Officieel Orgaan der Gemeente Bolsward el EIN No. 73 Woensdag 17 September 1924 63ste Jaargang WOL-RECLAME B. J. ZANTMAN UITSLAG Zure Appelen, J. NA WIJN Jr. Brieven en stukken voor de Redactie en Administratie, opgaven van advertentiën enz., te zenden aan het Bureau van Uitgave: Firma B. CUPERUS Az. te Bolsward - Telefoon No. 4 30 Officiëele Advertentie. BEKENDMAKING. Ook KAATSEN. Haar naam is G RE TH A STADSNIEUWS. DE TROONREDE. Het arbeidsvraagstuk in Frankrijk. EERSTE PRIJS: 10 knot prima Jaegerwol: A. MENSINGA, Kleinzand. TWEEDE PRIJS: 10 knot prima Zwarte Wol: F. HOOGMA, Witheerenstraat. DERDE PRIJS: 5 knot tweekleurige Wol of 10 knot eenkleurige Jumperwol: L. VAN DER SCHAAF, Gysbert Japiksstraat. van het raden naar den naam van het meisje dat zich in de Wollen- Garen-Etalage bevond: I zol der. I, n 3nd zen I gd >1 Advertentieprijs 10 cent per regel. Bij contracten aanmerkelijke korting. Dienstaanbiedingen, Koop- en Verkoopadvertentiën, Personeelaanvragen, enz., enz., van 15 regels 50 cent. Iedere regel meer gewoon tarief Nicky Henry te Schoor). Gearriveerd voor opslag totJanuari: Fransche Schijvelingen, Godlin Keswick, Fransche Kroon. Verder ruim voorzien van rijp Fruit. Zie etalage. Zie prijzen uithangbord. Aanbevelend, Dijkstraat 39 - Bolsward TELEFOON 112 Verschijnt Woensdags en Zaterdags Abonnementsprijs franco per post 62'/2 cent per 3 maanden Advertentiën voor dit blad worden gratis geplaatst in „Wonseradeel”, Makkumer Courant en „Hennaarderadeel”, welke bladen door geheel Wonseradeel en Hennaarderadeel geregeld huis aan huis worden bezorgd. WEEK-AGENDA. De wol-reclame B. J. Zantman. Bolswardsche Courant an 55 1. B. Hilverda te 9 maar 50 de 2P ke ut Zie uitvoeriger mededeeling van den Uitgever van dit blad, onder de rubriek Stadsnieuws in dit nummer. 10 50 50 50 nazomer L. C. de :èr :el ee o ons wekkend, alles kwam ook 9 en 10 speelden om lingen verbonden bleken te zijn. Aan de voorbereiding der instelling op de grond slagen der bestuurshervorming van de pro vincie West-Java zal de laatste hand worden gelegd. De aanstaande opening der rechts- hoogeschool te Batavia is wederom een schrede op den weg der geestelijke ont wikkeling van Indië. In Suriname blijft de staat der landsfinanciën zorgelijk en maken handel en bedrijf nog steeds moeilijke tijden door. De gang van zaken in Curasao stemt daarentegen in menig opzicht tot voldoening. Moge God zijn zegen schenken aan uwen arbeid! Ik verklaar de gewone zitting der Staten-Generaal geopend. emigratie van jaarlijks ongeveer 30.000 Hollanders deden ophouden. En de groote koppen in onzen handel en nijverheid meenen dan ook, dat, al zal de toestand sterk verbeteren, we de komende jaren toch rekening moeten houden met het feit, datereen zekere overbevolking blyft bestaan, die Nederland niet kan voldoen. Daarom moeten wy, behalve door noesten arbeid en een gezonde ontwikkeling van zaken aan de werkeloosheid een einde trach ten te maken door een deel van het teveel aan werkkrachten, hetzij permanent, hetzij tydelyk, in het buitenland emplooi te bezorgen. Frankrijk biedt daartoe, als boven aangetoond, een goede gelegenheid. En voor een ondernemende, flinke arbeider is het toch altijd beter, desnoods tijdelijk in het boitenland een goede boterham te verdienen, dan in het eigen land steun te moeten trekken. En voor den arbeider èn voor de gemeenschap is emigratie in dit geval beter. Wat hierbij voor Nederland van belang is. Een débouché voor het te veel in ons land. Het meest opmerkelijke verschijnsel in het sociale leven in Frankrijk in de laatste jaren is wel de groote omvang welke de immigratie-beweging heeft aangenomen. Wanneer wij de officieele gegevens, welke zoo juist beschikbaar zijn, hierover raad plegen, dan blijkt dat er in 1922 niet minder dan 180.900 industrieels en land- bouwarbeiders uit het buitenland naar Frankrijk overgingen, door bemiddeling van een der Fransche staatsagentschappen. In 1923 steeg dit cijfer tot 262.877, terwijl Bij de Maandag j.l. gehouden draverijen te Schoorl behaalde Nicky Henry van den heer Galama alhier den 2den prijs. Pikeur was weder de heer J. v. Leeuwen. de Spanjaarden met 36.500, de Belgen met 34000, de Portugeezen met 12000, de Tsjecho-Slowaken met 4300 en de Russen met 3.350. Dan komen, op de achtste plaats de Hollanders met 2000. Wat de geaardheid en bekwaamheid betreft zijn onze Nederlandsche arbeiders het beste te vergelijken met de Belgische. Daarom is het van belang er op te wijzen, dat de Belgen meerendeels in de textielnijverheid, machine-industrie en andere industrieels ondernsmingen in Noord-Frankrijk en in (en om) Parijs werk vonden. Verder werd 300/o ongeveer te werk gesteld in den landbouw (vooral vlas, suikerbieten, zuivel bereiding in het Noorden en Oosten). Het lijkt ons van veel belang op deze werkgelegenheid in Frankrijk te wijzen, in de eerste plaats met het oog op de groote thans heerschende werkeloosheid in ons land en in de tweede plaats met het oog op de verwachting, dat de opgeklaarde politieken toestand, in verband met de formeele onder- teekening van het Londenrche pact en de uitvoering der Dawes-wetten, de vraag naar arbeidskrachten in Frankrijk nog zal doen toenemen. Zeker, de handel en nijverheid in Nederland zullen ook veel profiteeren van den verbeterden toestand. Het eplevende Duitschland zal ons genoeg leven in de brouwerij bezorgen, doch niet voldoende om geheel een eind te maken aan de werkeloosheid, welke voor een deel te wijten is aan overbevolking, als een gevolg van meest vriendschappelijken aard. Andermaal zullen u voorstellen worden gedaan tot regeling van de sterkte en de samenstelling der zeemacht en tot verdeeling van de kosten daarvan over de staatsbegrooting en de be- grooting van Nederlandsch-Indië. Wets ontwerpen tot heffing eener belasting op weelde-verteringen en tot verlaging van sommige te zeer drukkende directe belas tingen zijn in voorbereiding. De indiening van een wetsontwerp tot nadere regeling van de verplichte ziekte- en ongevallen verzekering van arbeiders is spoedig te wachten terwijl verdere ontwerpen van wet betref fende de heffingen van de sociale verzekering in voorbereiding zijn. In den financieelen en economischen toestand van Nederlandsch- Indië valt vooruitgang te bespeuren. De ontwerp-begrooting van dat gebiedsdeel, welke u eerlang ter overweging zal worden aangeboden, rechtvaardigt de verwachting, dat het tijdperk der tekorten op den ge wonen dienst afgesloten is. By die begrooting zullen voorstellen aan uw oordeel worden onderworpen, strekkend om tegemoet te komen aan de bezwaren, welke voor rechts personen aan de bestaande belasting rege- DEN HAAG, 16 Sept. H.M.de Koningin sprak heden in de vereenigde vergadering ■>an Eerste en Tweede Kamer de volgende Troonrede uit: Het verheugt mij, leden der Staten- Generaal, weder in uw midden te ver schijnen. Schoon alle zorgen nog niet zyn weggenomen, mag gehoopt worden, dat de economische crisis thans haar diepste punt heeft bereikt. Zelfs valt voor het oogenblik in sommige opzichten eenige, zij het geringe, opleving van handel, landbouw en nijver heid waar te nemen. Ook de verbetering in den toestand van ’s lands financiën kan als een lichtpunt worden beschouwd. Het vooruitzicht is gewettigd, dat, indien ook de thans bij de Staten-Generaal nog aan hangige maatregelen van financieelen aard zullen zijn tot stand gekomen, de gewone uitgaven en inkomsten voor het dienstjaar 1925 in evenwicht zullen zijn. Hoewel aldus het onmiddellijk dreigend gevaar voor 's lands financiën zal zijn gestuit, moet niettemin met on verzwakten yver naar verdere bezuiniging worden gestreefd, ten einde mede daardoor de noodzakelijke voor waarden te scheppen, welke voor het herstel van de volkswelvaart onmisbaar zyn. De betrekkingen, welke wij met de andere mogendheden onderhouden, zijn van den gedurende de eerste 5 maanden van 1924 68.840 arbeiders naar Frankryk kwamen. In Mei 1924 arriveerden er gemiddeld 6000 man per week, n.l. in de eerste 3 weken der maand reap. 6.300, 5.600 en 5.980. Wy gelooven dus niet te veel te zeggen wanneer wij meenen dat 1924 zeker niet by 1923 zal achterblijven. Wat het cyfer over 1923 betreft, zy nog vermeld dat de ministeries van arbeid en landbouw nog 34.553 arbeiders plaatsten, die reeds eerder waren aangekomen, zoodat men in 1923 voor 297.430 vreemde arbeiders werk vond, verdeeld over de volgende takken van bedrijf, steenkoolmijnen 31.040 yzermijuen 4.850 bouwvakken 40.457 scheepsbouw 24.284 metaalindustrie en machinebouw 13 348 ongeschoolde arbeiders (industrie) 48.376 landbouw 83.601 diversen 51 474 “297.480 Van de immigranten in 1923 maakten de Italianen het grootste deel uit met 112.500. Dan volgden de Polen met 55.000 De wedstrijd te Arum. Het bestuur der kaatsvereen. ^Willem Westra” had voor Zondag 36 jongens uitgenoodigd tot een kaaDparty om prijzen van f 30, f 18 en f 12. Na de loting zag de lyst er uit als volgt: 1. W. Fortuin te Franeker, J. Kuipers te Kimswerd en D. Schaap te Leeuwarden. 2. G. Landstra te Wier, P. Elzinga te Arum en 8. Harkema te Kimswerd. 3. A. Castelein te Wommels, P. Pos- thuma de Boer te Cornwerd en H. Kooijenga te Arum. 4. S. de Graaf te Witmarsum, K. Koldijk te Jorwerd en Kimswerd. 5. te Franeker 6. Broersma te Arum Witmarsum. 7. Ferwerda te Sneek Harlingen. 8. Burgemeester en Wethouders van Bols ward maken bekend, dat het kantoor van den Gemeente-ontvanger Donderdag 18 en Vrijdag 19 September a.s. voor het publiek gesloten zal zijn. Burgemeester en Wethouders voornoemd: S. J. PRAAM8MA. De Secretaris, H. HAITSMA. Bolsward, 11 September 1924. In den namiddag bleef het droog, maar de wind stond dwars op het sportterrein, waardoor de opslag nogal belemmerd werd. Er was voldoende publiek, maar als het mooi kaatsersweer was geweest, dan zou er veel publiek aanwezig zijn geweest, want jongenskaatspartyen zyn dezen schering en inslag. Zooals onze lezers weten, heeft de heer B. J. Zantman in de afgeloopen weken een bijzondere reclame gemaakt voor de bij hem verkrijgbaar gestelde wollen garens, sajetten, jumper- en mantelwol. Aan deze reclame was een byzondere attractie ver bonden, nl. deze, dat een ieder mocht meedingen naar drie kostbare prijzen. Men had hiervoor niet anders te doen dan den naam te raden van het meisje dat zich in de wollen-garen-etalage van zijn winkel bevond. Welnu de buitengewoon groote deelname aan deze radery is een groot succes voor den heer Zantman geweest. Met veel ge noegen hebben we voldaan aan zijn verzoek om de gelukkige winnaars aan te wyzen. Na de vele ingekomen kaartjes, waarop de geraden naam, benevens het adres van de deelneemster of van den deelnemer was vermeld, te hebben gesorteerd, bleek het dat er slechts één by was die den juisten naam geraden had. De te raden naam was: GRETHA. Wel waren er nog een 7-tal by met den naam Greta, doch hier ontbrak de h. De eerste pry's, zijnde 10 knot prima Jaegerwol, viel ten deel aan A. Mensinga, Kleinzand. Na loting viel den 2den prijs, 10 knot prima zwarte wol, ten deel aan F. Hoogma Witheerenstraat en den derden prys, 5 knot tweekleurige of 10 knot eenkleurige jumperwol aan L. v. d. Schaaf Gysbert Japikstraat. De Oldehovepartij Leeuwarden zal Zondag a.s. het kaats- seizoen wederom sluiten met een Oldehove- party voor juniores. De prijzen hiervoor bestaan in fraaie luxe voorwerpen. Voor het plaatsen van advertenties bevelen wij ons blad bij H.H. bestuurders van ver- eenigingen aan, terwijl wij hen tevens attent maken op ons adres voor de levering van alle soorten vereenigings-drukwerk als convocatie-biljetten, reglementen, diploma's, programma’s, tekstboekjes enz. enz. FIRMA B. CUPERUS Az. Woensdag 17 Sept.: N.V. afd. Bolsward. Vergadering des avonds 8 uur in café „Voorwaarts”. „Patrimonium”. Vergadering des avonds 8 uur in de Consistorie Witheerenstraat. Repetitie Operette des avonds 8,15 uur in „De Doele”. Geref. Zangvereen. „Pro Rege”. Repetitie des avonds 8 uur in het Wilhelmina- gebouw. Schaak- en Damclub „Westergoo—Tavenu”. Speelavond eiken Woensdag. Aanvang kwart voor acht uur in „Ons Gebouw”, leeszaal, boven. Biljartclub „Jan Wiemers”. Speelavond des avonds van 7—11 uur in café Gaarmann. Donderdag 18 Sept.: Bouwarbeidersbond. Vergadering 's avonds 7'/2 uur in café „Voorwaarts". Biljartclub „De Harmonie”. Speelavond des avonds van 7—11 uur in café „De Har monie”, Nieuwmarkt 4. R.K. Zangkoor. Repetitie 's avonds 8 uur in café Slippens. Vrijdag 19 Sept.: Chr. Gemengd Koor. Repetitie des avonds 8 uur in de Chr. School „Rehoboth”, Hengstepad. Zangvereen. „Voorwaarts”. Repetitie 's avonds 8 uur in café „Voorwaarts”. Sted. Muziekkorps „Bolsward”. Gewone repetitie des avonds 8 uur in de muziek school. Zaterdag 20 Sept.: Onderling Ziekenfonds. Contributie-afdracht 's avonds van 6—7 uur in „Ons Gebouw”. Stadsspaarkas. Gelegenheid tot 't inbrengen van gelden, des avonds 7 uur in het lokaal Politiebureau. Maandag 22 Sept. Damclub „Bolsward”. Speelavond in het Wilhelminagebouw van 7’/2— 11 uur. Dinsdag 23 Sept.: Gemengd Koor „Bolsward”. Repetitie van het Oratorium „Paulus”, comp. Mendels sohn, des avonds 8 uur in „De Doele”. Aankondigingen in deze rubriek worden kosteloos opgenomen. Opgaven moeten Dinsdagsavonds in ons bezit zijn. De wedstrijd te Marssum. de traditioneele kaatsparty die telken jare ter gelegenheid van de Mars- sumer kermis gehouden werd, was ditmaal in een juniores-party omgezet, waarvoor zich 28 parturen hadden laten inschrijven. Het ongunstige weer bleef niet zonder invloed op de jeugdige kaatsers, maar toch heeft het publiek van menig span nenden kamp kunnen genieten. De uitslag was tenslotte: le pry's: N. de Vries te Rauwerd, O. Leenstra te Sneek en S. Wynands te Dronryp. 2e pry's: W. de Jong te Sint Anna, J. v.d. Ley te Berlikum en J. de Groot te Mantgum. 3e prijs: L. Palma te Dronryp, Th. Ringia te Menaldum en H. Pasma te Sneek. 4e prijs: D. de Bildt te St. Jacob, A. Kramer te Beetgum en Gh. van der Woude te Franeker. Een medaille voor den versten bovenslag vereerd door den heer J. Span te Deinum, verwierf O. Leenstra. S. Kramer te Bolsward, H. Jepma te Mantgum en H. Veeman te Marssum. J. de Groot te Jorwerd, H. Koelstra te Jorwerd en C. Wymenga te Oudebiltzyl. 10. P. Miedema te Franeker, D. Oegema te Witmarsum en M. Westra te Dronryp. 11. J. Bruinsma te Herbayum, H. Mulder te Pingjum en R. Pagels te Wommels. 12. 8. Helfrich te Harlingen, O. de Vries te Berlikum en Van der Vlies te Harlingen. Des voormiddags was het weder niet erg dienende, maar met moed werd de wedstrijd begonnen. Achtereenvolgens vielen af de nummers 2, 3, 6, 7, 9 en 12. De stryd tusschen 3 en 4 was wel belang- aan de telegraaf; een vinnige party, 4 en 5 en 6 om 2 sneuvelde no. 9. Nummer 7 kreeg geen enkel eerst, maakte toch eenige malen 6 gelijk. In den tweeden omloop speelden 1 en 4 een aardige party met precies evenveel punten, zooals blykt uit het volgende schema: 1 4 2 8 8 8 8 8 4 4 8 62. 4 8 8 6 6 0 6 6 8 8 6 62. Dus niet minder dan 5 maal 6 gelijk. Nog meer spande het tusschen 5 en 8. Men oordeele: 5|82886448684 66. 8 4 8 6 6 8 8 8 4 8 6 8 74. No. 10 kon het tegen 11 niet bolwerken het kreeg maar 1 spel. Zoodat op het drietal kwamen no. 1, 8 en 11. No. 1 was sterker dan no. 8, zooals blykt nit het volgende verloop der partij 1|84488888 56. 8 6 8 8 6 4 2 0 6 40. No. 11 was ook niet opgewassen tegen no. 1, ofschoon de kaatser Pagels uit Wommels heel wat presteerde, zoowel aan den opslag als in het perk. Maar zyn makkers konden hem niet genoeg terzijde staan. Pantenschema: 11 |62288O280 86. 1 |888628848 60. Zoodat no. 1 den prys behaalde, waarvan J. Kuipers tot koning werd uitgeroepen, no. 11 de eerste premie en no. 8 de het feit, dat de oorlogsjaren de natuurlyke tweede premie. IJ. de Jong te Arum, P. Sikkema en C. de Way te Bolsward. R. K. Terpstra te Beetgum, H. en R. Reitsma te G. Zaagman# te Witmarsum, A. en G. Hamstra te

Bolswards Nieuwsblad nl | 1924 | | pagina 1