der Gemeente Bolsward Officieel Orgaan Heerenkleeding naar maat hei beste het goedkoopste 11 8 8 R. P._ DE BOER, Bleekstraat - Makkum. R. P. DE BOER, Bleekstraat - Makkum. 1 biisgroente Babies PUROL I 1 sch.- STROMATRASSEN, f 4,50 - 5,00 - 5,50 per paar. Zeegras- en Alpengras Matrassen, f 8,00 - 8,50 - 9,00 - 6,50 KAPOKMATRASSEN, één- twee- of driedeelig, peluw en 2 kussens, vanaf f 48,00 tot f 72,50 4 i F Br tón flrègt s- percieboonen, le soort 50 ct. ?ercieboonen, $11 gru 65ste Jaargang No. 15 Woensdag 24 Februari 1926 S*- pp is a GR. DIJLAKKER - BOLSWARD. o Spiraal matrassen, f 8,50 - 9,85 - 11,50 - 12,50 Net matrassen, met en zonder beugels, voor ledikant en bedstede, f 17,50 - 19,00 - 21,00 Auping’s Matrassen. J, pertfejsch, f 'M Een schitterende keuze in de nieuwste fantasiestofïeu ZWART en BLAUW. WEEK-AGENDA. 'ne pijptabak is Doos 30 cent DE KIJK-UIT. Advertenties: 8 cent per regel. Bij contracten aanmerkelijke korting. Advertenties, voorkomende in dit blad, worden gratis geplaatst in „Wonseradeel”, „Hennaarderadeel”, Makkumer- en Workumer Courant. bjj voor- 3LAD i... en >£rcieb' ijvje hebben vaak last van een gesmetten of ontstoken huid. Dit is dadelijk te verzachten en spoedig te genezen door F o even vastleggen, dat ook wij in velerlei opzicht een genotvollen avond hier hebben meegemaakt. Het pro gramma was met zorg samengesteld. Orga nisators van eventueele reciteerwedstrjjden kunnen er gerust een voorbeeld aan nemen. S. D. i goeden en ander van den voor zyn heengaan nog tegen de meening van den directeur-generaal in, zou willen tot stand brengen. Werkelijk, Mr. Limburg, het wordt tigd om haast te maken. Een crisis van 100 dagen of langer kan het land geen goed doen. Uit Bolsward. eiechte, maar van het geld er nog andere van het 25 Advertenties 10 ct_.per ■egel. Bij meerdere glhat- iipg^n eener zelfde adver- en tic reductie Bij-ccntract lantnerkelöke korting” Toen verscheen eindelijk weer de jury... Gewichtig moment. De heer De Boer, als voorzitter, sprak vanaf het podium de ver gadering toe. Na eerst enkele dingen te hebben laten voorafgaan, maakte hy' bekend, dat in de afd. „Ernst” de pryzen waren toegekend aan: 1. Mej. Terpstra met 84 punten, 2. Mej. Kuiper met 72 p.; den heer Visser met 70 p. (Als 'n bijzonderheid deelde hy nog mede, dat nos. 1 en 3 oud-leerlingen van hem waren). In de afd. „Luim” waren de gelukkigen: 1. de heer De Vos met 75% p.) 2. de heer Kuiper met 75%; 8. de heer De Boer met 78 p. (No. 1 en 2 was beslist door het lot). Het maximum aantal punten was 100. Onder gepaste woorden werden de pryzen door den voorzitter der jury uitgereikt. En ’t was al reeds laat geworden, toen de leider van den avond overging tot sluiting. Hy richtte nog byzonderlyk dank aan het strykorkest, met zyn wakkeren directeur den heer L. J. Timmer, voor het muzikale gedeelte; aan de kinderen, die zoozeer hun best hadden gedaan en beëindigde ver volgens dezen propaganda-avond voor Staats- pensioneering. We willea nog Dit blad verschijnt des Woensdags en Zaterdags. Abonnementsprijs buiten de raijon, franco per post, f 2,50 per jaar. - Redactie en Administratie: J. MULDER, v/h. Firma B. Cuperus Az., Bolsward, Tel. No. 4 HEEREN- EN KINDERKLEEDING, PETTEN, HOEDEN, STRIKKEN, ENZ. 2e soort 45 45 50 100 80 60 geleerde heeft dezer dagen het resultaat van zyn studiën over de gevolgen van den oorlog voor Frankryk voltooid. En daaruit blijkt, dat Frankryk, dat in 1914 met een be volking van 39.600.000 zielen 8,140,000 mobiliseerde, daarvan 1,868,000 door den oorlog verloren heeft, dus één zesde van het gemobiliseerde effectief en één zevende van de geheele mannelyke bevolking. Maar als in Frankryk is het in alle oorlogvoerende landen gegaan. En de finantiëele crisis, die Frankryk nu doormaakt, bewyst, dat het verlies aan menschenlevens niet het eenige verlies is. De wilde kapitaalvernietiging heeft de ergste finantiëele en oeconomische gevolgen gehad. En het zyn niet enkel de landen, die oorlog voerden, waar thans die gevolgen zich doen voelen. We herinneren ons nog maar al te goed den roep om veiligheidstelling van den gulden, die nu wat verstomd lijkt. Ieder belastingbiljet herinnert ons opnieuw met schrikwekkende duidelykheid aan den noodtoestand onzer finantiën. Maar het is noodig, dat we het niet by dergelijke algemeene indrukken laten en ons een dnidelyk en precies beeld van den toestand voor oogen trachten te stellen. Begrypen we eigenlijk nog wel de verandering? Laten^fan de volgende cijfers ons begrip trachten te verhelderen. Van 1914 tot 1925 steeg do staatsschuld met 298 °/0. stegen de staatsuitgaven van f258,881,279 tot f 691,447,741, dus met 275 °/0, terwijl de bevolking slechts toenam van 6,212,697 tot 7,800,000. Dat is nu niet enkel het gevolg van den oorlog, maar toch wel grootendeols. In de eerste missie uit de Algemeene Roomsch-Katho- lieke Werkgeversvereniging heeft blijkens het uitgebracht rapport als zooveelste uit de ry den staf gebroken over het ontworpen Nederlandsch-Belgisch verdrag. Maar het is wel waarschijnlijk, dat Van Karnebeek er zyn hart of althans zjjn naam aan ver pand heeft. Hem kunnen we dus niet meer als minister van buitenlandsche zaken ge bruiken. We moeten een nieuwen titularis hebben, maar een, die niet alleen vry tegenover het ontworpen tractaat, maar ook anders tegenover de Nederlandsch-Belgische betrekkingen staat en die de consequenties van zyn andere houding aandurft en kan handhaven. Naast dezen post is er nog een andere in het ministerie, waarop op 't oogenblik een bizondere nadruk valt. Er is blykbaar een kwestie aan de afdeeling posteryen en telegrafie, die tot het departement van waterstaat behoort, over de verdere leiding. De directenr-generaal is met verlof gestuurd, omdat hij zich verzet tegen de pogingen van hoofd-inspecteurs en anderen om voor de éénhoofdige leiding van tot nu toe een directorium in de plaats te stellen. Een buitenstaander kan zich over het voor en tegen moeilyk een juist oordeel vormen, begrypt alleen, dat in een zoo belangrijken tak van dienst als de posieryen een defi nitieve regeling en een vast bestuur drin gend noodig zyn. Maar, wel lykt het een beetje vreemd, dat een minister, die zyn ontslag al heeft ingediend en alleen met heengaan wacht op de vorming van een nieuw ministerie, deze verandering vlak evenwel concentreerde al zyn actie hierop de leeftijdsgrens is te hoog en het bedrag te klein. Onder minister Aalberse kwam er wyziging: de leeftyd werd verlaagd van 70 op 65 jaar, en de uitkeering verhoogd van f 2,op f 3,en van f 8.op f5, Bovendien kregen alleen zy het, die een inkomen hadden minder dan f 1200,en niet aangeslagen waren in de vermogens belasting. Nu profiteerden in 1919 810.000 menschen van de Ouderdomswet. Velen in den lande meenden, dat thans als ’t ware het einddoel was bereikt de Bond kon nu wel opdoeken. Neen, verre van dat! Wie nog géén 65 jaar was, kreeg (zonder betaling) niets. Van het boven genoemd aantal trekkenden in Dec. 1919, waren op 1 Jan. 1924 dan ook nog slechts 16.755 over. Alzoo is over een bepaald aantal jaren het premie vry Staatspensioen aan den kant. De Bond wil een pensioen voor alle tyden en voor iedereenDe verzekerden vormen 10 pCt. Ruim 40 pCt. is on verzekerd. En die zullen eenmaal ervaren, dat „oud en arm” er nog wel degelyk is. Spr. wekte ten slotte z’n hoorders op, om de rijen van de Bondsleden te versterken. Na nog een dankwoord te hebben ge bracht aan die leden, welke de medailles - als pryzen voor den te houden wedstryd beschikbaar stelden, verklaarde hy de byeenkomst voor geopend. „Andante", het strykorkest, dat we zoo voor en na nog al sens aantreffeu by uitvoeringen e.d., en dat dan belangelooze medewerking verleent, „Indante” was ook hier present. Men opende het program met 'n tweetal nommers, waarvan het eerste «.Voor 't vaderland” ons het best beviel. Een fleurige marsch, die flink werd gespeeld. Daarna werd een begin gemaakt met den hoofdschoisl van den avondreciteer- wedstrijd. De volgenden in volgorde program bekampteu elkaar 1. 8. Visser, Wiusum„Der wier ris” (ernst). 2. Tj. de Boer, Tjerkwerd„In frjsmd middel” (luim). 8. Mej. Heeringa, Wommels: „Oude Grootvader” (ernst). 4. J. Heins, Tjerkwerd: „In jagersfangst” (luim). 5. Mej. Terpstra, Marssum „Groot moeders Kerstfeest (ernst). 6. I. Kuiper, Ylst: „Rcisigjen” (luim). 7. U. Vormeer, Bolsward: „Dikke Jan” (ernst). 8. Jac. de Vos, Oldeboorn„Circus Hagenbeek” (luim) 9. Mej. Kuiper, Ylst„Aid en earm” (ernst). 10. 8. Visser, Winsum „Fjouwer wike troud” (luim). Vorenstaande werklyst werd respectievelyk afgewisseld door: een „zang” van Alette Jansen, getiteld: „Hei in de Mei” en uit gevoerd door 3 jongens en 1 meisje. De uitvoerende kinderen: drie van den heer J. Wouters en één jongen van den heer A. J. Osinga, deden zich kennen als jonge krachten, waarvan op tooneelgebied wel wat te vormen is. Wat ook vooral later op dea avond werd bevestigd, toen zusje en broertje Wouters gaven: „Riemen en Stuur”. Het vrye en ongedwongens van de twee kleinen, hunne bijpassende kleeding en dat alles nog verhoogd door electrisch kleureneffect, moet op elk een indruk hebben gemaakt. Een i werd begeleid door pianospel i jongeheer T. Faber. Da bijval van pnbliekszyde was buiten gewoon. Ook welverdiend! Ook speelde het strijkje nog ’n paar aardige dingen. „Sommernacbtstraume” de volle natuur met tintelend leven was stellig een waardig nummer. Toen de wedstrijd zelve dan afgeloopen was en de jury, bestaande uit mevr. M. van ,Driel-8teensma en de heeren U. de Boer, J. J. Reinders en F. v. d. Spoel, zich begaf naar de „raadkamer” werden op verzoek van ’t bestuur nog enkele stukken door mededingers en -dingaters aan den wedstryd, als toegift ten beste gegeven. Hiervoor kwamen nog eens op de planken: de heer de Vos, de heer Kuiper met z’n dochter en mej. Terpstra. Wat we nu te hooren en te zien kregen, was werkelijk aardig, soms kunstvol. Wy meenen den heer de Vos een bij zonder compliment niet te mogen onthouden I Hoewel hem niet kennend, durven we hem nochtans aan te bevelen als beroeps-komiek. Wat hy geeft op ’t gebied van nabootsing enz., is hoogst amusant en origineel tevens. En zonder aan de overigen te kort te willen doen, komt mej. Terpstra een pluimpje toe voor de wyze, waarop zy reciteert. In de stukken, die ze buiten den wedstrijd gaf, kwam dat ook weer voldoende uit. Haar uitspraak is zuiver-Hollandsch en haar mimiek innig-meelevend. Hulde! i en „de Faaml I Voetbal. Zondag 28 dezer zal alhier op ’t Sport terrein een voetbalwedstryd plaats vinden, tusechen 22 uitverkoren spelers van den Frieschen Voetbalbond. Voor de liefhebbers zal dit wel de moeite waard zyn eens een kykje te gaan nemen, daar wy hier 'in Bolsward zelden kennis maken met een wedstrijd als dezen. Na afloop van bovenvermelden wedstryd zal het definitieve Friesche elftal gekozen worden, hetwelk dan, na eerst een oefen wedstrijd te hebben gespeeld, den stryd moet aanbinden tegen een dito Groninger elftal. Dus kan men wel begrypen dat de gekozen spelers van deze party zich geheel zullen geven, om een eventueele benoeming in het Friesch elftal te krygen. Voor Bolsward zyn gekozen Hoekstra als links buiten en Brandsma als back. In het volgend nummer der 'Bolxwardtche Courant zullen de elftallen vermeld worden. De wedstryd C.A.B. IIBlack Boys ging Zondag j.l. niet door wegens terrein- afkeuring. W. Uitslag Damwedstrijd. Aan den openbaren damwedstryd, uitgaande van de damclub „Bolsward* en gehouden in het Wilhelminagebouw, is door 82 per sonen deelgenomen. Na mooie en spannende partyen werden winnaars: le klas. P. Gerbranda, Arum, le pr. P. de Jong, Goënga, premie. A. Bootsma, Nyland, troostprys. J. Wierdsma alhier, troostprijs. 2e klas. H. G. de Jong, Oppenhuizen, le pry’s. N. de Boer, Tjerkwerd, premie. 8. v. d. Meer alhier, troostprys. 8. Dykstra, Oppenhuizen, troostprys. De pryzen bestonden uit luxe voorwerpen. Een legaat. Door mej. Hendrikje Scheltes Flameling, dezer dagen overleden te Amsterdam, is aan de diaconie der Ned. Herv. gemeente alhier f 1000 gelegateerd, vry van successie rechten. De overledene was een oud-Bols- wardsche, die vroeger, gedurende een zeer lange reeks van jaren, dienstbaar was nu wylen ds. M. E. v. d. Meulen, heen predikant alhier. Alle modellen en alle pryzen. betpond .30. t ze., onze öertl harntg ,;Ó8 F^aarh 'oonen,. le soort 32 ct^W plaats hebben we heel wat crisis-leeningen moeten sluiten, waarvan nu ook de rente ons budget bezwaart, maar bovendien is de oeconomische toestand der wereld en ook van ons land dermate verslechterd, dat da staatsinkomsten daalden, werkloos heidssteun nieuwe sommen bovendien ook de waarde een andere werd. Toch zyn oorzaken daarnaast, die de meerdere uit gaven verklaren. Dat bewyst al de omstan digheid, dat de onderwysuitgaven stegen met 405 °/0, die van financiën met 286 °/0 en die van Arbeid, Handel enz. met 474 °/0. Het beeld, dat we zoo van onzen finan- tiëelen toestand krygen, is niet erg aan lokkend. En al heet hei dan, dat het evenwicht op de begroeting hersteld is, het is toch blykbaar nog hard noodig, dat met vaste hand geregeerd wordt. Daarom treft het al bijster slecht, dat tengevolge van de regeeringscrisis die hand feitelyk heele- maal ontbreekt, We worden geregeerd, maar we hebben eigenlyk geen regeering meer. Onlangs is er een lystje gepubliceerd van de nieuwe ministers. Maar tot nu toe is het fiat daarop van Mr. Limburg achter wege gebleven. En aangezien het gemak- kelyker is om achter je schryftafel een stelletje namen voor toekomstige ministers te bedenken dan een ministerie samen te stellen, schieten we met dergelijke lystjes niet hard op, zoolang ze nog niet de onder- teekening van den zoekenden kabinetsfor mateur, of beter nog de onderteekening van de Koningin dragen. Trouwens het lystje zelf was nog niet eens af, maar had de moeilijkste namen opengelaten. Want wat is op ’t oogenblik van meer beteekenis dan de vraag wie onze toekomstige minister van buitenlandsche zaken zal zyn. De com- Propaganda-avond Bond voor Staatspensionneering. Verleden Vrijdagavond had het bestuur van de afd. Bolsward van bovengeuoemden Bond een reciteerwedstryd uitgeschreven, die in de eerste plaate ten doel had propaganda voor Staatspensioen, zooals de Bond dat voorstsat. „Ons Gebouw” had voor deze gelegenheid echter beter bezet kunnen zijn. De voorzitter, da heer Pannekoek Loois, sprak een uitvoerig openingswoord.Eerstens verwelkomde hij de dames en heeren, die hedenavond hier zouden reciteerenmede door hun propagandistische voordrachten hoopte hy zullen nog velen tot ons komen. De Bond voor Staatspensionneering heeft 25 jaren bestaanen al heeft hij niet alles bereikt, wat bij zich voor oogen stelt, toch is reeds veel gewonnen. Wylen minister Talma (1918) bepaalde in zyn wet in art. 469: alle loontrekkenden van 70 jaar en ouder krijgen f 2,(of f 8,samen, als man en vrouw). Op dat art. werd door Days, hoofd bestuurslid, en toen ook reeds Kamerlid, een amendement ingediend, dat de bepalingen direct zouden in werking treden. Tengevolge van den oorlog werd de wet pas in 1919 ingevoerd. 110.000 oudjes waren er, die premievry Staats pensioen kregen op 1 Dec. 1913, De Bond ■’ercieboonea, .2de soort' 28 28 35 ;.i3ó - 55 40 f, onze •Jlgepden k ■en eikel Kami Het heeft lang geduurd voor de mensch- heid na den waanzin van den oorlog weer tot bezinning kwam. De eerste jaren leefde men als ’t ware nog in den oorlogsioes vsn opgewondenheid, die alle duidelijk uitzicht op de wereld rondom ons belette. Nu dui delijk de natuurlyke evenwichtstoestand be gint terug te keeren en men, zich de oogen uitwryvende, om zich heen begint te zien, begrijpt men pas, welke verwoestingen men zelf heeft aangericht. Eo, door die ontdek king en het nypen van den nood overal tot bezinning gekomen, schuwt men het niet langer zich rekenschap te geven van den nieuwen toestand en rekent men nauw gezet na, wat men nu eigenlyk gewonnen en verloren heeft. De winst is maar poorer. Zalfs de landen, die het wonnen, zien hun winst aan nieuwe macht en prestige weer even vlug tanen als ze gewonnen werd. En de menschheid zoekt nog vergeefs naar een andere winst dan die der ontgoocheling. Daarentegen stapelen de verliezen zich tot torenhooge bergen op, die ons benauwen en in staat zouden zijn tot nieuwen waanzin te drijven. Een Fransch - ofli .deze'dereejit tér den val, dfl jer gei \^s! WOENSDAG 24 FEBRUARI: J.V.O., afd. Bolsward. Vergadering ’s avonds 8 uur in café „Voorwaarts”. Maatsbiljartpartij des avonds 8 uur bij H. Gaarmann. Menno Simonszkring. Gezellige bijeenkomst in de Doopsgezinde Kerk voor leden en huisgenooten. Spr. ds. A. L. Broer van Hindeloopen. „Hoop der Toekomst”. Vergadering des avonds half zes in het Wilhelminagebouw Geref. Zangvereen. „Pro Rege”. Repetitie des avonds 8 uur in't Wilhelminagebouw. Schaakclub „Westergoo”. Speelavond. Aanvang kwart voor acht uur in „Ons Gebouw”, leeszaal, boven. DONDERDAG 25 FEBRUARI: A. J. C. Vergadering des avonds 8 uur in café „Voorwaarts". Stedelijk Muziekkorps. Repetitie ’s avonds 8 uur in de Muziekschool. Zangver. „Harmonie”. Repetitie des avonds 8 uur, zaal Boermans. VRIJDAG 26 FEBRUARI: Muzikale ontwikkelingscursus op de boven zaal van café Hoekstra, des avonds 8 uur. Onderwerp „Richard Wagner”. Chr. Winterlezing des avonds 8 uur in „Ons Gebouw”. Jaarlijksche vergadering van „Het Groene Kruis”, des avonds 8 uur in de „Doele”. Zangvereen. „Voorwaarts”. Repetitie’s avonds 8 uur in café „Voorwaarts”. Chr. Gemengd Koor. Repetitie ’s avonds 8 uur in de Geref. school „Rehoboth” Hengstepad. R.K. Zangkoor. Repetitie ’s avonds 8 uur in café Slippens. ZATERDAG 27 FEBRUARI: Burgerwacht. Oefening in het gymnastiek lokaal. Onderling Ziekenfonds. Contributie-afdracht ’s avonds van 6—7 uur in „Ons Gebouw”. MAANDAG 1 MAART: Damclub „Bolsward”. Gelegenheid tot dam men, ’s avonds 7 uur in ’t Wilhelmina gebouw. Fabrieksarbeiders. Vergadering des avonds 8 uur i café „Voorwaarts”. Strijkorkest „Andante”. Repetitie des avonds Th uur in de Muziekschool. Bolswardsche Courant I i P.O.VAN DER KLEI's .1 ■SRI 31 —j P. 0.VAN DER KLEI ||en kwartje, Beien J, J opmerk: Voor het plaatsen van advertenties bevelen wij ons blad bij H.H. bestuurders van ver- eenigingen aan, terwijl wij hun tevens attent maken op ons adres voor de levering van alle soorten vereonigings-drukwerk als con- vocatie-biljetten, reglementen, diploma's, pro gramma's, tekstboekjes, enz. enz. J. MULDER.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1926 | | pagina 1