re Officiéél Orgaan der Gemeente Bolsward POLSHORLOGES Zomer Japonnen en Blouses Dameskleding naar maat P.O.vanderKlei R len Heeren Overhemden Dames-en Kinderkousen in alle moderne kleuren DIRK JORNA W. ZEUL ZOON S BANK De DIAMANT HOED is de lichtste, is de duurzaamste en kleurhoudende Hoed P. A. GERRITSMA R. P. DE BOER Corsetten met en zonder buikband (met garantie) VSPepermunt ROLLEN UZIEK- 3F1II en Witte Confectie als: Dames- en Kinder- Combinations, Pantalons, Hemden, Tailles, Rokken, Nachtponnen enz. Appelmarkt Bolsward Bleekstraat - Makkum Zijden Sjaals Zakdoeken 63ste Jaargang Zaterdag 31 Mei 1924 No. 43 Steeds aparte modellen n, z. ZIE ETALAGES! Accuraat loopende Dames* en Heeren- Kleedingmagazijn „Leeuwenburg” S n e e k E 56 - Bolsward ZOO RUIM Brieven en stukken voor de Redactie en Administratie, opgaven van advertentiën enz., te zenden aan het Bureau van Uitgave: Firma B. CUPERUS Az. te Bolsward - Telefoon No. 4 Turndag te Bolsward. J. NA WIJN Jr. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Wij f .g o» •o c Zelfbinders, Sokken, Brettelles enz. BOLSWARD Voor Landbouw en Handel Sneek - Oude Koemarkt 35 Aan- en Verkoop van Effecten Uitzetten van gelden op eerste hypotheek Advies inzake geldbelegging Deposito’s* 1 jaar vast 4’/z °/o jaar vast 4'/2 °/0 3 mnd. vast 4'/4 °/0 Spaarbank rente 4 °/0 dagelijks opvorderbaar Telef. No. 9 hebben steeds groote sorteering in: Advertentieprijs: 10 cent per regel. Bij contracten aanmerkelijke korting. Dienstaanbiedingen, Koop- en Verkoopadvertentiën, Personeelaanvragen, enz., enz., van 15 regels 50 cent. Iedere regel meer gewoon tarief. van 35 en 10 cents per stuk gemakkelijk - zindelijk ENGROS BIJ VAN SLOOTEN Harlingen Leeuwarden en het de Spinazie verleden week was, zoo schaarsch is ze nu. Wij hebben nog mooie tegen billijken prijs. We ontvingen weer prachtige Aardbeien, Kropsla, Rabarber, Bloemkool, Worteltjes, Komkommers, enz. Fijne ingemaakte Vruchten in blik en flesschen, als: Annanas, Perziken, Peren en Kersen. Fijne Appelmoes van Ooudreinetten Verschijnt Woensdags en Zaterdags Abonnementsprijs franco per post 62l/2 cent per 3 maanden kV IN STRUM ENTENZ Vertrouwen Advertentiën voor dit blad worden gratis geplaatst in „Wonseradeel”, Makkumer Courant en „Hennaarderadeel”, welke bladen door geheel Wonseradeel en Hennaarderadeel geregeld huis aan huis worden bezorgd. Dijkstraat - Bolsward Courant Bolswardsch turnerszijde vry prachtig feest geweest den op- «g- De ser een als len aan ier- laar te de •n’s an ger >en ge* aar nd aar 'g- ich ;en die als fe nd ide ijn aj X) 3 X je» ite je- an ire er o, as ds et ii> as !n as m it en ir. n, in sn den een man met buitengewonen ijver en tact. (Applaus). Meneer Kan, zoo ging hij voort, neemt een eerste plaats in onder vakgenooten. Dat men hem de plaats geeft, die hem inderdaad toekomtl Hij releveerde verder, wat door ’t Weeshuis van Bolsward wordt en is gedaan. Hij is trotsch op onze stad, op datgene, wat hier wordt gepresteerd. Samenwerking van eminente mannen met het bestuur van bedoeld Weeshuis hebben veel gewrocht. Bolsward durft hij tot voor beeld te stellen in zjjn ambtsgebied. Bljjven De heer II. Jorritsma, oud-voorzitter, schreef in verband met dit jubileum een aardig stukje geschiedenis voor de feestgids, hetwelk wij wegens plaatsgebrek tot onzen spyt in dit nummer niet kunnen plaatsen, doch waarop wij in het Woensdagnummer van de Botswardsehe Courant terug zullen komen. Uit dit voorwoord blykt duidelijk, dat gedurende de 45 jaren welke „Lycurgus” heeft bestaan, er meerdere jaren zijn ge weest, waarin het bestaan der vereeniging in het gedrang kwam en de bekwame leiders die wij zoo voor en na in Bolsward hebben gehad, komt zonder twjjfel voor een groot deel de eer mee toe, dat „Lycurgus” niet alleen is blijven bemaan, maar is geworden een turnvereeniging waar Bolsward trotsch op zijn kan. Al is helaas de geheele bevolking nog niet voldoende doordrongen van het groote nut der gymnastiek, de toenemende be langstelling toont, dat er in dit opzicht reeds een kentering gekomen is en sport dagen als Donderdag zullen stellig een goede propaganda zijn. De deelname was van groot. Men deelde ons mede, dat het aantal tusschen 4 en 500 bedroeg en reeds vroeg in den morgen brachten tram, boot en vooral autobussen, de verschillende vereenigingen in Bolsward. Nadat in de morgenuren de tweekamp meisjes en jongens was gehouden, benevens de generale repetitie Algemeene oefeningen, volgde om 1 uur de optocht door de stad. De deelnemende vereenigingen met hnnne vaandels, die lange rij turnsters en turners, zij leverden een aardige stoet, die veel be langstelling trok. In de middaguren bewoog zich een groote menschenmassa in de richting van het Sportterrein, de rjj wiel bergplaatsen waren vol, en voor de zooveelste maal bleek duidelijk dat goed opgezette feestdagen nog steeds vele vreemdelingen naar Bolsward trekken. Ook thans was er veel belang stelling van buiten zoowel als van de plaatsgenooten, zoodat het Sportterrein „dicht bevolkt” was. Intusschen werden de verschillende num mers in volgorde afgewerkt onder leiding van den heer C. Kan, die zich wederom boven alle lof van zijn moeilyke taak kweet. De jury bestaande uit de heeren H. Edinga en L. de Jong en de telcommissie, waarin de heeren U. de Boer, R. Boersma en H. J. Bacbofner zitting hadden, waren ook voortdurend bezig en vooral de laatste commissie heeft door de bijzonder vlugge manier waarop zij de resultaten bekend maakte, zich zeer verdienstelijk gemaakt. De uitslag van de wedstrijden is als volgt: Tweekamp Meisjes. Ie pry's, verg. zilv. med., aangeb. door den heer 8. J. Praamsma, Wilhelmina, 109 punten. 2e prijs, zilv. med., aangeb. door den heer H. Kramer, D.O.S. Lemmer, 105 punten. Tweekamp Jongens. Ie prijs, Lauwertak, aangeb. door den heer J. Wiersma, Lycurgus, 97 punten. 2e prijs, zilv. med., aangeb. door K. V. Bolsward, VI. en Kr. Joure, 88 punten. Keusnummers Dames. Ie prijs, S.G.V. Sneek, 111 punten. 2e prijs, zilv. med., aangeboden door de Voetbalver. C. A. B., Durate Bolsward, 108 ponten. Keusnummers Heeren. Ie prijs, zilv. Lauwerkrans, aangeboden door den heer H. Beekhuis, S.G.V. Sneek, 113 punten, 2e prijs, zilv. med., aangeb. door den Hotelhoudersbond, Lycurgus Bolsward, 112 punten, welke deze prijs afstond aan D O.S. Lemmer, 106 punten. Se prijs, zilv. med., aangeb. door den heerH. Kingma, Greate Pier Sneek, 96 punten. Bolstokkoogspringen. Ie prijs, verg. zilv. med., aangeboden door den heer C. Kan, J. Popma, Lycurgus Bolsward 2.90 M. 2e prijs, zilv. med., aangeb. door den heer K. Popma, W. Bangma, Lycurgus Bolsward 2.80 M. 3e prijs, zilv. med., aangeb. door den heer J. F. Boermans, G. Bokma, Thor Sloten 2.60 M. Estafettewedloop voor viertallen uit om liggende plaatsen. Ie prijs, 4 zilv. med. aangeboden door de heeren J. Witteveen, heen 1 Een goed physiek an daarvoor een moreel hoogstaand Nederlandsche volk 1 Daarna had eindelijk de lang verbeide prysuitdeeling plaats. Bij de eerste prijs stond Spr. geruimen tijd stil, als zijnde geschonken door een bekend en hoogstaand man uit Bolsward; het geschenk is een symbool van menschen- liefde, van doorzettingsvermogen. Niet zoo zeer op de waarde, die de krans vertegen woordigde, dan wel op de grondgedachte ervan, vestigde Spr. de aandacht. Ook dat de heer Burgemeester Gemeentebestuur van Bolsward ieder een medaille hadden beschikbaar gesteld, noemde Spr. een ding van beteekenis, immers, het getuigt van welwillende gezindheid ten aanzien van de Lichamelijke Opvoeding. De jubileerende „Lycurgus” zelf, wilde voor ditmaal geen prijs aanvaarden, waar door dus een opschuiving plaats vond. De respectievelijke vertegenwoordigers en -eters van de gelukkige vereenigingen had den hun pryzen in ontvangst te nemen, werden bij die gelegenheid telkens geestig toegesproken door den en pittig en heer G. Natuurlijk de lucht. De heer De Jong, voorzitter van het Gewest Friesland, hield vervolgens een speech. Hij zeide, dat de wegen van de menschen van het Kon. N. G. V. niet altijd langs rozen gaan. Wij hebben te kampen tegen veroordeel en vooroordeel. Doch er is de laatste jaren nog een veel grooteren stry'd bijgekomen: de menschen zyn belust op emotie en sensatie. Het Verbond doet daaraan echter niet mee! Doch daartegenover staan ook heerlijke momenten getuigenissen van dankbaarheid. Ook thans is dat het geval. Bolsward bezit een persoonlijkheid, die 25 jaren onze zaak met raad en daad steunde: dokter Beekhuis, namelijk. Een man van wetenschap, populair en bemind „29 Mei in het teeken der gymnastiek” stofid op een reclamedoek dat reeds eenige weken boven een der straten hing te wap peren, en dat voortdurend onze aandacht vroeg voor de groote turnbetooging, hier te houden naar aanleiding van het 45-jarig bestaan van „Lycurgus”. De Bolswardsche gymnastiekvereeniging De feeststemming werd er bij het zeer talry’ke publiek niet weinig ingebracht en ook gehouden door een broeder van mevr. Kan en dat wel met een (althans voor Bolsward) bijzonder „instrument”. Popu laire liedjes werden lustig meegezongen. De heer J. Popma, voorzitter van de jubileerende gymnastiekvereeniging „Lycur gus”, opende de feestavond, wat dan het laatste gedeelte was van de 45 jarige her denking. Spr. zag met genoegen en vol doening terug op den afgeloopen middag, waarvoor turners en turnsters, van heinde en verre naar onze stad waren getogen, om daar elkander in eerlijken strijd te bekampen. Naar zyne meening is de turndag geslaagd. Vervolgens sprak de heer Vis, als voor zitter van den TurnkringSneek. Deze memoreerde het 45-jarig bestaan en deelde daarbij mede, dat „Lycurgus” de oudste G.V. van Friesland is en dan nog wel in Bolsward! Hij bracht dank aan het Weesh'uis dit toch was en is nog de plaatselyke gymna stiek steeds tot grooten steun. In 1908, nadat „Lycurgus” zich aansloot bij bet Nederlandsch Gymnastiek-Verbond (thans Koninklijk N. G.V.) werd zij alras één der gevaaarlykste mededingsters. De heeren Rooyaards, Van der Werf en Kan, werden in dit verband door den Spreker naar voren gebracht. Ter herinnering aan ’t feit van den dag, overhandigde hij den voorzitter van „Lycur gus”, een medaille van het bestuur van den Turnkring en gaf nog door de beste wenschen voor de toekomst, uiting van z’n voelen voor de jubileerende G.V. Dan deed hij dank toekomen aan allen, die tot het welslagen van dezen feestdag hadden meegearbeid, in het bijzonder aan het gecombineerde bestuur van de G.V. „Lycurgus”„Wilhelmina” en aan hare reclame-commissie. Mede werd nog genoemd de heer Vogelzang, die zich verdienstelijk had gemaakt voor de zaalversiering. Voorts werden heeren Juryleden, de Voorzitter en den Secretaris van het Gewest-Friesland, woorden van lof toegezwaaid. Ook stelde hij de tegenwoordigheid van den heer Inspecteur der 3e Inspectie van Lichamelijke Opvoeding, genaamd Graaf land, zeer op prijs. Deze betrad daarna het podium, om aan de prijswinnende clubs de medailles etc. ter hand te stellen. Doch eerst wilde hij daaraan ’n kort woord doen voorafgaan. Hy bracht dan dank aan God, die ons zoo'n mooien dag had gegeven. Dank verder aan allen voor de medewerking, de totstandkoming en keurige uitvoering. Niet mogen vergeten worden technici en anderen, die geheel belangloos zich hebben gesteld in dienst der Lichamelijke Opvoeding. Namens de Regeering, die thans niet met geld kan steunen, oprecht hartelijken dankl Hij wenschte de leden van „Lycurgus” „Wilhelmina” thans officieel geluk. Hy is haast jaloersch, dat men op „zoo’n leeftijd” nog zóóveel kan presteeren. Het is een uwer waardig! Bijzondere hulde bracht hij aan leider, die dit feest arrangeerde, De opgewekte stemming op het terrein was het beste bewijs dat de aanwezigen zich amuseerden, vooral het jongfolk had blijkbaar veel schik. Het Stedelijk Muziekkorps begeleidde de verschillende oefeningen en luisterde verder zeer verdienstelijk de optocht en de feestelijkheden op. De wedstrijden waren mooi op tijd afge loopen, zoodat er voldoende tyd was om zich voor het avondfeest gereed te maken. «SKA ^5 Blondere Voordeofen noortfew op te richteWwekKorpsen hef oude en Welbekende adres M. JLHJKESSELS Fót^ ^anMu,.Jnsrr TILBURG Industrte-stnaat 44 was ook 't applaus niet van zilv. med., aangeb. door het Gem.bestuur van Bolsward, „Wilhelmina” 462/s sec. 2e prijs, zilv. med., aangeb. door den heer D. Jorna, Hygiëa Joure 469/10 sec. Rinderniswedloop Heeren. Ie prijs, Dis tinctief, aangeb. door den heer A. Vis, S.G.V. Sneek 664/5 sec. 2e pry's, zilv. med. aangeb. door oen beer G. O. Eisma, Lycurgus 714/5 sec. Lycurgus stond deze prijs af aan D.O.S. Lemmer 733/s sec. Voor deze gelegenheid was de Doelezaal eenvoudig, doch smaakvol versierd; de artistieke wandfiguren waren ook heel mooi. 2e prijs, 4 bronzen med., aangeb. door de Turnkring Sneek, Burgwerd. Hindermswedloop Dames. Ie prijs, verg. worden het niveau ligt veel hooger! Gymnastiekonderwijs aan schoolkinderen, gesteund door den Raaddóór moet het goed bekend staat, heeft dus bijna een halve eeuw de gymnastiek voorgestaan en gediend.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1924 | | pagina 1