FIRMA B. CUPERUS Az. im I I Officiéél Orgaan der Gemeente Bolsward n DRUKWERK TEGEN MATIGEN prijs WIJ BEDIENEN U ZEER VLUG VERVAARDIGEN KEURIG WERK I I BOLSWARD - TELEF. 4 No. 58 Woensdag 23 Juli 1924 63ste Jaargang J. NA WIJN Jr. Brieven en stukken voor de Redactie en Administratie, opgaven van advertentiën enz., te zenden aan het Bureau van Uitgave: Firma B. CUPERUS Az. te Bolsward - Telefoon No. 4 e.a.” erdag erdag andag ilia.s. erdag sdags ader: WEEK-AGENDA. De ramp op de Schelde. gevaarlijke IN DAGEN VAN GENOT. Geen stryd jving igen. Levensonderhoud bij arbeiders gezinnen. Een leelijke en mode. MELOENEN MELOENEN TELEF. 112 voldoening werkelijke Leer uw kinderen goed en rustig slapen. d. >el. ffeur, r. an nd te bjj te sn 3n WIJ LEVEREN UW BENOODIGD een weekje gaan of andere mooie avonds 8 uur in café „Voorwaarts’’. Donderdag 24 Juli: Lycurgus en Wilhelmina. Oefenavond van Advertentieprijs: 10 cent per regel. Bij contracten aanmerkelijke korting. Dienstaanbiedingen, Koop- en Verkoopadvertentiën, Personeelaanvragen, enz., enz., van 15 regels 50 cent. Iedere regel meer gewoon tarief van het woud, De Staten van Zeeland. De zitting der Prov. Staten werd door den Commissaris der Koningin met de volgende toespraak geopend: Met groote deernis zult gij allen ongetwijfeld met mij kennis genomen hébben van de ernstige ramp, die j.l. Vrijdagmorgen zoo plotseling onze visschersvloot heeft getroffen. Niet minder dan 15 flinke, stoere mannen hebben in den strijd tegen den machtigen storm in enkele oogenblikken het leven gelaten. Het Hoofdbestuur van het Ned. Eoode Kruis, Princessegracht 27, Den Haag, neemt giften in ontvangst voor de gezinnen. Het verzoekt bij de giften te vermelden #Ramp op de Schelde”. Eiken dag van eigen kweekerij reuze partijen SLABOONEN, WORTELEN, GROOTE BOONEN, AUGURKEN in alle maten, enz. Voor den inmaak nog af te geven: Fijne zoete DOPERWTEN, Prachtige SLABOONEN met en zonder draad, enz. Aanbevelend Dijkstraat 39 - Bolsward TELEF. 112 TELEF. 112 DRUIVEN DRUIVEN De vacanties zijn begonnen met heerlik zomerweer. Vooral de schooljeugd, wie de zomer reeds lang in het bloed zat, en die slechts noodgedwongen iederen morgen opnieuw het schoollokaal binnenstapte, viert op luidruchtige wijze haar vreugde over dit heugelijke feit. De jeugd heeft behoefte aan vacantie, aan een tijd van zalig niets doen, en dat te meer naarmate de school meer beslag legt op het kinderleven, waar door vooral in den tijd van overgang een der eerste behoeften van ’t kind, de be rust wel eens wat wordt ver- Als er onder onze lezers zijn, die een mooie binnen- of buitenlandsche reis hebben gemaakt en er iets voor gevoelen ook anderen daarvan te laten genieten, zullen wy gaarne daarvoor eenige plaatsruimte in ons blad afstaan. Als bijlage by het Maandbericht van het Bureau van Statistiek der Gemeente A’dam is verschenen een overzicht van den stand der kosten van het levensonderhoud bij arbeidersgezinnen in Juni. Evenals de vorige driemaandelijksche perioden werd voor Juni 1924 het index cijfer der kosten van het levensonderhoud berekend op grondslag van het verbruik, geconstateerd bij bet in Maart 1920 ge houden onderzoek en van de prijzen, die in dezelfde maand gegolden hebben. Het indexcijfer van de totale kosten van levensonderhoud vertoont in Juni 1924 een daling van 18.9°/0 sedert Maart 1920. Stelt men deze laatste maand op 100, dan bedraagt het in Juni 1924 dus 81.1. Het vorige driemaandelyksche indexcijfer, voor Maart 1924, bedroeg 83.8 of een daling van 16.2% beneden ’t peil van Maart 1920. Van Maart 1924 tot Juni 1924 is dus een daling te constateeren van 83.8 op 81.1, d.i. 2.7 op 83.8, of 3.2%. In Sept. 1920 had de duurte haar hoogtepunt bereikt met een indexcyfer van 106.8 op de basis van Maart 1920 100. Sedert September 1920 is er dus in Juni 1924 een daling van 106.8 op 81.1 of 24.1%. Het hier mede overeenstemmende cijfer bedroeg in Maart 1924 slechts 21.5%. Voor de voeding afzonderlijk is de daling sedert Maart 1920 in Juni 1924 22.0°/o tegen 16.7% in Maart 1924. Van Maart 1924 tot Juni 1924 is er een daling waar te nemen van 6.4%. Voor de voeding afzonderlijk is de daling sedert de vorige driemaandelyksche bereke ning dus aanzienlyker dan voor de totale kosten van levensonderhoud. De meeste onderdeelen van het budget zijn onveranderd gebleven, terwyl voor één onderdeel de stijging, die geregeld elke drie maanden kon worden geconstateerd, zich verder heeft voortgezetdit is de post huur, die thans een stijging vertoont van 50.2 boven het peil van Maart 1920. Het indexcijfer, berekend op de basis van Maart 1920 100, werd ook voor deze periode omgerekend op de basis van het peil van vóór den oorlog, volgens de methode, in de vorige publicaties uiteen gezet. Bovengenoemd cyfer van 81.1 ver geleken met Maart 1920 100 wordt dan 173.3 vergeleken met het tydperk 1911/13 100. Er is dus thans nog een styging van 78.3% boven het peil van vóór den oorlog, waarmee het indexcijfer ongeveer tot den stand van September 1923 is teruggekeerd. Het voorbehoud, in vroegere publicaties tegen deze herleiding gemaakt, moet evenwel ook hier worden herhaald. Advertentiën voor dit blad worden gratis geplaatst in „Wonseradeel”, Makkumer Courant en „Hennaarderadeel”, welke bladen door geheel Wonseradeel en Hennaarderadeel geregeld huis aan huis worden bezorgd. Verschijnt Woensdags en Zaterdags Abonnementsprijs franco per post 62*/2 cent per 3 maanden De Koningin heeft telegrafisch uit Noor wegen opdracht doen geven om hare deelneming te betuigen aan de nagelaten betrekkingen der visschers, die omkwamen by den jongsten zwaren storm op de Schelde, waarbij verscheidene visschersvaartuigen uit Vlissingen en Arnemuiden zyn vergaan. Tevens heeft H. M. laten iuformeeren op welke wijze in den eersten nood der getrof fenen wordt voorzien. Verzoek om hulp aan het Ned. volk. Opnieuw heeft een zware ramp de arme visschersbevolking te Vlissingen en te Arne muiden getroffen, nog ernstiger dan by de laatste groote ramp in 1903. Tien Vlissingsche en 5 Arnemuidensche visschers zyn verdronken en één visscher werd zwaar gewond4 niet verzekerde visschersbooten zyn vergaan, verschillende zeilen zyn geheel vernield, tal van netten zijn verloren gegaan door het noodweer op 18 Juli j.l., eene voor de visschersgezinnen zelf onherstelbare materieele schade van ongeveer f 80.000. Maar veel zwaarder is de rouw en de diepe ellende van de nagelaten betrekkingen der verongelukten, bijna alle weduwen en weezen, die onverzorgd achterblijven. De zee heeft geheel onverwachts, na een prachtigen zomerdag, nieuwe offers geëischt. Tal van gezinnen verkeeren plotseling in bitteren nood. Nederland kent het wisselvallige lot van den zeeman en toonde zich steeds weer mild by nieuwe zeerampen. Helpt ons daarom ook thans het leed der visschersbevolking verzachten en zendt spoedig uwe gaven, aan den gemeente-ont- vanger te Vlissingen. Vlissingen, 19 Juli 1924. Namens het Hulpcomité Vlissingsche- Arnemuidsche visschersramp 18 Juli 1924. De Burgemeester van Vlissingen. en hij noemt dan in de eerste plaats als een behoefte die waard is om aangekweekt te worden, de physieke behoefte aan rust. Volgens hem is slapen een kunst die velen niet verstaan, terwyl hy er by de ouders op aandringt, den kinderen die kunst te leeren, welke van zoo’n groot belang is voor hun geheele verdere leven. In dit opzicht zijn de kinderen in groote steden, waar niet een atmospheer heerscht waarin goed en rustig geslapen wordt, in de ongunstigste condities. Het is te begrijpen dat kinderen die uit school komen zich niet onmiddellijk nut hun huiswerk gaan bezig houden, maar dit verschuiven tot den avond, wat eveneens een slechten invloed uitoefent op een goeden en rustigen slaap. Ook het africhten voor examens, repetities; enz. is hierom af te keurende paedagogen vinden hier dus een vruchtbaar terrein om verbeteringen aan te brengen. In de eerste plaats ten opzichte van de examen-eischen; voorts moet, zoo merkt de N. Rt. Ct. op naar aanleiding van dr. Gunnings artikel, de ijdele concurrentiezucht van schoolhoofden, waarvan leerlingen soms de slachtoffers worden, onder oogen gezien worden, terwyl tevens het groote vraagstuk van het huis werk tot een bevredigende oplossing gebracht dient te worden, zoodat het »af” kan binnen normalen tijd. Daarna spreke men eerst van goed en rustig slapen. Te Arnemuiden, waar vier vrouwen van haar kostwinner en 11 kinderen van hun vader zyn beroofd, is een commissie be noemd onder voorzitterschap van den heer H. C. Horninge, burgemeester, die bereid is giften in ontvangst te nemen. Voor het plaatsen van advertenties bevelen wij ons blad bij H.H. bestuurders van ver- eenigingen aan, terwijl wij hen tevens attent maken op ons adres voor de levering van alle soorten vereenigings-drukwerk als convocatie-biljetten, reglementen, diploma’s, programma’s, tekstboekjes enz. enz. FIRMA B. CUPERUS Az. Woensdag 23 Juli: Geref. Zangvereen. „Pro Rege”. Repetitie ’s avonds 8 uur in het Wilhelminagebouw. Schaak- en Damclub „Westergoo— Tavenu”. Speelavond eiken Woensdag. Aanvang kwart voor acht uur in „Ons Gebouw”, leeszaal, boven. Biljartclub „Jan Wiemers”. Speelavond des avonds van 7—11 uur in café Gaarmann. J. V. O. Afd. Bolsward. Vergadering des De directeur van het Veiligheidsmuseum schrijft aan het Hbl. het volgende: We leven in een vreemde wereld. De meisjes knippen de haren af, de jongens laten ze groeien. In plaats van frissche jongenskoppen zien we iederen dag meer »artisten”-hoofden. Vinden de jongens dat mooi? Of kijken de meisjes graag naarde lange haren van de jongens, nu ze zelf heur haren hebben afgeknipt? Maar wat er ook de reden van mocht zyn, leelijk is de nieuwe mode wel en zeer gevaarlijk voor de jongens, die bij draaiende machines werken. Krachtens de bepalingen van de Arbeids wet (Arbeidsbesluit ar<. 7) mag een jeugdig persoon of vrouw geen arbeid verrichten aan in beweging zijnde werktuigen indien hij (of zy) niet behoorlyk opgestoken haar draagt, of ten aanzien van hem of haar niet zyn nagekomen de eischen, die door het districtshoofd zijn gesteld met betrekking tot haardracht, hoofdbedekking en kleeding. We zullen spoedig zien gebeuren, dat niet alleen de meisjes, doch ook en misschien wel in grooter aantal de jongens door de Arbeidsinspectie verplicht worden mutsjes of haarnetjes te dragen I Zoo belachelyk zullen ze zich wel niet laten maken, doch deze waarschuwing ter harte nemen. In deze week kwamen my twee gevallen in Amsterdam ter oore, waarbij de haren van jongens door draaiende machines werden gegrepen en uitgerukt. Van een dier ge vallen heb ik een fraaie foto. Ongeloovige Thomassen kunnen die foto bij my zien. 8—10 uur op het Sportterrein. R.K. Zangkoor. Repetitie 's avonds 8 uur in café Slippens. Bouwvak- en Transportarbeiders. Openbare vergadering des avonds 7’/2 uur in café „Voorwaarts”. Zangvereen. „De Lofstem”. Uitvoering in het Julianapark des avonds 8 uur. Vrijdag 25 Juli: Zangvereeniging „Voorwaarts” vacantie. Sted. Muziekkorps „Bolsward”. Gewone repetitie des avonds 8 uur in de muziek school. Zaterdag 26 Juli: Onderling Ziekenfonds. Contributie-afdracht ’s avonds van 67 uur in „Ons Gebouw”. Stadsspaarkas. Gelegenheid tot ’t inbrengen van gelden, des avonds 7 uur in het lokaal Politiebureau. Gem. Werklieden. Vergadering des namidd. 5 uur in café „Voorwaarts”. Werkliedenvereen. „Eendracht zij ons Doel”. Ledenvergadering des avonds 7 uur in café „Voorwaarts”. Dinsdag 29 Juli: Gemengd Koor „Bolsward”. Wegens vacantie geen repetitie. Aankondigingen in deze rubriek worden kosteloos opgenomen. Opgaven moeten Dinsdagsavonds in ons bezit zijn. Verschillende huisgezinnen zyn daardoor in diepen rouw gedompeld en hebben hun kostwinners verloren. Ook de financieele schade die velen door de ramp lyden, is aanzienlijk. Innig medelyden vervult ons allen met de nagelaten betrekkingen der arme slachtoffers en wij hopen, dat God hun zijn troostvolle liefde in rijke mate deelachtig zal doen worden. Mogen voorts ook de ingezetenen onzer provincie en daarbuiten spontaan blyk geven van hun groote offervaardigheid, opdat de stoffelijke schade, aan velen toegebracht, zoo mogelyk ten volle worde gelenigd. Deze toespraak werd staande aangehoord. De door velen, jong en oud, zoo vurig verlangde en zoo welkome vacantie-dagen zijn weder aangebroken. Wel hebben velen reeds eenige dagen verlof gehad, wel is door velen reeds een uitstapje, een reisje, ja zelfs een reis gemaakt, wel hoort men reeds eenigen tyd niet anders dan: »ik ga met vancantie”, »hij is met vacantie”; #wy gaan met vacantie”; <zy zijn met vacantie”, maar de eigentlijke vacantietyd begint voor de meesten onzer toch pas, wanneer de officieele vacantie-tyd is inge luid, wanneer de inrichtingen voor lager- en hooger onderwys e.d. zyn gesloten. En dat is in deze dagen het geval. Succes sievelijk heeft de eene school na de andere haar deuren gesloten, achter zich latende hen, die hun werken gedurende het afge- loopen jaar, hun ernstig willen, bekroond zagen met bevordering of promotie, doch óók achter zich latende de vele teleur- gestelden, die de bittere ervaring hebben moeten opdoen, dat gebrek aan lust en energie, gemis aan de noodige ernst en een ernstig willen, zich aan het einde van het jaar gevoelig laten gelden en het besef bij brengen, dat ieder unr van ons leven, niet goed besteed, een verloren uur voor ons is. Maar ook voor hen, die een jaar lang hun plicht hebben gedaan als onderwyzer, als leeraar, voor hen die op kantoor of atelier, in de werkplaats of in de fabriek werkzaam zijn, is de heerlyke tyd aange broken, dat zij hunne dagelyksche werk zaamheden, noodig om in het onderhoud van zich en de hunnen te voorzien, voor eenige dagen kunnen laten rusten om zich over te geven aan een welverdiende en gepaste uitspanning, aan de zoo welkome dagen van hoog vacantie-genot. Dan worden de reeds lang van te voren uitgewerkte plannen ten uitvoer gebracht en al naar dat ^bruintje kan trekken”, wordt de reis kleiner of grooter. Er zyn er, die zich al zeer gelukkig achten wanneer zij dicht bij huis een dagje in de vrije natuur kunnen doorbrengen en zich met visschen of ro»ien mogen vermaken, er zyn er, die een paar dagen, doorbrengen in de een streek van ons eigen land, er zyn er ook die reeds verzadigd zijn van het vele natuurschoon dat eigen gewest of eigen land te genieten geven en hun keus hebben laten vallen op een reis over de grenzen. En vooral het aantal dat een buitenlandsche reis gaat maken, wordt ieder jaar steeds grooter. Verschillende gunstige omstandig heden eenerzyds, als lage valuta, moderne verkeersmiddelen enz. en anderzyds het steeds grooter wordend aantal Reisvereeni- gingen, werken daartoe mede. Hoe het ook zy, de vacantie-dagen zyn, zoowel voor hen die dicht by honk blijven als voor hen <die het ver weg zoeken” heerlyke dagen; het zijn dagen waarin men nieuwe lust en nieuwe kracht opdoet, die onzen gezichtskring kunnen verruimen, die onze levensopvatting mooier kan doen worden, die ons met het ernstige voor nemen bezielen bet komende jaar beter of nog beter onzen plicht te doen; onzen tijd niet te verspillen, te werken, dankbaar gestemd voor de geschonken kracht om te kunnen werken, biddend om gezondheid naar lichaam en geest om te mogen blijven werken. Wat heeft het voor velen stryd gekost eenige dagen vacantie te verkrijgen. Gelukkig is dat voorbij en is tegenwoordig iedereen wel doordrongen van het nut en tevens van de noodzakelijkheid er van. Is het voor velen een groot genot van de eene plaats naar de andere te trekken, zich te werk stellend om in den toege- stanen tijd zooveel mogelyk voorbij of door te jagen, alles vluchtig in oogenschouw nemend, thuis gekomen zich er op beroe mend zóó ver te zyn geweest en zóóveel te hebben gezien, er zyn er ook nog velen wien het een genoegen is en schenkt de vacantietijd als een ^rusttijd” te beschouwen. De eerste categorie keert vaak door en door vermoeid terug en zou er eigenlijk nog wel een paar dagen aan vast willen knoopen om uit te rusten van de vacantie, de tweede categorie is verkwikt en gevoelt zich als verjongd door de wel dadige rust. Toch is het te verklaren dat men, eenmaal op reis zijnde, steeds verder wil, omdat wy weten hoe verleidelijk het is, doordat men zich tegenwoordig zoo gemakkelyk en zoo snel weet te verplaatsen en een reis spoedig verder gemaakt wordt dan oor spronkelijk in het plan lag. Het is zoo verleidelyk, vooral omdat er zoo ontzettend veel te genieten is, niet alleen van dat wat menschenhanden hebben gewrocht, maar vooral van dat wat Gods heerlijke en wondermooie schepping ons te genieten geeft, de vele prachtige natuur monumenten, die ons onze eerbied afdwingen, daarby erkennend onze eigen kleinheid. Genietend van dat alles, komen ons dan in stille overpeinzing, in eerbiedige bewon dering in gedachten de schoone dicht regelen Hier rust ik ver van ’t woelig menschenras In macht’ge zuilengangen Met dak van wiss’lend groen, doorwrocht [met goud Hier op het mollig, mosryk zomergras. Hier rust ik uit; hier ben ik gansch alleen Niets boor ik dan der vogelen gezang En ’t windgefluister in de hooge boomen. Geen stemmen meer van menschen om [mij heen, om ’s levens goed, geen wild [gedrang Maar zomerlust en liefelyke droomen of: Ik drink den zang der dennen in myne ooren, Maar anders is er stilte in *t verre rond; Ik lig te droomen op den zachten grond, En zie het zonlicht door de takken gloren. Niets komt myn rust op deze plek ver storen, Hier voel ik mij gelukkig en gezond. Ik leef er ’t leven van de bloemen bont En van de boomen mei en 't ruischend [koren. Natuur, ik bid tot U met groot verlangen, Gy zijt mijn helpster en myn troost in [lijden, Verzachtend mijne lijfs- en zielepijn. Gij houdt mij in uw milden arm omvangen O Groote Moeder, bron van mijn verblyden, Uw naam zal immer my geprezen zijn hoefte aan waarloosd. Dr. 0. P. Gunning, rector aan het Amsterdamsche Lyceum schryft over deze behoefte aan rust in het weekblaadje Hygiëne ^Kweek behoeften”, zoo zegt de schryver, Bolswardsche Courant id, :de ra.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1924 | | pagina 1