DAMESKLEEDING NAAR MAAT FIRMA R. CUPERUS Az. P. S. BAKKER Officieel Orgaan der Gemeente Bolsward 78 gid. No. 48 Costumes gid. BOLSWARD - TELEF.4 Begrafenis jhr. mr. 1. F. de San Lohman. Aardbeien Aardbeien eiken, dag weer versch van eigen kweekerij. Nu het weer wat warmer wordt is een vrucht heerlijk. Wij zijn nog ruim gesorteerd in J. NA WIJN Jr. Afdeeling Mantels en Brieven en stukken voor de Redactie en Administratie, opgaven van advertentiën enz., te zenden aan het Bureau van Uitgave: Firma B. CUPERUS Az. te Bolsward - Telefoon No. 4 Costume compleet Mantel naar maat 50 en 70 en Mantelcostuum naar maat NIEUWESTAD 133 - LEEUWARDEN 63ste Jaargang Woensdag 18 Juni 1924 WEEK-AGENDA. Nieuws uit de Provincie. WAT ER GEBEURDE. DE GROOTEN DER AARDE van van pa Coupe en afwerking onberispelijk Levering onder volkomen garantie Sinaasappelen, Appelen, Bananen, frissche Zuurtjes, Likeuren en Limonades Alle soorten Aardappelen en Qroenten Zie prijzen Groenten uithangbord. Aanbevelend Dijkstraat 39 - Bolsward van den grooten stryd kwam, afgesloten ruimte, omringd door WIJ LEVEREN UW BENOODIGD DRUKWERK TEGEN MATIGEN f»rijs - WIJ BEDIENEN U ZEER VLUG VERVAARDIGEN KEURIG WERK Wanneer U voor dit seizoen nog een mantel of costuum noodig hebt, is het thans daarvoor de tijd. Door uit breiding onzer ateliers zijn wij in staat, U zeer vlug te bedienen. Onze collectie stoffen is zeer groot, terwijl onze prijzen, gezien hetgeen wij hiervoor leveren, laag zijn. Advertentieprijs: 10 cent per regel. Bij contracten aanmerkelijke korting. Dienstaanbiedingen, Koop- en Verkoopadvertentiën, Personeelaanvragen, enz., enz., van 15 regels 50 cent. Iedere regel meer gewoon tarief een dichte haag Gewoonten en eigenaardigheden. Een interessant verschijnsel by de on langs gehouden conventie van „grandes" in Spanje was wel het feit dat de ver zamelde grooten allen gebruis maakten van hun oude privilegie om het hoofd gedekt te houden, in aanwezigheid van den Koning en Koningin. Een gelijksoortig privilegie is in Engeland toegestaan aan de familie „de Courcy”. Dit privilegie is erfelyk. Het hoofd van deze familie is thans Lord Kingsale, eerste baron van Ierland. Aan dit privilegie is een eigen aardige geschiedenis verbonden. Het ge- De Geheelonth. meeting te Leeuwarden. Zondag j.l. was het de dag der Friesche geheelonthouders. Onder begunstiging van het fraaist denkbare weder (op de Wilhel- minabaan had men van de westewind juist zooveel last als noodig was om de zonne warmte te verdragen) waren duizenden op het terrein byeen. Vooraf had men een optocht gehouden met talrijke vaandels, banieren en vlaggen. Na opening door den voorzitter der F. P. C. had eerst een concours plaats van zangkoren, daarna trad Suze Groeneweg op om over het ideaal der geheelonthouding het woord te voeren. Zij deed dat op nadrukkelyke en overtuigende wijze. Hierna had de opvoering plaats van Schuitmakers nieuwste openluchtspel »Nei it sinnelAn” een aardige humoreske, vermengd met wat tragische symboliek, een geheel dat de aandacht der aanwezigen zeer bezig hield. Er waren treffende, aar dige volkstafereeltjes bij, die een groot mimisch succes hadden. De meeting mag in al hare onderdeelen als zeer geslaagd heeten. Aan de actie der onthouders heeft zij kracht bijgezet. Het is een grootsche betooging voor de Plaat selijke Keuze geworden, het bekende systeem van wetgeving, dat morgen of overmorgen andermaal in de Tweede Kamer zal worden behandeld. De meeting is naar schatting bezocht door ruim 5000 personen. Verschijnt Woensdags en Zaterdags Abonnementsprijs franco per post 62*/2 cent per 3 maanden om mr. van den Hoogen Raad, oudste zoon den overledene, ongeveer als volgt Het was de uitdrukkelijke wensch onzen vader, dat aan zijn graf geen woord zou worden gesproken, maar dat verhindert ons kinderen niet om uiting te geven aan onze dankbaarheid bij dit laatste afscheid, beurde nl. ty’dens de regeering van Koning die in de eerste plaats uit gaat naar het Koninklijk Huis, onze geëerbiedigde Vorstin Advertentiën voor dit blad worden gratis geplaatst in „Wonseradeel”, Makkumer Courant en „Hennaarderadeel”, welke bladen door geheel Wonseradeel en Hennaarderadeel geregeld huis aan huis worden bezorgd. en overleg plegen met zyn raads- nam de koning het origineele die zich door Koninklijke Hoogheid, schijnlyk met kracht aan dit graf doet vertegenwoordigen, en naar Uzelf voor Uwe tegenwoordigheid, en naar H. M. de Koningin-Moeder voor de eer, ons aangedaan door zich hier te doen representeeren. Onze dank is te inniger, nu wij zoo vele bewijzen van deelneming hebben ontvangen gedurende de laatste maanden, toen voor den thans overledene het leven werd tot een ly’den. In dat lyden zijn die vele bewyzen van deelneming geweest als een zonnestraal. Onze dank breidt zich uit tot allen die hier tegenwoordig zijn, die den overledene hebben gekend zooals hij voortdurend met land en volk medeleefde, en die daarin een reden vonden om zich om deze groeve te scharen. Ik dank ook voor de belang- ’t Is reeds eenige weken geleden dat het laatste overzicht onder bovenstaand op schrift verscheen en thans is het vooral de verkiezing van een nieuwen Franschen president die aller aandacht vraagt, De Fransche verkiezingen wij hebben dat reeds gemeld hebben een onver wachte nederlaag van het z.g.n. nationale blok gebracht, waardoor reeds direct het ministerie Poincaré moest aftreden. Aan het hoofd der Fransche republiek stond echter den president Millerand, en hoewel de uitslag der verkiezing zonder twyfel niet bijdroeg tot de populariteit van Millerand, was men toch nog niet direct van gedachte dat deze ook zou worden genoodzaakt zijn ontslag te nemen. De Fransche president wordt steeds voor den tijd van 7 jaar gekozen, en daar Millerand in 1920 tot hoofd van het land werd gekozen, had hij dus nog 3 jaar tyd, voor zijn tyd van afscheidnemen daar was. Millerand was echter niet gewild bij de party, die thans in Frankrijk de lakens uitdeelt en hieraan heeft hij zelf veel schuld gehad. Hij zeilde met alle politieke winden en vroeger één der vurigste verdedigers der arbeiders, was hij reeds eenige jaren over stag gegaan en duidelyk was hij de ideeën van het nationale blok toegedaan, omreden hy dacht, dat dit de beste toekomst had. Het is echter anders geloopen, het nationale blok werd verslagen en Millerand viel in handen van zijn vroegere vrienden, die hem zijn koersverandering niet hebben kunnen vergeven. De communisten deden zich ook als tegenstanders kennen, natuurlijk uit wraak zucht over Millerands optreden bij de jongste stakingen, en ten slotte was er Briand, die zonder twyfel Millerand had kunnen redden, maar die thans de kans schoon zag wraak te nemen op den president die hem indertyd als eerste minister wipte. een geestdriftig publiek en vereerd door de aanwezigheid van de koning en alle grooten van Engeland, betrad John de Courcy het strydperk, om dit, na een heftigen stryd, waarbij hy zyn leven in de waagschaal stelde, als overwinnaar te ver aten. Tot belooning ontving hij, met recht van erfelykheid, het privilegie om gedekt te blyven in aanwezigheid van den koning. Ditzelfde privilegie werd door Henry de Achtste aan een van zijn hovelingen, John Forester genaamd, verleend. De huidige Baron Forester, directeur van het Trinity College te Cambridge geniet thans nog dit voorrecht. Doch veel plezier heeft hij er niet van beleefd. Deze dignitaris trachtte eens van dit privilegie gebruik te maken in het byzyn van Koningin Victoria. Het is hem echter slecht bekomen. Want de hooge vrouwe deelde hem heel beleefd mede, dat zij niet alleen koningin was, doch tevens een dame en dat zelfs begunstigde „grooten" niet waren vrijgesteld van de regels der gewone burgelijke beleefdheid. Sedert dien verwaarloost Baron Forester zijn voorrecht geheel en al. Tal van „hobby’s", geliefde tijdpasseerin- gen van een ander soort grooten in den ande, de premiers van Engeland, zijn bekend. Zoo is de huidige eerste minister, Ramsay Mc. Donald een verwoed golf-speler. Deze eigenaardigheid had hij gemeen met Lloyd George en Asquith. Lord Balfour, hoewel een groot liefhebber van golf, vereerde toch meer de tennissport. Lord Palmerston, de bekende Eogelsche staatsman, zocht zyn den zegen, ontspanning in lange wandelingen en billardspelen, terwijl Gladstone zich het gelukkigst gevoelde, wanneer hy boomen kapte. Een soort concurrent van den ex- keizer van Duitschland dus. Bonar Law, de onlangs overleden premier van Engeland, koesterde een ware passie voor het schaak spel. Zoo heeft ieder mensch natuurlyk zyn liefste bezigheden. Tegen het uur van vertrek van den stoet hadden zich honderden belangstellen den nabij het sterfhuis verzameld. In verband met een uitdrukkelijk verzoek van den ontslapene was de lijkbaar niet bedekt met bloemstukken. Een uitzondering werd echter gemaakt voor een krans van de Koningin-Moeder. Direct na de lykkoets volgde een gala- hofrytuig, waarin de Prins had plaats ge nomen, en hierachter een, waarin de ver tegenwoordiger van de Koningin-Moeder. Een groot aantal rytuigen met familieleden sloot den stoet. Naast den lijkwagen liepen aan weerskanten twee boden van de Tweede Kamer. Vele autoriteiten en belangstellenden hadden zich naar de begraafplaats begeven om den overledene de laatste eer te be- wijzen, waarby o.a. de voorzitters en byna alle leden van de onderscheidene fracties van de Tweede Kamer. Toen de kist, bedekt met den krans van H. M. de Koningin-Moeder en geflankeerd door vier boden van de Tweede Kamer, grafwaarts was gedragen en de honderden belangstellenden zich in de groeve hadden geschaard, sprak jhr. W. H. de Savorniu Lohman, president den Hoogen Raad, oudste Voor het plaatsen van advertenties bevelen wij ons blad bij H.H. bestuurders van ver- eenigingen aan, terwijl wij hen tevens attent maken op ons adres voor de levering van alle soorten vereenigings-drukwerk als convocatie-biljetten, reglementen, diploma’s, programma’s, tekstboekjes enz. enz. FIRMA B. CUPERUS Az. Woensdag 18 Juni: Geref. Zangvereen. „Pro Rege”. Repetitie ’s avonds 8 uur in het Wilhelminagebouw. Schaak- en Damclub „Westergoo—Tavenu”. Speelavond eiken Woensdag. Aanvang kwart voor acht uur in „Ons Gebouw”, leeszaal, boven. Bibliotheek St. Vincentiusgebouw, 's avonds van 7—8 uur. Biljartclub „Jan Wiemers”. Speelavond des avonds van 7—11 uur in café Gaarmann. Donderdag 19 Juni: Zangvereen. „Harmonie”. Uitvoering des avonds 8 uur in het Julianapark. Muziekgezelschap „Andante”. Repetitie des avonds 7'i2 uur in de Muziekschool Kerkstraat. R.K. Zangkoor. Repetitie ’s avonds 8 uur in café Slippens. Vrijdag 20 Juni: Zangvereen. „Voorwaarts”. Repetitie ’s avonds 8 uur in café „Voorwaarts”. Sted. Muziekkorps „Bolsward”. Gewone repetitie des avonds 8 uur in de muziek school. Mannenkoor „Hollandia”. Repetitie ’s avonds 7 uur. Chr. Gemengd Koor. Repetitie des avonds 8 uur in de Chr. School „Rehoboth”, Hengstepad. Zaterdag 21 Juni: Onderling Ziekenfonds. Contributie-afdracht ’s avonds van 6—7 uur in „Ons Gebouw”. Stadsspaarkas. Gelegenheid tot ’t inbrengen van gelden, des avonds 7 uur in het lokaal Politiebureau. Maandag 23 Juni: Orgelbespelingen. 1ste concert, te geven door den heer A. Alt, ’s avonds van 7'12—8'12 uur in de Ned. Herv. Kerk. Dinsdag 24 Juni: Gemengd Koor „Bolsward”. Repetitie van het Oratorium „Paulus”, comp. Mendel sohn, des avonds 8 uur in „De Doele”. Tempelieren. Vergadering ’s avonds 8 uur in cafe „Voorwaarts”. Aankondigingen in deze rubriek worden kosteloos opgenomen. Opgaven moeten Dinsdagsavonds in ons bezit zijn. Zaterdag j.l. is ter aarde besteld het stoffelyk overschot van den Minister van Staat jhr. mr. A. F. de Savornin Lobman. In het sterfhuis leidde dr. Van Gheel Gildemeester een korten lykdienst. Deze dienst werd namens de Koningin bygewoond door den Prins der Nederlanden, terwijl als vertegenwoordiger van de Koningin- Moeder aanwezig was de groot-officier ter beschikking van H. M., jhr. mr. A. Schim- melpenninck. Japon met Mantel van prima Gabardine, eveneens met fijne gebloemde halfzijden voering 98 gid. van prima Serge of Gabardine, tot de taille met fijne gebloemde halfzijde gevoerd. van prima Serge of Gabardine, met fijne gebloemde halfzijde gevoerd. Als laatste factor dient nog te worden genoemd, dat Millerand zich niet boven partyen stelde, maar graag eens meewroette in den politieken modderpoel, zoodat alles zins te verklaren is dat men hem liet verdwynen. Vrywillig is hij niet gegaan, het moet gezegd, dat de president zyn baantje tot het laatst verdedigd heeft. Hij deed vooral een beroep op de Senaat, maar toen ook deze met een zy het geringe meer derheid zich tegen Millerands aanblyven verzette, moest hij wel heengaan. Zyn opvolger is er reeds en is Gaston Doumergue, die byna 62 jaar oud, thans het hoofdbestuur heeft aanvaard. Doumergue is steeds een gematigd poli ticus geweest van de radicale party, waar van wel als het meest belangrijke bekend is, dat hy voorstander van de Rhurbe- zetting is. Hieruit valt dadelyk op te merken dat de Franschen ten opzichte van deze be zetting nog vrijwel het standpunt van Poincaré innemen. Reeds meerdere malen was Doumergue minister; voor het laatst in 1918, dus even voor den oorlog. De woorden door hem gesproken na zyn verkiezing, doen gelooven dat hij een voor stander is van een rechtvaardige politiek en nu na Poincaré ook Millerand uit het Fransche politieke leven verdwenen is, hopen wij dat deze nieuwe regeering veel zal bijdragen tot Europa’s herstel. Vele verzoeningspogingen stuitten de laatste jaren op den onverzettelijken Poin caré, dat Doumergue gedurende zijn 7-jarig presidentschap zijn goede wenschen ten opzichte van Frankrijk en de andere landen in vervulling moge zien gaan. stelling en de liefde, getoond gedurende de vele maanden vóór het overlijden. Thans zal ik daarbij echter niet langer stilstaan. De overledene toch heeft gewenscht, dat lier niet zou worden gesproken, maar wel dat er aan het graf zou worden gebeden. Ik zal daarom ds. Van Gheel Gildemeester straks verzoeken, in gebed voor te gaan. Toch heb ik nog behoefte, om u mede- deeling te doen van de laatste woorden van onzen vader, die geschreven zyn als ware zij tot u allen gericht, en die blijk baar kort voor zyn overlyden op schrift zijn gesteld. Men zou ze een geloofsbelydenis runnen noemey. Zij eigenen zich niet om in zyn geheel te worden voorgelezen. De aatste woorden echter sluiten zich geheel aan bij wat voor den overledene in zijn leven het beheerschende centrum was. Naast en boven vele andere vraagstukken stelde hij belang in de centrale problemen van het Christendom, die echter zyn geloof onaan getast lieten, omdat zijn geloof voor hem geen vraagstuk, maar eenvoudig een daad wasvertrouwen in een overgave aan God. In dien geest is dit stuk geschreven, dat voor de kinderen onvergetelyk zal blijven. Het besluit aldus: „Ik weet dus, dat mijn ziel is gered, ik verlang Hem te zien, Die dat gedaan heeft, daarom verlaat ik rustig deze wereld, al scheid ik met weemoed van zoovelen, die mij hun liefde hebben gegeven, maar ik verwacht hen allen terug te zien.” Dr. Van Gheel Gildemeester sprak daarna een gebed uit. Hij dankte voor dien het Koninklyk Huis, Land en Volk, Volksvertegenwoordiging en speciaal zyn naaste omgeving in de groote figuur van mr. Lohman hadden ontvangen en eindigde met het uitspreken van een zegenbede. John van Engeland, dat er een geschil met Frankryk ontstond, dat zeer waar van wapenen zon beslecht moeten worden. Dit kwam Sir John de Courcy ter oore. Hij snelde naar het koninklyk paleis en vroeg dringend een onderhoud met den koning aan. Na eenige moeilijkheden te hebben overwonnen slaagde hij er in, tot den monarch door te dringen. En toen deed hij zijn wel wat vreemd voorstel. Hij wilde n.l. als kampvechter voor Engeland optreden, teneinde in één enkel gevecht met een Fransch tegenstander, het gescbi uit de wereld te helpen. Na eenig be denken heeren, voorstel aan. En de dag In een Bolswardsche Courant

Bolswards Nieuwsblad nl | 1924 | | pagina 1