der Gemeente Bolsward Officieel Orgaan RHEUMATIEK No. 36 Woensdag 7 Mei 1924 63ste Jaargang Officiëele Advertentie. Brieven en stukken voor de Redactie en Administratie, opgaven van advertentiën enz., te zenden aan het Bureau van Uitgave: Firma B. CUPERUS Az. te Bolsward - Telefoon No. 4 J. NA WIJN Jr. WONDERE GENEZING NA 20 JARIG LIJDEN Probeer mijn behandeling gratis rende 11 ONVERSCHILLIGHEID. zoo groot belang 85 en len Fol, WEEK-AGENDA. r vol oer ier, aet jin Verlenging geldigheidsduur buitenlandsche paspoorten. an- ks- jaar erk- den tuur een issie j de van lOSt- liet k in de res DE GESCHIEDENIS DER ARBEIDSORGANISATIE, door Mr. Dr. N. Hofstee. che aan fst- zou :eds sire ?er- igs- isel ten tie- ven be- het len 7in- 140 jver 6.9 land ege- ij de ;oog twet icht- nten iten. ■oote iacte 15 eine 1 f 5 !ges. en a.s. irec- r te 7 15 5 16 U iO 10 25 ro 8 a is 8., het isen sder ring Advertentieprijs: 10 cent per regel. Bij contracten aanmerkelijke korting. Dienstaanbiedingen, Koop- en Verkoopadvertentiën, Personeelaanvragen, enz., enz., van 15 regels 50 cent. Iedere regel meer gewoon tarief.' Voor het plaatsen van advertenties bevelen wij ons blad bij H.H. bestuurders van ver- eenigingen aan, terwijl wij hen tevens attent maken op ons adres voor de levering van alle soorten vereenigings-drukwerk als convocatie-biljetten, reglementen, diploma’s, programma’s, tekstboekjes enz. enz. FIRMA B. CUPERUS Az. Woensdag 7 Mei: Danssalon Herman Bakker. Standplaats bij café Witteveen. Geref. Zangver. „Pro Rege”. Repetitie des avonds 8 uur in het Wilhelminagebouw. Schaak- en Damclub „Westergoo—Tavenu”. Speelavond eiken Woensdag. Aanvang kwart voor acht uur in „Ons Gebouw”, leeszaal, boven. Bibliotheek St. Vincentiusgebouw, 's avonds van 7—8 uur. Biljartclub „Jan Wiemers”. Speelavond des avonds van 7—11 uur in café Gaarmann. Donderdag 8 Mei: Comité tegen onderwijsverslechteringS.D.A.P. B.B.B. en de Bond van Nederlandsche onderwijzers. Openbare vergadering des avonds 8 uur in „De Doele”. in cafe „Voorwaarts”. Aankondigingen in deze rubriek worden kosteloos opgenomen. Opgaven moeten Dinsdagsavonds in ons bezit zijn. Naarmate deze arbeidsverdeeling verder is doorgevoerd, staat het dier of de plant op een boogeren trap van ontwikkeling. Wanneer wy met behulp van de mikros- koop een der laagst staande dieren, b.v. een amoebe bekijken, dan zien we, dat dit beestje kop noch staart heeft. Het lijkt niet veel meer dan een klein klompje slym. Pooten bezit het niet. Om zich te verplaatsen moet het van vorm ver anderen: het doet een deel van zijn Wy zagen het nog kort geleden, bij den verkoop van het Emma-bloempje. Ijverige jonge meisjes, overtuigd van het schoone doel waarvoor zij werkten, bezield met hunne liefde voor de lijdenden, zij deden hun best zooveel mogelijk bloempjes te verkoopen, de opbrengst zoo groot mogelijk te doen zijn, wat ondervonden zij een massa teleurstellingen. Mannen met vaste betrek kingen, met een goed salaris, zij weerden die kleine verkoopertjes van zich af. Wat geven zij om die honderden T. B. C. slacht offers? Het lagere egoisme heeft alle gevoel voor den medemensch bij hen gedood. Wy zagen vrouwen (t was marktdag) met groote zilveren beugeltasschen in de hand, doch die zelfde vrouwen verwaardigden zich niet de meisjes zelfs aan te zien, laat staan een bloempje van hen te koopen. Afschuwelijk nietwaar? Zij hadden niet het geld, maar het geld had hen! Egoisme, gierigheid, maar ook onverschilligheid! Zoo kan onverschilligheid een van de meest hinderlijke vormen van tegenwerking zijn. Zij is voor het goede, de gezonde ontwikkeling, het opbouwende enthousiasme, de doovende asch welke het vuur doet uitgaan. Bereid de beste maatregelen voor, tracht ze uitgevoerd te krijgen, doe alles wat gy kunt, de onverschilligheid zal het succes belemmeren. Voer goede hygiënische of andere rege lingen in, vaardig orders uit op werk plaatsen, op kantoren, waar dan ook, ten slotte in het algemen belang, ze worden bijna als regel niet ter hand genomen, uit onverschilligheid, domme onverschilligheid. Beleg vergaderingen, houdt besprekingen, de onverschilligheid is er oorzaak van dat men niet op de vergaderingen komt. Een bestuursfunctie waarnemen, de man is er wel geschikt voor, maar hij is zoo onverschillig... Onverschilligheid, gemakzucht, zy zijn oorzaak, dat menigeen blyft wat hij is, dat hij niet verder komt; dat hij op dezelfde trap van ontwikkeling, van beschaving, van stoffelijke welvaart blijft staan. En daardoor ten achter geraakt. Want stilstand is bier ook achteruitgang. Over de onverschilligheid zou nog zoo veel meer te schrijven zijn. Alles is er door te bederven. Er is geen kamp zoo zwaar als de strijd tegen deze zoo alom voorkomende menschen- fout. „Er moest een wet kunnen gemaakt worden welke aan alle geestelijken, aan alle volksleiders, aan alle onderwijzers, aan alle mannen en vrouwen van gezag en invloed over de geheele wereld de plicht oplegde, om op één zelfden dag en één zelfde uur een opwekking tot hun geest verwanten, tot hun leerlingen te richten, teneinde de onverschilligheid te bestrijden,” zoo hoorden wij eens. Ja, dat ware te wenschen! Wat zou er veel meer te bereiken zijn... Advertentiën voor dit blad worden gratis geplaatst in „Wonseradeel”, Makkumer Courant en „Hennaarderadeel”, welke bladen door geheel Wonseradeel en Hennaarderadeel geregeld huis aan huis worden bezorgd. Verschijnt Woensdags en Zaterdags Abonnementsprijs franco per post 62‘/2 cent per 3 maanden Nadruk verboden. VI. Hiermede loopt parallel de politieke ont wikkeling van stadsstaat tot nationale staat, tot verbonden van verschillende staten, eindpunt: verbond van alle staten of volkeren der aarde, waarvan reeds een kiem aanwezig is inden bestaanden Volkenbond. DeFransche prof. Gide in zijn „Beknopt Leerboek der Staathuishoudkunde”, voor Nederland be werkt door Herckeorath, zeer aanbevelens- waardig (te verkregen in- onze leeszaal), trekt die parallel ook door op militair gebied. 2o. De wet der arbeidsvereeniging (wanen- werking H.). De eenvoudige arbeidsvereeni- ging, waarby een aantal personen samen werken, die ieder een zelfde taak verrichten, zooals oorspronkelijk het geval was b.v. tot het vellen van boomen, verplaatsen daarvan en van groote lasten in het alge meen, bouwen van hutten, booten enz., wordt hoe langer zoo meer vervangen door eene arbeidsvereeniging met arbeidssplitsing. Voor het bouwen van een huis werken nu samen de timmerman, de metselaar, de steenbakker, de smid enz. In de moderne fabriek komt eene arbeidsvereenigiag tot stand met arbeidsverdeeling tusschen den mensch en de machine, waarbij de machine in steeds meerdere mate den bloot werk- tuigelijken arbeid van den mensch overneemt. 3o. De wet der ditferentieering. Om duidelijk te maken, wat differentieering gen extra fijne Sinaasappel wellicht het best weer te geven door arbeids verdeeling of arbeidssplitsing beteekent, meen ik niet beter te kunnen dan hier letterlijk over te nemen, wat daaromtrent bij Yzerman t.a.p. voorkomt, waar we lezen „Alle ontwikkeling berust op diffe rentieering: uit een zelfde orgaan, dat voor alle mogelijke verrichtingen dienst moet doen, ontstaat een steeds grootere verscheidenheid van organen, waarvan elk een bepaalde taak heeft. De arbeid, die oorspronkelijk door één orgaan verricht werd, wordt dus gesplitst en over een aantal verschillende organen verdeeld. 14 a 25 ct. 10 a 25 ct. 6 a 25 ct. 4 a 25 ct. Reuzenkoopjes in BLIKGROENTEN Dagelijks aanvoer van VERSCHE GROENTEN: Witlof, Sla, Spinazie, Rabarber - MALTAKRUIM. Wij ontvangen Vrijdag: BLOEMKOOL, WORTELTJES, KOM KOMMERS, versche SOEPGROENTE, enz., enz. Beleefd aanbevelend DIJKSTRA AT 39 - BOLSWARD Wij hebben een koopje! Wij geven een koopje! Wij kochten alweer een groote partij FIJNE SINAASAPPELEN in alle prijzen Een goede Sinaasappel Een beste Sinaasappel Een fijne Sinaasappel Danssalon Herman Bakker. Standplaats bij café Witteveen.. Muziekgezelschap „Andante”. Repetitie des avonds 7'/z uur in de Muziekschool Kerkstraat. R.K. Zangkoor. Repetitie, ’s avonds 8 uur in café Slippens. Vrijdag 9 Mei: Danssalon Herman Bakker. Standplaats bij café Witteveen. Zangvereen. „Voorwaarts”. Repetitie des avonds 8 uur in café „Voorwaarts”. Mannenkoor „Hollandia”. Repetitie ’s avonds 7 uur. Sted. Muziekkorps „Bolsward”. Gewone repetitie des avonds 8 uur in de muziek school. Chr. Gemengd Koor. Repetitie des avonds 8 uur in de Chr. School „Rehoboth”, Hengstepad. Bolswardsche Biljartclub. Speelavond des avonds van 7—11 uur in het clublokaal „De Doele”. Zaterdag 10 Mei: Danssalon Herman Bakker. Standplaats bij café Witteveen. Onderling Ziekenfonds. Contributie-afdracht ’s avonds van 6—7 uur in „Ons Gebouw”. Stadsspaarkas. Gelegenheid tot ’t inbrengen van gelden, des avonds 7 uur in het lokaal Politiebureau. Dinsdag 13 Mei: Bolswardsche Biljartclub. Speelavond des avonds van 7—11 uur in het clublokaal „De Doele”. Tempelieren. Vergadering ’s avonds 8 uur Zoo gaat het in het vereenigingsleven, maar ook in het maatschappelijke. Eerbied of dankbaarheid te toonen tegen over hen, die zich wèl geven, daar wordt natuurlijk heelemaal niet aan gedacht. In iedere organisatie, in ieder dorp, in iedere stad zijn het er, in verhouding tot de massa, maar enkelen, die zich geheel geven voor hun ideaal, die zich geven voor de belangen van hun dorp, voor hun stad, voor de gemeenschap. Zie maar eens om U heen! Het zijn altijd weer dezelfde personen die hun tyd en ook hun geld geven voor de moreele, spiritueele en materieele ver heffing van anderen; die hun gaven, hun kennis en nog zooveel meer in dienst stellen van hun dorp- of stadgenooten en zich gelijkertijd bloot stellen aan kritiek, aan laster, hoon of spot. Maar ook altyd hebben zij te vechten tegen de felle en scherpe beoordeelingen van het groot aantal onverschilligen. Ellendige onverschilligheid! Wat hoort men het wel vaak, reeds bij de jongeren „Wat kan mij het schelen!” „Wat gaat het mij aan!” „Ieder voor zich!" „Ben ik mijns broeders hoeder?” Een onverschillig zijn voor en geen belang stellen in de méést belangrijke vraag stukken. Zeer vaak met als grondslag: het egoisme. De Burgemeester van Bolsward maakt bekend, dat het volgende is bepaald omtrent verlenging van den geldigheidsduur van Nederlandsche buitenlandsche paspoorten, in Nederland afgegeven aan Nederlanders of aan vreemdelingen (paspoorten voor vreem delingen en z.g. gunstpassen), alsmede van paspoorten, die door de Nederlandsche diplomatieke of consulaire ambtenaren in het buitenland zijn afgegeven aan Neder landers. Al deze paspoorten kunnen, indien de houders ervan in Nederland woonplaats hebben, verlengd worden door den Burge meester der woonplaats van den betrokkene of door den Commissaris der Koningin in de provincie, waarin die woonplaats is ge legen. Hebben belanghebbenden in Neder land geen woonplaats, dan moeten zij zich aan het departement van buitenlandsche zaken vervoegen. Personen, die zich in het buitenland gaan vestigen, zullen zich uitsluitend bij den Commissaris der Koningin kunnen ver voegen. Indien en zoolang het paspoort zich in behoorlijken staat bevindt en voldoende ruimte biedt voor het formulier der ver lenging en daaronder te plaatsen vreemde pasvisa, zal de verlenging meermalen kunnen geschieden, telkens voor ten hoogste één jaar, te rekenen vanaf het tijdstip, waarop het paspoort afloopt. Indien derhalve het paspoort voor den tyd van één jaar is afgegeven en telkens voor gelijken tijd wordt verlengd, zal de datum, tot welken de verlenging plaats heeft; telkens, be houdens het jaartal, dezelfde moeten zijn als die der eerste afgifte, onverschillig of het paspoort korten of langen tyd voor den afloop ter verlenging wordt aangeboden. Indien de geldigheidsduur van het aan een Nederlander afgegeven paspoort reeds is verstreken, doch niet langer dan drie maanden, en de betrokkene de Neder landsche nationaliteit niet inmiddels heeft verloren, zal het paspoort desniettemin kunnen worden verlengd, eveneens telkens voor ten hoogste één jaar, te rekenen vanaf het tijdstip, waarop het paspoort afliep. De aan ’s Rijks schatkist wegens de verlenging van een paspoort verschuldigde legesgelden bedragen f 5.50, hetzij dit paspoort is afgegeven ten name van één persoon, hetzy het is afgegeven ten name van twee of meer personen, eventueel ver meerderd met provinciale of plaatselijke legesgelden. Indien het paspoort by» eerste uitgifte, op grond van het onvermogen van den betreffenden persoon of van de betreffende personen, gratis werd afgegeven en het onvermogen van belanghebbenden ook op het tijdstip der verlenging vaststaat, zal de verlenging van het paspoort eveneens gratis kunnen geschieden. De Burgemeester voornoemd, S. J. PRAAMSMA. Bolsward, den 6 Mei 1924. WEDER EEN DOOR MIJ IN VIER WEKEN GENEZEN Weinig lijders kunnen zeggen grooter slachtoffer der Rheumatiek enjicht te zijn geweest dan Vrouw LAMBERTUS VAN OVERDAM, Maasdijk B.136, Kerkdriel, Gelderland, was gedurende twintig jaar. De rechterarm tot den elleboog, en de spieren aan de rechterzijde van den hals stijf en gezwollen; verder Rheumatiek in knie en lenden, en Ischias in linkerdij en heup. Wat de arme vrouw gedurende al deze jaren moet geleden hebben‘is schier niet te beschrijven. Na 4 weken behande ling met mijn „Duo-Formula” schrijft zij: „Mijn oprechten dank voor uw be handeling. Vooreerst mijn knie, daar voelde ik den derden dag reeds veel beterschap in, den vijfden dag was alle pijn daaruit geweken en zoo geleidelijk beter. Nu, bij het eind der behandeling is de knie geheel normaal, de arm is geheel beter, alles kan ik er weder mee doen, en mijn hals is ook heelemaal geslonken. Ik kan nu weder goed loopen, wel een uur ver. Uw „Duo-Formula” behandeling heeft krachtig gewerkt, en behoort overal te worden aanbevolen.” MIJN GRATIS AANBOD. Laat ieder lijder, die dit leest, om een gratis 10 dagen voorraad dezer merk waardige behandeling schrijven. Het geval van Vrouw Overdam bewijst, dat er geen te ernstig is om door deze behandeling genezen te worden. De Heer Arthur Richards, in wiens privé laboratorium zij gevonden werd, zegt: „Ik zal niet rusten alvorens ik ieder lijder aan Rheumatiek, Ischias, Jicht, Knobbeljicht of eenige andere Urinezuurzjekte de gelegenheid gegeven heb mijne behandeling gedurende 10 dagen op mijn kosten te beproeven.” HOE DIT AANBOD AAN TE NEMEN. Zend noch geld, noch postzegels. Zend eenvoudig uw naam en adres met de woorden: „Gratis Voorraad”, per 12‘/2 ets. briefkaart, waarna de 10 dagen Gratis Behandeling tezamen met verklarende Brochure en de beschrijving van meerdere wonderlijke genezingen, u per keerende post franco zal bereiken. Adresseer: Mr. Arthur Richards, Kamer 891, 14/15 Fulwood Place, High Holborn, Londen, W. C. 1., Engeland. Porto naar Engeland: Briefkaarten 12'/2 cent. Brieven 20 cent. D.V. wanneer de onverschilligheid niet, als een zeker soort knaagdieren in ongekende vrucht baarheid zich, tegen alle pogingen tot ver nietiging in, vermenigvuldigde en ver meerderde. Waarom lijden tal van pogingen om de enkelen en de massa voor 't goede te winnen, schipbreuk? Door onverschilligheid! Waarom blyven in het openbare leven, in den engeren kring der vereenigings- groepen, altijd weer dezelfde personen belast met de bestuursfuncties, vaak ten nadeele van het werk, dat gedaan moet worden, wyl overlading slechts schaden kan? Omdat het grootste deel der belang hebbenden te onverschillig is, om zich voor eenige taak beschikbaar te stellen, welke niet direct het ^belangetje raakt. Waarom komt maarzoo’n klein percentage van degenen, die aanwezig moesten zijn, op de bijeenkomsten, waarvan bij voltallig heid groote invloed ten goede kon uitgaan? Alweer door de onverschilligheid! Waarom blyven tal van verbeteringen onuitvoerbaar, overheerscht de sleur en belet deze de evolutie? Omdat het monster onverschilligheid steeds weer de kop opsteekt. Dat monster, dat vaak, in my, in U, in ons, in ieder is. Wij allen ondervinden er in mindere of meerdere mate de last van. En het zyn er maar enkelen helaas, die met dat 'monster hebben gestreden en bet hebben overwonnen. Het aantal dat nog in de macht van dat monster is, het is nog o zooveel grooter. Doch het moet met zyn heerschappij uit zijn! Weg er mede! Weg er mede! Omdat het een sta-in-den weg is voor ons eigen belang en dat van anderen, omdat wy er in ieder opzicht door achteruit gaan, individueel, maar ook de massa, omdat alle energie, alle ernstig willen wordt verslapt, wordt verdrongen, wordt gedood, omdat het ten slotte rem mend werkt, bij allen, die streven naar een algeheele vooruitgang, zedelijk, geestelyk en stoffelyk. Weg met de onverschilligheid! Méé leven! Méé werken! Onverschilligheid. Zij is een van de méést onaangename eigenschappen, welke bij den mensch worden aangetroffen. Een eigenschap, die in nauw verband staat met haar even afzichtelijke, evenveel onheil aanbrengende zusteren: lakschheid, traagheid. Onverschilligheid: een eigenschap, die haar invloed doet gelden, door het geheele leven, op ieder gebied, op elk terrein. Leest de verslagen der vergaderingen in ons blad. Zij allen vermelden een slechte opkomst der leden, een bedroevend weinig medeleven. Doch het is niet alleen in onze eigen omgeving, in onze eigen stad, het is alom zoo. Of het vergaderingen of bijeenkomsten zyn waar godsdienstige of politieke vraagstukken worden besproken, of dat heter zijn waar vakbelangen, economi sche kwesties aan de orde zijn, zij allen lijden aan gebrek aan belangstelling bij hen, voor wien deze vergaderingen worden uitgeschreven, voor hen voor wien de te bespreken onderwerpen van zijn. Men klaagt en steunt en moppert en jammert over dit en over dat; hier moet verandering in komen, daar moet verbetering worden gebracht, dit is niet goed en dat moet anders worden, doch als het er op aankomt middelen te beramen de gewenschte veranderingen en verbeteringen aan te brengen, dan schitteren diezelfde ontevre denen door afwezigheid. Zy zyn te traag, te laksch, om deel te nemen aan de werkzaamheden, noodig om het verlangde tot stand te brengen; zij zyn te onverschillig om hun bestuurders, hun leiders te steunen en by te staan. Zy zijn te onverschillig om te willen begrij pen dat zij daardoor hun eigen belangen in den weg staan. Neen, veel liever kritiek uitgeoefend op dht wat anderen doen; veel liever nog het werk van anderen verkeerd beoordeeld, ten kwade uitgelegd, geïnsinueerd, verdacht gemaakt. Het is dan ook gemakkelyker het werk van die anderen af te breken, doch wanneer dienzelfden sloopers, de ge legenheid wordt geboden mede te helpen opbouwen, zelf het werk ter hand te nemen, hebben, zij allerlei uitvluchten of schitteren docrr absentie; dan blijven zy achterwege, dsn behooren zij tot de stuurlui die aan wal blijven. Zich eenige- opoffering getroosten voor een mooi en verheven ideaal, deel nemen aan den strijd voor een goed en nuttig doel, zy denken er niet aan. Het werken en de daaraan verbonden lasten laten zij aan enkelen over. Alleen wanneer de lusten komen, wanneer de yruchten rijp zijn, dan zyn zij er spoedig by om die te plukken, dan willen zij er wel van profiteeren. Bolswardsche Courant n I” m. 31

Bolswards Nieuwsblad nl | 1924 | | pagina 1