der Gemeente Bolsward Officieel Orgaan 4 HET HOOGE WATER. D! 3 1 .1 niiSBroents /sw ESC LI J ge, onze Jg| Wfe 113 mg Ij per llesch, I sn’kwartje. iln Mlswar. M K DRUKWERK 1 - -- il lo. 1 v N. N N jrieven en stukken voor de Redactie en Administratie, opgaven van advertentiën enz., te zenden aan het Bureau van Uitgave: J. MULDER v|h. Firma B. CUPERUS Az. te Bolsward - Telefoon No. 4 J. MULDER 2,Qy 'ijl en ^rosjfltéif i 5ste Jaargang Woensdag 6 Januari 1926 65ste Jaargang k’s rst N pijptabak is so I id. ;5 tot en 28 tot en WEEK-AGENDA. jes des LAAT THANS UW J 'cieboonen, I dvertentieprijs: 8 cent per regel. Bij contracten aanmerkelijke korting, ienstaanbiedingen, Koop- en Verkoopadvertentiën, Personeelaanvragen, ïz., enz., van 1—5 regels 40 cent. Iedere regel meer gewoon tarief. r it en ing. mostra en an Knorr nthonius, i Adem». 4 jr. te de Vries Zutphen Bruinsma Bloemen* 23 jr. te 27 jr' te Workum. f, 14 jr. 41 jr., Hidaard. Boonstra ten nh. w. an de Regenten en in één weldenkende Verschijnt Woensdags en Zaterdags Abonnementsprijs franco per post 62'/, cent per 3 maanden Ct. sSi pond Molle Honing hier doen verplegen voor een zeer lage vergoeding, namelyk te betalen het tarief min 50 pCt. korting, wat neerkomt voor een volwassene op f 1.en voor een kind op 75 cent per verpleegdag. Bij spr. welde een gedachte op dankbaarheid aan Namens het Groene Kruis dankt de heer Eisma de heeren Voogden voor de uitnoodiging, om den nieuwen vleugel te bezichtigen. Sprekers verwachtingen zyn overtroffen. De invloed van het gesticht zal meer en meer tot heil van Bolsward worden. Spr. is den Voogden dankbaar, omdat met het behoud van het historisch karakter, een vergrooting van ’t gesticht is aangebracht. Voor het ziekenhuis kan spr. niet dankbaar genoeg zyn. Steeds hebben Voogden en Voogdessen getracht het armwezen in goede banen te leiden en de menschen op te voeden, hoewel teleur stelling, miskenning en verkeerde opvatting van hun goede bedoelingen, dikwyls hun deel waren. Het Groene Kruis is van harte bib’, dat dit werk tot stand is gekomen en schenkt een ziekenlessenaar voor lezende patiënten aan de Nieuwe Afdeeling. De wensch uitende, dat het college van Voogden het tot in lengte van dagen gegegeven mag zyn om voor te zetten, wat voor Bolswards ingezetenen gedaan is, eindigt deze spreker. Verder voerden nog het woord de heeren Dr. H. Beekhuis, Ds. D. Kossen, Ds. J. Op ’t Holt, G. Keikes, D. B. Eerdmans, L. Hettema, H. Wierema, C. v. d. Witte en H. Mulder. De Oudejaarsdag is voor het land tusschen Maas en Waal een dag van groote droevenis geworden. We laten hier enkele bijzonder heden volgen: Bij Neder-asselt is de dyk van de Maas op dien dag doorgebroken en is daarin een gat van ongeveer 100 M. breedte ge slagen. Verschillende dorpen zijn aldaar overstroomd. Alle laagliggende gebouwen staan gedeeltelik reeds onder water. Het gemeentehuis van Overasselt staat 2 meter in het water en is niet meer te bereiken. De kerk en het schoolgebouw staan nog droog en hierheen wordt het vee gedreven. Het water stijgt nog steeds en men vreest het ergste. De verbinding tusschen de verschillende dorpen is verbroken. Ieder is gevlucht, sommige menschen hebben op de bovenverdiepingen van hun huizen de wijk moeten nemen en werden later met booten afgehaald. De boeren hebben, voorzoover het op het laatste oogenblik mogelyk was, het vee naar de hooggelegen plaatsen gedreven. Toch zijn er nog veel paarden, koeien, varkens en andere dieren verdronken. Het Maasdal by Roermond is geheel overstroomd. Het lagere deel der stad heeft Art. 11. Met de verpleging der zieken zyn belast de door Voogden aan te wijzen personen. Deze zullen ten aanzien van de verpleging nauwkeurig de door den behan delenden geneesheer gegeven bevelen opvol gen, terwyl zy zich voorts in alles hebben te gedragen, naar de orders hun door of namens Voogden van het Algemeen Stads armenhuis gegeven. Het dagelyksch overleg zal kunnen geschieden met den Maand- commissaris. Art. 12. Ziekenbezoek. Hiervoor zal als regel gelegenheid zyn, namiddagstusschen 2 en 4 uur, uitgezonderd des Zaterdags. f en „da Faa-n”^; j fcidboonen, Advertentiën voor dit blad worden gratis geplaatst in „Wonseradeel”, Makkumer Courant en „Hennaarderadeel”, welke bladen door geheel Wonseradeel en Hennaarderadeel geregeld huis aan huis worden bezorgd. De officieele openingsrede van het Zieken- is te Bolsward werd uitgesproken door a voorzitter van het college van Voogden n het Algemeen Stadsarmenhuis, den er H. A. Lunter. Spr. heette alle aanwezigen van harte Ikom en vervolgde: Toen in het jaar 1912 het bestuur dezer phting in staat was, de noordelijke vleugel keel te verbouwen eu doelmatig in te ihten voor verschillende localiteiten, be ëdigd voor de inwoners van dit huis u te stellen, is er een zaal gekomen, arop ik thans met name de aandacht 1 vestigen, namelijk de ziekenzaal voor mannelijke verpleegden. Meerdere malen is het in den loop der en voorgekomen, dat aanvragen om Irenhnisverpleging van buiten de Stichting menkwamen, welke behoudens een enkele zondering gereedlyk werden toegestaan. Welnu, deze ervaring was mede oorzaak, i, zoo dikwyls wy spraken over den tbonw van den zuidelijken vleugel er tens bijgezegd werd, z/dan moeten wy g dragen, dat daar een bescheiden in- liting komt voor ziekenverpleging, ook W patiënten uit de stad”. Voorts zette spr. op duidelijke wyze het (staan en verbouwen verder uiteen en jlde het tarief der verpleegkosten mede: ondtarief per verpleegdag, voor vol- ssen personen voor f 2.voor kinderen 1.50, dit wordt verlaagd tot respectievelijk i.25 en f 1,voor leden van de ver- liging ^Ziekenzorg” en werkliedenver- ligingen, werkende meteen eigen ziekenkas. De verschillende Diaconieën en Arm- ituren dezer stad kunnen hunne zieken Hieronder geven we den inhoud van het reglement. Art. 1. Het ziekenhuis te Bolsward is een gesepareerde afdeeling van het Algemeen Stadsarmenhuis. Art. 2. Het is ingericht voor opneming van zieken en verpleging noodig hebbende Bolswarder ingezetenen. Zielszieken vervaardigen ter drukkerij van v/h. Fa. B. Cuperus Az. PRIMA UITVOERING BILLIJKE PRIJZEN en „de Faam'k :rcieboonen, r le soort 50 tcieböonen, 2e soort 45 'ie asselt stroomt, Afferden en Deest. Uit Roermond werd geseind: Door het stukslaan van den dyk nabij het kasteel HattemRoermond begint de spoordijk tusschen RoermondMaastricht af te brokkelen, Ploegen werklieden zyn bezig aan bet herstellen. De verkeersweg Roermond Maastricht is geheel overstroomd. In Roer mond beginnen straten te verzakkenin de Molenstraat is een huis bezig te barsten. Nog altyd wordt er vee aangebracht uit de geteisterde dorpen; koeien, die niet meer van de plek kunnen gaan, worden op den weg geslacht. Steeds hooger wordt de stand in de stad; vele winkels staan blank. De aanvoer van levensmiddelen gaat slecht. Er zyn huizen waar 2,50 meter water staat. Uit Venlo wordt gemeld, dat deze stad met uitzondering van enkele hoog gelegen gedeelten, geheel onder water staat. De electriciteitswerken zyn stopgezet. De rivier stroomt door deuren en vensters woonhuizen en winkels binnen. De straten zyn her schapen in snelvlietende stroomen van geel achtig water, dat allerlei afval met zich voert. wel van het water te lyden, het overige deel der stad niet. De omgeving van Roermond, het vlakke land langs de rivier, heeft zooals gezegd, het meest van het water te lyden. In de Maas, die hier tal van bochten maakt zooals by Linne en by Asselt, en die hier op het oogenblik een stroom is van ruim 2 K.M. breed, waarop golven met witte koppen, liggen de dorpen Herten, Linne, Ooi, Hatenboer en andere, waar de hnizen soms twee meter in het water staan. Meestal is het vee reeds gered, maar hier en daar staat het nog in de stallen met booten trachten de menschen nu te redden, wat nog te redden is. Vee en huisraad, dat nog niet door het water ver loren ging. Een treurig slot van het jaar 1925 voor de Maasdalbewoners. Verschillende deelen der stad Roermond staan blank. De voorstad St. Jacob is geheel geïsoleerd. Berichten van 3 Jan. De groote verkeersweg tusschen Roer mond en Maastricht is by Michielsbrug overstroomd. De brug over de Roef te Vlodrop is weggeslagen. Te Grave was de waterstand 2 Jan. 10.54 m., hetgeen 8 c.M. hooger is dan Vrijdagmorgen. De Beersche Maas begint harder te werken. In Over-en Nederasselt begint de toestand kritiek te worden. Ver schillende huizen staan op het punt in te storten, zoodat de bewoners naar elders moeten worden overgebracht. In Grave zyn de openbare gebouwen gerequireerd en zijn tweehonderd bedden by het Roode Kruis aangevraagd ten behoeve van de vluchte lingen. Het dorpje Oeffelt heeft veel van het water te lyden. De kapitale behuizing #Sint Maarten” moest worden ontruimd, daar men vreest, dat het gebouw zal in storten. In het land van Maas en Waal staat het water, dat nog steeds met volle kracht door het gat in den dyk bij Neder- reeds tot in Winssen, 45 100 80 vin den oprichter Hendrik Nannes en verder vroeg spr. Liefde, Toe wijding en Volharding van van de Nieuwe Afdeeling, woord moreelen steun van burgers dezer stad. Ten laatste verzocht de voorzitter den genoodigden, by den rondgang in het oog te houden, dat de Voogden gebonden waren aan het bespaarde kapitaal en aan de beschikbare ruimte en eindigde zyn openingswoord. Na deze opening der bijeenkomst werden de aanwezigen by groepjes rondgeleid door enkele Voogden, om de nieuw- en verbouw in oogenschouw te nemen. Na een door gebouwen ingesloten parkje te zyn overgestoken, kwamen we het eerst in de badkamer, een p.roper, wit betegeld en bestucadoord vertrek, helder electrisch verlicht, zoodat we alles goed konden opnemen. Door een deur werden we vanuit deze degelyk ingerichte badkamer in een klein zaaltje gevoerd, hoofdzakelyk bestemd voor zieken, die aan de beterende hand zyn. Voor 8 a 4 personen is hier plaats. Dit vertrek is meer bedoeld voor herstelling van kranken en in den zomer, hoewel er ook stookgelegenheid is. De genezenden kunnen in ’t warme jaargetyde dan in 't parkje, nat er vlak aan grenst, wandelen. Daarna bezichtigden we de alge- meene ontvangkamer en de vestibule. Beide vertrekken zyn zeer gerieflijk en naar de eischen des tyds ingericht. De kleuren der meubileering en stoffeering zyn met smaak gekozen, zoodat het bezien hiervan, een lust voor het oog is. Daarna kwamen we in een breed gebouwden gang, de entree van het Ziekenhuis. Aan een der wanden, zoo geplaatst, dat het een ieder, die hier binnentreedt, moet opvallen, is een marmeren gedenkbord aangebracht, waarin een oud passend gedicht is gegrift en dat tevens vermeldt, dat Hendrik Nannes in 1522 de Stichting oprichtte en in 1925 de verbouwing plaats had. Op deze vestibule volgde een prachtig vertrek, n.l. de Voogden kamer, een heel mooi, donker behangen en gestoffeerde zaal. Heerlyk warme kleuren overal. Aan den wand pryken zes, in gouden lijst gevatte photo's van boerderyen, in bezit van 't gesticht. De fraaie schouw met bybahoorend schilderij en eveneens de gebeeldhouwde groen met goud beschilderde betimmering alsmede de mooie meubelen, dwongen ieder de grootste bewondering af. Hierna werd weer een ziekenzaal bezocht, welke net als de vorige mooi geverfd is en stookgelegenheid bezit alsmede electrische verlichting. Vy f ledikanten zij n hier geplaatst. In een aangrenzend portaal prykt een gift van de Verzekeringsmaatschappij #De Philanthroop” n.l. een met roode stof bekleede ziekenstoel voor herstellenden. Na dit bezien te hebben namen we een kykje in twee ziekenvertrekken, respectie velijk voor 8 en voor 2 a 8 personen. De inrichting dezer kamers is weer net als bij de vorige ziekenzalen. Het laatst bezagen we een slaapzaal voor ouden van dagen. 10 ledikanten zijn er geplaatst, terwyl, indien het noodzakelyk zou worden, wel twee maal zooveel zieken hier rust en verpleging kunnen vinden. Daarna keerden allen terug naar de zaal, waar intusschen ververschingen werden aan geboden. Wethouder 8. E. Lunter sprak, daar de burgemeester in zyn functie als Voogd nu het woord niet kon voeren, een woord van dank namens de Gemeente, nu de ingeze tenen door het mooie werk van de Stichting tegen geringe kosten hier verpleegd kunnen worden. De opzet der Stichting was eenvoudig, en gelukkig is het ziekenhuis ook op een voudige, doch niettemin degelijke wyze ingericht. Bij dit gesticht past eenvoud. Spr. herdenkt Hendrik Nannes, die het zaad heeft uitgestrooid en Voogden en Voogdessen in staat heeft gesteld, met hun toewijding en werkkracht, dit zieken huis te bouwen. Hopende, dat het nieuwe gebouw tot heil der kranken mag zyn en dat het der Voogden en Voogdessen grootste voldoening zal wezen, dat dit ook zoo zy, besluit Wethouder Lunter zyn rede. -4- i deze fereent opmqrkj - dèn welgepden. daft W I er geen ;e«kél Kamt - Inmiddels had de voorzitter reeds sprekers en andere genoodigden voor hun blyken van sympathie, de Voogden van het Gast huis, welke f 1000 hadden geschonken, en het Groene Kruis evenals rDe Philan throop” voor de giften hierboven genoemd, bedankt. Dit geschiedde om enkele personen gelegenheid te geven te vertrekken. De laatste spreker was de op 1 Jan. 1926 aftredende college-secretaris, onze hooggeachte burgemeester 8. J. Praamsma, die verheugd was, dat zyn ideaal nu nog is verwezenlijkt, doch met droefheid was vervuld, daar hij de werkkring, die hem lief geworden was na 18 jaren, door be paalde omstandigheden thans ging eindigen. Spr. hoopte dat het Voogden en Voogdessen gegeven mag worden om het mooie werk, in onderlinge harmonie, voort te zetten tot heil en zegen dezer stichting en de stad Bolsward. *.-* 55 j eïAd. Jïjll •-»g 'u Art. 3. Zielszieken en lyders aan be- smettelyke ziekten worden niet opgenomen. Art. 4. De aanvrage om opneming moet, zoo mogelyk, schriftelyk, en vergezeld van een verklaring van een der Doctoren ge schieden. Zy kan bezorgd worden in de brievenbus van het hoofdgehouw aan de Kerkstraat. In spoedeischende gevallen op te bellen No. 82. Art. 5. By inwilliging der aanvrage kan de zieke, indien er plaats is, direct worden opgenomen. Anders zoo spoedig mogelyk. Art. 6. Bij opneming dient de zieke, zoo mogelyk, mede te brengen 2 stel onder en bovenkleeren. Art. 7. Alle hier ter stede gevestigde DINSDAG 5 JANUARI: imengd Koor „Bolsward”. Repetitie des avonds 8 uur inden „Hof van Holland.” itgd-Tempelieren. Vergadering ’s avonds 8 uur in café „Voorwaarts”. WOENSDAG 6 JANUARI: ^te „Boalsert”. Uitvoering des avonds 8 uur in „De Doele”. loop der Toekomst”. Vergadering des avonds half zes in het Wilhelminagebouw |ref. Zangvereen. „Pro Rege”. Repetitie des avonds 8 uur in’t Wilhelminagebouw. ihaakclub „Westergoo”. Speelavond. Aanvang kwart voor acht uur in „Ons Gebouw”, leeszaal, boven. jljartclub „Jan Wiemers”. Speelavond des avonds van 7—11 uur in café Gaarmann. DONDERDAG 7 JANUARI; uwvakarbeiders. Vergadering des avonds 8 uur in café „Voorwaarts”. igver. „Harmonie”. Repetitie des avonds 8 uur, zaal Boermans. VRIJDAG 8 JANUARI: oop der Toekomst”. Lichtbeelden middags 5 uur in „Ons Gebouw”. fc.G.O.V. Lichtbeeldenavond ’s avonds 8 uur in „Ons Gebouw”. ïzikale ontwikkelingscursus op de boven zaal van café Hoekstra, ’s avonds 8 uur I Onderwerp: Beethoven. ngvereen. „Voorwaarts”. Repetitie’s avonds 8 uur in café „Voorwaarts”. jr. Gemengd Koor. Repetitie ’s avonds 8 uur in de Geref. school „Rehoboth” Hengstepad. k. Zangkoor. Repetitie ’s avonds 8 uur in café Slippens. td. Muziekcorps „Bolsward”. Gewone rep. des avonds 8'/jjuur in de Muziekschool. ZATERDAG 9 JANUARI: rgerwacht. Oefening in het gymnastiek lokaal. derling Ziekenfonds. Contributie-afdracht 's avonds van 6—7 uur in „Ons Gebouw”. MAANDAG 11 JANUARI: 3.A.P. Vergadering des avonds 8 uur in „De Doele”. 'ijkorkest „Andante”. Repetitie des avonds 7'/2 uur in de Muziekschool. ndicap-Biljartpartij in „den Hof van Hol land”, des avonds 8 uur. mclub „Bolsward”. Gelegenheid tot dam men, ’s avonds 7 uur in ’t Wilhelmina gebouw. DINSDAG 12 JANUARI: jmengd Koor „Bolsward” Repetitie des avonds 8 uur in den „Hof van Holland”. Bolsward op 30 Dec. 1925 Uit byna alle deelen van ons land en het buitenland bereiken ons berichten om trent overstroomingen. Ook onze provincie heeft, hoewel niet in erge mate, van het water te lyden. Enkele kleine polders zyn ondergeloopen, niettegenstaande het stoom gemaal te Tacozijl reeds meer dan drie weken in werking is. Er gingen reeds geruchten, dat dit gemaal defect zou zyn. De L. C. heeft zich gewend tot den hoofd ingenieur van den provincialen waterstaat van Friesland en belangrijke gegevens van dien hoofdambtenaar ontvangen, welke we hier verkort weergeven. Het gemaal heeft thans langer dan drie weken gewerkt zonder oponthoud en zonder de minste stoornis. De regenval was grooter dan andere jaren. Door inpoldering van vele laaggelegen landen in de boezem verkleind. Volgens een globale berekening zou op één naeht in onze provincie gevallen zijn een hoeveel heid van 44 mil. kub. M. water, terwyl het stoomgemaal te Tacozijl een uitmalings- capaciteit heeft van 5 6 mil. kub. M. per etmaal. Waar in de laatste jaren de bemalings- inrichtingen van vele polders verbeterd zyn, wordt in korten tijd veel water op den boezem geloost, wat in denzelfden tyd niet door het groote stoomgemaal kan worden uitgedreven. Üit Wolvega werd j.l. Zaterdag aan de L. C. gemeld, dat de zoogenaamde Jelsma’s polder is ondergeloopen. Verschillende ge zinnen moesten haastig hun woningen ver laten met achterlating van den geheelen inboedel, terwyl de veestapels moesten wor den gebracht naar elders. In den Buiten polder moesten 4 gezinnen hun woning verlaten, terwyl vee en inboedel nog ge red kon worden. Maar toch, al is het water hier en daar over polderdyken geloopen, van een groote ramp, zooals in het Zuiden van ons land, kan niet worden gesproken. ivèri jel. B :ieerdere plha: I 1 f 30. 25., ,'22^ .2de soort' 28 ^728 35 55 40 f, Ook wij danken het college van Voogden voor de uitnoodiging om de Nieuwe Af deeling te bezichtigen en spreken den wensch uit, dat het Gesticht in beteekenis mag toenemen en dat het Voogden en Voogdessen gegeven mag zyn om nog lange jaren hun schoon, doch dikwyls zoo moeilyk werk voort te zetten. geneesheeren, op wiens advies een patient in het ziekenhuis is opgenomen, wordt het recht gegeven zyn patient(en) ten allen tyde te komen bezoeken en behandelen. Art. 8. Alle hier bekende Predikanten en Pastoors hebben vryen toegang tot de patiënten, die tot hunne kerk behooren, of geestelyken bystand vragen. Art. 9. Geneeskundige hulp eu medi cijnen zyn voor rekening van patiënten of hunne lastgevers, alsmede de kosten bij eventueel overlyden. Art. 10. Verpleegkosten. Mannen of vrouwen boven 16 jaar per dag f 2. Mannen of vrouwen beneden 16 jaar per dag f 1.50. Patiënten, opgenomen voor rekening van het Burgerlyk Armbestuur of een der Kerkelyke Armbesturen, worden berekend naar 50 dus volwassenen f 1. en kin deren f 0.75 per dag. Leden van de alhier bestaande zieken fondsen zyn verschuldigd f 1.25 en f 0.75 per dag, een en ander wordt verrekend by het einde van iedere maand. tepti.es 10 ctjfper Bij meerdere, pra igy eener zelfde adver- i tie reductie-. Bijccntract nlnerkelijke ft’drhng* --g -- -AD lej soort 32 ct. Bolswardsche Courant E05S31 I 1 1 ■>mct daft rhe’* Voor het plaatsen van advertenties bevelen j ons blad bij H.H. bestuurders van ver enigingen aan, terwijl wij hun tevens attent aken op ons adres voor de levering van e soorten vereenigings-drukwerk als con- batie-biljetten, reglementen, diploma's, pro- amma’s, tekstboekjes, enz. enz. J. MULDER. Aankondigingen in deze rubriek worden 'steloos opgenomen. Opgaven moeten Dins- gsmorgens 10 uur in ons bezit zijn. ---- e opening van het Ziekenhuis 4

Bolswards Nieuwsblad nl | 1926 | | pagina 1