der Gemeente Bolsward Officieel Orgaan 1 1. I 63ste Jaargang Woensdag 25 Juni 1924 No. 50 Brieven en Officiëele Advertentie. OUD-BOLSWARD. I WgeUw Hoffa al gekocht? stukken voor de Redactie en Administratie, opgaven van advertentiën enz., te zenden aan het Bureau van Uitgave: Firma B. CUPERUS Az. te Bolsward - Telefoon No. 4 LEES DIT! J. NA WIJN Jr. WEEK-AGENDA. ms moeten JUNI-NACHTEN Muziek in het Juliana-park. De politieke toestand in Frankrijk. n 6. 7. 8. 4. 5. 1. 2. nd den wissel- daling van de en heeft dus Advertentieprijs: 10 cent per regel. Bij contracten aanmerkelijke korting. Dienstaanbiedingen, Koop- en Verkoopadvertentiën, Personeelaanvragen, enz., enz., van 15 regels 50 cent. Iedere regel meer gewoon tarief Donansagen, Walzer, Le Tango du Rêve, Slaapt men toestand, op den voorgrond gebracht. Het nieuwe ministerie is officieel als volgt samen- i gesteld: Herriot, p.emier en buitenlandsche zaken; Bené Renoult, justitie; generaal Nollet, oorlog; Chautemps, binnenlandsche zaken; Clementel, financiën; Dumesnil, i marine; Rayoaldy, handel; Peytral, open- bare werken; Dalbiez, bevrijde gebieden; I Bovier Lapierre, pensioenen; Justin Godart, i arbeid en openbare gezondheid; Francois Albert, openbaar onderwijs; Daladier, kolo- niën en Queuille, landbouw. Het valt niet te ontkennen, dat de intrede, van een nieuw regime in Frankrijk een i zekere onzekerheid op internationaal poli tiek en ook op financieel terrein beeft i teweeg gebracht. Dit komt tot uitdrukking in min of meer belangrijke fluctuaties van den franc-koers. In financieele kringen te Parijs schynt men nog eenigszins wantrou wend tegenover de Herriot regeering te staan, waarbij men zich afvraagt of deze i regeering in staat zal zijn de depreciatie i van den franc tegen te gaan en tot staan te brengen, hoewel men niet twijfelt aan de goede bedoelingen te dien opzichte. i De door Poincaré ingevoerde maatregelen voor het herstel van den franc zijn echter nog voor ’t loopende jaar van kracht, blaar i men moet niet uit het oog verliezen dat het juist de lasten welke deze maatregelen i meebrachten, zijn geweest, die Poincaré’s val hebben veroorzaakt. En het linksche bloc kan zich niet toegeeflijker toonen voor de belastingbetalers, als het den franc wil redden. Het Kabinet zal dus eerst den vuurproef doorstaan moeten bij de indiening van de begrooting voor 1925. Ondertus- schen zal de regeering nog groote bedragen, in den vorm van leeningen, moeten op nemen. terwyl, hoezeer men zich ook zal haasten, er redelijkerwijze geen compensee- rende ontvangsten uithoofde van de schade loosstelling kunnen worden verwacht binnen de eerste zes maanden. Daarom lijkt het vooruitzicht voor den franc nog wat onzeker, zoolang het Kabinet Herriot zijn plannen niet heeft uiteengezet, bij de indiening van de begrooting 1925. Zeer waarschijnlijk zal echter de kunstmatige steun door de Bank van Frankrijk worden voortgezet. Hierdoor wordt dus de franc beveiligd tegen aan vallen van baissiers (baisse-speculanten) totdat de budget-kwestie wordt uiteengezet. Intusschen heeft de jongste geringe daling van den franc ganseb geen inflationistisch karakter, want de daling van koers ging gepaard met een waarde in het binnenland niets verontrustends. Het officieels Fransche index-cijfer van groothandelsprijzen dat in April van 510 tot 459 daalde, steeg tot 468 einde Mei. Wij zien dus met belang stelling de toekomst tegemoet. Des Zomers, als de Dag gekranst is weg- [gedoken, Doorstroomt een balsemgeur beel ’t over lommerd oord: Het oor half luisterend en ’t oog ter sluiks [geloken, ten halve in een doorzichtbre [sluimring voort. De schafiw heeft donkrer tint, *t gestarnte [zuivrer stralen: Een grauwe schemerschijn verlicht het [luchtazuur. En de uchtend, zacht en bleek, en wachtende [op zijn uur, Schijnt heel den nacht door aan den hori- [zont te dwalen. LXXXIII. Gelijk gezegd is, diende het raadslid Peereboom bij onzen raad het voorstel in, dat de gemeentebesturen van Bolsward en Wonseradeel den Minister van Justitie ter kennis zouden brengen, dat zij na 15 Mei 1877 ongenegen zijn het zoogenaamde Justitiehuis, eigen aan beide gemeenten gezamenlijk langer gratie af te staan voor de zittingen van bet Kantongerecht; dat zij dat pand niet langer als gezamenlijk eigendom willen behouden, en zij dus voornemens zijn over te gaan tot den open baren verkoop van bedoeld huis, de aan vaarding alsdan te bepalen op 12 Mei 1878, tenzij het Rijk het gebouw van de gemeenten in koop wil overnemen. Binnen 2 maanden na de kennisgeving van bedoelde raadsbesluiten wordt de Ministerieels be slissing in dezen verzocht. Advertentiën voor dit blad worden gratis geplaatst in „Wonseradeel”, Makkumer Courant en „Hennaarderadeel”, welke bladen door geheel Wonseradeel en Hennaarderadeel geregeld huis aan huis worden bezorgd. Verschijnt Woensdags en Zaterdags Abonnementsprijs franco per post 62‘/2 cent per 3 maanden BEKENDMAKING. Wegens het veelvuldig voorkomen van mond- en klauwzeer onder het vee, raden Burgemeester en Wethouders van Bolsward de ingezetenen dringend san, onmiddellijk na ontvangst de melk goed door te koken. Burgem. en Weths. voornoemd, 8. J. PRAAMSMA. De Secretaris, H. HAITSMA. Bolsward, 23 Juni 1924. Maltakruim Hollandsche nieuwe Aardbeien Bloemkool, uitzoeken Wortelen, dubbele bossen Holl. Peulen Pracht Kersen Holl. Meirapen Sinaasappelen Bananen50ct.p.p. Bessensap per 'h fl. 45, per l/afl. 25 ct. Versche Eieren7ct.p.st. Fijne Gebrande Pindas 24ct.p.p. Groote Noten25 Limonades en Likeuren Aanbevelend Dijkstraat 39 - Bolsward Het nieuwe Kabinet en de stabilisatie van den Franschen franc. De Fransche Kabinetscrisis heeft wederom tal van belangrijke problemen, belangrijk vooral voor den Franschen binnenlandschen De muziek in het Julianapark alhier is is voor de Bolswarders, wat bijv, de muziek in het Vondelpark voor de Amsterdammers is. ^Muziek in het Vondelpark”, dat klinkt natuurlijk niet zoo deftig als ^Muziek in Artis” of ^Muziek in het Concertgebouw”, zelfs niet eens zoo deftig als ^Muziek in het Bosch” van de Hagenaars. Wij weten niet of die bekende Haagsche Bosch-Con- certen nog worden gegeven, de concerten in het Vondelpark in ieder geval wèl. Maar een feit is het, dat de concerten in beide plaatsen (en dit zal zeer zeker wel in meerdere plaatsen evenzoo zijn) steeds gewaardeerd werden en dit nog worden, Men kan denken, dat hierover heel wat stof oprees. Pas enkele dagen te voren was, bij de nieuwe regeling der Kanton gerechten bepaald, dat Bolsward zijn Kanton behield en met vergroot rechtsgebied, en nu scheen men een spaak in 't wiel te gaan steken. In de vergadering van 4 Mei kwam het voorstel Peereboom in behandeling en de belangstelling van velen was groot. De Wethouder Binkes hield het eerst een uitvoerig betoog tegen het voorstel. H(j wees er op, dat de heer Peereboom zijn gegevens, uitgedrukt in een uitvoerige memorie van toelichting, op de secretarie van Wonseradeel schijnt te hebben opge daan, en hij verwondert zich, dat een raadslid van Bolsward nu weer een zaak gaat op werpen, die in I860 afdoend is geregeld. Toen toch is door beide gemeenteraden besloten, het gebouw voortdurend kosteloos beschikbaar te willen stellen als gerechts gebouw, indien het Ryk de kosten van onderhoud voor zijne rekening neemt. Was nu Bolsward geen hoofd plaats van 't Kanton gebleven, dan lag het voor de hand, dat de verbintenis als geëindigd kon worden beschouwd, maar nu integendeel er een grooter rechtsgebied aan verleend werd, en ’t gebouw dus een uitgebreider bestem ming zal krijgen terwijl nu ook voor den Griffier een lokaal beschikbaar moet zijn, heeft men reden zich te verheugen, terwijl men, door ’t gebouw op te zeggen en dan reeds met 15 Mei a.s. de werkzaamheden van 't Kantongerecht zou gaan verstoren. Ware voorgesteld, dat men het niet gratis als woning van den deurwaarder beschikbaar wilde stellen, dit zou ik bil lijken, maar van Bolsward moet het reageeren tegen het gerechtsgebouw niet uitgaan. De heer de Kok, die als Kantonrechter reeds lang in functie was, verwondert zich ook ten zeerste, dat een Bols warder raadslid met dit voorstel komt. Spreker gaat in boofdzaak mee, met hetgeen de heer Binkes reeds zeide. In 1838 is dit huis door de beide gemeenten aangekocht, om te dienen als gerechtsgebouw, en sedert was het de zetel van ’t vredegerecht. ^Toen ik” zei hij de betrekking van Kanton rechter aanvaardde, heb ik het zoo bevonden en werd het huis bewoond door den deur waarder als concierge. Die moet zorgen dat het pand en inventaris bewaard, be waakt en in orde wordt gebonden. Voor dat werk ontvangt hij geen vergoeding, het behoort tot zyn functie. Ik beschouw als rechter, mij daar als meestervan den beginne af heb ik gemeend, daar de meester te zijn, en terecht m.i. hebben destyds de betrokken gemeenten het huis voor Kantongerecht in orde gemaakt en aan den rijksdienst overgedragen. Zoo lang het Ryk het gebouw onderhoudt en voor ge noemd doel gebruikt, heeft de Gemeente er slechts een beperkt eigendomsrecht op: het is een openbaar gebouw en daardoor buiten den handel. Het kan niet verkocht worden. Er is publiekrechtelyk afstand van gedaan en zoo de Raad het voorstel aanneemt, zal het toch geen effect hebben”. Nadat deze twee tegenstanders hun ge voelens geuit hadden en geen meerderen iets hadden in te brengen, kwam de beer Peereboom zijn voorstel verdedigen. Als men de raadsverslagen van die jaren inziet komt duidelyk uit, dat het vooral de heer Peereboom was, die een anderen kijk had op den gang van zaken dan zijn meestal bedaagde en conservatieve mederaadsleden. Morgen (Donderdagavond) b^jv., heeft in het Part weer een uitvoering plaats van ons Stede, yk muziekkorps. Dat korps is werkelijk goed. Moet, bij deelname aan een concours zelfs spelen in de afdee- ling by uitnemendheid. De keuze der nummers bewijst weer dat bij directeur en leden een streven aanwezig is om goede muziek te geven en te bljjven geven. Zij zijn zich er heel goed van bewust dat bij het geven van eenvoudiger en populairder muziek meerdere menschen aanwezig zouden zijn, doch dat is dan een bepaalde categorie. Zy willen wat beters geven. En al zullen er misschien onder de toehoorders zijn, die nog niet alle nummers verstaan, die nog niet voelen en begrijpen wat de componist heeft willen zeggen, laten wy niet vergeten, dat een voortdurend bywonen der concerten, een veelvuldig bezoek aan muziekuit voeringen, een gestadig aanhooren van goede muziek opvoedend werkt en men steeds meer gaat gevoelen de weldadige inwerking ervan. Wy zullen het ervaren hoe het teere en mooie in ons tot meer ontwaken komt en hoe voldaan en tevreden, opgewekt, gelukkig en dankbaar men zich gaat gevoelen. Onze muziekkorpsen vooral staan altijd direct klaar als voor het een of ander doel hun medewerking wordt ingeroepen, laten zij ondervinden dat hun moeite en prestaties gewaardeerd worden, óók als wij hen niet voor de een of andere gelegenheid noodig hebben; laten wy, Bolswardsche ingezetenen, toonen dankbaar te zyn voor de prachtige gelegenheid die ons daar in dat heerlyk mooie Julianapark geboden wordt, tegen een luttel bedrag, van goede concerten te kunnen profiteeren. Laten velen de gedachte laten varen, dat het ffniet staat” als men naar het Park gaat om er van een z.g. volks-concert te genieten. Als men door zijn aanwezigheid en het toonen van belangstelling het goede kan dienen, dan ffStaat” dat wèl en zal men er eerder meer om geacht worden. Onze politie beijvert zich er voor te zorgen dat ieder bezoeker ongestoord kan genieten en op den duur zal elk aan wezige wel gaan beseffen, dat men niet het recht heeft door praten, lachen of heen- en weer loopen, het genot van een ander te verstoren. Wy zouden daarom in het belang van onze muziekcorpsen en onze zangvereni gingen wenschen, dat de concerten in het Julianapark dezelfde belangstelling onder vonden als de Vondelpark-Concerten bij de Amsterdammers of de Bosch-Concerten bij de Hagenaars, en dat ook wij yer iets voor over hebben, er iets voor laten staan”, ja het oordeel van anderen trotseeren, om die concerten bij te kunnen wonen. Onderlinge waardeering en verleening van mereelen steun heeft heel vaak een betere en mooiere uitwerking dan de grootste financieele bijdrage en zij zullen er zeker ook toe medewerken, dat de animo bij de leden der uitvoerende corpsen of vereeni- gingen blijft, de repetities trouw en met opgewektheid worden bijgewoond, verlan gend als men is, zich zoo spoedig mogelijk weer te kunnen laten hooren. Ten gerieve van de bezoeksters en be zoekers aan het Concert dat het Stedelyk Muziekcorps morgenavond in het Park zal geven, laten wij hieronder het programma volgen. Men neme de courant mede of knippe het uit, en wenschen wij ten slotte onze lezeressen en lezers nog vele genot volle avonden in het Park. PROGRAMMA van het Concert op 26 Juni 1924. In Treue, Fest. Marsch, C. Teike. La Princesse enchantée, Ouverture, [L. Langlois. J alias Fucik. E. V. Malderen. The Phantom Brigade, [W. H. Myddleton. Suite Oriëntale, Francis Poppy. Vive le Regiment, Marsch, [W. J. C. Hekker. Voor het plaatsen van advertenties bevelen wij ons blad bij H.H. bestuurders van ver- eenigingen aan, terwijl wij hen tevens attent maken op ons adres voor de levering van alle soorten vereenigings-drukwerk als convocatie-biljetten, reglementen, diploma’s, programma’s, tekstboekjes enz. enz. FIRMA B. CUPERUS Az. Woensdag 25 Juni: Geref. Zangvereen. „Pro Rege”. Repetitie ’s avonds 8 uur in het Wilhelminagebouw. Schaak- en Damclub „Westergoo-Tavenu”. Speelavond eiken Woensdag. Aanvang kwart voor acht uur in „Ons Gebouw”, leeszaal, boven. Bibliotheek St. Vincentiusgebouw, ’s avonds van 7—8 uur. Biljartclub „Jan Wiemers”. Speelavond des avonds van 7—11 uur in café Gaarmann. Donderdag 26 Juni: Stede lijk Muziekkorps. Concert des avonds 8 uur in het Julianapark. Lycurgus en Wilhelmina. Oefenavond van 8—10 uur op het Sportterrein. Muziekgezelschap „Andante”. Repetitie des avonds 7’/2 uur in de Muziekschool Kerkstraat. R.K. Zangkoor. Repetitie ’s avonds 8 uur in café Slippens. Vrijdag 27 Juni: Zangvereen. „Voorwaarts”. Repetitie ’s avonds 8 uur in café „Voorwaarts”. Mannenkoor „Hollandia”. Repetitie ’s avonds 7 uur. Chr. Gemengd Koor. Repetitie des avonds 8 uur in de Chr. School „Rehoboth”, Hengstepad. Zaterdag 28 Juni: Onderling Ziekenfonds. Contributie-afdracht ’s avonds van 67 uur in „Ons Gebouw”. Stadsspaarkas. Gelegenheid tot ’t inbrengen van gelden, des avonds 7 uur in het lokaal Politiebureau. Dinsdag 1 Juli: Gemengd Koor „Bolsward”. Repetitie van het Oratorium „Paulus”, comp. Mendel sohn, des avonds 8 uur in „De Doele”. Aankondigingen in deze rubriek worden kosteloos opgenomen. Opgaven moeten Dinsdagsavonds in ons bezit zijn. 13 ct.p.p. g n n 13 ct. p. k. 20ct.p.st. 32 15 ct.p. p. 35 15al0ct. 3, 5, 6, 8 ct. vooral door de Hagenaars. Er is wel eens beweerd dat de Haagsche Bosch-muziek- liefhebbers veel muzikaler zyn dan de Muziek-in-’t Vondelpark-liefhebbers. Een Hagenaar heeft meer over voor een goed concert, laat er bij wijze van spreken zyn eten voor staan (zelfs zijn ffham”). En toch stroomt de bevolking der hoofd stad Vrijdagsavonds naar de muziek in het Vondelpark, ’t Is er altijd vol. Dat bewijst nog niet dat alle aanwezigen er zijn om naar de muziek te luisteren. Er zyn er ook, die meer oor hebben voor hetgeen de vele aanwezige winkel- en atelierdochters te vertellen hebben, of die eerder luisteren naar de lieve stem van het een of ander kantoornuffie, dan naar „la fille du Regi ment”. De ware muziekliefhebbers staan dicht bij de muziektent, doch achter hen krioelt en schuifelt het steeds dooreen. Dat is dan erg hinderlijk, vooral voor hen die gedurende de uitvoering niet zoolang kunnen staan en meer naar achteren op een der banken een zitplaatsje hebben gevonden. Daar ziet men dan de oudjes en ze doen wanhopige pogingen om eenige tonen van de muziek op te vangen. Zondagsmorgens van 8-10 uur worden er ook concerten gegeven, die gaan uit van de Vereeniging voor Vondelpark- concerten. Dan komt er gewoonlijk een geheel ander publiek. Men komt dan beslist enkel en alleen om het concert, hetzij muziek of zang. Dan is het er niet deftiger, maar wel is er meer stemming”. De muziek- en zangnummers verschillen ook veel met die van Vrijdagsavonds. Zij brengen meer een gewy de stem ming onder het publiek. Ook de heerlijke en vooral de rustige om geving werken daartoe mede. Er wordt dan genoten, in ieder opzicht. En vooral kan men, getuige de zeer groote opkomst van belangstellenden, constateeren, dat men waardeert wat er gedaan wordt om goede concerten te geven, die men gratis kan bezoeken, en die zoo ontzettend veel bij dragen aan de veredeling van den mensch. Zooals het in Amsterdam gaat, zal het natuurlijk in meerdere plaatsen zijn. Bijna iedere stad en ieder dorp heeft zijn muziek- en zangvereenigingen en overal worden concerten in de open lucht gegeven, en overal zal hetzelfde worden waargenomen. Er is altijd een deel van het publiek, dat hinderlijk is voor het overige. Maar het is wel in de eene plaats erger dan in de andere en waar wij het in den aanvang van dit artikel hadden over de ffMuziek in het Julianapark”, is het aangenaam in verband hiermede, meermalen te hebben kunnen vaststellen, dat het hinderlijke deel van het publiek hier in Bolsward zelfs zeer klein is. Er wordt hier over het algemeen door de aanwezigen zelf medegewerkt aan de handhaving der orde en ten tweede is onze politie zeer actief en houdt er de hand aan, dat het gedurende de uitvoering der nummers stil is en er niet wordt heen en weer geloopen, zoodat men dat hinderlijke geschuifel niet hoort. Dat kan hier natuurlyk gemakkelyker, omdat de Park-concerten hier van de Gemeente uitgaan en plaats vinden in een gemeentepark. Dat is b.v. in Amsterdam niet het geval; het Vondel park is geen eigendom van de gemeente en zyn er dus ook geen politie-agenten om de orde te bewaren. Dat moeten daar een paar parkwachters doen, die niet dat ontzag hebben wat een man in politie-uniform heeft. Doch juist omdat hier dus meer orde heerscht en het aantal belangstellenden in vergelijking met grootere steden uit den aard der zaak kleiner is, kan men hier meer van de muziek, of van de zang, van de gegeven concerten in het algemeen, genieten en zou men dan ook verwachten dat het Bolswardsche publiek, jong en oud, rijk en arm, naar het Julianapark stroomt als een concert is aangekondigd, zooals de Amsterdammers stroomen naar het Vondel park en de Hagenaars naar hun Bosch. Maar dat is nu juist niet het geval. Men houdt bier ook wel van goede muziek en van dito zang, doch is in het verleenen van moreelen steun aan hen, die de uit voeringen geven, zeer karig. Het beste bewijs hiervoor is het bezoek aan onze Park-concerten, dat veel drukker kon zijn, dat bij zanguitvoeringen zelfsslechtgenoemd kan worden. En het is juist die moreele steun waaraan onze muziek- en zangvereenigingen zulk een groote behoefte hebben en die door hen zoo zeer op prijs wordt gesteld. Bolswardsche Courant s I kWATERPROOFj (D o' O =T tö’ 5 <Q 3 I Man buiten nat. Von binnen drooj J 1joar Khriftöfa garanG» voor wo/endichtfard THE HOLKA WATERPROOF CO. VALKENWEG A AMSnEHDAM t

Bolswards Nieuwsblad nl | 1924 | | pagina 1