der Gemeente Bolsward Officieel Orgaan No. 66 Woensdag 20 Augustus 1924 63ste Jaargang Officiëele Advertentiën. J. NA WIJN Jr. Brieven en stukken voor de Redactie en Administratie, opgaven van advertentiën enz., te zenden aan het Bureau van ‘Uitgave: Firma B. CUPERUS Az. te Bolsward - Telefoon No. 4 Nieuwe Vruchten. Versche Groenten vrijblijvend 50 ct. 70 18 15 10 15 2 8 14 76 12 5 8 10 5 30 6 5 7 PAARDENMARKT. REISHERINNERING. KERMIS - BOLSWARD. WEEK-AGENDA. OP DEN GOEDEN WEG. HET DUIZENDJARIGE RIJK DE REGELMAAT. Advertentieprijs: 10 cent per regel. Bij contracten aanmerkelijke korting. Dienstaanbiedingen, Koop- en Verkoopadvertentiën, Personeelaanvragen, enz., enz., van 15 regels 50 cent. Iedere regel meer gewoon tarief. lo Dijkstraat 39 - Bolsward TELEFOON 112 Verschijnt Woensdags en Zaterdags Abonnementsprijs franco per post 62‘/2 cent per 3 maanden Advertentiën voor dit blad worden gratis geplaatst in „Wonseradeel”, Makkumer Courant en „Hennaarderadeel”, welke bladen door geheel Wonseradeel ep Hennaarderadeel geregeld huis aan huis worden bezorgd. Bolswardsche Courant van n F. C. in zyn geheim- van nog in rand- n rard, i n n n n n n n n n n I >pen, wers. lebben verzet ook in ost zal n aan- met de :aatsers ihrapte rnamen srs, die ;en, dat iet door ite van ig over rate klas oordeel ilitie deradeel meent e- voor de rsum in daandag Het Hollandsche landschap wordt door velen onzer landgenooten weleens eentonig, ja, laten wy het maar zeggen, vervelend, genoemd. De rechte lijnen en platte vlakken, eten, pier. it. i op g- ar- oukema itspraak 'raneker oor het ndechen in dit 'edstryd dit blad anderen nemen omen olwerd >ij hem an het at, naar >ofdzaak mor ge- raf niet rn geen an deel- zyn werkkring opvat als een onmisbaren schakel in de keten der onderlinge ver plichtingen, waarmee de menschheid tot een geheel vereenigd is. (Uit Frisia.) opz. enz. enz. Aanbevelend, van het ir den er door lier aan tkenen. iet tact rede te Crt. Voor het plaatsen van advertenties bevelen wij ons blad bij H.H. bestuurders van ver- eenigingen aan, terwijl wij hen tevens attent maken op ons adres voor de levering van alle soorten vereenigings-drukwerk als convocatie-biljetten, reglementen, diploma’s, programma’s, tekstboekjes enz. enz. FIRMA B. CUPERUS Az. Woensdag 20 Aug.: Geref. Zangvereen. „Pro Rege”. Wegens vacantie geen Repetitie. Schaak- en Damclub „Wejtergoo—Tavenu”. Speelavond eiken Woensdag. Aan vang kwart voor acht uur in „Ons Gebouw”, leeszaal, boven. Biljartclub „Jan Wiemers”. Speelavond des avonds van 7—11 uur in café Gaarmann. Donderdag 21 Aug.: Lycurgus en Wilhelmina. Oetenavond 8—10 uur op het Sportterrein. R.K. Zangkoor. Repetitie ’s avonds 8 uur in café Slippens. Vrijdag 22 Aug.: Zangvereeniging „Voorwaarts” vacantie. Sted. Muziekkorps „Bolsward”. Gewone repetitie des avonds 8 uur in de muziek school. Zaterdag 23 Aug.: Onderling Ziekenfonds. Contributie-afdracht ’s avonds van 6—7 uur in „Ons Gebouw”. Stadsspaarkas. Gelegenheid tot ’t inbrengen van gelden, des avonds 7 uur in het lokaal Politiebureau. Dinsdag 26 Aug.: Gemengd Koor „Bolsward”. Wegens vacantie geen repetitie. Aankondigingen in deze rubriek worden kosteloos opgenomen. Opgaven moeten Dinsdagsavonds in ons bezit zijn. „Werpt dammen op tegen een oorlog, die afschuwelijker is dan de zee zelf; treedt op als voorvechters voor den vrede”. (Lord Robert Cecil). Het is nog slechts luttele maanden ge leden, dat de bekende Engelsche pacifist, Lord Robert Cecil, de drager van de Volkenbondsgedachte, naar ons kleine land kwam om ook hier het enthousiasme voor volkenbond en vrede aan te wakkeren. En nu Londen. Voor het eerst sedert vele maanden heeft de aandachtige toe hoorder op de Londensche conferentie een toon van grooter verdraagzaamheid kunnen beluisteren. Het was alsof de geest er iets meer verzoenensgezind was. De gele haat- vlam werd langzamerhand gedoofd, om plaats te maken voor de koesterende warmte van vredeswil en goeden burgerzin. Zou de nog zoo kort geleden door dien ouden Engelschen edelman met zooveel gloed gepropageerde vredesgedachte, de gedachte van saamhoorigheid der volken, zijn invloed hebben doen gelden op de mannen die voor onderstaande prijzen, Meloenen vanaf Druiven Pruimen Zure handappelen vanaf Handperen vanaf Tomaten per pond Sinaasappelen vanaf Pronksnijboonen gemalen Snijboonen vanaf Slaboonen Wortelen Roode kool Witte kool Komkommers Bloemkool Postelein Andijvie Stoofperen per pond Burgemeester en Wethouders van Bols ward maken bekend, dat de Paardenmarkt zal worden gehouden op Maandag 25 Augustus 1924. Burgemeester en Wethouders voornoemd, 8. J. PRAAMSMA. De Secretaris, H. HAITSMA. Bolsward, 16 Augustus 1924. geroepen waren, ter conferentie te ver schijnen. Het schijnt zoo. Maar daarnevens stond de nuchtere, koude werkelijkheid, de jjzeren drang der omstandigheden, die beval dat nu eindelijk een halt werd toe geroepen aan de steeds grooter wordende verwijdering tnsschen de groote mogend heden in Europa. En daar stond ook de oude Mercurius (by de oude Grieken de god van den Koophandel enO, droeve samenloop van omstandigheden van de dieven), de geest van den handel, die verkondigde dat het zoo niet langer voort kon en mocht duren. Want de handel werd steeds slechter, eerlijke koopmanschap kwam in het gedrang, de welvaart ver vaagde tot een droombeeld, iets onbereiks- baars, dat men zich nog flauw herinnerde uit die zoete dagen van vrede, vóór den grooten wereldbrand, die half Europaver- zengde en verschroeide, en die de akkers omzette in doodenakkers, waar op de plaats waar eens de gouden korenaren wuifden in den warmen zomerzon, de kale witte kruisjes omhoog staken, als een aanklacht tegen de menschheid. Nu, na tien lange, lange jaren, navier jaren oorlog en zes jaren ^vrede”, die welhaast erger waren dan oorlog, nu, nu breekt de vredesgedachte eindelijk door. Ziet, ginds aan den Westerhemel (vergeef mij de eenigszins zonderlinge vergelijking, de zon komt eigenlijk in het Oosten op) gloort het licht van een nieuwe dageraad. Londen heeft het voorrecht gehad de con ferentie te herbergen, die een einde maakte aan tweespalt en wryving. 't Is waar, nog is alles niet in alle onderdeelen ten genoegen van alle partyen geregeld, doch de goede wil is er en daarom kon deze conferentie slagen. De wil tot den vrede werd levendig gehouden en het vertrouwen van de leden der conferentie, zoowel in de goedheid als in het verstand van elkander, is niet be schaamd geworden. Thans staan wij dus aan den vooravond van den werkelijken vrede, ja, hopen wy, van den wereldvrede. Het Duizendjarige Rijk gaat in vervulling. Nu dringt zich, met steeds grooter klem, de volkenbonds gedachte aan ons op, alle volkeren één, in den grooten bond der naties. De welvaart moet wederkeeren, handel en nyverheid weer tot bloei komen, want zij berusten op een vrye en vreedzame orde van zaken. Maar daarom niet alleen mogen wij voor den vrede in de bres treden, veeleer omdat de oorlog afgryselijk is. Laat ons daarom herhalen, wat Robert Cecil nog onlangs zeide: Elk goed menseb, elke man en elke vrouw, moet zijn uiterste best doen om oorlog te voorkomen. De samenwerking in den Volkenbond moet toenemen, het saam- hoorigheidsgevoel moet worden aangewak- kerd, ieder moet daartoe medewerken. En doen wy dat, dan werken wij allen aan het grootsche-ideaal, dat zy verwezenlijking nabij is: <Het duizendjarige Rijk”. Poincaré en de conferentie, die thans te Londen is gehouden, heeft duidelijk aan getoond dat hij meer gevoelt voor vreedzaam overleg dan voor wapengekletter. Wanneer de regeeringen van Duitschland en Frankryk willen, is de gelegenheid er thans om tot verbroedering te komen en het is te hopen, dat thans, na 10 jaar zal blyken dat men iets heeft geleerd. De commissie van deskundigen, die een rapport heeft opgesteld volgens hetwelk de economische ontwikkeling van Duitschland zal kunnen voortgaan, terwijl de geallieerden tevens de hun komende schadeloosstelling krygen, heeft met de samenstelling van dit rapport een goed werk gedaan. Bij de samen stelling heeft men de zaak van beide kanten bezien, heeft men niet gezegd Duitschland moet betalen, maar wat kunnen we rede lijkerwijs van hen eischen. Reeds direct toen het rapport verscheen, werd het met ingenomenheid ontvangen en thans heeft men in Londen dit rapport aangenomen voor de verdere onderhande- lingen tusschen de verschillende landen. Was men eerst van plan ter conferentie alleen te spreken over het rapport voor zoover dit het finantieele gedeelte enz. regelde, dus niet over het militaire gedeelte, al spoedig bleek dat het één niet van het ander te scheiden was en toen de Duit schers ter conferentie kwamen, kwam aldra de Roerbezetting op het tapyt. De verschillende deelen van het rapport werden spoedig aangenomen, doch toen kwamen de Duitschers met hun eisch: van het Roergebied. het, dat Herriot persoonlyk gevoelt voor een verdere voort- het Roerexperiment, maar de van de Fransche regeering Burgemeester en Wethouders van Bols ward maken bekend, dat de Jaarmarkt aanvangt op Maandag 1 September e.k. en eindigt Zaterdag 6 September e.k., telkens des morgens 8 uur. Dat voor muziek hoogstens vijf draai orgels na keuring worden toegelaten dat voor staanplaats van tenten, kramen en disschen, men zich meet aanmelden bij den Inspecteur van Politie, onder opgaaf van de afmetingen der inrichtingen enz.; dat voorts waarzegtenten en straatkun stenaars zullen worden geweerd. Burgemeester en Wethouders voornoemd, 8. J. PRAAMSMA, Burgemeester. H. HAITSMA, Secretaris. Bolsward, 18 Augustus 1924. In eenige voorgaande nummers hebben wy uitvoerig gesproken over den oorlog en zijn politieke- en economische gevolgen en duidelijk is gebleken, dat de laatste 10 jaren op Europa's ontwikkeling veel, heel veel invloed hebben uitgeoefend. Hoewel reeds jaren een vrede op papier heerscht tusschen Frankryk en de gealli eerde mogendheden aan de eene zyde en Duitschland aan de andere, was deze vrede feitelijk niets anders dan een voortzetting van den oorlog en toen Duitschland, naar Frankryks idee, de verplichtingen haar opgelegd bij het verdrag van Versailles niet nakwam, werd onder Poincaré’s regime, onmiddellijk tot het bezetten van sommige Duitsche streken overgegaan. Meerdere malen hebben wij reeds gespro ken over de Ruhr-bezetting en het vrijwel nuttelooze hiervan, maar Poincaré meende hierin een belang voor zijn land te zien en bleef derhalve in deze zuiver Duitsche gebieden de Fransche macht uitoefenen. Het aantal volgelingen van Poincaré werd echter in Frankryk minder en kort nadat in Engeland de arbeiders-regeering de macht in banden kreeg, moest ook in Frankrijk Poincaré heengaan en werd opge volgd door den arbeiders minister Herriot. Hoewel Herriot ook zonder twijfel een goed patriot is, bleek al spoedig dat hij de veiligheid van zyn land anders zag dan Er wordt een man begraven in St. Gilgen. De klok van het kleine witte kerkje, waaromheen de andere witte huisjes zich scharen als de kuikens om moeder hen, luidt met heldere tonen en de bergen weer kaatsen tienvoudig het lied van den dooden man. Bim-bam,... bim-bam. Daar ginds langs dat steile pad komt een stoet aan en beweegt zich langzaam naar omlaag. Vooraan de dragers van de wierookvaten, in witte gewaden. Zes mannen torsen op hun sterke schouders de zwartomfloerste kist. Voor de kist mannen met kleurige vaandels, schitterend van goud. En de priester onder het baldakijn schrijdt langzaam in ceremonie gewaad voort, met het groote kruis en bidt. Dan komt de vrouw van den overledene in het zwart, en de lange rij van vrienden, mannen en vrouwen. Hun vroolijk gekleurde Tirolerpak hebben ze afgelegd en verwisseld voor een zwart. Hoe langzaam en droef schrij den zij nu voort in hun donkere, sombere kleeren. Dan volgt een groep mannen in hel-blauwe uniform. De koperen knoopen glinsteren in den morgenzon en op het hoofd dragen zy den martialen helm, den Ik heb ’t weergezien, St. Gilgen. Mijn St. Gilgen. O, het is maar een heel klein plaatsje, een dorpje in de Oostenryksche Alpen, op een paar uur sporen van Salsburg. Het hangt daar tegen den bergwand aan, te midden van de malsche groene alpen weide, waardoor zoet murmelend de berg stroompjes ruischen, als vertelden zy hoe mooi bet was, daar boven, heel hoog op de bergen. Een honderd meter lager ligt het meer. De 8t. Wolfgangsee, aan alle kanten ingesloten door hooge bergen, 1700 lot 3000 M. hoog. Vooral ’s avonds is het mooi in St. Gilgen, als de zon haar laatste rood gouden stralen van achter den beboschten Zwölfershoru zendt, zoodat het iykt alsof het bosch in vuur en vlam staat. Als zoo zoetjes aan de avondschaduwen uit de donkere bergkloven sluipen en het al met een donker waas omgeven. Dan geuren de weiden en bo’schen en de koele avondwind brengt het geruisch van den bergstroom tot ons over. Hier en daar flikkeren in de woningen tegen de bergen, tusschen de donkere pijnboomen, lichtjes op. Ook het hotel, daar hoog boven op den uitersten punt van den Schafsberg, byna 2000 meter hoog, ontsteekt licht. Eu het is of daar boven een vuurvliegje zit, zooals ze hier om ons heen vliegen, als groenwitte vonken in den donkeren avond. Als dan de zon geheel is ondergegaan, ligt daar beneden het meer zinnige donkere pracht. ontruiming Stellig is weinig meer during van samenstelling is nog zóó, dat hy rekening dient te houden met de oppositie en daarom kon hy niet zoo maar aan dit Duitsche verzoek voldoen. De conferentie kwam door dit vraagstuk reeds op zoodanig spoor dat men enkele oogenblikken vreesde dat ze zou mislukken, maar door loven en bieden en tenslotte toegeven der Duitschers, is men het eens geworden en binnen een jaar zal het Roer gebied door de Franschen ontruimd worden. Enkele streken zullen reeds direct na teekening van de overeenkomst weer geheel aan de Duitschers komen. Lang hebben de Duitschers volgehouden aan hun eisch, dat ze direct weer het Roergebied, in bezit moesten hebben, maar ze zijn verstandig genoeg geweest er de conferentie niet aan op te offeren, te meer waar Herriot zei: Geef ons Uw vertrouwen en laat het aan ons over dien termijn naar den loop der gebeurtenissen te bekorten. Geef ons Uw vertrouwen zei de Frausch- man en deze woorden geven ons ook weer eenigszins vertrouwen in de toekomst. De Duitschers en Franschen hebben ook na bet z.g.n. verdrag van Versailles nog altyd scherp tegenover elkaar gestaan. Liten zij thans door onderling en wederzydsch ver trouwen trachten te vergeten wat gebeurd is en opbouwen wat in de afgeloopen jaren is vernietigd. Thans, na 10 jaar, kunnen we althans zien dat er verbetering komt, want lezen we, de verhouding ter conferentie te Londen tusschen Franschen en Duitschers was zeer welwillend. Begint men in te zien dat men elkander toch niet kan missen P dat het eene land niet zonder de hulpbronnen van bet andere kan Het is te hopen en wy mogen het verwachten, waar thans de Franschen en Duitschers reeds bezig zijn een handelsovereenkomst te sluiten. In al de conferenties die gehouden zijn, hebben wij gezien dat de Duitschers slechte politici waren, doch ditmaal hebben ze zich ver standiger getoond en waar ook de tegenparty tot handelen bereid bleek, hebben we thans de kans gekregen en is hiervan geprofiteerd, om tot elkaar te komen. De weg naar een duurzame vrede is nu aangewezen; men wil door vriendschap en overleg een nieuw Europa bouwen. De teekenen van slagen zijn gunstig en nu deze conferentie is afgeloopen kunnen wy de toekomst lichter dan te voren zien. die onze polders te aanschouwen geven, die als met een liniaal getrokken wegen, overal omzoomd met een rij van dezelfde soort van boomen, voerende naar dorpen en gehuchten, die veel op elkander gelijken, hebben weinig noodig om het bekoorlyke der nieuwheid te verliezen men is er, zoo heet het, spoedig op uitgekeken. Vooral hoort men dit beweren door hen, die een enkele maal over de grenzen wippen om daar echte bergen te zien, rond te dwalen in streken, waar de voet des wandelaars ook andere dan gebaande paden kan drukken. De vreemdeling denkt er eenigszins an ders over, en menigmaal hoorden wy uitingen van bewondering voor onze mooi onder houden landerijen en voor de verrassende vergezichten, die men overal in het laag gelegen Westen onzer zee-provinciën kan genieten. Die buitenlandsche bezoekers kregen er den indruk van rust, kalmte en regelmaat. Hun oog, nog niet gewoon ge worden aan de afwisseling van tinten in de onderscheiden seizoenen en op de ver schillende uren van den dag, zag ze scherper dan wy hun gemoed was meer ontvankelijk voor de eenvoudige schoonheid der groenende met zilveren ad’ren doorweven vlakten ook omdat het zoo scherp contrasteert met hun dagelyksche omgeving. Voor verreweg de meeaten onzer gelykt het leven eenigszins op die grasvelden en bouwlanden overal ongeveer hetzelfde, waar men het ook beschouwt. Er zyn uren en dagen, met een kruis of met een ster ge- teekend, dagen van groote droefenis, die scheidensmart brachten, dagen ook, die buitengewone blydscbap gaven, wegens een behaald succes of door een dier groote ge beurtenissen, als vaste data in ons levens boek vermeld, maar dat zyu de uitzon deringen. Meestal loopen wij op vlakke bodems langs rechte wegen. Alles, is tevoren met nauwkeurigheid bepaald en onder gewone omstandigheden weten wy precies hoe het zijn zal over eenige weken en maanden. De gang onzer bezigheden is als die van een tredmolen met afgepaste, nooit versnellende bewegingen, waar we op een gegeven uur zyn en wat wy er doen moeten, 't wisselt bijna niet afhet eenmaal vast gesteld programma blyft voor langen tijd geldig. Voor groote, diep-ingrijpende emotiën is nagenoeg geen plaats, en het zou niet weinig moeite kosten,onzelevensbeschrijving op te sieren met iets, dat maar eenigszins aan romantiek is verwant. Zoo, in gelijkmatige kalmte, in zelden onderbroken regelmaat, vloeit van millioenen der onzen het leven voort, van de wieg tot aan het graf. Er ligt werkelyk in die gedachte iets benauwends. De man, die jaren lang heeft getuurd langs dezelfde effen beemden, welks steeds wederkéérende vervanging van het zomerkleed met het winterkleed hij nauw keurig kent, hoort spreken van de bergen en bossoben en van het zeestrand, van den Oceaan zelven met de wit gekuifde golf- koppen, waarop de stoomboot danst, die de opvarenden heenvoert, ver weg naar het vreemde land. Daar zyn ongekende wonderen te aanschouwen, spannende avonturen te beleven. Met een zucht ziet hij om zich heen en vraagt waarom hy zoo blijft vast gebonden aan hetzelfde plekje, vastgesloten in het enge kringetje van zyn bedryf, vast geklonken in een regeling van uren en minuten onveranderlijk als de slingerboog van zyn huisklok. Het schynt plat en prozaïsch, ontdaan van alles wat den geest verheft en toch is het niet zoo. Het ontleent zijn aantrekke lijkheid, die zoo groot is, dat de in den vreemde vertoevende landzaat er na korte afwezigheid met verlangen naar terugziet aan twee dingen aan zijn kleuren en aan zijn vergezichten. En zoo is het ook met ons leven der alledaagsche onveranderlijk terugkeerende plichten. Wat er kleur aangeeft, dat is de glans der huiselijke vreugde, stralende op het pad dergenen, die voor de hunnen alles doen, wat de hand te verrichten vindtdat is het zonnetje, van binnen door doordrin gende, ook in de stulp des eenvoudigen daglooners. En een breed perspectief ontrolt zich voor het oog van hem, die zijn maat- schappelyken arbeid heiligt door zyn streven naar bevordering van het maatschappelijk welzyn die in zijn taak iets meer ziet dan een middel om brood te kunnen koopen

Bolswards Nieuwsblad nl | 1924 | | pagina 1