Officieel Orgaan der Gemeente Bolsward /ard. I irm. ;Tel.173 :he Thee KLEIN EK No. 56 Woensdag 16 Juli 1924 63ste Jaargang OUD-BOLSWARD. iker; Brieven en stukken voor de Redactie en Administratie, opgaven van advertentiën enz., te zenden aan het Bureau van Uitgave: Firma B. CUPERUS Az. te Bolsward - Telefoon No. 4 Lees dit aandachtig J. NA WIJN Jr. WEEK-AGENDA. »i. Naar den werkelijken vrede. Tegen uitbreiding van hettoltarief op den weg Bolsward-Sneek. den. I en iet ons rig, g en udend loogd Advertentieprijs: 10 cent per regel. Bij contracten aanmerkelijke korting. Dienstaanbiedingen, Koop- en Verkoopadvertentiën, Personeelaanvragen, enz., enz., van 15 regels 50 cent. Iedere regel meer gewoon tarief Verschijnt Woensdags en Zaterdags Abonnementsprijs franco per post 62'/2 cent per 3 maanden Dijkstr. 39 - Tel. 112 - Bolsward 4 5 Advertentiën voor dit blad worden gratis geplaatst in „Wonseradeel”, Makkumer Courant en „Hennaarderadeel”, welke bladen door geheel Wonseradeel en Hennaarderadeel geregeld huis aan huis worden bezorgd. Bolswardsche Courant Red. at el Oplossingen spryzen stad, fiHBW L n n n one van De heer Van der Weij merkte op, dat het eerste lid van dat voorstel door hem i dat de toekomst nog schier onbe- mogelykheden in zich sluit. De °/0- niet it zonder i vooruit. oorzicht” i van ndel een aanneming van het rapport niet zullen saboteeren. Toch vormt de houding der nationalisten een onzekere factor. Wanneer zij zouden willen, zouden zij het er toe kunnen leiden, dat de huidige Ryksdag de voorstellen aannam. En dan zou het werk van de intergeallieerde conferentie vruch teloos zijn geweest. Bij eventueele nieuwe verkiezingen in Duitschland zou wellicht dan de benoodigde meerderheid in den Rijksdag worden verkregen, doch tegen dien tyd zou Engeland allicht reeds van regeering veranderd zijn, terwijl de regee- ringen in België, Frankrijk en Italië ook niet zoo erg vast Op de beenen staan. De intergeallieerde conferentie zal waarschijnlijk aan de debatten in den Duitschen Rijksdag voorafgaan en dat is maar goed ook. Want daardoor wordt een gezonde, klare atmos feer geschapen, tenminste wanneer de ge allieerden eensgezind en krachtig verklaren, dat zij een algeheele aanvaarding, zonder eenig voorbehoud, eischen. Het moet Duitsch land duidelijk gemaakt worden, dat dit de eenige uitweg is, uit het huidige stelsel van de militaire sancties. Wanneer men dat in den Rijksdag goed voor oogen houdt en er naar handelt, zijn we een reuzen schrede vooruitgegaan op den weg naar den werkelijken vrede. Zaterdag 19 Juli: Onderling Ziekenfonds. Contributie-afdracht ’s avonds van 67 uur in „Ons Gebouw”. Stadsspaarkas. Gelegenheid tot ’t inbrengen van gelden, des avonds 7 uur in het lokaal Politiebureau. Maandag 21 Juli: Orgelbespelingen. 3e concert, te geven door den heer A. Alt, ’s avonds van 7'l2—8'/2 uur in de Ned. Herv. Kerk. Dinsdag 22 Juli: Gemengd Koor „Bolsward”. Wegens vacantie geen repetitie. Tempelieren. Vergadering ’s avonds 8 uur in cafe „Voorwaarts”. Aankondigingen in deze rubriek worden kosteloos opgenomen. Opgaven moeten Dinsdagsavonds in ons bezit zijn. Men kan aanvoeren, dat het onbillijk is, om van rijtuigen tol te heffen en van mechanisch bewogen voertuigen niet. Deze onbillijkheid wordt door niemand ontkend. Maar om haar nu op te heffen, door nu ook de mechanische beweegkracht te belasten, zou voor de gemeente Bolsward buitengemeen gevaarlijk zijn. Want de zaak zit wel wat dieper. Het verkeer op de wegen heeft zich in de laatste jaren volslagen gewijzigd. Dit is een feit, waarmee nu eenmaal rekening is te houden. Het publiek wil zich veel vuldig en snel verplaatsen. Iedere hindernis op den weg wordt als iets onaangenaams ervaren. Wanneer die hindernis dan tevens nog eiken keer met een zekere retributie moet worden betaald, dan is het onver mijdelijk gevolg, dat de weg, waarop die hindernissen zich voordoen, niet anders wordt bereden dan bij absolute noodzake lijkheid. Het gebruikmaken van den weg voor plezierritten wordt gemeden. Waar in onzen tijd alles moet worden gedaan, om het vreemdelingenverkeer te Bolsward te bevorderen, gaatdetoluitbreiding juist in tegen de meest vitale belangen onzer stad. Men mag niet vergeten, dat Bolsward bijna al zijn industrie is kwijt geraakt en dat de bronnen van inkomst en welvaart hier bijna uitsluitend aan handel en verkeer moeten worden ontleend. Daarom ligt het voor de hand, dat elke belemmering van de toegangswegen tot onze stad, voor Bolsward uit den booze is. Het is te voorzien, dat het auto- en motorverkeer zich in de toekomst nog belangrijk zal ontwikkelen. Wie de toe neming van dat verkeer over de laatste jaren, voornamelijk over het laatste jaar heeft gadegeslagen, die zal er van overtuigd zijn, dat wij nog maar in een beginstadium zijn en grensde motor als verkeerskracht wordt meer en Bolsward, den 10 Juli 1924 Aan den Raad der gemeente Bolsward. Edelachtbare Heer en, De Vereeniging ter Bevordering van Handel en Nijverheid te Bolsward, (bij Koninklijk besluit als rechtspersoon erkent), ziet zich genoodzaakt zich tot Uwen Raad te wenden, naar aanleiding van het voor stel van de Commissie van den weg Bolsward- Sneek, inzake uitbreiding der tolheffing. De Vereeniging Handel en Nijverheid, die ook de belangen van het Vreemdelingen verkeer behartigt, aarzelt niet om uit te spreken, dat een uitbreiding van het tol tarief, in zich sluitende de heffing van automobielen en motorrijwielen, voor het vreemdelingenverkeer niets minder dan een ramp zou zijn. Wij bieden onderstaande artikelen vrijblijvend aan SLABOONEN SNIJBOONEN FIJNE DOPERWTEN PEULEN SPITSKOOL GROENE KOOL BLOEMKOOL (reuzen) KOMKOMMERS GROOTE BOONEN POSTELEIN ANDIJVIE WORTELEN Deze week een partij WORTELEN af te geven voor den inmaak, mooi klein, prijs billijk. Eiken dag aanvoer van AARDBEIEN, ROODE BESSEN, KRUISBESSEN, BANANEN, SINAASAPPELEN, CITROENEN enz. Aanbevelend Oplossingen van de schadeloos- stellingskwestie in zicht? Het gaat er inderdaad op gelijken, of we de laatste weken een flinke stap nader zijn gekomen tot de oplossing van het schadeloosstellingsvraagstuk, dat de wereld nu al bijna 6 jaar gevangen houdt. De bijeenkomst van de beide premiers, Mc. Donald en Herriot, met als nagerecht, het reisje van den vroolijken, kwieken Frau- schen staatsman naar Brussel, opent voor uitzichten op een definitieve oplossing van de schadeloosstellingskwestie, die nog steeds een „question brülante” vormde. Zooals bekend is men overeengekomen een inter geallieerde conferentie naar Londen byeen te roepen, waaraan Amerika zelfs officieus zal deelnemen. Als waarschijnlijke datum van opening wordt heden 16 Juli genoemd. Reeds nu hebben niet-officieele bespre kingen plaats gehad, welke aantoonden dat overeenstemming tusschen Frankrijk en Engeland thans zeer goed mogelijk is. Frankrijk, Engeland en België schijnen het eindelijk er over eens te zijn, om het Davres-rapport, het z.g. rapport der experts, zonder voorbehoud te aanvaarden. In de tweede helft van deze maand zullen de noodige voorloopige maatregelen, opgelegd door het rapport der experts, door de nieuwe Duitsche regeering aan den rijksdag worden voorgelegd. Deze maatregelen om vatten wetsontwerpen inzake de reorganisatie der spoorwegen, het stellen onder hypothe cair verband van bepaalde industrieën, in stelling van een emissiebank, alles krach tens het rapport der experts. Verder zal aan den Rijksdag een wetsontwerp worden voorgelegd, waarbij bet plan ^er experts in zijn geheel wordt aangenomen en waarbij tevens aan de regeering volledige volmacht in deze wordt verleend. Van de aanneming van deze beide laatste voorstellen hangt, wat Duitschland betreft, het lot van het Dawes-rapport af. De nationalisten kunnen, als zij willen, deze wetsontwerpen doen sneuvelen. Er zijn echter den laatsten tijd aanwijzingen, dat deze partij aanzienlijk van houding is ver anderd ten opzichte van het expertsrapport, zulks vooral na de algemeene verkiezingen. Het lijkt dus thans waarschijnlijk, dat zij van peerd. Maar het methode zijn om op de gebruikers alleen degenen die toevallig den weg moeten passeeren, hebben het genot daarvanhet voordeel van de verkeerswegen is voor iederen Bolswarder, ook voor degenen, die niet persoonlijk langs den weg gaan. De Vereeniging Handel en Nijverheid acht een offer uit de gemeentekas hier volkomen verantwoord. Maar niet verant woord zoude zijn het hanteeren van het gevaarlijke wapen der tolheffing, waarmee men grooten kans loopt het allereerst en het allermeest zich zelf te treffen. Daarom dringt de Vereeniging Handel en Nij verheid er bij U wen Raad ten sterkste op aan, zich krachtig te verzetten tegen de poging van de Commissie van den weg, om Bolsward in een zijner verkeersaders te treffen, waarom zij hoopt, dat het voor stel door U met algemeene stemmen zal worden verworpen. *t Welk doende enz. Namens de vereeniging ter Bevordering van Handel en Nijverheid: (w. g.) H. EI8MA, Voorzitter. G. H.PLANTINGA, Secretaris. het voorstel tot uitbreiding van het toltarief ongedaan te maken. Mogelyk kunnen onze andere plaatselyke vereenigingen als de R. K. Middenstands- Vereeniging »De Hanze" en de Chr. Mid denstands-Vereeniging er toe besluiten hunne adheasie te betuigen met het adres, daar hierbij werkelijk het belang van geheel Bolsward op het spel staat. De Vereeniging ter Bevordering van Handel en Nijverheid geeft door het zenden van dit adres blijk een open oog te hebben voor de belangen onzer stad. Het is te hopen dat dit adres er toe moge bijdragen LXXXIV. Als vervolg der raadsvergadering van 4 Mei 1877, kan ik nog meedeelen, dat er ook door andere heeren n.l. Brandsma, van der Plaats en over den verkoop van sproken werd, maar heer Peereboom nog uitdrukkking van de Burgemeester nog het Justitiehuis ge- ten slotte vatte de even vuur op een den heer De Kok, dat hij zich met het voorstel van verkoop niet kon vereenigen, maar nog minder met de handelwijze van den voorsteller, die het gebouw als lokaas deed dienen om het Kantongerecht hier te houden. Nu de wet er is, zal men doen, wat dan reeds voor 10 of 20 jaren had kunnen gebeuren. De heer P. zei daarop^Als voorsteller heb ik het recht nogmaals het woord te vragen. Ik had gehoopt, dat mijnheer De Kok dat laatste woord niet had gesproken, want bf hij kent mij een macht toe, die ik niet heb en ook niet pretendeer te hebben, bf hij heeft een woord gebruikt, dat in de discussie niet te pas komt. Het zal toch niet waar zyn, dat een eenvoudig lid van den gemeenteraad der Regeering een lokaas kan voorhouden maar dan is ’t een min gepast woord. Ook in de memorie van toelichting heb ik er op gewezen, dat er vroeger wel pogingen zijn aangewend om tot verandering te komen. De discussie werd nu gesloten, en tot stemming overgaande, kreeg de heer Peere boom slechts 8 medestemmers, de heeren Van der Weij, Brandsma en de Voorzitter. Met 7 tegen 4 (men had toen elf raads leden) werd het voorstel verworpen, echter was daarmee de zaak niet van de baan. Wonseradeels gemeentebestuur, dat ook als mede-eigenaar bij deze zaak belang had, verleende, dat begrijpt men, volle aandacht aan de behandeling van dit punt. Het raadhuis dier gemeente was toen nog hier te Bolsward, toevallig schuin over gemeentehuis staande, en de besturen beide gemeenten konden dus, als overburen, goed weten wat ieder hunner in het schild voerde. (In figuurlyken zin gesproken, na tuurlijk, want de verslagen, door de pers publiek gemaakt, gaan ook evengoed naar verdere afstanden). Toen het voorstel van den heer Peereboom was verworpen, duurde het niet lang, of er kwam een zeer uitvoerige missive van Burgemeester en Wethouders van Wonse- radeel. Het stuk is te groot om het over te schrijven of neen, een copie heb ik er van genomen, doch het is van te grooten omvang, om het in de krant te plaatsen, 'k Zal er enkele punten uit vermelden. Wonseradeel wenschte juist wat de heer Peereboom had voorgesteld: het Justitiehuis over doen aan ’t Rijk of anders tot ver koop over te gaan. Zij hadden een vorig jaar daartoe reeds het plan gevormd, om den bestaanden toestand op te heffen, maar begrepen, dat Bolsward, zoolang de rechter lijke organisatie in behandeling was, daar niet gaarne aan zou willen meedoen Nu echter de wet op de rechterlijke indeeling in werking is getreden, waarbij Bolsward als kanton zeer vergroot is, geeft dit juist een geschikte aanleiding om tot een zuiveren en voor de gemeenten meer voordeeligen toestand te geraken, en begrijpen ze niet, dat onze raad niet meeging met het voorstel. De argumenten, waarom verkoop of over dracht van het gebouw juist nu gewenrcht en billijk is, ook ten opzichte de andere kantongerechten, worden nader uiteengezet. Ook de argumenten, waarop in onzen raad het voorstel bestreden is, worden nader gewikt en overwogen. Onder anderen staat er: „Dat de verkoop van het gebouw geen noemenswaardig voordeel zou medebrengen, is een argument, dat misschien de in zoo gunstige finantiëele omstandigheden ver- keerende gemeente Bolsward van den ver koop zou kunnen afzien, maar dat voor de onder een zwaren schuldenlast gebukt Onder vriendelijke dankzegging voor de toezending, plaatsen wij gaarne onderstaand adres: gaande gemeente Wonseradeel niet in aan merking mag komen". „Dat de aanwezigheid van het kanton gerecht aan Bolsward wel zooveel voordeel heeft aangebracht, als de rente van het kapitaal van aankoop beloopt; dat de ver- grooting van het kanton nog meer voordeel zal aan brengen deze en meer soortge lijke argumenten hadden, met alle be scheidenheid gezegd, by een zaak, die Bolsward en Wonseradeel regardeert, niet in de schaal mogen worden gelegd. Zij bewijzen zonneklaar, dat Wonseradeel ten onrechte een deel in het gebouw heeft en dat, indien er van gratis afstaan in gebruik sprake kan zijn, Bolsward alléén daarvoor het offer zou moeten brengen.” Ook over het indertijd besproken woord „voortdurend" handelt deze missive, maar wordt opgemerkt dat dit niet beteekent onherroepelijk, te meer, wijl er geen contract bestaat tusschen het Rijk en de gemeenten. Nochtans, zoo eindigt de missive, nu de raad uwer gemeente termen heeft kunnen vinden om een voorstel tot het vragen van huur te verwerpen, oordeelen wij een besluit tot overdracht van de aan onze gemeente behoorende helft het meest gepast. Als raadsbesluit van onzen raad geven B. en W. van Wonseradeel U kennis: lo. dat hij voor onze gemeente geen vrijheid kan vinden, het Justitiehuis te I Bolsward langer gratis aan het Rijk in gebruik af te staan 2e. Jat, mocht de raad van Bolsward hiertoe geen genoegzamen grond zien, in overweging wordt gegeven, de aan Wonse radeel behoorende helft in het gebouw op taxatie over te nemen; 3o. dat, indien de raad van Bolsward daartoe niet genegen is, door den raad van Wonseradeel pogingen zullen worden in het werk gesteld, om langs wettelyken weg tot scheiding van de massaliteit te geraken en verzoeken bij dezen, de zaak op nieuw bij uw raad ter tafel te brengen en zijne beslissing ons mede te deelen. In de vergadering van 29 Juni 1877 werd de missive ter tafel gebracht, en... het Dag. Bestuur stelde voor, dit stuk voor notificatie aan te nemen. De heer Peereboom was de eenige, die daarop aanmerking maakte; hij zeide: Ik had gehoopt, dat een mijner medeleden, die vroeger tegen myn voorstel hebben gestemd, nu het woord had gevraagd; daar dit geen plaats heeft, vraag ik, of het wel betamelijk is, een bevriend Gemeentebestuur, op een missive als deze, geen ander ant woord te geven dan dat ze voor not. is aangenomen. Ik zal niet meegaan me', het voorstel van Wonseradeel, maar dring toch aan op een ander antwoord. De Voorzitter, Burgemeester Jentink antwoordde: Dan zal ik het voorstel van het Dag. Bestuur zoo wijzigen: den Raad van Wonseradeel uit te noodigen, bij de hooge Regeering zoodanige voorstellen te doen als bij noodig acht, maar dat Bolsward in zijn voorstel niet kan treden. meer gemeengoed van het publiek en zoo is het duidelijk, voor ieder die zich van deze feiten rekenschap geeft, dat het ver keer zich nog belangrijk uitbreiden moet. Daarvan zullen verschillende plaatsen, vooral die, welke zooals Bolsward ongunstig ten opzichte van het spoorwegverkeer ge legen zijn, kunnen profiteered Maar nu is het zelfs aan kinderen duidelijk, dat men zich zelf in de vingers snijdt, wanneer men te midden van deze reusachtige ver- keersontwikkeling, een muur gaat oprichten, om dat verkeer te belemmeren. Het reizend publiek men bedenke dit toch I is niet om Bolsward verlegen maar omgekeerd onze Bolswardsche nering doenden wel om het reizend publiek. Zij die uitstapjes gaan maken, schuwen onze stad. Men wenscht nu eenmaal niet op een traject van nog geen tien kilometer, twee keer te stoppen om te wachten op de wisseling van geld, de opening van den tolboom enz. Daar komt nog by, als een niet te onderschatten psychologische factor, dat, nu eenmaal het Rijk is voor gegaan met de afschaffing der tollen, het publiek zich in toenemende mate ergert aan nog bestaande tollen, zich daartegen telkens, waar het maar te pas komt, verzet, maar bovenal waar nieuwe tolheffingen komen, daarop met grooten weerzin zal reageeren. Chauffeurs en autoverhuurders, buiten Bolsward, vestigen er de aandacht op, dat een reisje naar Bolsward, uit de richting Sneek, (op zich zelf, wegens den toestand waarin de weg verkeert, toch al geen genot!) heen en terug tachtig cent tol zal moeten kosten en de reis wordt, zoo zeker als twee maal twee vier is, naar een andere plaats gemaakt, als zij althans niet beslist noodzakelijk is. Wij hebben in Bolsward juist al onze krachten in te spannen, om de reizigers tot ons te trekkenniet om ze af te stooten. Omringende gemeenten hebben in dit opzicht met Bolsward een tegenstrijdig belang. Speciaal Sneek en Wijmbritseradeel hebben belang bij de tolheffing; maar het belang van Bolsward is daaraan tegenover gesteld. Bolsward moet zijn deel trachten te krijgen van het zich in overweldigende mate toenemende auto- en motorverkeer en het wil de Vereeniging Handel en Nijver heid voorkomen heel kortzichtig te zyn, indien men dat verkeer wil belasten. Daarom komt onze Vereeniging metkracht op tegen hetgeen de Commissie van den weg voorstelt. Erkend wordt, dat de weg geld kost en wegens den deplorabelen toestand waarin hij nog grootendeels verkeert, nog meer geld kosten zal. Erkend wordt, dat deNed.Tramw. Maatsch, den weg voornamelijk in dien slechten toestand heeft gebracht en dat die zelfde Ned. Tramw. Maatsch. de Commissie den weg financieel ernstig heeft gedu- zou de allergevaarlijkste nu de kosten te leggen van den weg. Want niet 22, 25 et. 32, 40 - 18 - 20 15 10 25 13 tot 15 10 10 Voor het plaatsen van advertenties bevelen wij ons blad bij H.H. bestuurders van ver- eenigingen aan, terwijl wij hen tevens attent maken op ons adres voor de levering van alle soorten vereenigings-drukwerk als convocatie-biljetten, reglementen, diploma’s, programma’s, tekstboekjes enz. enz. FIRMA B. CUPERUS Az. Woensdag 16 Juli: Geref. Zangvereen. „Pro Rege”. Repetitie ’s avonds 8 uur in het Wilhelminagebouw. Schaak- en Damclub „Westergoo—Tavenu”. Speelavond eiken Woensdag. Aanvang kwart voor acht uur in „Ons Gebouw”, leeszaal, boven. Biljartclub „Jan Wiemers”. Speelavond des avonds van 7—11 uur in café Gaarmann. Donderdag 17 Juli: Stedelijk Muziekkorps. Uitvoering ’s avonds 8 uur in het Julianapark. Muziekgezelschap „Andante”. Repetitie des avonds 7'f2 uur in de Muziekschool Kerkstraat. Lycurgus en Wilhelmina. Oefenavond van 8—10 uur op het Sportterrein. R.K. Zangkoor. Repetitie ’s avonds 8 uur in café Slippens. Vrijdag 18 Juli: Zangvereen. „Voorwaarts”. Repetitie ’s avonds 8 uur in café „Voorwaarts”. Mannenkoor „Hollandia”. Repetitie 's avonds 7 uur.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1924 | | pagina 1