der Gemeente Bolsward Officieel Orgaan 4 ,,’t BLOÏÏKE” èolswanL 1 biisgmnta ond 30 “en tón JJTlfelitgfi s” en „de Faam\ percieboonen, ENERGEEN SANATOGEN in bussen van f 1,— tot f9,— ,,’t BLOMRE" Vrouwen 1,1 4 In h d ren srii iw?i Woensdag 3 Februari 1926 65ste Jaargang No. 9 'I t ze »§ste Jaargang i t WEEK-AGENDA. SPORT. f me pijptabak is ongeoefendheid DE KABINETSCRISIS. Eau de^^ncjöyzeLLS Parfumerie Joyzelle, Haarlem Uit Bolsward. HELPEN. ct. den bloed in bussen vanaf 90 cent .4.4 Opwekkend en verfrisschend Hoofdpijn bedaart spoedig door gebruik van een paar Mijnhardt's Hoofdpijntabletten. Glazen buisje 60 ct. By' Apoth. en Drogisten 2—2 2—1 2—0 1—6 1—8 door baar Sneek III 8.V.G. I S.D.L. 1 C.A.B. I 2e soort 45 ijvje 80 60 50 1 100 •fche Dit blad verschijnt des Woensdags en Zaterdags. Abonnementsprijs buiten de raijon, franco per post, f 2,50 per jaar. - Redactie en Administratie: J. MULDER, v/h. Firma B. Cuperus Az., Bolsward, Tel. No. 4 Ingekomen Personen over de maand December 1925. Antje Jorritsma, van Groot-Ammers naar Landbuurt 4. Maria Tecla Westen, van Veendam naar Marktplein 8. Johannes J orritsma, van U trecht naar KI. Dy lakker 35. Margaretha Vogelzang, van Amsterdam naar Polstraat 4. Margje Praamsma, van Valburg naar Polstraat 10. letje Adema, van Ferwerd naar Looiersbuurt 1. lenstje Vlasman, van Schettens naar aan boord. Sybren Sybrandy, van Groningen naar Harliugerstraat 3. Johanna Schalkwijk, van Rotterdam naar Nieuwmarkt 6. Hubertus H. van der Werf, van Delft naar Oortje 1. Dirkje Meyer, van Bozum (Baardd.) naar Kerkstraat 28. Herman Petrus v. d. Werf, van Wateringen naar Nieuwe Turfkade 32. Jan Mulder en gezin, van Nyehaske (H.) naar Dykstraat 19. Geertje de Way, van Heemstede naar Schildwyk 8. Pieter Lauten- bach, van Ran werd naar Oordtje 17. Hedman van der Zee en gezin, van Har lingen naar Dijkstraat 12. Tymen Koning, van Leeuwarden naar Kerkstraat 37. Meindert Bonnema, van Amsterdam naar Kleine Hoogstraat 6. Thijs Visser, van Workum naar Verversbuurt 3. Antje Men- sonides, van Cornwerd naar Leeuwarder- vaart 2. Maria Draaisma en gezin, van Leeuwarden naar Tranendal 3. Grietje van Daalen, van Bloemendaal naar Achter de Smeden 2. Haring de Wolff, van Sneek naar Kerkstraat 36. Jantje Bouwknecht, van Leeuwarden naar Wipstraat 5. Hilarius Stockmann, van Eelde naar Kleinzand 2. Jan Wijtzes Sieswerda en gezin, van Ping- jum naar Wilhelminabuurt 4. Hendrikje By'lsma, van Sneek naar 't Laag 15. Sietske Tserenstra, van Leeuwarden naar St. Joseph- buurt 24. Nieske Kuipers, van Ooster- wierum naar Nieuwe Turfkade 30. ieder toe, toch lid van de moderne vak beweging te worden „opdat deze steeds meer voor haar leden kan doen”. Veel werk is gedaan, verschillende oude slechte toestanden zyn veranderd. Spr. wees op de vroegere langdurige kinderexploitatie in fabrieken en werkplaatsen. Ook de jongeren moeten begrijpen, dat ze thans de vruchten plukken van het zware, moeilijke werk van de oude stryders. Iedere werker en werkster werke dan ook mede om het N.V.V. in bloei te doen toenemen, opdat niets van het gedane werk verloren zal gaan en haar invloed steeds grooter wordt. De aanwezigen opwekkende, leden te winnen voor deze organisatie en te stryden voor haar belangen, besloot spreker zyn bezielende rede. Na de pauze bracht mej. G. Goslinga op verdienstelijke wyze eenige muziek stukken ten gehoore en wist Willem van Capellen door het voordragen van proza en gedichten o.a. van Adama van Scheltema en René de Clerq, zyn toehoorders genot volle oogenblikken te schenken. Ook voerde de A.J.C. eenige dansen op. Hierna sloot de heer M. Yssels de byeenkomst na een woord van dank te hebben gebracht aan medewerkers en aan wezigen en wekte nogmaals georganiseerden en ongeorganiseerden op, om te werken voor een betere samenleving. Voetbal. C.A.B. IIDe Kooy II (Joure) 3 2. Ruim 12 uur trapt C.A.B. af en onder neemt een aanval. Hier blyft het voorloopig by. Het spel is dan verder afwisselend met C.A.B. iets in de meerderheid. Veel gepresteerd wordt er aan beide zijden niet, ongeoefendheid en de gladheid van het terrein zullen hieraan ook wel schuld hebben. Het Jouster doel wprdt herhaaldelyk bestookt, doch de schutterscapaciteiten der Bolswarders falen, terwy'l palen en lat de enkele schoten, die op het doel belanden, onschadelijk maken. Niet onfortuinlyk dus voor De Kooy. Joure zoekt enkele malen het C.A.B. doel op, doch goals worden niet gemaakt. Hier ook blyken flinke schutters afwezig te zyn. Het wordt zoo langzamerhand een tame lijk saaie vertooning. Mooi spel wordt niet gegeven. De wederzijdsche backs zyn lang niet trap vast, er ontstaat aan beide kanten menig critiek moment en C.A.B. mist een goeden kans als de Jouster keeper die lang niet op dreef is, den bal jammerlijk mis trapt. Na de rust gaat het spel eerst gely'k op. Onderscheidene kansen worden aan beide zy'den niet benut en enkele corners gaan naast, totdat de Jouster voorhoede flink opzet, inschiet en de keeper van C.A.B. niet goed wegwerkt, doch den bal via den paal in eigen doel deponeert 1-0. Nu is de beurt aan C.A.B. om goed aan te pakken. De rechtshalf weert zich danig en wordt niet gemakkelyk gepas seerd. Landskroon en Brandsma weten nu ook goals te maken. De eerste scoort tweemaal, terwy'l de laatste één doelpunt voor zijn rekening neemt. De keeper van „De Kooy” bly'kt niet bepaald zeker van zyn zaak te zyn, doch de score wordt daar niet opgevoerd. Even voor het einde maakt Joure zijn 2e doel punt. De stand blyft nu 32. Een ieder is bly, als arbiter Van der Klei, die tot aller genoegen leidde, „op houden” blaast, want, zooals gezegd, fraai gespeeld is er lang niet. Lag het misschien aan de gladheid, het weer en de 4 in vallers van Joure en de 2 van Bolsward? Enfin een volgenden keer beter, heeren. ilfrzeTteretjit opmerkt Zal Mr. Limburg slagen? Het is de vraag van den dag, alhoewel by velen de weetgierigheid naar den poli- tieken toestand er niet grooter op is ge worden, sedert de afgeloopen maanden van den crisistoestand. Mr. Marchant en Dr. de Visser hebben gepoogd een oplossing te vinden, doch konden hierin niet slagen. Nu is de beurt aan Mr. Limburg, weer een Vryzinnig Democraat, wiens kansen echter grooter worden geacht, althans in sommige kringen, dan die van Mr. Mar chant indertyd. Of er een oplossing te wachten is en wanneer? Men kan er lange artikelen en uitvoerige verhandelingen over schryven, doch iets positiefs kan nog niet worden gezegd. Afwachten is de boodschap. en Meisjes! Er is geen deugdelyker middel voor het verkrygen en be houden van een fraaie Huid van Handen en Gelaat, dan O. Andriesma, van Achter de Smeden 14 naar Amsterdam. Christiaan Vonk, van Groote Kampen 6 naar Franeker. Sytze Kuipers, van aan boord naar Sneek. Geert Kuipers van aan boord naar Makkum. Grietje van der Wonde, van Klippen 24 naar Gorredyk. Sikke Scheltinga, van le Hollandiastraat 11 naar Workum. Johannes Sj. Dykstra, van Dijkstraat 15 naar Oss. Joseph Theodorus van der Klei, van Groote Dijlakker 13 naar Zwolle. t per flesch, pen kwartje. B2. DINSDAG 2 FEBRUARI: Gemengd Koor „Bolsward”. Repetitie des avonds 8 uur in den „Hof van Holland.” WOENSDAG 3 FEBRUARI: „Hoop der Toekomst”. Vergadering des avonds half zes in het Wilhelminagebouw Geref. Zangvereen. „Pro Rege”. Repetitie des avonds 8 uur in’t Wilhelminagebouw. Schaakclub „Westergoo”. Speelavond. Aanvang kwart voor acht uur in „Ons Gebouw”, leeszaal, boven. Biljartclub „Jan Wiemers”. Speelavond des avonds van 7—11 uur in café Gaarmann. DONDERDAG 4 FEBRUARI: Stedelijk Muziekkorps. Repetitie ’s avonds 8 uur in de Muziekschool. Zangver. „Harmonie”. Repetitie des avonds 8 uur, zaal Boermens. VRIJDAG 5 FEBRUARI: Menno Simonszkring. Bijeenkomst ’s avonds 8 uur in de kerkkamer der Doopsgezinde Kerk. Muzikale ontwikkelingscursus op de boven zaal van café Hoekstra, des avonds 8 uur. Onderwerp „Richard Wagner”. Zangvereen. „Voorwaarts”. Repetitie’savonds 8 uur in café „Voorwaarts”. Chr. Gemengd Koor. Repetitie ’s avonds 8 uur in de Geref. school „Rehoboth” Hengstepad. R.K. Zangkoor. Repetitie ’s avonds 8 uur in café Slippens. ZATERDAG 6 FEBRUARI: Burgerwacht. Oefening in het gymnastiek lokaal. Onderling Ziekenfonds. Contributie-afdracht ’s avonds van 6—7 uur in „Ons Gebouw”. MAANDAG 8 FEBRUARI: Krite „Boalsert”. Bijeenkomst des avonds 8 uur bij Boermans. Strijkorkest „Andante”. Repetitie des avonds 7'/2 uur in de Muziekschool. Damclub „Bolsward". Gelegenheid tot dam men, ’s avonds 7 uur in ’t Wilhelmina gebouw. DINSDAG 9 FEBRUARI: Gemengd Koor „Bolsward” Repetitie des avonds 8 uur in den „Hof van Holland”. Advertenties 10 cCper ■egel. Bij meerdere gfeat- iipgqn eener.zelfde adver- entjc reductie. Bijccntract lanmerkeljjke kór tin gT' s fe. r1"' 1 3LAD Advertenties: 8 cent per regel. Bij contracten aanmerkelijke korting. Advertenties, voorkomende in dit blad, worden gratis geplaatst in „Wönseradeel”, „Hennaarderadeel”, Makkumer- en Workumer Courant. 25. 22* 2.0* dat niemand behoeft, te offeren, maakt het hun onmogelyk te helpen. Want hulp is datgene voor iemand doen, hem datgene te geven, wat hy noodig heeft, niet dat, wat wy' te missen hebben en wat we wel doen willen. Er zijn toch betrekkelyk maar weinig menschen, die door den nood van anderen, wanneer ze dien werkely'k zien, geheel onbewogen blijven. By verreweg de meesten spreekt wel een zeker medegevoel, een zeker medelijden. Het is ongetwy'feld de eerste onontbeerlyke voorwaarde voor goede hulp. Maar van daar tot die hulp is niette min nog een lange weg. Er zyn ook menschen, die helpen, beter gezegd aan anderen, aan hulpbehoevenden, aan armen, aan zieken geven, zonder dat die voorwaarde by hen vervuld is. Zij voelen zich niet door innerlijke ontferming bewogen en steken dan de hand der hulp uit. Maar zij steken als 't ware automatisch die hand uit. Zij helpen uit een soort plichtsgevoel, van uit de overtuiging of soms ook van uit het dogma, dat helpen een plicht en een noodzakely'kheid is. De meeste van de publiek bekende filantropen behooren tot dit soort. Hun werk heeft ongetwy'feld waarde in zooverre bet hun medemenschen veel leed en zorg en kommer kan besparen. Maar het mist niettemin, wanneer het alleen automatisch en plichtmatig gedaan wordt, die schoonste trek der menschelykheid, die aan weldoen vooral zyn moreele waarde geeft, het innig medegevoel met den lyden- den, den hulpvaardigen mensch, het mede lyden met den broeder, die gebrek lijdt, gebrek niet altijd in finantiëelen- of mate- riëelen zin, maar ook gebrek aan liefde, aan licht, aan warmte, aan steun. Het mist de innerlyke ontferming, waarmee Jezus, de scharen ziende, bewogen werd, en die het helpen en het weldoen tot een zaak niet van het verstand, maar van het hart maakt. En het mist bovendien nog zoo heel vaak de opoffering. Want nietwaar? het medelyden is niet voldoende. Hoe menigeen steekt, door deze innerlyke ontferming bewogen, reeds de hand uit, maar trekt die op het laatste oogenblik nog terug, omdat het egoïsme zyn stem verheft en hem wyst op het offer dat by zal moeten brengen. Dan biedt hy wel bloed en leven, maar het geld, de zorg, de liefde, de steun, die noodig zijn, biedt hy niet. Dat wil zeggen, hy wil wel wat bij wil niet dat doen, en wat alleen helpen een voor het brengen van alle hulp. En het voldoen daaraan kost ons gewoonlyk een nieuw offer, dat onze eerzucht, onze ijdel heid brengen moet. Maar we zullen ertoe in staat zyn, wanneer we ons weten te verplaatsen in den toestand van hem, die onze hulp noodig heeft. Daar hangt ten slotte alles van af, of onze naastenliefde sterk genoeg en onze eigenliefde zwak genoeg is. We zullen kunnen helpen en goed en doelmatig helpen, wanneer we ’onze naasten lief hebben als ons zelven. Zoo alleen zullen we het medelyden voelen en sterk genoeg zijn om de offers te brengen, die alle ware hulp van ons vraagt. Mr. K. Vertrokken Personen over de maand December 1925. Fetje de Vries, van Sneekerstraat 25 naar Sneek. Klaas de Vries, van Sneeker straat 25 naar Sneek. Helena Wynakker, van Nieuwmarkt 6 naar Lisse. Catryntje Adema, van Parkstraat 17 naar Sneek. Catharina Minks, van Parkstraat 17 naar Sneek. Johannes Langedijk van Nieuw markt 33 naarBorculo. Pietje Stellingwerf van Sneekerstraat 27 naar Kimswerd. Doutje Lammertsma, van Gysbert Japik- straat 21 naar Idsegahuizen. Hendrik Hofstra, van Dijkstraat 12 naar Lemmer. Jetske Hofstra, van Dykstraat 12 naar Lemmer. Sybren de Witte, van Groote Dylakker 14 naar Sneek. Sjoerd Hendrik Faber, van Kerkstraat 10 naar Franeker. Cornelia van Dyk en gezin, van Kerkstraat 22 naar Sneek. Rinske Terpstra, van Groote Dylakker 54 naar Ermelo. Pieter I «n I i”-en „da Faam’’i:J >£rneboonen, le soort 32 Tercieboonea. .2de soort 28 28 35, - 55 40 'i onze :ofl ter dén volgejulen. ila£ té d'JF .er geen -eikel K'amj doen, maar wat noodig is kan, omdat het hem een offer kost, werkelijk zwaar offer. Ik weet van iemand die, toen hy van den nood van een kennis hoorde, spontaan het huis uitliep en op de tram sprong naar het station, maar in het station niet den trein nam naar den in nood verkeerenden kennis, maar de tram terug naar beis, en die verder den bedreigden kennis zelfs met geen woord te hulp kwam. Die man was ook voor het offer teruggedeinsd. Het medelyden had sterk genoeg gesproken, want het was geen man met een bizonder ontvankelijk gemoed, niet een, wiens impulsieve natuur en onevenwichtigheid hem gemakkelyk van het eene besluit naar het andere dreef, maar een, die placht te overwegen en wiens aard bem niet spontaan dreef naar lijdende medemenschen. Alleen door den sterken drang van dit medelijden was bij het huis uitgedreven. Maar uit zyn eigen egoïsme kon het hem niet uitdrijven. Het offer dat van hem gevraagd zou worden, ver schrikte hem. En hij ging als de ryke jongeling, misschien ook wel bedroefd heen, want by had vele goederen. Maar als hem, gaat het zoo menigeen. Wy' zouden wel willen helpen, bloed en leven willen we aanbieden, maar niet dat eene, dat juist noodig is en ons het offer kost van wat ons lief is. Zoo blyven we vaak, de hand al halverwege uitgestoken, staan en grypen niet toe. En doen we het soms na aarzeling en stryd, dan is het bf te laat, bf ouder voorwaarden, die aan de hulp haar groote waarde en draagkracht ontnemen, bf op een wyze, die de moreele waarde ervan verkleint of vernietigt. Wy' helpen zoo graag op onze manier, maar we moeten het doen op de manier van hem, die de hulp noodig heeft. Want helpen is niet iets doen voor een ander, maar dat doen, wat hij noodig heeft. Dat maakt juist veelal het offer zoo zwaar. En kunnen we ons zelf en ons egoïsme zoo ver overwinnen, dat we dat offer willen brengen, dan willen we het gewoonlyk als een offer erkend zien. Dat ontneemt aan onze daad maar al te vaak haar moreele waarde. „Geefmaar spaar, zoo ge kunt den arme de schande van de baud te moeten uitstrekken. Die regel geldt niet alleen voer het geven van aalmoezen, maar De voetbalvereeniging Black Boys van Sneek, kampioen 2e klas A, had ter eere van het door hen behaalde kampioenschap een roosterwedstryd uitgeschreven voor clubs uit de le klas afd. district Sneek. Als le prijs werd door de jubileerende vereeniging een groote Zilveren Plaquette 70 by 105 m.M., met vergulde kroon, uitgeloofd en als 2e een groote Bronzen Med. De winnaar van dit schitterend voorwerp was de club, die Black-Boys de grootste nederlaag toebracht. Hiervoor waren uitgenoodigd: L.S.C. II, S.D.L. I, S.V.G. I, Sneek III en C.A.B. I. De uitslagen waren als volgt: Black-BoysL S.C. II r Aldus behaalde C.A.B. I groote overwinning bet schitterend kleinood, hetwelk dezer dagen in de etalage van den heer J. Mulder, uitgever Bolswardsche Courant, zal worden tentoongesteld. Openbare feestvergadering van den Bolswardschen Bestuur- dersbond. Zaterdagavond j.l. werd in „De Doele” het 20-jarig bestaan van het Nederlsndscb Verbond van Vakvereenigingen feestely'k gevierd. De zaal was voor dit doel dan ook met verschillende platen versierd, terwyl boven het met slingers van groen behangen tooneel een photo van Pieter Jelles Troelstra prykte. Voorzitter M. Yssels heette de aanwe zigen hartely'k welkom namens het bestuur van den Bolswardschen Bestuurdersbond en herdacht het feit, dat het 1 Januari 20 jaar geleden was, dat het N.V.V. werd opgericht, dat zooveel voor de levenspositie van den arbeider heeft gedaan. Den wensch uitsprekende, dat de aanwezigen een aan- genamen en leerzamen avond mochten hebben, besloot de met applaus beloonde spreker. Onder de opwekkende tonen van hun lied, kwamen nu de jongens en meisjes van de A. J. C., „De Jonge Garde van het Proletariaat” bet tooneel opmarcheeren om hierna eenige dansen ten beste te geven. Dit vroolyke troepje, dat pas in December j.l. zich tot een A. J. C.-afdeeling had geformeerd, toonde door de correcte uit voering der dansen onder leiding van voorzitter Yssels, dat er in korten tyd nog heel wat kan worden gepresteerd, als de wil er maar is. Zs oogstten dan ook een warm applaus. Na de door allen spontaan gezongen „Internationale”, was Willem van Capellen aan de beurt. Deze voordrachts-kunstenaars wist door het declameeren van eenige stukken proza en poëzie zyn toehoorders sterk te boeien en werd hiervoor met daverend handgeklap beloond. Punt 4 van het programma was de rede van het Hoofdbestuurslid van den Fabrieksarbeiders Bond, den heer F. J. Jurgens te Amsterdam. Spr. schetste de moeilykheden bij het ontstaan van deze groote vakbeweging, daar de gedachten zeer waren verdeeld, en vergeleek het wezen van het N.V.V. „de aanvoerder van de arbeidersklasse in ons land” met dat van het N.A.S. Een his torisch overzicht volgde, waaruit bleek, dat voor 20 jaar het N.V.V. 18000 leden telde, terwy'l nu 189000 aangeslotenen zich achter zyn vanen scharen. Spr. schetste den stryd tusschen het kapitalisme en den arbeider, en riep een „Velen, die hun vrienden hun bloed en hun leven aanbieden, dat dezen niet noodig hebben, weigeren hun het geld, dat ze wel noodig hebben”, las ik onlangs. De woorden teekenen ongetwy'feld de geringe hulpvaardigheid, het groote tekort aan naastenliefde by' de meesten onzer en daar naast ook de weinige opofferingsgezindheid en het brutale egoïsme, dat ons beheerscht. Dat aanbod van eigen bloed en leven is natuurly'k maar een rhetorieebe figuur. Maar sfgezien dan van de gevallen, waarin zy niets zegt en dus louter figuur blyft, ligt er veelal een bereidwilligheid om te helpen in uitgedrukt, maar een zeer eng-begrensde bereidwilligheid. Toen Jezus den ryken jongeling de voorwaarde stelde, dat hy' zyn goed zou verkoopen en de opbrengst onder de armen verdeelen en dan volgen, hield dit niet allereerst den wensch van Jezus in, dat de jongeling arm en berooid zou volgen, sprak er zich niet de af keer tegen rykdom in nit, maar beteekende het, dat Jezus eerst bet offer eiechte van wat hem, den ryken jongeling, hst liefste was, voor hy' hem als een van zijn volgelingen kon accepteeren. De eisch bleek te zwaar. „En hij ging bedroefd heen, want hy had vele goederen”. Zoo gaan de meesten onzer ook heen, maar niet eens bedroefd, wanneer hun het offer van hun geld gevraagd wordt. Bloed en leven by manier van spreken, maar niet hun geld hebben ze aan te bieden. Want ook hun is, evenals den ryken jongeling, het geld het liefst. En dit liefste kunnen ze niet afstaan, niet eens een deel ervan. Dat teekent hun gebrek aan naastenliefde en opofferingszin. En dit gebrek maakt het hun feitely'k ónmogelijk bloed en leven, dat ze aanbieden, maar le soort 50 ct. pe$cicbóonen, 2e soort 45 Bolswardsche Courant t 'ff ff n H tf 1 30 60 90 ct. PUROL Voor het plaatsen van advertenties bevelen wij ons blad bij H.H. bestuurders van ver- eenigingen aan, terwijl wij hun tevens attent maken op ons adres voor de levering van alle soorten vereenigings-drukwerk als con- vocatie-bi I jetten, reglementen, diploma's, pro gramma's, tekstboekjes, enz. enz. J. MULDER. Aankondigingen in deze rubriek worden kosteloos opgenomen. Opgaven moeten Dins dagsmorgens 10 uur in ons bezit zijn. ft - 3Ó

Bolswards Nieuwsblad nl | 1926 | | pagina 1