Officieel Orgaan der Gemeente Bolsward :IN 1 J S. J. FABER, DIJKSTRAAT, Prijs per busje met penseel fO.öO. 2” 63ste Jaargang Woensdag 8 October 1924 No. 79 Brieven en HUISVROUWEN! It Hebt U al geblookerd Ca&ur stukken voor de Redactie en Administratie, opgaven van advertentiën enz., te zenden aan het Bureau van Uitgave: Firma B. CUPERUS Az. te Bolsward - Telefoon No. 4 J. NA WIJN Jr. WEEK-AGENDA. je. een ans •ns nd STADSNIEUWS. De Chineesche draak. België's wederopstanding. Van den Hak op den Tak. een ambtenaar Advertentieprijs 10 cent per regel. Bij contracten aanmerkelijke korting. Dienstaanbiedingen, Koop- en Verkoopadvertentiën, Personeelaanvragen, van 15 regels 50 cent. Iedere regel meer gewoon tarief le an, ird „Een Krnisverbonder”. Zóó was de brief onderteekend, die de vorige week ik meen Vrijdag is gepost ten bnreele van ons blad, en geadresseerd aan mijn per soontje. Het schrijven vangt aan: „Lief vogeltje. Vorige keer begon uw veelgelezen in een woning, waar hij hoorde twisten. By het binnentreden vroeg hij, als naar gewoonte, wie het hoofd van het gezin was. De man sprak tot den man: „Ga maar even zitten, manheer; wij zyn juist bezig die kwestie uit te maken.” ROODBORSTJE. Duldt niet langer geestdoodend werk, als het voortdurend poetsen van diverse koperen, nikkelen, zilveren enz. voorwerpen, b.v. verlichtingsornamenten, gastafeltjes, koperen bloempotten, koperen wandborden, kande- labres, vazen, enz. enz. Poetst deze artikelen goed schoon en bestrijkt ze met een schoon penseel, gedrenkt in TE NNYTINCTUUR waardoor het poetsen in geen maanden meer behoeft te gebeuren. TENNYTINCTUUR tast de metalen niet aan, en is zoo noodigmeteen weinig benzine te verwijderen. TENNYTINCTUUR wordt glashard en het metaal behoudt zijn oorspronkelijken glansen kleur. Te Bolsward alleen verkrijgbaar bij: Magazijn van Huish. Artikelen. Advertentiën voor dit blad worden gratis geplaatst in „Wonseradeel”, Makkumer Courant en „Hennaarderadeel”, welke bladen door geheel Wonseradeel en Hennaarderadeel geregeld huis aan huis worden bezorgd. De chaotische toestand in China is als het ware een zinnebeeld van den veelarmigen Chineeschen draak. Een heldere uiteen zetting. Oorzaken en gevolgen van den huidigen burgeroorlog. Voor den gemiddelden krantenlezer, zijn de gebeurtenissen in China momenteel zoo onbegrijpelijk en verwarrend, dat het niet ondienstig is, hier eens een helder en duidelyk exposé te geven van den toestand. De huidige gebeurtenissen in China zijn het directe resultaat van de strubbelingen en de jaloezie van de provinciale militaire gouverneurs, welke verdeeldheid hebben gezaaid in het land, sedert de vestiging van de republiek. Wat eerst een kleine locale oorlog tusschen de gouverneurs van de provincies Kiangsu en Tse Kiang leek, heeft de machtige militaire leiders van de oppositie-partyen in de republiek aange trokken, zoodat China thans staat aan den vooravond van een algemeenen burger oorlog, welke vernietigende gevolgen voor den economischen bloei van het land kunnen hebben dat toch al de laatste jaren labo reerde aan binnenlandsche onlusten en rooversuitspattingen. De toestand van thans is wat gecompliceerd en daarom is het, tot goed begrip, noodzakelyk, even terug te gaan in de geschiedenis der laatste jaren. Na den dood van den eersten president van de republiek, werd de overheerschende partij in China in twee deelen gesplitst, de A.nfu partij en de Chihli-partyNa een korten stryd overwon de Chihli-partij onder aanvoering van Wu Pei Eu en Chang Tso Lin de legers van de Anfu-generaal, en Tsao Kun werd tot president gekozen, welke positie hij nog steeds bekleedt. De macht berustte echter niet by de centrale regeering, maar bij de militaire leiders, die haar verkiezing hadden gesteund. Eén van deze leiders, Chang Tso Lin, welke militair gouverneur van Manchoerye was geworden, vreezende de groeiende macht van zyn De 1e wedstrijden v.d. Combinatie Achilles—Bolsward. Om 12 uur stelt de jongste ploeg zich op en van den aftrap af wil zij haar on geslagen record handhaven. Allen geven zich geheel en na circa 15 minuten doel punt Roorda, direct hierna gevolgd door nummer 2. Steensma wist voor rust de stand op 30 te brengen. Als na de thee? weer wordt begonnen is het weer C.A.B. die domineert en slaagt er in de score tot 50 op te voeren, waarmee het einde komt. Volkomen verdient is deze overwinning. Bij C.A.B. 3 waren de besten Roorda, Vallinga en halfback-linie. Aanvoerder „Cakie” was als bekend. Het geheele elftal heeft uitstekend gewerkt. En bij geregeld spelen zal dit elftal een goed geheel vormen, wat nu nog niet altijd het geval was. Bij Sneek V zaten goede spelers, vooral de rechtsback. C.A.B. 2—L.S.C. 3. Laat ik direct zeggende C.A.B.-mannen zijp ons tegengevallen. Toch dient gezegd dat de spelers stuk voor stuk een besten wedstrijd speelden, maar er zat absoluut geen verband in. Keeper is niet betrouw baar, loopt te vaak uit en dat kan groot gevaar opleveren. Van de backs was Leo werkelijk goed. Andringa daarentegen hield den bal te lang by zich. Halflinie werkte uitstekend maar had geen idee van plaatsen. In de voorhoede was Van der Hauw de man, maar ook hij hield den bal wel eens te lang. Kramer kan op een goeden wed strijd terug zien. Vlagsma voldeed nog niet aan de verwachting waardoor Schuur mans geen voldoende steun kreeg. Langen dij k hebben wij in geen tijden zoo goed gezien en het is dan ook jammer dat zyn voorzetten niet beter werden benut. Hieruit is dus wel op te maken dat de spelers goed waren, maar, daar er geen verband in zat bleef succes uit. Daartegenover vormde de L.S.C.-ploeg een veel beter geheel, waardoor zij dan ook de overwinning behaalde. Dat elftal viel ons geducht mee. Bij geregeld spelen zal het C.A.B.-elftal echter wel een beter resultaat kunnen be reiken dan Zondagmiddag. Verschijnt Woensdags en Zaterdags Abonnementsprijs franco per post 62*/2 cent per 3 maanden Eens waren er in België verwoeste gebieden, ze zijn er thans niet meer... België is weder opgestaan Wanneer men op een reis door België alle verwoeste gebieden en steden bezoekt als Yperen, Dixmuiden, Ostende, Antwerpen, Mechelen, Leuven enz., dan staat men inderdaad verbaasd over de wyze waarop het nijvere Belgische volk de oorlogsver- woestingen heeft hersteld. Er zijn op dit oogenblik feitelyk geen verwoeste gebieden meer in België en over een paar jaar zal het voor den bezoeker moeilijk zijn om nog eenig spoor van den grooten oorlog te vinden, behalve dan die sporen, welke als gedenkteekenen aan den wreaden kryg worden bewaard en in stand gehouden. Om eens een enkel voorbeeld te noemen, Yperen. In deze stad werd niet alleen de oude Vlaamsehe plaats, het middel- eeuwsche stedeke verwoest, doch meer dan 100 vierkante mijlen vruchtbare akker grond werden herschapen in een barre woestenij, En niet alleen werd de grond één granaatkuil, doch hij werd tevens door- zaaid met allerlei brokken oorlogstuig en puin van huizen. Ieder huis werd vernield, elke boom kapot geschoten, elke meter grond doorzeefd met kogels en „obus”. Maar zoodra was de oorlog ten einde, ja zelfs nog vóórdat de wapenstilstand op dien gedenkwaardigen llen November, nu zes jaar geleden, gesloten was, of de Belgen gingen aan het werk en vingen aan deze vreeselijke en hopelooze chaos te ont warren. En terwijl de kanonnen nog in de Argonnen bulderden, waren zij reeds bezig in de vlakten van Vlaanderen den grond te reinigen van puin en oorlogstuig. voormaligen bondgenoot WuPei Eu, vormde een coalitie met de Anfu-leiders en mar cheerde op naar Peking. In den burger oorlog die toen volgde had Wu Pei Fu geluk en Chang Tso Lin moest naar Manchoerye terugtrekken. Dit gebeurde in 1922. Sedert dien is het doel van de Chihli- partij, onder Wu Pei Fu, geweest, de eenheid van China met geweld te herstellen. Deze eenheid werd in het Zuiden ver broken door Dr. Sun Yat Sen, de leider van de inmiddels sterker opgetreden Jong- Chineesche partij, welke beweerde verkozen te zyn tot president van de republiek door de meerderheid van het eerste Chineesche parlement. Er zijn dus twee hinderpalen op den weg naar Wu Pei Fu’s ideaal van een vereenigd China. De eerste is Chang Tso Lin, de militaire gouverneur van Manchoerije, welke zyn leger gereorganiseerd heeft. En de tweede is Dr Sun Yat Sen te Kanton, die een machtige aanhang in alle Zuidelijke pro vincies heeft. De kleine strubbelingen om Shanghai zijn slechts de vonk, die den algemeenen burgeroorlog doen ontvlammen. De casus belli tusschen de twee gouverneurs van Kiangsu en Tse Kiang is onbeteekenend. Van belang is, dat de gouverneur van Tse Kiang de laatste aanhanger van de Anfu-party is en Wu Pei Fu ziet in hem een hinderpaal in zijn voorgastelde her overing der Zuidelijke provincies voor de centrale regeering. Daarom is de gouverneur van Kiangsu erkend als de gemachtigde van de centrale regeering en heeft deze militaire versterking van Wu Pei Fu ontvangen. Dr. Sun Yat Sen heeft op zijn beurt hulp aan de Tse Kiang-troepen beloofd. Ofschoon Chang Tso Lin niet direct belang heeft by den strijd in het Zuiden, verheelt hij zich niet, dat het succes van Wu Pei Fu in het Zuiden, slechts de voorbode zou zyn van een oorlog, bestemd om Manchoerye weer onder controle van de regeering van Peking te brengen. Deze beweegreden was voor Chang Tso Lin aanleiding om de Zuidelijke tegenstanders van de Chihli-partij te hulp te komen en aldus een verdeeling van Wu Pei Fu’s strijdkrachten over twee fronten te bewerkstelligen. Zoo is dus de huidige toestand in China geschapen. Na deze uiteenzetting is men ongetwijfeld in staat, met beter begrip van zaken, de zeer belangwekkende gebeurte nissen in China te volgen. enz., enz., Busgroenten! Busgroenten! Ontvangen een reuzen sorteering BL1KGROENTEN, voor elk wat wils, tegen billijken prijs. Zie etalage. Vraagt prijsopgaaf. Aanbevelend, Dijkstraat 39 - Bolsward TELEFOON 112 Wanneer men Yperen per auto nadert, zou men, totdat Staden bereikt is (Staden was de voornaamste Duitsche observatie post achter de vuurlinie) niet op de gedachte gekomen zyn, dat het land, waardoor we juist gereden hebben, ooit een oorlog had gezien in zyn afschuwelyksten en meest verruwden vorm. Men zou misschien op zyn hoogst een beetje verwonderd hebben gekeken over al die mooie nieuwe boerde rijen, met ruime steenen schuren en stallen alle gedekt met heldere roode pannen. Men zou het misschien vreemd kunnen vinden, dat alle boomen niet ouder dan zes jaar bleken, een enkele onverwoestbare oude stronk uitgezonderd. Maar voordat men den top van Staden had bereikt, en men aan den kant van den weg een ding zag, dat „oud” aandeed in dit nieuwe land, een houten kruis, aangevreten door weer en wind, en daarnaast een complete battery, dan zou niets aan den oorlog hebben doen denken. In de stad Yperen zelf, vindt men een net van straten, echte straten, geflan keerd door groote nieuwe huizen. Het oude Vlaamsehe Yperen heeft men niet willen opbouwen. Men heeft de oude straatwegen eenvoudig gevolgd en nieuwe huizen van baksteen en met dakpannen, neergezet. Hotels, restaurants, café’s, winkels, het is alles nieuw en goed uitgerust. Alleen op de „Grande Place” is een oorlogsruïne intact gehouden, als een gedenkteeken. Dat zijn de verbrokkelde en doorschoten muren van de vernielde cathedraal. Anders is alles nieuw. En zoo is het in alle gebieden in België die door den oorlog geheel of gedeeltelyk verwoest werden. Namen, dat zooveel ge leden heeft, men ziet er geen verwoeste huizen meer. Vele pleinen en straten blinken nieuw in de zon. De brug over de Maas is hersteld. Zoo is het overal gegaan. Eens waren er verwoeste gebieden in België... Zij zyn er nu niet meer. En het was niet, voordat deze arbeid van herstel en wederopbouw geheel voltooid was, dat de Belgische regeering en het Belgische volk hun onverdeelde aandacht aan het herstel van den handel en aan het weer in evenwicht brengen van de staatsfinan ciën, het budget, konden wijden. Ook in dezen laatsten arbeid zijn zij thans nage noeg geheel geslaagd. België is weder opgestaan. »^an den Hak op den Hak” met de ge- I K N N V I I N I i I I I I I R schiedenis van den geheelonthoudersver- JL Uil 11 X X XL1 V X U U Xl I gaderingdaarin den Gelderschen Achterhoek. Als tegenhanger van die slotscène zoudt u mij zeer verplichten met opname van onder staande regelen.” Welnu, geachte heer, wie gy ook zijt ik weet het niet; gij alléén weet het! met dank voor uwe belang stelling inzake m’n springende stof, wil ik bij deze aan uw verzoek voldoen, tevens de meermalen geuite wensch herhalende, dat, mochten er af en toe eens leuke op merkingen, rake gezegden of humoristische voorvallen zyn mee te deelen, afkomstig van het krantlezend publiek, ik ze steeds gaarne wil publiceeren. Nu geef ’k weer het woord aan den inzender: „Alle men schee zijn geen ezels, neen. Dat bleek uit de opmerking van die natte gemeente! Doch laat ik u nu eens (zonder den ezel er bij te halen) vertellen, wie „het” lust en wie niet. Tydens de „Blauwe Week” te Utrecht heeft men op Vreeburg een flesch met sterken drank geplaatst. Eerstens werd er een waggelende gans op aan ge stuurd; deze, bij de flesch gekomen, rekte den hals en trapte er wiekslaand van door. Toen kwam een logge stier snuivend nader; hij ruikte, krulde zijn staart en draafde brieschend weg. Nu komt ’n blaffend hondje nieuwsgierig nader. Ook hy steekt zijn snuitje in de hals der flesch. De reuk alléén werkte reeds op z’n nieren. Vlug wipt hij zijn pootje in de luchtde rest was, zeg maar: Fransch, maar by lange na nog niet droog, toen een mensch was 't misschien die uit den Gelder schen Achterhoek-vergadering? gretig op den flesch aanstormde, ze greep en de inhoud ervan, zonder te slikken, naar binnen goottot groote verbazing van de gans, de stier en ’t hondje! En mede tot sty ving van het drankbestrijders-gezegde: „De beesten willen het niet drinken!" Ja, geschiedenis is meestal aardig te lezer, ten minste als ze onvervalscht is. De volgende is óók echte. Op één der vele bruiloften, die hier ter stede in dezen voorzomer zijn gehouden, werd een heer als het ware gedwongen ook een toast te houden. Na lang weerstreven begon hij: n Dames en heeren, ik ben geen redenaar, maar een leuke vent. Houdt het me dus ten goede, dat ik onzin verkoop maar het komt uit myn hart onze gastheer, onze gastvrouw, zy levenSommige men- schen schoppen een vreemde taal, nietwaar? Onlangs bijvoorbeeld heeft iemand het volgende gesprek afgeluisterd aan het loket van het tramstation. „Een zuigeling is vrij, nietwaar, meneer?” „Ja, vriend.” „Man en vrouw zyn ééa, is ’t niet „Maar wat moet je eigenlyk?" „Geef mij dan één retour voor heen en terug Sneek voor ons, drieën.” De beambte heeft eerst 19 minuten het Wetboek van de Tramwegmaatschappy moeten doorsnuffelen, om aan de weet te komen, hoe te moeten handelenZoo’n man als die daar aan 't loket stond, moest myns inziens zich aanmelden bij een club, wier leden bakken verkoopen. Met die dame was 't anders gesteld zij liet de menschen weenen. Eens pochte ze: „Ik heb door myn spel al heel wat tranen in in de oogen getooverd!” „Dat wil ik wel gelooven”, werd haar toegevoegd, „wie u ziet spelen, moet wel weenen.” Ongetwijfeld was deze opmerking ironisch bedoeld. Jansje evenwel was de onschuld zelve. Op een avond zei mevrouw haar: „Jy kunt wel gewonen tyd naar bed gaan, hoor, want wy gaan naar de komedie”, ’t Dienstmeisje meende: „Heel goed, mevrouw. U kunt me evengoed morgenvroeg vertellen, wat u zoo al gezien en gehoord hebt.” Nu weet ik wel, dit voorval heeft zich afgespeeld in den tijd, dat het zwakke ge slacht nog niet geëmancipeerd was. Tegen woordig hoor je zóó iets niet licht meer. Vroeger (uit den tijd vóór den leerplicht) was het: „Vader, wy hebben vanmiddag geen school; meester moet een kalf slachten”. Thans (uit den tyd van Regeeringsbemoeiïngen) is het: Wat gnibbelen ze momenteel aan dien 8-uren-dag, niet?” „Och, dat kan mij niet schelen! Ik heb me aangesloten by de vaste werkloozen!” We leven nu eenmaal anders dan voorheen, ’t Kan ook zijn, dat we nu meer hooren dan eertyds. Je durft haast niet eens meer hard op te denken: overal radio ze vangen alles opZoo heeft laatst eens een inwoner onzer goede stad per draadlooze opgevangen, dat --• van de belastingen kwam Voor het plaatsen van advertenties bevelen wij ons blad bij H.H. bestuurders van ver- eenigingen aan, terwijl wij hen tevens attent maken op ons adres voor de levering van alle soorten vereenigings-drukwerk als convocatie-biljetten, reglementen, diploma’s, programma’s, tekstboekjes enz. enz. FIRMA B. CUPERUS Az. Woensdag 8 Oct.: J.V.O. afd. Bolsward. Vergadering ’s avonds 8 uur in café „Voorwaarts”. Repetitie Operette des avonds 8,15 uur in café Slippens. Geref. Zangvereen. „Pro Rege”. Repetitie des avonds 8 uur in het Wilhelmina- gebouw. Schaak- en Damclub „Westergoo—Tavenu”. Speelavond. Aanvang kwart voor acht uur in „Ons Gebouw”, leeszaal, boven. Biljartclub „Jan Wiemers”. Speelavond des avonds van 7—11 uur in café Gaarmann. Donderdag 9 Oct.: Boerenhuizing Hichtum. Provisioneele ver- kooping door notaris F. J. Bruinsma des nam. 1 uur in café „Pasver” Gosliga. Biljartclub „De Harmonie”. Speelavond des avonds van 7—11 uur in café „De Har monie”, Nieuwmarkt 4. R.K. Zangkoor. Repetitie 's avonds 8 uur in café Slippens. Vrijdag 10 Oct.: R.K. Vrouwenbond. Ledenvergadering des avonds 8 uur in „De Doele”. Chr. Gemengd Koor. Repetitie des avonds 8 uur in de Chr. School „Rehoboth”, Hengstepad. Zangvereen. „Voorwaarts”. Repetitie ’s avonds 8 uur in café „Voorwaarts”. Sted. Muziekkorps „Bolsward”. Gewone repetitie des avonds 8 uur in de muziek school. Zaterdag 11 Oct.: Onderling Ziekenfonds. Contributie-afdracht ’s avonds van 67 uur in „Ons Gebouw”. Stadsspaarkas. Gelegenheid tot ’t inbrengen van gelden, des avonds 7 uur in het lokaal Politiebureau. Zondag 12 Oct.: Schildersgezellen-vereen. Vergadering des morgens 11'/2 uur in café „Voorwaarts”. Voetbalwedstrijden C.A.B. Maandag 13 Oct.: Damclub „Bolsward”. Speelavond in het Wilhelminagebouw van 7—11 uur. Dinsdag 14 Oct.: Tempelieren. Vergadering ’s avonds 8 uur in cafe „Voorwaarts”. Bolswardsche Biljartclub. Speelavond van 7 tot 11 uur in „De Doele”. Gemengd Koor „Bolsward”. Repetitie van het Oratorium „Paulus”, comp. Mendels sohn, des avonds 8 uur in „De Doele”. Aankondigingen in deze rubriek worden kosteloos opgenomen. Opgaven moeten Dinsdagsavonds in ons bezit zijn. Bolswardsche Courant H DRINKEN. r’ BLOOKEREN IS AFGELEID VAN BLOOKET EN BETEE- KENT MINSTENS ÉÉNMAAL PER DAG EEN KOP VOORAL ’S MORGENS OM HALF 11 EEN ZÉÉR NUTTIGE EN AANGENAME BEZIG HEID.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1924 | | pagina 1