it der Gemeente Bolsward Officieel Orgaan re R I? F 5 lll i en Woensdag 28 Mei 1924 63ste Jaargang Officiëele Advertentie. en i»(f) ige wel Brieven en stukken voor de Redactie en Administratie, opgaven van advertentiën enz., te zenden aan het Bureau van Uitgave: Firma B. CUPERUS Az. te Bolsward - Telefoon No. 4 No. 42 VERGEET NIET morgen (Hemelvaartsdag) eens een bezoek te brengen aan den GROENTE- en FRUITHANDEL Dijkstraat 39 Malta-kruim 13 cent per pond Aanbevelend, J. NAWIJN X Het mooie weer komt Koopt n Burgers E.N.R. Superbe. Verschijnt Woensdags en Zaterdags Abonnementsprijs franco per post 62‘/2 cent per 3 maanden Jaarlijksch onderzoek. WEEK-AGENDA. Van den Hak op den Tak. Van Muggen en Malaria. Blijft het Kantongerecht? ik. - HEMELVAARTSDAG. Advertentieprijs: 10 cent per regel. Bij contracten aanmerkelijke korting. Dienstaanbiedingen, Koop- en Verkoopadvertentiën, Personeelaanvragen, enz., enz., van 15 regels 50 cent. Iedere regel meer gewoon tarief Eens moge ’t groen doortrillenzangen Van hemelsch, niet van aardsch verlangen... Ook onze ziel weergalme ’t lied Ter eere van den Heer der Heeren, Die ’t eeuwig Lente worden liet! De Burgemeester voornoemd, 8. J. PRAAMSMA. Bolsward, 22 Mei 1924. van Bolsward brengt, de ten Stadhuize aan- Het jonge groen doortrillen zangen, En onze borst ook galmt een lied, Dat met den zang uit boom en heester Ter eere jubelt van den Meester, Die ’t weder Lente worden liet! trillen in zuivere accoorden worden wij als ’t ware gedrongen naar en vervuld met hemelsche gedachten. Ja, zij heeft een boodschap aan den geest. Goethe noemde de natuur: het kleed der Godheid. Veel en velerlei is er morgen te genieten... Schier overal in den lande feest en jubel. Voor zoover het gepaste ontspanning be treft, kan niemand daartegen overwegende bezwaren aanvoeren. Doch vergeten wij daarbij niet de kern, de grondgedachte van dit Christelijk feest! De Apostel verlangde van zijn Gemeente en in hen, óók van onsdoet alles ter eere Gods. bediening van te belasten. Dit adres, dat dus feitelijk is een propa ganda voor een reizend Kantonrechter, geeft een oplossing, die naar de Res. bode meldt, ook door den Minister aanvaard zou zyn. Is dit juist, dan zal dus Bolsward haar Kantongerecht behouden, al zal de bediening, in de toekomst geschieden niet door een hier wonend rechter, doch door iemand, die voor het leiden der zittingen overkomt. De vraag is thans echter, zal de Minister bij uitvoering van de idéé Heusden, de regeling zóó maken, dat pas dan een reizend Kantonrechter wordt benoemd, wanneer er b.v in Bolsward een vacature komt of zal het stelsel van judex ambulans direct ingaan. Het eerste is hier te prefereeren, te meer waar de leden van de Rechterlijke Macht voor hun leven zijn benoemd en hiervoor geen wachtgeldregeling geldt bij opheffing hunner functie, doch volledige bezoldiging, zoodat van directe bezuiniging geen sprake is. Bovendien zal de regeering het ontstaan der vacatures kunnen bevorderen door de vaceerende Kantonrechter- en Rechtersbe trekkingen in groote plaatsen te laten innemen door Rechters van die plaatsen, welke voor een reizend Kantonrechter in aanmerking komen. en de dieren- en plantenwereld om haar heen. Het zou van het grootste belang zijn, om haar natuurlijke vijanden te leeren kennen. 26. Men kan zonder schade voor vee of visscherij de malariamuglarven dooden door het water te besproeien met fijn ver deelde paraffine. 26. In Denemarken is malaria tegen woordig onbekend, hoewel de mug er talrijk genoeg is, maar deze vergenoegt zich daar met het bloed van het vee. 27. In Engeland komt malaria tegen woordig by na niet voor. 28. ’t Is nog al bedenkelijk, dat de knappe Nederlanders nog steeds door malaria geplaagd worden. Door samenwerking van buurtschappen en gemeenten, zoo noodig met steun van het Rijk, maar ook en vooral door verdelging van muggen en larven in eigen stal en sloot, zou dat spoedig anders kunnen zijn. Wy hopen dat uit het hiervoren vermelde voldoende zal zijn gebleken van welk groot nut dit boek van den heer Thijsse is en het ware te wenschen dat elk bewoner van ons malarialand zich van een ex. voorzag. ’t Was Donderdagavond ter gelegenheid van de onthulling van «Aurora” in ons Julianapark. 'k Stond tusschen eenige bejaarde, eenvoudige menschjes samen alzoo genietend van de onthulde Grieksche Godin. Opeens zei één mijner omstanders: «My dunkt,zelijktnietveelopdeKoningin!* Och, dat sommige luitjes in de boonen raken met Godin Aurora en Koningin Wilhelmina zit 'm hierin: dat de Jubileums- commissie 't beeld heeft geschonken. Ook hoorde ik nog van een grappenmaker, toen er Zaterdags daarna zoo’n harden wind stond, dat onzen Park-opzichter, meneer Hazenberg, lang geen gemakkelijk baantje bad: beur haren, die toch eiken morgen gekamd moeten worden, zaten toen zoo in «tiezen*, zei hy. Natuurlijk was dat’n ui, en meer niks. Doch wat anders is, dat de heer H. bovengenoemd, zoo’n welverdiend pluimpje ontving van den voorzitter van het Jubileumscomité 1928. Werkelijk, ons Park is eenig in z’n soort! En wie durft tegenspreken, dat het onderhoud ervan hierby een grooten rol speelt? Over groote rollen gesprokenDirk-om, die had er laatst bij de Krite een ellen-lange! Trouwens, ook kleine zyn vaak, trotsch hun kleinheid, moeilyk en beteekenisvol. Zoo sprak eens een inbreker, die voor de rechtbank stond: «Zes jaar? en de rol, die ik speelde, duurde maar zes minuten!* Eén troost zou ik dien man nog kunnen meegeven: vele kleintjes maken één groote. Immers! de zes jaren bestaan uit zooveel keer zes minuten. Welke flinke schooljongen rekentdat eens fluks voor me uit? Laat 'm de uitslag dan bezorgen aan het bureau dezes. Men moet namelijk weten, dat ondergeteekende op het gebied der rekenkunde niet thuis is. Daarom vind ik een dergelijke aardig heid wel eens aardig Wie alzoo morgen avond éérst is met de uitkomst van: hoe veel keer 6 minuten gingen er in die zes jaren, waartoe dien inbreker veroordeeld werd, ontvangt van mij een leesboekje, 't Is nu juist wel niet de geschikste tyd voor zulk-soort dingen, maar anders had ik vrees voor een teveel aan inzenders. En u moet weten, dat ik hedenavond, telkens als ik maar iets in de brievenbus hoor vallen, uit myn kooitje zal moeten vliegen om aldus het voor mij ongewone ambt van postbode waar te nemen, ’k Hoop dus, dat er niet veel meer dan één éérste inzending komt! Wat zeg jij, Van Puffelen De Burgemeester met verwijzing naar geplakte openbare kennisgeving, ter kennis van den verlofganger JAN BIJ KERSMA, lichting 1915, voormalige L.W.lichting 1921, dat hy op Vrydag 20 Juni a.s., des nam. 8 uur, aanwezig moet zyn te Bolsward, Muziekschool, Kerkstraat 30, tot deelneming aan het onderzoek van verlof gangers. Advertentiën voor dit blad worden gratis geplaatst in „Wonseradeel”, Makkumer Courant en „Hennaarderadeel”, welke bladen door geheel Wonseradeel en Hennaarderadeel geregeld huis aan huis worden bezorgd. Wanneer dus het hiervoren vermelde bericht van de Residentiebode juist is, zal het Kantongerecht voor onze plaats naar alle waarschijnlijkheid behouden blijven. Dit hopen wy ten zeerste, temeer daar ons Kantongerecht niet is een «crisismaat regel” dateerende uit de oorlogsjaren, maar misschien reeds meer dan 100 jaren in onze plaats gevestigd is geweest, zoodat wij in opheffing geen gerechtvaardige bezuiniging, maar eer een verslechtering ten koste van onze plaats, zouden kunnen zien. veeleer zouden wij een groot gewicht willen toekennen aan het adres van Heusden, dat voorstelt de Kantonge rechten te laten bestaan, maar met de meerdere Kantons één rechter Voor het plaatsen van advertenties bevelen wij ons blad bij H.H. bestuurders van ver- eenigingen aan, terwijl wij hen tevens attent maken op ons adres voor de levering van alle soorten vereenigings-drukwerk als convocatie-biljetten, reglementen, diploma’s, programma’s, tekstboekjes enz. enz. FIRMA B. CUPERUS Az. Woensdag 28 Mei: Zangvereen. „De Lofstem”. Uitvoering des avonds 8 uur in het Julianapark. J.V.O. afd. „Bolsward”. Ledenvergadering, des avonds 8 uur in café „Voorwaarts”. Schaak- en Damclub „Westergoo—Tavenu”. Speelavond eiken Woensdag. Aanvang kwart voor acht uur in „Ons Gebouw”, leeszaal, boven. Bibliotheek St. Vincentiusgebouw, ’s avonds van 7—8 uur. Biljartclub „Jan Wiemers”. Speelavond des avonds van 7—11 uur in café Gaarmann. Donderdag 29 Mei: Gewestelijke gymnastiek-uitvoering, kring Sneek, op het sportterrein. Des avonds 8 uur groot avondfeest in „De Doele”. Vrijdag 30 Mei: Bolsw. B. B. Openluchtmeeting, met mede werking van het zangkoor „Voorwaarts” des avonds 8 uur op het Hengstepad. Mannenkoor „Hollandia”. Repetitie ’s avonds 7 uur. Chr. Gemengd Koor. Repetitie des avonds 8 uur in de Chr. School „Rehoboth”, Hengstepad. Bolswardsche Biljartclub. Speelavond des avonds van 7—11 uur in het clublokaal „De Doele”. Zaterdag 31 Mei: Onderling Ziekenfonds. Contributie-afdracht ’s avonds van 6—7 uur in „Ons Gebouw”. Stadsspaarkas. Gelegenheid tot ’t inbrengen van gelden, des avonds 7 uur in het lokaal Politiebureau. Dinsdag 3 Juni: Bolswardsche Biljartclub. Speelavond des avonds van 7—11 uur in het clublokaal „De Doele”. Aankondigingen in deze rubriek worden kosteloos opgenomen. Opgaven moeten Dinsdagsavonds in ons bezit zijn. Voor eenige weken hebben wij gemeld, dat een wetsontwerp in gereedheid werd gebracht, waarby de opheffing van een groot;aantal Kantongerechten geregeld werd. Ook Bolsward behoorde tot de plaatsen waar men geen Kantongerecht meer noodig achtte en waarvan samenvoeging met Sneek en Harlingen werd voorgesteld. Waar nog maar kort geleden ook de rechtbanken van Heerenveen en Zierikzee als «slachtoffers der bezuiniging” zyn op geheven, nam men in vele kringen het opheffen der Kantongerechten reeds als vrijwel vaststaand aan. Wannneer er voldoende meerderheid in de Kamers te vinden is om rechtbanken op te heffen, dan zal dit zonder twyfel ook het geval wel zyn ten opzichte van Kantongerechten, die minder belangryk zijn dan Rechtbanken. Toch blykt dit niet juist en in parle mentaire kringen vindt dit wetsvoorstel meer oppositie, dan wy hadden durven verwachten. Hier komt nog bij, dat de gemeentebesturen en vele vereenigingen, zich tot de regeering hebben gewend met adressen tot behoud van haar Kanton gerecht, hetwelk ook ons Gemeentebestuur, alsmede de Vereeniging van Handel en Nijverheid hebben gedaan. Al valt de waaide van dergelyke adressen niet te ontkennen, toch gelooven wy niet, dat een adres, enkel bepleitende bet laten voortbestaan van een Kantongerecht, zoo veel invloed op de Regeering zal hebben, dat deze op grond hiervan, de Kantongerechten zal laten bestaan. Neen, Van de uitgeversfirma Oosterbaan Le Cointre te Goes, ontvingen wij ter recensie in ons blad een exemplaar van het zeer belangrijke boek «Van Muggen en Malaria” door Dr. Jac. P. Thijsse. Prys is slechts f 1. De uitgave van dit boek heeft ten doel: de bevordering van de bestrijding der malaria door de plattelandsbevolking zelve. Met genoegen hebben wy het boek ge lezen en achten het ook voor onze lezers van zeer groot belang er kennis van te nemen. Een groot aantal clichés is er in opgenomen ter verduidelijking van de tekst. Dr. Thijsse werd in het voorjaar 1923 door den Inspecteur der Volksgezondheid in Utrecht en Noord-Holland, Dr. Alders- hoff, aangezocht dit boekje te schrijven. Om mij vertrouwd te maken met het werk, zoo zegt de schryver in een voorbericht, werd ik benoemd tot lid der Malaria- commissie voor Noord-Holland. Het boekje is dan ook geschreven onder gestadige medewerking en critiek van die commissie en een der leden Dr. P. Honig uit Nienweu- dam, was zoo vriendelijk, om het hoofdstuk over de ziekte zelve te schryven. Een ander lid der commissie, Prof. Dr. N. H. Swellengrebel hielp mij met het micros copisch onderzoek, voor zoover dat bij dit eenvoudige boekje te pas kwam, terwijl Dr. Hehewerth en de heer Voorbergen, de directeur van publieke werken te Hoorn, my aanwijzingen gaven in het veld, ia de stallen en de weiden, het eigenlijke stryd- perk. Ten slotte is de eerste proef nog gelezen door al de leden van de commissie en daarom geef ik thans het boekje aan de openbaarheid met meer vertrouwen, dan ooit eenig ander van mijn vorige werken. Ik heb er met groote vreugde aangewerkt en al onderzoekend en schrijvend is bij my de overtuiging steeds sterker geworden, dat ook voor de malariabestryding het meest verwacht kan worden van den onderwyzer, die in dit en andere opzichten veel eerder door zijn leerlingen den eeretitel mag dragen van hope des Vaderlands. Ook verwacht ik, dat de onderwijzers de eersten zullen zijn, die mij zullen helpen, om de leemten en tekortkomingen van dit werkje te ver beteren, die de praktyk wel aan den dag zal brengen. Aan het slot van het werk somt de schrijver de voornaamste waarheden omtrent malaria en haar bestrijding nog eens op. In het kort samengevat, komen deze op het volgende neer: 1. De malaria in haar verschillende vormen heeft het menschdom reeds sinds overoude tyden geteisterd. 2. Malaria wordt veroorzaakt door de aanwezigheid in het bloed van parasitaire één-cellige wezentjes, die zich snel door deeling kunnen vermenigvuldigen en hun ontwikkeling volbrengen binnen in de roode bloedlichaampjes, die ze daarbij vernielen. 3. Deze celdeeling geschiedt telkens om de 48 of 72 uren. De omstandigheid, dat dan duizenden nieuwe parasieten vry komen, veroorzaakt een min of meer hevigen koorts aanval. Sursum Corda! De harten omhoog! Zoo ooit, dan is op den dag van morgen vooral van toepassing dat Latijnsche woord vorengenoemd. Ach, ons menschenbart is maar èl te veel verkleefd aan het aardsche en het Hoogere wy denken er in doorsnee zoo zelden aan. Alsof wij hier ons einddoel hadden. En toch: wij moeten om ons eigen bestwil niet vergeten, dat wij bestemd zyn voor een hooger bestaan. De gedachte daaraan schenkt ons moed en vertrouwen, adelt bovenal onze handelingen. Moed en vertrouwen. Christus had geleden, zooals geen rnensch ooit geleden heeft. Doelbewust en niet twyfelend, met bewonderenswaardigen moed, die z’n oorzaak vond in het stellige geloofs vertrouwen, was hy zyne vijanden tegemoet gegaan, immers; na den strijd kwam de overwinning, na het lijden de verryzenis en de hemelvaart! De eeuwigheidsgedachte adelt ook onze handelingen. Indien deze niet den Meester had bezield, hoe zou Hij ooit Golgotha’s kruin hebben bereikt? De harten omhoog! Hemelvaartsdag de kroon op hl het werken En nn vooral, nu de Meimaand de natuur heeft herschapen in een lustoord van groen en bloemen, waartusschen het vogelenheir zijn duizendvoudigen zang doet 4. Men onderscheidt drie soorten van malaria: de derdedaagscbe, de anderdaagscbe der warme landen en de gewone ander- daagsche. Alleen de jaatste is voor ons land van beteekenis. 5. Onze malaria is in den regel niet doodelyk, maar kan in verband met andere ziektetoestanden noodlottig worden. Zij veroorzaakt bloedarmoede en lusteloosheid en berokkent dus door verlies aan werk kracht reeds ontzaglyk groote schade. 6. Het ziektebeeld van malaria is niet altijd even duidelyk en kan verward worden met dat van andere aandoeningen. Door bloedonderzoek is echter met groote zeker heid de diagnose te stellen. Dit onderzoek wordt op groote schaal verricht door de Gemeentelyke Geneeskundige Diensten te Amsterdam en te Zaandam. 7. De malariaparasiet kan na het oogen- schynlijk herstel van den patiënt geruimen tijd in het bloed aanwezig zijn zonder koorts aanvallen te veroorzaken en te kwader ure door snelle deeling weer een nieuwen aanval teweeg brengen. 8. Behalve door deeling, vermenig vuldigt de parasiet zich ook door geslach- telyke voortplanting, die plaats heeft in het lichaam van bepaalde muggensoorten, bij ons zoo goed als uitsluitend in dat van de vrouwelijke malariamug. 9. De vrouwelyke malariamug is dadelyk te herkennen aan haar kaaktasters, die even lang zyn als de zuigsnuit zelf. Zij heeft duidelijk gevlekte vleugels en ongevlekte pooten en een karakteristieke rusthouding. 10. De verschillende muggen voeden zich met allerlei sappen, maar de wijfjes hebben, voordat zij eieren leggen, bloed noodig, hetzij van menschen, vee of vogels. Ontneemt zij dat bloed aan een malaria- lijder, dan raakt zij zelf besmet. 11. De bevruchting van de vrouwelijke malariaparasiet heeft plaats in de maag van de mug. Het bevruchte wezentje dringt door den maagwand heen en vormt een groot aantal kleine levende celletjes, die in ’t muggenbioed worden uitgestort en zich ten slotte ophoopen in de speekselklieren. Dit gebeurt alleen bij temperaturen boven 16°C. 12. Als een besmette mug een rnensch steekt, brengt hij met zijn speeksel meteen de malariakiemen in diens bloed. 13. De malariaparasieten in het men- schelijk bloed kunnen gedood worden door kinine, dat dus een specifiek geneesmiddel is tegen malaria. 14. De malariaparasieten worden aange vallen en vaak vernietigd door de witte bloedlichaampjes. Goed bloed verschaft dus eenige bescherming tegen malaria. 15. Het is niet zeker, of het geregeld innemen van kinine wel een afdoend voorbe hoedmiddel is tegen malaria. 16. Wie nooit door een malariamug gestoken wordt, zal ook nooit malaria krijgen. 17. Malariamuggen rusten overdag op beschutte plaatsen en beginnen hun werk kort voor zonsondergang. Het is dus van het allergrootste belang, om slaapvertrekken te beveiligen tegen muggen. By den bouw van huizen dient men er voor te zorgen, dat gemakkelijk ijzergaasafsluitingen kunnen worden aangebracht. 18. Men vangt en doodt de muggen (alle soorten) gemakkelijk door middel van een prop watten, gedrenkt met petroleum op een stok of een glas, dat met petroleum is omgespoeld. 19. In October-November sterven de mannetjes en de wijfjes gaan overwinteren in varkenshokken, veestallen en op zolders. Daar behooren ze in massa gevangen en gedood te worden, hetzy door middel van den stofzuiger, hetzy door besproeiing met lysol e.d. 20. In Maart en April vliegen de malariamuggewyfjes uit en gaan eieren leggen in helder water met eenigen planten groei. De eieren liggen los van elkander en lijken kleine bootjes. 21. De larven van de malariamug liggen lang uit aan de oppervlakte van het water. Ze hebben korte ademhalingsbuizen. 22. De duur der ontwikkeling van ei tot volwassen insect is zeer ongelyk, maar kan affoopen binnen drie weken. De poptoestand duurt slechts enkele dagen. 23. Onze Hollandsche muggelarven kunnen een tamelyk hoog zoutgehalte in het water verdragen. 24. Wij weten nog maar weinig van de betrekking tusschen de malairimuglarve Bolswardsche Courant IBT en,

Bolswards Nieuwsblad nl | 1924 | | pagina 1