Officieel Orgaan der Gemeente Bolsward LL tl Colbert Costume f 37,50 Bolsward. 1! Beschikbaar diverse Kapitalen op eerste hypotheek. W. ZEUL ZOON S BANK VSPepermunt ROLLEN I Ir Zenith, 3upra, Union, Jnnghans dezetrnerken recommandeeren zich zelf. DIRK JORNA V I 'V S- X >s> z. COUPE EN PASVORM ONBERISPELIJK Profiteert Zaterdag namiddag attractie. Blauwpoort, Groote Markt, z> No. 61 Zaterdag 2 Augustus 1924 63ste Jaargang Brieven en Officiëele Advertentiën. S K ii A ttentieA tten tie J. NA WIJN Jr. GROENEVELD’S Een artikel van vertrouwen. Wilt U een accuraat loo pend horloge, koopt dan een Dijkstraat - Bolsward ÏR stukken voor de Redactie en Administratie, opgaven van advertentiën enz., te zenden aan het Bureau van Uitgave: Firma B. CUPERUS Az. te Bolsward - Telefoon No. 4 □nd Dit nummer bestaat uit 2 bladen. ien vanaf D van onze RIJWIELBELASTING. Burgemeester De Boezemwaterstand. 'd. i I BEKENDMAKING. Gemeente Wonseradeel. Het gouden jubileum der Nieuwe Leeuwarder Veemarkt. ijs viel lepaald ja, met maar BEKENDMAKING. Gemeente Wonseradeel. aan- de Eiken schijnsel Leeuwarden den vleesch- jke”, iemd, oren, Het eder- )lde ik or, en ideren. oude in het Het (14e even- eeuw), iel. Gemeente Bolsward. UITLOTING VAN OBLIGATIËN. Rente voor mooie landposten (hoog stens r/a der taxatie) 5% Spaarbank - Deposito's Deskundig advies in geldbeleggingszaken Sneek Oude Koemarkt 35 ^nna omdat jteres- ler de lering blijk ?rouw i haar n oog as het ndelijk het trouwe ig hier vlugge uis te haar lieren Ir ligt ndige vende ver kerk vele doch gauw torie” ge mij loekje ema’s ihoud 9 cent 't aan 1 over Vanaf heden gemalen SN1JBOONEN, prijs 15 cent. Heden Zaterdag speciale reuzenkoopjes. Zie etalage! Zie uithangbord! Fijne SNIJ- en SLABOONEN, tegen een civiel prijsje, voor den inmaak. Aanbevelend Dijkstraat 39 - Bolsward TELEFOON 112 voormalige) Zuiderzee ons (neen, onze nazaten I) hun grazige weiden en vruchtbare akkers toonen, dan zal men dankbaar de mannen gedenken, die dat reuzenwerk hebben tot stand gebracht, ondanks alle bezwaren. De Rsb. schrijft: jOp welk een brutale wjjze op dit oogen- blik reeds handel gedreven wordt in nage- 1' Het aangewezen adres voor het koopen van een PIANO of ORGEL is Piano- en Orgelhandel SNEEK, Telef. 271 HEERENVEEN, Lindegracht GRONINGEN, O. Ebbingestraat van 3—5 en 10 cents per stuk gemakkelijk - zindelijk ENGROS BIJ VAN SLOOTEN Harlingen Leeuwarden Burgemeester en Wethouders der ge meente Wonseradeel brengen ter kennis van belanghebbenden, dat gedurende het loopend zomerseizoen geen ondersteuning aan werkloozen vanwege het Algemeen Armbestuur zal worden verstrekt. Voor ben, die beslist geen werk kunnen vinden, bestaat nog gelegenheid te worden geplaatst bij het baggerwerk in de Melkvaart. Witmarsum, 30 Juli 1924. Burgemeester en Wethouders voornoemd, R. YPEY, Loco-Burgemeester. De Secretaris, PH. LOGGERS. J zomer doet zich hetzelfde ver- voor met den boezemwaterstand, n.l. wanneer we een eenigszins aanhoudende droogteperiode krijgen. Dan daalt de boe zemwaterstand onrustbarend snel. Houden Gedeputeerden den waterstand wat hoog in het voorjaar, dan is Leiden in last: uit de lage streken onzer provincie komt jam merklacht op jammerklacht over het waarde loos worden der lage landerijen, tenminste over het mislukken van den hooioogst. Zoodra het water tot op zomerpeil en iets daar beneden is gedaald, dan klaagt men in de hoogere streken en pruttelen de schippers, dat ze niet meer met volle vrachten kunnen varen. Al die pruttelaars vormen een koor, dat de lof zingt van de afsluiting der Zuiderzee. Want is eenmaal die afsluiting een feit geworden, dan kan worden gezorgd voor afstrooming in het voorjaar en als de droogteperiode aanbreekt, kan water worden ingelaten uit het IJselmeer, dat naar schatting in ongeveer 10 jaren zooveel kan zijn ververscht, dat het water van dat IJselmeer kan dienen voor drinkwater van het vee, zoodat men het dan veilig kan binnen laten stroomen. Eerst wanneer die toestand zal zijn bereikt, kan blijken van hoeveel waarde de afsluiting der Zuiderzee voor onze pro vincie is. Weliswaar zijn er nog heel wat pessimisten, die allerlei bezwaren komen aandragen, maar wij hebben genoeg ver trouwen in het gezond verstand van onzen Minister van Waterstaat om er op te rekenen, dat waarop ook moet worden bezuinigd, niet op de werken voor de afsluiting der Zuiderzee. Want dat die afsluiting is een belang van de allereerste orde, dat staat bij ons wel vast. En als eenmaal de spoortrein snort van Piaam naar Wieringen en als de ontworpen polders in de (dan Burgemeester en Wethouders van Won seradeel brengen ter openbare kennis, dat gedurende de a.s. feestelijkheden in de verschillende dorpen der gemeente de winkels niet des avonds 8 uur gesloten behoeven te zijn. In de vaststelling van het tijdstip der sluiting wordt iedere winkelier vrijge laten. De Zondagssluiting voor winkels bljjft echter gehandhaafd. Witmarsum, 30 Juli 1924. Burgemeester en Wethouders voornoemd, R. YPEY, Loco-Burgemeester. De Secretaris, PH. LOGGERS. Advertentiën voor dit blad worden gratis geplaatst in „Wonseradeel”, Makkumer Courant en „Hennaarderadeel”, welke bladen door geheel Wonseradeel en Hennaarderadeel geregeld huis aan huis worden bezorgd. Uitgeloot zijn: van de geldleening groot f 28000, aangegaan in 1896, 1 aandeel no. 10, groot f 1000,aflosbaar 2 Januari 1925. van de geldleening groot f 47000, h 4 °/o> aangegaan in 1908, 4 aandeelen, nos. 84, 47, 31 en 22, elk groot f 500, aflosbaar 30 September 1924. van de geldleening groot f 61000, a 4 °/o> aangegaan in 1909, 5 aandeelen, nos. 11, 23, 122, 65 en 41, elk groot f 500,aflosbaar 1 September 1924. van de geldleening groot f 14000, a 4 aangegaan in 1910, 1 aandeel, no. 11, groot f 1000,aflosbaar 30 September 1924. Bolsward, 29 Juli 1924. Verschijnt Woensdags en Zaterdags Abonnementsprijs franco per post 62‘/2 cent per 3 maanden Advertentieprijs: 10 cent per regel. Bij contracten aanmerkelijke korting. Dienstaanbiedingen, Koop- en Verkoopadvertentiën, Personeelaanvragen, enz., enz., van 15 regels 50 cent. Iedere regel meer gewoon tarief maakte rjjwielplaatjes, kan gelden, dat Dinsdagavond bij een rijwielhandelaar te ’s-Gravenhage zich een persoon vervoegde, die zijn bemiddeling aanbood voor de levering van rjjwielplaatjes tegen f 7.50 de honderd stuks. Hij had eenige exemplaren bjj zich die op geen enkele wijze, zelfs bij de meest nauwkeurige beschouwing, te onderscheiden waren van een echt plaatje. De rijwiel handelaar is er niet op ingegaan.” Wanneer dit nommer van ons blad verschijnt is de Rijwielbelasting ingevoerd. Dan dient iedere berijder van een fiets zijn vehikel versierd te hebben met een plaatje, ten blqke, dat hij de vereischte belasting heeft betaald. Nu is de schatkist wel eenige versterking noodig en daarom zullen we geen oppositie voeren tegen het beginsel van de rijwielbelasting. Maar de wjjze van invordering komt ons niet voor boven bedenking verheven te zijn. Want wat is het geval? Nog voor dat de belas ting wordt ingevoerd, lazen we al in de kranten van gevallen, dat het rijwielplaatje van de fiets was ontvreemd. Eigen schuld zal men wellicht zeggen. Maar men kan z’n fiets toch niet in den vestzak stoppen, wanneer men ergens binnen moet. En niet overal is een fietsenbergplaats onder contróle bij de hand Zoodoende is die nieuwe be lasting om de eenvoudige wijze van invor dering menigeen toch nog een ergernis. Waarom de rijwielen niet weer gemaakt een grondslag voor de personeele belasting, zooals indertijd is geschied. We herinneren ons nog zeer goed, dat het rijwiel bij amendement werd verheven tot grondslag voor de personeele belasting en dat kort daarop een spotblad de tien voorstellen van dat amendement afbeeldde op een tan dem met 10 zitplaatsen met een onder schrift, dat ongeveer luidde als volgt: ^Prettig hè? dat we trappen om 's rijks schatkist te helpen vullen!” Nu vragen wij, waarom minister Colyn niet een wijziging van de personeele belas ting heeft voorgesteld, beoogende, de fiets weder een plaats op ons belastingbiljet te bezorgen? Naar onze bescheiden meening had dat nog meer in het laadje gebracht. Vooreerst had men daarbij gemakkelijk weer progressie kunnen toepassen. Want om de waarheid te zeggen, lijkt het niet geheel in overeenstemming met het beginsel, belasting naar draagkracht, wanneer een arme drommel en een millionair evenveel betalen aan rijwielbelasting. Daar kwam dan nog het voordeeltje bij het is immers te doen om wat in de schatkist te krijgen dat ongemerkt bij de hoofd som nog zooveel opcenten kwamen als de verschillende machten, die bevoegd zijn om opcenten te heffen, hadden bepaald. Zoodat wij maar willen zeggen, als minister De veetentoonstelling, welke gehouden zal worden ter herdenking van het 50-jarig bestaan der Nieuwe Leeuwarder Veemarkt, is bepaald op Woensdag 1 en Donderdag 2 October a.s. Een eere-comité is samengesteld en be staat uit de heeren mr. P. A. V. baron van Harinxma thoe Slooten, Commissaris der Koningin in Friesland, jhr. mr. J. M. van Beyma, burgemeester van Leeuwarden, C. ten Haeff, inspecteur van de veeartsen(j- kundigen dienst in Friesland, J. M. A. Zwart, gemeente-veearts van en J. Vierzen, directeur van keuringsdienst van Leeuwarden. De tentoonstelling zal de navolgende groepen, nader verdeeld in rubrieken, om- atten: vetvee, ongeregis'reerd rundvee, geregistreerd rundvee, ongeregistreerde paar den, geregistreerde paarden, slachtvarkens, ongeregistreerde fokvarkens, geregistreerde fokvarkens, slachtschapen, ongeregistreerd wolvee, geregistreerd wol vee, ongeregistreerde bokken en geiten en geregistreerde bokken en geiten, in totaal 83 rubrieken. Eerstdaags verschijnt het vraagprogram ma, waaruit blijkt, dat de inschrjjvings- biljetten uiterlijk 5 September 1924 moeten zyn ingeleverd. Inlichtingen daaromtrent geeft het Stam- boekhuis, Zuiderplein 2, L euwarden, voor het geregistreerd vee (stamboekvee) en de heer H. Wiersma, Lange Marktstraat 1, Leeuwarden, voor het ongeregistreerd groot- en kleinvee (ook slachtvee). De tentoonstelling wordt over 2 dagen verdeeld. Des Woendsags is het keuring van: a. al het geregistreerde vee (groot en kleinvee); b. het ongeregistreerde rundvee (geen kalveren en kleinvee) en op den volgenden dag: a. geregistreerde en onge registreerde paarden; b. ongeregistreerd kleinvee (ook kalveren); c. van al het slacht- en vetvee. Behalve medailles worden tal van geld prijzen uitgeloofd. Bovendien zijn reeds vele eereprijzen uitgeloofd, o.a.door de Friesche Kamer van Koophandel f100 voor een of meer eereprijzen; den Nederlandschen Slagershond drie medailles, den Provincialen Frieschen Slagetsbond drie medailles, de Nieuwe Leen warder Slagersvereeniging drie medailles, deNederlandsche Maai schappij ter exploitatie van veestallen en veetransporten een gouden medaille en door de Internationale Transport? Maatschappij Gebrs. Gondrand een verguld zilveren en een zilveren medaille. Colijn ons om dat advies gevraagd bad, dat de schatkist er wel bjj gevaren zou hebben I Daar komt nog een voordeel bij. Wan neer wij in de gelegenheid gesteld waren onze rijwielbelasting bij den ontvanger der directe belastingen te storten, ronder dat fraaie plaatje op het postkantoor te hebben aangekocht, dan was ons de ergernis bewaard verontwaardigd te worden als men ons het veelgenoemde plaatje heeft afgegaptOp recht gesproken, voelen we zooveel voor dat denkbeeld van die tien Kamerleden, dat we met alle bescheidenheid het oude plan ter overweging aanbevelen. Mocht het zijn, dat we succes hadden, dan zou met eenigen goeden wil de personeele be lasting nog voor 1 Jan. 1925 gewijzigd kunnen zijn, zoodat we maar eenmaal het genoegen van de rijwielbelastingplaatjes zouden behoeven te ondergaan. Daar zit nog een klein voordeeltje inl De aanschaf fing van een miljoen van die plaatjes zou ook kunnen bespaard blijven, wat toch ook niet uit het oog moet worden verloren. Al is de inkoopsprijs voor den staat maar een dubbeltje per stuk, dan maakt dat toch maar weer 1000 X 1000 X 10 ct. een ton I En die binne binne, die binne binne, zooals die tramconducteur te Am sterdam heeft uitgevonden! Zoodat we het denkbeeld van de tien kamerleden beleefd ter overweging bieden aan Z. E. den Minister van dubbeltjes! Tot overmaat van ramp worden de rijwiel- plaatjes ook nog nagemaakt, zoodat de Minister er ook nog een strop aan dreigt te krijgen! Bolswardsche Courant i I 99 99 99 99 99 99 Gebr. Wolke, b werd, f over rman. I Horloges AL f

Bolswards Nieuwsblad nl | 1924 | | pagina 1