N alluminium waren FOKKE OOSTERB AAN, Bolsward KOUSEN koopt U het best bij PO.vanderKlei. Appelmarkt - Bolsward W. ZEUL l ZOON S 8ANK StOp dien hoest... VS der Gemeente Bolsward Officieel Orgaan in Zwarte en Gekleurde DAMES- en KINDER- Beschikbaar diverse Kapitalen op eerste hypotheek. Brieven en stukken voor de Redactie en Administratie, opgaven van advertentiën enz., te zenden aan het Bureau van Uitgave: Firma B. CUPERUS Az. te Bolsward - Telefoon No. 4 P. B. VAN HAM WEET GE ’T WEL? dat ondergeteekende speciaal is gesorteerd in BLIKGROENTEN? AANBESTEDING. N ieu wj aar s wenschen J. NA WIJN Jr. HUBERT KRAAK. V()()r de balans wenschen wij eenige artikelen op huishoudelijk gebied, voor LAGE PRIJZEN op te ruimen, 63ste Jaargang Zaterdag 13 December 1924 No. 98 >n Verschijnt Woensdags en Zaterdags Abonnementsprijs franco per post 62 Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Officiëek Advertentiën. ZIE ÉTALAGE. UIT HET BUITENLAND. I ij a d. Of I De nieuwe wet op de coöperatieve vereenigingen. PRAISWAvanW.KEHBURG’S-- iLEVLRTRWI - fel Sneek - Oude Koemarkt 35 72 cent per 3 maanden Spaarbank - Deposito's Deskundig advies in geldbeleggingszaken Spercieboonen Snijboonen Spinazie Vriendelijk aanbevelend, Dijkstraat 39 - Tel. 112 - Bolsward I a Tandarts, SNEEK, houdt eiken DONDERDAG ZITTING te Bolsward Advertentieprijs 10 cent per regel. Bij contractén aanmerkelijke korting. Dienstaanbiedingen, Koop- en Verkoopadvertentiën, Personeelaanvragen, enz., enz., van 1—5 regels 50 cent. Iedere regel meer gewoon tarief ïel. 446 - LEEUWIIROEli - Nauw 174 HORLOGES, KLOKKEN Prima kwaliteiten. Groote keuze. Lage prijzen. o.a. prima Advertentiën voor dit blad worden gratis geplaatst in „Wonseradeel”, Makkumer Courant en „Hennaarderadeel”, welke bladen door geheel Wonseradeel en Hennaarderadeel geregeld huis aan huis worden bezorgd. •II. Tegen slapeloosheid, Overspanning, Gejaagdheid, Prikkelbaarheid en Examenvrees, gebruikt men de Zenuwstillende en Zenuwsterkende Mijnhardt’s Zenuwtabletten. Tijdige opgave is gewenscht! 1 Het straatwerk in en voor de Gemeente Bolsward ge durende het jaar 1925. Wij bieden U aan tegen uiterst billijken prijs de merken „de Faam" „de Tuinbouw", „Zuid-Beveland" „Hero" en ,,’t Molentje".. Eiken dag uitgewogen Blikgroenten fijne kwaliteit per pond 38 ct. 35 25 PEPERMUNT Bolswardsche Courant ik. ÏG 19. ft en aan een Overal per koker f 1.50 f2.75 f4.50 De groote flacons zijn voordeeliger! LEEUWARDEN L n v n n L ris ie naam doel 38’ Fw Miss >000 ’rijen nster zich iziek altis- e en iheid ligt j het takte id de •avid d op liefd den heer i een nlyke raser, 1 zijn iel by at op bevel i ver rellen een dood ok op wees, dat ge- van het bestaan der nietigheid van acten weinig gebleken is chter zoon Alan zoon ering :hter. in air, een het aders haar ice te i in mere i zijt, er nu. I, dat rmen- ben. ir hy Rente voor mooie landpoeten (hoog stens der taxatie) 5°/o in ’t Hotel W1EBE8 (Htittkma) Marktplei Waakt- en Spreekkamer boven. I tegen «en droge keel •a mend. VAN SLOOTEN HARLINGEN Toch wil ook bet nieuwe ministerie de verbindingen met Rusland niet verbreken, al stemt ze ook weer niet geheel in met de door Mac Donald gemaakte overeen komsten. Hoe de regeering echter precies over een en ander denkt, zal in de- eerstvolgende zittingsperiode of misschien by de debatten wel duidelijk worden. Gratis een trommelkoekpan! In leuer t,aK Koopmans’ zelfrijzend Bakmeel bevindt zich een bon. Bij inzending van 25 bons zenden wij een prachtige pan, gratis en franco. N.V. Koopmans’ Meelfabrieken - Leeuwarden. voordat Uw verkoudheid ontaardt in een ernstige en moeilijk te genezen borstaandoening.Neem de kleine oorzaken wegen voorkom al dus de groote gevolgen met de ver zachtende en genezende Akker's Abdijsiroop worden in de hand gewerkt”. Blykbasr zijn de leden der commissie, die tegen de notarieele acte gekant waren, er oiet in geslaagd dit overtuigend bewys bij t« brengen, want het ontwerp behoudt het voorschrift van notarieel verlyden.Tegemoet koming in het kostenbezwaar is echter in het ontwerp te vindenimmers, de president der desbetreffende rechtbank kan op een tot hem gericht verzoek bepalen, dat de kosten der notarieele acte, waarby de coöperatie wordt opgericht of haar statuten worden gewijzigd, kosteloos door den aan te wijzen notaris zal worden ver leden. Vrijstelling van zegel-en registratie rechten, gelijk oorspronkelijk in de be doeling lag. is niet gegeven. De Duitsche verkiezingen zijn afgeloopen en hebben de republikeinen een betrekkelyk onverwachte overwinning gebracht, die de toekomst van het nieuwe Duitsche ryk wat betreft de binnenlandsche rust onge twijfeld ten goede zal kunnen komen. Een volstrekte meerderheid heeft echter geen der partyen kunnen verkrijgen, zoodat de eerstvolgende weken Duitschland wederom zal staan in het teeken van onderhandeling teneinde een regeeringsmeerderheid te kunnen vormen. Hoe deze meerderheid er uit zal zien is nog niet by benadering te zeggen. Op het oogenblik handhaaft iedere partij nog haar eigen leuzen, maar binnen kort zal het wel een toegeven van de grootsten worden, omdat het natuurlijk van veel gewicht zal zijn een meerderheid te verkrijgen, daar anders de oppositie steeds in staat zal zijn de regeering ten val te brengen. De Rijksdag komt echter pas in het volgende jaar byeen en voordien kan er nog heel wat gebeuren. Het tegen woordige ministerie schynt nog geen lust te hebben heen te gaan en zal dan pas aftreden als de goede gelegenheid hiervoor gekomen is. Wanneer deze er zal zijn, is ook niet te zeggen, trouwens de goede gelegenheid zal in Duitschland, letterlijk gesproken, de eerste jaren nog wel niet komen, want het land verkeert nog in voortdurende zorg. Het kabinet Baldwin beeft deze week zijn intrede gedaan en de troonrede ter ge legenheid hiervan door den koning uitge sproken bevat feitelijk weinig interessants, wat trouwens ook voor de hand liggend is omdat men nog staat voor den aanvang »an de werkzaamheden. Dat men de goede verstandhouding met de buitenlandsche mogendheden wil bewaren en in Egypte het gezag gehandhaafd wenscht te zien. Omtrent het bekende Russische schryven blijft Baldwin de meening toegedaan dat het wel degelyk als echt is te beschouwen, al zegt hij dat niet in het openbaar kan worden aangetoond hoe de regeering tot deze conclusie is gekomen. baar acte notarieel is verleden paar vereischten voldoet. Inderdaad, in dit opzicht is een niet geringe verandering, verbetering tevens, aangebracht. Art. 7 van de geldende wet bevat voorschriften omtrent datgene wat de acte van oprichting moet bevatten, op straffe van nietigheid. Niet minder dan een negental zaken, sommige nog van dubbele of driedubbele beteekenis, worden vermeld, en indien aan een dezer eischen niet i voldaan, is de acte van oprichting nietig, hetgeen daarmede over eenkomt, dat de coöporatieve vereeniging als zoodanig niet bestaat. Het gevaar is vooral groot voor de bestuursleden van een dergelijke vereeniging, die hebben ge handeld, denkende de vereeniging te ver binden, en die plotseling zouden kunnen vernemen, middels een rechterlijke uit spraak, dat geen vereeniging bestaat en dat dus de handteekening, die zij hebben gezet, te bunnen eigen persoonlijken lasten kan komen. De Staatscommissie heeft dan ook de negen voorwaarden der geldende wet, eens nauwkeurig bekeken en is tot bet resultaat gekomen, dat niet meer dan drie daarvan behoeven te worden behouden. De acte van oprichting d. w. z. de statuten der vereeniging moeten haar waarin de aanwijzing van haar en het woord coöperatief moeten voorkomen en dien van de gemeente harer vestiging bevatten. Zij moet boven dien aanduiden het bedryf, dat door haar zal worden uitgeoefend en de regeling van de aansprakelijkheid harer leden, waarover straks nader. Alle overige voorschriften als daar zyn een voldoende aanwijzing van naam en woonplaats harer oprichters; de regeling van het bestuur en bet toezicht op hun handelingende tijd, waarvoor de vereeniging is aangegaan dag van aan vang van bet dienstjaar, voorwaarden van in- en uittreding der leden en aanwyzing van elders wonende leden zyn dus ver vallen. Hetgeen een groote vereenvoudiging geeft, terwijl het de zekerheid der ver eeniging allerminst in gevaar brengt, omdat de wet, gelyk zy thans is samen gesteld, op andere wijze in de behoeften daarvoor voorziet. Wordt vervolgd. De memorie van toelichting is zeer uitvoerig o«er het handhaven dezer be paling. By het verslag der Staatscommissie was een afzonderlijke nota genoegd van wylen den bekenden Amsterdamschen notaris Ch. Miseroy, die de noodzakelijk heid van de notarieele acte krachtig ver dedigde, en die aau de hand van zyn omvangrijke practyk wees op de bezwaren, die zich kunnen voordoen, wanneer het opmaken van acten aan bet publiek wordt overgelaten. Die er durende de 44 jaren coöperatieve wet, van van oprichting al zeer en dat ondanks den eisch dezer acte de coöperatie zich hier te lande tot grooten bloei heeft kunnen ontwikkelen. De memorie van toelichting erkent, dat er door centrale bureaux van coöperatieve bonden model-statuten worden uitgegeven, die soms voortreffelijk zyn. Maar er zyn er ook by, die minder voortreffelijk zijn. En dan, een notarieele acte heeft voor- deelen boven een onderhandsche; zy blijft bewaard en geeft zekerheid van dag- teekening en waarborgt de echtheid van de handteekeningen van de onderteekenasrs. Overwogen zijn, opnieuw blijkens de memorie van toelichting, tal van middelen om aan de notarieele acte te ontkomen; zoo heeft men gedacht aan een fiat van den kantonrechter; aan een zekere repres sieve controle van de Kamers van Koop handel, die het Handelsregister bijhouden aan andere oplossingen geen van alle heeft voldaan. Daarby moet worden op gemerkt, dat de achtereenvolgende com mission, die een onderzoek hebben in gesteld naar de wijziging der coöperatieve wet, zich in den regel voor het behoud van de waarborgen, die de notarieele acte geeft, hebben uitgesproken. De Minister heeft, joist omdat de coöperatieve ver eenigingen groote belangen in zich bergen, de zekerheid boven alles verkozen, en slechts dan zal krachtens het nieuwe ontwerp rechtspersoonlijkheid aan een coöperatieve vereeniging toekomen, wanneer Ongetwijfeld moet het op rekening van de toenemende beteekenis der coöperatie in het maatschappelijk leven worden ge schreven, dat zich bij de herziening der coöperatieve wet zulk een sterke tegen stand uitte tegen het, ^inmiddels hernieuwde voorschrift, dat de acte van oprichting der vereeniging notarieel moet worden verleden. Volgens het oordeel van verschillende leden der Staatscommissie is thans veel meer dan vroeger uitstekende voorlichting builen het natariaat te verkrijgen, terwijl nog bij de nieuwe wettelyke regeling technische hulp bij het ontwerpen der acte van oprichting veel minder noodig zal zyn da» thans het geval is. Een voornaam bezwaar tegen da notarieele acte werd gezien in de kosten, die daarop drukken, doch die naar het oordeel van anderen veelal overdreven worden voorgesteld. Een ander bezwaar werd daarin aanwezig geacht, dat meer dan eens zou zyn gebleken, dat uit- de handen van notarissen minder gelukkige statuten van de coöperatieve vereenigingen zyn gekomen; statuten, die hetzy formeele, hetzy materieele feuten inhielden, welke voor de levenskracht eener coöperatieve vereeniging fnuikend kunnen zyn. Waar de Staatscommissie in eigen boezem niet tot overeenstemming kon komen, restte haar niet anders dan aan den Minister de beslissing over te laten, die zich voor het behoud van ’t bestaande voorschrift heeft uitgesproken, tenzij gelijk hij aan de Staatscommissie deed weten «.alsnog overtuigend worde aan getoond, dat de rechtszekerheid door de weglating van dit vorm-vereischte niet zal worden bedreigd, en ongewenschte prac- tyken zaakwaarnemery door onbevoegde en onbetrouwbare personen niet zullen In het nummer van dit blad, dat, 1 Januari verscbynt, kunnen, evenals dat vorige jarea het geval was, Nieuwjaarswenschen opgenomen worden tegen den prijs van 40 cents voor 4 regels, elke regel meer 10 cents. Daar de advertenties worden opgenomen in onze bekende 4 bladen (met betaling voor slechts 1 blad), is men er zeker van dat in meer dan 7000 gezinnen de advertentie gelezen wordt. Buiten Bolsward kunnen opgaven ge schieden bij onze agenten en alle boek handelaars. In Bolsward kunnen zy worden bezorgd aan ons bureau. Burgemeester eii Wethouders van Bolsward zullen op Woensdag 17 December 1924, om 12 uur, ten Raadhuize aan besteden Bestek en voorwasrden vanaf heden ter inzage op de Secretarie en verkrijgbaar d f 0 50. Burgemeester en Wethouders van Wonseradeel zyn voornemens op Dinsdag 23 December 1924, des voormiddags 11 uur. ten Gemeentehuize te Witmarsum aan te besteden de levering van de voor 1925 benoodigde leermiddelen voor het openbaar onderwijs, n.l. le. de schoolboeken en leermiddelen voor het gewoon onderwys 2e. de leermiddelen voor het onderwijs in de nuttige handwerken voor meisjes. Voorwasrden op aanvrage ter secretarie verkrijgbaar. Inschry «ingsbiljetten iu gesloten couvert in te zenden vóór 23 December a.s., vm. 11 uur, adres Burgemeester van Wonse radeel te Witmarsum. Voor SPREKERS is een onontbeerlijk mid del tegen schorheid en •a mond.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1924 | | pagina 1