der Gemeente Bolsward Officiéél Orgaan Jubileum dr. C. J. Niemeyer. 63ste Jaargang Woensdag 21 Mei 1924 No. 40 0UD-B0LSWARD. Ons dagelijksch brood. Allerverschrikkelijkst J. NAWIJN, Brieven en stukken voor de Redactie en Administratie, opgaven van advertentiën enz., te zenden aan het Bureau van Uitgave: Firma B. CUPERUS Az. te Bolsward - Telefoon No. 4 WEEK-AGENDA. weinig de de lezers van prys ging goedkoop is onze Spinazie. Nu is het tijd van inmaak. Wij zijn voorzien van Aardbeien, Komkommers, Bloemkool, Poste lein, Rabarber, Sla, Spinazie, Raap stelen, Radijs, Witlof enz. Fijne Likeuren en Limonades. PRIJS BILLIJK. Beleefd aanbevelend, DIJKSTRAAT 39 - BOLSWARD Advertentieprijs: 10 cent per regel. Bij contracten aanmerkelijke korting. Dienstaanbiedingen, Koop- en Verkoopadvertentiën, Personeelaanvragen, enz., enz., van 15 regels 50 cent. Iedere regel meer gewoon tarief er was niet veel aan te tornen, wilde men voldoen aan de door den Minister gestelde eischen. De raad wilde hoogstens f 6600 besteden, maar de aannemers vroegen ruim duizend gnlden meer. Het nader rapport van den architect dat 27 September behan deld werd, wees aan dat de gestelde som te laag was om een goed gebonw te kannen stichten. Dn zoo zat dos de kwestie vast. Gelukkig kwam er een onverwachte maar toch zeer welkome hulp. Van Heeren Gasthuisvoogden werd een missive ont vangen, dat hun College de gewone sub- sidiën voor onderwijs en andere gemeente lijke inrichtingen voor 't volgend jaar weer beschikbaar stelde (een bedrag van f 5822.88s) en bovendien een som van f 5000 zou schikken voor een nieuw post en telegraafkantoor. Met zulk een steun in den rug kon de raad nu wel stevig op stap gaan. In dezelfde vergadering werd besloten den bouw alsnog te gunnen aan den laagsten inschrijver S. Homminga, die zich bereid had verklaard het nader gewijzigd bouwplan uit te willen voeren voor f7532.60. Op het eind van 't jaar kwam van Ged. Staten de goed keuring dezer onderhandsche aanbesteding, zoodat men op den tgd, waarop men eerst gewild had, het nieuwe gebouw in gebruik te stellen, pas kon beginnen te bouwen. De stichting van ons post- en telegraaf kantoor behoort alzoo tot het jaar 1878, doch ik meen het best te doen, deze zaak nu maar ineens af te handelen. De bouw ging, naar ik meen, nog al vlug van de hand en 't gebouw was oogen- schijnljjk al eenige weken gereed, terwgl men toch van geen betrekken er van ver nam. De timmerlieden waren al lang niet meer bezig en ook de schilders hadden hun werk voorloopig afgemaakt, en men hoorde er verder niet van. Toch was men tiog al benieuwd naar den gang van zaken in dezen. Er was namelgk een adres naar den Minister verzonden, waarin werd ver zocht dat de heer C. C. de Koek telegra fist alhier, benoemd zou worden tot directeur van het nieuwe post- en telegraafkantoor. Ieder heeft gewoonlgk zijn vriendjes en de élite vond het aanmatigend, dat men Jhr. L. C. van der Feltz, directeur van 't Postkantoor, op die manier voor 't hoofd ging stooten. Er werd dan ook eentegen- adres opgemaakt en verzonden, waarin werd verklaard dat men den heer Koek liever niet aan ’t hoofd van den vereenigden dienst zou zien. De Minister zal dus destgds wel even hebben moeten twgfelen aan de voor beeldige eensgezindheid der Bolswarders, eneerlang kwam het bericht, dat de heer van der Feltz was benoemd tot post directeur te Goes en dat te Bolsward tot directeur van ’t Telegraafkantoor is benoemd de heer H. J Massink. Waar de heer de Koek geplaatst is, kan ik niet achterhalen, doch in de raadsvergadering van 14 Oct. kwam verzoek in van hem, om het nieuwe postkantoor te mogen meubelen en droog stoken, jpopdat de nieuwe directeur het bg zijne komst op 1 November in bewoon baren toestand aantreffe”. Hierover ontstond nog al discussie in den raad, en waren de Burgemeester en zgn beide Wethouders niet eensgezind. De Voorzitter wilde het verzoek afwezen, omdat het gebouw nog niet door het Rijk is overgenomen. Wethouder Binkes daaren tegen wilde, dat men de zaak niet langer zou tegenhouden. De huursom was reeds lang goedgekeurd en er was ook al aange- kondigd dat 1 November het gebouw voor den post- en telegraafdienst zou worden opengesteld. Toch ging de meerderheid van Verschijnt Woensdags en Zaterdags Abonnementsprijs franco per post 62*/2 cent per 3 maanden Er is geen ander product, dat in de voeding van het Nederlandsche volk een zoo belangrijke plaats inneemt, als „ons dagelijksch brood”. En toch ook geen ander voedingsmiddel, waarvoor zoo i aandacht wordt gevraagd van dag-, week- en maandbladen. Waarom ook zou dit noodig zijn? Brood is even onmisbaar voor ons leven als lucht en water. En al is ^water en brood” een uitdrukking, die gedachten opwekt aan een schraal dieet; deze woordcombinatie bewijst tevens, dat brood een voedsel is als geen ander. Een voedsel, dat op zichzelf een vrijwel volledig maal vertegenwoordigt. In de advertentiekolommen onzer nieuws bladen lezen wij dagelijks de loftuitingen over krachtvoedsels, speciaal bereide meel spijzen, lekkernijen en versterkende mid delen; doch zou ééu Uwer een oogenblik twijfelen, indien hem de keuze werd gesteld voortaan ’s-morgens, ’«-middags en ’s-avonds uitsluitend één van die zoo hoog aange- prezen spijzen te moeten nuttigen of het gewone, en toch zoo heerlijk voedzame, smakelijke dagelijksche wittebrood? Het is niet van belang ontbloot, even stil te staan bij de groote voedingswaarde van het brood, dat juist door zijn alge meenheid in dit opzicht voor velen nog een onbekende is. Het is in het algemeen gebruikelijk bij de vergelijking van de voedingswaarde van Als men het eens kan zijn met de woorden van een der sprekers, ter gelegenheid van het in de vorige week gevierde jubi leum van den heer B. J. van Santen als Hoofd der R.-K. School hier ter stede, gebezigd, nl. dat jubilea als dat van genoem den heer van grooter belang en van meer beteekenis zijn, dan de vele herinnerings feesten, die vooral in de maand Mei wor den gehouden, dan kan men ook accoord gaan met diens meening, dat het 25 jaren lang verrichten van geestelijken arbeid in de allereerste plaats herdacht dient te worden. En dan past het zeker, een jubileum als dat hetwelk dr. C. J. Niemeger thans viert, onder de meest belangrijke te rang schikken en zou het een verzuim zijn, hiervan in ons blad geen melding te maken. Feitelijk is de heer Niemeijer reeds 85 jaren in zijn ambtsvervulling, want 5 Mei 1889 werd hij te Zuiderwoude als predikant bevestigd en stond vervolgens te Blokker, Waaxens en Brandgum en Tjalleberd, van waar hij in 1899 naar hier werd beroepen. 5 Mei 1914 is dan ook op grootsche wijze zijn 25-jarig jubileum als predikant gevierd. Maar heden, Woensdag 21 Mei, is ket 25 jaren geleden, dat de in zoo ruimen kring bekende jubilaris zijn intrede deed als predikant der Ned. Herv. Gemeente te Bolsward. Het was op Pinkster-Zondag 21 Mei 1899 dat hij door wijlen zijn vader dr. M. Niemeijer van Sneek werd bevestigd, en dat de nieuwe leeraar ’s avonds zijn intrede deed. Vijf-en-twintig jaren lang heeft dr. Nie meyer hier ter stede zijn geestelijken arbeid verricht, heeft hij heilige en hooge geestelijke zaken besproken, heeft hij medegewerkt aan de opvoering der menschheid. Hoe menigmaal heeft hij in die lange reeks van jaren, buitengewoon begaafd redenaar als hij is, zijn gemeente onder den indruk gebracht van zijn woorden, bij het leiden der godsdienstoefeningen. Hoe- verschillende levensmiddelen uit te gaan Advertentiën voor dit blad worden gratis geplaatst in „Wonseradeel”, Makkumer Courant en „Hennaarderadeel”, welke bladen door geheel Wonseradeel en Hennaarderadeel geregeld huis aan huis worden bezorgd. waarde van het brood te verhoogen. Daar naast echter is van niet te onderschatten beteekenis de hoedanigheid van het gebezigde rijsmiddel, zonder hetwelk het gebak stijf zou worden en moeilijk verteerbaar. Ons Hollandsche wittebrood dankt zijn vluchtigheid” en aangenamen smaak aan het rijsmiddel, d.w.z. de voor de rijzing gebezigde »Gist”. Gist, zooals ze in den handel wordt gebracht, is een samengeperste zelfstandig heid, die feitelijk bestaat uit milliarden kleine gistcellen, die elk op zichzelf een levend organisme vormen. Er wordt dan ook wel eens gezegd, dat de gist de ziel van het deeg is. Inderdaad brengen deze gistcellen in het mengsel van bloem en vocht (het deeg) het levend element, hetwelk het deeg zoodanig doet uitrijzen, dat het na afloop van het bakproces uit den oven komt als een luchtig en smakelijk gebak. De voedende bestanddeelen van het graan ondervinden de inwerking van de gist, en deze doet hen lichter verteerbaar worden. Deze gist, bg ons vooral bekend onder den naam Koningsgist, een product van de Nederl. Gist- en Spiritusfabriek te Delft, vervult een zeer belangrijke rol in het bakproces en bovendien hebben de nieuwere theorieën over de voedingsleer nog weder meer licht geworpen op de belangrgkheid van dit levend product, hetwelk in over vloedige mate de voor het leven onmisbare ^vitaminen” bevat. In de fabrieken te Delft wordt de Koningsgist gemaakt of liever gekweekt op volkomen wetenschappelgken grondslag, en het is uitsluitend aan de ontwikkeling van deze zijde van genoemd bedrijf, gepaard aan een zeer moderne bedrijfstechniek, te danken, dat men erin geslaagd is een pro duct in den handel te brengen, dat onder wisselende omstandigheden aan een uit muntende kwaliteit een zeer groote unifor miteit paart, een factor, die voor den bakker van veel belang is. Verzekerd van dit kostbaar hulpmiddel en volkomen vertrouwd met de techniek van het zich meer en meer in wetenschappe lijke richting ontwikkelende bakkersbedrgf, kan de bakker regelmatig hét heerlgke wittebrood leveren, dat meer dan eenig ander product den grondslag vormt van de gezondheid van het Nederlandsche volk. LXXXI. In een mijner vorige artikelen is gemeld, dat men verlangde naar een vereeniging van den post- en telegraafdienst. Gelijk men weet, was het postkantoor op den Grooten Dijlakker, in ’t huis thans door Dr. Beekhuis bewoond, terwijl het telegraaf kantoor op 't Hengstepad stond, thans het woon- en winkelhuis van den heer Bakels. Toen bij den Minister van Finantiën werd verzocht de twee takken van rijksdienst onder één dak te brengen, werd geantwoord, dat dit zou kunnen gaan, wanneer de gemeente zorgde voor een geschikt gebouw, dat ook meteen als woning voor den post directeur moest dienen. Na vele onderhandelingen hierover, was het in 1872 zoover gekomen, dat het bouwplan door den Minister was goedge keurd, en het rijk jaarlijks f 300 huur zou betalen. Op 10 Mei van genoemd jaar had de aanbesteding plaats maar... geen gunning volgde, want de inschrijvingen waren allen beduidend boven de begrooting. Het gerucht ging, dat de termen van oplevering te vroeg was gesteld, onze aan nemers zagen geen kans in ruim 4 maanden een dergelijk gebouw gereed te maken. Het gemeentebestuur verlengde den tgd van aflevering tot 12 Novenber en op 25 Mei had een herbesteding plaats, echter de in schrijvingssommen waren weer te hoog. Men had gehoopt, de zaak heel spoedig klaar te krijgen, en het was juist dezen spoed, die vertragend werkte. Men wendde zich toen weer tot den Minister, stelde Z. Ex. in kennis met den van 't bouwen en vroeg een verhoo- van huursom. Na eenigen tgd kwam bericht terug dat de huursom bleef bepaald De bakker is erin geslaagd, op f 300, en daarvoor moest de gemeente een geschikt gebouw beschikbaar stellen, wilde men de gewenschte vereeniging van den post- en telegraafdienst. De stadsbouwmeester zocht eenige ver eenvoudiging in het plan te brengen, maar van de verbrandingswaarde der daarin aan wezige koolhydraten, eiwitten en vetten. Daarvan uitgaande zou de voedings waarde van 800 gram wittebrood gelijk gesteld kunnen worden met die van: 3 Liter Melk 3 pond Biefstuk of 23 eieren. In zeker opzicht gaan dergelgke verge lijkingen altijd min of meer mank, daar ongelijksoortige grootheden nimmer vol komen met elkander vergeleken kunnen worden. Wat eiwitstoffen betreft, is de verbran dingswaarde bgv. niet de hoofdzaak, want zij dienen hoofdzakelgk tot bouwstof. De verbrandingswaarde van vet en koolhydraten is wel hoofdzaak, omdat zij vrijwel uitsluitend als brandstof in het lichaam optreden en warmte en energie leveren. Een volkomen ideaal voedingsmiddel, zooals de melk voor de zuigeling is, bestaat niet, en hetgeen aan het eene voedsel ontbreekt, moet aangevuld worden door de bestanddeelen van een ander levensmiddel. Het betrekkelgk lage vetgehalte van het brood wordt aangevuld door de daarop gesmeerde boter. Brood met melk bereid, besmeerd met boter en belegd met een stukje kaas, behoort zeker tot de beste voedingsmiddelen, en tot de goedkoopste. Het is wel goed eens de aandacht te vestigen op het feit hoe gezond en ver sterkend en tevens hoe goedkoop in ver houding tot zgn voedingswaarde, het brood is, dat de bakker ons dagelgks levert. De eeuwen door reeds is brood het voor naamste voedsel van den mensch, en de geschiedenis van de brood bereiding loopt parallel met de geschiedenis van de mensch heid. Wie een liefhebber is van het nasnuf felen van oude kronieken, zal herhaaldelijk het bedrijf van den bakker vermeld vinden als een bedrijf, dat door het groote publiek niet voldoende werd gewaardeerd, doch zal tevens in de vaak onbillijke beoordeeling en strenge reglementeering, een bewijs zien geleverd van zgn universeele belangrijkheid. Het bakken van brood oorspronkelijk en in sommige streken nog tot in dezen tgd, het werk van de huisvrouw, die ook zelf het graan tot meel stampte, werd in den tijd der Pharao’s reeds gespecialiseerd en in het Oude Testament vinden wij dan ook reeds vermeld, dat er een opperbakker aan het hof werkzaam was. Tgdens het verblijf van de Israëlieten in Egypte was het bakken van gerezen brood big k baar reeds algemeen en het was alleen aan den haastigen uittocht te wgten, dat de deegen ongezuurd werden meegedragen, en men dus genoodzaakt, was, ongezuurde brooden te eten, waaraan de ^Matzes” ook nu nog de herinnering levendig houden. Ook Plinius vertelt veel over de bakkers, die onder de Romeinsche keizerregeering onder zeer strenge voorschriften leefden, doch tevens bgzondere privilegiën genoten. Dat het brood, hetwelk in die dagen en zelfs nog in veel later eeuwen werd gebakken, in geen enkel opzicht de vergelijking kan doorstaan met het brood van de moderne bakkerg, spreekt vanzelf. Wg zouden deze brooden, als wij ze nu konden proeven, en die vaak juister ^gezuurde” koeken konden worden genoemd, niet lekker vinden, en den zuren smaak (het gevolg van een onvoldoende rgzing met onvolmaakte rijs middelen) onaangenaam vinden. En zelfs nu weten misschien slechts weinigen U te vertellen, waardoor een van de groote omwentelingen in de broodberei- ding is veroorzaakt, en waaraan de aangename smaak en de gemakkelgke verteerbaarheid van bet Inchtige wittebrood moet worden toegeschreven. In de allereerste plaats houdt deze betere hoedanigheid verband met het gebruik van betere grondstoffen. Daarnaast is een ver betering in de werkmethodes een hoogst belangrijke factor. De moderne bakker heeft de keuze uit de beste bloemsoorten, die de moderne maaltechniek kan verkrijgen uit een keur van tarwesoorten. Het wereld verkeer maakt het mogelijk, de beste tarwesoorten, die voor de gewenschte melange noodig zgn, van alle deelen der wereld aan te voeren. gesteund door een meer wetenschappelijke opleiding, de omstandigheden, waaronder het bakproces plaats vindt, belangrijk te verbeteren, en, voor het melkbrood o.a. door het gebruik van de melk, de voedings- vele duizenden beeft hij troost gebracht en woorden van moed toegesproken, hoevelen heeft hij nader tot God gebracht en God leeren kennen, de God die in ieder onzer is. Leer mij, o God, begrijpen dat G’ in ons allen woont en dat in ieder onzer een kiem van ’t God-zijn troont. Dr. C. J. Niemeijer heeft een groot aantal vereerders en aanhangers, niet alleen hier in onze stad, in onze provincie, maar ver daarbuiten. Door het geheele land geniet hij een goede bekendheid èn door het gesproken wo rd, maar ook door zgn vele pennevruchten. Veel, zeer veel heeft hij gedaan aan de verkondiging van het Evan gelie en de verspreiding van godsdienstige begrippen. Wij memoreeren in dit verband slechts de Teekenen des Tyds, waarin zoo vaak zeer lezenswaardige artikelen van zijn hand voorkwamen. De vele vlugschriften waar onder bijv. Ons recht en onze plicht in de Ned. Herv. Kerk zooveel opgang heeft gemaakt. Verder het Weekblad voor de Vrijz. Herv. waarvan hij zoovele jaren de hoofdleiding heeft gehad. Lange jaren was hij de Voorzitter van de groote vereeniging van Vrgzinnig Hervormden, van welke vereeniging hem, wegens zijn groote ver diensten, niet lang geleden, onder treffende huldebetuiging het eere-lidmaatschap is aangeboden. Ook is hij langen tgd secretaris geweest van den Nederl. Protestantenbond en heeft hij nog zoo oneindig veel meer werk gedaan. Het heeft dan ook in het geheele land, bij duizenden groote instemming en vreugde verwekt, dat de jubilaris juist in de vorige week als afgevaardigde is benoemd voor de Synode. Wij meenen te weten, dat omstandig heden den jubilaris noodzaken de herden king van zgn jubileum te beperken tot intiemen kring. Er zal dus in het openbaar geen gelegenheid zijn, hem persoonlijk te complimenteeren. Wij zijn er zeker van tot veler spijt, want velen zouden gaarne blgk willen geven van hunne achting en sympathie, en vooral van hunne dankbaar heid. Toch zullen honderden gelukwenschen hem en zijn gezin bereiken en willen ook wij gaarne bij dezen den welgemeenden wenscb uitspreken, heer Niemeger, dat God U nog vele jaren spaart en de kracht geeft Uw zegenrijken arbeid tot heil Uwer ge meente en velen daarbuiten, te blijven verrichten. Bedenkt bij uwen arbeid: dat het niet de slechtsten zijn wien God het kruis te dragen geeft. En dikwijls is ’t de meest beminde die ook het meest te Igden heeft. Voor het plaatsen van advertenties bevelen wij ons blad bij H.H. bestuurders van ver- eenigingen aan, terwijl wij hen tevens attent maken op ons adres voor de levering van alle soorten vereenigings-drukwerk als convocatie-biljetten, reglementen, diploma’s, programma’s, tekstboekjes enz. enz. FIRMA B. CUPERUS Az. Woensdag 21 Mei: Meubelmakersbond. Ledenvergadering, des avonds 7 uur in café „Voorwaarts”. N.V. afd. „Bolsward”. Ledenvergadering, des avonds 8 uur in café „Voorwaarts”. Geref. Zangver. „Pro Rege”. Repetitie des avonds 8 uur in het Wilhelminagebouw. Schaak- en Damclub „Westergoo—Tavenu”. Speelavond eiken Woensdag. Aanvang kwart voor acht uur in „Ons Gebouw”, leeszaal, boven. Bibliotheek St. Vincentiusgebouw, ’s avonds van 7—8 uur. Biljartclub „Jan Wiemers”. Speelavond des avonds van 7—11 uur in café Gaarmann. Donderdag 22 Mei: „Floralia”. Uitgifte van stekken in het Park van des nam. 3‘/2—5‘/2 uur. Onthulling van het beeld „Aurora” en concert van het Stedelijk Muziekkorps, des avonds 7 uur in het Park. Vrijdag 23 Mei: Zangvereen. „Voorwaarts”. Repetitie des avonds 8 uur in café „Voorwaarts”. Mannenkoor „Hollandia”. Repetitie ’s avonds 7 uur. Chr. Gemengd Koor. Repetitie des avonds 8 uur in de Chr. School „Rehoboth”, Hengstepad. Bolswardsche Biljartclub. Speelavond des avonds van 7—11 uur in het clublokaal „De Doele”. Zaterdag 24 Mei: Onderling Ziekenfonds. Contributie-afdracht ’s avonds van 6—7 uur in „Ons Gebouw”. Stadsspaarkas. Gelegenheid tot ’t inbrengen van gelden, des avonds 7 uur in het lokaal Politiebureau. Maandag 26 Mei: School no. 1. Ouderavond, des avonds 8 uur in café „Voorwaarts”. Dinsdag 27 Mei: Bolswardsche Biljartclub. Speelavond des avonds van 7—11 uur in het clublokaal „De Doele”. Jeugd Tempelieren. Vergadering,’s avonds 8 uur in café „Voorwaarts”. Aankondigingen in deze rubriek worden kosteloos opgenomen. Opgaven moeten Dinsdagsavonds in ons bezit zijn. Bolswardsche Courant

Bolswards Nieuwsblad nl | 1924 | | pagina 1