der Gemeente Bolsward Officieel Orgaan K. A. NIERMEIJER J. NAWIJN en J. SCHILSTRA i KACHELS HAARDEN 63ste Jaargang Woensdag 29 October 1924 No. 85 Brieven en pen KELDERS LEEUWARDEN Morgen DONDERDAG vanaf halfnegen PUBLIEKE VERKOOPING stukken voor de Redactie en Administratie, opgaven van advertentiën enz., te zenden aan het Bureau van Uitgave: Firma B. CUPERUS Az. te Bolsward - Telefoon No. 4 Van den Hak op den Tak. WEEK-AGENDA. KEUZE UIT 200 MODELLEN Vulemmers f 1,35 Kachelplaten vanaf f 2,50 j Ij De Volkenbondsgedachten. I DUISTER CHINA. is of rij Advertentieprijs 10 cent per regel. Bij contracten aanmerkelijke korting. Dienstaanbiedingen, Koop- en Verkoopadvertentiën, Personeelaanvragen, enz., enz., van 15 regels 50 cent. Iedere regel meer gewoon tarief Verkoop tegen fa b rie ks prijz e n Voor advies en plaatsing dragen wij volledige verantwoording Uw Eau Opwekkend en ver- frisschend. Luxe en gewone flacons. van een reuzenpartij APPELEN en PEREN, waaronder winter appelen, als: Goudreinet, Bellefleurs, Engelsch Present, enz., enz. Door onzen gecombineerden inkoop, prijzen EXTRA LAAG. Uw eigen belang brengt mee 'n bezoek te brengen aan de Appelmarkt. Bij genoegzame medewerking houden ondergeteekenden voorloopig ELKEN DONDERDAG een publieke fruitverkoop op de Appelmarkt. Aanbevelend, I ‘1 Verschijnt Woensdags en Zaterdags Abonnementsprijs franco per post 62*/2 cent per 3 maanden Advertentiën voor dit blad worden gratis geplaatst in „Wonseradeel”, Makkumer Courant en „Hennaarderadeel”, welke bladen door geheel Wonseradeel en Hennaarderadeel geregeld huis aan huis worden bezorgd. Bolswardsche Courant i e Fruit! Fruit! Fruit! Fruit! Fruit! Fruit! Fruit! Fruit! ens ide jes- zyn; ik eigenlijk deu schoonen we daar een We houden «•Zeg, is het wat we over je persoon hoorden, elyk dat je met juffrouw X Y Z gaat Plechtig en in vollen ernst begeven wy ons nu naar de Sneekerpoort en we treden het Park binnen. Niet om het een of ander, maar om te genieten van herfstdag. Plots ontmoeten bekende: een oude vrijgezel, hem aan, en vroegen hem: waar, wat we over nam trouwen? Maar wat heb je een haast. Kerel, wat ben je gejaagd!” «Beate vriend, boud mij nu toch niet op! Thans geen tijd! Ik ben juist op weg naar haar, om te vragen of het gerucht waar is.” Wy hebben hem zooals begrijpelijk is, veel succes meege geven, wat hij dan ook dankbaar aan vaardde. Later hoorden we, dat hij tijdens de gas-en electriciteits-tentoonstelling in «De Doele” een gas-aansteker heeft gewonnen of gekocht daar wil ik af wezen. In elk geval is hij denkelijk begonnen met het byeen scharrelen van huisraad. Tenminste, dat hoorde ik van die dame, die zich telkens zoo vol bewondering daar toonde voor het zonder - water koken - van visch, dat ze vanaf het begin tot ’t slot dier demonstratie telkens de mond wyd geopend had. Nu is dat op zichzelf niet zoo’n rare zaak, maar kwajongens kunnen soms die omstandigheid benutten voor minder mooie dingen. Trouwens die geschiedenis van den aardappel zult ge wel oud vinden, weshalve ik u liever met betrekking tot boven genoemde tentoonstelling nog een practisch iets wil voorhouden. Niet ik sta voor de waarheid ervan in, maar m’n vriend wel. Een enkele gasvlam verbruikt evenveel lucht als vier volwassen menschen. - Mis schien, dat de heer Directeur der Gas- en Electrische bedrijven alhier, ter gelegenheid wel eens de waarheid of onwaarheid van deze stelling in ons blad wil aantoonen. My dunkt: het kan best zoo bedoel: men kan de leugen er niet zoo - maar afscheppen. Iets anders is het met dere twee, in elk geval met de tweede bewering. De een zei: «Kyk eens, ik zie een spin op het haantje van den Westertoren zitten!” De ander zei: «Ik ook. Doch ik zie bovendien, dat het beest gaapt en één holle kies heeft!” Altyd baas boven baas, nietwaar? Zoo sprak eens een tandendokter: «Bij mij zetten de patiën ten nooit een pijnlijk gezicht, als ik ze kiezen trek.” De collega pochte evenwel: «Bij mij laten de menschen op ’t moment, dat ik ze help, zich meestal fotografeeren, omdat ze zelden zoo’n leuk-, lachend-, tevreden gelaat hebben als dèn I” Die derde tandarts liet een ander geluid hooren. Hij verzuchtte tot een dame, die hij den Jaatsten kies uittrekt: «Helaas, ook u zal ik straks niet meer onder mijne klanten kunnen tellen!” Wie wil dat vrouwtje vervangen? ROODBORSTJE. en wWd gekenmerkt door een, in de Chineesche oorlogsgeschiedenis, onbekende hevigheid. Het is wel een sprekend bewys voor de energieke houding der mogendheden, dat Shanghai, dat toch de onmiddellijke oorzaak van den strijd is, niet in het minst door gevaar bedreigd werd, tydens den geheelen duur van het conflict. De belofte van steun aan Tse Kiang door Sun Yat Sen, is nooit in daden omgezet. Sun Yat Sen’s positie in Kanton is niet stevig genoeg om hem in staat te stellen, de stad ook maar eenigen tijd in den steek te laten. De Chibli-party, onder Wu Pei Fu staat er thans zeer krachtig voor en heeft de handen nu vrij om afleekrachten aan de campagne tegen Chang Tso Lin te wyden. Zooals men zich misschien herinnert, is Chang Tso Lin de gouverneur van Man- choerye, die de centrale regeering den oorlog verklaarde en Peking bedreigt. Aan het front, dat zich ten N.W. van Shanghaikwan uitstrekt hebben onbesliste gevechten plaats gehad. Wanneer de strenge winter er echter geen einde aan maakt, kan de oorlogstoestand aan dit front enorme afmetingen aan nemen. Chang Tso Lin moest eenigen tijd geleden de Chineesche belangen verdedigen tegen de Sovjetautoriteiten, die pogingen in het werk hadden gesteld om de contróle over den Chineeschen Oosterspoorweg te ver werven. De concentratie van zyn troepen in Zuid-Manchoerije, als gevolg van den oorlog tegen Wu Pei Fu, noodzaakte Chang Tso Lin het over deze kwestie met de Sovjetregeering op een accoordje te gooien. De Sovjetregeering buit deze gelegenheid natuurlijk uit en overweegt nu om actief in te grijpen en zich de controle over den Oosterspoorweg te verzekeren, waarby Sovjet troepen den spoorweg in Manchoerije zouden bewaken. Dit is heel niet naar Japan’s zin. Deze ernstige uitbreiding van den Russischen invloedsfeer in Manchoerije zal dus verzet uitlokken van Japan, waar bovendien een invloedrijke party bestaat, welke sterk een actieve interventie in de Chineesche aange legenheden voorstaat. Hieruit blijkt dus wel duidelyk, hoeveel kiemen voor een gevaarlijke uitbreiding tot andere Staten de huidige oorlogstoestand in China in zich verbergt. Met recht kan hier gezegd worden, dat er iets broeit. Eerst wanneer de kwestie van Manchoerjje en zijn verhouding tot de Chineesche republiek zal zyn opgelost, zal er einde gemaakt zijn aan een toestand, die, zooals hij er momenteel uitziet, zeer verontrus tend is. Na het schrijven van dit artikel komt het bericht, dat een communiqué, uit gegeven door het hoofdkwartier van Tsjang-Iso-Lin, meldt, dat de oorlog met de Chineesche Centrale regeering geëindigd is. Wu Pei Fu is op de vlucht en aan de legers der Centrale regeering by Sjanhaikwan is de terugtocht afgesneden. Uit Tokio wordt gemeld dat de Japansche regeering besloot 2 torpedo jagers naar Tientsin te zenden en 200 man naar Sjanhaikwan. Deze plotselinge ommekeer in zaken bevestigd onze meening dat er in China wat broeide, al is dit momenteel in een ander opzicht bewaarheid, dan wij direct verwachtten. Een juiste beoordeeling van den toe stand is op grond van de tegenstrijdige berichten niet mogelyk. Verdere complicaties met Japan en Sovjet-Rusland lijken ons momenteel niet direct te verwachten. Een Engelsche fat wilde graag den indruk geven, dat hy goed Fransch kende. Op 'n avond zat hy in zyn clublokaal en een Fransch humoristisch blad opnemend, deed hij alsof hy verdiept was in den inhoud. Telkens glimlachte hy flauwtjes, alsof hij de moppen goed vond, en zei dan hardop: «Bon, trés bon.” Deze vertooning werd opgemerkt door eeoige heeren, die aan een naburige tafel zaten; één hunner zei: «Zie e Wilson daar net zitten doen, alsof ie dat Fransche tijdschrift leest? Je moet weten, dat doet hij alleen maar, om te doen gelooven, dar. hy heel wat talen kent. Doch een ander van het gezelschap ant woordde: «Hij zal toch ongetwijfeld Fransch kennen!” Nu sprak eerstbedoelde van het gezelschap: «Ik zal bewijzen myn bewering.” En naar Wilson toegaande, sprak hy dezen aan met: «Monsieur, quelle heure est-il?” Wilson lachte een Parijschen glimlach, en... gaf hem het tijdschrift! Die liep dus tegen de lamp. Ook in de volgende gebeurtenis was het niet in den haak. Mevrouw zei tot Jaap: «Zeg eens, Jaap, heb je maar één biljet voor de komedie gehaald? Meneer heeft je toch gezegd, dat er twee moesten komen P” Schouderophalend gaf Jaap te kennen: «Ja, mevrouw; mijnheer heeft gezegd: haal voor ons beiden twee biljetten. En dat heb ik gedaan, ook. Mijnheer heb ik het zy’ne gegeven, en het rnyne aan de keukenmeid.” Jaap kende dus blijkbaar ons niet. Wel neen, het gezegde is immers ook: Ons kent ons. Toch is het Jaap’s vrouwtje niet ge worden, die keukenprinses. Toen ze hem een afschryven had gestuurd, gebruikte hij deze bedreiging: «Als u mijn huwelijks aanzoek afwijst, dan moet ik in vredesnaam een ander nemen!” Nu, zulke dreigementen vallen nog al mee, nietwaar? En ’n meevallertje mag er tegenwoordig wel bij, hoor! Dat zeiden die jongelui ook, die verleden Zaterdagavond verschillende benoodigdheden ’nor hun aanstaande huwe- lyk kocht bij de fiima Van den Oever aan den Grooten Dijlakker. Toe buurvrouw, der mutte jou ok us kiekel Ook de Sint- Nicolaas-étalages beginnen zoo zoetjes aan weer min of meer naar voren te komen. Vogelzang byvoorbeeid liet den volke zien, hoe men door een machine een heele bad inrichting kan laten werken. En naar ver luidt, zal zwarte Pikkie zich dit jaar hierin wit wasschen. Kaarten voor dit experiment vanaf heden avond 8 unr te verkrygen aan bovenge- melden winkel. Dat zal druk loopen! En wat zal dat in den naaste toekomst druk fietsen, als zoowat elkeen voorzien is van een A-B-B-regel-fiets! Mede een voor deeltje voor het Rijk, met betrekking tot de rijwielplaatjes. Maar... ze moeten op de fiets bevestigd niet op het hemd, zooals onlangs die jongen, die ze hier snapten. Meneer Menger en z’n confratoren, beleven soms by het ochtendglorenvreemde zaken van wondere soort. Waarvan men enkel in dezen tyd hoort. Ook by duist're maan, houdt men ze zonder etiketje aan. En thans is ’t met dit onderwerp gedaan. reikt, waarvan het jongste protocol wel het voornaamste is. Het valt niet te ontkennen, dat er in het wezen van den Volkenbond een groote verschuiving heeft plaats gevonden, terwijl tevens de grond-idee gewijzigd is. Bij de oprichting van den bond zat de gedachte voor, om door conferenties en verdragen de tot stand gebrachte vrede en orde te bewaren en verdere verbrekingen van den vrede te voorkomen. Zijn machtsmiddelen waren van moreelen aard, n.l. onderlinge overeenstemming en vertrouwen. Ook zou de Volkenbond het vraagstuk van ont wapening ter hand nemen. De gedachten die aan den Volkenbond ten grondslag lagen, maakten hem tot een permanente conferentie, met een permanent gerechtshof en een samenstel van voortdurende instel lingen, die aan de mogendheden een rustig overleg mogelyk zouden maken. Doch we hadden en hebben nog niet, een wereld waarin de vrede moet worden bewaard, maar een, waarin de werkelijke vrede nog moet worden gemaakt. En daartoe is men nu het oog gaan richten op den Volkenbond. De jongste conferentie was wel een sterk sprekend staaltje van deze geheel gewijzigde opvatting. Men heeft nu aan den bond de groote problemen voorgelegd, welke men bij de oprichting aan de re- geeringen der landen individueel had over gelaten. Ook in Amerika begint men de oor- spronkelyke sceptische houding ten opzichte van den Volkenbond te laten varen. De vooruitzichten voor den Volkenbond zijn dus gunstiger dan ooit. We leven in een grooten tijd. Op ons geslacht rust een zware plicht en een groote verantwoorde- lykheid. Van ons geslacht zal het af hangen, of de huidige beschaving zal worden voortgezet, of dat wy de mogelijk heid van nieuwen verwoestenden wereldkrijg zullen handhaven. De Volkenbond is de eenige waarborg voor een durenden vrede. Zij alleen kan ons die verschaffen. Daarom is het plicht van elk weldenkend mensch, de volkenbondsgedachte te steunen. De huidige toestand. Er broeit iets. Japan en Sovjet-Rusland. Gevaar lijke inmenging. Door de gebeurtenissen der laatste dagen de toestand in China wel zeer veel vereenvoudigd, waardoor het inzicht in het gebeuren, daar in het groote Mongoolscbe Rijk sterk vergemakkelijkt is. Want wat daar momenteel in het duistere China ge schiedt, draagt den kiem in zich van zeer ernstige verwikkelingen, waarvan degevolgen niet te overzien zyn. Daarom is thans een meer dan gewone belangstelling, voor het geen ginds in het Rijk van den Chinee schen draak voorvalt, zeker gerechtvaardigd. De strijd in de omgeving van Shanghai werd gestaakt, zoodat het eigenlyke China, althans lijdelijk, vrij van burgeroorlog kan worden beschouwd. De positie van Tse Kiang’s gouverneur aan het Shanghai-front was reeds precair geworden; na de desertie van een zijner generaals met zijn troepen, werd zijn toestand onhoudbaar en vluchtte hij naar Japan. Reeds worden maatregelen getroffen voor de repatrieering van de Tse Kiang-troepen, welke meerendeel uit Shan tung afkomstig zijn. Daarom is het waar schijnlijk, dat de toestand in dit district weer spoedig bij het oude zal zijn. De strijd aan dit front heeft 6 weken geduurd Een nieuw tijdperk is aan gebroken. Arbitrage in plaats van oorlog. De Volkenbond moet gedra gen worden door het ge loof van de aangesloten volken. De vooruitgang welke in de laatste tydeu valt te constateeren, wat betreft de alge- meene ontwapeningsgedachte en vooral de volkenbonds-idee, zal wel door ieder wel denkend mensch met ingenomenheid zijn begroet. Binnenkort zal de Nederlandsche volksvertegenwoordiging geroepen worden om zich uit te spreken over het jongste Geneefsche protocol. En door de ratificatie, waaraan wij zelfs geen oogenblik willen twijfelen, wordt niet alleen reeds onze houding op de in het volgende jaar te houden ontwapeningsconferentie bepaald, doch tevens weer een stuk tot het ver trouwen in den volkenbond bijgedragen. En dat is op zich zelf genomen ook al een heel belangrijk ding. Want het is inderdaad een feit, dat, wil de Volkenbond ooit een volkomen succes worden, hij ge dragen en gesteund moet worden door het geloof en den goeden wil van de aange sloten volken. Het vertrouwen in den volkenbond neemt gelukkigerwijs gestadig toe. Want met prof. Van Hamel zouden wy willen verklaren, dat, zoo er in de wereld iets te bereiken zal zijn, in de richting van een betere samenleving der volken, de kern daarvan in den Volkenbond, in den volkenbondsgedachte ligt. Wanneer men eens nagaat, wat er in die paar jaren, sedert de oprichting van den bond is tot stand gebracht, dan neemt ons vertrouwen in de toexomst, in een uiteindelijk slagen, nog toe. Wanneer men terugziet op die 26 artikelen van Jan. 1919 en dan eens beziet wat daaruit is gegroeid, dan kan men constateeren, dat er een wijdvertakte organisatie is ontstaan, die reeds uitstekende resultaten heeft be- Voor het plaatsen van advertenties bevelen wij ons blad bij H.H. bestuurders van ver- eenigingen aan, terwijl wij hen tevens attertt maken op ons adres voor de levering van alle soorten vereenigings-drukwerk als convocatie-biljetten, reglementen, diploma’s, programma’s, tekstboekjes enz. enz. FIRMA B. CUPERUS Az. Woensdag 29 Oct.: Geref. Zangvereen. „Pro Rege”. Repetitie des avonds 8 uur in het Wilhelmina- gebouw. J.V.O. Vergadering des avonds 8 uur in café „Voorwaarts”. Repetitie Operette des avonds 8,15 uur in café Slippens. Schaak- en Damclub „Westergoo—Tavenu”. Speelavond. Aanvang kwart voor acht uur in „Ons Gebouw”, leeszaal, boven. Biljartclub „Jan Wiemers”. Speelavond des avonds van 7—11 uur in café Gaarmann. Donderdag 30 Oct.: Woningen te Bolsward. Provisioneele ver- kooping des nam. 1 uur, door notaris W. Wierda, bij Boermans. Het Nieuwe Tooneel. Voorstelling’s avonds 8 uur in „De Doele”. Biljartclub „De Harmonie”. Speelavond des avonds van 7—11 uur in café „De Har monie”, Nieuwmarkt 4. Vrijdag 31 Oct.: R.K. Zangkoor. Repetitie ’s avonds 8 uur in café Slippens. Chr. Gemengd Koor. Repetitie des avonds 8 uur in de Chr. School „Rehoboth”, Hengstepad. Zangvereen. „Voorwaarts”. Repetitie ’s avonds 8 uur in café „Voorwaarts”. Sted. Muziekkorps „Bolsward”. Gewone repetitie des avonds 8 uur in de muziek school. Zaterdag 1 Nov.: Onderling Ziekenfonds. Contributie-afdracht ’s avonds van 6—7 uur in „Ons Gebouw". Stadsspaarkas. Gelegenheid tot ’t inbrengen van gelden, des avonds 7 uur in het lokaal Politiebureau. Zondag 2 Nov.: Voetbalwedstrijden C.A.B. Maandag 3 Nov.: Damclub „Bolsward”. Speelavond in het Wilhelminagebouw van 7—11 uur. Dinsdag 4 Nov.: Bolswardsche Biljartclub. Speelavond van 7 tot 11 uur in „De Doele”. Gemengd Koor „Bolsward”. Repetitie van het Oratorium „Paulus”, comp. Mendels sohn, des avonds 8 uur in „De Doele”. Aankondigingen in deze rubriek worden kosteloos opgenomen. Opgaven moeten Dinsdagsavonds in ons bezit zijn.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1924 | | pagina 1