Officieel Orgaan der Gemeente Bolsward ;en grosiiUr en „de FaanA PUROL 30c Watersnood en Rijwielbelasting. ^11 8!i ,grg. 5 ste Jaargan Woensdag 20 Januari 1926 No. 5 65ste Jaargang Lad Abonneert U op dit Blad! Kantongerecht Bolsward. 3? ^°„d Ki WEEK-AGENDA. Waar komt de Jazzband vandaan? de twee lezingen te ons niet twyfelzchtig. STEMPLICHT. Parfumerie Joyzelle, Haarlem DE KIJK-UIT. ze Epeus K. te 3AA Advertenties: 8 cent per regel. Bij contracten aanmerkelijke korting. Advertenties, voorkomende in dit blad, worden gratis geplaatst in ..Wonseradeel”, „Hennaarderadeel”, Makkumer- en Workumer Courant. Opwekkend en verfrisschend 30. 25. Uitgesproken vonnissen Jan. '26. the 22 20 l naar van hieruit werden heel het Engeland ermee besmet. 2e vje Voor Allen die Sukkelen met Verstopping of moeilijken en onregcl- matigen Stoelgang zijn Mijnhardt’s Laxeer- tabletten onmisbaar. Zij werken vlug en radicaal en veroorzaken niet de minste kramp. Doos 60 ct. Bij Apoth. en Drogisten. Jvert^pties 10 ct. per ■gel. Bij meerdere graat- pgyi eencr zelfde adver- rntje reductie*. Bijccntract anihei het niet verstandiger zou de watersnoodgebieden menschen, kon worden aangenomen ercieboonen, ten' k wartj rè'ÏAd, DINSDAG 19 JANUARI: leugd-Tempelieren. Vergadering ’s avonds 8 uur in café „Voorwaarts”. Gemengd Koor „Bolsward”. Repetitie des avonds 8 uur in den „Hof van Holland.” WOENSDAG 20 JANUARI: N.V., afd. Bolsward. Vergadering ’s avonds 8 uur in café „Voorwaarts”. Gymnast. Vereen. Lycurgus-Wilhelmina. Uit voering ’s avonds 8 uur in „De Doele’ Ontwikkelingsavond voor Katholieken, des avonds 8 uur in het Vincentiusgebouw. „Hoop der Toekomst”. Vergadering des avonds halfzes in het Wilhelminagebouw Geref. Zangvereen. „Pro Rege”. Repetitie des avonds 8 uur in 't Wilhelminagebouw. Schaakclub „Westergoo”. Speelavond. Aanvang kwart voor acht uur in „Ons Gebouw”, leeszaal, boven. Biljartclub „Jan Wiemers”. Speelavond des avonds van 7—11 uur in café Gaarmann. DONDERDAG 21 JANUARI: „Patrimonium”. Jaarvergadering des avonds 7‘/2 uur Consistorie Witheerenstraat. Dageraad. Vergadering des avonds 8 uur in café „Voorwaarts”. Zangver. „Harmonie”. Repetitie des avonds 8 uur, zaal Boermans. VRIJDAG 22 JANUARI: Mij. tot Nut van ’t Algemeen. Zangavond aanvang des avonds 8 uur in „De Doele”. Zangvereen. „Voorwaarts”. Repetitie’s avonds 8 uur in café „Voorwaarts”. Chr. Gemengd Koor. Repetitie ’s avonds 8 uur inde Geref. school „Rehoboth” Hengstepad. R. K. Zangkoor. Repetitie ’s avonds 8 uur in café Slippens. Sted. Muziekcorps „Bolsward”. Gewone rep. des avonds 8'/2 uur in de Muziekschool. ZATERDAG 23 JANUARI: Muzikale ontwikkelingscursus op de boven zaal van café Hoekstra, des avonds 8 uur. Onderwerp „De romantische school". Werkl.-Vereen. „Eendracht zij ons Doel”. Vergadering des avonds 7 uur in café „Voorwaarts”. Burgerwacht. Oefening in het gymnastiek lokaal. Onderling Ziekenfonds. Contributie-afdracht 's avonds van 6—7 uur in „Ons Gebouw”. MAANDAG 25 JANUARI: Strijkorkest „Andante”. Repetitie des avonds 7'/2 uur in de Muziekschool. Handicap-Biliartpartij in „den Hof van Hol land”, des avonds 8 uur. Damclub „Bolsward”. Gelegenheid tot dam men, ’s avonds 7 uur in ’t Wilhelmina gebouw. DINSDAG 26 JANUARI: S. D.A.P. Vergadering des avonds 8 uur in café „Voorwaarts”. Jeugd-Tempelieren. Vergadering des avonds 8 uur in café „Voorwaarts". Gemengd Koor „Bolsward” Repetitie des avonds 8 uur in den „Hof van Holland”. en had sedert van vroeg in uur ’s avonds Overtreding vleeschkeuringswet. Ynze H. te Workum f3 of 2 d. hecht., Rintje H. te Workum f 7 of 4 d. hecht. Overtreding jachtwet. Yme J. te Oosterend Dit blad verschijnt des Woensdags en Zaterdags. Abonnementsprijs buiten de raijon, franco per post, f 2,50 per jaar. - Redactie en Administratie: J. MULDER, v/h. Firma B. Cuperus Az., Bolsward, Tel. No. 4 Eenige dagen geleden namen we een bericht, overgenomen uit het Hbl„ op, waarin geklaagd werd over het bureau cratisch optreden van belastingambtenaren. Het H61. van j.l. Vrjjdag bevat een ingezonden stuk, wat we gaarne overnemen. De heer Van Nieuwkuijk. directeur der directe belastingen, schrift het volgende: De zegsman, wiens mededeelingen aan leiding gaven tot een bericht in ’t avond blad van 9 dezer onder bovenstaanden titel, werd naar my is gebleken, te ern stig genomen en daardoor werden ambte naren, die in hun dienstdoen werden be moeilijkt, als bureaucraten gebrandmerkt. De zaak is deze. De Minister van Finan ciën heeft op een tijdstip, toen geen watersnood was te voorzien, voorgeschreven de controle der Rijwielbelastingwet op 7 dezer met kracht ter hand te nemen. De inspecteur te Nymegen, de heer Alling Mees, heeft daarop tijdig de ambtenaren aangeschreven bij de controle met de buitengewone omstandigheden rekening te houden door te waarschuwen en niet aan stonds te bekeuren. De inspecteur wees er op in zijn circulaire, dat met den meesten tact moest worden gehandeld. Op genoemden dag, des namiddags om streeks drie uur, riep een met een agent van politie dienstdoend kommies, een wiel- rjjdend luitenant aan stil te houden, onder ’t noemen van zyn ambtstitel. De luitenant reed door, maar werd per rijwiel achtervolgd door den politieagent. Ook het aanroepen: Halt, politie, had geen gevolg. Eindelijk gegrepen, rukte de luitenant zich los, waardoor de agent viel, zyn knie bezeerde en een riem brak. De officier bleek geen rijwielplaatje te hebben. Hij gaf zyn naam niet op, maar wierp den agent zijn rijwiel toe en verwijderde zich. Gesprongen Winterhanden Jeukende Wintervoeten Ruwe, Schrale Huid Springende Lippen Bij Apoth. en Drogisten iff^ieze terethl opmerkt >r dén volgenden drift Een 40.000 kiezers te Amsterdam hadden niet gestemd en na schifting moesten ongeveer 12000 voor den kantonrechter verschijnen. Met het uitreiken der dag vaardingen zijn 32 politie-agenten belast, die daarmede dag aan dag bezig zijn. De zaken worden over de zes kantonrechters verdeeld, die op verschillende dagen zitting hebben. De verwachting is, dat elk hunner per dag ongeveer 200 zaken zal kunnen afhaudelen, meldt het Ubl. Nu is 14 Jan. j.l. met de behandeling dier zaken begonnen door den kantonrechter Mr. W. J. van Dsm. De berechting voor ieder duurde gemiddeld anderhalve minuut. Vele beklaagden, vooral de prircipiëele stem weigeraars, hadden zich blikbaar terdege voorbereid, ieder volgens eigen wijze; de een had geestige antwoorden klaar, of althans antwoorden, die hy als geslaagde geestigheden beschouwdede ander kwam geladen met principiëele argumenten voor zyn weigerachtigheid om te stemmen, met bezwaren van politieken of staatsrechtelijken aard, alles in zorgvuldig op papier gestelde redevoeringen. Maar de kantonrechter had haast, en behandelde de zaken zóó snel en zóó zakelijk als eenigszins mogelijk, en niemand kreeg kans tot breedvoerige uiteenzettingen. Of men zich verontschuldigde met hoofd pan of telaat komen of gemoedsbezwaren, het vonnis luidde onveranderlijk: drie gulden boete. Een der beklaagden antwoordde op de vraag des kantonrechters, waarom hij niet was komen stemmen: «Welke os kiest zyn eigen slachter Maar de kantonrechter ging op .de rbetorische vraag niet in dan met het stereotype antwoord«U hebt drie gulden boete". Zoo kwam ook degeen er af, die het met zijn zorgvuldig geprepareerde rede voering niet verder bracht dan tot den aanhef «Alias Colijn, noch alias Troelsfra kunnen ma dwingen naar de stembus te gaan1” «U hebt drie gulden boete”, onderbrak hem de kantonrechter, en bij had al weer een ander slachtoffer voor zich. Een juffrouw had nogal last van de en durfde daarom niet goed te ff. Ie soort 50 ct. ercieboonen, soort 45 - 45 - 50 100 80 60 heeft gehad het belastingplaatje, dat hij wel op 2 Jan. j.l. had gehaald, te laten bevestigen op zijn fiets. Dat is door hem ook ten kantore van den ontvanger mede gedeeld on daar is het verzoek om teruggave van het rijwiel herhaald. Dat de betrokken officier in Nijmegen woont deed niet ter zake. Hy was een uur nadat hy het belastingplaatje had gekocht, op 2 Jan. j.l. opgeroepon dien met korte eetpauzen den ochtend tot 11 12 dienst. Wij willen, na hebben vermeld, enkel de vraag stellen of geweest zijn in van wie -ÏB hy de hulpactie betrokken waren, niet met dergelyke dingen lastig te vallen. Het antwoord op deze vraag lijkt \;da Fa a ~i’ Tctftbgorien, F le soort 32 ct. ercieboonen, ;2ae soort'28 ie 28 - 35 55 Z 40 onze in Dec 1891, maar het vorig jaar, nog voor de maand geheel ten einde was, 155 m.M. Het is niet enkel het gevolg van dien abnormalen regenval, dat we in den oogenblikkelyken watersnood te ver duren krijgen. De abnormaal zachte winter heeft de sneeuw op de bergen doen smelten, waardoor alle rivieren abnormaal gezwollen zyn. In Duitschland, Frankrijk, Engeland en België zyn ze dan ook overal buiten haar oevers getreden en hebben enorme schade en ellende veroorzaakt. De buiten gewone regenval heeft die watermassa’s nog in belangrijke mate vermeerderd. En zoo is het begrypelyk, dat ons land, dat ook als de waterafvoerplsats voor een groot deel van West-Europa kan gelden, lang zamerhand in een meer veranderd is. Groote en kleine dijken zijn doorgebroken. En aan de Maas in Noord-Brabaut, langs Rijn en Waal, IJssel en Lek, in Friesland en Zuid-Holland, langs Vecht en Berkel en Regge en andere kleine rivieren, aan kanalen en vaarten, overal hebben de geweldige watermassa’s de lage landen overstroomd, huizen verwoesten huisraad meegesleurd en de bevolking vluchtend opgejaagd in angst voor het levensbehoud. Het is een beeld van ellende overal. Maar te midden van die ellende, over de onder- geloopen landen en langs de verwoeste dorpen en boerderijen gaat onze Koningin als het vorstelijk symbool van de helpende liefde en de erbarming. Neen, het is niet noodig, dat ze in Utrecht of waar dan ook Oranje-vereeni- gingen oprichten tot verdediging en bescher ming van ons Vorstenhuis. Dat huis heeft zich zei ven de hechtste verdediging geschapen in de harten van het volk, waarmee het zooveel eeuwen lang alle leed doorstreden heeft. Zonder Oranje-vereenigingsmannen gaat onze Koningin de provincies door. En wanneer iemand baar kleed ziet kauraken, dan zou het alleen in eerbiedige hulde zijn voor het medeleden en de eibarming, die in haar hulp als verzinnebeeld staan. Want van overal hebben de menschen en corpo raties zich opgemaakt om de zoo hoog noodige hulp te brengen. Het is nog zoo kort geleden, dat we werden opgeroepen om de door den cycloon in Gelderland en Noord-Brabant vernielde dorpen en stadjes te hulp te komen. En het is daarom wel een zware eisch. die in dezen tyd van crisis en malaise aan het medelijden van ons land gesteld wordt, nu nog erger ver woestingen het laud teisteren. Van buiten af kunnen we geen hulp verwachten. De ons omringende landen worden zelf geteisterd. Met eigen krachten moeten we het dus klaarspelen. Maar het moei. En als bet moet, dan staat ons volkskarakter ons borg, dat het ook gebeuren zal. Dan klemmen we de tanden op elkaar, als onze voor vaderen de eeuwen door in hun stryd tegen het water gedaan hebben en pakken aan. De Koningin zelf en de Prins zijn ons voor gegaan. Dat maakt het volgen gemakkelijk. Het heet, dat ook de ministerraad aan dit onderwe’p al een buitengewone verga dering heeft gewijd. Is het niet een beeld van trouwe plicbfsbetrachting Wie zou denken, dat de regeering iu dezen tijd nog voor iets anders gedachte had, dan hoe ze zelf het veege lijf moest redden. Niemand kwam dan op de gedachte van den watersnood en ieder bracht de buiten gewone vergadering in verba»d met Dr. De Visser’s pogiugen. Maar ditmaal bleek er iets zelfs sterker dan de politiek. Het schijnt trouwens, dat de heeran mi nisters zich niet druk meer behoeven te maken. Colijn, zegt men, keert terug met al zyn getrouwen. De gerezen moeilijkheid zou dan opgelost worden door de benoeming van een gezant te Weeuen, die tevens gezant bij den Paus zou zijn. Men zeu zoo zeggen, dat hiervoor al die drukte en de maandenlange stagnatie en de twist en de tallooze krantenartikelen en interviews toch eigenlijk niet noofig waren geweest. Maar in het politieke leven gebeuren meer dingen, die men niet begrijpt en men doet verstan dig daarvan ook maar geen verklaring te geven. Het eenige, dat we nu nog wel graag zouden willen weten, is, hoe het dan verder met het Nederlandsch-Belgisch verdrag zal gaan, dat deze regeering ont wierp. We hebben nu pas een handels- verdrag met Duitschlaud gekregen, waarbij we niet te veel zij zullen spinnen. Maar dit tractaat met België wordt toch een te groote strop. De meeningen omtrent het ontstaan van den jazzband loopen nogal uiteen. Eindelijk heeft een Amerikaansch tijdschrift voor kunst en muziek het raadsel opgeleat. Door naspeuringen en onderzoekingen heeft men ontdekt, dat de eerste origineele jazzband in 1915 gehoord werd in Café Schiller te te Chicago. De eigenaar, Sam Have, had, meldt ’t Bil. een kleine kapel geëngageerd, die aangevoerd werd door een neger. De muziek, die dit troepje ten gehoore bracht, was, volgens Have’s meening, goed genoeg voor zijn gasten, die niet bijzonder kieskeurig waren op dit punt. De dirigent van de kapel, Jasbo Brown, bespeelde verschillende in strumenten met de grootste vaardigheid, zoolang hij nuch'er was. Maar zoodra hij één glaasje whiskey op had in die dagen was Amerika nog niet drooggelegd was het met zyn muzikaliteit gedaan. Dan hamerde en beukte hy op die instrumen ten, die het dichtst bij de hand waren, maakte erbarmelijke kattenmuziek en werd daarin ondersteund door de zwarte broeders, die de rest van de kapel uitmaakten. Het helsche lawaai, dat de negers met groeiend enthousiasme maakten, was voor de gasten de aangewezen muziek. Men liet de onver moeide musici het eene glas na het andere drinken, en het geroep „Nog een, Jaabo werd, naarmate de stemming luidruchtiger werd, hoe langer hoe meer herhaald. In den loop van den tyd kortte men den naam Jasbo tot «jazz” af en het duurde niet lang, of de neger was alleen nog maar onder dezen naam bekend. Toen «Jazz” in Chicago naam gemaakt had, wilde hij zijn geluk in New-York gaan beproeven. Hier vonden hy en zijn lawaaie rige helpers nog meer by val, en het duurde niet lang, of er traden imitatie „Jazz”bands op, die Noord- en Midden-Amerika over rompelden en de nieuwe dansmuziek burger recht hielpen verkrijgen. In 1918 trok de eerste jazzband Frankryk en Continent en Met de bekende gevolgen aan verzocht zijn fiets te mogen De luitenant is reeds sinds geruimen tyd te Nijmegen in garnizoen, by is daar dus niet gedetacheerd met het oog op den watersnood, het rijwiel werd eerst in be slag genome», leen de officier zich had verwijderd, een verzoek om teruggifte van het rijwiel werd niet gedaan, maar de inspecteur deelde deu officier scbriftelyk mede, dat het rijwiel te zijner berchikking was gesteld. Ware de luitenant afgeslapt toen bij werd aangeroepen, dan zou hij overeen- eenkomstig het voorschrift van de» in specteur, gewaarschuwd zyn geworden en niet bekeurd. Van bureaucratisch handelen door de ambtenaren was geen sprake, slechts moest een 1ste luitenant worden verhinderd door geweld zich aan zijne wettelyke verplichtingen te onttrekken. Naar aanleiding van het vorenstaande beeft het Bbl. den betrokken officier ge vraagd en meldt: Zijn lezing blijkt zeer sterk te verschil len van die aan den directeur der directe belastingen in Gelderland van de zaak gegeven. Hij heeft, naar hy ons meldt, eerst hooren roepen, zonder te weten dat het hem gold, vlak voordat de betrokken agent hem by zyn linkerarm greep, heeft zich niet losgerukt, maar is terstond afgestapt. De agent, die was gevallen, stond snel weer op en vroeg hem zyn rijwielplaatje. Hij erkende, dat hij dat niet bij zich had en dat hy in de watersnooddagen geen gelegenheid had gehad het te laten brengen en behouden. Het antwoord op dit verzoek was een weigering en terstond daarop heeft hy zyn rywisl aan den agent overhandigd. Dat klinkt dus beel anders dan wat den directeur der Dir. Belastingen werd gerapporteerd, hoewel de betrokkene, naar hij ons verzekert, deze lezing der zaak ook ten belastingkantore dien eigen middag nog heeft gegeven. De plaats, waar de officier zou zyn aangeroepen, ligt pl m. 500 M. van die waar hij werd aangehouden. Uit de mededeelingen, die de betrokken officier ons voorts deed, blykt ook, dat hij inderdaad zoo goed als geen gelegenheid zenuwen gaan. «Misschien had het stemmen u juist een beetje afleiding verschaft,” meende mr. Van Dam. Nu zat er niets anders op dan de boete. «Ik kon niet om de kinderen,” zeide een huismoeder. De rechter maakt een gebaar van begrypelyk, maar geen geldige reden drie gulden boete. Een havenarbeider beweert geen politieke overtuiging er op na te houden en daarom niet te zyn gaan stemmen. «Er zyn er meer,” zegt de kanton rechter, ’t is wel lastig, maar het moet toch.” Vonnis geveld. Alleen kunnen zij trachten er iets lichter af te komen door voor den zittingsdag zich bij het O.M. aan te melden om een transactie aan te gaan, 23 personen hadden ditmaal van deze gelegenheid gebruik ge maakt. Hun werd slechts een boete van f 1.opgelegd. Het is wijlen de Géoéstet niet alleen, die zich met zyn: «O land van mest en mist, van vuilen, kouden regen, Doorsyperd stukske grond, vol killen dauw en damp” bleek te ergeren over de kille vochtigheid van ons klimaat en den nevel, die er zooveel dagen en weken de zon voor ons verbergt. Ik heb een onzer bekendste letterkundigen van onzen tegenwoordigen tyd Holland eens hooren karakteriseeren als de kelderverdieping in de woning der menschheid, die de wijde wereld is. Het is allicht in zijn overdry ring niet heelemaal rechtvaardig. We hebben het vorig jaar sen zomer gehad van zon en helderheid, die ons menige» mistigen, vochtigen winter en natten zomer kan doen vergeten. En hovendien wy zijn het toch niet alleen, die van deze neveligheid en vochtigheid van Noord-West Europa profiteered Juist in dezen winter worden we het gewaar, dat tot ver naar het Zuiden het Noordzee- klimaat zyn grillen doet voelen en een groot deel van Europa maanden aaneen in uc ondoordringbaarheid van een niet aflaten- den regen hult. Dat wy daarvan rijkelijk ons deel krijgen, spreekt toch wel van zalf. Op 30 December van het afgeloopen jaar werd aan het Koninklyk Metereologisch instituut te De Bilt reeds de grootste regenval geconstateerd, die ooit sinds het begin der waarnemingen in 1849 was voor die maand opgeteekend. Het bedroeg 152,8 m.M. in December 1854, 121,8 m.M. vrijspraak. Strooperij. Simke H. te Workum, terug gave aan de ouders zonder toepassing van eenige straf. Sneenwbalgooien. Willem K. te Bolsward f 1.50 of 1 week tuchtschool. Sijbren de J. te Bolsward, teruggave aan de ouders zonder toepassing van eenige straf. Pieter V. en Arend L. te Workum f 2 of 1 d. hecht. Straatschenderij. Yme R. te Ytens en Tiede v. d. V. te Wommels f 1.50 of 1 tuchtsch, Jacob T. te Spannum en Rimmer K. te Bolsward, teruggave aan de ouders zonder toepassing van eenige straf, Lammert de J. te Bolsward 3 maanden tuchtsch. Pieter v. d. V. en Rients S. te Wommels, f 1.50 of 1 d. hecht.. Wiepke F. te Oosthem en Jelle R. te Wommels, f 2 of 1 d. hecht., Sijbold V. te Hemelum f 3 of 2 d. hecht. In het openbaar met geld spelen. Hessel W. te Bolsward f 1 of 1 w. tuchtsch. Met vuile wielen een pad berijden. Sietzc D. H. te Harlingen f 2 of 1 w. tuchtsch. Klaas R. te Schettens f 2 of 1 d. hecht. Ondeugdelijke waren verkoopen. Sierd v. R. te Stavoren f 5 of 3 d. hecht. Pieter Z. te Molkwerutn f 25 of 12 d. hecht. Marten Z. te Molkwerum f30 of 15 d. hecht. Overtreding arbeidswet. Dirk Y. Ie Wit- marsum 2 X f 5 of 2 X 3 d. hecht. Romke v. d. B. te Schettens f 10 of 6 d. hecht. Klaas F. te Wommels 2 X f 5 of 2 X 3 d. hecht. Willem K. te Witmarum. f 10 of 6 d. hecht. Siebren d. H. te Arum f 6 of 3 d. hecht. Overtreding leerplichtwet. Eeltje M. te Bolsward f 3 of 2 d. hecht. Hendrikje K. te Welsrijp f 3 of 2 d. hecht. Albert R. te Mak- kum f 5 of 3 d. hecht. Jan B. te Arum f 5 of 3 d. hecht. Joris S. te Arum f 4 of 2 d. hecht. Overtreding woningwet. Thomas B. te Cubaard f 1 of 1 d. hecht. Evert P. te Schet tens, schuldig doch geen straf opgelegd. Pietrik F. te Workum f 10 of 5 d. hecht. Burengerucht verwekken. Koudum f 4 of 2 d. hecht. Als getuige opgeroepen, niet verschijnen. Anne R. te Workum f 5 of 3 d. hecht. Openbare dronkenschap. Cornelis A. te Makkum f8 of 5 d. hecht. Petrus N. te Bolsward f 5 of 3 d. hecht. Dieren vervoeren op pijnlijke wijze. Sytze v. A. te Schettenserhof f 3 of 2 d. hecht. Op eens anders land loopen. Hessel K. te Workum f 5 of 3 d. hecht. Een hek, na het geopend te hebben niet weer sluiten. Hendrik de J. te Exmorra f 2 of 1 d. hecht. Bolswardsche Courant Si w. 7 ■Ui I I A o A Voor het plaatsen van advertenties bevelen wij ons blad bij H.H. bestuurders van ver- eenigingen aan, terwijl wij hun tevens attent '•«taken op ons adres voor de levering van alle soorten vereenigings-drukwerk als con- vOcatie-biljetten, reglementen, diploma's, pro gramma's, tekstboekjes, enz. enz. J. MULDER. Aankondigingen in deze rubriek worden kosteloos opgenomen. Opgaven moeten Dins dagsmorgens 10 uur in ons bezit zijn. 35 O

Bolswards Nieuwsblad nl | 1926 | | pagina 1