he der Gemeente Bolsward Officieel Orgaan Fa. N. C. de haas rsma, srd Verf, ’s. ia BI oper ne n Woensdag 9 April 1924 63ste Jaargang No. 28 OUD-BOLSWAKD. z m >nd. m <n o z o m o ATTENTIE! J. NA WIJN Jr., Dijkstraat 39, BOLS WARD Brieven en stukken voor de Redactie en Administratie, opgaven van advertentiën enz., te zenden aan het Bureau van Uitgave: Firma B. CUPERUS Az. te Bolsward - Telefoon No. 4 It's fü LENTEZANG. WEEK-AGENDA. 7 >r werk, ren. 0.40. erf DE GESCHIEDENIS DER ARBEIDSORGANISATIE, door Mr. Dr. N. Hofstee. w ad, islen, vard. i Advertentieprijs: 10 cent per regel. Bij contracten aanmerkelijke korting. Dienstaanbiedingen, Koop- en Verkoopadvertentiën, Personeelaanvragen, enz., enz., van 15 regels 50 cent. Iedere regel meer gewoon tarief Onze geachte clientèle komt nog geregeld om de fijne ZOETE SINAASAPPELEN van 9 voor 25 cent. Wij kochten heden weer een partij, tevens alle soorten klein en groot vanaf 14 voor 25 cent. Voor Paschen alle soorten NOTEN, eerste kwaliteit. Hazelnoten 28 cent per pond. Groote Noten 35 cent per pond. Zachte Kraakamandelen 40 cent per pond. Paranoten Driehoekjes 45 ct. p. pond. Cocosnoten, dikke vanaf 32 ct. SNIJSLA, SPINAZIE, WITLOF tegen dag-prijzen. Bestellingen worden desgewenscht gaarne aan huis bezorgd. Vriendelijk aanbevelend Verschijnt Woensdags en Zaterdags Abonnementsprijs franco per post 62*/2 cent per 3 maanden Advertentiën voor dit blad worden gratis geplaatst in „Wonseradeel”, Makkumer Courant en „Hennaarderadeel”, welke bladen door geheel Wonseradeel en Hennaarderadeel geregeld huis aan huis worden bezorgd. Bolswardsche Courant IN Koffie en Thee in hou- eigen* Uitgave van C. A. J. ivenge- m vraag lik dan TIER- en ge- f 1,45. agisten ledrag. ÏR, (Dr.) aar in 1” 30 nu de verhouding tusschen de het stadsbestuur? Deze is in gezellen. Bovendien, en gezel dagelijks werken in de dezelfde werkplaats, en werklieden in de aan- Dit wordt echter weldra anders. Reeds in de 16e eeuw en in sommige landen nog vroeger, volgens prof. Posthumus in de Nederlandsche gewesten zelfs reeds iu de 14e eeuw, begint zich naast bet handwerk eene kapitalistische huisindustrie te ontwik kelen. Zij wordt gedreven in het groot, zoodat een ondernemer een aantal thuis werkende arbeiders voor een bepaald stukloon de door hem verschafte grondstof doet verwerken. Deze nieuwe vorm van arbeids organisatie, welke vooral in de weverij ingang vindt, stelt betrekkelyk groote ge- De lente, o de lente Zingt in myn bloed; De gansche schepping jubelt Een welkomstgroet. Ze komt op vlugge voetjes, Onhoorbaar stil, Alsof ze heel de wereld Verrassen wil. Ze komt op donzen wolkjes, Licht rose en blauw, En schittert als juweelen In de ochtenddauw. Ze komt heel jong en stralend Na winternacht, In duizend geuren, kleuren En zonnepracht. Ze kleedt de frissche weide Met bloempjes aan; Viooltjes Sust ze wakker, Die eenzaam staan. De zwaluwen gaan zwevend, Vlug op en neer, De ooievaar zoekt kleppend Zijn woning weer. Do musschen tjilpen vroolijk, De leeuw’rik slaat, De nachtegaal zingt jub’lend Reeds, 's avonds laat. O, luister naar het zingen, Gij zult verstaan, En alle voorjaarsstemmen Begrijpen gaan. Want, o ze zingt, de lente Zoo’n heel blij lied, Van liefde,- vrede en vreugde In ver verschiet. Ze zingt - o hoor haar, juichen Zoo wouderblij, Van licht en eeuwig leven Voor U en mij. (Uit «Verzen” door J. v. Rees-v. Nauta Lemke. Dishoeck, Bussum). Voor het plaatsen van advertenties bevelen wij ons blad bij H.H. bestuurders van ver- eenigingen aan, terwijl wij hen tevens attent maken op ons adres voor de levering van alle soorten vereenigings-drukwerk als convocatie-biljetten, reglementen, diploma’s, programma’s, tekstboekjes enz. enz. FIRMA B. CUPERUS Az. Woensdag 9 April: Vereen, voor Ambachtsteekenonderw. Alge- meene Ledenvergadering, des avonds 8 uur in „De Wijnberg”. J.V.O., afd. Bolsward. Vergadering’s avonds 8 uur in café „Voorwaarts”. Geheelonth.-Jeugdorganisatie „De Hoop der Toekomst”. Vergadering ’s avonds 6 uur in „Ons Gebouw”. Schaak- en Damclub „Westergoo—Tavenu”. Speelavond eiken Woensdag. Aan vang kwart voor acht uur in „Ons Gebouw”, leeszaal, boven. Bibliotheek St. Vincentiusgebouw, ’s avonds van 7—8 uur. Biljartclub „Jan Wiemers”. Speelavond des avonds van 7—11 uur in café Gaarmann. Donderdag 10 April: Rederijkerskamer „Eendracht zij onze leus”. Openbare uitvoering des avonds 8*/2 uur in „De Doele”. Verkooping van weilanden bij Bolsward, door notaris F. J. Bruinsma ’s nam. 1 uur (n.t.) in „Den Hof van Holland”. Verkooping van Huizen en Winkelhuis door notaris F. J. Bruinsma ’s avonds 7 uur in café Gaarmann. Plantenveiling door G. Keikes, voorm. 11 uur bij de Nieuwmarkt. R.K. Zangkoor. Repetitie ’s avonds 8 uur in café Slippens. Vrijdag 11 April: Geref. Zangver. „Pro Rege”. Repetitie des avonds 8 uur in het Wilhélminagebouw. Zangvereen. „Voorwaarts”. Repetitie des avonds 8 uur in café „Voorwaarts”. Mannenkoor „Hollandia”. Repetitie ’s avonds 7 uur. Sted. Muziekkorps „Bolsward”. Gewone repetitie des avonds 8 uur in de muziek school. Chr. Gemengd Koor. Repetitie des avonds 8 uur in de Chr. School „Rehoboth”, Hengstepad. Bolswardsche Biljartclub. Speelavond des avonds van 7—11 uur in het clublokaal „De Doele”. Zaterdag 12 April: Muziekgezelschap „Andante”. Repetitie des avonds 7 uur in de,Muziekschool Kerkstr. Bolswardsche Burgerwacht. Schietoefening des avonds van 8 10 uur in het Gym nastieklokaal van het Weeshuis. Onderling Ziekenfonds. Contributie-afdracht ’s avonds van 5'/2—6'/2 uur in „Ons Gebouw”. Dinsdag 15 April: Tempelieren. Vergadering des avonds 8 uur in café „Voorwaarts”. Gemengd Koor „Bolsward”. Repetitie van ’t Oratorium „Judas Macabeus”, ’s avonds 8 uur in „De Doele”. Bolswardsche Biljartclub. Speelavond des avonds van 7—11 uur in het clublokaal „De Doele”. tallen van werklieden in dienst van een ondernemer, die zich niet meer ook zelf met het handwerk bezig houdt, maar zich uitsluitend bemoeit met het commercieele gedeelte van het bedrijf, den inkoop van grondstoffen en den verkoop der producten. De huisindustrieele ondernemer moet ver mogend zijn en staat zoo in fiuantieel op- z ebt veel verder boven de voor hem werkende handwerkslieden, dan de gilde- meester boven zijn terwijl gildemeester samen komen ondernemer huisindustrie weinig met elkander in raking. Zoo begint zich althans in dat deel der industrie de kloof tusschen meesteren knecht te verbreeden en scherper nog wordt de tegenstelling, als in den loop der 17e en 18e eeuw de zoogenaamde manufacturen opkomen. De manufacturen waren werk plaatsen, waarin een groot aantal arbeiders werden samengebracht om onder één leiding te werken, te vergelijken met onze tegen woordige fabrieken, echter op kleiner schaal en waar van de stoommachine nog geen gebruik werd gemaakt (deze toch is pas in 1769 uitgevonden), waar echter wel reeds arbeidsverdeeling werd toegepast, in dien zin, dat elke werkman slechts een onderdeel van het produkt had te maken of te bewerken. Voorbeelden van manu facturen waren de papiermolens, glasmake rijen, spiegelmakerijen, zydespinneryen, lakenweverijen, speldefabrieken. De onder nemers dezer manufacturen waren groot ondernemers, die finahtieel en door hun stand nog veel verder van de werklieden af stonden dan de ondernemers van de huisindustrie. En nog scherper wordt die klassenscheiding als de machine in de nijver heid bare intrede doet. Terwijl er in den gildentijd tusschen patroon en arbeider bestaat productiegemeenschapenconsumptie- gemeenschap (er is samenwerking tusschen hen, de gezel geniet bij den meester kost en inwoning), bestaat thans nog alleen productiegemeenschap, iedere andere levens gemeenschap tusschen hen is uitgesloten en wanneer nog eens een enkele keer b.v. ter gelegenheid van een jubileum de patroon met zijn werklieden aan ééne tafel zit, wordt dit en dat is wel teekenend voor de verhouding zooals ze nu geworden is met veel ophef in de couranten vermeld en den patroon als een bijzondere tegemoet komendheid en nederigheid toegerekend. Wordt vervolgd. LXXVIII. Ben ik met de voorgaande schetsjes in hoofdzaak over 1871 uitgepraat, toch meen ik nog een paar zaken te moeten aanhalen. Bolsward heeft in dat jaar voor de eerste maal de najaarsüalvermarkt gehad. Wel werden er op de weekmarktsdagen in ’t najaar ook veel landkalveren verhandeld, maar een aparte dag voor dat jonge hoornvee was er nog niet. De Vereenigingen Handel en Nijverheid en de afd. der Mij. van Land bouw en Veeteelt, benevenseenige veehande laren, drongen er op aan, dat, bij den tdene- menden aanfok van vee, er behoefte bestond aan een extra marktdag voor kalveren. De Raad wilde begrijpelijkerwijze gaarne voldoen aan het verzoek en bepaalde een dag in October. Met het oog op de belangen der andere plaatsen, werd door Ged. Staten goedgekeurd, dat op den Woensdag, welke den voorlaatstee Zaterdag in October voor afging, hier te Bolsward najaarskalvermarkt wordt gehouden. Deze nog al samenge stelde bepaling van den dag werd noodig geoordeeld om niet in ’t gedrang te komen met andere markten, inzonderheid Dokkum. Het bleek al ras, dat zulk een markt alle reden van bestaan had. Deaanvoe^overtrof verre de verwachting en telken jare werd aanvankelijk meer jongvee te koop gepresen- Nadruk verboden. II. De landheeren werken niet meer in het bedryf. Vroeger waren zij de organisators der productie, zy hebben nu hunne sociale, we mogen wel zeggen belangrijke sociale functie verloren. Daarmede is echter niet het verlies der heerlijke rechten gepaard gegaan. Integendeel, de landbeeren zijn de afpersers en uitzuigers der boeren geworden, vooral in Frankrijk heeft dat zulk een een om vang aangenomen, dat dit als een der oorzaken der Fransche revolutie is te beschouwen. De handwerkslieden nu gaan bij elkaar wonen op de marktplaats, wat tot het ontstaan van steden aanleiding heeft gegeven. Terloops zij opgemerkt, dat ook wel uit andere oorzaken steden zijn ontstaan, b.v. Hoe is gilden en verschillende landen en plaatsen verschillend, maar nergens hebben de gilden volledig zelfbestuur. De overheid heeft overal het oppertoezicht; de inwendige regeling is aan de gilden zelf overgelaten. Deze bepalen behoudens goedkeuring van het stadsbestuur het loon der knechts, en een normaal- arbeidsdag, (wat op sommige plaatsen het stadsbestuur ook wel zelf doet), waarvan begin en einde door de torenklok wordt aangekondigd. Gewoonlijk is nachtarbeid en Zondagsarbeid verboden; evenwel niet om den mensch gelegenheid tot ontspanning te geven of ter wille hunner gezondheid, maar om andere redenen: gemakkelyke contröle op bet werk, voorkoming van brandgevaar, slechte qualiteil der producten by de destijds slechte verlichtingsmiddelen. Wat speciaal het brandgevaar betreft, de groote massa der buizen „was gebouwd van hout, geteerd en gepekt en met rieten daken. Zoo is dan ook nagenoeg geen enkele middeleeuwsche stad voor een omvangrijke brand, die een groot deel der stad verwoestte, bespaard gebleven. Met name vermeld ik hier Amsterdam, dat den 25 Mei 1452 voor drie vierde gedeelte in de asch werd gelegd. Het toezicht van overheidswege heeft ten doel de koopers waarborgen te geven voor de goede qualiteit van de waar en daardoor tevens den goeden naam van bet bedryf in orde te houden. Het wordt opge dragen aan speciale ambtenaren, onder wie hier te lande de opzichters van de bloeiende lakennering, de zoogenaamde waardeyns, een eerste plaats innemen. Om het toezicht te vergemakkelijken en wellicht ook de onderlinge controle der gildemeesters van hetzelfde bedrijf, wonen dezen by elkander, waaraan nog vele straatnamen van thans herinneren b.v. Smedenstraat, Bakkersstraat, Weversstraat, Brouwersgracht, Looiersgracht Vleeschhouwerssteeg, en is voorts bepaald, dat de werkplaats aan de straat moet zijn gelegen. De inwendige organisatie van het gilde met hare opklimming van leerling tot gezel en van gezel tot meester leidt niet tot maatschappelijke klassenvorming. De gezel is de jongere van den meester, die op zijn beurt meester wordt. Wel hebben in het gilde de meesters de leiding, maar ook de gezellen zijn lid van het gild en ook voor hunne belangen wordt gezorgd. Langzamerhand wordt dit evenwel anders, vooral in die plaatsen, waar de gildemeesters aandeel hebben weten te krygen in het stadsbestuur. De gilden beginnen te ont aarden, zij gaan uitsluitend de belangen van de gildemeesters behartigen. De toe treding tot het meesterschap wordt hoe langer zoo moeilijker gemaakt, speciaal ook voor hen, die niet tot de familie der meesters behooren. Het maken van een proefstuk en bet storten van een steeds hooger opgevoerde geldsom wordt als eisch gesteld, zoodat toetreding ten slotte alleen voor vermogende gezellen mogelyk is. Zoo wordt den meeste gezellen de kans ontnomen om tot het meesterschap op te klimmen en worden zy voor hun gansche leven ver plicht om in loondienst te werken. Voor het eerst ontslaat thans naast een klasse van bezittende ondernemers al zyn die ondernemingen eerst nog van genngen om vang eene klasse van bezitlooze arbeiders, uitsluitend aangewezen op den arbeid in dienst dier ondernemers en met deels tegenstrijdige belangen. Verbreeding van de kloof tusschen beide klassen gaan de gildereglementen voorloopig nog tegen. Immers, die reglementen waken tegen uitzetting der afzonderlijke bedrijven, ten einde ongelyke mededinging tusschen de gildebroeders tegen te gaan en zoo kunnen deze niet meer dan een matig welvaartspeil bereiken. om veiligheid te vinden tegen vijanden, achter de wallen. Zoo’n versterkte plaats heette een burg. Zy, die het ?techt hadden daarin hun toevlucht te zoeken, hadden het burg-recht, waren burgers. Vry spoedig weten de bewoners der stad zich van de onderhoorigheid aan den heer vry te maken. Toen de stad er een keer was, ontstond de rechtsregel «Stadslucht maakt vry”, krachtens welke de lijfeigene of hoorige vrij werd van zyn heer, wanneer by een jaar en een dag ongehinderd in de stad gewoond had. Velen vluchtten zoo van het platteland naar de stad, waardoor mede de stad gaandeweg toenam in aantal inwoners en hoe langer zoo machtiger geworden, zich meer en meer onafhankelijk wist te malen van den heer. Zoo breekt aan de periode van de stads huis houdingwaar de stad met hare landeiyke omgeving een economische eenheid vormt, binnen dien kring wordt alles voortgebraebt, wat de ingezetenen noodig heboen om in hunne behoeften te voorzien, de ruil van goederen kan binnen dien kring beperkt blijven. Deze periode is die van de hand- werksnijverheid, waarin die nijverheid, in de stad geconcentreerd, tot hooge ontwik keling komt. Veelal worden de materialen den handwerksman verschaft door den klant. Voor zoover hy eigen materialen gebruikt, wat vooral in den lateren tyd het geval was, krygt de handwerksman het volle recht op het product van zyn arbeid, wordt nu, arbeid de voornaamste bron van domsverkrijging. Dat handwerksbedrijf in de stad wordt nu naar vaste regels ingericht; de hand werkslieden van elk bedrijf worden vereenigd in gilden. Behalve een economisch bebben de gilden ook een godsdienstig en een maatschappelijk doel gezellig verkeer, zorg voor zieke en invalide gildebroeders enz. Hier is alleen het economische doel voor ons van beteekenis. Die gildenorgani- satie dan bad tweeërlei economisch doel lo. de verbruikers te verzekeren, dat de gildebroeders bekwaam waren voor hun vak en goede waar zouden leveren tegen redelyken prys; 2o. de gildebroeders een behoorlijk bestaan te waarborgen. Ze be oogden dus zoowel het belang der voort brengers als dat der verbruikers. Om het eerste doel te bereiken was voorgeschreven lo. het leerlingschap, dat voor een zeker aantal jaren, gewoonlyk twee, verplichtend was gesteld; 2o. dat niemand meer dan een of twee leerlingen mocht hebben, omdat hij dezen anders geen goede opleiding zou kunnen geven; 8o. maatregelen tegen gildebroeders, die hunne leerlingen niet voldoende in het vak inwydden; 4o. voor schriften omtrent de wyze, waarop het ambacht moest worden uitgeoefend, omtrent de hoedanigheid der grondstoffen en afge werkte producten. (Het keurboek van Leiden van 1406 over de wyze van bereiden van het laken bevatte niet minder dan 63 artikelen. In 1492 werden acht lakenwevers te Amsterdam tegelijk veroordeeld, ieder tot een boete van 10 pond (f 60.wegens het in huis hebben van verboden verfstoffen.) Om het tweede doel te bereiken was voorge schreven, dat niemand het bedrijf mocht uitoefenen zonder lid van het gilde te zijn, de z.g. Zunftzwang (gildedwang), verder beperking van het aantal knechts, die een meester mocht hebben, ook wel dat een gildemeester niet meer dan één winkel mocht hebben enz. En men was destijds heusch niet malsch met de straffen tegen overtreders. Zoo bepaalde ’t reglement van het gilde der notarissen in Noord-Italië, datover- treders van den Zunftzwang zouden worden gestraft met afkapping van de rechterband. Voor onze tegenwoordige notarissen om van te watertanden in hunne ergernis over de zaakwaarnemerij I? Zoo kon iedere gildebroeder dus een behoorlyk bestaan vinden, zonder dat de een ver boven den ander kon uitgroeien. Die gedachtengang leidde er toe, dat men van uitvindingen niets moest hebben. Zoo bepaalde een oorkonde van de Duitscbe stad Thorn van 1523: niemand mag iets nieuws uitvinden, doch ieder moet uit broederlijke of butgerlijke liefde zyn naaste volgen en nog koningin Elisabeth van Engeland weigerde om soortgelijke reden een patent opeen uitgevonden kousemakers- stoel. Zoo kan men licht begrijpen, hoe al die voorschriften, hoe zeer op hun tijd van beteekenis, moesten leiden tot ver starring van het ambacht.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1924 | | pagina 1