der Gemeente Bolsward Officieel Orgaan N, 1 Bijna uitverkocht zijn de loten van de PLUIMVEEVERLOTING ys i Woensdag 17 December 1924 63ste Jaargang No. 99 Brieven en Officiëele Advertentiën. N ieuwj aars wenschen. stukken voor de Redactie en Administratie, opgaven van advertentiën enz., te zenden aan het Bureau van Uitgave: Firma B. CUPERUS Az. te Bolsward - Telefoon No. 4 3 WEEKMARKT BOLSWARD I De Turksche zieke man. THEE. Vraagt uwen Winkelier Van den Hak op den Tak. WEEK-AGENDA. GEMEENTE BOLSWARD. BAANVEGERS. N ter TARSAVON Verder nog 200 raskonijnen, paren duiven, luxe artikelen, De laatste loten zijn nog verkrijgbaar bij S. PALSTRA en K. FALKENA Bz. a 50 cent. Advertentieprijs 10 cent per regel. Bij contracten aanmerkelijke korting. Dienstaanbiedingen, Koop- en Verkoopadvertentiën, Personeelaanvragen, enz., enz., van 15 regels 50 cent. Iedere regel meer gewoon tarief. PEPERMUNT Verschijnt Woensdags en Zaterdags Abonnementsprijs franco per post 62‘/2 cent per 3 maanden Donderdagavond 8 uur trekking in café Witteveen. Gratis toegang voor alle houders van loten. Haast U dus! Een prachtkans voor twee kwartjes. Advertentiën voor dit blad worden gratis geplaatst in „Wonseradeel”, Makkumer Courant en „Hennaarderadeel”, welke bladen door geheel Wonseradeel en Hennaarderadeel geregeld huis aan huis worden bezorgd. Tijdige opgave is gewenscht! iT7 f De Hoofdprijzen staan in de etalage bij S. Palstra, Groote Markt, prijzen o.a. toornen en trio’s hoenders, enz. enz. enz. i Bolswardsche Courant i. n van fijne sigaren, bewerkte hij «Kerel, pleizier, steek op, het is i of ander!” Dat ging niet (wettig gedeponeerd) HAARWASCHM1DDEL REUKLOOS TEERZEEPPREPARAAT VERKRIJGBAAR inFLESSCHEN VAN VERSCHILLENDE GROOTTE» AFDOEND MIDDEL TEGEN ROO*. TARSAVON COMPANY - HAARLEM Burgemeester en Wethouders van Bols ward maken bekend, dat in verband met Kerstmis en Nieuwjaar de weekmarkt in plaats van op Donderdag 25 December 1924 en 1 Januari 1925, zal worden gehouden op de Woensdagen daaraan vooraf gaande. Bolsward, 12 December 1924. Burgemeester en Wethouders voornoemd, S. J. PRAAM8MA. De Secretaris, H. HAITSMA. Voor SPREKERS is een onontbeerlijk mid- L del tegen schorheid en L tegen een droge keel jj en mond. U VAN SLOOTEN HARLINGEN -- Ingezetenen der gemeente Bolsward, die in aanmerking wenschen te komen voor baanveger gedurende het Winterseizoen 1924/1925, kunnen zich daarvoor aan melden bij den Inspecteur der Usbanen, die daartoe zitting zal houden op het Politie bureau op Maandag 22 December a.S., tusschen des namiddags 6 en 7 uur. Bolsward, 16 December 1924. wilden uitdeelen. De avond kwam, waarop een nieuw bestuurslid zou moeten gekozen worden. Mynheer, die zoo graag in het bestuur wilde, was begrijpelijkerwijze nog al opgewonden. Toen de leden bezig waren hun biljet in te vullen, had hij ze wel willen hvp- notiseeren 1 Het stembureau nam dan eindelijk zitting. Telkens schrikte hij op, als-ie halfluid zjjn naam door een der stem- opnemers hoorde noemen. Daar klonk de hamer des voorzitters. De uitslag werd bekend gemaakt. Mjjnheer, die zoo graag in het bestuur zat, was gekozen met... algemeene stemmenGelukwenschen van alle kanten. Lachte men alléén uit sym pathie voor den uitverkorene, of was het, omdat nu al te duidelijk aan het licht was gekomen, op wie mijnheer, die met alle geweld in ’t bestuur wilde, zélf had gestemd Later op den avond moet hij nog de plechtige verklaring hebben afgelegd, dat hij anders geen geschikte kon aanwijzen. Nu dient gezegd, dat die man met hart en ziel het doel dat de vereeniging nastreeft, achtervolgt. En als we een jaartje verder zijn, dan hoop 'k u eens te vertelle of hij het al of niet te pakken heeft kunnen krijgen. Ja, we hebben gauw weer het einde des jaars bij den kraag. En die kraag zal blijken geen houvast te bezitten: gewis ontglipt hij ons. Hij is te glad. Evenals die advocaat, waarover vriend Siebe laatst dichtte. De slager dacht, hem bij den neus genomen te hebben, toen hij van den advccaat-buurman ’n zeker bedrag opeischte, omdat diens hond geen onderscheid wist tusschen «mijn en dijn”, doch de meester in de rechten vroeg voor het gegeven consult eenige kwartjes méér: zoodoende moest de slager nog bijpassen I Trouwens, die slachter was ook niet van gisteren, zooals men dat wel pleegt te zeggen. Eens, ’t was gedurende een festival, had hij ruzie gehad. De ander schreef uit wraak op des slagers deur: «Schurk”. Den volgenden morgen, toen onze dikke vleeschbouwer dit bemerkte, ging hij naar het huis van den schrijver. Doch diens vrouw zei hem, dat manlief niet thuis was, of zij dus het bood schap maar wilde overnemm. Het antwoord was: «Neen, dat is niet noodig; ik kwam alleen een beleefdheidsbezoek brengen toen ik zag, dat uw man z’n naamkaartje bjj mij had achtergelaten.” Van naamkaartjes vindt men een advertentie in dit blad. En wat vindt men er meer in? De weke- lijksche Agenda (onder anderen). Deze blykt in een ware behoefte te voorzien. Toch zoo kwam mij laatst ter oore moeten er nog enkele corporaties zijn, die er geen Of die eenheid nu inderdaad hersteld is, moet nog blijken. Want het ging niet zoozeer tegen den persoon van Ismed Pasja, dan wel tegen de tyrannie van de Volkspartij, waarvan men Ismed de be lichaming achtte. Het is echter niet uit gesloten, dat deze partij onder den nieuwen premier Fethi Beij op dezelfde wjjze blijft optreden in welk geval ook hij moet heengaan en de Kamer genoodzaakt zal zjjn te ontbinden, teneinde zich te hoeden voor de verontwaardiging van het volk. Ingrijpende wijzigingen in de politiek zullen niet plaats hebben. Natuurlijk zal men pogingen in het werk stellen, om een einde te maken aan de denkbeeldige en werkelijke grieven, welke de huidige onte vredenheid hebben te weeg gebracht. Men zal trachten het buitenlandsche kapitaal meer aan te moedigen tot belegging in Turksche ondernemingen. Intusschen vindt ’t nieuwe kabinet twee partijen tegenoverzich. In de eerste plaats de Volkspartij, de extre misten, die geen verzoening wenschen en dan de nieuwe oppositie, waarvan eenige der meest bekwame personen, van onbe sproken integriteit deel uitmaken. Doch we zeiden het al eenige keeren. In Turkije gebeurt alles net omgekeerd. Het zou dus al heel gek zjjn, als deze oppositie zich even krachtig zou verweren als dat bij ons in het Westen het geval zou zjjn. En dat gelooven wjj voorshands toch nog niet. Van der Plaats’ Maandag 22 Dec. Concert, te geven door Ma Side Qravarez en Lucas Hannema in „De Doele”. Zangvereen. „Harmonie”. Repetitie ’s avonds 8 uur in café Boermans. Damclub „Bolsward”. Speelavond in het Wilhelminagebouw van 7—11 uur. Dinsdag 23 Dec.: Bolswardsche Biljartclub. Speelavond van 7 tot 11 uur in „De Doele”. Gemengd Koor „Bolsward”. Repetitie van het Oratorium „Paulus”, comp. Mendels sohn, des avonds 8 uur in „De Doele”. Aankondigingen in deze rubriek worden kosteloos opgenomen. Opgaven moeten Dinsdagsavonds in ons bezit zijn. Het volgende geval moet zich dezer dagen in één onzer provinciesteden hebben voorgedaan I In zekere vereeniging (de naam doet niet ter zake) moest binnenkort voorzien worden in een vacature in het bestuur. Iedere vereeniging telt wel onder hare leden menschen, die het geheel gekleed vinden, om achter de groene tafel plaats te nemen. Zoo ook deze. De mijnheer, die dan graag in het bestuur wilde zitten, bad er wel wat.voor over óók! Met behulp «rondjes” en ongeveer alle leden afzonderlijk: doe me een niet om ’t een zoo erg gemakkeljjk, want ofschoon de leden, die zjjn biertjes dronken en zjjn sigaartjes rookten hem wel ’n pleizier wilden doen, verzekerden ze hem er toch tevens bij, dat er in de vereeniging leden zouden zijn, die niet op bèm zouden stemmen, omdat ze zelf graag de lakens Voor het plaatsen van advertenties bevelen wij ons blad bij H.H. bestuurders van ver- eenigingen aan, terwijl wij hun tevens attent maken op ons adres voor de levering van atle soorten vereenigings-drukwerk als convocatie-biljetten, reglementen, diploma’s, programma’s, tekstboekjes enz. enz. FIRMA B. CUPERUS Az. Woensdag 17 Dec.: .Patrimonium”. Vergadering des avonds 8 uur, Consistorie Witheerenstraat. N.V., afd. Bolsward. Vergadering ’s avonds 8 uur in café „Voorwaarts”. Repetitie Operette des avonds 73/4 uur in „De Doele”. Geref. Zangvereen. „Pro Rege”. Repetitie des avonds 8 uur in het Wilhelmina gebouw. Schaak- en Damclub „Westergoo—Tavenu”. Speelavond., Aanvang kwart voor acht uur in „Ons Gebouw”, leeszaal, boven. Biljartclub „Jan Wiemers”. Speelavond des avonds van 7—11 uur in café Gaarmann. Donderdag 18 Dec.: Pluïmveeverleting. Trekking des avonds 8 uur in café Witteveen. Biljartclub „De Harmonie”. Speelavond des avonds van 7—11 in café „De Harmonie” Nieuwmarkt 4. Vrijdag 19 Dec.: Zangvereen. „Voorwaarts”. Repetitie ’s avonds 8 uur in café „Voorwaarts”. R.K. Zangkoor. Repetitie ’s avonds 8 uur in café Slippens. Chr. Gemengd Koor. Repetitie des avonds 8 uur in de Chr. School „Rehoboth”, Hengstepad. Sted. Muziekkorps „Bolsward”. Gewone repetitie des avonds 8 uur in de muziek school. Zaterdag 20 Dec.: Onderling Ziekenfonds. Contributie-afdracht ’s avonds van 6—7 uur in „Ons Gebouw”. Zondag 21 Dec. Voetbalwedstrijden C.A.B. Thee is voor alles goed”. Aldus verklaarde een hunner. Men ging zelfs zoover, er het geregelde gebruik van voor te schrijven. En niet zoo’n beetje. Bontekoe beval aan 50 of 100 kopjes achter elkaar te drinken, waardoor de «balsemieke sappen verdroog den”. Men hield in die dagen blijkbaar niet van halve maatregelen. Er waren echter ook veel tegenstanders van het theegebruik. De Jezuït Martinne Martinius verklaarde zeer karakteristiek, dat de Ghi- neezen door de thee zoo uitgedroogd waren dat zij kwaljjk konden spuwen. Na veel geschrijf eu gedebateer werd de thee ten slotte in genade aangenomen en begonnen de dames dit «proefcruydt” voor lekkere monden als geneesmiddel te bezigen, waarbij zij somtijds f 10 tot f 100 voor een pond betaalden. Was de thee omstreeks 1630 tot 1660 alleen in de heerenhuizen te vinden, later werd het gebruik meer alge meen en begon men een kamer van het huis voor «theesalet” in te richten. De burgers hadden hun theecomtoortje of dronken de thee in het voorhuis. Eu daar werden wel tot 40 kopjes «ingeslurpt” zooals men dat noemde. Banket en confi turen ontbraken evenmin als nu. En zoo heeft zich langzamerhand het theegebruik ontwikkeld tot den omvang waarin wjj het heden ten dage kennen. Het nieuwe Turkije. Een republiek m naam. De rol van president Kemal Pasja De jongste kabinets-wis- seling. Er gebeuren vreemde dingen in de jonge Turksche republiek. Wanneer men de Turken over hun republiek hoort spreken, zou men denken met een soort modelstaat te doen te hebben, een republiek, waaraan de Eransche en Amerikaansche nog wel een voorbeeld kunnen nemen. Hun grond wet Ijjkt een knap staaltje van staatsmans kunst, waarbij de acte van onafhankelijk heidsverklaring der Amerikanen in het niet verdwijnt. Dat is de theorie. Maar de practjjk is eenigszins anders. Een knappe bol heeft eens gezegd: „Gy moet de Turken niet als westerlingen beoordeelen. Zij spreken als westerlingen en handelen als oosterlingen”. En niets is meer waar dan dat. Want wanneer gij verwacht, dat zij handelen volgens hun mooie republi- keinsche statuut, dan hebt gjj het mis. In Turkse gebeurt alles net andersom. Zoodat men inplaats van een republikeinsch regime, een dictatuur ziet. En de dictator is president Kemal Pasja. A.1 deze beweringen zijn door de ge beurtenissen der laatste weken geboekstaafd, o.a. ook door de wjjze waarop de minister president Ismed Pasja is heengegaan. Wanneer bij ons een minister-president in de Kamer een overstelpend vertrouwens votum weet te behalen, wordt daardoor zijn positie belangrijk versterkt. Niet zoo in Turkije. Daar verkreeg Ismed Pasja, toen hjj de vertrouwenskwestie stelde, een meerderheid van 150 stemmen en... ging heen. Met groot vertoon werd deze poli tieke manoeuvre uitgevoerd. Maar dat was eigenlijk maar een schijnvertooning. Want het publiek was pas tevreden, toen de man, welke het een vertrouwensvotum met een overweldigende meerderheid gaf, heenging. Zeiden wij te veel, toen wij verklaarden, dat in Turkije alles omge keerd geschiedt? Iedereen in Constantinopel weet, dat Kemal Pasja de bewerker van dit alles is. Toen de vertrouwenskwestie in het parlement aan de orde was, zat hij in zjjn speciale loge en gaf iederen minister de woorden in den mond, die deze ter verdediging van zjjn beleid moest zeggen, in antwoord op de aanvallen der oppositie. Zoo was het behaalde vertrouwensvotum zijn werk. Maar aan den anderen kant zag Kemal Pasja wel in, dat hij onmoge lijk blind kon blijven voor de toenemende beteekenis van de publieke opinie, welke door het geheele land de oppositie steunde. Hij moest dus een oplossing zien te vinden. Toen ontdekte hij opeens dat Ismed Pasja’s gezondheid zeer veel te wenschen overliet. Das moest Ismed Pasja om gezondheids redenen ontslag nemen. Zoo werd dus de eer van den minister president gered door het votum en de eenheid bewaard door zjjn heengaan... om gezondheidsredenen. In het nummer van dit blad, dat 1 Januari verschijnt, kunnen, evenals dat vorige jaren het geval was, Nieuwjaarswenschen opgenomen worden tegen den prijs van 40 cents voor 4 regels, elke regel meer 10 cents. Daar de advertenties worden opgenomen in onze bekende 4 bladen (met betaling voor slechts 1 blad), is men er zeker van dat in meer dan 7000 gezinnen de advertentie gelezen wordt. Buiten Bolsward kunnen opgaven ge schieden bij onze agenten en alle boek handelaars. In Bolsward kunnen zij worden bezorgd aan ons bureau. Onze dagelijksche drank en zijn oorsprong. Er is bjjna geen drank ter wereld, welke heden ten dage zoo veelvuldig en bjjna over de heele wereld gebruikt wordt, als de thee. China wordt algemeen beschouwd als het vaderland en er zijn verschillende feiten bekend, die deze bewering boek staven. Zoo neemt men eveneens vrij algemeen aan, dat het gebruik van de thee, als drank, dateert uit de vijftiende eeuw. In Europa werd de thee eerst be kend in de tweede helft van de 17e eeuw. Een oude Chineesche legende vertelt ook, dat in China de thee al een 500 jaar vóór Christus in gebruik kwam. Een der Chineesche heiligen, met name Darma, kwam omstreeks 500 jaren voor 't begin onze jaartelling uit het Westen naar China teneinde daar de godgeleerdheid en zede- kunde te bestudeeren en ook te beoefenen. Hij was meestal in diepe overpeinzingen verzonken en boezemde daardoor de men schen veel ontzag in. Hij ging zelfs zoo ver, dat hij een belofte aflegde, niet meer te zullen slapen, voordat bij het hoogste goed zou hebben gevonden. Op een nacht echter, werd de slaap den dweper toch te machtig en hjj viel in een diepen slaap Toen hij wakker werd, schrok hij natuurlijk geweldig en uit wroeging sneed hjj, buiten gewoon doeltreffend, zijn oogleden af en wierp ze in heilige verontwaardiging van zich. En nu wil de legende, dat, op de plaats waar de afgesneden oogleden waren neergevallen, hjj den volgenden dag twee prachtige theeboomen vond. Hij wist na- tuurljjk niet dat het thee was en sneed een paar bladen van den groenen boom. Hij nuttigde deze bladeren en voelde zich dadelijk erg opgefrischt. En na dien tijd kon hjj zich, beter dan ooit te voren, aan zjjn bespiegelingen en overpeinzingen wjjden. Uit dit verhaal bljjkt, dat de thee in China reeds heel vroeg bekend was en men deze beschouwde als een opwekkende en slaapverdrijvende drank. Tegen het einde der zeventiende eeuw kwam de thee in Europa medegebracht door deJezuïten, die omstreeks dien tijd het christendom in China predikten. De Hollanders, echte kooplieden als we zjjn, waren de eersten die er handel in dreven. Aanvankeljjk werd de thee beschouwd als geneesmiddel. De bekende arts Nicolaas Tulp verklaarde, dat er geen kruid ter wereld was, bij welks gebruik men zoo oud kon worden. Het bevrijdde, volgens hem, van kramp en bezat de kracht den mensch uit den slaap te houden. Ook andere geleerden dachten er zoo over. «Thee was een geestige drank, zooals onze voorouders er geen gekend hadden, een secreet voor alle ziekten en krankheden, boven alles te achten, wat de apotheek bevat. Men kan alle medicijnen wel uit de boeken wegschrappen en er alleen de thee voor in de plaats stellen.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1924 | | pagina 1