leeren er veel en onder bekwame leiding en wij kunnen voor den aanstaanden vakman dit onderwijs niet genoeg aanbevelen. Nog deelen wij mede dat de volgende leerlingen werden verhoogd: le klas. 17 van de 20 leerlingen be- Bolswardsche Courant Koffie en Ihee Fa. H. C. de Haas F

Bolswards Nieuwsblad nl | 1924 | | pagina 1