Officieel Orgaan der Gemeente Boisward ■N ARD WOUDA's RWATTAs5t JAV^.REEP VAN KALSBEEK J». in büsgroente pbr‘pond 30. k’ken gro )ls” en ,.da I Spercieboonen, im Meisjes PUROL W Een KEUKEN-INRICHTING gekocht bij VAN KALSBEEK is en blijft een genot om te gebruiken en n lust om te zien. E* Beter dan 6oed. DE BE5TE tr me 9 WILT U een gemakkelljk passend COSTUUM NAAR MAAT?? Dan is Uw adres P. A. Gerritsma Heeren-Kleermakerij E 56 BOLSWARD t i-f Alles prima. V raagt ons J 25 Laagste prijzen. Huishoudboekje. No. 39 Woensdag 19 Mei 1926 65ste Jaargang 5ste Jaargang'V Dit nummer bestaat uit 2 bladen. 168. 30-60-90 ct. WEEK-AGENDA. in m Besluiten, benoemingen, enz. A uur 5. idijvje 9. Finale. Uit Boisward. BUITENLAND. Uit Makkum. Advertenties: 8 cent per regel. - Bij contracten aanmerkelijke korting. Advertenties, voorkomende in dit blad, worden gratis geplaatst in „Wonseradeel”, „Hennaarderadeel", Makkumer- en Workumer Courant. Bij een regelprijs van 8 ct wordt voor twee achtereen volgende plaatsingen derzelfde adver tentie, l‘/ï maal den prijs berekend. infanterie voormalige 1. 2. 3. 4. Op den Bondswedstrijd op Pink stermaandag zal de afd. „Makkum” ver tegenwoordigd worden door het partuur K. Hibma, D. Blanksma en D. Kuipers, welk partuur door eene daartoe benoem de commissie is samengesteld. 1852 1944. 2055. 2474. AUTO-LOMMERT. Ik dacht aan het Haagsch verhaaltje Van de Haagsche houten ham, Die in ’t schoone ’s-Gravenhage Op een Haagsche tafel kwam. Toen ik iemand hoorde zeggen, In de Residentie-stad, Dat hij wél een dak-antenne, Maar géén Radio-toestel had. En nu kwam de Haagsche Raad weer Met een nieuw ideetje an: ’t Haagje krijgt een auto-lommert, Een Benzine-Oome-Jan. Weldra staat de trotsche „Six” daar Naast de afgetobde Ford, Je zult.zien, dat binnenkort óók De chauffeur beleenbaar wordt. Moderne sterrenkunde. „Welke sterren”, vroeg de leeraar, „Kent ge, groot zoowel als klein?” En het antwoord luidde: „Moeten ’t. Sport- of filmsterren zijn?” TOS oto’s 6. 7. 8. RECEPT: Koop een tuf op afbetaling, Breng hem bij de „schuine deur” En betaal van deze centen De livrei en de chauffeur. Krijg je onverwachte gasten, Zeg dan met een breed gebaar: Zeg, Albèèèèèr, (da’s de chauffeur dan) Is de wagen nog niet klaar? En Albèèèèèr, in stramme houding, Antwoordt met een stalen snuit: d’Auto staat nog „kort-gesloten”, Kan niet de „garage” uit. „Tel.” CLINGE DOORENBOS. kt 'T ir- V. ns, len Zuiver Boekweitmeel Er is geen deugdelijker middel voor het verkrijgen en behouden van een fraaie Huid van Handen en Gelaat, dan Concert Stedelijk Muzekkorps. op Donderdag 20 Mei ’s avonds 8 in het Park. PROGRAMMA: (ter opening van het seizoen). Bidgood Bellini Allier Jaarlijksch onderzoek. De tot de landmacht behoorende groot-verlofgangers der lichtingen 1914 en 1917 zullen in de maand Juni a.s. aan het onderzoek, bedoeld in art. 41, 3e lid der Dienstplichtwet worden onderwor pen. Verlofgangers, die voor één der lich tingen 1914 of 1917 zijn ingelijfd, maar tengevolge uitstel of om een andere re den tegelijk met een latere lichting de eerste oefening hebben volbracht, moe ten zich aan het onderzoek onderwer pen, voorzoover zij niet behooren tot hen die daarvan zijn vrijgesteld. Aan het onderzoek nemen niet deel zij, die: a. Dit blad verschijnt des Woensdags en Zaterdags. Abonnementsprijs buitei de raijon, franco per post, f 2,50 per jaar. - Redactie en Administratie: J. MULDER, v/h. Firma B. Cuperus Az., Boisward, Tel. No. 4 Bekroningen. De heer M. J. Elzinga, Nieuwmarkt 17 alhier, behaalde op de laatst gehouden pluimveetentoonstelling te Sneek, met zijn inzending Zwart Plym. Rocks (1 hen) een tweeden prijs, benevens een Eereprijs voor de mooiste inzending in die klasse. Uitslag aanbesteding. Daggering stadsgracht langs het Hoog Bolwerk. Ingeschreven werd door: S. Pietersma, alhier F. de Wit, alhier H. de Haas, alhier J. Ringnalda, alhier Gegund aan S. Pietersma. kon dezévtcreeht opmend der den -volgepden dag W ■en enkel Kami 's KEEEXSS r De algemeene staking in Engeland, welke zoo groote afmetingen had, schijnt maar niet in eens geliquideerd te kunnen worden. Telkens wordt vernomen, dat in een of andere branche tusschen werk gevers en werknemers overeenkomst is gekomen, maar direct daarop blijkt dan weer, dat een gedeelte het werk niet heeft hervat, óf omdat de werklieden zich niet bij de voorwaarden van hun Union- ieiders willen neerleggen, óf omdat de werkgevers die voorwaarden niet in den geest van de arbeiders toepassen, óf om dat het werk niet kan worden hervat, daar een voor het bedrijf noodzakelijke afdeeling nog niet tot overeenstemming is gekomen. Zoo behooren de organisaties der dag- blad-uitgevers tot degenen, die zich van den dwang der Unions willen losmaken, en verschijnen de bladen nog in primi- lieven vorm. SNYPSNAREN Der hie hja neat fen lézen. It barde lang net alle dagen, Det Minse op ’e fyts foart wie, Mar it scoe nou den dóchs ris wêze, Howol de loft net ginstich stie. Dat scoe, tocht Minse, wol ófdriuwe, Der koe d’r net bést thüs om bliuwe. Mar Minse scoe ’t net tige treffe, Hwent hy wier noch net iens sa’n ein, Do fielde ’r al hwet drippen fallen As earste boaden fen ’e rein. Mar Minse liet it noch net sitte, Hy tocht :ik moat mar gau opsjitte. ’t Bigoun al mear en mear to reinen En al ho ’t Minse ek opskeat, It wier net tsjin ’e bui te halden, It hirde riden joech him neat, Hwent yn syn skoen stie ’t efkes letter Sa goed as blank fen al ’t wetter. Do tocht er al: ik mei wol skülje, Ik wird sa langer dweiltrochwiet. En al moai gau seach hy in herberch Der oan ’e dyk stean. Minse ried Bihalden do de trochreed binnen. Der wier de faem krekt drok oan ’t bjinnen. Hy sei tsjin hjar, do ’t hy ófstapte: „Myn Ijeave tiid, hwet is ’t in waer „It komt by ’t amerfol fen boppen; „Bykêns de Sontfloed is ’t net raer!” De faem hie ’t fêst net goed opnommen, Hja seach, as wier hjar hwet üntkommen Hja frege dêrom: „Sontho wier dat? „Forstie ’k dat frjemde wird forkeard?” Forheard sei Minse: „Ha jy den net „Fen d’Arke en ’e Sontfloet heard? „Do stie ek alles under wetter. „Kom, dat wit jy dóchs ek wol better.” „Né, ’k wier der net mei op ’e hichte; „Dat hoeft jo neat gjin nij to dwaen, „Hwent mei al dy hüshim’lersdrokte „Ha’k yn gjin wike,” sei de faem, „Om earlik nou tsjin jo to wêzen, „Ek mar ien ink’le krante lézen.” 12-V-’26. SIBE. Forbettering: Yn „Snypsnaer” 167 stiet yn rigel 22 hie d.m.w. stie; yn rigel 26 stiet tominsen d.m.w. tominsten; yn rigel 21 en 32 stiet aldererfstik d.m.w. Sl- derserfstik; yn rigel 39 stiet mim d.m.w. him. S. Ned. Herv. Kerk. Zestal te Rauwerd. 1. Bloemhoff te Warfhuizen, 2. Oterdoorn te Graft en de Rijp, 3. Baudet te Arum, 4. Peysel te Woltersum, 5. Sevenster fe Hoorn (Terschelling). 6. Dorenbos te Leek. Geref. Kerken. Op het tweetal te Hil versum komt voor C. van der Woude te Gorredijk. Benoemd tot deurwaarder van ’t kan tongerecht te Bergum, tevens tot deur waarder bij de arrondissements-recht- bank te Leeuwarden ter standplaats Ber gum, M. H. Hoogeveen, deurwaarders- klerk te Bergum; tot deurwaarder bij de arrondissements-rechtbank te Leeuwar den, tevens tot deurwaarder bij het kan tongerecht te Sneek, L. Broersma, nota risklerk te Huizum. Eervol ontslag verleend met ingang van 1 Sept. a.s. aan den heer A. Kuyt, leeraar aan het Gymnasium te Sneek. Geslaagd doet. ex. geneeskunde de heeren Th. Niemeijer en A. Brouwers. De heer L. P. de Vries, veearts te Fra- neker, is tijdelijk en tot wederopzegging aangewezen als veearts, belast met het houden van toezicht op het ter Leeuwar- dermarkt aangevoerde vee. ONS KINDERVERHAAL De betooverde eieren. (Slot). In Zuid-Slavië bood het geheele kabi net den koning zijn ontslag aan, dat deze geheel aanvaardde. Zulks geschiedde, nadat de Kamer met 150 tegen 127 stem men de radicale motie had verworpen, waarbij de aanhangers van Raditsj met de geheele oppositie tegen stemden. De race naar de Noordpool. Na de Amerikaansche officier Byrd, die per Fokker over de Noordpool vloog, heeft Amundsen met zijn luchtschip de Norge” de Pool bereikt, en daar de Noorsche, de Engelsche en de Italiaan- sche vlag neergeworpen. De vlag, welke Byrd daar liet vallen, hebben ze duidelijk waargenomen. Het uitwerpen der vlag gen was de grootste emotie van de ge heele' tocht. Nadat eenige dagen van Amundsen en zijn makkers niets was vernomen, luidt het laatste bericht, dat de „Norge” te Teller, een klein plaatsje in Alaska, is geland. Alles was wel aan boord. Den volgenden dag gingen Thijs en Bas heel vroeg naar school. Want, dach ten ze, bij zich zelf, als die oude vrouw dan weer aan den kant zit, zien wij haar het eerste en zullen wij haar wat van ons brood geven. En warempel, toen ze langs de plek kwamen, waar ze den vorigen dag het oude vrouwtje hadden gezien, zagen ze tot hun groote blijdschap het gebogen figuurtje zitten. Ze liepen opzet telijk heel langzaam, opdat het vrouwtje hun toch maar vooral zou zien. Toen ze vlak bij waren, richtte het vrouwtje zich op en vroeg zacht, net als gisteren: Jon getjes, jongetjes, ik heb zoo’n honger, hebben jullie niet een sneedje brood vooi me? Dadelijk bleven Thijs en Bas staan en zeiden: (j kunt al onze heerlijke boter hammen wel krijgen hoor, en ze zijn wat lekker! Er zit honing op! Maar ze dach ten stilletjes: Ze neemt er toch maar een klein stukje van. We kunnen dat gemak kelijk zeggen. Als wij dat gouden tientje maar krijgen! Het vrouwtje stak haar hand in hun mandjes, brak, net als gisteren bij Bart en Dorus, maar een heel klein stukje van de boterhammen af, en bedankte de jon gens. Op een draf liepen Thijs en Bas nu door. Toen ze zoover geloopen hadden, dat de vrouw hen niet meer kon zien, maakten ze vlug hun mandjes open, om het goudstuk te zoeken. Tot hun groote teleurstelling vonden ze echter geen goudstuk. Ze haalden de mandjes heele- maal leeg en wat vonden ze toen op den bodem van hun mandje? leder een groot wit kippenei. Nou, zei Thijs, wat heb je nu aan zoo’n gewoon kippenei. Die leelijke ouwe heks heeft ons er leelijk tusschen genomen. Ajakkes, riep Bas uit. Ik lust niet eens eieren. Weg er mee, schreeuwde hij boos en gooide het ei op den grond, zoodat het stuk viel. En daar gaat het mijne, riep Thijs en gooide ook zijn ei stuk op den grond. Maar toen gebeurde er op eens iets heel raars. Uit elk ei kropen wel wel 100 heele kleine kikkertjes te voor schijn. Maar die kikkertjes begonnen te groeien, zoo hard, dat ze na eenige oogenblikken zoo groot als een hond waren. Toen begonnen al die groote kik kers met hun verschrikkelijk groote mon den oorverdoovend te kwaken. Thijs en Bas, die eerst geen stap konden doen, zoo waren ze geschrokken, werden zoo bang, dat ze het op een loopen zetten. Maar de kikkers begonnen meteen achter hen aan te springen, terwijl ze woedend kwaakten. Hoe langer hoe harder liepen Bas en Thijs, maar de kikkers sprongen toch nog harder. Af en toe pakte een van de kikkers hun bij een oor. Een ander trok hun hard aan hun haren, een derde beet in hun beenen, zoodat ze huilden van angst en pijn. Eindelijk konden ze niet meer. Ze waren zoo moe, dat ze aan den kant van den weg stil hielden en neervielen. Ze waren nu weer vlak bij de plek, waar ze de oude bedelares hadden ontmoet, want in hun angst waren ze hard in de richting van huis teruggeloo- pen zoodra ze op den grond zaten, kwa men de kikkers om hen heen staan. Ze zongen een heel wild kikkerlied en keken zoo boos naar de angstige jongens, dat ’t wel leek, of ze ze wilden opeten. En wie weet, wat er gebeurd was, als niet op eens de oude bedelares gekomen was. Ze trad binnen in den kring der kikkers, sprak een paar tooverwoorden, zwaaide met haar stokje en zie, daar stond in de plaats van de oude vrouw, de rijke, lieve gravin voor de angstige jongens. Meteen waren de wilde kikkers verdwenen. Ze keek de jongens streng aan en zei: Thijs en Bas, jullie hebt nu allebei een harde les gehad. Toen ik jullie voor de eerste keer om wat eten vroeg, wilden jullie niets geven, omdat je te gierig was. Toen jullie dachten, dat ik je met een goudstuk zou beloonen, deden jullie heel vriende lijk, maar jullie meenden er niets van. Het was jullie alleen om dat goudstuk te doen. Denk er om, dat je alleen iets moet geven, omdat je iemand wilt hel pen, niet in de hoop, ervoor beloond te worden. Ga nu naar school en vergeet nooit, wat ik je gezegd heb. Diep beschaamd gingen Thijs en Bas naar school. Ze kwdmen een kwartier te laat en moesten voor straf in den hoek staan. Na dien tijd hebben ze veel beter opgepast. c. bestemd zijn om in 1926 voor her halingsoefeningen in werkelijken dienst te komen; d. elders wonen dan in Nederland; e. zich buitenslands bevinden ter uit oefening van de zeevaart (hieronder niet begrepen de zeevisscherij) f. de binnenvaart uitoefenen op ande re landen en zich deswege in een dier landen ophouden; g. ingevolge de geldende bepalin gen geheel zijn vrijgesteld van opkomst in werkelijken dienst in geval van oor log, oorlogsgevaar of andere buitenge wone omstandigheden. Zij, die eene vrijwillige verbintenis hebben aangegaan als verzorger bij den Rijkspostduivendienst, hoefsmid bij de en smid-bankwerker bij de oefenings-houwwitsercom- pagnie moeten echter wel aan het jaar lijksch onderzoek deelnemen. Op daartoe aan den districtscomman dant te richten en met redenen te om- kleeden verzoek kan den verlofganger worden vergund het onderzoek in een andere gemeente binnen het district of in een gemeente in een ander district te on dergaan, terwijl hem voorts, door ge noemden commandant uitstel kan wor den toegestaan van het onderzoek tot November of December a.s. Het verzoekschrift moet tijdig en ge frankeerd worden toegezonden aan den Commandant van het Indeelingsdistrict Leeuwarden te Leeuwarden. Het onderzoek wordt hier in Boisward gehouden in de muziekschool (Kerkstr. 30) op Dinsdag 8 Juni a.s. om 1 '/2 uur nam. voor de lichting 1914 en om 2’/2 uur nam. voor de lichting 1917. Staatsgreep in Polen. Generaal Pilsoedski heeft met een groote troepenmacht het kasteel Belve dère in de hoofdstad Warschau geno men, waardoor de geheele stad in zijn bezit is. Van te voren waren de staats president en de regeering in een vlieg tuig en auto’s de stad ontvlucht. De pre sident heeft afgezanten naar Pilsoedski gezonden om besprekingen te houden. Het geheele kabinet is afgetreden. De sociaal-democraten hebben met het oog op de algemeene overwinning van Pilsoedski de algemeene werkstaking ge proclameerd. Volgens de berichten is in Polen de algemeene mobilisatie gelast. Volgens de officieele berichten uit Warschau vielen bij de straatgevechten 205 dooden, het aantal gewonden be droeg 966. In Warschau en heel Polen heerscht volkomen orde, het post- en telegraaf- verkeer met het buitenland en het bin- nenlandsch telefoonverkeer is weer ge heel hersteld. Generaal Haller probeert in Polen een nationaal legioen samen te stellen, waar mee hij tegen Pilsoedski wil optrekken. Advertenties 10 eV per regel. Bij meerder&gfóat- jing^n eeher,zelfde adver- xntie reductie. Bij contract lanmerkelijke korting? 3LAÖ v ,2de soort 28 28 35 35' 55 40' hun eerste oefening nog niet heb ben volbracht; b. in 1926 vóór den voor het onder zoek bepaalden dag in werkelijken dienst zijn geweest uit anderen hoofde dan bij wijze van straf, art. 42, 2e lid der Dienst plichtwet; blijft eeu genot Bij de spoorwegen in Londen is nog veel wrijving tusschen de spoorwegar beiders en de vakvereenigingsleiders, die met de directie een overeenkomst hebben gesloten. De leiders der mijnwerkers, de eeni- gen die nog formeel in staking zijn, wil len eerst nog uitlegging van enkele pun ten van de regeeringsvoorstellen afwach ten en zullen a.s. Donderdag hun dis cussies daarover hervatten. In de textielindustrie is het werk slechts gedeeltelijk hervat. De arbeiders klagen er over, dat de werkgevers „sta- kingsslachtoffers” maken. Tusschen de dokwerkers en hun werk gevers is nog geen regeling getroffen, zoodat met bewapende vrachtauto’s de levensmiddelen nog naar het Hyde-Park worden gebracht. DINSDAG 18 MEI: Gemengd Koor „Boisward”. Repetitie van het Oratorium „Der Messias”, van G. F. Handel, des avonds 8 uur in „den Hof van Holland”. Blauwe Week. Boisward. Concert van het Strijkorkest „Andante”. Openluchtfilm „De Zonden der Vaderen”, ’s avonds 8 uur in het Julianapark. WOENSDAG 19 MEI: „Patrimonium”. Vergadering ’s avonds 8 uur, Consistorie, Witheerenstraat. Repetitie van het openluchtspel „Hemelgave”, des avonds 8 uur in „De Doele”, voor dames en heeren. „Hoop der Toekomst”. Vergadering des avonds half zes in „Ons Gebouw”. Schaakclub „Westergoo”. Speelavond. Aanvang kwart voor acht uur „Ons Gebouw”, leeszaal, boven. Geref. Zangvereen. „Pro Rege”. Repetitie des avonds 8 uur in’t Wilhelminagebouw. Zangver. „Harmonie”. Repetitie des avonds 8 uur, zaal Boermans. DONDERDAG 20 MEI: Stedelijk Muziekkorps. Concert in het Park, ’s avonds 8 uur. A. J. C. Vergadering ’s avonds 8 uur in Café „Voorwaarts”, VRIJDAG 21 MEI: Stedelijk Muziekkorps. Repetitie ’s avonds 8 uur in de Muziekschool. Zangvereen. „Voorwaarts”. Repetitie’s avonds 8 uur in café „Voorwaarts”. Chr. Gemengd Koor. Repetitie ’s avonds 8 uur inde Geref. school „Rehoboth” Hengstepad. R.K. Zangkoor. Repetitie ’s avonds 8 uur in café Slippens. Blauwe Week. Boisward. Concert van het Muziekkorps „Hollandia”. Sprekers de Heeren: Ds. S. Cuperus en E. J. Jansen van ’t Laar, ’s avonds 7'/2 uur op het Hengstepad. ZATERDAG 22 MEI: Burgerwacht. Oefening in het gymnastiek lokaal. Onderling Ziekenfonds. Contributie-afdracht ’s avonds van 6—7 uur in „Ons Gebouw”. ZONDAG 23 MEI: Voetbalvereen. „C.A.B.”. Serie-wedstrijden. Aanvang 12 uur. MAANDAG 24 MEI: Voetbalvereen. „C.A.B.”. Serie-wedstrijden. Aanvang 10 uur. DINSDAG 25 MEI: Gemengd Koor „Boisward”. Repetitie van het Oratorium „Der Messias’ van G. F. Handel, des avonds 8 uur in „den Hof van Holland”. Silent Heroes, Marsch Norma, Ouverture Brises d’Amour, Wals Dans les Jardins de l’Alhambra, Foxtrot Benech Faust, Fantasie Gounod (M. J. H. Kessels) Antiqone, Ouverture Rousseau Nuits de Chine, Foxtrot Benech La Flüte enchantée, Fantasie Mozart (M. J. H. Kessels) I 2 aat ze, onze ’inesni-i ent per flesch, or een’ kwartje. nbfevejAd. Vooraan St. Jacobstraat LEEUWARDEN idrtl .er gei 20' «eken Qrosntér Hs” en „de Faam”. J Spercieboonen, le soort 50 ct. Spercieboonen, 2e soort 45 idijvje 45 50 1 100 arrSthe 80 60 le' soort 32 ct. Spercieboonen, 'w i I 1 i EISCHT DE BLAUWSTREEP ZAK! -© r Voor het plaatsen van advertenties bevelen wij ons blad bij H.H. bestuurders van ver- eenigingen aan. terwijl wij hun tevens attent maken op ons adres voor de levering van alle soorten vereenigings-drukwerk als con- vocatie-biljetten. reglementen, diploma's, pro gramma's. tekstboekjes, enz. enz. J. MULDER. V ih --r-~

Bolswards Nieuwsblad nl | 1926 | | pagina 1