der Gemeente Bolsward Officieel Orgaan 11 -f Maagpoeder Dr. Green, (werkt verrassend) doezen 45 en 75 cent ’t BLOKE” iBótanl 1 Ij 1 biisgroents êr-pond .30. W SANATOGEN in bussen van f 1,—tot f 9,— ,,’t BLOMKE” ren gry V* Woensdag 10 Februari 1926 65ste Jaargang S! No. 11 F so t per flench, teeknj. iSste Jaargang -- t ze, onze 88nls harityj L e! WEEK-AGENDA. 3llAD de vraag naar geld m pp ig t- le KINGMA'S BANK. Advertenties: 8 cent per regel. Bij contracten aanmerkelijke korting. Advertenties, voorkomende in dit blad, worden gratis geplaatst in „Wonseradeel „Hennaarderadeel”, Makkumer- enWorkumer Courant. Het zilveren Huwelijksfeest der Koningin. Verslag van de Malaria- commissie te Bolsward. 5 t r t i i i en en ,t t a t a en id- De ‘ig lid v Ie 1. ;2de t- re >e r- n- et ar d, m ik 45 1 100 &he t :ne pijptabak is 112. Xjvertênties 10 ct.. per •egel. Bij meerdere praat- iing^n eeher zelfde aïlver- lentiereductie. Bijc< ntróct j lannierkelijk# ncJrijng? 1 1 11 H I Dit blad verschijnt des Woensdags en Zaterdags. Abonnementsprijs buiten de raijon, franco per post, f 2,50 per jaar. - Redactie en Administratie: J. MULDER, v/h. Firma B. Cuperus Az., Bolsward, Tel. No. 4 JTARSAVON xmLJ&£-■>'/ (WETTIG GEDEPONEERD) haarwaschmiddel W&AX'ONCWPANY-H.AARLEJI Zondagmorgen kwam de Koningin-Moeder op het station te Apeldoorn aan en werd aldaar toen begroet door de Koningin, Prins Hendrik en Prinses Juliana, waarna de geheele Koninklijke familie in een auto naar het Loo reed. Zondagmorgen precies om halfnegen, toen de drie muziekcorpsen Soli Deo Gloria, het Harmonie-orkest en Jeanne d’Arc, zich voor het hek van het paleis Het Loo hadden opgesteld en een ontelbare menschen- massa zich achter die muziekverenigingen had geschaard, meldt de Ct., daalden de Koningin, de Prins en de Prinses met de Duitsche familieleden van het jubileerend Echtpaar en het gevolg van de bordes trappen af en begaven zich over het cour tot aan het paleishek in de nabyheid van de muziek. Daar aangekomen lieten de muziek corpsen achtereenvolgens hooren Gezang 2 1, twee coupletten van het «Wilhelmus”, le soort 32 ct.' ïercieboonea, soort' 28 28 35 55 40 DINSDAG 9 FEBRUARI: Gemengd Koor „Bolsward”. Repetitie des avonds 8 uur in den „Hof van Holland.” WOENSDAG 10 FEBRUARI: Bolswardsche Burgerwacht. Vergadering des avonds 8‘/2 uur in het Gymnastieklokaal. Bioscoopvoorstelling des avonds 8 uur in „De Doele”. Chr. Winterlezing 's avonds 8 uur in „Ons Gebouw”. „De Dageraad”. Vergadering des avonds 8 uur in café „Voorwaarts”. „Hoop der Toekomst”. Vergadering des avonds half zes in het Wilhelminagebouw Geref. Zangvereen. „Pro Rege”. Repetitie des avonds 8 uur in’t Wilhelminagebouw. Schaakclub „Wpstergoo”. Speelavond. Aanvang kwart voor acht uur in „Ons Gebouw”, leeszaal, boven. DONDERDAG 11 FEBRUARI: Bioscoopvoorstelling des avonds 8 uur in „De Doele”. Stedelijk Muziekkorps. Repetitie ’s avonds 8 uur in de Muziekschool. Zangver. „Harmonie”. Repetitie des avonds 8 uur, zaal Boermans. VRIJDAG 12 FEBRUARI: Zangvereen. „Voorwaarts”. Repetitie’s avonds 8 uur in café „Voorwaarts”. Chr. Gemengd Koor. Repetitie ’s avonds 8 uur inde Geref. school „Rehoboth” Hengstepad. R. K. Zangkoor. Repetitie ’s avonds 8 uur in café Slippens. ZATERDAG 13 FEBRUARI: Burgerwacht. Oefening in het gymnastiek lokaal. Onderling Ziekenfonds. Contributie-afdracht 's avonds van 6—7 uur in „Ons Gebouw”. MAANDAG 15 FEBRUARI: Gemengd Koor „Bolsward”. Generale repetitie des avonds 8 uur in „De Doele”. Damclub „Bolsward”. Damwedstrijd in het Wilhelminagebouw. Aanvang 10 uur. Strijkorkest „Andante”. Repetitie des avonds 7'/z uur in de Muziekschool. DINSDAG 16 FEBRUARI: Gemengd Koor „Bolsward”. Uitvoering des avonds 8 uur in „De Doele”. S. D.A.P. Ledenvergadering ’s avonds 8 uur in café „Voorwaarts”. van de propagandi 80 en „da Faan )£hcieboonen, le soort 50 ct. petciebóonen, 2e soort 45 ijvje DE KIJK-UIT. Wanneer een kind iets breekt, dan raapt het de brokken op, past ze opnieuw aan elkaar en zegt mistroostig: «zoo heeft het gezeten”. Een groot mensch doet niet veel anders. Hy zocht ook altyd de gebroken stukken weer aan elkaar te passen en te herstellen, wat niet meer te herstellen is en klaagt over de ramp, die zijn geluk, zijn welvaart, zijn gezondheid aan stukken brak. Maar dit heeft by op het kind voor, dat hij zich rekenschap geeft, zich althans rekenschap kan geven over de oorzaken van het ongeluk. En zoo hy daarmee de stukken al niet weer aan mekaar kan ly'tnen, hy kan toch soms de middelen vinden om te herstellen of om althans te voorkomen, dat de ramp zich herhaalt. En dat is tenslotte het voordeel, dat we ervan hebben, wanneer we ons omtrent de oor zaken rekenschap geven. Bij de ellende en de verwoesting der overstroomingen staan we nu ook als kinderen, die klagelyk verhalen, hoe het gezeten heeft. Maar wij kyken ook uit naar de oorzaken. Het slechte onderhoud der dyken, zegt de een, de onvolledige waterafvoer, decreteert een ander, de mollen, die de dijken ondergraven en verzwakken, meent een derde. De laatste is niet heele- maal onbevooroordeeld. Het zyn de vyanden van den mol, die zoo spreken. Voor ons heeft het alleen beteekenis, in zoover wy er uit leeren kunnen, wat we doen moeten, om geld op te halen voor het herstel der geleden schade. Duizenden menschen zyn al hun have kwyt geraakt. Die moeten allereerst geholpen worden. En door steden en dorpen zyn jonge en oude menschen getrokken met de open schalen, die ze n voor hielden. Straks zullen de huizen en schuren weer opgebouwd kunnen worden. Maar belangry'Xer nog dan dit werk, van Voor Allen die Sukkelen met Verstopping of moeilijken en onregel- matigen Stoelgang zyn MIJNHARDT’S Laxeertabletten onmisbaar. Zy werken vlug en radicaal en veroorzaken niet de minste kramp. Doos 60 ct. By Apoth. en Drogisten. ;ofl (ieze'vtereelit opmerki ter dén volgenden. W 25 22" en „de Faam\ t ir vertoonde in beide gevallen zelfs belang- rijk lagere cy'fers. De rentestand bewoog zich in neergaande richting en gaf aanleiding tot het conver- teeren van bestaande obligatieleeningen door gemeenten en waterschappen. Mocht dit gunstig genoemd worden voor de provisie- rekening, die een belangryke bate meer aanwijst, voor de te maken winst op rente is een daling in den rentestand niet voor- deelig. De winst op rente is derhalve iets lager en zoude nog meer gedaald zyn, indien niet de gestadige groei der instelling den omzet grooter had gemaakt. In de eerste helft van het jaar was het geld uiterst ruim, ook bij ons deed zich dit verschynsel voor, doch wij wisten te groote ruimte te voorkomen, door het verstrekken van belangrykekasgeldleeningen aan waterschappen en gemeenten. In het laatst van het jaar was merkbaar grooter. De bruto winst steeg van f 164,076,29® tot f 178,158,68. Aan provisie op effecten werd ontvangen f49,212,89 (vorig jaar f28,073,90). Aan andere provision werd ontvangen f25,977,89® (vorig jaar f 20,197,41®). Aan rentewinst werd gemaakt f 102,967,89® (vorig jaar f 115,804,98). De onkosten bedroegen f 84,408,69 (vorig jaar f 85,870,64®). Blykens de balans was het totaal bedrag der debiteuren f 8,454,905,56, der credi teuren f 1.661,515,26® en der deposito’s f 1,269,500,56. Besloten werd van de winst f 94,301,15 te bestemmen voor «reserve afkoop winst aandeel” f 12000; voor afschrijving op gebouwen en inventaris f15000; voor toevoeging aan de extra reserve f5000; voor toevoeging aan het pensioenfonds f 1000; samen f33000. Saldo winst f61,801.15. Onverdeeld blyft ’n bedrag van f 3816,22 hetwelk in nieuwe rekening overgaat. Als commissarissen werden herkozen de h.h. 8. van der Burg en T. H. Kingma. Het jaarverslag van bovengenoemde Bank, gevestigd te Leeuwarden, met hare bijkantoren te Sneek, Bolsward, Makkum, Gorredyk en Oosterwolde, vermeldt o.m. het volgende: Voor de bedryven in de provincie Fries land was het afgeloopen jaar o.i. niet on gunstig te noemen. De pryzen van boter en kaas, zoowel als van het vee waren hoog, echter waren de meeste landbouw producten in verhouding tot voorgaande jaren lager in waarde. De landpryzen bleven hoog en liepen zelfs nog iets op, doch de waarde van de gebouwde eigendommen was dalende en EEN RECORD-MELKGIFT. De firma Schaap te Deersum, heeft door toepassing van een speciale voeding de melkopbrengst van een barer koeien, de 6-jarige Ymkje VII, stamboekn. 42316, kunnen opvoeren tot een hoeveelheid van 13.164 K.G. melk met een vetgehalte van 3.78°/0. De hoeveelheid geproduceerde boter was in één lactatieperiode van 380 dagen 542 K.G., vertegenwoordigende een waarde van f 1701.82. Naar het Frieslandbouwblad meldt, bedroeg de waarde van het gemid delde rantsoen aan krachtvoeder per dag f 1.75® of wel in 330 dagen f 579.15. Het dagelyks rantsoen bestond uit: 2 K.G. suikerpulp 25°/0, K.G. cocosmeel, 2 K.G, glutenfeed, 4 K.G. grondnotenmeel, 1 K.G. lynmeel en 21/] K.G. murwe lijnkoek. Wordt hierby aangenomen, dat, indien geen krachtvoer was aangewend, de opbrengst 5000 K.G. melk zou zyn geweest, ver tegenwoordigende by een eenheidsprys van 12.928 ct. f 646.40, dan ziet men, dat de aanwending van krachtvoer gunstige resultaten heeft opgeleverd. Deze koe werd gedurende den geheelen zomer ’s nachts gestald. Hoe beter de weide was, hoe minder de melkgift, daar ze dan niet zooveel krachtvoeder wilde opnemen. Ymkje VII heeft steeds veel melk geleverd en wel als 2-jarig: 5036 K.G. melk, 8.50°/o vet, 191 K.G. boter in 328 dagen; als 4 jarig 6499 K.G. melk, 3.83»/0 vet, 271 K.G. boter in 326 dagen en als 5-jarig 7814 K.G. melk, 8.60®/o vet, 286 K.G. boter in 826 dagen. ze niet talrijk of in ’t geheel niet in koeienstallen werden gevonden. In een varkensmestery, waar de stal- wanden nu en dan met petroleum werden behandeld, waren echter geen malariamuggen aanwezig. Met voldoening mag hier gewag gemaakt worden van de groote bereid willigheid, waarmede de uitvoerende macht van onze commissie door de stalhouders werd tegemoet getreden en een enkele uitzondering mocht slechts dien goeden regel bevestigen. Als deze medewerking blyft bestaan, dan zal de arbeid en moeite, die weldenkende menschen tot heil van de bnrgery zich willen getroosten, niet nutteloos zyn. Meer dan zestig stallen zyn aldus ge- inspecteerd en by vyftien was het noodig de muggen, welke soms by honderden werden aan getroffen, door spuiten met een lysoloplossing (drie procent) te vernietigen. Van dezen arbeid verwacht de commissie veel, daar toch de overwinterende vrouwely ke malariamuggen het broedsel leveren, dat, in voorjaar en zomer volgroeid zynde, stad en land met een wolk van muggen overdekt. Het is voldoende bekend, hoe in den zomer in particuliere huizen naar muggen werd gezocht en zoo’n bezoek leverde soms een vangst van vijftien tot zestig muggen, vooral te vangen op die plaatsen, waar geslapen werd. Een der teksten kaarten luidt: «Houdt uw huis van muggen schoon En gezondheid is uw loon”. En zoo is het. Wy mochten dan ook waardeering ondervinden van particulieren en oogstten reeds de eerste vruchten als ons werd gezegd, dat voorzorgen tegen den malariamug werden genomen of anderen geregeld op de slaapkamers of zolders gingen vangen voor het naar bed gaan. Tenslotte dienen we ouze politiemannen erkentelyk te zyn voor de wyze waarop ze ook de veiligheid van onze volks gezondheid hebben gediend en nog in de toekomst door hun bystand wenschen te stabiliseeren. Laat het zoo geworden! (Vervolg). Rapport van de werkzaamheden verricht door de Malaria-Commissie te Bolsward. Den 11 Augustus 1925 werd in de slooten rondom de stad begonnen met het onderzoek naar larven van de malariamug. Aangevangen werd met dat gedeelte van de gemeente, dat gelegen is tusschen den Sneekerweg en Hartwerdervaart. Hier werden slooten aangetroffen, waarin geen of byna geen larven werden gevonden, doch er waren ook, waarin vele larven werden ontdekt. Gemiddeld leverden deze slooten op elk schepje, dat daaruit met een geëmailleerd steelpannetje werd genomen, van 10 tot 20 larven; een sloot leverde zelfs een gemiddelde van 50. Al de slooten, waarin larven werden aan getroffen, werden met parafine bespoten. Den 17 Augustus d.a.v., werd het ge deelte van de gemeente, gelegen tusschen den Sneekerweg en de Sneekervaart onder zocht. De slooten gelegen tusschen den z.g. Ouden Sneekerweg en den Sneekerweg, bevatten alle tamelijk veel larven. Elk schepje gemiddeld 10 tot 20. Al deze slooten werden geparaffineerd. Slechts enkele slooten tusschen den Ouden Sneekerweg en de Sneekervaart bevatten larven, nimmer echter in groot getal (gemiddeld 5). Ook hier werden de slooten, waarin larven werden aangetroffen, bespoten. Den 20 Augustus d.a.v. werden de slooten gelegen tusschen de Sneeker- en Workumer- vaart, geïnspecteerd. Hier bleken de meeste wateren geen larven te bevatten. Enkele slooten, waarin gemiddeld ongeveer 10 larven per schepje werden gevonden, werden geparaffineerd. Tengevolge van het koude gure weer en tengevolge van andere omstandigheden bleef een verder onderzoek van slooten achterwege tot 10 September d.a.v. Byna al de larven bleken toen verdwenen. Zeer zeker hadden de koude en de vele regens een flinke opruiming onder hen gehouden. Het geheele resteerende gedeelte van de gemeente werd nog onderzocht, overal echter met negatief resultaat. Den 24 September 1925 had het laatste onderzoek naar larven plaats. Zy werden echter nergens meer aangetroffen. Den 17 November d.a.v. werd een begin gemaakt met de bestryding van de mug zelve in de stallen. Opmerkelijk was het, dat hier de meeste malariamuggen werden aangetroffen in de paardenstallen en varkenshokken, terwyl twee coupletten van ’t «Wien Neerlands Bloed” en tot slot ps. 134 2. Het publiek zong de gespeelde liederen mede en liet na afloop een daverend hoera hooren. Een paar minuten voor tienen hield voor den Koninklyken ingang vanhet kerkgebouw de gesloten auto van de Koningin-Moeder stil, die gevolgd werd door open ry tuigen met tweespannen, waarin gezeten waren de Koningin, de Prins en de Prinses en het gevolg. Ook de vrien dinnen van de Prinses, die bij het kerk gebouw hadden gewacht, traden door den Koninklyken ingang de kerk binnen. De godsdienstoefening werd geleid door Apeldoorns oudsten predikant ds.C. Hattink. Toen de Kon. Familie met gevolg het kerkgebouw binnentrad en in de Kon. loge plaats nam, stonden alle aanwezigen van hun zitplaatsen op en speelde het orgel: «Wilt heden nu treden voor God den Heer”. Na gemeenschappelyk gezang van Ps. 108 1, las de voorganger na het uit spreken van het votum de eerste dertien verzen van Ps. 103. In zyn gebed dankte ds. Hattink den Allerhoogste, dat Hij dezen dag heeft doen aanbreken en het Vorstelijk Echtpaar in het leven beeft willen behouden en gezegend heeft als echtgenooten. Ook voor de oudervreugde, het Vorstelyk Paar geschonken, dankte de voorganger Hem, van Wien alle zegen komt. Ook vond ds. Hattink stof tot danken in het feit, dat de Koningin-Moeder gespaard bleef. Als tekst voor de predicatie was gekozen het laatste gedeelte van Ps. 42, luidende: «Hy is de menigvuldige verlossing myns aangezichts en myn God”. Ter overdenking van dit schriftwoord zong de gemeente van gezang 44 vers 1-2. Gemeenschappelyk werd nu gezongen ps. 118:7, waarna de predikant voorging in gebed. De slotzang, Gezang 96, werd staande aangeheven. Plechtig weerklonk binnen deze tempelwanden het geloofslied «Hallelujah, eeuwig lof en eere”. Na het uitspreken van den zegen was de dienst ten einde en verliet de Koninklyke Familie met gevolg het kerkgebouw. Buiten gekomen werd zy luide toegejuicht door een in dichte drommen opgestelde volksmenigte. Ook aan weerszijden van de Loo- en Paleislaan, waarlangs de stoet zich naar het paleis begaf, stonden dichte ryen van menschen, die de Kon. Familie bij herhaling toejuichten. In de R.-K. kerk werd na afloop van de plechtige Hoogmis, gecelebreerd door kapelaan Th. Horsthuis, gezongen het Te Deum Laudamus gevolgd door Domine Salvum fac Reginam Nostram. Ook in de overige Apeldoornsche kerken werd het zilveren jubileum der Koninklyke Familie herdacht. Zondagmiddag om half drie maakte de Kon. Familie een rytoer door Apeldoorn. De stoet bestond uit drie rytuigen, elk met twee schimmels bespannen. In het eerste rytuig, gemend door den Prins, zaten ook de Koningin, de Koningin-Moeder en de Prinses. In de twee andere hadden de Duitsche familieleden en het gevolg plaats genomen. Overal werd het jubileerende paar luide toegejuicht. De Chineesche gemeente te Menado schonk aan de koningin een doos van schildpad met zilvermontuur. Het deksel is versierd met het wapen van Nederland in goud en rondom opgelegd met zilver dry'fwerk. De doos is gevat in een mahonie houten kist en vergezeld van een oorkonde. hoe groote beteekenis het ook zij, is het werk straks aan dyken en rivieren en waterloozingen en stoomgemalen verricht, is de poging tot voorkoming van een nieuwe dergelyke ramp over een jaar, twee jaar, drie jaar, wanneer opnieuw de watermassa's komen aanzetten naar onze lage landen als naar een zekere prooi. En het is in dit werk, dat we even goed, dat we meer nog dan in ons medelijden en in het geven tot herstel van het verlorene één moeten zyn. Het is het werk van het groote herstel, dat niet alleen de gevolgen, maar meer nog de oorzaken wil wegnemen. Is het niet voor alle herstel de onontbeerlijke voorwaarde? Prof. Diepenhorst schreef dezer dagen in de antirevolutionaire Rotterdammer ook over herstel, het eerherstel van den poli- tieken strijd, welks prestige door de lang durige crisis zoo zeer geleden heeft. Maar is dit ook niet een herstel, dat de oorzaken meer nog dan de gevolgen moet zien weg te nemen? Het is ongetwyfeld waar, dat ons parlementair-politieke leven in uitge breide kringen van ons volk niet hoog in eere staat en dat er velen zyn, die van deze stemming gebruik trachten te maken om voor een of anderen vorm van dictatuur de belangstelling te winnen. De zoo lang durende en zoo onvolledig op te lossen crisis heeft dezen menschen een ongedachten wind in de zeilen geblazen. En het is wel noodig, dat allen, die het wel meenen met ons land, zich vereenigen om door nieuwen arbeid deze gevaarlyke beweging te keeren. Maar dat kunnen zeker in de allereerste plaats zy doen, die rechtstreeks in ons parlementaire leven arbeiden. En zyn zy het ook niet, die niet enkel de gevolgen dezer crisis, maar ook de oorzaken van dergelyke crisissen, die ook de oorzaken zyn van de geringe belangstelling, in het geringe ontzag voor ons parlementaire leven en ons parlementaire stelsel, kunnen terzyde stellen? Metterdaad moeten ze toonen, dat er een nationale eenheid is en dat boven het partijbelang het landsbelang uitgaat. Maar dat zullen ze toch slechts volkomen kunnen, wanneer het bewustzyn dier een heid dieper en ruimer in ons volk leeft en we toonen te begrypen, dat het belang van het Nederlandsche volk het belang van ons allen is. We moeten wat boven de partyoverwegingen eu groepsbelangen zien uit te komen naar een hoogere eenheid. En daarvoor moeten we zoo goed mogelyk ter zyde trachten te herstellen wat ons verdeeld houdt. In de bepaling omtrent den zomertijd heeft onze regeering daarvan misschien al het voorbeeld gegeven. De een wil wel, de ander geen zomertijd. Maar waarom moet nu beslist de haan van een dier partyen koning kraaien? Nu krijgen we zomertyd die 15 Mei begint en 3 October eindigt, en die dus aan de verlangens van beide partyen tegemoet komt. Wanneer we het zoo over onze geschillen eens zijn geworden, dan kunnen we trachten ons allen te scharen om wat ons vereenigt. En we kunnen één éénig sterk volk worden van millioenen en nog eens millioenen. Want we moeten niet by Nederland bly'ven staan. De Indische prinsen, over gekomen om ons vorstenpaar mot zyn zilveren huwelijksfeest geluk te wenschen en onlangs door koningin en prins ten paleize ontvangen, hebben er ons wel duidelyk aan herinnerd, dat ook ginds in de zeeën een deel van het Nederlandsche rijk licht. Wanneer we ook met die Indische broeders ons in een hoogere eenheid weten samen te vinden, zullen we een kracht zyn, die niet gebroken kan worden. Bolswardsche Courant i h >1 0> 3, n e i i i i HEUKL003 TKRZEEPPREMWWr «öfeyAAi» VERKRIJGBAAR INFLESSCttEH VAM VERBCMILLENDeGROOU^. f ATOOEND Miowtx TIOCM MBB, Voor het plaatsen van advertenties bevelen wij ons blad bij H.H. bestuurders van ver- eenigingen aan, terwijl wij hun tevens attent maken op ons adres voor de levering van alle soorten vereenigings-drukwerk als con- vocatie-biljetten, reglementen, diploma's, pro gramma's. tekstboekjes, enz. enz. J. MULDER. W' ïe.' s' percieboonen, 1 Mypy 1 K ri I i

Bolswards Nieuwsblad nl | 1926 | | pagina 1