rt in X Fa. H. C. de Haas 35 I der Gemeente Bolsward Officieel Orgaan I n Geschiedenis der Arbeidsorganisatie. Woensdag 2 April 1924 63ste Jaargang No. 26 te zenden aan het Bureau van Uitgave: Brieven en BOLSWARD NAWI/N J DE REDEN waarom U bij ons beste kwaliteit tegen lagen prijs bekomt, is, dat wij door gedurig grooter omzet en door inkoop hoofdzakelijk direct van veiling of fabriek ZOO CONCURREEREND MOGELIJK*kunnen leveren. Neemt eens proef met onze fijne FRUITSOORTEN, wij kunnen nog uitvoorraad leveren: FIJNE ZOETE EN ZURE APPELEN, STOOFPEREN, SINAASAPPELEN, BANANEN, enz. DIJKS TRA A T 39 stukken voor de Redactie en Administratie, opgaven van advertentiën enz., Firma B. CUPERUS Az. te Bolsward - Telefoon No 4 Verschijnt Woensdags en Zaterdags Abonnementsprijs franco per post 62*/ cent per 3 maanden WEEK-AGENDA. k r r L STADSNIEUWS. rij n f' 'L. Advertentieprijs: 10 cent per regel. Bij contracten aanmerkelijke korting Dienstaanbiedingen, Koop- en Verkoopadvertentiën, Personeelaanvragen, enz., enz., van 15 regels 50 cent. Iedere regel meer gewoon tarief Tentoonstelling van het Museum voor Kraamverpleging en Zui gelingenzorg en Mond- en Tandhygiëne. DE GESCHIEDENIS DER ARBEIDSORGANISATIE. Advertentiën voor dit blad worden gratis geplaatst in „Wonseradeel”, Makkumer Courant en „Hennaarderadeel”, welke bladen door geheel Wonseradeel en Hennaarderadeel geregeld huis aan huis worden bezorgd. Bolswardsche Courant 2 Mt en Iliee van gegeven 1 na de es- Jw an md te bij te ra. Geachte aanwezigen. Ik acht het dienstig deze lezing aan te vangen met een paar uitlatingen van EIEREN heden 5'/2 cent. SPINAZIE 18 cent. BRUSSELSCH WITLOF 30 cent. Vriendelijk aanbevelend, en in verloop Dinsdag j.l. des namiddags ten 2 nar had in de tusschenzaal van de Muziek school, Kerkstraat alhier, de officieele opening plaats van bovengenoemde tentoon stelling. Bij deze officieele opening waren aanwezig het Dag. Bestuur onzer gemeente, t. w. onze burgemeester de heer 8. J. Praamsma, de heer S. E. Lanter, wethouder en de heer H. Haitsma, secretaris; de heeren Weeshuis- en Gasthuisvoog'len, het Bestuur der afd. Bolsward van «het Groene Kruis”, onze drie plaatselijke geneesbeeren met hunne dames, de Zusters en nog enkele andere genoodigden. Als allen aanwezig zijn neemt de voor zitter onzer afd. van «Het Groene Kruis” de heer G. 0. Eisma het woord en spreekt deze ongeveer de volgende openingsrede uit: Dame» en Heeren! Het is my een eer en een genoegen hier enkele oogenblikken het woord te mogen voeren als voorzitter der afd. Bolsward van «Het Groene Kruis”. U allen heet ik har- telyk welkom, inzonderheid de h.h Burge meester en Wethouderonze weldoeners de h.h. Voogden van het Weeshuis en Gast huis, de beide aanwezige dames, de heeren Doctoren de Zusters en mijn medebestuurs leden. Een tentoonstelling in Bolsward. Wanneer wij dit hooren worden er herinneringen by ons wakker geroepen uit de jaren dat onze stad een groote en gunstige vermaard heid had op het gebied van tentoonstel lingen. Dat is al wel reeds 25 jaren geleden. Wakkere mannen van het initiatief waren altyd bezig te zoeken naar datgene wat onze stad een goeden naam kon be zorgen. Welnu de hier ter stede georgani- Maandagavond werd door den heer Mr. Dr.N. Hofstee alhier, voor leden van het Nut een lezing gehouden over de Geschiedenis der Arbeidsorganisatie. De belangrijkheid van deze lezing was voor ons aanleiding, den geachten spreker te verzoeken ons deze lezing af te staan ter plaatsing in ons blad. Een woord van dank aan den heer Mr. Dr. N. Hofstee voor zijne bereidwilligheid is hier zeker op zyn plaats. Nadruk verboden. seerde tentoonstellingen hebben onze stad altijd in ieder opzicht een goeden naam bezorgd. Van ver buiten de stad kwamen de inzendingen, wij hadden en hebben daardoor nog een goeden naam in de ry van kleine steden. Die tijden zyn voorbij. Veel heeft er buiten onze schuld verandering in gebracht. Mannen van het initiatief hebben wij nog wel, maar het moderne verkeer is de kleine steden en het platte land noodlottig geworden. Daar is niets aan te veranderen. De handel is hier nog wel van beteekenis, maar alles gaat zich meer en meer concentreeren op de groote steden. Maar wij zouden ondankbaar zijn, als wij niet erkenden dat onze stad op het gebied van volkshuisvesting belangrijk is vooruitgegaan. Zoo ook de lichamelyke opvoeding, getuige de zwemschool, ons sportterrein en onze mooie gymnastiekschool. En wanneer wij de geestelijke vooruitgang zullen afmeten naar de vele groote en fraaie scholen in onze plaats dan kannen wij ons ook ten opzichte daarvan niet anders dan verheugen. Ook op het gebied der volksbygiëne zijn wij Card vooruitgegaan. Zie ons mooie park, zie bet zeer vele, dat onze afd. van «Het Groene Kruis” in haar 20-jarig bestaan heeft tot stand gebracht. Aan deze Ver- eeniging hebben wij bet te danken dat er weer eens een tentoonstelling in Bolsward wordt gehouden. Wel niet van die betee kenis, zooals wy die vroeger hier hebben gekend, maar dan toch wel een van zeer groot belang voor onze stad en voor allen die haar zullen bezoeken. Toen bet ons bekend was, dat de ten toonstelling een reis door Brabant maakte, heeft ons Bestuur direct moeite gedaan deze ook hier te krijgen. De vorige week waren wij er nog niet zeker van of wy zouden slagen, omdat Mej. Kaub, die deze tentoonstelling vergezeld, verhinderd was. Gelukkig is echter Mej. van Hulst, de alg. penningmeesteres van het Friesche Groene Kruis, bereid gevonden met de tentoonstelling naar Bolsward te komen. Tot onze spijt kan zy' thans hier niet aan wezig zijn. Toch gevoel ik mij verplicht een bijzonder woord van hulde aan haar te spreken voor het vele dat zij in deze dagen voor ons heeft gedaan. 8 jaren is er aan de voorbereiding gewerkt. Nu is het zoover gevorderd, dat heel Nederland er mee kan worden doorgereisd. Wij hopen dat deze tentoonstelling, ook voor onze Vereeniging een groot succes moge zyn en velen een bezoek aan haar zullen brengen. Gaarne breng ik hier een woord van dank aan het Gemeentebestuur, dat zoo welwil lend is geweest, dit gebouw aan ons af te staan. Verder dank aan allen, die hebben medegewerkt tot de inrichting en samen stelling van deze tentoonstelling, in het bijzonder aan onzen tandarts den heer Nyk, die de afdeeling Tand- en Mond-hygiëne op zoo uitstekende wijze heeft verzorgd, en verder aan de dames die deze tusschenzaal in een theetent hebben herschapen. Aangenaam zal het mij zijn als ik thans tot den heer Burgemeester het verzoek mag richten, de tentoonstelling voor geopend te verklaren. (Applaus.) De heer 8. J. Praamsma verheft zich hierna »an zyn plaats en spreekt ongeveer het volgende: Dames en Heeren, Mijnheer de Voorzitter! Toen U, M. d. V., zooeven bij mij kwam om mij de eer te willen geven, deze ten toonstelling te openen, was dit wel wat laat en ben ik daardoor dus geheel onvoor bereid. Toch meende ik verplicht te zyn, aan den heer Eisma, waarmede ik zoo dikwijls de gemeentezaken behandel, dit verzoek in te willigen, ook al omdat het niet gaat een verzoek te weigeren voor een goede zaak. Een zaak die ons allen zoo na aan het harte ligt. Ik wilde in mijn plicht niet te kort schieten. Gaarne breng Na den aanvang der jaartelling werd dat spoedig anders. Volgens de mededee- lingen van Tacitus waren de meeste Ger- maansche volksstammen toen tot de land bouw overgegaan. In verband daarmede hadden zij zich vaste woonplaatsen gekozen, ze hadden het nomadisch leven vaarwel gezegd. Het economisch leven bad zijn communistischen karaktertrek verloren. Wel was nog de weide en het bosch gemeen- schappelyk bezit, maar de landbouw wordt niet gemeenschappelijk uitgeoefend, de daartoe bestemde grond wordt jaarlyks tus- scben de families van de groep, die nu een dorpsgroep is, verdeeld en door elke familie voor zich zelf bearbeid. Maatschappelyke verdaeling van arbeid beeft nog niet plaats, iedere familie voorziet in eigen behoefte, de mannen houden zich bezig met jacht en visschery en krijg voeren, de landbouw is het werk van de vrouwen, grijsaards en zwakken. (Wel heeft men aparte werk lieden voor het wapensmeden). De slaverny die bij de Grieken en Romeinen van groote beteekenis was, was bij de Germanen in dit tijdperk wel bekend, maar groote sociale beteekenis bad zij niet; alleen enkele aanzienlijken hadden hoeven, die zij door slaven lieten bebouwen. Overi gens heerschte onder hen vrijheid en gelijk heid en was van een maatschappelyk klasse- onderscheid geen sprake. Wat het recht op den gemeenen grond betreft, daarin komt langzamerhand ver andering, de jaarlyksche verdeeling van eeuw een Wat wij weten van onze voorouders de Germamen vóór en kort na den aan vang onzer jaartelling, is ontleend aan Romeinsche schrijvers met name aan Caesar, wat betreft de le eeuw vóór den aan vang onzer jaar telling en aan Tacitus voor zoover het betreft de le eeuw daarna. Volgens Caesar waren de Germaanscbe volksstammen verdeeld in horden, groepen waarschijnlijk familiegroepen, die bepaalde gedeelten van den door den volksstam bezetten grond gebruikten en daarop een nomadisch leven leidden. Was de eene streek door het vee afgegraasd dan trokken ze naar een andere. Naast veeteelt was de jacht en het krijgvoeren de eenige werk zaamheden die den man niet onwaardig waren. Krygvoeren was een gewone bezigheid, n.l. met andere volksstammen of groepen, waartoe het herdersleven veel vuldig aanleiding gaf. Men vocht om de beste weiden. De groep, de horde, is zoowel een arbeids- als een strijdorganisatie. Gezamenlijk jagen de hordegenooten het wild op en strijden zij tegen roofdieren, met vereenigde krachten vellen zij boomen en graven zij groote valkuilen; zij helpen elkaar bij het bouwen van hutten, gezamenlyk maken zij booten en groote vischnetten. Van landbouw was toen nog geen sprake. Persoolijk eigendom van den grond kende men nog niet. De groep hield den grond, waarop zij vertoefde in gemeenschappelijk bezit. De grond was niet alleen gemeen schappelijk, maar ook het economisch leven van de groep was communistisch ingericht. het bouwland raakt reeds in de 6e in onbruik, het tijdelijk verandert in «ast gebruiksrecht, dat van vader op zoon overerft en in verloop van tijd eigendom wordt. De oude gelijkheid ia daardoor niet verbroken, iedere familie bezit, n.l. ongeveer een zelfde oppervlakte grond. Iedere familie leeft nu nog meer dan te voren op zich zelf (6e en 7e eeuw). Zy vormt een afge sloten economische eenheid. Tijdperk der gesloten familiehuishouding. Langzamerhand komt hierin echter ver andering. Het groot grondbezit ontstaat. De belangrijkste vorm van arbeidsorgani satie is in dit tijdperk de vrooohoeve of villa. Hoe is nu die verandering tot stand gekomen Deels door de inwoners »an het overwonnen land in onderworpenheid te honden, deels ook door het voortbouwen op de Romeinsche toestanden, die de Ger manen vinden in de streken die zy in bezit nemen, ontstaat eene verdeeling van de bevolking in vrijen, hoorigen en lijf eigenen. Uit der aard zijn het dr vorsten en de aanzienlijken, krijgsoverste!, die het grootste aantal lyfeigenen en hoorigen onder zich krijgen. Met behulp van dezen zijn zy in staat groote uitgestrektheden grond in exploitatie te nemen. Zoo komt er reeds spoedig na de groote volksverhuizing groote ongelykheid in het grondbezit. Door machts misbruik zoowel als door schenking, welke de vorst als opperste rechthebbende op den grond, aan kloosters en wereldlyke aan zienlijken doet, breidt het grootgrondbezit zich uit. De kleinere grondbezitters zagen zich door de bestaande rechtsonzekerheid en de willekeur der machtige heeren genoopt om erger te voorkomen, zich en kun goed in onderhoorigheid te geven aan een klooster of een wereldlyk beer om in ruil daarvoor bescherming te ontvangen. In de 9e en 10e eeuw waren de vrye boeren van de 6e en 7e eeuw grootendeels hoorigen geworden. Het economische leven concentreert zich thans in de kloosters en de tot burchten en kasteelen geworden hoeven der groote grondeigenaren. Daar wordt thans het landbouwbedrijf in het groot uitgeoefend. Een gedeelte van den grond wordt direct vanuit het centrum zelf, de vroonhoeve van den heer, bebouwd, een ander gedeelte door de hoorige boeren, die met hunne hoeven een deel uitmaken van de eene groote landbouwonderneming. Die groote landbouwonderneming staat, zooals Treub het uitdrukt, tot het voormalige kleinbedrijf als de moderne groote fabriek met haar leger van ondergeschikten tot het handwerk. Hier vindt men een betere arbeidsorganisatie o.a. reeds een ver door gevoerde arbeidsverdeeling allerlei am bachten zyn n.l. in de vroonhoeveorgani- satie vertegenwoordigd, en wel wapensmeden, grofsmeden, wagenmakers, timmerlieden, metselaars, meienaars, bakkers, bierbrouwers, kleermakers, leerlooiers,zadelmakers,schoen makers, paardeknechten, jagers, visschers; het scheren der schapen, het toebereiden van de wol, het spinnen en weven is er het werk der vrouwen. Door de aanwezigheid van talrijke arbeids krachten kan de ontginning van woesten grond krachtig ter hand worden genomen. Zoo draagt ieder het zijne by tot de ge meenschappelijke huishouding, alles wat wordt voortgebracbt is van den heer, deze zorgt dat ieder krijgt wat hy noodig heeft. Zy is een afgesloten economische eenheid, waarbinnen alles wordt voortgebracht wat men noodig heeft, ruilhandel bestond niet of althans zeer weinig. De heer met zyne meijers of ministerialen zijn de leiders, de organisators van den arbeid. Dat is de sociale functie van den landheer. Toen deze grootheer lijke huishouding haar taak, te zorgen voor een betere arbeids organisatie, had vervuld, moest zy op haar beurt voor een andere wijken. De ver plichtingen van den hoorigen boer worden n.l. langzamerhand meer gefiexeerd. De boer heeft niet meer den geheelen opbrengst den grond, na aftrek dan van hetgeen hij voor zich en zyn gezin zelf behoeft, aan den heer af te staan, maar slechts een bepaald deel daarvan in natura of in geld; het bedrijfsrisico komt daardoor ge heel of grooteudeels op den boer te rosten. De heer trekt zich uit het hedryf terug en bemoeit zich alleen met de plichten, welke de dierst der kerk en de ridderstand hem oplegt, men denke hier ook speciaal aan de kruistochten. Lijfeigenen en hoorigen, die meetrokken ter kruistocht, werd de vrijheid beloofd. De heeren, bang dat hun werkvolk zou wegtrekken, maakten hun lot drage- lyker. Voorts is als oorzaak van deze ver andering te noemende humaniseerende in vloed der kerk en de verarming van den ridderstand. IPordt vervolgd. Voor het plaatsen van advertenties bevelen wij ons blad bij H.H. bestuurders van ver- eenigingen aan, terwijl wij hen tevens attent maken op ons adres voor de levering van alle soorten vereenigings-drukwerk als convocatie-biljetten, reglementen, diploma’s, programma’s, tekstboekjes enz. enz. FIRMA B. CUPERUS Az. Woensdag 2 April: „Het Groene Kruis”. Tentoonstelling van het Museum voor Kraamverpleging en Zuigelingenzorg en Mond- en Tand hygiëne, des nam. van 2—5 en ’s avonds van 710 uur in de Muziekschool, Kerkstraat. Vrijdenkers-Vereen. Openbare vergadering des avonds 8 uur in café „Voorwaarts” Spr. J. Hoving van Amsterdam. Geref. Zangver. „Pro Rege”. lederen Woens dag repetitie des avonds 8 uur in het Wilhelminagebouw. Geheelonth.-Jeugdorganisatie „De Hoop der Toekomst”. Vergadering ’s avonds 6 uur in „Ons Gebouw”. Schaak- en Damclub „Westergoo -Tavenu”. Speelavond eiken Woensdag. Aanvang kwart voor acht uur in „Ons Gebouw”, leeszaal, boven. Bibliotheek St. Vincentiusgebouw, ’s avonds van 7—8 uur. Biljartclub „Jan Wiemers”. Speelavond des avonds van 7—11 uur in café Gaarmann. Donderdag 3 April: „Het Groene Kruis”. Tentoonstelling van het Museum voor Kraamverpleging en Zuige lingenzorg en Mond- en Tandhygiëne van des voorm. 10—1 uur in de Muziek school, Kerkstraat. Vacantie-Kolonie-Feest des avonds 8 uur in „De Doele”. Uitgebreid en varieerend programma. Verkooping van een burgerhuis enz. door notaris D. Feitsma des avonds 7 uur in „Den Hof van Holland”. R.K. Zangkoor. Repetitie ’s avonds 8 uur in café Slippens. Vrijdag 4 April: Zangvereen. „Voorwaarts”. Repetitie des avonds 8 uur in café „Voorwaarts”. Mannenkoor „Hollandia”. Repetitie ’s avonds 7 uur. Sted. Muziekkorps „Bolsward”. Gewone repetitie des avonds 8 uur in de muziek school. Chr. Gemengd Koor. Repetitie des avonds 8 uur in de Chr. School „Rehoboth”, Hengstepad. Bolswardsche Biljartclub. Speelavond des avonds van 7—11 uur in het clublokaal „De Doele”. Zaterdag 5 April: Onderling Ziekenfonds. Contributie-afdracht 's avonds van 5*/z—6'/z uur in „Ons Gebouw”. Maandag 7 April: Landverhuring te Bolsward door notaris D. Feitsma des avonds 8 uur in café Hoekstra, Grootzand. Dinsdag 8 April: Tempelieren. Vergadering des avonds 8 uur in café „Voorwaarts”. Gemengd Koor „Bolsward”. Repetitie van ’t Oratorium „judas Macabeus”, ’s avonds 8 uur in „De Doele”. Bolswardsche Biljartclub. Speelavond des avonds van 711 uur in het clublokaal „De Doele”. schrijver» over economische geschiedenis en wel in de eerste plaats van den bekenden professor Mr. M. W. F. Treub, in wiens geschrift«Het Arbeidsrecht in zyne his torische ontwikkeling" we lezen: «Zeker mede ten gevolge van de stief moederlijke behandeling, welke de histo rische beoefening van de staathuishoud kunde hier te lande heeft ondervonden, was tot betrekkelyk weinig jaren geleden de meening maar al te zeer verbreid, dat de huidige maatschappelijke toestand met zyne kapitalistische ondernemers aan den eenen- en zyne bezitlooze werklieden aan den anderen kant de natuurlyke toesfanjl is; dat het, zy het ook onder eenigszins andere vormen, altyd zoo geweest is en noodzakelijkerwijze altyd zoo blyven zal.” «Ik schryf dit opstel” zegt hy, «om aan een even belangrijk als sprekend onder deel van de sociale evolutie dnidelyk te maken, op hoe lossen grond de meening rust van die velen, die in het algemeen in onze moderne maatschappelijke toestanden en inzonderheid ook in den toestand van de arbeidende klasse «natuurlijke” ver schijnselen zien, welke, ten hoogste eeniger- mate vatbaar voor niterlijke vormverande ring, in wezen on-veranderlijk zijn.” En voorts ontleen ik aan Ijzerman daaromtrent uit de inleiding tot zyn werk «De weg der beschaving”, zy het niet gezegd met precies zyn woorden: Deze geschiedenis is van zooveel belang, omdat zij ons doet zien de lynen, langs welke de ontwikkeling heeft plaats gehad en langs welke zij zich naar alle waarschijn lijkheid verder zal ontwikkelen. «In het verleden ligt het heden, in het nu, wat worden zal.” Ook op haar gebied zal deze wetenschap ons kunnen voeren tot het doel van alle kennis savoir pour prévoir, pré voir pour prévenir kennen om te voor zien, voorzien om te voorkomen. Een politiek die niet voorziet of althans niet tracht te voorkomen, die tegen de richting der maatschappelijke ontwikkeling ingaat, is eene dwaling, welke wellicht millioenen menschen met hun gelnk en hun leven moeten boeten. Het zyn deze door Treub en Ijzerman uitgesproken gedachten, die mij geleid hebben tot het samenstellen van deze lezing, waarin ik U dan hoop te laten zien, hoe in den loop der geschiedenis telkens de eene vorm van arbeidsorgani satie voor eene andere heeft moeten plaats maken. Aan het slot zal ik dan vermelden de belangrijkste wetten, welke die ontwik keling bebeerschen, zooals die zyn aan- door den Duitschen socioloog MullerLyer, wiens ideën hier te lande zijn geïntroduceerd door Ijzerman in zyn genoemd werk.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1924 | | pagina 1