der Gemeente Bolsward Officieel Orgaan D K. A. NIERMEIJER I TE LAAT APPELEN en PEREN J.NAWIJN en J.SCHILSTRA KACHELS HAARDEN I Woensdag 12 November 1924 63ste Jaargang No. 89 Brieven en i’ E stukken voor de Redactie en Administratie, opgaven van advertentiën enz., te zenden aan het Bureau van Uitgave: Firma B. CUPERUS Az. te Bolsward - Telefoon No. 4 KELDERS LEEUWARDEN 20 cent. I u Verschijnt Woensdags en Zaterdags Abonnementsprijs franco per post 62*/2 cent per 3 maanden WEEK-AGENDA. KEUZE UIT ±.200 MODELLEN Vulemmers f1,35 Kachelplaten vanaf f2,50 I J 1 het geld LABOUR'S NEDERLAAG. :R. Tentoonstellingswee. Voetbal en athletiek moeten samengaan. RECTIFICATIE. ii Opwekkend en ver- frisschend. Luxe en gewone flacons. Parfumerie Joyzelle - Haarlem Advertentiën voor dit blad worden gratis geplaatst in Makkumer Courant en „Hennaarderadeel”, welke bladen door geheel Wonseradeel en Hennaarderadeel geregeld huis aan huis worden bezorgd. 1 Advertentieprijs 10 cent per regel. Bij contracten aanmerkelijke korting. Dienstaanbiedingen, Koop- en Verkoopadvertentiën, Personeelaanvragen, enz., enz., van 15 regels 50 cent. Iedere regel meer gewoon tarief Verkoop tegen fabrieksprijzen Voor advies en plaatsing dragen wij volledige verantwoording „Wonseradeel”, naar de Appelmarkt morgen Donderdag beteekent eenige dubbeltjes of guldens schade. Ondergeteekenden staan weer met een reuzensorteering w.o. 2000 pond zure Appelen en circa 500 a 600 pond Herfstbergemotten. Handperen, fijn rijp, tegen den spot- prijs van 7 ct. p. p. Vanaf 11 uur afslag van het restant. Aanbevelend, c- Bolswardsche Courant 1 In de annonce van den heer J NA WIJN in ons j.l. Zaterdagnummer stond abusie velijk vermeld, dat de prijs van SNIJ* BOONEN 50 cent is, dit moest zyn: van d. K(loet) 1 Er is reeds meermalen betoogd, zoo lazen wy onlangs in het Utrechtsch Nieuws blad, dat de voetballers meer aan atbletiek moesten doen. En hoewel de resultaten van deze betoogen nog niet overweldigend zijn, zijn er toch belangrijke resultaten bereikt. Er zijn tenminste thans tal van voetballers, die inzien dat athletiek hun de noodige snelheid en het uithoudingsvermogen aan brengt. De voetballer-athletieker is in een wed strijd direct te onderscheiden van den voetballer-voetballer, aldus 8. in de Sport. In andere landen, we noemen als voor beeld Denemarken, doen zeer veel voetballers minstens evenveel aan athletiek als aan voetbal. En toch staat onze Hollandsche voetballer vrij 1*QW tegenover de athletiek, ja, zijn er zelfs vele van die voetbalhelden, die smalend op die „idioten” het woord is niet van mij, maar wel door mij gehoord neerzien, die er een genoegen in scheppen hard te loopen, te springen of discus of speer te werpen. We laten ze voetbal-„helden” Kapt. Scharroo heeft eens geschreven: tot een compromis en daar was het sein tot den aanval op labour gegeven. Daar brachten conservatieven en liberalen het „roode gevaar”, het communisme, dat men in Engeland zoozeer vreest, in bet gevecht. De affaire Campbell, op zich zelf een onbe duidende nistorie, volgde, opgeblazen tot een angstwekkend schandaal. De verkiezingscampagne brak aan. Zeven tien dagen van gloeiende redevoeringen, schoone beloften en hoogdravende verkie zingsleuzen. En men leende meer en meer het oor aan de conservatieven. Tot de verkiezing zelf kwam. En nóg zou het labourkabinet niet gevallen zijn. Mac Donald had verklaard niet te zullen aftreden, dan in geval van een absolute meerderheid van een der tegenpartijen ais in Engeland niet het systeem van de districtsverkiezingeu bad bestaan. Want wat zien we nu gebeuren? Er zyn ongeveer 71/»» millioen stemmen op de conservatieven uitgebracht, 51/a mil lioen op labour en een kleine 3 millioen op de liberalen. Men ziet het, labour bad toch niet zooveel van zijn populariteit iugeboet. Maar, we hebben in Engeland geen evenredige vertegenwoordiging als bijvoorbeeld by ons in Nederland Volgens ons systeem, zou bij een zetelsaantal van 615, Labour 210 zetels gekregen hebben, tegen conservatieven 285 en liberalen 115. Waardoor labour dus aan het bewind zou zijn gebleven, daar de conservatieven geen meerderheid zouden hebben behaald. Maar zooals gezegd, men heeft in Engeland dis trict» verkiezingen. En nu kreeg labour slechts een 155 zetels, tegen conservatieven c.a. 415 en liberalen een 40 I Een minder heid dus en toch een meerderheid. Vreemde verschijnselen. Het nieuwe kabinet Baldwin zal het dus wel lang uithouden geruggesteund als het wordt door zoo’n groote meerderheid in het parlement. Maar of èn labour èu liberalen zich zoo maar zullen neerleggen bij deze zonderlinge verkiezingsresultaten, wagen wij te betwijfelen. Het laatste woord over districts- en evenredige vertegen woordiging zal nu nog wel niet gesproken zyn. In verband met het bovenstaande willen wij ook nog even memoreeren een de S.D.A.P. café „Voorwaarts”. Bolswardsche Biljartclub. Speelavond van 7 tot 11 uur in „De Doele”. Gemengd Koor „Bolsward”. Repetitie van het Oratorium „Paulus”, comp. Mendels sohn, des avonds 8 uur in „De Doele”. Aankondigingen in deze rubriek worden kosteloos opgenomen. Opgaven moeten Dinsdagsavonds in ons bezit zijn. Te veel van het goede schaadt. Het zijn niet allen koks, die lange messen dragen. In deze tyden van dalende conjunctuur, nu de fabrikanten, zoowel als de hande laren groote moeite hebben zich staande te houden en zich een voor de instand houding van hun bedryf noodige winst te verzekeren, nu allen zich tot het uiterste inspannen, om afzet en afzetgebied te ver- gsooten, neemt het tentoonstellingswezen een zeer belangrijke plaats in. Doch tevens dient daarbij er op gewezen te worden, dat de tentoonstelling tenslotte niet alleen moet worden georganiseerd om de exploi tanten daarvan voordeel te brengen, doch tevens om exposanten, die ten koste van veel geld, tyd en moeite, hun stand hebben Van Labour tot Conservatief - De gevolgen der districts- en driehoek- verkiezingen - Minderheid en toch meerderheid - Vreemde verhoudingen Zoo zyn de verkiezingen in Engeland dan al weer'achter den rug. De strijd was kort maar hevig. En het resultaat, hoewel men een overwinning der conservatieven verwachtte, heeft toch menigeen verbaasd. Men vraagt zich onwillekeurig af, hoe bet mogelijk is, dat Mac Donald’s val, en die van de Labourparty zoo diep kon zijn, waar hy zich toch, in de 10 maanden van zijn bewind in de sympathie van een groot deel van 't Eugelscbe volk mocht verheugen en in dien tijd zeer veel goeds tot stand heeft gebracht. Zijn tegenstanders konden het zich niet ontveinzen, dat het zoo gevreesde labour- bewind in het gebruik meeviel. De socialis tische leuze van „heffing in eens” bleef een leuze, zonder meer, en men trachtte deze niet in praktyk te brengen. Het Labourkabinet wist inderdaad de vele klippen te ontzeilen en wist zelfs successen op het gebied van de internationale politiek te behalen. Men denke slechts aan bet herstel van de „entente cordiale met Frankrijk en de resultaten van de jongste Loudensche conferentie, welke een reuzenschrede op bet pad van het herstel van den economischen vrede in Europa vormde. Mac Donald beging echter een tactische fout, die tenslotte zijn val zou veroorzaken. Dat was het overhaast opgestelde verdrag met Rusland. Terwijl bij midden in de Londensche conferentie zat, greep hij, toen de onderhandelingen met de Russen dreigden te mislukken, plotseling in. Hjj wilde met de Russen tot resultaat komen. De eer van labour, als vredeskabinet, moest en zou gehandhaafd worden. Men kwam ingericht en in stand houden, de gelegen heid te geven zaken te doen, bestaande relaties te bevestigen en nieuwe aan te knoopen. Wy hebben in de laatste jaren veel gezien op het gebied van tentoon stellingen, veel goeds, doch ook veel dat den toets van een ernstige critiek niet kan doorstaan. Het maar raak organiseeren van tentoonstellingen, door niet altijd competente personen, is een euvel, dat den laatsten tyd onrustbarende afmetingen heeft aangenomen, en waartegen, vooral in deze moeilijke tijden niet streng genoeg kan worden opgetreden. Vooral op dit gebied geldt het gezegde: Het zijn niet allen koks die lange messen dragen. Dit bleek o.a. al heel sterk bij de in den aan vang des jaars gehouden z.g. Britsche tentoon stelling te Amsterdam. Om te beginnen werden er naar Engeland in het Eugelscb géStelde prospecti gestuurd, teneinde fabri kanten daar tot deelneming te animeeren. Maar het Eogelsch, waarin deze prospecti waren gesteld, was zoo slecht, dat men het gevoegelijk met den naam van „steen- kolen-Engelscb” kon betitelen. Wat een pracht figuur sloegen we daarmee niet in het buitenland. De tentoonstelling zelf was een groote mislukking. De standhouders klaagden van begin tot eind. En van de „Eugelscbe” tentoonstelling kwam niet veel terecht. Hetgeen te begrypeu was. Slechts een 50 Eugelscbe firma’s waren vertegen woordigd, zoodat het beeld dat men van de Eugelscbe nijverheid kreeg, al heel on volledig was. Daarby kwam verder nog dat de organisatoren van de tentoonstelling het niet zoo erg nauw met de waarheid hadden genomen. Zoo waren de deelnemers o.a. in de meeniug gebracht, dat de ten toonstelling onder de auspiciën van de Eugelscbe regeering was georganiseerd. Dit was voor een der standhouders aanleiding geweest, op zijn reclamepapier, dat op de tentoonstelling werd uitgereikt, te ver melden dat deze tentoonstelling door de Eogelsche regeering was georganiseerd. Hoe groot was echter zijn ontsteltenis toen hij eenige dagen later een brief ontving van de Eogelsche autoriteiten, waarin hem beleefd werd verzocht die mededeeling van zyn reclamebiljetten te willen verwijderen, daar de Eugelscbe regeering niets, maar dan ook niets er mede had uit te staan. Zooals opgemerkt werd de tentoonstelling een fiasco. Een medewerker in het weekblad Uiltje schreef heel sarcastisch, dat de tiende bezoeker van deze tentoonstelling die even voor de sluiting kwam, een gouden horloge van de directie ontving. Dit is natuurlijk wel heel grappig, doch het is wel te begrypen, dat standhouders niet veel gevoel voor het grappige van de zaak hadden. Het bovenstaande was zeker een heel sterk s’aaltje vande„tentoonstellingsziekte”. Het behoeft dan ook niet te verwonderen dat er stemmen zijn opgegaan om tot een bestrijding van dit euvel te komen. Sedert eenigen tijd is ook de Nt-d. vereen, voor tentoonstellingsbelangen sterk hiertegen op getreden, terwijl ook de pers baar aan dacht aan deze zeer belangrijke kwestie is gaan wijden. Over bet algemeen zouden wij dus den raad willen geven, zich eerst terdege te overtuigen van nut en doel, alsmede kans van slagen van een tentoon stelling, alvorens tot deelneming te be sluiten. Voor het plaatsen van advertenties bevelen wij ons blad bij H.H. bestuurders van ver eenigingen aan, terwijl wij hen tevens attent maken op ons adres voor de levering van alle soorten vereeniglngu-drukwerk als convocatie-biljetten, reglementen, diploma’s, programma’s, tekstboekjes enz. enz. FIRMA B. CUPERUS Az. Woensdag 12 Nov.: Repetitie Operette des avonds 73/4 uur in „De Doele”. J.V.O. afd. Bolsward. Vergadering’s avonds 8 uur in café „Voorwaarts”. Krite Boalsert. Buitengewone huishoudelijke vergadering des avonds 8 uur in café Boermans. Geref. Zangvereen „Pro Rege”. Repetitie des avonds 8 uur in het Wilhelmina- gebouw. Schaak- en Damclub „Westergoo-Tavenu”. Speelavond. Aanvang kwart voor acht uur in „Ons Gebouw”, leeszaal, boven. Biljartclub „Jan Wiemers”. Speelavond des avonds van 7—11 uur in café Gaarmann. Donderdag 13 Nov.: Fabrieksarbeiders. Vergadering des avonds 8 uur in café „Voorwaarts”. Groene-kruisjes-dag. Tournée Louis de Vries. Opvoering van ’t tooneelstuk „Kaïn”, des avonds in „De Doele”. Biljartclub „De Harmonie”. Speelavond des avonds van 7—11 uur in café „De Har monie”, Nieuwmarkt 4. Vrijdag 14 Nov.: R.K. Zangkoor. Repetitie ’s avonds 8 uur in café Slippens. Chr. Gemengd Koor. Repetitie des avonds 8 uur in de Chr. School „Rehoboth”, Hengstepad. Zangvereen. „Voorwaarts”. Repetitie ’s avonds 8 uur in café „Voorwaarts”. Sted. Muziekkorps „Bolsward”. Gewone repetitie des avonds 8 uur in de muziek school. Zaterdag 15 Nov.: Onderling Ziekenfonds. Contributie-afdracht ’s avonds van 6—7 uur in „Ons Gebouw”. Maandag 17 Nov.: Damclub „Bolsward”. Speelavond in het Wilhelminagebouw van 7—11 uur. Dinsdag 18 Nov.: Vergadering des avonds 8 uur in ,/Elke voetbalvereeniging, die zich wil opwerken tot een krachtig geheel, zal de beoefening der lichte atbletiek voor hare leden verplicht moeten «tellen”. Nu mogen we veronderstellen, dat inder daad elke voetbalvereeniging althans het bestuur ervan geen hooger ideaal kent dan bet kampioenschap barer afdeeling te bereiken en dan zich weer op te werken tot eene hoogere klasse. Willen de leden van voetbalclubs echter hoogerop komen, dan is athletiek voor hen onontbeerlijk. Gelukkig zyn er vele vereenigingen in ons land, wier bestuur naast zich eene athletiek-commisMe telt, die het dient erkend zich moeite noch kosten ontziet om de atheliek te propageeren. Toch leveren deze pogingen meestal maar matige resultaten op, daar de leden, die werkelijk de athletiek willen beoefenen, maar schaarrch zyn. Komt dat niet dikwjjls doordat men te weinig atheliek ziet doen, of als men ze ziet beoefenen, men er te veel van te genieten krijgt en het daardoor als leek niet weet te waardeeren Het komt mij dan ook wenschelijk voor, dat men de athletiek, den voetballers en ook het voetbal-kykend publiek in kleine hoeveelheden toedient. Dit toch kan zeer gemakkelijk geschieden. Daarvoor zyn de voetbalwedstrijden de mooiste propaganda- gelegenheid. Gedurende de rust of voor den wedstrijd ware een of meer athletiek-nummers in te lasschen. Zelfs lijkt het mij niet on mogelijk een soort competitie in te voeren. Wanneer we ons bijv, tot de groote plaatsen in ons )and bepalen, zouden byv. in Amsterdam, Den Haag, Haarlem, Rot- terdr.m, Utrecht, Dordrecht, Leiden, Gro ningen, Leeuwarden, Breda, Nijmegen e.a. elke week lydens de rust van een voetbal wedstrijd enkele nummers op athletiekgebied kunnen worden verwerkt, die direct inslaan, zooals bijv. 100 en 200 M. hardloopen, 4 X 100 M. estafette of relay-race, welke weinig tyd voor in orde maken der baan vorderen. De athletiek-commissie van elke voetbal vereeniging kan zorgdragen, dat de te loopen baan in enkele minuten is uitgezet, en behoeft het geheele nummer niet meer dan een kwartier in beslag te nemen den tyd, die voor de voetballers als rust best gegeven kan worden. Aanvankelijk zon de propaganda ver- moedelyk moeten uitgaan van de plaat selijke athletiek-vereenigingen, maar we twijfelen er niet aan, of spoedig zullen in de voetbalvereenigingen krachten op komen, die hun eigen clubkleuren zullen verdedigen. Het idee competitie is m i. gemakkelijk te verwezenlijken,’ tenminste wanneer die voorloopig plaatselyk blijft. Men zou voor den besten 100 M. man den besten 200 M. man, de beste estafette of relay ploeg aan het einde van het seizoen prijzen kunnen beschikbaar stellen. Propaganda voor de athletiek onder voet ballers moet echter bij die voetbalwed- vorige week in onze naaste omgeving ge houden tentoonstelling, n.l. de z.g. „Alge- meene Handelstentoonstelling” te Sneek, die niet anders bleek te zyn dan een particuliere onderneming van een te Am sterdam gevestigd persoon. De plaatselijke pers roemde den organisator als iemand die het kunstje kende en dit werk meer by de hand had gehad. „Den geheelen dag en avond groot concert, groot Jazzband- orkest; de zalen artistiqne verlicht met een lichtsterkte van 10,000 kaarsen”. Dat trekt natuurlijk publiek. Den Haag en Amsterdam hebben hun Jazzband-orkesten, waarom Sneek ook niet. Men wil wel eens „uit vooral als er iets „aparts” te ge nieten valt. De zaal was er dan ook ’s avonds vol. Maar men kwam om de „lol”, om »an de Cabaret-voorstelling te genieten. De tentoonstelling zelf was bijzaak. Er waren nu wel veel kijkers maar heel weinig k oo pers. En het vreemdste is, dat een dergelyke tentoonstelling (geheel particuliere onder neming) „officieel” werd geopend door den Burgemeester. Dat zal de organisator wel zeer vriendelijk hebben gevonden, zoj echt plattelands-gemoedely k. Maarwy wagen het toch, in alle bescheidenheid de vraag te stellen: ligt dit wel op dan weg van een Burgemeester. Straks opent de een of andere firma een nieuwe zaak of organiseert een groote uit verkoop. De burgemeester wordt uitge noodigd de zaak „officieel” te openen of wordt verzocht den e^rs'en uitverkoop-dag aanwezig te zijn. Zal Z Ed.Achtb. daar dan gevolg aan geven? 't Zal moeilyk zijn dit te weigeren, temeer wanneer een dergelyk verzoek door eigen ingezetenen wordtgedaan. Wij herhalen wat wij reeds hierboven zeiden, dat het goed is voor onze zaken- menschen om zich eerst wel degelijk op de hoogte te stellen van het nut en het doel eener tentoonstelling en vooral ernstig na te gaan of het te verwachten succes loonend zal zijn. De tijden zijn er niet naar, om weg te gooien.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1924 | | pagina 1