der Gemeente Bolsward Officiéél Orgaan 1 i K. A. NIERMEiJER 63ste Jaargang Woensdag 24 September 1924 No. 75 i Brieven en BELASTING EN WERKLOOZENSTEÜN Attentie! Attentie! I stukken voor de Redactie en Administratie, opgaven van advertentiën enz., te zenden aan het Bureau van Uitgave: Firma B. CUPERUS Az. te Bolsward - Telefoon No. 4 J. NA WIJN Jr. WEEK-AGENDA. Van den Hak op den Tak. DE SCHERMSPORT. maar ze heeft me Voor ons advies dragen wij volledige verantwoording Plaatsing geschiedt door eigen vaklieden j Wat is een „zetter” en wat zijn werkzaamheden Meermalen wordt de vraag gesteld: „Wat voor iemand is toch een zetter”? Het antwoord op die vraag luidt als volgt: Advertentieprijs 10 cent per regel. Bij contracten aanmerkelijke korting. Dienstaanbiedingen, Koop- en Verkoopadvertentiën, Personeelaanvragen, enz., enz., van 15 regels 50 cent. Iedere regel meer gewoon tarief. ROODBORSTJE. Onze toonkamers bevatten 200 modellen HAARDEN EN KACHELS van alle bekende 1e KLAS FABRIKATEN, o. a. JAARSMA, FRISIA, GODIN, JUNKER RUH, enz. Alleen ORIGINEELE modellen Verkoop tegen fabrieksprijzen KELDERS 29-31 LEEUWARDEN Kollum, 15 Sept. 1924. Aan Roodborstje! Zaterdag voor een week Maakte de post mij van streek Bracht my toch een groot pak, ’k Maakte ’t los met gemak, ’t Waren wafels, een vol dozijn! ’k Begreep niet, van wie dat kon zyn, Tot ik las in de Woensdagsche krant, (Geschreven in Roodborstje’s trant) Dat ik gewonnen had den eersten prijs Daardoor raakte ik geheel van de wijs; Roodborstje ’k moet u vriendlijk bedanken, Maar ik steek *t niet onder banken; Toen de wafels hier kwamen, wat strop! Waren ze van de reis heelemaal „slop”, Toch was ik er zeer mee tevrêe En doe by de volgende wedstrijd weer mee. GOSLING MOL. (Wegens plaatsgebrek de vorige week blijven liggen). ons. Maar voor dejaren Het geheele lichaam is hier trefvlak zoodat voorzichtigheid voorop staat. Aan wilskracht en uithoudingsvermogen worden dan ook hooge eischen gesteld. Dit is zeer sterk het geval wanneer om een treffer wordt geschermd. Bij het sabelschermen wordt gehouwen en gestoken. Om die houwen op de juiste wijze d.w.z. met het scherp en snjjdend en met de juiste snelheid te kunnen toebrengen, zyn wijder aan vals- en verdedigingsbewegingen noodzakelijk, terwyl voor een deel andere, voor een deel dezelfde spieren op andere wijze in werking komen. Het ge weerschermen wordt al minder en minder als sport beschouwd, omdat het voornamelijk door militairen wordt beoefend. De schermsport blijft, zelfs al verliest men tengevolge van den leeftijd, aan phy- sieke geschiktheid, toch sportieve voldoening schenken aan zijn beoefenaars(ster8 en haar gunstig hygiënische invloed uitoefenen, terwyl deze sport geen aanleiding behoeft te geven tot over-inspanning. Ruim 28 °/o inkomstenbelasting wordt aan werkloozensteun besteed! Dat is inderdaad een cijfer om van te schrikken. Acht en twintig procentl Zoo staat de naakte waarheid voor ons, in ontstellende werkelijkheid. Aan de vereeni- ging „Nederlandsch Fabrikaat” komt de verdienste toe, het eerst de aandacht van het publiek te hebben gevestigd op deze onrustbarende cijfers. Dat er enorme be dragen aan „steun” werden uitgekeerd was ons bekend. Het aantal mannelijke werk- loozen, dat gemiddeld per week in 1923 bij de arbeidsbeurzen was ingeschreven, bedroeg ruim 86000 personen, terwijl in dat jaar ruim f 36.000.000 alleen aan werkloozen werd uitgekeerd. Doch dat aan werkloozen- en armensteun, bijna een derde van onze belastingpenningen werd geofferd, was iets nieuws voor hier zijn de nuchtere cyfers 1922 en 1923 (raming). De opbrengst van 2 jaren Rijks- en Gemeente-Inkomstenbelasting beliep totaal f 620.000.000. De uitgaaf van 2 jaren Ry k en Gemeenten aan werkloozensteun bedroeg f 70,000.000. Idem aan armoedesteun f 100.000.000. Per aangeslagene maakt dit in deze twee jaar f 46.50 en f 66.uit, terwyl de particuliere- en kerkelijke armenzorg globaal zal bedragen f 39.000.000. In de jaren 1920 tot en met 1923, betaalden de aangeslagenen per hoofd ge middeld f 900.waarvan tegen werkloos heid f 112.en tegen armoede f 143. dus meer dan 28 °/0, ongerekend particu lieren- en kerkelyken steun, waarbij vooral Verschijnt Woensdags en Zaterdags Abonnementsprijs franco per post 62‘/2 cent per 3 maanden By Wet van 1870 is bepaald, dat in iedere Gemeente een College van Zetters voor ’s Ryks directe belastingen aanwezig zal zijn tot het verrichten van werkzaam heden hun door verschillende belasting wetten opgedragen. Destijds waren bedoelde Colleges betrokken bij de Patentbelasting, de Personeelebelasting en Grondbelasting en bestond hun taak in het regelen der aanslagen, tezamen met de Rijksbelasting- ambtenaren, nadat de noodige schattingen tengevolge veranderingen enz. van gebouwen en gronden verricht waren. De Patentbelasting is vervangen door de Bedrijfsbelasting en later die weer door de Inkomstenbelasting. Laatstgenoemde Wet kent niet meer de Colleges van Zetters; hun taak is o ergenomen door de Schat- tingscommissiën, zij het dan slechts voor een deel der aanslagen. Tot 1920 hebben de „Zetters” medegewerkt aan de vaststelling van de aanslagen in de Personeelebelasting; vanaf dien tyd worden die aanslagen geregeld door de Inspecteurs der belastingen of hunne plaatsvervangers, nadat de schattingen voor de huurwaarde door Ryksambtenaren ai dan niet in overleg met deskundigen en die voor mobilair door deskundigen of ambtenaren verricht zyn. Alleen voor de Grondbelasting bewyzen de Colleges van Zetters zoodoende nog hunne diensten en bijna was daaraan ook een eind gemaakt, want in het z.g. Franjewetsontwerp, waarbij meerdere vereenvoudingen inzake belastingen werden voorgesteld, kwam ook eene bepaling voor om de levensdraad der Zetterscolleges af te knippen en het doen der schattingen en de vaststelling van de belastbare opbrengst uitsluitend op te dragen aan de controleurs der Grondbelasting met voorlichting zoo noodig van deskundigen. De Tweede Kamer heeft gemeend daarin niet mee te moeten gaanhet is zeer de vraag of die beslissing verstandig geweest -is, omdat de Colleges van Zetters zelfs in hun bloeityd voor de Grondbelasting in de practijk weinig be- teekenden. B. Heden ontvangen: TOMATEN, 1ste soort SNIJBOONEN PRONKERS Fijne SPINAZIE Pracht SLABOONEN, p. p. 18 of 20 Naar verluidt, had hij kort voor het naar bed gaan, de advertentie van P. Nota gelezen. Enfin, Als je vegetariër ben, wees ’t dan ook goed. Evenals onze student, overtuigd als hy was, dat ’t geen hij ging zeggen, een goed student past: „Akelig weertje nu eens warm dan weer koud men weet niet precies wat men beleenen moet!” Toch was ’t een brave vent, diezelfde student. Wel heeft hy ’t eens een keer aan den stok gehad met zekeren kleermaker, bij wien hy een jas ging passen. Als ge woonlijk, haalde hy diep adem, waardoor z’n corpus begrijpelykerwijs opzwol. „Man, denk je dat de jas van yzer is?” snauwde de snijder hem nu toe. Deze ruzie was echter nog niets in verhouding tot die van den burgemeester en den postdirecteur. Oordeel zelf. De burgemeester en de direc teur van ’t postkantoor van zeker Boheemsch stadje waren geen beste, zelfs geen goede vrienden. Op zekeren dag was er een brief, met het adres: „Aan den tyran van N.” „Een tyran kennen we hier niet. On bestelbaar”, schreef de beambte er op. De directeur echter baalde het door, en schreef er voor in de plaats: „Vragen by den burgemeester.” Niet, dat die burge meester een slecht mensch was. Integendeel. Doch velen konden hem niet uitstaan, omdat hy in vroeger jaren boer was ge weest. Van hem werd dan ook in die landstreek de volgende anecdote meermalen verteld: Eens ging hij met een koe naar stad, en werd hem door een collega ge vraagd: „Zoo, Gustaaf, ga je je koe ver- koopen, jong?” Waarop de man (toen boer) te kennen gaf: „Neen, zie je, ik moet naar onzen notaris in de stad, en nou zei myn vrouw: Guus, zei ze, neem ons koe beest mee, dan hoef je niet zoo alleen te loopen en dan heb je wat aanspraak.” Zóó luidt de sage. Als je goed toeluistert, kan je haar luiden hooren niet uit het oog mag worden verloren, dat voor de normale bestryding der werk loosheid (als arbeidsbemiddeling, seizoens- werkloosheid, stagnatie in bedrijven door ongevallen enz.) en van de armoede (als verzorging van geestelijk- en lichamelijk ongesebikten, ouden van dagen, enz.) boven dien steeds belangrijke sommen zullen noodig zijn en dan ook steeds door de overheid beschikbaar moeten worden gesteld. Het behoeft zeker geen nader betoog, dat deze cijfers voor een normale en rendabele ont wikkeling van het Nederlandsche bedrijfs leven veel en veel te hoog zijn. Voormelde vereeniging is van meening, dat dit voor een belangrijk deel hieraan te wyten is, dat een groot deel van het Nederlandsche volk in verzuim is, d.w.z. verzuimt de Nederlandsche industrie te bevorderen. Hiervoor is veel te zeggen. Wij hebben hier o.a. niet te doen met de bevordering van een eenzydig fabrikanten- belang, doch met een zaak van Nationale beteekenis, welke eerder een dwingende noodzakelijkheid wordt, gezien in het licht van bovenstaande cijfers. En de bewering lykt ons zeker niet te boud, dat het uit geven van millioenen guldens voor bestrij ding der werkloosheid en van de armoede niet noodig ware geweest, indien steeds, waar mogelyk, een eerlyke kans was gegeven aan het product van Nederlandsch fabrikaat. Dan zouden duizenden arbeiders niet gedemo raliseerd zyn door werkloosheid en hadden ook de belastingen belangrijk lager kunnen worden gesteld. Hier ligt, naar wij meenen, voor zoover zulks nog niet geschiedt is, een krachtig terrein voor de overheid, om haar steun te verleenen. Doch nu een steun, die nu eens geen geld kost. De overheid toch kan beter haar bestellingen bij Nederlandsche firma’s doen, desnoods tegen iets hoogeren prijs dan zij in het buitenland zou kunnen bedingen wanneer daarmede de Nederlandsche nyverbeid aan werk wordt geholpen dan werkloozen steun betalen, waarvoor niets wordt ge presteerd. Gelukkig is de regeering van dit feit doordrongen en wordt dan ook steeds in deze richting gewerkt, tenminste de laatste jaren. Doch het publiek is er nog niet voldoende van doordrongen. Te veel laat men zich nog door een direct voordeel van lageren inkoopsprijs verleiden om in het buitenland of buitenlandsche producten te koopen, terwijl men niet denkt aan het feit dat men 28 pCt. van zyn inkomsten belasting betaalt voor werkloozensteun, noodig geworden juist door het feit, dat men de Nederlandsche nijverheid by het buitenland ten achter stelde! Het is dus inderdaad van het grootste belang de in ons land gemaakte goederen te koopen. Bovendien, en dat is ook een factor van belang, worden door den aldus bewerk stelligden verhoogden afzet, de algemeene kosten, de productiekosten natuurlijk veel lager, waardoor de export-mogelykheid ver hoogd wordt. Hier wordt dus een dubbel voordeel bereikt. Voortaan gebruikt dus elke goed-geaarde Nederlander slechts producten vah Neder- landschen bodem en van de Nederlandsche nijverheid, voer zoover dit eenigszins mogelijk is. Advertentiën voor dit blad worden gratis geplaatst in „Wonseradeel”, Makkumer Courant en „Hennaarderadeel”, welke bladen door geheel Wonseradeel en Hennaarderadeel geregeld huis aan huis worden bezorgd. Van Puffelen zat eergisteravond thuis te krantlezen. Hy deed lecture: Hedennacht heeft men op...... state tealwaar een draadloos toestel staat opgesteld, meerdere malen contact gehad met Mars bewoners. „Verzekering dekt de schade”. Als soms ’t drukfouten-duiveltje hier bezig is geweest, of wel, dat die state door de Mars-geluiden ernstige schade heeft geleden noch m’n vriend, noch z’n vrouw, noch ik weten het raadsel te ontsluieren. Nu kan het zijn, dat wy drieën ten opzichte van die draadlooze draden een weinig naïef zijn, maar toch durf ik ver klaren, dat de naïeviteit van dien dorps- hospes grooter was. Bij hem zat een reiziger, die vroeg„Zeg eens, kastelein, wat scheelt uw hond toch Ik heb ’m al een keer of wat weggejaagd, maar hy komt telkens terug en gaat vlak bij myn stoel zitten kijken naar elk hapje, dat ik in mijn mond steek. Jaag hem toch alsjeblieft weg, en laat mij in vrede eten Nu komt ’t, waarop ik doelde: „O, mynheer, myn hond is toch zoo’n verstandig dier. Ik wed, dat u daar het bord hebt, waar hij gewoonlijk van eetSmakelijke nacht rust, zou ik hem willen toewenschen. Want men zou denken, dat dat kostje hem ’s nachts nog dwars moet hebben gezeten. En daar kan de smid ook niks aan doen, hè? Weet ge, waar bij wèl voor kan zorgen Dat ge winterdag lekker warm kunt thuis zitten. Geregeld kan men een goed adres voor aanschaffing van de een of andere kachel vinden in ons blad. En brandstoffen (zwarte zoowel als-ja, wat kleuren hebben ze meer?) kan je bekomen by verschillende handelaren hier ter plaatse; ze zullen zich wel spoedig laten opnemen op pagina 4 van ons blad, alwaar langzaam aan, steeds meerderen een geregeld plaatsje wenschen te behouden. Natuurlijk, geachte zaken-menschen, gij handelt wys! Want: adverteeren in de Bolswardsche Courant met oordeel, is het beginsel van zaken-doen met voordeelEens ’t is al lang geleden hoorde ’k eens een winkelman zeggen„hls ik reclame ging maken, dan liet ’k eenige malen per week ’s avonds een clown op m’n stoep optreden Heusch, dat lijkt mij de eenige doelmatige reclame”. Aan deze woorden dacht ik onwil lekeurig gedurende de voorbye kermis, toen ik meer dan eens eenige minuten heb genoten van den paljas van het theater „met kapotte kousen” zooals die grapzak het betitelde. Gerust: als je zoo’n kereltje Zaterdagsavonds voor je winkel liet optreden, dan kreeg je vast veel kijkers. Maar hem, die het om koopers is te doen, dient te adverteeren! Mijne Heeren! zoo begon de verdediger, kunt gy u niet den toestand van den beklaagde voorstellen, die zonder huisvesting, gedwongen was in de openlucht te kampeeren? Is ’t dan wonder, wanneer de stem van zyn geweten, die anders altijd hard spreekt, ook eens heesch geworden is? „Stellig: mooi gezegd. Doch de vege tariër zei het niet minder mooi”. Hoor maar. „Ik zou van woede wel uit mijn vel kunnen springen! Ik heb vannacht gedroomd, dat ik een worst heb opgegeten!” „Maar daar kan je toch niets aan doen, mijn jongen!” zei een kennis. „Jawel zoo lekker gesmaakt!” Het schermen is van ouds een edele sport, die een groote mate van besluit vaardigheid en tegenwoordigheid van geest vereischt, terwyl het een zeer gunstigen invloed op de lichaamsontwikkeling, vooral de ademhaling en bloedsomloop heeft. By geregelde beoefening, bevordert het schermen in byzondere mate de gezondheid en het algemeen uithoudingsvermogen. Het onderscheid tusschen schermen en andere lichaamsoefeningen is, dat geregelde beoefening tot op hoogen leeftijd steeds toenemende vaardigheid tengevolge heeft. Daar het schermen vooral, ook het oog oefent, is het schier onmisbaar als winter sport voor hen, die ’s zomers het tennissen en kaatsen beoefenen. De floret is het wapen voor beginnelingen. Het is zeer licht en daardoor gemakkelyk te hanteeren. In verschillende landen en in ons land in vele groote steden, wordt het floret- schermen ook veel door dames beoefend. Het is echter een vereischte dat men van goed onderlegde gediplomeerde onder wijzers les krijgt. Behalve floret-schermen, heeft men nog degen-, sabel- en geweerschermen. Het degensebermen heeft dit met floret schermen overeen, dat alleen mag worden gestoken. Het wapen is echter zwaarder zoodat men spoediger vermoeid zal wezen. Voor het plaatsen van advertenties bevelen wij ons blad bij H.H. bestuurders van ver- eenigingen aan, terwijl wij hen tevens attent maken op ons adres voor de levering van alle soorten vereenigings-drukwerk als convocatie-biljetten, reglementen, diploma’s, programma’s, tekstboekjes enz. enz. FIRMA B. CUPERUS Az. Woensdag 24 Sept.: j.V.O. afd. Bolsward. Vergadering ’s avonds 8 uur in café „Voorwaarts”. Pluimveeverkooping des avonds 8 uur in café Boermans, vooraf van 6—8 uur be zichtiging. Gas- en Electriciteitstentoonstelling. Geopend van 11 uur v.m. tot 4 uur n.m., 5 tot 7 uur n.m. en van 8 tot 11 uur n.m. Repetitie Operette des avonds 8,15 uur in Café Slippens. Geref. Zangvereen. „Pro Rege”. Repetitie des avonds 8 uur in het Wilhelmina- gebouw. Schaak- en Damclub „Westergoo—Tavenu”. Speelavond eiken Woensdag. Aanvang kwart voor acht uur in „Ons Gebouw”, leeszaal, boven. Biljartclub „Jan Wiemers”. Speelavond des avonds van 7—11 uur in café Gaarmann. Donderdag 25 Sept.: Gas- en Electriciteitstentoonstelling. Geopend van 10 uur v.m. tot 2 uur n.m. van 3 tot 7 en van 8 tot 11 uur n.m. Biljartclub „De Harmonie”. Speelavond des avonds van 7—11 uur in café „De Har monie”, Nieuwmarkt 4. R.K. Zangkoor. Repetitie ’s avonds 8 uur in café Slippens. Vrijdag 26 Sept.: Gas-'en Electriciteitstentoonstelling. Geopend van 3 tot 6 uur en van 8 tot 11 uur n.m. Chr. Gemengd Koor. Repetitie des avonds 8 uur in de Chr. School „Rehoboth”, Hengstepad. Zangvereen. „Voorwaarts”. Repetitie ’s avonds 8 uur in café „Voorwaarts”. Sted. Muziekkorps „Bolsward”. Gewone repetitie des avonds 8 uur in de muziek school. Zaterdag 27 Sept.: Onderling Ziekenfonds. Contributie-afdracht ’s avonds van 6—7 uur in „Ons Gebouw”. Stadsspaarkas. Gelegenheid tot ’t inbrengen van gelden, des avonds 7 uur in het lokaal Politiebureau. Maandag 29 Sept. Damclub „Bolsward”. Speelavond in het Wilhelminagebouw van lll2—11 uur. Dinsdag 30 Sept.: Bolswardsche Biljartclub. Speelavond van 7 tot 11 uur in „De Doele”. Gemengd Koor „Bolsward”. Repetitie van het Oratorium „Paulus”, comp. Mendels sohn, des avonds 8 uur in „De Doele”. Aankondigingen in deze rubriek worden kosteloos opgenomen. Opgaven moeten Dinsdagsavonds in ons bezit zijn. per pond 10 ct. 18 10 15 Bossen WORTELEN, koopje 5 BLOEMKOOL 15 of 25 Reuzen voorraad HANDPEREN en HANDAPPELEN, waaronder houdbare soorten, enz. Reeds nu gaat er roem van onze fijne GEMARIONEERDE HARING, f 1,— per flesch, 6 ct. per stuk. Neemt proef! Neemt proef! Aanbevelend, Dijkstraat 39 - Bolsward TELEFOON 112 I Bolswardsche Courant i n n A p'

Bolswards Nieuwsblad nl | 1924 | | pagina 1