DAMES JUMPERS en VESTEN na, HEEREN TRUIEN en VESTEN KINDER JUMPERS en VESTEN JONGENS TRUITJES en PAKJES BOLSWARD - APPELMARKT nzen Beschikbaar diverse Kapilalen op eerste hypotheek. Rente voor mooie laudposten (hoog ster’» 1/a der taxatie) 5% W. ZEUL zoors MIK SA :mer aar 7 Officieel Orgaan der Gemeente Bolsward is Groot is de sorteering in: men iak, ten. N Brieven en <R ee, f. 88. rijs >ut IA /ard IG 125 terij iliteit JOD. jke T. r stukken voor de Redactie en Administratie, opgaven van advertentiën enz., te zenden aan het Bureau van Uitgave: Firma B. CUPERUS Az. te Bolsward - Telefoon No 4 P. B. VAN HAM 63ste Jaargang Zaterdag 6 December 1924 No. 96 DEVRIES, Meppel, OPTICIEN, f I N Dit nummer bestaat uit 2 bladen. and” GEN irg ■LEEUWARDEN- enz. sen rker voor De nieuwe wet op de coöperatieve vereenigingen. De de PRAISltlAvANVALKEMBURG'S-- Ie A -‘iLEVERTR/W - '.lend. ram. .Alt aar ?RA, rs :n Spaarbank - Deposito’s Deskundig advies in geldbeleggingszaken Sneek - Oude Koemarkt 36 Het aangewezen adres voor bet koopen van een PIANO of ORGEL ia GROENEVELD’S Piano- en Orgelhandel SNEEK, Telef. 271 HEERENVEEN, Lindegracht GRONINGEN, O. Ebbingestraat Advertentieprijs 10 cent per regel. Bij contracten aanmerkelijke korting Dienstaanbiedingen, Koop- en Verkoopadvertentiën, Personeelaanvragen, enz., enz., van 15 regels 50 cent. Iedere regel meer gewoon tarief •is a.s. Dinsdag 9 Dec. van 9-8 uur in Hötel „De Wijnberg” te Bolsward te spreken en te ontbieden voor de levering van BRILLEN. N.B. Vroeg komen gewenscht en aan te bevelen. gegeven om te onderzoeken of wijziging der wet wenschelijk was dan wel of een nieuwe wet noodig was te achten. De toen malige Nederlandsche Coöperatieve Bond, die in 1919 zijn jaarlijksch nationaal congres aan het vraagstuk van de herziening der coöperatieve wet had gewijd, kan zich ongetwijfeld de eer toerekenen het laatste stootje in de gewenechte richting te hebben gegeven. De aldus ingestelde Staatscom missie, waarin vertegenwoordigers van de verschillende bonden der verbruiks-coöpe- raties, van de groote coöperatieve, centrale leenbanken en van de zuivel-en landbouw coöperaties zitting verkregen, heeft geraimen tijd behoefd alvorens zjj, per 23 Mei 1922, haar verslag aan den Minister van Justitie kon uitbrengen. Dit is ongetwijfeld voor een deel te wijten aan het feit, dat een aantal, in deze materie op den voorgrond tredende punten in de commissie niet door onderling overleg ken len worden opgelost, en aan de beslissing van den Minister van Justitie moesten worden overgelaten. Het verslag van de commissie, opmerkelijk kort en bondig, ging vergezeld van een wets ontwerp met bijbehoorende memorie van toelichting. Het wetsontwerp is grooten- deels, de memorie van toelichting voor een aanmerkelijk deel door den Minister van Justitie overgenomen. De schriftelijke ge dachtewisseling met de Tweede Kamer heeft eenige veranderingen noodzakelijk Advertentiën voor dit blad worden gratis geplaatst in „Wonseradeel”, Makkumer Courant en „Hennaarderadeel”, welke bladen door geheel Wonseradeel en Hennaarderadeel geregeld huis aan huis worden bezorgd. Verschijnt Woensdags en Zaterdags Abonnementsprijs franco per post 62'/2 cent per 3 maanden schappelyken aankoop van hulpmeststoffen, voederartikelen e.d.; thans overtreft het aantal dergelijke coöperaties de duizend en zal de omzet de honderd millioen *1 naderen. Een slechts iewat kleiner, bedrag wordt bereikt o-p de coöperatieve veilingen van groenten en fruit. Verschillende suiker fabrieken, echter op lange na niet de meerder heid, zijn op coöperatieven grondslag ge vestigd; de aardappelmeelfabricage is voor het grootste deel in handen van de coöpe ratieve fabrieken, die een 830 millioen ■C.G. aardappelen per campagne verwerken. Dan zijn er de tallooze, honderden coöpe ratieve «redietvereenigingen; boerenleen banken, spaarbanken, Raiffeisenkassen e.d., vereenigd in drie centrales, te Utrecht, te Eindhoven en te Alkmaar, die bijna f 250 mill, aan spaargelden en meer dan f 100 mill, aan voorschotten omzetten. En dan zijn er last not least nog de talrijke coöpe ratieve bouwvereenigirgen, ten aanzien waarvan gegevens ontbreken, maar die toch ook, vooral in de groote steden, invloed oefenen. Vermelden wij dan nog de belangrijke middenstandscoöperaties op ver schillend gebied, de hier en daar opko mende vormen van z.n. industrieels c< ope ratie dan dient daar tegenover slechts gewag gemaakt van de volledige mislukking van wat men productie-coöperatie kan noemen, die dan ook de hoogste vorm van samenwerking is. Cijfers dus voldoende om te doen zien, dat de coöperatie, een halve eeuw geleden in opkomst, thans, vooral op landbouw gebied, een aaumerkeljjke hoogte heeft bereikt. Aan die toenemende beteekenis van de coöperatieve vereeniging als ver schijnsel in het maatschappelijk leven, in het bijzonder ten plattelands, is voor een deel de ndodzakel(jkheid van wijziging der wet te 'danken. Voor een ander deel aan omstandigheden, die vijftig jaren geleden niet waren te voorzien. Met dat al heeft deze, bij uitstek bevoegde Staatscommissie, dat artikel van de wet, hetwelk betrekking heeft op de omschrijving der coöperatieve vereeniging, geheel ongewijzigd gelaten. Zoozeer zelfs, dat er uitdrukkingen in voorkomen, die de werkelijkheid niet meer dekken. Art. 1 toch van het ontwerp bepaalt: »Onder coöperatieve vereenigingen verstaat de wet vereenigingen van personen, waarbij de in- en uittreding van leden is toegelaten en die bevordering van de stoffelijke belangen der leden ten doel hebben, als door middel van gemeenschap pelijke uitoefening van hun nering of hun ambacht, door aanschaffing van hun be- noodigdhedeu of het hun verstrekken van voorschot of crediel”. Ongetwijfeld, er zijn bezwaren tegen deze omschrijving vernomen. Zij kwamen vooral van den kant dergenen, die deze omschrijving te ruim oordeelen, zoodat er niet alleen coöperatieve, maar ook andere vereenigingen onder vallen, en dus de mogelijkheid bestaat in de praciijk gebleken dat de bepalingen der wet te eeniger tijd toepasselijk worden geacht op vereenigingen, die met de coöperatie niets hebben uit te staan. Waar nu bij verschillende leden der Staatscom missie, die dit gevoelen waren toegedaau, bovendien de overtuiging bestond, dat het in de toekomst noodig zal blyken, vooral op fiscaal gebied, uitsluitend voor coöperaties geldende wetsvoorschriften te maken, is het begrijpelijk, dat zij aan een meer beperkte omschrijving: eene, die niet te ruim gesteld is, voorkeur geven. Intusschen, de omschrijving, die op een staat van dienst van een halve eeuw mag wijzen, is gehand haafd, en alleszins waarschijnlijk is hef, Gezien het feit, dat deze wet betrek king heeft op alle bestaande Coöperaties, zooals Coöp. Boerenleenbanken, Coöp. Zuivelfabrieken, Coöp. Verbruiksvereeni- gingen e. d., komt het ons voor, dat ook vele lezers van ons blad, zoowel voor- als tegenstanders van coöperatie, belang zullen stellen in den inhoud dezer nieuwe bepalingen. Toen, in den aanvang der zeventigerjaren, de pioniers der coöperatie, zoowel op het ge bied der landbouw- als der verbruiksvereeoi- gingen, hunne organisaties oprichtten, von den zij aanvankelijk geen bezwaren op hun weg als zij aan die organisaties den vorm der vereeniging volgens de wet van 1855 (zedelijk lichaam) gaven. Wel iswaar werd erkend, dat de bepalingen dier wet niet toepasselijk zijn of beheoren te zijn op den burgerlijken maatschap en op de vennootschappen van koophandel, maar de leer, dat de uitzonderingen, die in art. 14 van de wet van 1855 zijn genoemd, een limitatief karakter hebben, vond, tot zelfs bij den Hoogen Raad, ingang, en de enkele vermelding van eenig zedelijk doel nevens de materieele, was voldoende om de vereischte koninklijke goedkeuring te verkrijgen. Totdat Minister de Vries bij zjjn bekende beschikking van 21 Februari 1874 er toe overging om aan een coöperatieve credietveraeniging te Ame- rongen die goedkeuring te weigeren, wijl hij deze vereeniging beschouwde als een vennootschap, waarop naar zjjn meening, juist op grond van art. 14 der wet van 1855, de bepalingen van het zedelijk lichaam niet van toepassing waren, aandrang reeds tevoren geoefend, om Tandarts, SNEEK, houdt eiken DONDERDAG ZITTING te Bolsward in 't Hotel WIEBES (Hkttkma) Marktplein Wacht m Spreekkamer boven. de uur. afzonderlijke wet te regelen, werd na dit besluit nog sterker. De regeling zelve werd urgent Minister de Vries werd door de spoedig volgende crisis verhinderd aan zijn voornemen om een wetsontwerp in te dienen, gevolg te geven, doch zjjn opvolger, Minister van Lynden, nam de taak over. In het begin van 1875 werd het wets ontwerp <tot regeling van vennootschappen met veranderlijk kapitaal” ingediend, doch de schriftelijke gedachtewisseling met de Tweede Kamer duurde zoolang dat eerst op 12 October 1876 de openbare behan deling kou beginnen. Zij heeft, gelijk reeds uit den naam der wet blijkt, heel wat veranderingen tengevolge gehad. Maar de wet van 1876, eenmaal vastgesteld, is bijna onveranderd geblevei. Wel is zij gewijzigd in 1878, in 1886 en in 1896, en is zij tenslotte in 1918 aangevuld, toen de Handelsregisterwet werd ingevoerd en de coöperatieve vereenigingen verplicht wer den zich in het Handelsregister te doen inschrijven de voornaamste barer bepa lingen bleven echter van kracht. Dit ondanks den aandrang, zoowel van de zijde der verbruik»- als der landbouwcoöpe ratie op achtereenvolgende Rageeringen uitgeoefend om verschillende bepalingen, die niet alleen verouderd, doch bijna onhan teerbaar waren geworden, te wijzigen! Bij Jxoninkl. besluit van 8 Juli 1919 werd aan een Staatscommissie onder voorzitter- Heemskerk en Aalberse bij de Tweede Kamer ingediend. Indien de Kamer, nadat zij den begrootingsarbeid heeft verricht, nog tijd vindt om aan deze nuttige regeling aandacht te schenken, voordat zij uiteengaat, zal zij aaa de ontwikkeling der coöpera tieve vereenigingen op menigvuldig gebied, een grooten dienst hebben bewezen. Byna een halve eeuw scheidt de oor- I spronkelijke wet van deze verbeterde editie, die weliswaar in geheel nieuwen vorm is gekleed, doch niettemin op vele punten gelijkenis met de oude wet toont. Een halve eeuw van krachtige ontwikkeling der coöperatieve vereenigingen, op bijna elk gebied. Van 1874 dateeren de eerste werke lijke ccöp. verbruiksvereenigingen; daarna zjjn zij opgericht in bijna alle belangrijke steden des lauds, en sedert de z.n. neutrale zich met de arbeidereer operaties in 1919 hebben gefusionneerd, is de veelal hatelijke concurrentiestrijd in gelijke plaatsen ver dwenen. De coöperatieve vereeniging ^Voor- uitgang” te Rotterdam met 40.000 leden spant hier de kroon, maar ook in andere plaatsen zijn er belangrijke, die een totaa van 400 met een paar honderdduizend leden bereiken. In 1886 wsrd in het kleine Friesche dorpje Warga, de eerste coöperatieve ^uivel- fabrisk opgericht; thans bestaan overa provinciale organisaties, vereenigd in den F.N.Z., en zijn er 640 coöperatieve tegen Memorie van Antwoord door de Ministers toen nog niet duidelijk werd gezien, bij schap van den Kaadsheer in den tLoogen Raad, Mr. J. A. A. Bosch, opdracht haafd zal worden. Wordt vervolgd. Bolswardsche Courant k Frits Oosterbaan 4» F ■K. 87, verhoogt het genot van een uitstapje, door den verfrisschenden in vloed die ervan uitgaat VAN SLOOTEN HARLINGEN I»

Bolswards Nieuwsblad nl | 1924 | | pagina 1