Officieel Orgaan der Gemeente Bolsward Zeer voordeelige aanbieding WITTE KLEEDJES. I Gebr. Wolke Bolsward Beschikbaar diverse Kapitalen op eerste hypotheek. W. ZEUL ZOOM’S BANK OP REIS is een PARAPLÜ1E of WANDELSTOK onmisbaar Groote keuze in Tompouce en Empire’s LJ ww VSPepermunt ROLLEN Firma 8. Ciipems Az., Bolsward. I P. A. GERRITSMA - E 56 - Bolsward Groote Markt Blauwpoort. No. 53 Zaterdag 5 Juli 1924 63ste Jaargang 7 J. NA WIJN Jr. Jongen gevraagd. Dames Pantalons, 134.—-148—1571/2—198 enz. 'J\\ Dames Nachtponnen, Pracht Nachtpon 2,25 270324 enz. ij» Brieven en stukken voor de Redactie en Administratie, opgaven van advertentiën enz., te zenden aan het Bureau van Uitgave: Firma B. CUPERUS Az. te Bolsward - Telefoon No. 4 DE TIJD Dames Hemden, 98—108—1121/2—1571/2 enz. DE VRIES, Meppel, OPTICIEN, Kinder Onderjurken Electrise hei j ‘Artikelen-* FokkeOosterbaan I BOLSWARD Kinder Broekjes Dames Onderjurken, Kleine Advertentiën, als: Personeelaanvragen, Dienstaanbiedingen Te huur-, Ter overname- of Te koop- annonces, Familieberichten, Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Politieke Landdag, Leeuwarden. BUREN. Dijkstraat 39 - Bolsward Spaarbank - Deposito’s Deskundig advies in geldbeleggingszaken Sneek - Oude Koemarkt 35 Verschijnt Woensdags en Zaterdags Abonnementsprijs franco per post 62‘/2 cent per 3 maanden Telefonisch aangesloten 4 4 onder No. 11Ó Personeelaanvragen, Dienstaanbiedingen enz. enz van 3—5 en 10 cents per stuk gemakkelijk - zindelijk ENGROS BIJ VAN SLOOTEN L Advertentieprijs: 10 cent per regel. Bij contracten aanmerkelijke korting. Dienstaanbiedingen, Koop- en Verkoopadvertentiën, Personeelaanvragen, enz., enz., van 15 regels 50 cent. Iedere regel meer gewoon tarief. Advertentiën voor dit blad worden gratis geplaatst in „Wonseradeel”, Makkumer Courant en „Hennaarderadeel”, welke bladen door geheel Wonseradeel en Hennaarderadeel geregeld huis aan huis worden bezorgd. BRILLEN. N.B. Vroeg komen gewenscht en aan te bevelen. „Wonseradeel”, „Makkumer Courant”, „Hennaarderadeel” en Bolswardsche Courant. Adverteert dus in dit blad! (Pracht katoen.) Ulk Bolswardsche Courant SU 7226 Uw gezin 80 198 lengte pr\j« Aanbevelend Aan hetzelfde adres een flinke handige nd iad ;oo ie. tre de er- iit- en ?el ?d. op ate nd let ZÜ in; en iet Ide ag aal dit ich an de- Rente voor mooie landposten (hoog stens t/a der taxatie) 5°/o er- iek ■en im ire dy .de lar ht- as. en d, in let gh de ier ler ier en jze ia ën me of or- U8 iet jü- en an en hij en ter en 5g» sn ij n ;de est ed sze en F/// F// 7 60 143 r 100 250 van jonge groenten en fruit is weer daar. We ontvingen heden de eerste Meloenen, Druiven, Slaboonen, Snijboonen, Andijvie. We hebben geregeld voorradig: Fijne zoete Doperwten, Fijne Peulen, Worteltjes, Groote Boonen, Kropsla, Bloemkool, Spits Kool, Groene Kool. Postelein, Meirapen, Komkommers, Nieuwe Aardappelen vanaf 5 ct. enz. Alles tegen uitersten dagprijs! Harlingen Leeuwarden man wantrouwend aanzien, want heusch, dingen als hierboven aangegeven behooren tot de zeldzaamheden en komen, vooral in de laatste jaren, in ons land steeds minder voor. Verleden Zondag had te Leeuwarden de 38ste Politieke Landdag plaats, uitgaande van de Centrale B. K. Kiesvereeniging in deze provincie. Om 10 uur had voor deze gelegenheid in de kerk van St. Bonifacius en Gezellen, eene plechtige H. Mis plaats. ’s Middags tegen half twee vingen de groote vergaderingen aan: in de «Zalen- Schaaf” en in «De Harmonie’’. Muziekcorpsen van Heerenveen en Heeg, brachten de «fleur er in”. In «De Harmonie’’ trad als eerste spreker op: kapelaan Elberssen van Sneek, die een causerie hield over het aanstaand Interna tionaal Eucharistisch Congres, dat in het laatst dezer maand te Amsterdam zal worden gehouden. Daarna beantwoordde de heer A. C. A. van Vuuren (afgevaardigde van het Noorden naar de Tweede Kamer) verschillende inge komen vragen van plaatselyke kiesvereni gingen. Vervolgens hield het Tweede Kamerlid, de heer Henri Hermans, een rede over: «Op een Kruispunt’’. In het eerste gedeelte behandelde hy de geestelijke woorden onzer maatschappij, in het tweede, de kwestie van het «mede zeggenschap”. Volgens hem beteekent het: «eene bevoegdheid, steunend op kennis, plichtsbesef of verantwoordelijkheidsgevoel en solidariteit of onderling vertrouwen”. «De juiste weg naar de bedrijfsorgani satie moet nog worden afgebakend en wat voornamer is: voor de gewenschte, niet zuiver economische, maar vooral moreele hervorming moeten de geesten nog worden r^p gemaakt”. Spr. kwam tot deze eind-conclusie: Mede zeggenschap en bedrijfsorganisatie zijn niet allereerst vraagstukken van wetgeving, maar van innerlijke cultuur. Na de pauze werden respectievelijk een drietal telegrammen verzondennaar H M. de Koningin, Den Haag; naar den Aarts bisschop, Utrecht; naar Pastoor W. F. A. Overmeer, Heeg, secretaris van de Centrale, die wegens plotselinge ongesteldheid deze Landdag niet kon bywonen. Een jongenskoor zong daarna het Bonds lied van de Roomsch Fryske Bonn. De woorden zijn van Prof. Dr. Titus Brandsma, Nijmegen en de muziek van Kapelaan H. 8. Bruggeman, Leeuwarden. Hierop hield Baron Van Wijnbergen, voorzitter der R.-K. Staatspartij, die na Dr. Schaepman’s verscheiden telken jure de politieke rede pleegt te houden op dezen Landdag, z’n redevoering. Hij belichtte de wereldgeschiedenis vanaf 1848, daarby aandringende willen we althans ons best doen, te voorkomen, dat de wereld gaat naar een catrastrophe, welke die van 1914 nog zal overtreffen op een hartstochtelijk vuur, dat bij ons allen moet oplaaien voor den Christus! Mede in dit verband prees 8pr. deChristelijke politiek. «Mogen werkgevers en werknemers elkaar steeds in eendracht vinden. Gebeurt dat, dan hebben wij op politiek terrein in de komende jaren niet te vreezen, omdat wij den stryd voeren voor de ziel van den arbeider.” 8pr. vroeg van de vergadering een eere- saluut voor Minister Colyn. Ten slotte wekte hy op voor de leuze: Plaats voor het Christendom, ook op staat kundig terrein 1 Nog zong het bovengenoemd koor: «O God, forlit ós FryslAn net”, gedicht en gecomponeerd door vorengenoemde heeren. Deze vergadering werd gepresideerd door den heer Tb. Leenes, van Heerenveen. Het slotwoord werd gesproken door Deken H. Vaas van Leeuwarden. In de andere vergaderzaal had tegelijker tijd hetzelfde programma in andere volg orde plaats. Daar fungeerde als voorzitter de heer A. Balk, van Leeuwarden, en sprak het slotwoord:PastoorKnuvelder van Bakhuizen. Nog vermelden we de tegenwoordigheid van Mevr. Van Wijnbergen. Haar werd een bouqet aangeboden. De Landdag werd door duizenden uit alle oorden der provincie bygewoond. Mede merkten we op, zeer vele Heeren Geeste lijken en persmannen van verschillende bladen is a.s. Dinsdag 8 Juli van 9-3 uur in Hotel «De Wynberg” te Bolsward te spreken en te ontbieden voor de levering van Het is een merkwaardig verschynsel, dat vele gevaarlijke misdadigers in het gewone particuliere leven niet alleen bekend stonden als kalme en vreedzame menschen, doch als de aangenaamste en vriendschappeiijkste buren. Dit schijnt, vreemd genoeg, het geval te zijn geweest met lieden, die zich met de meer gewelddadige soorten van misdaad, als inbraak, bezig hielden. Het is nog niet zoo heel lang geleden, dat een gentleman-inbreker te Glasgow veroordeeld werd tot zes jaar dwangarbeid. Hoewel deze man reeds 12 jaren van zijn leven in de gevangenis had doorgebracht, was hij een van de meest gastvrije en populaire bewoners van de stad. Hij bezat huizen in de stad en buiten en hield er een keurig jacht op na. Hij onthaalde zijn vrienden op een vorstelijke wijze en iedereen vond hem een charmante kerel. Zelfs ging er een roep van weldadigheid van hem uit en behoorde hij tot de trouwe kerkgangers. Zyn bewonderaars wisten echter niet dat hij somtijds de kerk verliet, vóórdat de dienst afgeloopen was, teneinde het huis van een van zyn vrienden, welke hem naar de kerk hadden vergezeld, te berooven. Voor eenige jaren was er in heel Bristol geen vriendelyker en meer gerespecteerd man, dan Isaac Morgan. De kinderen ver afgoodden hem gewoonweg. En geen wonder dus, dat zijn huis altijd vol kleine bezoekers was. Hij gebruikte een klein fortuin alleen om zyn kleine vrienden te vermaken, hij arrangeerde pic-nics en feesten voor hen en onthaalde ze op allerlei wyze. Zoodoende stal hij het hart der ouders. En toch was Isaac een van de brutaalste hotelratten, maat 70 prys 170 Heeft U dus een boeremeid of knecht noodig? Heeft U een huis of iets anders te huur of te koop? Heeft het goede voornemen te onder trouwen? Zyt gij getrouwd? Zijt gy 121/2, 25, 40 of nog meer jaren getrouwd? Heeft een vermeerdering van plaats gehad? Vond een sterfgeval in Uw gezin of familie plaats? Wenscht gij Uw dank te betuigen voor de ondervonden belangstelling? Heeft U een hengst, een stier, een bok, een beer of een ram tot dekking gereed staan? Welnu! Maak dat dan bekend in onze bladen. In alle dorpen hebben wij agenten, die de advertenties voor ons blad aannemen en opzenden aan ons adres. Lage tarieven! Groote publiciteit! Let op ons adres: 35 40 50. 79 89 117 286—297 815—324 enz. die ooit Engeland onveilig maakten. Na een lange periode van allerlei misdaden ging hij ten slotte achter slot en grendel voor 18 jaar gevangenisstraf. Doch nooit bestond er grooter philan- troop dan Edwards, de handigste inbreker en valsche munter uit zijn tijd. Zijn naam kwam op elke inzamelingslijst voor, hy was een van de steunpilaren van de kerk en sloeg bijna geen dienst over. Hij orga niseerde concerten, zong en speelde daar op inderdaad uitnemende wyze en was voorts de ziel van verschillende liefdadig- heidstentoonstellingen. Zijn werkzaamheid kwam echter plotseling ten einde, toen hij op een avond, na afloop van een geheel- onthouders-byeenkomst, welke hij gepresi deerd had, gearresteerd werd. De openbare liefdadigheid moest toen haar «ziel” voor verscheidene jaren missen. Een van de aardigste menschen was een zekere advocaat Lewis, welke tot de elite van een van de noordelyke voorsteden van Londen behoorde. Hij had een bloeiende rechtspractijk en zijn genialiteit en beminne lijkheid waren bijna spreekwoordelijk. Toch bleek later, dat hij al dien tijd allerlei gewetenlooze afpersingen op zijn cliënten had uitgeoefend, waarby hy zelfs de laatste cent uit zijn vrouw en zijn zuster perste. Hij is thans voortvluchtig. Doch de meeste geharde en geraffineerde hypocriet was wel een berucht inbreker, welke jarenlang zich voordeed als philan- troop in een klein stadje in het Ojsten van Engeland, en tevens geregeld inbraken deed met een gemiddelde van 12 per maand. Ook in ons land zijn talrijke van deze gevallen voorgekomen. Laat men zich echter niet ongerust maken en morgen zyn buur- CMC HL JCHHABEL Wij maken onze lezers attent op de zeer gunstige gelegenheid tot het plaatsen van (Ondertrouwd-, Getrouwd-, 121/2- of meer jarige Echtvereen., Overlyden enz.) Dankbetuigingen, Dekkingsadvertentiën enz. enz. enz., die wy ZEER GOEDKOOP berekenen. Deze advertenties worden evenals alle anderen slechts voor één blad berekend en opgenomen in onze bekende 4 bladen,

Bolswards Nieuwsblad nl | 1924 | | pagina 1