Officieel Orgaan der Gemeente Bolsward I Een goedkoop en mooi uitstapje. Tien jaren oorlogspolitiek. No. 62 Woensdag 6 Augustus 1924 63ste Jaargang Gearriveerd: J. NA WIJN Jr. Brieven en stukken voor de Redactie en Administratie, opgaven van advertentiën enz., te zenden aan het Bureau van Uitgave: Firma B. CUPERUS Az. te Bolsward - Telefoon No. 4 s d WEEK-AGENDA. uur 1914 - 1 Augustus - 1924. Fijne HANDAPPELEN, vanaf 18 ct. p. p. Fijne HANDPEREN vanaf 18 ct. p. p. MELOENEN, DRUIVEN, BANANEN, JAVA SINAASAPPELEN, TOMATEN. Een reuzen partij fijne SLABOONEN, zonder en met draad, prijs billijk. Zie etalage! Prijzen van alle Groenten zie uithangbord. GEMALEN SNIJBOONEN enz., enzoov. Aanbevelend, Dijkstraat 39 - Bolsward TELEFOON 112 oorlogvoerenden maakten tieken oorlog tegelijk een pasten, en dat waarlijk II. Voor zoover dat nog noodig kon heeten, hadden de politici en economen ons erop voorbereid, dat de a.s. groote oorlog, zon deze eenmaal uitbreken, van geweldigen economischen aard zou zijn. De politici door er op te wijzen, dat de strijdvragen der laatste tientallen van jaren alle een economischen- of kolonialen ondergrond hadden; de economen door er op te wijzen, dat steeds meer de wereldhuishouding een internationaal karakter heeft aangenomen, en, om het plastisch uit te drukken, eiken dag op de tafel van den eenvoudigen arbeider de producten van drie werelddeelen worden gebracht. Wij hebben dan ook dit econo misch karakter van den grooten oorlog aan den lijve gevoeld. Direct en indirect. Indirect niet alleen in de oorlogvoerende landen, maar ook in de neutrale, die niets met den oorlog te maken wenschten te hebben, maar die toch duidelijk bemerkten, dat hunne levensmiddelen- en grondstoffen voorziening niet onafhankelijk zijn van wat zich verder in de wereld afspeelt. Direct in den oorlog zelf, die niet als vroeger tot het ailitaire- en politieke strijdperk werd beperkt, maar al spoedig op economisch gebied werd over gebracht. Door verschillende mastregelen trachtten Engeland en Frankrijk reeds dadeljjk den levensmiddelentoevoer naar Duitscbland te beperken; als antwoord daarop ving Duitschland den duikbooten- oorlog aan, die zich vooral richtte tegen het handelsverkeer zoowel van de oorlog voerenden onderling als van dezen met de neutralen. De economische blokkade, over Duitschland afgekondigd en de daarop gevolgde represaille-maatregelen, ontredder den niet alleen geheel den handel van de oorlogvoerenden, maar zij hadden ook een funesten invloed op dien der neutrale landen; ja, dit ging uiteraard zoover, dat landen met rijke Koloniën als Nederland, gebrek leden, terwijl die Koloniën genood zaakt waren hare producten naar andere landen uit te voeren. En sterker nog, te Parijs kwam gedurende den oorlog de zgn. Economische Conferentie der Geallieerden bijeen, die de grondslagen vaststelde, waarop, Advertentieprijs: 10 cent per regel. Bij contracten aanmerkelijke korting. Dienstaanbiedingen, Koop- en Verkoopadvertentiën, Personeeiaanvragen, enz., enz., van 15 regels 50 cent. Iedere regel meer gewoon tarief Advertentiën voor dit blad worden gratis geplaatst in „Wonseradeel”, Makkumer Courant en „Hennaarderadeel”, welke bladen door geheel Wonseradeel en Hennaarderadeel geregeld huis aan huis worden bezorgd. zoo plotseling had men deze malaise niet gedacht. De prezen daalden, groote lichamen, die voorzichtige politiek gevoerd hadden, leden daarmede geweldige verliezen; de scheepvaartmaatschappijen, die zich in den duursten tijd van nieuwe schepen hadden voorzien, zagen de balanswaarden geweldig teruggaan; zagen het emplooi afnemen en moesten tot het opleggen van schepen overgaan. Ja, de jaren, die ons nu van 1920 scheiden, zijn jaren van voortgaande malaise gebleven. Met zorg hebben velen de steeds lager zakkende koersen van aan- deelen waargenomen, waarin zich het wan trouwen jegens onderneming, de grootste niet uitgezonderd, uitsprak. Daarbij kwam, dat vooral Nederland groote verliezen heeft geleden tengevolge van het optreden van een communistisch bewind in Rusland, dat de Russische Staats- en particuliere schulden, voor een niet gering gedeelte in Nederland geplaatst, niet meer erkende. Oorlogswinsten behoorden nu werkelijk tot het verleden; in vele gevallen konden deze niet eens blijvend worden behouden; slag op slag werd vernomen, en veel wankelde, dat slechts met de uiterste inspanning van kracht is behouden. Gedurende den oorlog had zich in het Nederlandsche bankwezen sterk doen gevoelen de neiging naar con centratie; wie de aandeelenkapitalen van de Handelsmaatschappjj, de Rotterdamsche Bankvereeniging, de Amsterdamsche Bank, de Twentsche Bank, om slechts enkele der grootsten te noemen, ziet, en bedenkt hoe veel kleine en plaatselijke banken zij in concentratie tot zich getrokken hebben, begrijpt dit maar al te wel. Ongetwijfeld is deze concentratie in het bankwezen voor Nederland van groot belang geweest; daardoor toch konden tal van débacles worden voorkomen, maar anderzijds leefde wel scherp in ons op, dat een débacle van een dezer grooten niet meer een débacle zonder meer was, doch als een nationale ramp ware te beschouwen. Slot volgt. Verschijnt Woensdags en Zaterdags Abonnementsprijs franco per post 62 */2 cent per 3 maanden ook na den oorlog, de economische krijg tegen de toenmalige tegenstanders zou worden gevoerd. Zelfs het internationaal privaatrecht, vóór den oorlog door Asser en de zijnen opgebouwd, werd niet met rust gelaten; tengevolge van de opzegging van verschillende dezer tractaten werden ook de neutralen getroffen en was het b.v. in Frankrijk tijdens den oorlog voor welken vreemdeling ook, ja zelfs voor een onderdaan van een der geallieerde landen, moeilijk, zoo niet onmogelijk om op behoorlijke wijze te procedeeren. Op economisch gebied hebben wij tijdens den oorlog wel ervaren, dat het internationalisme, hetwelk schijn baar de laatste tientallen van jaren had geheerscht, meer op mdividueele verbin dingen der personen van verschillenden landaard berustte, dan op de verbindingen der Staten als zoodanig en wederkeerig. Niet zoo heel lang vóór den oorlog, publiceerde Normann Angell zijn bekend boek, waarin hij, uit economisch oogpunt, den oorlog der toekomst min of meer onmogelijk verklaarde. Immers, zoo was in het kort zijn redeneering, alle landen zijn zoozeer economisch verbonden, dat een oorlog niet alleen de belangen der tegen standers, doch tegelijk hun eigene belangen treft. Stel, zoo schreef hij, dat een Duitsche onderzeeboot een Engelsch handelsschip in den grond boort, wie waarborgt dan, dat dit schip niet eigendom is van een oaam- looze vennootschap met veel Duitsch kapi taal, en wie tenslotte waarborgt niet, dat het schip, desnoods in Engeland verzekerd, niet bij een Duitsche maatschappij is her- zekerd. Waarbij Normann Angell vergat, dat de Regeeringen zich in den grooten strijd veroorloofden om met geen enkel bestaand recht rekening te houden, zeker niet met de verplichtingen van den Duit- schen herverzekeraar tegenover de Engel- scbe verzekerden. Ook in ander opzicht trouwens dwaalde Normann Angell toen hij de "economische weerstandskracht der lan den zoodanig schatte, dat een werkelijke wereldoorlog nauwelijks enkele maanden zou duren en dan wegens uitputting der wederzijdsche partjjeu zou moeten worden opgegeven. Het weerstandsvermogen der volkeren, of liever gezegd hunne geneigdheid om zich geheel uit te putten, is veel grooter gebleken dan eenig econoom kon voor spellen, en het is vermoedelijk daaraan in de eerste plaats te danken, dat wij nu een bijna vernietigd Europa, om van het overige deel van de wereld maar niet eens te ge wagen, voor ons hebben. Het begin van den oorlog deed zoo iets niet voorspellen. Zeker, toen heerschte er verwarring, een zeker soort van kinderlijke bevreemding, dat tal van dingen, die wij in onzen tegenwoordigen tijd heel gewoon vonden, plotseling waren veranderd. Maar aan de mogelijkheid van uitputting dacht men zelfs niet, en in de gebleken moeilijk heden viel vrij gemakkelijk te voorzien. De paniek b.v., die men hier te lande vreesde op de Amsterdamsche Beurs, werd dank zij het krachtig ingrijpen van den Heer Van Aalst, die het steunsyndicaat van f 200 millioeu vormde, voorkomen; de Beurs werd maanden achtereen gesloten. Het tekort aan klein geld werd door de uitgifte van zilverbons spoedig voorkomen; tegen de algemeene neiging van prijsopdrijving, werden wettelijke maatregelen beraamd, die met zeldzamen spoed in werking traden. Toen tengevolge van de crisis de werkloos heid al spoedig zoo groot werd, dat gedwongen uitzetting uit de woningen dreigde, kwamen ook in dat opzicht maatregelen tot stand; in het kort, zoowel in Nederland als in andere neutrale en nog sterker in oorlog voerende landen, werd de eene maatregel voor, de andere na op sociaal- en econo misch of op gemengd gebied uitgevaardigd teneinde in de moeilijkheden te voorzien. Eerst in 1915 echter begon men inzicht te krijgen in wat, duurde de strijd enkele jaren voort, zou worden. De toevoer van levensmiddelen werd afgesneden en al kon, dank zij de oprichting van de Nederland sche Overzee Trust (N. O. T.) de verbinding met de Koloniën althans gedeeltelijk worden gehandhaafd, dit nam niet weg, dat wij ons reeds zeer veel moesten ontzeggen. Maatregelen werden genomen om de distri butie van levensmiddelen te regelen; aan vankelijk probeerde Minister Posthuma het met zijn bekende vereenigingen van belang hebbende producenten, die stonden onder toezicht van Rijkscommissiën van Toezicht, ’t Was een zeer goede gedachte van de Ned. Tramweg-Maatschappij om in combi natie met de Terschellinger Stoomboot- Maatschappjj een goedkoop uitstapje te organiseeren naar het mooie eiland Ter schelling. Ten eerste werken de genoemde Maatschappijen er daardoor aan mede, onze eilanden in ruimeren kring meer bekendheid te geven en ten tweede wordt een groot aantal personen door den Jagen prijs in de gelegenheid gesteld ook iets te gaan genieten, waarvan het anders allicht verstoken zou blijven. Wij waren dan ook direct bereid gevolg te geven aan de vriendelijke uit- noodiging der directies dit uitstapje mede te maken, omdat wij door middel van ons blad gaarne mede willen werken aan de bevordering van het goede doel. Als wij in dubio hebben gestaan om mede te gaan, dan was het enkel en alleen vanwege het regenachtige weer, doch aangezien een zeereisje voor ons altijd groote bekoring heeft, besloten wij van de partij te zijn. Dat het reisje op Zondag plaats vond, beeft natuurlijk tengevolge dat een zeker aantal personen, dat uit principe niet op Zondag reist, of geen gelegenheid heeft den kerkdienst bij te wonen, wordt uitgescha keld, doch dit is een kwestie, die de directie zeker wel onder oogen zal hebben gezien. Heereuveen was het beginpunt van de reis en toen de tram hier aankwam, viel ons het aantal deelnemers, in aanmerking ge nomen den aanhoudenden regenval, bijzonder waar in het deskundige en niet-belangheb- bende element domineerde. Toen het met dit toezicht niet bleek te gaan, vermoedeljjk tengevolge van bet ontbreken van een krachtig centraal lichaam, trad de distri- butiewet in werking, die geweldige, in vredestijd zeker ónmogelijk geachte bevoegd heden op levensmiddelengebied aan de Regeering gaf; die haar en hare organen in staat stelde in beslag te nemen wat zij voor het algemeen belang noodig achtte, en op grond van welke wet de bekende vervoerverboden werden uitgevaardigd. Te voren reeds waren de tal van uitvoerver boden vaslgelegd, waarvan intusschen vrij stelling kon worden verkregen door de bekende uitvoerconsenten, die iemand plot seling tot een rijk man konden maken, en die zeker tot veel oorlogswinst hebben bijgedragen. Geheel Nederland en gelijk het in Nederland gegaan is, is het in het meerendeel der landen gegaan veranderde economisch geheel; men zag handelslieden tot geheel andere branches, somtijds de zonderlingste, overgaan. De groote lichamen deden dat niet, konden dat niet doen, maar moesten dan ook veelal voor een deel hun zaken stopzetten of sluiten. Geheel het economisch leven raakte in de war, raakte vast, en van geen Regeering mocht worden verwacht, dat deze geheel in de nooden kon voorzien. Men probeerde het zoo goed mogeljjk, en het eigenaardig verschijnsel deed zich natuurlijk al spoedig voor, dat, gezien den nood der lijden, geld bjjzaak werd. In Nederland w^j blijven bij de voorbeelden dicht bij huis werden steeds grooter credieten aangevraagd om tegen goedkoope prijzen levensmiddelen te verschaffen; credieten van tientallen mil- lioenen behoorden al spoedig niet meer tot de uitzonderingen. Teneinde den Staat een deel van de buitengewone winsten, die tengevolge van den oorlog werden gemaakt, te doen toevloeien, trad de Oorlogswinst- belasting, die een zeer ry ke bate opleverde, in werking; eerst later kwam men op het denkbeeld om in een zoogenaamde particu liere Vennootschap, de Nederlandsche Uit voer Maatschappij (N. U. M.) de belangen van den uitvoer te centraliseeren en den Staat daarvan de competente portie te doen toekomen. De N. U. M. is een der vele voorbeelden uit den oorlogstijd, dat de Staat een deel van zijn bevoegdheden aan particuliere of aan semi-particuliere lichamen uit handen gaf. De N. O. T., wel niemand zal het ontkennen, beschikte inderdaad over Regeeringsbevoegdheden; de N. U. M. ook een weinig; wij hebben daarnevens gehad hst Landbouw Exportbureau (L. E. B.)opgericbt teneinde uit te voeren de afspraken met de Geallieerden, waarin aan Nederland werd voorgeschreven een hoe groot deel van landbouwproducten naar de Centrale landen mocht worden uitgevoerd. En wij hebben ook gehad, nadat de onrechtmatige inbeslag neming van bijna de geheele Nederlandsche visschersvloot werd opgeheven een overeen komst met de Engelsche Regeeri’ g, die aan de Nederlandsche particulieren voor schreef hoeveel visch zij naar Duitschland mochten vervoeren. Overeenkomsten; die, teneinde het neutraal karakter van den Nederlandscben Staat te handhaven, door particulieren met een of meer der Gealli eerde Rijken werden gesloten, maar die toch aan de Regeering niet onbekend waren en die een deel vormden van onze economische oorlogspolitiek. Natuurlijk was haar karakter formeel niet juist, niet fraai zelfs, maar men leefde in oorlogstijd en men kon niet anders. Bedenkelijk was en waarlijk al weer niet in Nederland alleen de invloed, dien de economische omstandigheden oefen den op geheel de samenleving. Tengevolge van den nood in de oorlogvoerende landen konden lieden, die in het bezit kwamen van uitvoervergunningen, zich met één slag geweldige rijkdommen verwerven, het type der O.W.ers is voor het grootste deel daaraan te danken. De voordeelen, die met smokkelen konden worden behaald, leidden er vanzelf toe, dat, vooral in de grens provinciën, velen zich daarop toelegden; het aantal smokkeldelicten nam in de oorlogsjaren tot een ongekende hoogte toe. Het kwaad werd, mede dank zij de hulp van militaire commiezen, zoo krachtig mogelijk bestreden, maar afdoende kon dat al weer niet. De aanwezigheid hier te lande van vluchtelingen van den meest uiteenloopenden landaard, die na en met Voor het plaatsen van advertenties bevelen wij ons blad bij H.H. bestuurders van ver eenigingen aan, terwijl wij hen tevens attent maken op ons adres voor de levering van alle soorten vereenigings-drukwerk als convocatie-biljetten, reglementen, diploma’s, programma’s, tekstboekjes enz. enz. FIRMA B. CUPERUS Az. Woensdag 6 Aug.: Voetbaldemonstratie ten bate van het „Groene Kruis”, des avonds 7 uur op het sport terrein. Geref. Zangvereen. „Pro Rege”. Wegens vacantie geen Repetitie. Schaak- en Damclub „Westergoo—Tavenu”. Speelavond eiken Woensdag. Aan vang kwart voor acht uur in „Ons Gebouw”, leeszaal, boven. Biljartclub „Jan Wiemers”. Speelavond des avonds van 7—11 uur in café Gaarmann. Donderdag 7 Aug.: Houtveiling door G. Keikes ’s voorm. 11 uur op het Schildwijk. Lycurgus en Wilhelmina. Oetenavond van 8—10 uur op het Sportterrein. R.K. Zangkoor. Repetitie 's avonds 8 in café Slippens. Vrijdag 8 Aug.: Zangvereeniging „Voorwaarts” vacantie. Sted. Muziekkorps „Bolsward”. Gewone repetitie des avonds 8 uur in de muziek school. Zaterdag 9 Aug.: Stedelijk Muziekkorps. Concert des avonds 7>/2 uur in het Julianapark. Onderling Ziekenfonds. Contributie-afdracht ’s avonds van 6—7 uur in „Ons Gebouw”. Stadsspaarkas. Gelegenheid tot ’t inbrengen van gelden, des avonds 7 uur in het lokaal Politiebureau. Maandag 11 Aug.: Meppeler Bioscoop Theater. Voorstelling in „De Doele”. Dinsdag 12 Aug.: Gemengd Koor „Bolsward”. Wegens vacantie geen repetitie. Meppeler Bioscoop Theater. Voorstelling in „De Doele”. Aankondigingen in deze rubriek worden kosteloos opgenomen. Opgaven moeten Dinsdagsavonds in ons bezit zijn. de Belgen hier kwamen, leidde tot over neming van wat in den regel niet het beste der betreffende volkeren was; leidde zoodoende tot een verruwing der zeden, die rich in eiken kring, van den hoogsten tot den laagsten, kenbaar maakte. De oorlog gaf aanleiding tot plotselinge ver diensten en tot plotselinge verliezenveel minder dan vroeger werd de spaarzin be oefend; men leefde bij den dag van heden. Voorzichtigheid werd veel meer dan vroeger uit het oog verloren de reusachtige zaken, die konden worden gedaan, deden zelfs groote lichamen, op den meest solieden grondslag gevestigd, deze voorzichtigheid uit het oog verliezen. Kortom er kwam een atmosfeer in de economische en de maatschappelijke samenleving, die tevoren ongekend mocht heeten. Er werd het vreeselijkste gebrek geleden aan den eenen kant en er werden rijkdommen verdiend aan den anderen kant. De Regeering had met politieke economische moeilijkheden tegelijk te makende stoute uitspraak, in het begin gedaan, dat er geen honger zou worden geleden in Nederland, moest, toen de oorlog zoo lang voortduurde, wel worden ingetrokken. De economische moei lijkheden werden door sociale gevolgd; men mocht Huurwetten uitvaardigen ter voor ziening in den woningnood; groote levens- middelencredieten toestaan teneinde het gebrek te bezwerenmen mocht Regeerings- "bureaux oprichten teneinde de distributie te centraliseeren geheel kon men niet in de nooden voorzien. Relletjes zijn dan hier, dan daar het gevolg geweest; ernstig waren zij een enkelen keer als in 1917 te Amsterdam, maar steeds heeft er zekere onrust geheerscht, die van sociaal-econo- mischen aard was. Neen, wie tevoren had gemeend, dat de oorlog economisch aan de neutralen kon voorbijgaan, heeft zich wel vergist. De van dezen poli- ecomische; zij van weerszijden, alle hulpmiddelen toe, die zij ter beschik king konden stellen, en op het laatst werd de oorlog militair een vraag van man schappen en materiaal, en economisch een vraag van levensmiddelen en grondstoffen. En toch heeft de groote menigte tijdens den oorlog zoo weinig inzicht in de econo mische verhoudingen gekregen, dat nog vrij algemeen de overtuiging heerschte, dat eigenlijk op hetzelfde oogenbiik, dat de oorlog zou zijn geëindigd, ook een einde zou komen aan al de economische ellende, die deze had gebracht. Ware dan ook met het einde van dien oorlog niet zekere sociale onrust samengevallen, men had zich in November 1918 oprechter verheugd dan de omstandigheden eigenlek toestonden. Zeker, het scheen een oogenbiik, en in het bijzonder in Nederland, dat het einde van den oorlog ook het einde van de econo mische kwaden zou met zich brengen. Wel waren er nog tal van moeilijkheden te overwinnen; wel zaten wij nog in den huizennood; in den kolennood, en wel kregen wij nog niet alles op tafel wat wij voor den oorlog gehad hadden, maar spoedig deed zich verbetering gevoelen. Daarbij kwam, dat de vroegere oorlogvoerende partijen ons noodig hadden en van ons konden krijgen, nu eenmaal de grenzen voor een deel werden opengesteld. Onze koopvaardijvloot, die tijdens den oorlog groote verliezen had geleden, maar waarin door bijbouwen was voorzien, werd in hooge mate rendabel gemaakt; onze voorraden konden voorloopig nog tot goede prijzen worden verkocht, al waren natuurlijk de genen, die in levensmiddelen-surrogaten sommige van goede kwalteit, handelden, de dupe waren van wat men later wel eens spottend beeft genoemd: „het uitbreken van den vrede”. Inderdaad, wie de cyfers b.v. van uitvoer en invoer in 1919 in een klein land als Nederland gadeslaat, wordt getroffen door de geweldige veranderingen die daaruit spreken. Maar men hield er geen rekening mede, dat wel de invoer in Nederland geweldig toenam, maar de uitvoer niet een evenredige mate van toeneming vertoonde; en men scheen te meenen, dat de plotselinge opleving na den oorlog steeds zou voortduren. Gedurende 1919 en een groot deel van 1920 ging het. Maar toen, wie herinnert het zich niet kwam plotseling de malaise. Nu kwam deze niet geheel on verwacht; men had haar voorspeld, maar Bolswardsche Courant F i j

Bolswards Nieuwsblad nl | 1924 | | pagina 1