der Gemeente Bolsward Officieel Orgaan N, Dameskleeding naar maat 1(11 lee 1 OORLOG I JAPON ïan Gabardine of Crêpe Maroqirn eenvoudig Chique model voor f 32,50 Fluweel Japon in verschillende kleuren voor f 37,50 DAMESJAPON voor f 27,50 APPELEN EN PEREN 63ste Jaargang Woensdag 19 November 1924 No. 91 Brieven en Een nieuw feuilleton. SNEEK DE „ZWAKKE” SEXE. I L J. SCHILSTRA en J. NAWIJN r 1 ,i Een noodlottige Erfenis, door Louis Tracy. stukken voor de Redactie en Administratie, opgaven van advertentiën enz., te zenden aan het Bureau van Uitgave: Firma B. CUPERUS Az. te Bolsward - Telefoon No. 4 M'n tante Belladonna. WEEK-AGENDA. f, I Onze coupeuse is alle dagen j I aanwezig voor maatnemen I en passen f AMERIKA’S PRESIDENT. I Advertentieprijs 10 cent per regel. Bij contracten aanmerkelijke korting. Dienstaanbiedingen, Koop- en Verkoopadvertentiën, Personeelaanvragen, enz., enz., van 15 regels 50 cent. Iedere regel meer gewoon tarief benevens 60 flesch FIJNE GEMARIONEERDE HARING, waarvan afslag vanaf 11 uur. g. PRACHT KWALITEIT Aanbevelend, el I ons is over, doch de aftrek naar Duitschland niet. Massa’s appelen en groenten gaan weer over de grenzen, wat een geweldige prijsstijging tengevolge heeft. Morgen Donderdag, bij gunstig weer, staan ondergetee- kenden weer op de Appelmarkt met een reuzenpartij I In ons volgend Woensdagnum- mer beginnen wij met de plaatsing va 'n nieuw en bijzonder boeiend feuilleton, getiteld: Dit feuilleton wordt alleen in onze Woensdagnummers opge nomen. Zij, die zich vanaf heden, tegen den prijs vanslechts30cent per 3 maanden, op ons blad abonneeren, ontvangen de tot 1 Jan. 1925 verschijnende num mers gratis. Men geve zich direct op aan ons bureau of aan onze courant- bezorgers. FIRMA B. CUPERUS Az Verschijnt Woensdags en Zaterdags Abonnementsprijs franco per post 62*/2 cent per 3 maanden Advertentiën voor dit blad worden gratis geplaatst in „Wonseradeel”, Makkumer Courant en „Hennaarderadeel”, welke bladen door geheel Wonseradeel en Hennaarderadeel geregeld huis aan huis worden bezorgd. TARSAV0N Bolswardsche Courant IjaneringaI 14 4 13 7 11.3 K H H jn lend Jaar. 1896 1905 1911 1921 Niettegenstaande de prijzen der stoffen stijgen, leveren wij U naar maat een keurig geruite thans op en doet man aan het Staatsroer zou een nieuwe Senaat van afgevaardigden Zooals men natuurlek reeds gelezen heeft, vereenigde Coolidge, de af tredende President, in het kiescollege 379 Een merkwaardig verschijnsel Het is een voldongen feit, dat men over het algemeen er toe geneigd is, het wezen «vrouw” met de benaming van de «zwakke” sexe aan te duiden. Dit vindt waarschijnlijk zyn verklaring hierin, dat men bij de vrouw in doorsnee, minder spierkracht aantreft, dan by den man. Maar overigens is de opvatting, als zou de vrouw minder sterk, d.w.z. van gestel en weerstandsvermogen, dan de man zyn, gewoonweg een verdichtsel. De natuur schijnt klaarblijkelijk meer zorg te besteden aan de meisjes, dan aan de jongens. Want ofschoon er veel meer jongens geboren worden dan meisjes, bereiken er veel minder De nieuwe regeering zal streven naar deelneming aan een wereld- gerecht. Dit zal waarschijnlijk beschouwd worden als een vol doende brug tusschen Amerika en Europa. De dag van den vijfden November was van groote beteekenis voor de Vereenigde Staten van Noord-Amerika. Dien dag toch werd beslist, wie gedurende de eerst komende vier jaren staan, terwyl tevens en een nieuw Huis werd gekozen. deze gedenkwaardige reis ontdekte ik precies, waarom mannen met zandkleurig baar soms te veel drinken, ik vernam alle bijzonderheden over huwelyk, dood, begrafenis en geboorte, waarom Landru een baard droeg, alsmede de ge neesmiddelen voor een kleine veertig ziekten. Het laatste woord dat ik van tante Belladonna hoorde was: ...twee liter kandystroop met een eier dopje vol gekookte kruidnagelen... Maar den volgenden keer reist tante Belladonna alleen vrouw door de zorg en pyn Het sprookje heeft dus afgedaan. L («ijl lo S(WETTIG GEDEPONEERD) T V HAARWASChMIDDEL reukloos teerzeepprepapaat VERKWJGBAARinFLESSCMEN VAM VERSCHILLENDEGROOTTC, f AFDOEND MIDDEL TEGEN ROOK TARSAVDN COMPANY - HAARLEM ’t Kan ook geweest zijn. Ik wendde voor dat mijn lever had i genoegen jongens den mannelijkeu leeftijd. Weinig menschen weten maar, hoe zwaar de strijd van het kleine man-mensch is, om zyn plaatsje in de.ze groote, onbarmhartige wereld te handhaven. Men denkt over het algemeen, dat de levenskansen voor de beide sexen zoo ongeveer gelijk staan, met uitzondering dan van de eigenaardige op vatting «vrouw-zwakke sexe”. Maar wan neer men de sterfte-statistieken eens bekykt, dan ziet men inderdaad, dat juist het aautal sterfgevallen per duizend, voor de vrouw veel lager is dan voor den man. Dit werpt meteen alle theorieën omtrent minder weer standsvermogen van Ziehier eenige grepen Sterfte mannen. 18 1 per 1000 16 3 15 6 13.0 'arendbeid, zyn flinkheid en zyn durf? Een man kan zonder blikken of blozen, zonder ook maar even met zyn oogen te knippen, soms den dood in zijn holle ooggaten kijken. Maar o, wee, laat hij eens kiespijn hebben I Aan den anderen kant is het noodlot de vrouwen niet byster gunstig gestemd Want om ons eens rot Engeland te bepalen, daar werden in 1921, 111 vrouwen ver moord, tegen 63 mannen. Eu dit is zoo ongeveer de normale verhouding Maar overigens is de natuur beter uitgerust om te verdragen, dan de man. van de «zwakke” sexe de vrouw omver, uit de statistiek: Sterfte vrouwen. 16.1 per 1000 u Hieruit blykt in de eerste plaats, dat onze goede aarde, hoe langer boe gezonder wordt. In 25 jaar tijd zien we het sterfte cijfer voor beide sexen met ongeveer 5 punten dalen. Maar de vrouw, de «zwakke” sexe, heeft haar gezondheidsvoorsprong op den man weten te behouden. Nog steeds bedraagt het vrouven-sterftecijfer per 1000 eenige punten minder, dan dat voor den man. Nu zou men hier tegen kunnen aanvoeren, dat de vrouw baar werk in huis verricht, dus minder is blootgesteld aan invloeden van weersgesteldheid, ongezonde atmosfeer in fabrieken, enz. Maar ook deze bewering kan geen stand houden, als men bedenkt, dat tydens den oorlog en daarna, honderdduizenden vrouwen naar fabriek en werkplaats zijn gegaan, om de kantoren niet te vergeten, terwijl haar voorsprong wat het sterftecijfer betreft hetzelfde is gebleven. Uit dit alles moet men dus noodzakelijk tot de conclusie komen, dat de vrouw van nature een grooter weerstandsvermogen heeft meegekregen, dan de man. Want bedenk maar eens, hoe groote moeiten de vrouw niet in haar leven heeft. Denk maar eens aan de pijnen en levensgevaren, die het moederschap met zich brengt. En is het niet een feit van algemeene bekendheid, dat de vrouw als het op het verduren van lichamelijke pijn aankomt, veel en veel moediger is dan de man, die zich gaarne laat voorstaan op zijn kracht, zijn voort lusten ging botvieren. Zij blonk van ge noegen. Het kind builde oorverscheurend. Neemt U my niet kwalyr, zei nu myn tante op haar beurt, maar dat keelbandje «an dat kind zit te styf of d’r zit een -peld in h'r luier of anders zyn het wurmpiea. Ik weet er alles van. 't Leven is een en al ellende, zeit uwes dat wel, zei de moeder. Myn tante haalde uit haar tascbje een flesch melk te .voorschijn, toen een lepel en daarna een bruin medicijnfleschje. Mag ik effiesF Ziet U, ik heb altijd wat bjj me voor als er wat gebeurt. Hier, iiiffie, hap maar es. Een lekker happie van myn en weg is de pyn, rijmde m'n tante. Het kind slikte en begon nog harder te brullen. Maar de moeder werd gerust gesteld met de mededeeling dat alles nu dadelijk in orde zou zijn. Tante Belladonna ontdekte nu plotseling dat het asch-bleeke jongmensch zomer sproeten had. U moet elke zometsproet met een kameelharen borsteltje, dat U in een beetje lijm en carboleum-aqudami doopt, wryven. Eiken avond. Daarna uitwrijven met een leeren pant ffal, 10 minuten lang, lo minder dan geen tyd bent U uw sproetjes kwijt, grappigde mijn tante. Zy had al af en toe schuins naar het kale hoofd van den anderen meneer ge keken. Zij durfde er echter niet regelrecht op af gaan en gebruikte dus eea diplo matieke omweg. Ja, zei ze, terwijl ze langzaam met baar zakdoek een denkbeeldige traan afwischte, mijn vader zaliger, die arme man, werkte op de vuurwerkfabriek in Leiden. Opeen goeden dag, 't was de dag vóór Koning innedag, ontploft er een vuurpijl die mijn vader zijn haar beelemaal afbrandde. Ik wist er gelukkig een middeltje voor, en als bjj niet kort daarop gestorven was, zou hij nu een pracht hoofd met haar hebben gehad. Tante zuchtte. U moet een paar uur boven de thee ketel gaan zitten en uw hoofd uitstoomen, goed uitstoomen ziet U, anders helpt 't niet. Dan moet U het goed insmeren met pepermuntolie, alcohol en een tikje terpen tijn. Dat wekt de doode en stervende haarwortels op en doet uw hoofd gloeien. De kale man deed net of het niet tegen hem was en keek naar buiten. Tante Belladonna was al weer met wat anders bezig. Gedurende Voor het plaatsen van advertenties bevelen wij ons blad bij H.H. bestuurders van ver- eenigingen aan, terwijl wij hen tevens attent maken op ons adres voor de levering van alle soorten vereeniging> drukwerk als convocatie-biljetten, reglement-n, diploma’s, programma’s, tekstboekjes enz. enz. FIRMA B. CUPERUS Az. Woensdag 19 Nov.: „Patrimonium”. Vergadering des avonds 8 uur, Consistorie Witheerenstraat. Handicap-Biljartwedstrijd, des avonds van 8—11 in „Den Hof van Holland” van den heer Galama. Repetitie Operette des avonds 73/4 uur in „He Doele”. Geref. Zangver „Pro Rege”. Jaarvergadering des avonds 8 uur in het Wilhelmina- gebouw. Schaak- en Damclub „Westergoo-Tavenu”. Speelavond. Aanvang kwart voor acht uur in „Ons Gebouw”, leeszaal, boven. Biljartclub „Jan Wiemers”. Speelavond des avonds van 7—11 uur in café Gaarmann. Donderdag 20 Nov.: Optreden van den Humorist Jac. Westra des avonds 8 uur in café „De Harmonie”. Vrijdag 21 Nov.: R.K. Zangkoor. Repetitie ’s avonds 8 uur in café Slippens. Chr. Gemengd Koor. Repetitie des avonds 8 uur in de Chr. School „Rehoboth”, Hengstepad. Zangvereen. „Voorwaarts”. Repetitie ’s avonds 8 uur in café „Voorwaarts”. Sted. Muziekkorps „Bolsward”. Gewone repetitie des avonds 8 uur in de muziek school. Zaterdag 22 Nov.: Onderling Ziekenfonds. Contributie-afdracht ’s avonds van 67 uur in „Ons Gebouw”. Zondag 23 Nov. Voetbalwedstrijden C.A.B. Maandag 24 Nov.: Damclub „Bolsward”. Speelavond in het Wilhelminagebouw van 7—11 uur. Dinsdag 25 Nov.: Pluimveetentoonstelling. Officieele opening der tentoonstelling des avonds 7 nur. Bolswardsche Biljartclub. Speelavond van 7 tot 11 uur in „De Doele”. Gemengd Koor „Bolsward”. Repetitie van het Oratorium „Paulus”, comp. Mendels sohn, des avonds 8 uur in „De Doele”. Woensdag 26 Nov. Pluimveetentoonstelling in de gebouwen der Ned. Tramweg Mij., geopend van des v.m. 9 uur tot des n.tn. 10 uur. Aankondigingen in deze rubriek worden kosteloos opgenomen. Opgaven moeten Dinsdagsavonds in ons bezit zijn. «temmen op zich, tegen Davis 139 en La Follette 18,'ïoodat bij met vlag en wimpel voor 4 jaren h^eft bijgeteekend. Tevens werd in den Senaat een republikeinscbe meerderheid behaald, n.l. 48 stemmen, tegen 43 democraten en 4 progressisten, terwijl ook in bet Huis van afgevaardigden er een regeeringsmeerderheid is. Het hoven genoemde succes van Coolidge kwam geens zins onverwacht. Men was er alom van overtuigd, dat hy, nu voor 4 jaren, wederom de leiding zou nemen. In de Ameri- kaansche politiek scbynt dus geen wytiging te verwachten, en waar den laatsten tijd een neiging is ontstaan, om zich meer daadwerkelyk voor Europa's herstel te interesseeren, is dit een gunstig verschijnsel. Over het algemeen gesproken ten minste, [n Duitschland schynt men er ook zoo over te denken. Daar is men maar wat in zyn schik met dezen gang van zaken. En geen wonder, want het kan niet anders dan erg dankbaar zijn, voor de bijzonder tegemoetkomende houding en de groote hulpvaardigheid (zy bet dan ook niet direct uit zuiver philantropische overwegingen) van de Amerikaansche regeering en Presi dent Coolidge in bet bijzonder, aangaande de herstsllingskwestie en credietverleening. Door de Londetische conferentie zijn tus schen Duitschland en Amerika hechte banden gesmeed, zoowel op fiarcieel als op economisch gebied. Het kan er dus niet rouwig om zijn, dat de Amerikaansche houding ten opzichte van Duitschland in groote lijnen gedurende de komende vier jaren onveranderd zal bljjven. Frankriji is niet zoo optimistisch. De rechtsche bladen zien er een bevestiging in van de conservatieve strooming, die Baldwin in Engeland ontketend heeft. Verder ziet men, en dat gevaar is niet zoo deakb eldig, een komende ontwikkeling van het Ameri kaansche en Engelsche protectionisme tege moet, waarom men er op aandringt, spoe dig tot een Fransch-Duitscb economisch verdrag te komen. Aldus heeft het weer zyn goede zijde, als bet een verzoening van Duitschland en Frankrijk, op econo misch gebied (welke een verzoening der volken bevordert) in de hand werkt Te betreuren valt alleen, dat door de thans voortgezette Amerikaansche buiten- landscbe politiek, Amerika zich verder buiten den Volkenbond zal houden. Maar toch zal Tankeeland zich meer interes seren voor de Internationale rechtspraak. Officieus toch werd verklaard, dat de regeering, wanneer zij in den Senaat meer vrijheid van handelen krijgt, zal streven naar deelneming aan een wereldgerecht. Dit zal waarschynlijK beschouwd worden als een voldoende brug tusschen Amerika en Europa. Maar wat de ontwapening betreft, waarvan Coolidge een voorstander is, d.w.z. van beperking der bewapening, hieraan zal door Amerika verder worden gewerkt. Coolidge heeft in Juni j.l. be loofd een nieuwe conferentie voor be- wapeningsbeperking, ook te land, bijeen te roepen. Ondertusschen besloot eenter de Volkenbondsvergadering de komende groote ontwapeningsconferentie in Europa te houden. Hopenlijk zal Amerika zich hierbij dan aansluiten en zich niet zoo angstvallig van alles wat naar Volkenbond nekt, afzydig houden. Het zal zeer zeker door velen zijn toe gejuicht, dat Dawes, de man van het Dawesplan tot vice president is benoemd. Nog een waarborg te meer dat men ginds aan den overkant zich meer metterdaad voor de Europeesche aangelegenheden zal gaan interesseeren. Dat is eens, maar nooit weer I En nu kunnen er verre verwanten geboren worden, trouwen, sterven, begraven worden of wat ook, maar ik weiger eenvoudig om aan een dergelyke ceremonie deel te nemen in gezelschap van myn tante Belladonna. Mijn tante is niet beelemaal normaal. Zij is een soort oppermensch, een vade mecum, een «dokter in het huisgezin”, U weet wel zoo'n boekje met allerlei raad gevingen voor zweertjes, snij wonden, krampen enz., waarin je dadelyk gaat kijken als baby zyn speen inslikt of als iemand inkt op het tafellaken morst. Mijn tante heeft al die nuttige wenken in haar hoofd zitten. Zij weet overal raad op. Wij ontmoetten elkaar, zooals afge sproken, aan het station. Toevallig was m’n tante eens op tyd en ik een paar minuten te laat, 't Kan ook een half uur ik een beetje last van gehad. Tante glom van genoegen en wachtte tot een troepje reizigers dicht genoeg by haar stond om te hooren wal zy zeide Myn beste Jodokus, zei m’n tante: Nu heb ik je al zoo dikwyls gezegd wat je voor je lever moet nemen. Neem 4 pond dandelariewortelen, maal die fijn, pers er het sap uit, vermeng dit met 2 pond caramanilla, zeef dit door een oud schort of een oud hemd en doe het vocht in flesschen. Drink daar eiken dag twee glazen en een eierdopje vol van. Een dikke juffrouw, van het gezelschap, dat in onze nabyheid stond, was merkbaar geïnteresseerd. Neemp U mij niet kwalyk, juffrouw, zei ze. Maar ik zie dat U een dame bint die verstand van ziektes heit. M’n tante glimlachte welwillend. Ja, weet U, ik heb zoo hier en daar wel eens wat opgepikt. Wist U bijvoor beeld, dat U yzerroest dadelyk uit uw «chort kan maken F Nee F Wat U zeit. Nou, U neemt een snuifje oleum acidium, doet er een beetje melk en een krummeltje zout bij. Ik weet nog heel goed, dat mijn moeder De conducteur maakte met zyn fluitje een eind aan de conversatie. Maar de dikke juffrouw was niet van het interes sante gezelschap los te slaan en drong er by haar reisgenooten op aan, de reis verder met ons voort te zetten. De echtgenoot van de dikke juffrouw, met een hoofd als een biljartbal; een aschbleek jongmenseb met een angstig mager meisje kwamen ook in onze coupé zitten. Op het laatste oogenblik kwam er nog een dikke juffrouw met een klein kind binnen. Ik zag dat mijn tante haar geneeskunst-

Bolswards Nieuwsblad nl | 1924 | | pagina 1