Officieel Orgaan der Gemeente Bolsward rd. R. P. DE BOER, Bleekstraat, MAKKÜM Beschikbaar diverse Kapitalen op eerste hypotheek. R. P. DE BOER MAKKUM W. ZEUL l ZOON’S BANK VSPepermunt ROLLEN RA iemer laar Jhr. mr. A. F. de Savornin Lohman, f Bedden. Dekens. Ledikanten, Matrassen. Alléén soliede kwaliteiten. A. VERWEK - SNEEK. 63ste Jaargang Zaterdag 14 Juni 1924 No. 47 er J. NA WIJN Jr. MOEDERS, doet Uw kinderen een pleizier. Wij geven U gratis bij inkoop van min stens één gulden, een prachtige LUCHTBALLON. Brieven en stukken voor de Redactie en Administratie, opgaven van advertentiën enz., te zenden aan het Bureau van Uitgave: Firma B. CUPERUS Az. te Bolsward - Telefoon No. 4 Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Uit Bolsward. 7 en urg enz. Groote keuze Wiegen- en Ledikanten Uitsluitend solide kwaliteiten Prijsopgaaf voor het inrichten uwer woning wordt GRATIS verstrekt. HORLOGES, KLOKKEN Prima kwaliteiten. Groote keuze. Lage prijzen. zijn voorzitterschap van de Rapporteurs over de ichool- zyn verderen politieken heid onzer, en weerwil striding. zeer met aar re- tot htig htig sn in wees r een esse- was in de een zyn van ;en is- Aanbevelend Rente voor mooie landposten (hoog stens i/'j der taxatie) 5% Spaarbank - Deposito's Deskundig advies in geldbeleggingszaken BLEEKSTRAAT Oosterdijk 12-14 Tel. 153 Sneek - Oude Koemarkt 35 Bij het inkoopen van Uw Aardappelen, Groenten en Fruit, is van het allergrootste belang een soiled en vertrouwd adres. In de stad en daar buiten koopt men bij onderstaand adres met plezier. Nooit of bijna nooit krijgen wij klachten over het geleverde. Wij zijn heden weer ruim voorzien van: Nieuwe Holl. Aardappelen 14 et. Maltakruim 13 ct. Hollandsche Peulen 25 ct. Wortelen 25 ct. Komkommers vanaf 12 ct. Aardbeien per kop 35 ct. Bloemkool, 1ste soort 35 ct. Postelein, Stoofsla enz. Aanbevelend Dijkstraat 39 - Bolsward Advertentieprijs: 10 cent per regel. Bij contracten aanmerkelijke korting. Dienstaanbiedingen, Koop- en Verkoopadvertentiën, Personeelaanvragen, enz., enz., van 15 regels 50 cent. Iedere regel meer gewoon tarief Ledikanten Slaapkamer-Ameublementen Staaldraadmatrassen Kapok-, Zeegras-, Alpengras en Stroomatrassen Veeren- en Kapokbedstellen - Wollen-, Oewatteerde- Moltondekens Bed- en Matrastijken Bedspreien Hospitaaldoek van dezen tegenstander was ieder man voor man, diep overtuigd daarom eerden wij hem allen, in van zijn soms matelooze be- van 3—5 en 10 cents per stuk gemakkelijk - zindelijk EN0R0S BIJ VAN SLOOTEN Harlingen Leeuwarden Algemeene Verzekering-Mij. „De Philantroop" te Bolsward. Aan het jaarverslag over 1928 (88e boekjaar) van bovengenoemde Maatschappij, uitgebracht in de algemeene vergadering van aandeelhouders op 11 Juni j.l., ont- leenen wij het volgende: De premieontvangst bedroeg in de afd. Besmettelij ke ziekten verzekering f 18.991.37 Levensverzekering f 216.566.84, Onge vallen en ziekten verzekering f 103.816.71, totaal f 839.874.92, tegen f 828.050.89 in 1922. De ontvangsten aan renten en huren klom van f 49.628.86 tot f56.571.08. In genoemde afdeelingen bedroegen de uitkeenngen respectievelijk f 5.098.57, f 83.016.27 en f 46.203.74. De gunstige gezondheidstoestand in de tweede helft van het jaar was merkbaar van invloed op de uitkeeringen. De waargenomen sterfte bleef belangrijk beneden de berekende. Het verslag geeft van elke afdeeling een afzonderlijkeexploitatierekeningjdezesl uiten alle met een voordeelig saldo. In de afdeeling Leven is het verzekerd kapitaal toegenomen met f 294.661 en gastegen tot f 6.222.361. Hiervan is f 759.245 herverzekerd. De wiskundige reserve is op dezelfde grondslagen berekend als voorheen, met een rentevoet van 31/a en 4 pCt., doch thans geheel volgens de netto premiën-methode. Het zillmeren met 1 pCt., tot dusverre voor verschillende categoriëu van verzekeringen in toepassing gebracht, is uitgeschakeld. Deze reserve bedraagt thans voor eigen risico f 981.162.43 en vereischte eene verhooging bij vorig jaar van f 108.466.15. Behalve diverse schade-reserves vermeldt de Balans eene extra reserve van f 25.946, eene reserve voor beleggingen van f 5000 en een Onkostenreserve van f 8000. Belegd is in hypotheken f 859.060, in effecten f 105.370, leeningen aan ge meenten en waterschappen f 94.658, lee ningen op polissen f 57.549, onroerende goederen f 11.200. De beleggingen zijn in het verslag behoorlijk gespecificeerd. De gemiddelde rente der beleggingen bedroeg 5.4 pCt. (v. j. 5.84 pCt.) De behaalde winst, bruto f 24.093.86, netto f 15.719.20, laat een dividend-nit- keering tae van 14 pCt., evenals vorig jaar. Tot commissaris is herbenoemd de heer Mr. H. Kuipers te Winschoten. De voorgestelde wijzigingen in de Sta tuten, noodig geworden doordat de Wet op het Levensverzekeringsbedryf niet toe laat, dat naast de levensverzekering nog andere branches van verzekering worden geëxploiteerd, zijn goedgekeurd. »De Phi lantroop” zal de Afdeelingen I (Besmet telijke ziektenverzekering) en III (Onge vallen- en ziekten verzekering) blijven exploi- teeren, terwijl de Afdeeling levensver zekering wordt ondergebracht in eene binnenkort op te richten nieuwe Maat schappij, de Friesch-Hollandsche Levens- verzekeringsbank, welke, naar voorgesteld wordt, onder hetzelfde Bestuur zal werk zaam zyn. Als bewijs in welk hoog aanzien de heer Lobman stond by zijn politieke tegen standers laten wy hieronder enkele knipsels uit andere bladen volgen: De Standaard herinnert aan de scheiding van 1894, die »door het gewone Anti revolutionaire volk eigenlyk nooit ten volle aanvaard is”. Daar was by ons in de waardeering van Lobman, na zyne uittreden uit het A. R. party verband, geen zweem van bitterheid. En als de groote daden uit het verleden herdacht werden, dan was er altijd de onmiskenbare neiging om naast Kuypers naam ook dien van Lobman te noemen. Het was immer of de band met de A. R. party niet geheel verbroken was en daarom is ’t dat zijn heengaan onder ons gevoeld wordt als dat van een onzer eigen voormannen. Ook de katholieke partij aldus De Tijd rouwt bij dezen doode, voor wiens agedachtenis zij eerbiedig buigt. A VUDUfUD Oosterdijk 12-14 A. VLnntn, sneek Tei. 153 Pluchette en Serges voor Overgordijnen Vitrages, Allovernets Landhuisstof en Gordijnrips Karpetten Matten Vloerzeil, Linoleum Graniet Lancastergordijnen Loopers in alle soorten Want met wijlen dr. Schaepman en dr. Kuiper heeft hij het drieman schap gevormd, dat leiding gaf aan de volksgroepen, welke de beginselen der christelyke staatskunde in onze wetgeving wilde planten. En allen, die den strijd voor de vrije school tot een goed einde zagen brengen, weten hoeveel dankbaarheid zij verscbnldigd blyven aan de onvermoeide worstel- kracht van zyn scherpzinnigen geest, zijn hartstocht voor het recht en de toewijding, die eindelijk het bijzonder onderwys hielpen zegevieren. Deze merkwaardige man zoo eindigt Bet Vaderland een beschouwing heeft in zeer mime mate de onderscheidingen gekregen, die de officieele heeten, en dat zoowel van binnenland als buitenland. Maar wat voor zijne nagedachtenis meer waard is, is, dat hij, die als fel aangeflotene ongeveer een halve eeuw geleden het publieke erf betrad, heen is gegaan als een van de meest betreurden; van hem, den grooten voorstander van het recht, kan gezegd worden, dat ook wat zyne reputatie betrof het recht reeds lang vóór zijn dood had gezegevierd. Met Lohman is een groot Neder lander heengegaan; wij brengen zijne nagedachtenis eerbiedige hulde. Bet Volk is overtuigd van de algemeene hoogachting van de leden der 8. D. A. P. voor den heer Lohman. Lohman was misschien onze scherp ste tegenstander en wanneer zijn temperament hém meevoerde, zooals zoo dikwijls, dan bezigde hij tegenover ons scherpe, soms onredelijke woorden en ontzag hy jegens ons niet de meest krasse maatregelen. Het was juist zijn ongetemd optreden, dat onze fractie meer dan eens aanleiding gaf, het wapen der obstrnctie toe te passen. Maar van de loutere, volstrekte eerlyk- De begrafenis van het stoffelijk overschot van jhr. mr. A. F. de Savornin Lohman heeft heden Zaterdag op Oud-Eik-en-Duinen plaats. De ontslapene heeft den uitdrukkelijken wensch nagelaten, dat geen bloemen zullen worden gezonden en aan de groeve niet zal worden gesproken. Verschijnt Woensdags en Zaterdags Abonnementsprijs franco per post 62'/2 cent per 3 maanden Vrijzinnig-Hervormden. Onder voorzitterschap van dr. B. Ter Haar uit Renknm hield Woensdag j.l. de „Vereeniging van Vrijzinnig-Hervormden in Nederland” haar algemeene vergadering. Op deze vergadering stelde Dr. Niemeijer van Bolsward voor een commissie te be noemen ten einde te onderzoeken of sta tutenwijziging gewenscht is en zoo ja, dan met een voorstel te komen op de alge meene vergadering. Ds. v. Duyl (Assen) stelde voor, dat de vergadering zich zou uitspieken voor sta in den nacht van Dinsdag op Woensdag is in den ouderdom van 87 jaren, overleden de heer Jhr. mr. A. F. de Savornin Loh man, Minister van Staat, oud-minister van Binnenl. Zaken en oud-lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal. Met de heer Lobman is zeker wel een onzer grootste en door alle partijen meest geachte staatsmannen heengegaan. Ver schillende bladen wijden beschouwingen aan de nagedachtenis van den overledene. De Nederlander verscheen in rouwrand. Uit de levensloop van den heer Lohman stippen wy het volgende aan Jhr. mr. Alexander Frederik de Savornin Lobman, den 29 Mei 1887 te Groningen geboren, promoveerde aldaar in de rechten den Hen Maart 1861, en werd den 19en December 1862 benoemd tot rechter in de rechtbank te Appingadam. Den len Sep tember 1866 werd hij tot rechter te ’s-Hertogenbosch en den 22en October 1872 tot raadsheer in het provinciaal gerechtshof in Noord-Brabant benoemd, uit welke be trekking hy op zyn verzoek den 24en Februari 1884 werd ontslagen. In 1879 werd hij te Goes tot lid der Tweede Kamer gekozen en daarna telkens herkozen, totdat hy den 17en Februari 1890 tot minister van binnenlandsche zaken be noemd werd. Na aftreding van het kabinet-Mackay, in 1891, werd hij den 8en Juni 1892 be noemd tot lid der Eerste Kamer, uit welke betrekking hij 1 Februari 1894 zijn ont-‘ slag nam, toen hij te Goes, in de plaats van den inmiddels overleden mr. Keache- nius, opnieuw tot lid der Tweede Kamer was gekozen hy heeft in dit college zitting gehouden tot 8 Febr. 1921; van 16 Mei 1894 tot 80 Sept. 1921, was hij tevens hoofdredacteur van De Nederlander. Den 17en November 1883 werd de heer Lohman benoemd tot hoogleeraar aan de Vrije Universiteit te Amsterdam, welke betrekking hij aanvaardde met het uit spreken van een inaugureele rede over tfllet Hoogste Gezag” en welke hij van dien tyd af tot aan zyn benoeming tot minister en vervolgens van October 1891 tot October 1896, heeft bekleed. Jhr. De Savornin Lohman werd den Sisten Augustus 1909 benoemd tot Minister van Staat. Van de werken, die van zijn hand ver schenen, noemen wij »Onze Constitutie” (1901), standaardwerk, dat in 1920 een derden druk beleefde. Op zijn tachtigsten verjaardag, in 1917 werd den heer de Savornin Lohman een grootste huldiging bereid. Bij deze gelegen heid werd een borstbeeld van den tachtig jarige vervaardigd door Toon Dupuis, onthuld en hem een schitterend album aangeboden, tutenwyziging in den zin van centralisatie en een nieuwe beginselverklaring. Het voorstel-Niemeijer werd na breedvoerige discussie aangenomen 89 tegen 6 stemmen. Voorts kwam in discussie het voorstel van ds. v. Duyl om de wenschelijkheid uit te spreken, dat de statutenwijziging zal plaats hebben in de richting van cen tralisatie. Dr. Niemeijer begreep niet, dat als men door een commissie de wenschelykheid deed onderzoeken van al of niet statutenwijziging men reeds een richtlyn dier wijziging aan geeft. Wat de centralisatie betreft, spr. gelooft niet, dat dit de juiste wijze is om vrijzinnigen te organiseeren. Men moet zelfs den schyn vermijden dat men hen gezag wil opleggen. Spr. wenscht de cen tralisatie te behouden en daarmede de kracht der provinciale vereenigingen. Het voorstel-v. Duyl werd verworpen met 23 tegen 19 stemmen. Ds. v. Duyl stelde voor, art. 1 der statuten zoodanig te wijzigen, dat naast de moderne ook anderen rechtens lid der ver eeniging kunnen worden. Bij de discussie hierover zeide dr. Nie meijer, dat art. 1 tot nu toe nooit moeilijk heden heeft opgeleverd. Op kerkelijk gebied kunnen modernen en ethischen b.v. zeer goed samen werken. Wanneer men echter de grenzen der vereeniging zoo ruim stelt, dat ethischen ook lid der vereeniging kunnen worden, dan zal de kracht der vereeniging worden gebroken, daar men dan steeds interne quaesties zou krijgen, o.a. ten opzichte van het godsdienst onderwijs. Het voorstel v. Duyl werd hierop met op drie algemeene stemmen verworpen. In de commissie, die de wenschelijkheid der statutenwijziging zal onderzoeken, wer den benoemd dr. B. Ter Haar (voorz.), dr. Niemeijer, prof. De Graaf, dr. Mein- dersma, mr. Enklaar, de heer G. A. de Ridder en ds. v. Duyl. HUBERT KRAAK, Tel. 446 - LEEUWARDEN - Nam IN Advertentiën voor dit blad worden gratis geplaatst in „Wonseradeel”, Makkumer Courant en „Hennaarderadeel”, welke bladen door geheel Wonseradeel en Hennaarderadeel geregeld huis aan huis worden bezorgd. waarin o.a. de bandteekeningen voorkomen van de Koningin-Moeder, de ministers Gort van der Linden, Treub, Lely en Loudon, van den vice-voorzitter en de leden van den Raad van Staat, voorts van den oud- minister dr. A. Kuyper en vele anderen deze was de eerste, die den gryzen staatsman na afloop van de officieele huldiging de hand kwam drukken. Bij deze gelegenheid is ook herinnerd aan het vele werk, dat de heer Lohman heeft verricht ter voorbe reiding van de grondwetsherzieningen van 1887 en 1917, aan zyn aandeel in de totstandkoming van het nieuwe strafwetboek van 1881, aan Commissie van wet-Mackay en arbeid. De heer De Savornin Lobman was Com mandeur in de Orde van den Nederland- schen Leeuw. Bolswardsche Courant irker voor in les len, uis- hier ige- ien. oie, en een iats rige Vlet gen ing gen der liet ser, en. aar len oet lied llig- ouw alen de Manufacturen, Gemaakte Goederen

Bolswards Nieuwsblad nl | 1924 | | pagina 1