Officiéél Orgaan der Gemeente Bolsward 1 J en en 50 Het Regeeringsprogram van Herriot. DE TIJD No. 52 Woensdag 2 Juli 1924 63ste Jaargang J. NA WIJN Jr. Jongen gevraagd. Brieven en stukken voor de Redactie en Administratie, opgaven van advertentiën enz., te zenden aan het Bureau van Uitgave: Firma B. CUPERUS Az. te Bolsward - Telefoon No. 4 WEEK-AGENDA. I ;en HET SPOOKSCHIP. Van den Hak op den Tak. Advertentieprijs: 10 cent per regel. Bij contracten aanmerkelijke korting. Dienstaanbiedingen, Koop- en Verkoopadvertentiën, Personeelaanvragen, enz., enz., van 15 regels 50 cent. Iedere regel meer gewoon tarief Collectieve arbeidsovereenkomst Telefonisch aangesloten 4 4 onder No. llü Dijkstraat 39 - Bolsward Aan hetzelfde adres een flinke handige Verschijnt Woensdags en Zaterdags Abonnementsprijs franco per post 62 j2 cent per 3 maanden Advertentiën voor dit blad worden gratis geplaatst in „Wonseradeel”, Makkumer Courant en „Hennaarderadeel”, welke bladen door geheel Wonseradeel en Hennaarderadeel geregeld huis aan huis worden bezorgd. WEEKKALENDER. n Bolswardsche Courant Dat is het verhaal «au den ouden zeeman. onder 9.23 9.22 9.22 9.21 9.21 ZON op onder Woensd. 2 Juli 4.45 Donderd. 3 Juli 4.46 Vrijdag 4 Juli 4.47 Zaterdag 5 Juli 4.47 Zondag 6 Juli 4.48 Maandag 7 Juli 4.49 de oppervlakte, dat, eeuw terug, de zee Woensdag en Donderdag j.l., hielden de Federatie der Werkgeversorganisaties in het Boekdrukkersbedrijf en de drie afzonder lijke bonden, waaruit de federatie bestaat, hunne jaarlyksche algemeene vergaderingen te 's-Gravenhage. Na afhandeling der agenda hield mr. dr. A. A. van Rhijn, adviseur der federatie, een belangrijke rede over De tegenwoordige beteekenis der collectieve arbeidsover eenkomst voor ons bedrijf. Spreker begon met erop te wijzen, dat in sommige werkgeverskringen min of meer het standpunt wordt verkondigd, dat het collectief contract zijn tijd heeft gehad, omdat dit instituut door den economischen teruggang niet zou zyn te handhaven. Spreker achtte dit niet juist. Het kan niet worden ontkend, dat de bedrijfstoestand nog buitengewoon moeilijk is, maar er zijn in de duisternis toch nog wel enkele licht- van jonge groenten en fruit is weer daar. We ontvingen heden de eerste Meloenen, Druiven, Slaboonen, Snijboonen, Andijvie. We hebben geregeld voorradig: Fijne zoete Doperwten, Fijne Peulen, Worteltjes, Groote Boonen, Kropsla, Bloemkool, Spits Kool, Groene Kool. Postelein, Meirapen, Komkommers, Nieuwe Aardappelen vanaf 5 et. enz. Alles tegen uitersten dagprijs! Aanbevelend Het verhaal van den ouden zeeman, naverteld. De oude zeeman vertelt: Het gebeurde in ’99 en ik was eerste stuurman op de klipper „Op hoop van zegen”. We kwamen van Barbados en geraakten in een orkaan en werden zoo in de Sargasso-zee gedreven. Vier dagen lang moesten wij ons bij wyze van spreken, een baan breken door het zeewier, doch ten slotte gelukte het ons toch om los te komen. Op den dag dat wij loskwamen, geraakten we plotseling in een windstilte. Het was laat in den namiddag en er was geen zuchtje te bekennen. Opeens kwam er beweging in den oceaan en was het, alsof die om ons heen begon te koken. Toen begon het, veel te vroeg, erg donker te worden, zoodat we ons niets op ons gemak voelden. Niet lang daarna, zagen we, in den pikdonkeren nacht, iets lichts schemeren. Het werd hoe langer hoe duidelijker en eindelijk zagen wij de omtrekken van een ontredderd zeilschip. Het licht scheen te komen van den romp en de masten. Hej was een griezelig gezicht en wij huiverden. De kapitein, de „oude”, een echte zeebonk, wilde echter weten wat het was en zond my met den tweeden officier en 8 matrozen in een boot op onderzoek uit. Alles ging goed, tot dat wij ongeveer half weg van het vreemde schip waren. Toen verloor plotseling een van de matrozen een riem. Het was net of de roeispaan hem uit de handen werd gerukt en hij gaf een schreeuw van schrik. Ik lichtte bij met den lantaarn, maar kon niets ontdekken. Al de matrozen voelden dat er zwaar aan hun riemen getrokken werd, en wij kwamen slechts langzaam vooruit. Iets hield ons tegen. Wij stopten en de tweede officier stak zijn hand in het water om te voelen wat ons tegenhield. Hij voelde iets glibberigs en gaf een schreeuw. Weer probeerde hij en na veel moeite gelukte het hem een groote aal binnen te balen. Wij waren dus in een ondiepe aalkuil geloopen. Eindelijk kwamen we bij het vreemde schip. Ik sprong het eerste aan boord. Het schip was drijfnat en bedekt met witte koraal, net alsof het van cement was ge maakt. Het was het vreemdste wrak dat ik ooit gezien had en moest zeker 100 jaar oud zyn. Het zag er net uit, of het zoo van den bodem van den Oceaan kwam. Er heerschte een bijzonder sterke lucht en het licht van den romp en de masten punten aan te wijzen. In het buitenland is de werkloosheid in bet vorige jaar in verschillende landen zeer sterk afgenomen: in Zweden b.v. van 21-14 °/0; in Oostenrijk is het aantal werkloozen met bijna 80.000 gedaald. Ook in Nederland vertoont de economische toestand eenige lichtpunten. De cijfers van de statistiek van in- en uilvoer toonen een belangrijke toeneming van het handelsverkeer. Komende tot de vraag, welke beteekenis het collectief contract voor onzen tijd heeft, merkte spreker in de eerste plaats op, dat de ervaring in de typografie heeft geleerd, dat een collectieve arbeidsovereenkomst den bedryfsvrede ten zeerste kan bevorderen. Nergens is de GA.O. tot een zóó groote ontwikkeling gekomen als in de typografie. Maar nergens vindt men dan ook zoo weinig conflicten. In de tweede plaats stond Spreker er by stil, dat de werknemers door bet overleg, dat de C.A.O. geeft, op de hoogte worden gebracht, dat er economische mogelijkheden zijn, die moeten worden eerbiedigd. In vele gevallen leidt dit overleg tot een bevredi gend resultaat. By de onderhandelingen over een nieuw collectief contract in de typografie zal ook aan de werknemers moeten worden aangetoond, dat de bedrijfs toestand van dien aard is, dat de arbeids voorwaarden niet ongewijzigd kunnen bly ven. In dit verband wees Spreker in het bij zonder op de loonen der jonggezellen, die in de eerste plaats voor verlaging in aan merking komen. Daarna werd uiteengezet, hoe zonder krachtige ontwikkeling van bet collectieve contract de uitvoering van de sociale wet geving niet van de overheidsorganen naar de bedrijfsorganen kan worden overgebracht. Spreker trad in historische beschouwingen ten bewyze, dat het oogenblik thans gekomen is om de uitvoering der sociale verzekering te doen geschieden door de werkgevers en de werknemers zelven, die dit minder formalistisch, minder duur en meer des kundig zullen doen. Te recht, aldus Spr., beeft minister Aalberse een wetsontwerp aanhangig gemaakt, dat deze gedachte voor de ziekte- en ongevallenverzekering tot ver wezenlijking zal brengen. Bij de ontwikkeling van de organisatie der bedry ven gaat Spreker van de gedachte uit, dat de overheid hierbij slechts aanvullend moet optreden. Daarna behandelde Spreker eenige be zwaren, die nog al eens tegen het collectief contract worden aangevoerd. Er wordt wel gezegd, dat de loonen in de stad en op het platteland niet gelyk kunnen zijn, en dat in een collectief contract een zelfde loon moet worden bepaald. Spreker wees erop, dat dit bezwaar in alle landelyke collectieve contracten door de verdeeling in gemeente- klass“n is ondervangen. Van meer bezwaar achtte Spreker het feit, dat in bet collectief contract nog dikwijls te weinig met het beginsel van loon naar prestatie wordt gerekend. Hij verdedigde ook voor het drukkersbedryf meer differen tiatie, die zou kunnen worden gevonden door in plaats van een minimum uurloon, een gemiddeld uurloon per onderneming vast te leggen. Aan de bezwaren der werknemers zou kunnen worden tegemoet gekomen door krachtige controlemaatregelen en verder door een zeker minimum vast te stellen, waar beneden een werknemer nooit zou kunnen worden beloond. Zooals u weetwy zitten tegenwoordig midden in den vischtyd. En het weer was de laatste weken ook beslist aanlokkelyk, om de hengelsport te gaan beoefenen. Zoo dacht ook mijn vriend. Nadat hij zich had voorzien van het noodige viscb-gerei (hy heeft Alles opnieuw moeten aanschaffen, tot zelfs een stoeltje toe I En bij de aan koop van een en ander wilde hij zooveel mogelijk ieder begunstigen: hy bezocht daarvoor Vogelzang, fa. Lemstra, D. Bosma en Fokke Oosterbaan dit is altyd z’n stelregelelk wat van de stokvischvellen) begaf hij zich richting-Blauwhuis, alwaar men veel water en men zegt ookveel visschen aantreft. Hij had zoo’n half uurtje gehengeld, toen hij opeens een karper op den wal slingerde. En terwijl-ie ver volgens genoeglijk naar den dobber glun derde, in de hoop, straks een tweede visch te verschalken, ziet, daar stond plots een man der wet naast hem. ’t Gesprek liep natuurlijk al spoedig over het visschen en over de visschen. Heel belangstellend vroeg de diender, of hij den gevangen karper wel eens mocht kijken. Zeker; waarom niet? Politie ziet hem meet het dier onder de maat hergeeft hem weer z’n vrijheid gaat verder. Dat geschiedde met Van Puffe- len’s karper I Volgens zijn zeggen ware het beter, dat de Wet nauwkeuriger toezag op de glaasjes; die zijn namelijk zóó klein tegenwoordig, dat, als je niet oppast, dan slik je ze méé naar binnenIk heb er dit tegen ingebrachtdrink dan sinaasappel- limonade. Wat merk kan je vertrouwen zoo vroeg-ie. Ik weer: zie er de Bolswardsche op na verschillende desbetreffende firma’s adverteeren daar geregeld in. Zoo kan het nog best gebeuren, dat m’n amice op z’n ouwe dag nog de smaak krijgt in dat goedje, en... geheel-onthouder wordt! Trouwens, niet eer, of Elsa moet ’t goed vinden. En die vindt alles lang niet goed, 'k Heb u de vorige keer immers verteld van dat nieuw soort huwelijks-aanvraag, en beloofd, MAAN op 5.12vm. 9.17 nm. 6.05 vm. 9.57 nm. 7.03 vm. 10.33 nm. 8.06 vm. 11.04nm. 9.14 vm. 11.31 nm. 9.20 10.23 vm. 11.56nm. Dinsdag8Juli 4.50 9.20 11.34vm. 12.19 vm. Woensdag 2 Juli N.M. moet afkomstig geweest zyn van phosphor. We voelden ons wel niet erg op ons gemak, doch gingen toch allen aan boord en maakten onze boot met een touw vast. Wy zagen de opening van een kajuit en gingen naar beneden. Het was heel moeilijk loopen, daar de grond en de trap met zeewier begroeid waren. Ten slotte kwamen we toch in den kajuit. Bijna alles was nog intact, hoewel de boel wat door elkaar lag en een paar oude meubelen gebroken waren. Door een gang en weer een trap kwamen we in lager gelegen slaapplaatsen. Op den bodem stond by na een voet zeewater. Op onzen weg naar beneden zagen we in de kamer iets dat geleek op twee kleine groene lichtjes. Wij overwonnen onze vrees en gingen naar binnen, sommigen met getrokken mes. In de kajuit was een groote kast, waarvan de deur was afgevallen. We bleven staan om deze kast te doorzoeken en vonden een groote zak. Zoodra ik die aanraakte, viel hij uiteen en viel een massa parels op den grond. We raapten ze stiel op. Toen opeens, hoorden we een schuifelend geluid en bleven stokstijf staan. We keken in de richting vanwaar het geluid kwam en zagen in het licht van den lantaarn een lange, lenige arm naar ons toekomen. De arm krabbelde een der mannen op den schouder, doch trok terug toen verscheidene messen er naar staken. Toen zagen we, dat de arm aan een reusachtige octopus, een inktvisch behoorde. Wij renden naar boven en kwamen juist bytijds aan dek om den wacht te bevrijden van drie nog zulke monsters. Verderop het dek bewogen zich nog twee dier beesten. Zoo gauw als daarna, zijn we nog nooit in een boot gesprongen en weggeroeid. Toen we op ongeveer 50 meter van het schip verwijderd waren, hoorden we een dof gerommel, de zee begon weer te borrelen en het vreemde schip zonk langzaam in het water weg Later bleek ons, dat door een vulkanische werking, de zeebodem, methet wrak, omhoog was getild en later weer naar beneden ver dween. Dat verklaarde ook de aalkuil en bracht het schip aan voor meer dan een bevaren had. riot er, zooals verwacht werd, sterk den nadruk op, dat hij besloten was het budget in evenwicht te brengen. In werkelykheid schynt het echter niet waarschijnlijk, dat hij zich in dit opzicht zoo krachtig zal kunnen toonen als zijn voorganger. Inzake de Roer-kwestie bevestigde de nieuwe pre mier zijn aanneming van het rapport der experts, zonder eenigerlei nevengedachte. Hij verklaarde voorts dat zijn regeering gekant was tegen een politiek van afzijdige actie in de richting van de uitoefening van territoriale sancties. Met het oog op den Duitschen politieken toestand, is de. regeering niet voornemens de Roer te ontruimen, voordat de garantie, vastgelegd in bet rapport der experts zyn vastgelegd, in overeenstemming met de aanbevelingen in dat rapport vervat. Zoodra Duitschland zich bereid verklaart het vredesverdrag uit te voeren, volgens de lijnen van het rapport, zal Frankrijk niet langer bezwaar maken tegen opneming van Duitschland in den Volkenbond. De uiteenzetting van de nieuwe Fransche buitenlandsche politiek schynt in Duitsch land gunstig ontvangen te zyn. De politieke toestand schynt aan den anderen kant van den Rijn iets te verbeteren. De nationa listen onderhandelen weer met de nieuwe coalitie van de Centrum-, Duitsch-Volkische- en Democratische partijen, teneinde tot overeenstemming te geraken inzake de te volgen schadeloosstellings-politiek. Het is niet onmogelijk dat men tegen het midden van de volgende maand een formeele intergeallieerde conferentie gefor meerd heeft, tegen welk tijdstip de Duitscbe regeering de voorloopige maatregelen zal hebben opgemaakt, welke door het experts- rapport worden vereischt. Daarna zal het brandpunt van de belangstelling liggen in de debatten van den Rijksdag. dat, byaldien »ze* er niets op tegen hadden, ik u hunnenamen wel wilde zeggen. Beiden hadden er totaal niets op tegen, doch nu trof ’t ongelukkiger wijs, dat „zy* familie is van m’n vriend’s ega. De rest laat zich denken. Ik durf niet verder te vertellen. Natuurlyk wel over andere gebeurtenissen. Zoo kwam er onlangs bij 'n zeker rijk man een bedelaar, en klaagde hem zyn nood zoo graag zou hy een aalmoes willen hebben. De arme man, die er zeer vuil, vooral op z’n gelaat uitzag, kreeg ten antwoord »Ga je eerst maar eens wasschen, en kom dan terug I* Dat liet deze zich geen twee keer zeggen. Hij ging ’n winkel binnen, kocht daar een stuk ^Melkmeisje”, liep naar een gracht, om zich daar in den yonderwal^ duchtig te reinigen, Z’n neus doek gebruikte hij om zich af te drogen. Glimmend om zijn tronie als gepoetste schoenen in den maneschijn, arriveerde hij eindelyk weer bij den rykaard. Na aange beld te hebben, verscheen wederom de corpulente meneer. Nauwelyks den schoonen bedelaar ontwarende, voegde bij hem toe: «Ik heb jou nooit gezien, maakt dat je wegkomt!* Alzoo was deze bedelaar on herkenbaar geworden. Waarschynlyk was de omkeer te geweldig. Déze conclusie trek ik er uit: beiden waren oorspronkelijk behebt met aardsch slijk. De veene* ontdeed zich er van, om het te krygen. De ^andere* liet de »eene* zich er van ontdoen, om het te behouden Ten slotte miste de weene* z’n aardsch slijk als oorzaak van het aardsch slijk, en de ^andere* behield z’n aardsch slyk óók als oorzaak van het aardsch slyk. Ingewikkeld - ik geef het toe, maar toch wéér! Niet zoo diepzinnig is bet navolgende: Gerrit sprak tot z’n lieveling: ^Wat denkt ge lieveling, dat ik in dezen zak (op myn hart) draag? De postzegel uwer brief! O, gij hebt haar met uwe lippen bevochtigd daarom ook druk ik er de myne opl* Nelly verzuchtte: »Lie»e hemel, lieve Gernt, dat spijt mij geweldig voor jou ik maakte ze nat op Hector’s vochtigen neus...* Hoe het zij, ieder voelt wel, dat deze twee elkaar begrepen. En dat zelfde kan mede getuigd worden van dien student en zijn hospita. Hij sprak bij ’t uitgaan: ^Wilt u me morgen om 7 uur roepen?* Zij zeide: <Zeker mijnheer, als u dan ten minste thuis bent.* Maar die stedeling begreep de boer niet. Luister maar. ^Twee jaar? En waaraan kunt u eigenlijk zien, dat dit beest zoo oud is?* <Aan de horens.* »O ja, zy heeft er twee.* Naar mijn bescheiden meening mag die man z’n kennis aangaande het boerenvee wel eens verrijken! Zoo iets (en dan een beetje anders) werd laatst ook eens tegen ’n huisvader gezegd; maar deze oordeelde: izZoo lang myn schoonmoeder bij me over den vloer is, abonneer ik me op geen dag blad!* Werkelijk: een verzuchting van dien man. Ook het bakviscbje, dat een week bad gelogeerd bij haar tante in een garni zoensplaats, verzuchtte bij thuiskomst tot hare moeder: »Ik begrijp niet, dat een luit’nant niet tot het schoone geslacht wordt gerekend!* Moeder troostte: »Dat zou heel we) kunnen, Mina, maar ik zou bang wezen, dat ’t geen stand hield tegen woordig met al die bonden. Verbeeldt je als de dokwerkers dan óók eens kwamen met dien eisch...?* Nu wordt ’t roy te bar: ik ga indommelen. ROODBORSTJE. Voor het plaatsen van advertenties bevelen wij ons blad bij H.H. bestuurders van ver- eenigingen aan, terwijl wij hen tevens attent maken op ons adres voor de levering van alle soorten vereenigings-drukwerk ais convocatie-biljetten, reglementen, diploma’s, programma’s, tekstboekjes enz. enz. FIRMA B. CUPERUS Az. Woensdag 2 Juli: Geref. Zangvereen. „Pro Rege”. Repetitie ’s avonds 8 uur in het Wilhelminagebouw. Schaak- en Damclub „Westergoo—Tavenu”. Speelavond eiken Woensdag. Aanvang kwart voor acht uur in „Ons Gebouw”, leeszaal, boven. Bibliotheek St. Vincentiusgebouw, ’s avonds van 7—8 uur. Biljartclub „Jan Wiemers”. Speelavond des avonds van 7—11 uur in café Gaarmann. Donderdag 3 Juli: Zanguitvoering te geven door het Chr. Gem. Koor en de Geref. Zangver. „Pro Rege” ’s avonds 8 uur in het julianapark. Lycurgus en Wilhelmina. Oefenavond van 8—10 uur op het Sportterrein. Muziekgezelschap „Andante”. Repetitie des avonds 7'/2 uur in de Muziekschool Kerkstraat. R.K. Zangkoor. Repetitie 's avonds 8 uur in café Slippens. Vrijdag 4 Juli: Zangvereen. „Voorwaarts”. Repetitie ’s avonds 8 uur in café „Voorwaarts”. Sted. Muziekkorps „Bolsward”. Gewone repetitie des avonds 8 uur in de muziek school. Mannenkoor „Hollandia”. Repetitie ’s avonds 7 uur. Chr. Gemengd Koor. Repetitie des avonds 8 uur in de Chr. School „Rehoboth”, Hengstepad. Zaterdag 5 Juli: Onderling Ziekenfonds. Contributie-afdracht ’s avonds van 6—7 uur in „Ons Gebouw”. Stadsspaarkas. Gelegenheid tot ’t inbrengen van gelden, des avonds 7 uur in het lokaal Politiebureau. Maandag 7 Juli: Orgelbespelingen. 2e concert, te geven door den heer A. Alt, ’s avonds van 7‘/2—8'/2 uur in de Ned. Herv. Kerk. Dinsdag 8 Juli: Tempelieren. Vergadering ’s avonds 8 uur in cafe „Voorwaarts”. Gemengd Koor „Bolsward”. het Oratorium „Paulus”, comp. Mendel sohn, des avonds 8 uur in Ben stap vooruit. De gunstige indruk, die de verkiezing van Doumergue tot president van de Fran sche republiek, gemaakt heeft, wordt nog versterkt door het feit, dat Herriot gene raal Nollet als minister van oorlog en Clémentel als minister van financiën in zyn Kabinet opnam. De eerste was sedert Juli 1919, president van de intergeallieerde militaire contróle-missie te Berlyn en heeft zich als zoodanig een wakker bewaker van de Fransche militaire belangen in Duitsch land getoond. De nieuwe minister van financiën is een van de oprichters van de Internationale Kamer van Koophandel en heeft een groote reputatie verworven door zyn gezond inzicht in zaken. Het ministerieel programma, zooals dat verleden week in de Kamer werd uiteen gezet, bevatte natuurlyk geen verrassingen. De voornaamste verschilpunten van het program van Poincaré bestaan uit de af schaffing van eenige decreten, het verleenen van amnestie aan politieke gevangenen, weder in dienstneming van ontslagen spoor wegbeambten en verleening van toestem ming aan burgerlijke ambtenaren om zich in vakbonden te organiseeren. Wat de buitenlandsche politiek aangaat, is de nieuwe regeering voornemens de ambassade bij het vaticaan in te trekken en voorts, de normale betrekkingen met Rusland weer op te nemen. Wat de staatsfinanciën betreft, legde Her- Repetitie van ip. De Doele”.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1924 | | pagina 1