der Gemeente Bolsward Officieel Orgaan St Nicolaas-verrassingen GEBR. WOLKE, UW BELANG Bonte Kinder- Hertevachten rafel- Bonte Kleedjes St. Nicolaas-Attracti® Kapstokkleeden ruime sorteering, in alle prijzen vanaf 3.75 Doosjes Zakdoekjes Pompadour Schortjes 98 Pompadour Japonschort Pompadour Huishoudschort waschecht, nieuwste dessins 3.95 Pompadour Fantasie Schort Stoel- kussens modern patroon 2.20 Wollen looper Sjaals 98 1.17,1.30 Theewarmers Wit Wollen Mutsen 67>/2 Theebiadkleedjes zakdoekjes Witte Kleedjes Kussenkleedjes prachtsorteering 39 ets. Theesluiers groote maat 1.44 1.53 1.76 II p p 63ste Jaargang Woensdag 26 November 1924 No. 93 Brieven en Een nietiw feuilleton. Een noodlottige Erfenis, door Louis Tracy. stukken voor de Redactie en Administratie, opgaven van advertentiën enz., te zenden aan het Bureau van Uitgave: Firma B. CUPERUS Az. te Bolsward - Telefoon No. 4 GROOTE MARKT BLAUWPOORT. een reuzenpartij GROENTEN en FRUIT, J. SCHILSTRA en J. NAWIJN. orden lO°/o g van en de Door de lucht naar Indië. WEEK-AGENDA. 3e 4e De oudheden van Bolsward. Den n Komt en ziet. 1 gena mee, aan» 62 ets. 99 ets. enz. Onze jaarlijksche groote maat 9.75 10.75, 12.50 Repetitie van Paulus”, comp. Mendels- De Doele”. Luxe 49 ets., 59, 72, 93 ets. 1.17 1.53 1.70 Waschechte 5.40 1200 300 500 gaan, lonies lisma, Waschecht achter gesloten 3.60 k VI ilken dan zyn moet want allen bben sinig den we hebt i aan veel r nog isten igaten &ui (k'(fo/()fr/cJojzcJLLe Opwekkend en ver- frisschend. Luxe en gewone flacons. Parfumerie Joyzelle - Haarlem Advertentieprijs 10 cent per regel. Bij contracten aanmerkelijke korting. Dienstaanbiedingen, Koop- en Verkoopadvertentiën, Personeelaanvragen. enz., enz., van 15 regels 50 cent. Iedere regel meer gewoon tarief 1.26, 1.35, 1.57 */2, enz. 61 et., 70 et., 88 et. 95 et., 11272 VAN SLOOTENHARUNGEN 1.12-/, 7 ets. 12 ets. Dat men heden van en voor 15 et. 29, 36, 38, 43, 45, 47 */2 et. 72 ets. 77 ets. In ons volgend Woensdagnum- mer beginnen wij metde plaatsing van 'n nieuw en bijzonder boeiend feuilleton, getiteld: Dit feuilleton wordt alleen in onze Woensdagnummers opge nomen. Zij, die zich vanaf heden, tegen den prijs van slechts 30 ct. per 3 maanden, op ons blad abonneeren, ontvangen de tof 1 Jan. 1925 verschijnende num mers gratis. Men geve zich direct op aan ons bureau of aan onze courant- bezorgers. FIRMA B. CUPERUS Az. Verschijnt Woensdags en Zaterdags Abonnementsprijs franco per post 6272 cent per 3 maanden 500 pond Goudreinet Bellefleur Koolrapen Handperen Advertentiën voor dit blad worden gratis geplaatst in „Wonseradeel”, Makkumer Courant en „Hennaarderadeel”, welke bladen door geheel Wonseradeel en Hennaarderadeel geregeld huis aan huis worden bezorgd. Een ieder beware zorg vuldig de bon die bij iedere inkoop wordt af gegeven, en waarvan wij zelf ’t duplicaat bewaren. Deze worden opgevouwen in een doos gedaan. Op St. Nicolaasavond 7 uur. worden 5 bonnen uit de doos genomen, op welke de navolgende prijzen vallen: 1e bon: 1 pl. tafel kleed. 2e bon: 1 zw. 2 p. wollen deken. bon: 1 stoel- kussen. bon: 1 thee- warmer. 5e bon: 1 koffie* warmer. De prijzen worden zoo mogelijk denzelfden avond bezorgd. heeft. Waar ter wereld vindt men iets dergelyks? En dan onze villa-streken, die als het ware één grooten tuin vormen, onze vriendelyke oude stadjes (Bolsward o.a onze groote rivieren en zeegaten, onze dorpen het is alles zonder weerga. Een Nederlander wil wel eens bergen zien en andere grootsche natnurtafreelen. Doch als men deze een keer of wat aan schouwd heeft, dan weet men het wel en dan is het in alle overige opzichten bij ons beter dan elders”. En met betrekking tot de kerken zal men wel naar Keulen gaan om den Dom te zien, in Brussel zal men een bezoek brengen aan de St. Gedule en in Parijs aan de Notre Dame, zeer zeker allen de bezichtiging waard, maar de vele mooie kerken en andere gebouwen welke ons land telt, loopt men voorby. Zoo weten wij, dat er zelfs in Bolsward nog wel inwoners zyn, die de schoonheden en werkelijk beroemde oudheden onzer stad nooit bezichtigden. Dat is jammer en ge tuigt mede van een niet aanwezig zynde zin voor kunst. Wy hopen dan ook dat het stuk van den heer Nawijn er toe moge bedragen meerdere bekendheid te geven aan het vele schoons dat ook onze stad te genieten geeft en het de behoefte tot bezichtiging bij velen heeft opgewekt. Want werkelijk, Bolsward heeft veel moois en ieder rechtgeaard Bolswarder moest als de heer Nawijn er trotsch op zyn en er eer instellen daar zoo ruim mogelyk bekendheid aan te geven en een zoo groot mogelyk aantal vreemdelingen naar Bolsward te brengen. Red. Hie operis finis, dimisso nam grege pastor Se rapit hinc: Solymis debet nam stare paratus Cum novus annus adest atque instaurare laborem. Aldus ongeveer kunnen deze regels in onze Friesche taal worden weergegeven: »En by bisjocht ek üs lan. Hwent to Bolsert, ’n stedsje yn Fryslan, binne.yn’e tsjerke yet stoelen, prachtich byldhoud, hwer ’t yn Aide tiid de achtbere skare fen deftiche boargers hiel foarnaem plichte to sitten. Hjir is fis maet ek; hy leit oan’e Ingelsken, dy ’t forsteld steane, dt, hwat eltse skildery en eltse feguer forbeeldet; en hy praet tige geleard oer Ijocht en skaed en oer alles hwat hy fjirders elts jier himsels ynstamt finder fryhwat swit, en hwat hy mei skiteldeftigens fortelle moat. Dit is de ein fen it wirk, hwent de harder lit de skiepkes yn’e stiik en fijucht hjirwei: hy moat ommers, as it nye jier komt, wer to Jerusalem klear stean en syn wirk fen foaren of oan wer bigjinne.” Hoe algemeen bekend de oudheden van onze goede stad Bolsward zyn, zoodat ze in een Latynsch gedicht een plaats innemen naast de merkwaardigheden van Palestina, Griekenland, Rome en Zwitserland, blykt uit bovenstaande regels. Met dank voor de plaatsing, M. de R., ben ik uw getrouwe lezer W. NAWIJN Ezn. Kampen, 20 November 1924. de vele mooie bezienswaardig- eigen stad en land niet kent het vele schoons dat de natuur ons binnen eigen grenzen biedt, geen oog heeft, is helaas een algemeen verschijnsel. Reeds meerdere malen is er, ook door ons, op gewezen dat het zoo jammer is, dat er nog zoovelen gevonden worden, die veel tijd en geld offeren voor het maken van verre reizen naar het buitenland en zoo weinig van hun eigen land kennen. Wij herinneren ons eenige maanden ge leden een artikel van den heer Henri Polak in het Handelsblad, waarin deze ook nog zoo duidelyk deed uitkomen, dat men nergens zoo groote afwisseling van landschap heeft als bij ons. In weinige uren kan men, zeker in de auto, doch ook per fiets, zelfs wandelende, hier genieten van heide, bosch, zee, duin, akkers, weiden en plassen. Neem bijv, het Gooi, waar men dat alles vlak bij elkander brengt mee morgen DONDERDAG een kijkje te nemen op de Appelmarkt. Bij gunstig weer staan ondergeteekenden dan met waaronder: 500 pond Engelsch Present 500 Winterzoete 600 Wortelen 50 fl. fijne Gemarionn. Haring en de eerste Sinaasappelen. Vanaf 11 uur afslag van het restant. Aanbevelend, De vliegtocht naar Indië is volbracht. Van der Hoop is Maandag te Batavia aangekomen. Een driewerf hoera voor de drie moedige mannen die het hebben aangedurfd dezen tocht te ondernemen. Het is een prestatie waarop ieder Nederlander trotsch kan zijn. In afwachting van de groote gebeurtenis heerschte er Maandag een zeer nerveuse stemming over geheel Java, speciaal in de hoofdstad. Na de ontvangst van het radio-sein, dat de vliegers van Muntok waren vertrokken, werden allerwege de vlaggen uitgestoken, zoodat weldra de geheele stad in vlaggentooi was. Stoom fluiten gilden, sirenes loeiden. De handels- huizen en de scholen werden gesloten. De electrische trams, ook die te Soerabaia, vlagden. Een eindelooze file auto’s ging op weg naar het landingsterrein Tjililitan, waarvan de verbindingsweg, dank zij het droge weer van de laatste twee dagen, goed be rijdbaar is, terwyl op last van den land voogd op het einde der vorige week 15 compagniën militairen aan het werk waren gezet voor de verbetering van den weg, hetgeen uitmuntende resultaten heeft op geleverd. Een aqaadrille militaire vliegtuigen met journalisten steeg tegen 9 uur op en cirkelde boven Weltevreden ter ontmoeting van het Fokker-vliegtuig. De interlocal e telefooncentrale en tal van postduiven verspreiden het nieuws over geheel Java, dat de opstijging te Muntok om 8 uur geschiedde. Koninklijke onderscheidingen Bij koninklyk besluit zijn benoemd, Van der Hoop tot officier in de Oranje Nassau Orde en Van Weerden Poelman tot ridder in de Oranje Nassau Orde. De mechanicien Van der Broek is be giftigd met de gouden eere-medaille ver bonden aan de Oranje Nassau Orde. Huldebetuigingen. Alle departementsgebouwen in Haag vlagden. De Minister van Marine heeft den commandant der zeemacht in Indië tele grafisch verzocht de gelukwensch van zijne excellentie en van de Marine over te brengen aan de bemanning van het vliegtuig en haar hulde te betuigen voor het vol brengen van den koenen tocht. De Koninklijke Nederlandsche vereen. vOnze Vloot” zond aan de bemanning een telegram van hulde voor het hechten van nieuwen lauwer aan Neêrlands naam. De stemming te Amsterdam. De belangstelling voor den volbrachten vliegtocht was groot in de stad. Uit alle gebouwen der gemeente wapperde de vaderlandsche driekleur, de tram beugels droegen nationale wimpels, uit tal van particuliere huizen waren eveneens vlaggen gestoken en voor de winkels in de binnen stad, met de tijding van het heugelijk Voor het plaatsen van advertenties bevelen wij ons blad bij H.H. bestuurders van ver- eenigingen aan, terwijl wij hen tevens attent maken op ons adres voor de levering van alle soorten vereenigings-drukwerk als convocatie-biljetten, reglementen, diploma’s, programma’s, tekstboekjes enz. enz. FIRMA B. CUPERUS Az. Woensdag 26 Nov.: Repetitie Operette des avonds 73/4 uur in café Slippens. Geref. Zangvereen. „Pro Rege”. Repetitie des avonds 8 uur in het Wilhelmina- gebouw. N.V., afd. Bolsward. Vergadering ’s avonds 8 uur in café „Voorwaarts”. „Blue Band”. Bedrijfsfilm des avonds 8 uur in „De Doele”. Pluimveetentoonstelling in de gebouwen der Ned. Tramweg Mij., geopend van des v.m. 9 uur tot des n.m. 10 uur. Schaak- en Damclub „Westergoo—Tavenu”. Speelavond. Aanvang kwart voor acht uur in „Ons Gebouw”, leeszaal, boven. Biljartclub „jan Wiemers”. Speelavond des avonds van 7—11 uur in café Gaarmann. Donderdag 27 Nov.: Biljartclub „De Harmonie”. Speelavond des avonds van 7—11 in café „De Harmonie” Nieuwmarkt 4. J.V.O., afd. Bolsward. Vergadering ’s avonds 8 uur in café „Voorwaarts”. Pluimveetentoonstelling in de gebouwen der Ned. Tramweg Mij., geopend van des v,m. 10 uur tot des n.m. 9 uur. Vrijdag 28 Nov.: R.K. Zangkoor. Repetitie ’s avonds 8 uur in café Slippens. Chr. Gemengd Koor. Repetitie des avonds 8 uur in de Chr. School „Rehoboth”, Hengstepad. Zangvereen. „Voorwaarts”. Repetitie ’s avonds 8 uur in café „Voorwaarts”. Sted. Muziekkorps „Bolsward”. Gewone repetitie des avonds 8 uur in de muziek school. Zaterdag 29 Nov.: Onderling Ziekenfonds. Contributie-afdracht ’s avonds van 6—7 uur in „Ons Gebouw”. Zondag 30 Nov. Voetbalwedstrijden C.A.B. Maandag 1 Dec.: Damclub „Bolsward”. Speelavond in het Wilhelminagebouw van 7—11 uur. Dinsdag 2 Dec.: Bolswardsche Biljartclub. Speelavond van 7 tot 11 uur in „De Doele”. Gemengd Koor „Bolsward”. het Oratorium sohn, des avonds 8 uur in Aankondigingen in deze rubriek worden kosteloos opgenomen. Opgaven moeten Dinsdagsavonds in ons bezit zijn. Onder vriendelijke dankzegging aan den geachten inzender,geven wy gaarne plaats aan onderstaand artikel van dr. W. Nawijn Ezn. te Kampen. Zooals ZEd. ons schrijft, is hij reeds meer dan 25 jaren aandachtig lezer van ons blad en de inhoud van het schry ven getuigt van zyn nog levendige belangstel ling in onze stad. Geachte Redactie, Ia het laatst verschenen nummer van ^Mnemosyne” is een keurig Latijnsch gedicht opgenomen, door wylen Prof. Hart man vervaardigd en aan genoemd tijdschrift afgestaan. In dit na den dood van den grooten Latinist uitgegeven gedicht vinden we eenige regels, waarin onze geboortestad Bolsward voorkomt, en die U misschien interessant genoeg schynen, om ze onder de aandacht uwer lezers te brengen. Ten gerieve van hen, die ze in de oorspronke lijke taal niet kunnen lezen, geef ik er een vertaling in onze «memmetael” bij. Ter inleiding van de aangehaalde verzen zij nog verteld, dat de geleerde schrijver en dichter in ’t bedoelde gedicht de zucht van het tegenwoordige geslacht hekelt, om nl. alles wat het buitenland voor beziens- waardigs oplevert, te willen bezichtigen. Een gids, zegt hy, die met z’n tyd mee wil, moet in het begin des jaars in Palestina zyn, de volgende maand aan de monden van den Nijl en aan den voet der pyramiden, dan in Griekenland, in de Paaschvacantie in Rome, vervolgens in Zwitserland. Overal vindt zoo’n herder z’n schaapjes, die hij kan rondleiden en tot gids verstrekken. Eindelyk in het vaderland terug, komt hij tot de ontdek king, dat er in het eigen land ook nog bezienswaardigheden zijn. »Hè ja, da’s waar ook!” roept hy uit. Dan volgen deze versregels in het mooie gedicht: Et patriam visit nostram. Bolswardia namque, Frisiacum oppidulum, sellas conservat in aede Egregie sculptas, quibus olim tempore sacro Sancta cohors procerum sancta gravitate sedebat. Hic quoque adest noster; mirantibus expli- cat Anglis Quid sibi quaeque velit tabula et quid quaeque figura; Multaque ructatur docte de lumine et umbra Et quae praeterea multo sudore quotannis Ipse sibi inculcat, ficta gravitate loquenda. Bolswardsche Courant 1 ‘1 1-7 T 1 99 99 99 J’Ul" los onderscheidt zich door zuivere samenstelling en frisschen smaak. Vraagt ze Uwen f Winkelier, p

Bolswards Nieuwsblad nl | 1924 | | pagina 1